Duitschland. Italië. Rusland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. uitingen ven de regeering af, dat Amerika be sloten is Hartmann uit te leveren indien de Russische regeering zijn identiteit bewijst. Mac Grath en Mac Hevittdie getracht hebben het stadhuis te Liverpool in de lucht te doen vliegen, zijn schuldig bevonden en ver oordeeld respectievelijk tot levenslangsn en tot vijftienjarigen dwangarbeid. Reeds de derde Ier beroemt er zich nu op de maker en verzender der jongst ontdekte helsche machines te wezen. De ware zal zich wel schuil houden. Gelijk men weet is Zulu-land nadat de Engelschen Cetawavo hadden gevangen genomen, in zeven kleine rijken verdeeld, met zeven ver schillende opperhoofden, wier zelfstandigheid door Engeland werd gewaarborgd. Van die verplich ting zal het zich eerlang hebben te kwijten want Umlandela, een van het zevental, is door zekeren Simitela met aanvankelijk succes aange vallen. Reeds heeft Engeland's vertegenwoordi ger in Zulu-land 4000 man op de been gebracht om Umlandela te hulp te komen. Aan den Afghaanschen emir wordt bepaald geeu hulp verleend. Te Pretoria is eene groote vergadering gehouden van inlandsche hoofden met de leden der koninklijke commissie en de vertegenwoor digers der Boeren. Wood hield bij die gelegen heid eene toespraak, waarin hij mededeelde wat de regeering der koningin ten opzichte van de Transvaal voornemens was. Aan de inlanders werd het woord niet verleend. Maar de hoofden waren verontwaardigd en onderscheidene ver klaarden, dat de Transvaal niet van de Boeren was en zij hun gezag niet zouden erkennen, ja desnoods hen bevechten. Nu, ze weten wel hoe dat hun zal bekomen. Een dépêche uit Durban van 3 Augustus meldt: De conventie is geteekend. Het gouvernement over de Transvaal zal op den 8 dezer aan de Boeren worden overgedragen. De leden der koninklijke commissie verlaten Pretoria. Bradlaugh heeft Woensdag opnieuw ge tracht zijn zetel in het lagerhuis in te nemen. Daar hij beleefd genoeg geweest was den voor zitter te waarschuwen, waren alle toegangen tot het huis bezet. Niettemin wilde de „beeldstormer" die bij zijn aankomst voor het huis en waar hij pas seerde, door een talrijke menigte werd toege juicht, de zaal binnendringen. Eerst werd hij eenvoudig tegengehouden door den adjunct ser- geant-at-armes, die hem den toegang verbood; doch bij zijne verdere pogingen om in de zaal door te dringen, werd hij door de deurwaarders en politieagenten aangegrepen en met geweld teruggedreven, nadat hij zich met alle kracht vechtende had verzet. In het huis stelde intusscheu vriend Labou- chère eene motie voor, strekkende om af te keuren het gedrag der beambtendie hunne volmacht hadden overschreden en zich vergrepen aan de voorrechten van den volksvertegenwoor diger. iii Alsnu verklaarde de voorzitter, dat de be ambten slechts zijne bevelen hadden ten uitvoer gelegd, waarop Gladstone en de leider der op positie, sir Stafford Northcote, betuigden dat zij deze houding goedkeurden. Labouchères motie werd hierna met 191 tegen 7 stemmen verwor pen en een voorstel tot hoedkeuring der hou ding van voorzitter en beambten goedgekeurd. Na de stemming over Labouchères voorstel poogde Bradlaugh andermaal het huis binnen te dringen, maar werd ditmaal tegengehouden door den commissaris van politie Denning. Tegen dezen heeft hij nu, wegens feitelijk geweld bij de magistratuur eene dagvaarding geeischt. Terwijl men nog bezig is de afzenders van de helsche machines te Liverpool op te sporen, is reeds weder een vondst van dynamiet o-edaan, die aan een misdadig doel doet denken. Te Glasgow heeft men in een staalfabriek tusschen twee ovens verborgen, een groote partij dijnamiet gevonden; die gelukkig nog in tijds werd ontdekt, maar als zij ontploft was, vol doende zou geweest zijn om de geheele fabriek in de lucht te laten spjingen. De politie doet onderzoek, maar heeft tot nu toe de daders nog niet kunnen ontdekken. Men gaf eerst een aantal werkstakende arbeiders de schuld van den aanslag; doch die verdenking bleek ongegrond te zijn. naren en particulieren sinds eenige weken per post onder couvert socialistische blaadje3 hebben ontvangen wier inhoud wegens majesteitschennis en andere misdrijven in de termen van het strafwetboek valtterwijl bij sommige dezer blaadjes dreigende brieven waren gevoegd, en onder anderen een ongeteekende brief van mis- dadigen aard aan den keizer was gezonden. Op ontdekking der daders is eene premie van 300 mark uitgeloofd. In de laatste dagen zijn te Berlijn en in Duitschland 40 personen gevangen genomen onder beschuldiging van deelneming aan hoog verraad. Alles wat op de zaak betrekking heeft wordt geheim gehouden doch voor zoover men kan nagaan, kunnen er bij het proces belangrijke onthullingen omtrent de organisatie der socia listische partij worden tegemoet gezien. Opnieuw zijn 7 sociaal-democraten, onder welken twee leden van den gemeenteraad, krach tens den kleinen staat van beleg, uit Leipzig verbannen. Een woekeraar te BerlijnMagnus von Nussbaumheeft dezer dagen terechtgestaan. Reeds sinds eenige jaren had hij onder de firma Schmeister met het uitleenen van gelden schan delijke zaken gedaan. Onder anderen had hij een luitenanttegen afgifte van een wissel, aan 600 mark geholpen. Toen dit bedrag niet op den bepaalden tijd werd afgedaan eischte hij 1000 mark contant en 5000 mark in wissels onder bedreiging dat hij in geval van weigering de zaak bij den kommandant van het regiment zou aangeven. De moeder van den luitenant kwam daarop haren zoon te hulp en voldeed aan den eisch maar toen nu de eerste aflos singten bedrage van 1500 mark, niet op den vervaldag geheel kon worden afgedaan eischte hij, weder onder dezelfde bedreigingeene som van 2600 mark in acceptatiën, en daar noch de luitenant, noch diens moeder daaraan gehoor wilden geven had hij werkelijk de brutaliteit zich tot den kommandant te wenden. De uit slag van het daarop gevolgd proces was, dat hij tot twee jaar gevangenisstraf en twee jaar ver lies van eer werd veroordeeld. Het grensdorp Schaaggnabij Venloo werd deze week in groote opschudding gebracht door drie vreemdelingendie zich de kermis aldaar ten nutte maakten tot het uitgeven van valsch geld dat zij in menigte verspreidden. Een hunner viel in handen der po'itie, doch verzette zich zoodanig, dat deze de burgerij moest te hulp roepen om den woedenden man onschadelijk te maken. Een geheele zak met valsch geld werd nog bij hem gevonden alsook veel gangbaar geld, dat hij en zijne kameraden dienzelfden dag in alle winkels voor valsche munt hadden ingezameld. Zijn r.aam verzwijgt hij nogdoch naar zijne spraak te oordeelen is hij geen Duitscher. Ook ontkent hij kame raden te hebben alhoewel hij door verscheidene ingezetenen herkend is als een der drie bedoelde p.jrsonen. De twee overigen wisten te ontkomen. Te Lissa, in de provincie Posen, woonde zekere Langner, die, na 31 jaren dienst als koetsier sedert eenige jaren eene betrekking bij een steenfabrikant bekleedde en verleden jaar eene som van 3600 mark in de spaarbank had staan. Op aanraden van een gewetenloos agent had hij dit geld uit de bank genomen en belegd ir. landerijen waarvan de agent wist dat zij met eene aanzienlijke schuld waren belastdoch wat hij voor Langner had weten geheim te houden. Deze gronden werden onlangs in beslag geno men en verkocht, met het gevolg dat Langner al zijn geld kwijt was. Hierover aan het mij meren geraakt, heeft hij 11. Zondag, terwijl zijne vrouw uit was, zijne drie kinderen en zich zelf door ophanging van het leven beroofd, met achterlating van een briefje, waarin vermeld stonddat hij dit uit wanhoop had gedaan. Yon Bismarck heeft, naar de Nordd. Allg. Z. weet mede te deelen opnieuw een brief ont vangen waarin hij met den dood wordt be dreigd. Dit schrijven is uit Frankfort aan den Mainen daarin wordt aan Von Bismarck medegedeeld, dat dertien mannen zich onder eede hebben verbonden hem van kant te maken en nu een voor een hun kans zullen wagen. Beide brieven zijn door den kanselier gesteld in handen van den minister van justitie opdat deze, zoo mogelijk de zaak onderzoeke en de schrijvers opspore. Deze laatsten schijnen de bladen der bort- chritts-partij heel ergens anders te zoeken dan de naspeurders der regeering. Ook blijven zij niet in gebreke er op te wijzen hoe wonderlijk snel de eerste dreigbrief, gedagteekend Ham burg 25 Juli, uit Kissingen, waar hij niet voor den 27n ontvangen kan zijn in de kolommen van de Norddeutsche is gekomen, namelijk reeds 28 Juli. De rechterlijke autoriteit te Koningsbergen heeft bekend gemaaktdat verscheidene ambte- Door de prefecten van Forli, Ravenna, Pesaro en Ancona is aan het ministerie van binnenl. zaken bericht, dat er een uitgebreide en leven dige beweging bestaat onder verschillende secten, van verschillende benamingen die in de genoem de provinciën bestaan. De minister zond bevel om een gestreng en onophoudelijk toezicht te houden. Te Roccapietrore (Belluno) zijn 34 huizen door brand verwoest; 28 gezinnen, bestaande uit 150 personen, werden van have en goed beroofd. aangebrachte medische hulp kon hen van een wissen dood redden. Het bleek weldra dat de groene kleurstof zoogenaamde Neuwieder- of berggroen was, waarvan het vergiftige arsenik- zuur koper-oxyde een hoofdbestanddeel is. Moskoii4 Augustus. De Czar zette gisteren zijne reis naar Putscheck eu Kostrowo voort. Overal werd hij door de bevolking met de meeste vreugde begroet. De keizerlijke familie sprak gisteren een gebed uit op de plek waar Michael Romanoff, de. grondlegger van het keizerlijk huis, eens de afgezanten van Rusland ontving die hem de boodschap overbrachten van zijne verkiezing tot den troon. Uit Moskou heeft de czar met zijn gemalin een uitstapje gemaakt naar Nischni-Novogorod om daar een kathedraal te helpen inwijden gebouwd ter nagedachtenis van wijlen Alex. II Het landvolk liep te hoop en juichte zijn keizer toe. Men is zoo gewoon aan aanslagen en heeft zich zoo vertrouwd gemaakt met h»T denkbeeld van een keizer, die zich verstopt of uit de voe ten maaktdattoen het eerst van dit tochtje sprake was, het dadelijk heette, dat te Moskou een complot was ontdekt en de czar zieh deswege in allerijl naar Nischni had begeven. Op den begrafenisdag van keizer Alexander werden in alle. Russische en Bulgaarsche plaatsen zielemissen gevierd. In de stad Radomir werd ter gedachtenis aan den overledene een soort avondmaal gehoudenbestaande uit honig, zoete bessen en tarwemeeleen en ander licht groen gekleurd. Spoedig daarop werden de personen welke dit avondmaal gebruikt hadden, vijftien in getal, ernstig ongesteld, en slechts spoedig WAALWIJK. Door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen zullen, op de repetitie a. s. Zondag de volgende stukken worden ge zongen 1. In het bosch. Verhulst. 2. Abschiedsstilndchen. Abt. 4. De herfst. Heinze. Waalwijk, 6 Augustus 1881. Met ingang van 1 September 1881 is benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Tilburg de heer W. A. Coolen, te Helvoirt. De inhoud der adressen, vastgesteld in de Dinsdag gehouden vergadering der kamer van koophandel van Waalwijk, is als volgt: 4 Aan heeren ged. staten. e kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk wendde zich bij adres van 22 Dec. jl. tot uwe vergaderingmet het verzoek de concessie-aanvraag der Noordbrabantsche stoom tramwegmaatschappij te Tilburg, tot het leggen en exploiteeren van een stoomtramweg, uitgaande van de geeoncessioneerde lijn Tilburg-Waalwijk, bij de Wagenstraat alhier, over den provincialen weg door deze gemeente, tot den Baardwijkschen overlaat, in gunstige overweging te nemen, wel ke concessie tot dusver nog niet is verleend. Meer en meer vestigt zich de overtuiging, dat onze nijvere gemeente niet langer van het zoo gewenschte communicatiemiddel mag verstoken blijven. Werd vroeger wel eens de vrees geuitdat een stoomtram in dicht bebouwde gemeenten gevaar voor de publieke veiligheid zou opleveren, het is der kamer aangenaam er op te kunnen wijzen, dat de exploitrtie van den stoomtramweg Tilburg-Waalwijk bewijst, dat die veronderstelde bezwaren niet in die mate bestaanals men vroeger wel vreesde. De weinige weken, dat de stoomtram Tilburg Waalwijk, hoewel nog slechts tot Besoijen geo pend, in exploitatie is, hebben reeds in alle op zichten het bewijs geleverd, dat dit zoo bij uit stek doelmatig vervoermiddel door de" bevolking van deze streek bijzonder geapprecieerd wordt. Doch tot dusver is nog slechts een klein gedeelte van Waalwijk aangesloten, zoodat het verlangen der inwoners slechts ten deele is bevredigd. Ook met het oog op onze haven wenscht het Oostelijk gedeelte dezer gemeente en het naburige Baardwijk zoo gaarne partij te trekken van de stoomtramverbinding. Onder verwijzing naar de motieven in haar bovengenoemd adres aangevoerd neemt de kamer andermaal de vrijheid u, mijne heeren, beleefd doch dringend te verzoeken de concessie voor den aanleg en de exploitatie van bovengenoemden stoomtramweg zoodra mogelijk te verleenen. De kamerenz. Aan den raad der gemeente X- Waalwijk. Wij nemen de vrijheid uwe aandacht te ves tigen op den toestand onzer haven, die volgens het algemeen gevoelen te wenschen overlaat. Onnoodig zal het zijn uw bestuur er op te wijzen dat de haven als het ware de hefboom is van handel en nijverheid en onze gemeente niet in dio mate, als thans het geval is, daarop zou kunmn bogen ware men niet in het bezit van dien waterweg. Het zij ons dan vergund u, mijne heeren, op te merken, dat, zooals wij ook in ons jaarver slag over 1880 aanstipten geene kosten noch moeiten mogen gespaard worden om onze haven in bruikbaren toestand te houden, vermits on tegenzeggelijk de grootste belangen onzer han- dellievende gemeente daaraan zeer nauw zijn verbonden. De behoefte van een betere toestand van de haven wordt des te dringender naarmate onze gemeente door andere versnelde vervoermiddelen wordt aangesloten. De kamer doelt hier op de verbinding der stoomtramlijn „Tilburg-Waalwijk." De Noordbrabantsche stooratramwegmaatsch. toch zal binnenkort hare lijn voor hel vervoer van goederen openen, en algemeen wordt ver wacht dat het verkeer met onze haven daardoor zeer zal worden bevorderd. De kamer verzoekt mitsdien u, mijne heeren, beleefd dcch dringend onverwijld de noodige maatregelen te nemen dat de haven zooveel doenlijk worde verbeterdterwijl zij er beschei den en beleefdelijk op wijst dat nu de tijd van werken zeker daar is en er niet langer meer gedraald mag worden. De Kamerenz. De heer Jos. Loeff heeft gisteren weder met goed gevolg het tweede gedeelte van het notarieel examen afgelegd. In de gisteren hier gehouden vergadering van den gemeenteraad is beslotendat er bij gelegenheid van de opening der stoomtramlijn tot aan de Waahvijksche haven feestelijkheden zullen plaats hebben. Tot dat einde is er eene subsidie uit de gemeentekas toegestaan en is er eene feestcommissie benoemd bestaande uit de heeren Dr. L. G. van Heijst, Jos. van Baal en F. W. van Liempt en twee leden der kamer van koophandel, die nog door de kamer moeten worden aangewezen. Wij meenen in den geest der commissie te handelen met alle inwoners te verzoeken den dag der feestelijke opening blijk te geven van hunne belangstelling en sympathie, door het uitsteken van vlaggen, enz. De dag zal nader bekénd gemaakt worden. De rails voor den stoomtram zijn over het geheele traject Besoijen-Waalwijksche haven ge legd. Men is thans druk om bezig den weg in behoorlijken toestand te brengen. Deze week heeft men (in den Baardwijk- schcn overlaat twee proefpalen geheid de waai- ger.omen uitkomsten zijn opgezonden aan den hoofdingenieurmen berekent dat de te heien palen 7 a 7Vs meter lang zullen moeten zijn. In het geheel zullen er bijna 2000 moeten ge slagen worden niet 6000 zooals in verschillende bladen abusief is gemeld. Aan de Doeverensche brug zijn reeds vier schepen materialen gelostdeze zullen vervoerd worden langs een paardenspoor, te leggen langs den grintweg in den buitenpolder van Baardwijk en vervolgens door de Munnekensteeg naar den overlaat. Naar wij vernemen is de aannemer van plan nog dit jaar een landhoofd en vijf pijlers te bouwen aan de zijde van Drunen. -)4 Bij de loting voor de zangbeurten op dea zangwedstrijd, den 4 September te Gent te hou» den, is aau onze liedertafel no 2 toegewezen. Woensdag 10 Augustus e. k. zal te Tilburg eene vergadering worden gehouden t®t vaststel ling der statuten der maatschappij van landbouw* Tot bijwoning dier vergadering i3 door de voor- loopige commissie eene uitnoodiging gericht aan al de landbouwmaatschappijen de landbouw- clubs en de burgemeesters in Noordbrabant. Eene in Noordbrabant gevestigde cor poratie heeft dezer dagen eene leening uitge schreven van f 50.000. Aan de aandeelhouders zal geen rente worden uitgekeerdmaar zij zullen hun kapitaal met woeker(!) terugkrijgen in den vorm van premiën en aflossingen boven pari. Jaarlijks zullen negen aandeelen a f100 worden afgelost tegen den koers van 140 pet., en tevens zal elk jaar bij loting over de nog niet afgeloste aandeelen f 350 aan premiën worden uitgekeerd. Derhalve zullen de ondernemers tegen eene uitkeering van f1610 per jaar over ruim vijftig jaar van alle schuld vrij zijn. Sloten zij daarentegen een 4 pet. leening, dan zouden zij aan rente jaarlijks f 2000 moeten betalenzonder dat er nog iets voor aflossing werd gereserveerd Deze leening wordt als zeer winstgevend voor gesteld. Toch zeker niet voor de geldschieters Op Serawak is onlangs op vreeselijke wijze amok gemaakt. Een Maleierwiens vrouw weldra bevallen zou en die haar huis vol vrienden had werd door jaloezie tegen zijn vrouw overvallen. Hij ging haar in het slaapvertrekje achter een gor dijn achterna. De anderen hoordendat hij met zijn kapmes sloegmaar dachten dat hij zooais dikwijls gebeurtspelenderwijs op de schede hakte. Doch in 't volgend oogenblik kwam de man bebloed naar buiten en sloeg zijn sch oonmoeder neerdaarna zijn schoonvader. Zijne schoon zuster liep naar haar slaapplaats om haar kind te halen met éen slneg hij haar beide handen afzoodat het kind vielen hakte haar daarna over haar schouder. Hij joeg nu een vrouw naar buiten het huis en doodde haar. Toen wilde hij eene andere woning binnendoch werd in de deur gevat. De moordenaar was iemand klein van gestalte en zwak van uiterlijk. Als een eigenaardig bewijswelk begrip sommige kiezers hebbeu van de wijze waarop zij hun burgerplicht moeten vervullen deelt men aan de Hoog. Crt. mede, dat Dinsdag een kiezer, overgehaald om zijn stem uit te brengen zich een briefje laat geven dat invult en in zijn zak steekt. Stilzwijgend wordt hem gewezen op de stembus hij zegtJ„daar dacht ik niet aan", trekt zijn beurs en werpt een dubbeltje in de bus. Het smokkelen is te Venlo weder aan de orde van den dag. Eene bekeuring is ingesteld tegen W. Holthuizen, die een anker spiritus van 947/io pet. frauduleus uit Pruisen had binnen gevoerd. Te Roermond is eene Pruisische vrouw aan gehouden, die gedistilleerd had binnengesmokkeld, verborgen in zakkendie schijnbaar met den nenknoppen gevuld waren. Men schrijft uit Winschoten van 3 Au gustus In den afgeloopen nacht brak een hevige brand uit in het dichtbebouwde deel van de kom dezer gemeente in de tabakskerverij van J. Vinc- kers. Pakhuis en woonhuis stonden spoedig in lichte laaie vlam. De brand sloeg over naar de woning van den hypotheek-bewaarder den heer Keizerwelk huis echterdank zij de flinke werking der inmiddels aangerukte spuiten, voor een goed deel nog behouden bleef. Ware bij dat perceel de brand niet gestuitdan zou ook het onmiddellijk aangrenzende postkantoor groot gevaar geloopen hebben. Van het eigendom van den heer Vinckers is niets gespaard en niet»

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2