Nummer 64. Donderdag 11 Augustus 1881. 4e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. De Verstootene. Engeland. Duitschland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Lin. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscnland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. Het ministerie van oorlog laat de onrust barende geruchten ia de laatste dagen omtrent den toestand in sommige deelen van Algerië en Tunis verspreid met nadruk tegenspreken. Ds aanwezige troepen zijn voldoende om elke poging tot opstand te onderdrukken waarvoor trouwens geen vrees isdaar onder de inboorlingen de kalmte terugkeert. Eerlang evenwelzegt Havas vertrekken weder 4000 man naar de Noord-Afrikaarsche kust, zoodat de zaken daar dus nog voor eenige verbetering vatbaar schijnen. De hervatting der operatien zal eerst einde Augustus plaats hebben. Eenige aanzienlijke Arabieren in Algerie zijn gearresteerd, verdacht van medeplichtigheid met Bou-Amcma. De correspondentie, die tengevolge van huiszoekingen bij hen gevonden isbewijst du'delijk, dat zij in drukke betrekking met Bou-Amema hebben gestaan. De vorige week is met goed gevolg de, onlangs bij het stellen nedergestorte, ijzeren brug van de Westerspoorweglijn in de rue de l'Aqua- dorc naar boven geheschen er. op hare grond slagen bevestigd. Deze reuzenarbeid werd door een aantal stedelijke- en spoorwegingenieurs en verder door verscheidene leerlingen van de Poly technische en Centraal scholen bijgewoond. Vrijdagnacht zijn te Parijs niet minder dan vier en zeventig personen wegens landlooperij op gepakt en wel veertien in de nabijheid van de Halles centrales en vijftien in de Champs Elysées, de overigen op verschillende punten der stad. In de omstreken van het station St. Lazare en Nog- eens gered „Hoe dat?" vraagde hij op ruwen toon. „Hoe moet dat geschieden „Laat het aan mij overStewart," hernam zij. „Verlaat ti op mij. Dat hebt gij reeds zoo menigwerf gedaan en gij hebt er nimmer berouw over gehad. Ik weet hetik ben ver anderd. Een besluit is niet zoo spoedig meer bij mij tot rijpheid gekomen maar mijn moed is dezelfde gebleven. Gij weet. het welken in vloed ik steeds op George Dallas heb uitgeoefend, en hij is nog altijd dezelfde gebleven. Laat hem dus aan mij over. Gelukt het mij niet," voegde zij er bij terwijl zij hare hand op zijn schouder legde, „dan blijft ons nog altijd de tijd over om datgene te doen waartoe wij in het uiterste geval besloten zijn." Hunne oogen ontmoetten elkander en geduren- eenigen tijd bleven hunne blikken op elkander gevestigd. Met moeite wendde hij de zijne van haar af. „Het zij zoo," zeide hij' op somberen toon. „Maar ik geloof, dat ik hem zal moeten ont moeten dat is onvermijdelijk niet waar Zij zag hem een oogenblik ar.n en een flauwe lach speelde door hare trekken. Zijne eenige gedachte zijn eenig verlangen was zich aan de onaangename ontmoeting te onttrekken. Naar haar vraagde hij niet. Maar die gedachte was eene vluchtig voorbijgaande. „Neen inderdaad dat kan niet geschieden," hernam zij. „Maar ik wil hem het eerst alleen zien. Gelukt het mij hem te overtuigen dau hebt gij van de ontmoeting niets te vreezen mislukt het mij dan moeten wij het gevaur moedig onder de oogen treden." Met een somber gelaat naderde hij het venster en zag naar buiten. „Weet gij wanneer hij komen zal vraagde hij na eene pauze. „Neen maar ik vermoed dat bij niet laat daarbinnen wordt de jacht op die vagebonden nog steeds met ijver voortgezet. De politie heeft in een passage van den Faubourg St. Antoine eenige individuen in hech tenis genomeritengevolge van buitengewoon ernstige feiten. Een dezer lieden had een rijken grijsaard, die een hooge positie bekleedtin een hinderlaag- gelokt. Eenmaal daarin kwamen de medeplich tigen in de kamer en onder bedreigingen lieten zij hem toen een schuldbekentenis van 40.000 fr. teekenen tegelijkertijd beroofden zij hem van zijn horloge en andere voorwerpen van waarde. Tengevolge van een aanklacht werd de bende in hechtenis genomen. Het gestolen geld werd echter qjet terugge vonden. Verscheidene dorpen tusselien Kef en den spoorweg in het Medjerdahdal zijn door benden geplunderd. De Arabieren hebben bij de ver dediging velen van die aanvallers gedood. Er zijn 500 Franschen uitgetrokken om de roovers te vervolgen terwijl er 1200, te Carthago gesta tioneerd bij Manouba zijn komen kampeeren en Tebourba zullen bezetten. Over de maand Juli hebben de belastingen 16,340.000 fr. boven de raming opgebracht. De heer Haussmann die ge;ijk gemeld zich geen candidaat heeft gesteld te Ajaccio het district, dat hem naar de kamer afgevaardigd heeftwil niettemin zijn staatkundig fortuin be proeven in het district Lesparredepartement der Gironde. In een brief aan de kiezers aldaar heeft hij verklaard zich te hunner beschikking te stellen. Hij stelt zijne candidatuur echter niet als Bonapartisf. Hij beveelt zich bij de kiezers enkel aan als „conservatief." De berichten uit Algerie luiden in den laatsten tijd gunstig. Bou-Amema laat niets komen zal." „Ik ben die geheele geschiedenis reeds lang moede. Waartoe ze telkens weder op te halen! Zij is nu eenmaal afgedaan waarom komt zij telkens weder boven Eouth sprak meer tot zich zelvcn dan tot Harrietmaar zij hoordewat hij zeide en elke bloeddroppel verdween uit haar gelaat. Een oogenblik daarna verliet zij de kamer. „De zaak is voor hem afgedaan en hij kan zich verwonderen dat zij telkens weder aan het licht wil komen zeide Harriet zacht, terwijl zij zich uitgeput nederzette. Stewart Eouth kwam dienzelfden dag eerst laat des nacht te huis. Het gebeurde in den laatsten tijd meermalen dat Eouth des nachts laat of in het geheel niet te huis kwam en Harriet maakte er geene aanmerking op. Hoe zij de uren der eenzaamheid doorbrachtdaar naar vraagde hij niet zij zou het hem ook nauwelijks kunnen zeggen. Dienzelfden avond had zij zich met de grootste oplettendheid met een aantal brieven bezig gehouden. Zij waren allen van George Dallas. Toen zij ze opmerk zaam gelezen had en weder in haar schrijftafel had weggeborgen zag zij er uit als bij haar bezoek aan Mrs. Brooksals eene vrouw die een vast besluit genomen heeft en zich haren weg duidelijk ziet afgebakend. Den volgenden dag liep Harriet door het huis rond. Zij wilde de taak welke voor haar lag, vervullen maar zij wenschtedat het spoedig geschieden mocht zij wenschte alles reeds achter zich te hebben. Indien dit zwakheid was dan was Harriet in dit punt zwak. Kort na het ontbijt ging Stewart Eouth uit. Er waren tusschen hem en Harriet slechts weinige woorden meer betrekkelijk het verwachte bezoek gewisseld. Vervolgens ging Harriet naar de zij kamer en kort' daarna werd George aangediend. Zij ontving hem met de oude hem zoo wel be kende hartelijkheid. Toen hij naar Eouth vraagde, antwoordde zijdat zij hem elk oogenblik te huis verwachtte. „Gij weetwat mij naar Engeland terugvoert," zeide Georgenadat hij plaats genomen had. „Gij heb mijne boodschap ontvangen meer van zich hooren. Hij heeft zich terugge trokken en schijnt tot onmacht gebracht te zijn. Het ontbreekt hem aan genoegzame ondersteu ning om iets van belang te ondernemen. Daar bij zijn de Franschen in het Zuidwesten steeds voortgeruktzoodat hij niet meer vrij is in zijne bewegingen. Daarentegen heeft de Temps van zijn corres- sponderit te Orar. bericht ontvangen dat de jongste zoon van Abd-el-Kader, Ben Aceur, in den herfst naar Algerie zou komen om. in het Westen de leiding van den opstand te aanvaar den. Het is thans geconstateerd dat de plun dering in de wijk der Europeanen te Sfax ten onrechte aan Fransehe soldaten wordt toege schreven. Het is bewezen dat die wijk is ge plunderd door Arabieren voor de landing der troepen. In het lagerhuis is door den minister van binnenlandsche zaken, den heer Harcourt, mede gedeeld dat van de Amerikaansche regeering per telegraaf bericht is ontvangendat alle overheidspersonen in de Vereenigde Staten ijverig bezig zijn om de schuldigen in het complot drr helsche machines op te sporen. Kosten noch moeiten zullen daarbij worden gespaard. De regeering geloofde dat slechts een klein aantal personen in de zaak betrokken waren. De prins van Walles Zou afgezien hebben van zijn voornemen om, gelijk hij elk jaar doet een paar diners te geven aan boord van zijn stoomjacht. Het zou hem door de autoriteiten zijn ontraden uit vrees voor aanslagen. In het centraal postkantoor te Londen is het electrisch licht ingevoerd. 16 Brushvlammen, „Ja," hernam Harriet. „Ik hoorde dat gij slechte tijding hadt, en haastte mij u te schrijven. Gij zoudt mijn brief nog heden ontvangen hebben. Ik las in de courantdat uwe moeder ziek geworden was „En gij gingt naar Poynings om te zien, hoe de zaken daar stonden. Ik heb het vernomen, Mrs. Eouth en kan u voor uwe goedheid niet dankbaar genoeg zijn. Gij zijt mij altijd eene goede en getrouwe vriendin geweest. Mijne oude min sprak mij van uw bezoek. God zegene u daaryoorMrs. Eouth." Dit zeggende nam George hare hand er. kuste ze voor de tweede maal in zijn leven. Hsrriet gevoelde dat de pauzewelken na deze woorden volgde, gevaarlijk was. Haar hart klopte bijna hoorbaar en zij had haar gelaat zoo zeer niet in bedwangdat George, die haar liefdevol en dankbaar in de oogen zag, de pijn lijke gejaagdheid waarin zij verkeerde niet zou bemerkt hebben. „Ik .wetisch dal gij geruststellende tijdingen op Poynings zult vernomen hebben zeide zij. „Mrs. Brooks heeft u voorzeker alle bijzonder heden medegedeeld. „JaMrs. Eouthik weet allesen heb tevens een verschrikkelijke ontdekking gedaan die met deze ziekte in verband staat." Inderdaadriep Harrietterwijl zij hem liefderijk aanzag en elke trek van haar gelaat belangstelling uitdrukte. „Het is te hopen dat de ziekte uwer moeder niet onherstelbaar zij." „Dat wil ik niet vreezen hernam hij som ber. „Maar weet gij Mrs., dat mijne moeder op den rand des grafs heeft gelegen omdat zij mij van eene vreeselijke misdaad verdacht moest hoeden „Van eene vreeselijke misdaad U, Mr. Dallas! Wat bedoelt gij „Ik bedoel daarmede dat er een verschrik kelijke moord gepleegd is waarin ik betrokken schijn te zijn. Ik weetdat hetgeen ik u heb mede te deelen u ten diepste zal schokken Mrs. Eouth en het vreemdste daarvan is dat het juist mij te beurt valt, het u mede te deelen." Hier aarzelde George eeuige oogenblikken, doch vervolgde welhaast weder „Ik weet nauwelijks, ieder met eene lichtsterkte van 2000 kaarsen verlichten de hoofdzaal en vervangen 400 gas pitten die met inbegrip van de 400 a 500 daarin aanwezige personen de lucht in het vertrek tot 87° Fahrenheit deden stijgen terwijl zij nu 20° lager is. Aan the Standard wordt uit Weenen be richt dat de Eussische regeering het cijfer der bezettingstroepen in Bessarabie tot 30.000 heeft opgevoerd, vermoedelijk tot handhaving van de orde in Bulgarije zoo noodig. Hetzelfde blad verneemt ook nog van daar dat Giuenberg's arrestatie te Belgrado voerde tot de ontdekking van andere komplotten waar van bijzonderheden naar Petersburg en Berlijn werden geseind. De Times verneemt uit Lahore dat Ayoeb Khan tegen Kaboel oprukt. Eene poging van Ayoub tot verrassing van Klelat mislukte. Het regiment van den Emir dat overliep deserteerde weder van Ayoeb Khan. De Weener correspon dent van de Standard verneemt op goed gezag dat de Eussische regeering het handhaven toe zegt van totale onzijdigheid in geval Ayoeb Khan Kaboel bezetten mocht. De keizer is Zaterdag van Gastein vertrokken om met een omweg weder naar Berlijn terug te keeren. Te Kiel is door de politie beslag gelegd op twee grootepas gebouwde stoomschepen de „Diogenes" en de „Socrates", waarvan men vermoeddedat ze bestemd waren of voor Peru of voor de Fenians of voor de Nihilisten in Eusland, of voor den slavenhandel. Tot dit laatste denkbeeld schijnt de bouw aanleiding te geven maar het rechte weet men er nog niet van, hoe ik u alles wat ik gehoord heb verhalen moeten wilde eigenlijk Eouth in eene zeer ge wichtige zaak om raad vrageu. Het treft al zeer ongelukkig dat hij niet te huis is want er is geen tijd te verliezen," Het oogenblik was daar en Harriet hield zich gereed. „Onttrek mij thans uw vertrouwen niet, George zeide zij met een ernstigdoch onbevangen lachje. „Gij weet dat Stewart geene geheime voor mij heeft. Zeg mij daarom wat gij met hem bespreken wildet. Ik heb meer tijd voor udan hijzoo ook niet meei Vriendschap. Houd ons daarom in deze zaak voor één per soon. Bovendien meen ikdaar ik in deze aangelegenheid uwe correspondent beneene soort van voorrecht te hebben." „Ik weet bijna niethoe ik het u moet me- dedeelenMrs. Eouth want het is alles even schokkend als vreemd hernam George. „Gij zijt over het plotseling verdwijnen van Mr. Deane zeer verbaasd geweestniet waar Eouth heeft hem altijd voor een onaangenaamzonderling mensch gehouden die niet te doorgronden was, van wien niemand wistvan waar hij kwam en waarheen hij ging. Heeft het u en Eouth bovendien niet verwonderd dat Deane na den dagwaarop hij een diner aan het Strand gaf, zich nimmer weder vertoond heeft De kracht en zelfbeheerschingdie zulk een hoofdtrek waren in Harriets karakter, werden bij de meededeelingdie George gereed stond haar te doen bijna te zwaar beproefden toch ver ried geen trekken der wenkbrauwen, geen beven der lippen de ontroering der belangwekkende vrouw. Zij besloot uit het toenemend verlangen, waarmede George Eouth verlangde te spreken dat hij alles vernomen had wat zijne moeder en Mrs. Brooks geweten hadden. Zij herinnerde zich den doodelijken angstdien zij had door gestaan toen zij voor de laatste maal met Geor ge had gesproken en gevoelde dat het tegen woordige oogenblik niet minder gewichtig was. Zij verzamelde daarom al hare krachten en vraagde hem nogmaals wat hij haar te zeggen had. Hij nam hare hand in de zijne. Wordt vevolgd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1