Nummer 67. Zondag 21 Augustus 1881. 4e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking. BUITENLAND. Belgie. frankrijk. Engeland. UitgeverANTOON TIELEN te Waalwijk. De Echo va, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. De burgemeester der gemeente Waalwijk ter - afkondiging ontvangen hebbende het kohier van het patentrecht over het dienstjaar 1881/82, ver wittigt de belanghebbendendat gezegd kohier door den heer inspecteur van 's Rijks dir. belas tingen dezer provincie op den 8n 'dezer, is execu toir verklaard dat hetzelve op heden aan den rijks-ontvanger in deze gemeente ter invordering is toegezonden en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De belastingschuldigen, welke zich met hunnen aanslag bezwaard achten, kunnen hunne'redeuen bij verzoekschriftbinnen drie maanden na dato der executoirverklaring, indienen bij gedeputeerde staten dezer provincie, des verkiezende door tus- sclienkomst van den betrokken controleur van '8 Rijks belastingen. Waalwijk, 12 Augustus 1881. De burgemeester voorn., VAN DER KLOKKEN. De reclamatiën omschreven bij art 45 der wet op de personeele belasting van den 29 Maart 1833 (Staatsblad no 4) zijn vrij van zegel. Die der grondbelasting en het patentrecht zijn aan zegel onderworpen. Zet de tering Navr de nering. (Ingezonden.) De „tering naar de nering zetten" is eene spreukdie meer algemeen bekend isdan wel op eene juiste en doelmatige wijze in prak tijk wordt gebracht. Door de meeste menschen wordt deze spreuk die tevens een goede les is, verkeerd begrepen en averechts toegepastzeer velen toch zijn er die in den waan verkeeren, datwanneer men 6 of 8 gulden in de week verdient, dan ook gerustelijk 6 of 8 gulden verteerd kunnen worden zonder dat men armer wordtdoch de zoodanigen rekenen niet op kwade en slappe tijden of zieke dagenwaarin de verdiensten al minder en minder kunnen wordeü of geheel ophouden wanneer in zulke gevallen het gewonnene verteerd is, en men niets heeft overgespaardkomt er oogenblikkelijke behoefte en dadelijke nood waarin door armbesturen of liefdadige instellingen en vereenigingen moet voorzien worden. De «tering naar de nering zetten" heeft eene geheel andere en verdere strekking dan dage lijks of wekelijks te verteren wat men gewon nen of verdiend heefthet wil eigenlijk zeggen, dat men het zoo met zijne verteringen moet aanleggen dat men het vol kan houden trots slechte tijden of kwade en zieke dagen. Indien op zoodanige wijze de „tering naar de nering" wordt gezetvoorzeker zullen dan, zoo wel hier als in andere gemeenten de armen-kassen minder worden uitgeput en de liefdadige instellingen en vereenigingen ruimer handen hebben, om de onschuldig ongelukkigen en de buiten hun toedoen arm gewordenen en werkelijk behoeftigen, meer mildelijk en ruimer te bedeelen. Het heirleger bankroetenwaarvan gedurig in de nieuwsbladen wordt melding gemaakt, zou dagelijks verminderen meer algemeene welvaart en minder klachten over slechte tijden en zeden zouden overal gezien en vernomen worden en de geheele burgerlijke maatschappij in eene vreedzamere en rustigere positie verkeeren, dan thans het geval is. In eenige volgende beknopte artikelen hebben wij voorgenomen ten minste zoo tijd en lust ons niet ontnomen worden bovenstaande stellingen nader uit een te zettenen zulks met geen ander doel, dan daardoor onze mede ingezetenen en medeburgers nuttig te zijn. Een treurig dramawaarvan heel Brussel vol was heeft deze week zijn ontknooping ge vonden.Voor veertien dagen ontdekte men in het bois de la Cauche bijna ODder de poorten der hoofdstad het lijk eener vrouw die naar allen schijn al twee maanden dood moest zijn en wier dood klaarblijkelijk het gevolg was van pen misdaad. Met groote moeite heeft men de identiteit der vrouw kunnen ontdekken; het was een Duitsche de minnares van een Franschman, die zich De Verteuil liet noemen. Maar waar hem te vinden Het toeval diende de politie die hem eindelijk wist te pakken te Amiens! Het blijkt een oud communelid uit Parijs te zijn wiens ware naam Baraquin is en die uit Cayenne terug was gekomen. Hij heeft, zijn misdaad bekend en heeft een vergeefsche poging tot zelfmoord in de gevangenis gepleegd. Een spoorwegongeluk heeft Zondag plaats gehad op de Oosterlijn niet ver van Ans. Twee goederentreinen botsten tegen elkander: de eerste kwam in volle vaart de helling afstoomen, terwijl de andere te vergeefs remde en het signaal van gevaar gaf. Het schijntdat de eerste door een misverstand van het station Ans—Montegnée was vertrokken, toen hij een eind wegs had moeten gaan om gelegenheid te geven eenige wagens af te haken. De schade aan 't materieel is zeer aanzienlijk. Slechts acht wagens bleven ongedeerd, de overige vormden één puinhoop. De rails zijn over 50 meter stukgeslagen. De schade beloopt 300.000 Jr. De cbef van den treinde machinisten en stokers zijn zwaar gewond. Zondag is te Antwerpen het standbeeld onthuld van Quentin Matsys. Het is in wit marmer vervaardigd door den beeldhouwer De Braeckeleer. Het gerucht, dat de regeering voornemens is na de verkiezingen een gedeelte van het leger mobiel te verklaren welk gerucht door de op positie is verspreid om op de verkiezingen te werken heeft di minister door tusschenkomst van de prefecten openlijk tegengesproken. Niet minder dan 84 personen hebben zich te Parijs caudidaat gesteld voor de kamer. Van deze 84 behooren 19 tot rlen gemeenteraad. Uit Tunis wordt gemeld, dat een dertigtal galeiboeven, die werkzaam waren bij den haven dienst van la Goulette, er in geslaagd zijn hunne boeien te verbreken Vervolgens hebben zij zich meester gemaakt van de geweren der soldaten van den wachtpost, die daar ter plaatse gevestigd was voor hunne bewaking. Toen de boeven in 't bezit waren der gr weren namen zij de vlucht naar 't land. Er was op 't vernemen der tijding een poos lang eene groote paniek te la Goulette. Eenige der rijke familien die er des zomers verblijf houden zijn naar Tunis teruggekeerd, uit vrees voor een nachtelijken aanval der boos wichten. Uit jTunis zijn soldaten te huuner opsporing uitgezonden, en aan dezen is het gelukt do meeste der gevluchte galeiboeven te vatten. Men vermoedt dat de soldaten van den wacht post in verstandhouding waren met de veroor deelde misdadigers. Dinsdag zou Gambetta in Belleville voor on geveer 10,000 kiezers zijne tweede redevoering hebben gehouden maarzou men het gelooven? een paar honderd tegenstanders hebben hem dit feitelijk onmogelijk gemaakt, zoodat hij zich heeft moeten retireeren. Ziehier wat gebeurd is. Toen om half negen het comité verscheen werden van alle kanten kreten aangeheven, zoodat het onmogelijk was het bureau samen te stellen. Métivier en Garnierleden van het comitic' trachtten te vergeefs stilte te verkrijgen. Hierop trachtte Gambetta zelf zich gehoor te verschaffen. Hij begon te spreken te midden der kreten, die tegen hem of ten zijnen gunste werden aange heven maar het was hem onmogelijk zich te doen verstaan. Zelfs de verontwaardigde woorden, die hij den rustverstoorders naar hat hoofd wierp konden niet tot het publiek doordringen en alleen zij die in de onmiddellijke nabijheid des redenaars stonden konden deze woorden verstaan „Burgers! Ge wordt hier met u tienduizend tot onmacht veroordeeld door een handvol be zetenen Tot de rustverstoorders zeide hij „Ik ken u welgij zijt laaghartigen ge zijt omgekocht! De discussie wilt gij smoren! Daar ik u niet antwoorden kan wacht ik u den 21en. Dan zal het recht zijn loop hebben Na nog twintig minuten tegen den storm te hebben ingeschreeuwd moest Gambetta het ve!d ruimen en werd de vergadering reeds te negen uur gesloten. Na zijn vertrek wilden drie T)f vier sprekers bezit nemen van het spreekgestoelte, maar toen was de menigte reeds uit elkander gegaan. Het comité zal eene proclamatie tot de kiezeis richten. Toen Gambetta ter vergadering verscheen werd hij eerst bijna algemeen toegejucht en scheen hetdat alles geregeld zou afloopen. Het tumult werd veroorzaakt door ongeveer vierhonderd opposanten wat des te gemakkelijker kon ge schieden daar slechts een deel der zaal was verlicht eti de levenmakers dus nipt altijd ge makkelijk konden ontdekt worden. Het vertrek van Gambetta maakte groote sensatie, Reeds voor de vergadering begon heersckte groote opgewondenheid en wist men van het voornemen om de bijeenkomzt in de war te brengen. De politie had uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen. De regeering laat het gerucht tegenspreken als zou na de verkiezingen eene gedeeltelijke mobilisatie plaats hebben. De gcmatigd-republikeinscke en opportu nistische Parijsche bladen laken zeer wat in Belleville gebeurd is. Gambetta's orgaande llépublique Fran9aisenoemt het gedrag der intransigenten laf en gemeen en voorspelt dat dit uitschot Zondag door het algemeen stemrecht met den meesten nadruk zal worden veroordeeld. Zelfs zeer radicale bladen keuren het gebeurde af. Rochefort evenwel slaat in zijn Intransigeant een juichtoon aan en verklaart, dat Belleville thans reeds Gambetta's doodvonnis heeft uitge sproken. De bladen der conservatieven en reactionnairen gewagen begrijpelijkerwijze van het gebeurde niet zonder spot. Feuillée, eene dame van 82 jaren, had de ge woonte, steeds alleen naar bed te gaan. Maandag nacht deelde het licht van het nachtlampje zich aan de bedgordijnen mede, die weldra in brand stonden, waardoor langzamerhand alles wat zich in de kamer bevond aangestoken werd. Des morgens werd het geheel verkoolde lijk van de oude vrouw gevonden. Onlangs is gemeld dat Bou Amena, onder de bedreiging van een vervolging in het uiterste zuiden, te kiezen had tusschen Tirout en Marok ko, den oasis van Figuig, of ten westen in Marokko. Een telegram van de Agence Havas meldtdat hij naar Marokko de wijk genomen heeftin de omstreken van den Chott Tigri. Deze Chott is gelegen op de breedte van Tiout en zijn oostelijk einde bevindt zich op een twaalf tal naijlen van de Fransche grenzen en van Aïn Sfissifa. Men weet dat er van uit dit iaatste punt, ten zuiden geen grens meer is tusschen Marokko en Algerie. De particuliere correspondent van le Temps zegtdat het schijntdat de oproerige Kaïd van de Ouled Ayar de la Hamada geheel ge neigd zou zijn zich volkomen te onderwerpen en zelfs naar Tunis te komen indien men hem het leven lietintusschen stelt hij voorwaarden voor zijn onderwerping. Hij verzoekt, opnieuw Kaïd der Ouled Ayar te worden en verbindt zich de achterstallige belastingen te doen betalen en alles terug te geven wat geroofd is. Hij zou zich zelfs verbinden, zich van Ali— ben-Khalifa meester te zullen maken en hem gevangen naar het Bardo over te brengen. Men weetdat deze beide hoofden zich verstonden en dat Ali-ben-Amor aan Ben-Khalifa gehoor zaam was. Deze scheen zich ook te willen onderwerpen, en beloofdezich van zijn bond genoot en medeplichtige te zullen meester ma ken. Het blijkt uit deze verschillende gegevens, dat^ tweedracht onder de oproerige stammen begint te heerschendat een goed voorteeken voor de Franschen is. Het veel besproken kamp of kolonne van Ali Bey zal eindelijk op marsch gaan doch veel resultaten worden er niet van verwachtdaar de soldaten naar men verzekertluide zeggen, dat zij hunne broeders niet zullen bestrijden. Het ongeluk in het stierencircus te Marseille was, volgens nadere berichten, te wijten aan overgroote volte, daar tegen het begin der voor stelling een groote menigte binnendrong en over de beschotten klom. naar de plaatsen voor hen, die van kaarten voorzien waren. Daar alles echter vrij rustig in zijn werk ging deed de po litie, om de voorstelling niet te storen, geen stappen tot verwijdering van de overweldigers. Maar ongeveer een half uur daarna begonnen de houten stellages te kraken en te waggelen, en stortten op eens met donderend geraas in, waardoor de 2000 toeschouwers allen door el kander op den grond vielen. Het was een ontzettend schouwspel. Overal zag men slachtoffers onder balken en planken bloedend neerliggen, en van alle kanten hoorde men kreten van pijn en angst De soldaten, die op liet eerste bericht aan rukten gingen spoedig aan het werk om de slachtoffers te bevrijden, maar er verliepen ver scheidene uren voor de dooden en gewonden onder de puinhoopen vandaan gehaald waren. In het geheel zijn er 14 doodm en 175 ge kwetsten, Zor.dag-namiddag werd te Niraes bij ge- legeheid van een stierengevecht een der kampi oenen door een stier ernstig in de zijde en aan de slaap van het hoofd gewond. Een andere stierenvechter kreeg een hoornstoot in een der beenen, waardoor groot bloedverlies ontstond. De moeder van den afgevaardigde Martin Het hoogerhuis heeft Dinsdag andermaal de Iersche landwet in behandeling genomen en nadat de leider der oppositiemarkies van Salisbury, verklaard had zich met de jongste wijzigingen van het lagerhuis te kunuen vereeni gen haar goedgekeurd in den vorm welken dat huis laatstelijk daaraan had gegeven. Dat de crisis dezen bevredigenden afloop zou hebben was reeds eenige uren te voren bekend en is het gevolgschijnt het, van eene over eenkomst tusschen de voornaamste leden der beide huizen van het parlement, die tot eiken prijs eene botsing wenschten te vermijden. Daily News is van oordeel dat het lagerhuis met zijne concessien te ver is gegaan en de maatregel op deze wijze fsitelijk verknoeid is. Naar verzekerd wordt heeft de markies van Salisbury verscheidene dreigende brieven uit Ierland ontvangen. Aangaande de onderhandelingen over het Fransch Engelsch handelsverdrag wordt gemeld, dat zij niet afgebroken maar slechts geschorst zijn wegens de thans geeindigde landwet-crisis. Uit Lahore wordt aan the Times gemeld, dat de troepen van emir Abdur-Rahmann Khelat-i-Ghilzai hebben ontrnimd en zich in noordelijke richting terugtrokken. Een ambtenaar op het zegel- en registra tiekantoor te Dublindie sedert jaren valsch zegelpapier had uitgegeven cn den staat daardoor minstens 10.000 pd. st. schade had berokkend, werd dezer dagen deswege tot 10 jaren tucht huisstraf veroordeeld. Daar alle van deze valsche zegels voorziene documenten niet geldig zijn zal het parlement een indemniteits-bill moeten uitvaardigen om degenen die in 't bezit zijn van dergelijke papieren tegen schade te vrij-

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1