Nummer 68. Donderdag 25 Augustus 1881. 4e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. F E U I L L E T O N. Bekendmaking. BUITENLAND. Frankrijk. De Yerstootene. Spanje. Engeland. Duitschland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Si De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. De burgemeester der gemeente Waalwijk, ter afkondiging ontvangen hebbende het kohier van het patentrecht, No 2, over het dienstjaar 1881/82 Verwittigt de belanghebbenden, dat gezegd kohier door den heer inspecteur van 's Rijks directe belastingen dezer provincie op den 19n dezer is executoir verklaard, dat hetzelve op heden aan den Rijks-Ontvanger in deze gemeente, ter invordering is toegezonden en dat ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de Wet be paalden voet te voldoen. De belastingschuldigen welke zich met hunnen aauslag bezwaard achten, kunnen hunne redenen bij verzoekschrift, binnen drie maanden na dato der executoirverklaring, indienen bij Gedeputeerde Staten dezer provincie, desverkiezende door tus- schenkomst van den betrokken controleur van 's Rijks belastingen. Waalwijk, den 22 Augustus 1881. De burgemeester voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De reclamatiën omschreven bij art. 45 der wet op de personeele belasting van den 29 Maart 1833 (Staatsblad no 4), zijn vrij van zegel. Die der grondbelasting en het patentrecht zijn aan zegel onderworpen. Burgemeester en wethouders van Waalwijk, brengen ter kennis der ingezetenendat de re kening der gemeente over het jaar 1880, aan den raad is overgelegd en ingevolge art. 219 der wet van 29 Juni 1851, (Staatsblad no 85), ter secretarie gedurende 14 dagen voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten in af schrift verkrijgbaar is. Waalwijk, 23 Augustus 1881. Burgemeester en wethouders voorn. VAN DER KLOKKEN De Secretaris F. W. VAN LIEMPT. De uitslag der zondag gehouden kamerverkie zingen is, voor zoover bekend is, als volgt Gekozen werden 201 republikeinen en 20 leden der oppositie terwijl 29 herstemmingen moeten plaats hebben. De republikeinen hadden 28 zetels gewonnen en de bonapartisten er vier verloren. Het belangrijkste fe't der verkiezing is voor- LVI. Nog eens gered I Het gelaat van Harriet drukte thans minder angst uit. z/Arme man," vervolgde George met een lichte huivering, /,Hoe verschrikkelijk klinkt mij nu zulk een lichtvaardige scherts in de ooren. Toen hij mij de banknoot van tien pond wilde geven vroeg hij pen en inkt en schreef er zijn naam op voluit. Twee letters, A. F. meen ik, stonden er reeds op. Hij verhaalde mij daarbij nog een dom voorval van een oude vrouw die op hare banknoten altijd haar naam woonplaats en ge boortedag schreef, en hoe hij daardoor op ze keren dag eene vervalsching op het spoor kwam." George's licht bewogen fantaisie had hem van zijn eigen toestand op bijomstandigheden gebracht, welke hem den dood van Deane des te treuriger deden voorkomen. Harriet fronste bij dit nieuw bewijs van zijn on verbeterlij ken aard toornig haar voorhoofd. z/Alles wat ik van u hoor versterkt mij in mijn beweren," zeide zij scherp. //Maar ik heb u iets anders gevraagd. Weet iemand in het huisdat gij toen bewoondethoe laat gij te huis gekomen zijt Zou iemand aldaar getui genis daarvan kunnen afleggen z/Neenantwoordde George. //Ik ontsloot zelf de deurzonder eenig geraas te maken. Dat trachtte ik altijd te vermijden als ik het Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. loopig dat Gambetta slechts zeer ternauwernood in Belleville (waar bijna alle slemgerechtigden opkwamen en de orde nergens gestoord werd) is herkozen. In het eerste arrondissemene kreeg hij eene meerderheid van 49 stemmen en in het tweede eene die zoo gering was dat eerst van eene herstemming sprake was. 's Mans snoevende uitroep tot het „handjevol schreeuw- bekken", dat hij hen bij de stembus nader zou spreken en het recht alsdan zijp. loop hebben zou komt er dus even treurig af als zijne bewe ringdat zijn gehoor toenmaals uit 10.000 welgezindcn bestond en slechts een paar honderd bulkende slaven. Parijs herkoos bijna al zijne republikeinsche afgevaardigden. Nieuwgekozeu werd alleen De Hérédiaterwijl de Bonapartist Godelle met Passy, en Ranc met Camille Farcy in herstem ming komt. Herkozen zijn verder op verschillende plaatsen de hoeren Ferry, Choiseuil, Cochéry, Marccre en bisschop Freppel. Niet herkozen werden Leon Renault en Bardouxterwijl Haussman en een viertal intransigente radicalen in her stemming komen. Onder de laatste perfide manoeuvres van Gambetta's tegenstanders mag men rekenen dat zij stembiljetten hebben verspreid, waaruit zou moeten blijkendat Gambetta, ondanks zijne uitdrukkelijke verzekering alleen Belleville te willen vertegenwoordigen, zich ook candidaat had gesteld te Vouziers in het departement der Ardennen. Gambetta's voorstanders daarentegen vaardig den ter elfder ure nog een manifest uit, waarin zij hem ten dringendste aanbevalen als moedig volkstribuun, warm vaderlander, trouw republi kein, burger vol toewijding eerlijk staatsman van overtuiging, enz. enz., terwijl op het aller laatste oogenblik nog een op rood papier gedrukt blaadje verscheen, waarin Gambetta werd aan bevolen als waarborg tegen den terugkeer der commune. Naar verzekerd wordt komt de nieuwe kamer den 30n October bijeen. De Tripolitaan, die, met getrokken sabel Soussa kwam binnen geloopen en het huis van een Malthezer binnenstormde en hem vermoordde is naar Tunis gebracht, waar hij ter dood ver oordeeld en dadelijk daarna opgehangen is. De moordenaar heeft verklaard, dat hij geen mede plichtigen had en dat hij de daad volvoerd heeft kon want mijne hospita was een echte draak." „Dan blijft er geen leemte in mijn bewijsgrond overzeide Harrietop den zachten, ernstigen toon die op den jongeling sedert hij dien voor de eerste maal gehoord had eene onweerstaan bare tooverkracht had uitgeoefend „gij brengt u dus als gij bij de politie uwe verklaringen gaat afleggen in een groot gevaarzonder dat gij iemand of iets in het minst van nut zijt „Maar de vrienden en bloedverwanten van Deane zullen in onrust en kommer zijn en het is plicht hen uit de onzekerheid te redden hernam George. „Daaraan zou ik zeer twijfelen," hernam Har riet met minachting de schouders ophalende. „Hebt gij ooit gehoord dat hij bloedverwanten en vrienden had Hij was een der koelste onbeschaamdste menschen, die ik ooit ontmoet heb hij kende geen ander belangdan zijn eigen vermaak en zijne eigene bevrediging. Hebt gij ooit zulk een koelkwaaddenkend, afschu welijk mensch ontmoetals hem Hij was een vergiftige slang George een slang in alle op zichten. Ik geloof, dat hem behalve zijne moeder in zijne eerste kindsheid nooit een mensch heeft lief gehad en ik geloof dat die moeder dood isja ik ben er zeker van van zij is dood. Het komt mij daarom zeer onverstandig en dwaas voor, zoo 'gij uwe moeder en uwen stiefvader in ernstige moeielijkheden wilt brengen zelfs al mocht het u gelukken en hieraan twijfel ik zeer uwe onschuld te bewijzen. En wat zult gij dan door uwe bemoeizucht hebben uitgewerkt? Zelfs wanneer gij bewijstdat de vermoorde Deane was en gij onschuldig zijtdan kunt gij in een staat van geestverbijstering. Rustig is het evenwel te Soussa nog niet. Naar luid van een telegram uit la Goulette in den Temps zijn er nu vier Europeanen vermoord. Tengevolge daarvan zou een detachement zee soldaten van het engelsche schip Monarch aan land gestapt zijn ter beveiliging der Europeanen. Het Fransche oorlogschip Alma zou nu ook derwaarts stevenen. Generaal Saussier houdt zich te Tunis ijverig bezig met eene reorganisatie der troepen van den bev en daar hij, gelijk Havas in een telegram meldt, op alle medewerking derTuni- seesche regeering kan rekenen zoo twijfelt men er niet aan of hij zal door dit middel spoedig een einde gemaakt, hebben aan de strooptochten plunderingen, enz. in het regentschap. In Spanje hebben de verkiezingen tot resul taat gehad dat op het platteland door de regeering eene groote meerderheid is verkregen. In de hoofdstad werden mede zes miuisterieelen gekozen. De opkomst was slecht. Van de 26.000 Madridsche kiezers waren slechts 6500 versche nen. Volgens berichten uit Durban heeft de Trans- vaalsche volksraad de overeenkomst met Engeland bekrachtigdmaar onder sterk protest tegen onderscheidene artikelen. Granvillede minister van binnenlandsche zaken ontving Donderdag eene deputatie ten gehoore der vereeniging tot afschaffiug der slavernij die kwam aandringen op krachtige maatregelen tot afschaffing van dezen handel in Egypte. De minister antwoordde dat de re geering door aanstelling van consuls te Khartom en Sovakim het doel hoopt te bereikeawan neer de Khedive en diens raadslieden maar willen medewerken. De beroemde vuurtoren van Eddystone waarover vroeger een en ander is medegedeeld, nadert Ihans zijn voltooiing. Het tijdschrift Engineer deelt dienaangaande mededat dit werk waarschijnlijk een vol jaar eerder gereed zal zijn dan Trinity House verwacht had. Men zal zich herinneren, dat de oude toren het toch den schuldige niet noemen noch eenige inlichting aangaande zijne betrekkingen geven." „Neen hernam George met vuur '„maar dat kan Routh." Harriet liet de hand van zijn schouder vallen en zonk in haren stoel. „Gij hebt u overspannen Mrs. Routh," zeide George op meewarigen toon terwijl hij hare hand in de zijne nam. „Gij hebt te lang en te veel over den moord gesproken. Dat had ik eerder moeten inzien. Wij zullen er geen woord meer van spreken voor ik Stewart om raad gevraagd heb. Hoe zal hij verschrikken Ik zal over hetgeen gij mij gezegd hebt nadenken maar heden de zaak laten rusten. Nu kan ik echter niet langer op Routh wachten ik moet naar het bureau van den „Mercurius," en zal u daarom verlaten." „En gij zult bepaald geen enkele schrede in de zaak doen voor wij elkander r.og eenmaal gesproken hebben zeide Harriet, op afgematten toon. „Ik bid u George, er volstrekt niet over te spreken op het bureau van den „Mercurius," want ge kunt er zeker van zijn dat elke aan wijzing eene welkome stof voor de dagbladen is ten einde er grooten ophef van te maken." „Ik zal mij in acht nemen hernam George. Ik zal de zaak volstrekt niet roeren voor ik u nogmaals gesproken heb." „Gij moet bij ons blijven George," zeide Harriet hartelijk terwijl zij hem de hand reikte. „Wij hebben nu eene vrije kamerwelke wij u kunnen aanbieden." „Uw aanbod zal ik gaarne aannemen Mrs. Routh echter denk ik niet langer dan een paar monumentale werk van Smeaton, verplaatst is niet omdat hij bouwvallig werd of dat zelfs zijn soliditeit ook maar eenigszins twijfelachtig werd, maar omdat de rots welke Smeaton als rustpunt voor zijnen toren had uitgekozen langzamerhand onder de vereenigde krachten van den zwaren druk en het beukeu van de golven in stevigheid was afgenomen. De nieuwe toren opgetrokken volgens de plannen van den ingenieur Douglass, bevindt zich op een afstand van veertig meter ongeveer van de plaats waar zich de oude toren bevond. De nieuwe toren is veel grooter en de nieuwe verlichtingstoestellen overtreffen eveneens de oude verre in lichtgevend vermogen. De lamp van den oorspronkelijken toren be vond zich ruim drie en twintig meter boven de oppervlakte van het water, terwijl het nieuwe licht zich ongeveer tweemaal zoo hoog, namelijk ruim zeven en veertig meter, boven de zee zal verheffen. Bij helder weder zal men het tot op een afstand van negentien geographische mijlen kunnen waarnemen. Aan dezen bouw zijn niet minder dan ruim twee duizend groote steenen, wegende ruim zes duizend ton, gebruikt. De steenen zijn zorgvuldig uitgekozen en moesten allen behakt worden daar zij vrij wel zwaluw- staartvormig in elkander moesten passen. De bouwondernemers waren Hugh Shearer 8c Co., die hun eigen steengroeven hebben. Te Crefeld is men begonnen met den bouw vau de nieuwe school voor weefindustrie. Het gebouw zal voorzien zijn van alles wat noodig is voor het onderwijs in dien tak van nijverheid en een laboratorium een bibliotheekeen mu seum enz. bevatten. Het gemeentebestuur heeft den grond geschonkenalsmede een som van 150,000 mark als tegemoetkoming in de kosten. De school is reeds geopend in voorloopige lo kalen. Het gebouw moet binnen twee jaren gereed zijn. Er woont te Berlijn een zonderling echt paarwaarvan de man 24 en de vrouw 78 jaren oud is. Zij zijn drie jaren geleden getrouwd en wel onder bijzondere omstandigheden. De oude vrouwdie arm en verlaten op een zolderkamertje woondelag ernstig zieken niemand harer betrekkingen zag naar haar om maar de jonge man die als knecht in hetzelfde huis diende, verzorgde haar. De vrouw herstelde 'dagen te Londen te blijven tenzij ik door deze akelige geschiedenis mocht opgehouden worden." „Gaat gij weder naar Amsterdam terug vraagde Harriet. „Neen," hernam George. „Ik ga naar mijne moeder." „Ik had gelijk zeide Harriet, toen zij alleen was en bleek en uitgeput in haren stoel lag tot zich zelve. „Ik dacht weldat die eene rede welke ofschoon eerst laat te pas gebracht, toch nog sterk genoeg wasom George voor zich zei ven te redden hare macht ook thans zou doen gelden. Tweemaal heeft nu zijne moeder zijn ergsten gedwongen vijand gered. Ons bleef niets anders over dan dit eenige red middel en het bleek ook toereikende te zijn." Harriet had tot in zeker opzicht gelijk. Nog eene andere roden had er medegewerkt, om haar tot het gewenschie doel te voeren de gedachte aan Clare Carruthers. „Gij zijt eene vernuftige vrouw, Harry," zeide Routh, toen Harriet hem den uitslag van haar gesprek met George mededeelde maar ofschoon hij op den loon der hoogste bewondering sprak en zijn gelaat blijkbaar toondehoezeer hij zich verlicht gevoelde, toch nam hij haar niet in zijne armen om haar te kussen zooals hij vroe ger gedaan zou hebben. „Gij zijt eene vernuf tige vrouwen ook dit gevaar is voorbij." Een bittere matte lach vertoonde zich op haar gelaat. „Ten minste zijn wij voor het oogenblik nog eens geredzeide zij. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1