Oostenrijk. Italië. Rusland. Amerika. i BINNENLAND. A De harmonie l'Espérance alhier heeft Maandag deel genomen aan het muziekfeest door de koninklijke harmonie Apollo's lust te Eindhoven uitgeschreven ter gelegenheid van haar 40 jarig bestaan. Het is ons een genoegen te kunnen mededeelen dat het jeugdige gezel schap onder de 22 die tegenwoordig waren, gunstig is opgemerkt en uitstekend voldaan heeft, hetgeen zeker ook voor een groot deel te danken is aan den onvermoeiden directeur den heer G. J. Brohm. en was natuurlijk zeer aan liaar weldoener ge hecht. Toen zij onverwacht een erfenis van 39,000 mark kreegwilde zij niet dat haar bloedverwanten iets van dat geld zouden krijgen maar bestemde alles voor den jongen man. Om dat nu op de gemakkelijkste manier ge daan te krijgen en alle wettelijke bezwaren uit den weg te ruimen kwam zij met hem overeen, dat zij zouden trouwen. Zij leven nu reeds 3 jarea zeer eendrachtig met elkaar. Hij vereert zijn vrouw als moeder en zij is gelukkig in de gedachte, dat haar zelfzuchtige bloedverwanten niets zullen erven en haar brave man nu al haar geld krijgt. Bij een uitbarsting van den brandenden berg te Solingen is een huis plotseling in den opensplijtenden grond verzonken. Verscheidene menschen kwamen daarbij om het leven. Omtrent de ware oorzaak van dien onderaard- schen brand is men het nog altijd niet eens. Velen zijn van oordeeldat hij te wijten is aan het ontvlammen der gassen van een petroleum- bron door het gedeeltelijk nog brandende puin dat daar neergegooid werd. Ruim 20 personen zijn wegens de joden vervolging te Schivelbein in hechtenis genomen en te Koslin gevangen gezet. Zij behooren bijna alle tot den werkmansstand er is echter een rijke rentenier onder. De predikant Adolf Gerlach te Latzkow, in Pommerendie zich met de effecten der kerkekaster waarde van 10,000 markuit de voeten had gemaaktis te Weenen gearresteerd en aldaar aan de regeering overgegeven, om aan Pruisen te worden uitgeleverd. Gedurende een hevig onwederdat onlangs boven Weenen en omstreken losbrakzijn te Kornenburg dertien werklieden die in een der portalen van een bijna voltooide kazerne voor den regen schuilden, door den bliksem getroffen. Elf hunner waren slechts bedwelmd en konden, door spoedig aangebrachte geneeskundige hulp in het leven teruggeroepen worden. Maar bij de twee andereneen 40-jarig man en een 14-jarige knaapwaren alle pogingen daartoe vrnchteloos. Te Pesth is een man gevatdie verdacht wordt van medeplichtigheid aan het in de lucht doen springen van het zandschip. De Osservatore Romano neemt met genoegen acte van de verklaring van het half-officieele dagblad Popoio Romanodat de waarborgen- wet geenszins moet worden besehouwd als een verdrag tusschen statenmaar als eene eenvou dige Italiaansche wetdie Italië wil eerbiedigen, maar die het evenzeer kan intrekken wanneer ze het noodig of goed vindt. De Osservatore zegt hetzelfde reeds meermalen te hebben betoogd en voegt er bij dat de heilige vader niet be rusten kan in een staat van zaken die, afhangt van willekeur en bon plaisir. 's Pausen onaf hankelijkheid zegt het blad, eischt onherroepe lijke waarborgen. De werken ter versterking van Rome wor den ijverig voortgezet. Men was eerst van oordeel dat de reeds voltooide versterkingen aan den rechter oever van den Tiber voldoende zouden zijn maar thans zijn toch weer nieuwe plannen gevormd aan welker gedeeltelijke uit voering men reeds begonnen is. Op den linker Tiberoever zal men alleen de forten versterken die de spoorwegen naar Napels en Elorence beheerschen. De Daily Telegraph verneemt uit Petersburg, dat de Czar Peterhoff bewoontzorgvuldig be waakt wordt en in geïsoleerden toestand verkeert De Russische politie gaat voort met komplotten tegen den keizer te ontdekken en arrestatiën te bewerkstelligen. Nihilistische manifesten zijn voortdurend in omloop. Een daarvan behelsde het doodvonnis van den Czaren werd aange plakt gevonden te Peterhoff op tuinstoelen. De Daily News vernam uit Weenen dat lui— dens eene private dépêche uit Petersburgde Russische regeering weder 200 nihilisten naar Siberië verbannen heeft. Er bestaat te New-York vrees dat een weten schappelijk reisgezelschap een sterrekundige een hoogleeraar in de natuurlijke historie en twee studenten, dat door de Universiteit van Kansas was uitgezonden tot het doen van on derzoekingen door de Apacha-Indianenin Nieuw-Mexico is gevangen genomen. Volgens het bulletin van half zeven des avonds heeft de president tweemaal in den na middag gebraakt. De toediening van voedsel door den mond is voorloopig gestaaktterwijl voeding bij injectie meermalen is geschied. De temperatuur daalde en de polsslagen waren minder in aantal sedert Zaterdag. Pols 108 temperatuur 99Vgademhaling 18. -Lowellde Amerikaansche gezant te Brus sel heeft een telegram van Blaine ontvangen dat er weinig hoop bestaat op Garfield's behoud. \J Waalwijk 24 Augustus 1881. Bij de Maandag voormiddag ten 11 ure gehouden vergadering van den raad dezer ge meente waren niet tegenwoordig de leden C. G. Van der Heijden, Van Iersel en Rubbens. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der voiige vergadering deelde de voorzitter mede, dat ged. staten de door den raad toegestane subsidie voor de feestviering bij de opening van tram, hadden goedgekeurd. Aan de orde was nu het onderzoek van de geloofsbrieven der bij de periodieke verkiezing herkozen raadsleden. De voorzitter benoemde tot leden der com missie belast met het verifieeren der geloofsbrie ven, de heeren Van Riel, Van Heijst en Qui- rijns. Deze bracht na onderzoek bij monde van Dr. Van Heijst rapport uit en concludeerde tot goedkeuring, daar de stukken in orde bevonden waren bevonden. Conform besloten. Hierna deelde de voorzitter mededat was ingekomen een besluit van ged. staten, houdende goedkeuring der gemeenterekeuing over 1879. Verder was aan de orde het onderzoek der gemeenterekening over 18S0. Tot leden der commissie van onderzoek wer den bij stemming benoemd de heeren Van Riel, Timmermans en Zijlmans. De heer Van Es wenschte de aandacht van den gemeenteraad te vestigen op den duiker in dc Klooseersteeg die volgens zijne meening veel te klein is; zelfs nadat er buizen langs gelegd zijn, wordt er nog niet genoeg water door ver zet. Den vorigen winter heeft spreker herhaal de malen den waterstand opgenomen en dikwijls bevonden, dal hel water aan de oostzijde 15 a 16, eens zelfs 22 a 23 centimeter hooger stond dan aan de"" westzijde. Spreker wenseht zoodra mogelijk verandering in dien toestand gebracht te zien, en zeker voor den winter. De heer Van Baal heeft ook door een des kundige den waterstand doen opnemen; deze vond zelfs een verschil van 24 centimeter; De heer Timmermans voegt hitrbij, dat alle inwoners ten oosten van de Kloostersteeg over tuigd zijn, dat de opening te klein is, en dat er daarom aan die zijde te veel water is. Verbe tering is dus in liet belang van het oostelijk gedeelte en niet tegen het belang van het wes telijk. De voorzitter stelt geen vertrouwen in het door vorige sprekers aangegeven verschil in den waterstand. Hij zelf heeft ook den toestand met de meeste nauwgezetheid nagegaan maar de door hem verkregen resultaten verschillen aanmerkelijk met die der andere heeren. Oordeelt de raad echter verbetering noodig dat hij dan eene commissie benoeme om de zaak grondig te onderzoeken en dan in de eerstvol gende vergadering rapport uit te brengen en zoo noodig een uitgewerkt plan aan den raad voor te leggen. De heer Van Riel acht eene commissie niet noodig; hij vindt beter, dat de raad dadelijk een besluit tot verbetering nemegeen knoeiwerk echter, maar afdoende maatregelen; hij zou liefst de heul aan de eene zijde afbreken en dan zoo veel als noodig is, vergrooten. Het voorstel van den voorzitter bij acclamatie aangenomen zijndeworden bij stemming tot leden der commissie benoemd de heeren Van Es, Timmermans en Zijlmans. Niets meer te behandelen zijnde sluit de voorzitter de vergadering. Eene schoone zilveren vergulde medaille heeft de harmonie als herinnering medegebracht. Het leggen der buizenrioleering onder de straat, vanaf het huis van den heer Van Lieshout tot aan de Putsteeg is aangenomen door den mr. metselaar Maas alhier voor f200. Het herstellen van de sluisjes in den winter dijk, bij de Putsteeg en achter de R. C. pastorij, door den mr. timmerman A. Van Huiten al hier, voor f 269. De raad dar gemeente Besoijen heeft aan den heer Jos. Levelt te Rotterdam concessie verleend tot den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg door. die gemeente voor de lijn van daar naar Capelle 's Gravemoer, in aan sluiting met de Noordbrabantsche en Zuider tramwegen. Ofschoon de onderhandelingen tusschen Erankrijk en Engeland tot het sluiten van een nieuw handelsverdrag zijn afgebroken, verneemt men dat de Nederlandsche regeering desniettemin hare onderhandeliugen met de Eransche blijft voortzetten, teneinde, na eene verlenging van den bestaanden toestand voor korten tijdtot het sluiten van een nieuw handelsverdrag tusschen Nederland en Erankrijk te geraken. Reeds vroeg in den morgen snelden ver leden Zaterdag honderden rijtuigen door het anders stille Naarden en sloegen den weg in naar de Bussemsche heidewaar spoedig van alle zijden voertuigen en vootgangers aankwamen. Tal vau extratreinen brachten landgenooten uit alle hoekjes van ons land aan en zelfs vreem delingen ontbraken niet; om en bij de renbaan ontmoette men vrienden en familieleden, die men er nimmer had denken te zien en kennissen waaraan men in geen jaren had gedachtzag men eensklaps voor zich staan. Dc heide leverde een staalkaart van rijtuigen op; men zag er van de prachtigste landauer tot de eenvoudigste boerenkar, en waarlijk de laat ste was hier niet de minst practische. Vele familien uit den omtrek hadden zoo'n primitief voertuig gehuurd en het naar deTenbaan doen brengen, waar de paarden werden afgespannen en de kar tot een uitstekende tribune op wielen werd gepromoveerd. Onder de tallooze rijtuigen ontbraken zelfs de omnibussen nietongeveer tegenover de koningstribune vond men er een van de Amsterdamsche omnibusmaatschappij waarop heel eigenaardig met groote letters te lezen stond Panorama Ondanks de bijna onafzienbare menschenmassa en de ontelbare rijtuigen heerschte overal een uitstekende orde en was nergens gedrang; neen, ieder vond een plaatsje, de een al beter dan de ander, en wat velen niet het minst waardeerden, men kon den koning in zijn eenvoudig burger kostuum, naast zijne gemalin in een keurig toi let, van verre en van nabij aanschouwen, veel gemakkelijker dan men een der prijswinners opmerkte. Als er ooit een feest een volksfeest mag ge noemd wordenwaar vorst en volk vreugde kunnen genieten, dan is het de wedren van Zaterdag. De baan en haar omtrek leverden een eigen aardig boeiend schouwspel op; het eerst trok de aandacht de groote tribune, waarvan tal van vlaggen lustig wapperden; de koningsloge was rijk versierd en droeg nevens het rijkswapen dat van Waldeck Pyrmont. Tegen de helling tusschen de baan en de tribune vond men weldra groepjes van heeren en dames, die, alsof het een buitenpartij gold, zich in het heidegras nederzetten en uit manden, koffertjes en reistasschen allerlei eet- en drink waren en lekkernijen te voorschijn haalden. Bui ten de baan waren verschillende tenten en tent jes rijk met vlaggen voorzien opgericht die de hongerigen en dorstigen laafden, terwiji door de ondernemers voor verscheidenheid was zorg gedragen er was verscheidenheid genoeg. De toeschouwers op en in de rijtuigen hadden den voorraad tusschen de wielen en lieten deze niet onbetuigd de heidelucht scheen al evenveel honger als dorst te verwekken. Voor alles was zorg gedragenniet alleen bevond zich dr. Van Hengel uit Hilversum op het terrein met een brancard van het Witte Kruisom gekwetste ledematen te verzorgen ook een bekende Amsterdamsche kleedingleve- rancier verspreidde overal het nummer van zijn magazijn om eventueele gescheurde jassen of broeken voor ongeloofelijke prijzen, tegen spik splinternieuwe te kunnen verwisselen en zelfs hadden enkele Hamburgsche en Parijsche specu lanten wellicht bevreesd dat onze wedrennen de vergelijking met de Engelsche sports niet kunnen wederstaan de gelegenheid openge steld om te wedden„van af 21/3 gulden" kon men een kansjs wagen. Evenals bij den koning en de koningindie vaak met een binocle het terrein overzagen bleef bij de menigte de aandacht voor den wedstrijd en voor de vele schoone en flinke paarden die er aan deelnamen, onverflauwd, al was het vaak moeielijk de namen der winners te weten te komen wel gaf men op een hooge stellage tegeno/er de tribune de nummers der rijders op, doch men vergat die der winners te vermelden evenals verzuimd werd het publiek mede te deelen waar en wanneer de prijzen te bezichtigen waren een volgend jaar kan men dat voorkomen. Van alle nummers trokken de wedrennen nos 7 en 8 wel de meeste aandachtjammer dat van den laatsten zich zoovelen, die op het programma voorkwamen onthielden. Onze offi cieren hebben zich uitstekend gehouden, zij gaven bewijs van veel kloekheid en oefening. Ongeveer 5 uur was de wedstrijd afgeloopen en keerden HH. MM. in open rijtnigen gezeten, luide en langdurig toegejuicht, naar den trein terugwaarop de onafzienbare massa zich ver spreidde bijzonder goed gestemd over den uit slag van den tweeden Bussumschen wedren. Uit Zwitserland wordt een droevig ongeluk berichtdat in den Tête-Noire-pas plaats had en waardoor drie onzer landgenooten, de notaris B. uit Vianen met zijn vrouw en zuster het leven verloren. Zij waren in een rijtuig uit Chamounix ver trokken naar Martigny maar werden door de zware regens genoodzaakt terug te keeren, en hadden reeds een gedeelte van den terugweg afgelegdtoen opeens de grond onder hen weg gleed en het gezelschap met paard en rijtuig van boven neder in den daar vloeienden bergstroom stortte, welke op die plaats zeer diep is. De koetsier was de eenige die als door een wonder gespaard bleefde heer B. en de beide dames verdronken. Men heeft hunne lijken reeds gevonden. Het ongeluk heeft te Vianen groote ontroering verwekt. De heer en mevrouw B. laten 7 en mevrouw S, hunne zuster, 5 kin deren na. Zondagochtend, omstreeks kwart voor vier ure is er te Rotterdam brand ontstaan in het pand no 109, aan de Boompjes, waarvan het gedeelte op den beganen grond en de eerste bovenverdieping bewoond werd door den brood bakker R. J. Van den Berg, terwijl het boven gedeelte aan drie geziunen was verhuurd. In het gezin van den heer Van den Berg waren den avond te voren nevens hem aanwezig, zijn zeventienjarige dochter, zijn vijftienjarige zoon en eene nicht.terwijl zijne vrouw met twee jongere kinderen uit logeeren was te Neerbosch. Met de drie eerstgenoemden is hij des avonds uitgegaan en onder anderen in het feestgebouw geweest, waarna zij des nachts ten halftwee ure te huis zijn gekomen en onmiddellijk naar bed gegaan. De nicht sliep als gewoonlijk beneden in eene opkamerde vader in de voorkamer der bovenverdiepingde zoon en dochter in een daarachter gelegen vertrek. Ten ongeveer 3 ure werd de nicht wakker en bemerkte brandlucht. Onmiddellijk riep zij aan haren oom, die haastig voor den dag kwam, de bakkerij opende en alsnu zag dat daar alles reeds in volle vlam stond. ,/Roep maar brand", zeide hij, „dan ga ik de kinderen wekken en den effectentrommel halen." Dadelijk snelde de nicht heen om binnen en buiten alarm te maken. Spoedig echter had de brand zulk eene uitbreiding verkregen, dat er, naar het zich liet aanzien weinig of geen hoop op behoud van het huis bestond. Gelukkig bleek het weldra dat de bewoners der boven verdiepingen aan de ramp waren ontkomen. Doch inmiddels werd de heer Van den Berg met zijn zoon en dochter nog Steeds vermisttot men eindelijk na veel moeite tot de treurige ontdek king kwam dat alle drie bij de ramp hun dood hadden gevonden. De lijken lagen in de voor kamer op de eerste verdiepingdat van den heer van den Berg in een hoek onder het raam; dat van den zqon op eenigen afstand naar de zelfde zijdedat van de dochter bij de achter wand. voor zoover men kon nagaan moeten de drie ongelukkigen door het vuur ingesloten zijn geweestdaar de vlam van de achterzijde naar hen toekwam en er geen uitweg meer langs de trap bestond, terwijl zij misschien door de vlammendie tegelijkertijd beneden uit het voorraam opsloegenverhinderd zijn om naar buiten te komen. Wat er van zij men vond naast den heer Van den Berg de effectentrom mel en in zijne hand den sleutelbos geklemd. In overleg met den burgemeester, die spoedig op het terrein van den brand aanwezig was en on afgebroken er bij is gebleven, werden de lijken voorloopig overgebracht naar het naburige pand no 111, bewoond door den heer H. Dekker, koopman in kleederendie hoogst welwillend zijn huis ter beschikking stelde voor de lijk schouwing. Deze werd aldaar verricht door twee geneeskundigen die constateerden dat de drie ongelukkigen waren overleden aan verstik king, zijnde er slechts aan een der lijken kleine brandwonden gevonden. Daarna zijn zij naar het ziekenhuis vervoerd. He(; geheele pand is verbrand nagenoeg zonder dat er iets kon worden gered. Bij de drie gezinnen, die het bovengedeelte bewoonden was niets tegen brandsehade verzekerd. Zondagmiddag werd de jonge dochter B. K. tusschen Maarssen en Utrecht door den spoortrein vau Amsterdam overreden. Willende wijken voor den van Utrecht komenden trein, had zij dien van Amsterdam niet opgemerkt en werd door dezen getroffen. Het hoofd werd haar letterlijk van den romp gesneden en hare beide beenen verbrijzeld. Het ongeval greep plaats nabij een landoverweg, voor welker af sluiting de eigenaars zeiven verantwoordelijk zijn, zoodat het geheel aan. eigen schuld te wijten is. De machinist van den trein, die haar overreed, stopte en keerde terug in de hoop dat zij nog niet doodelijk was getroffen. Zij was echter reeds eeu lijk en men nam dat in den bagage wagen mede naar Utrecht. De stationchef zond natuurlijk onmiddellijk naar de politie, doch deze meende zich de zaak niet te moeten aantrekken, omdat het ongeval onder de gemeente Zuijlen had plaats gehad. Eerst nadat de familie van het meisje zich aanmeldde, werd door den offi cier van justitie vergunning gegeven tot afgifte van het lijk dat inmiddels van 4 tot 11 uur 's avonds in een bagagewagen op het station van den Rijnspoorweg had gestaan. Als curiositeit kan worden gemeld dat op de weekmarkt te Haarlem was aangevoerd een komkommer, wegende ruim 10 kilo, gewassen te Zaandam. De politie heeft den persoon, die met den beruchten Jan Pouwels bij Westenbrink te Ruinen heeft ingebroken gevat te Ambt-Hardenberg waar hij na een 8jarig verblijf in het tuchthuis te Leeuwarden, was teruggekeerd en met arbeiden zijn brood trachtte te verdienen totdat Pouwels, zijn voormalige makker uit de gevangenis, hem daar kwam opzoeken en tot diefstal verleidde. Boshoven zoo heet de man werd gisteren gevankelijk naar Assen overgebracht. In minder dan een uur tijds zijn te Oir- schot vier woningen, „de vier uitersten" genaamd, in de asch gelegd. Alles, ook de inboedels, was verzekerd. Een kind, dat op een reeds brandend bed rustig sliep, is nog gelukkig gered. De oorzaak is onbekend. Door de maréchaussees te B^xtol zijn op het kerkhof aldaar gearresteerd drie personen, waaronder eene vrouw, verdacht schuldig te zijn aan den kerkroof, onlangs te Helvoirt gepleegd. Te Leggeloo is bij den landbouwer J. N. ingebroken en gestolen. Bij een ander land bouwer vond men een vreemdeling op het hooi, die in zijn haast om weg te komen een kolossaal mes heeft achtergelaten. In Belfeldop twee uren afstand van Venloo, hebben de aldaar geplaatste rijksambte naren W. C. Hubers en H. L. Eras een zekeren J. Westheim, uit Steyldie eene hoeveelheid van 33 liter gedistilleerd ad 4 pet. uit Pruisen trachtte binnen te smokkelen, bekeurd. Zondag avond gaf de machinist van den uit Duitschlaud komenden sneltrein aan den stations chef te Arnhem kennis, dat omstreeks 5 minuten van 't station een man met afgesneden hoofd over de rails lag en 't hem niet mogelijk was geweest in tijds te stoppen. Terstond werd last gegeven 't lijk op te halen doch daar niemand te vinden waskeerde men onverrichter zake terug, 't Geval helderde zich eenige oogenblikken

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2