Nummer 69. Zondag 28 Augustus 1881. 4e Jaargang., Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. De Yerstootene. Frankrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Nië De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Een vervolg op het stukje geplaatst aan het hoofd van ons blad van Zondag jl. lag ter perse, toen wij dringend werden uitge- noodigd hetzelve niet te plaatsen omdat een achtbaar ingezetene onzer gemeente ten on rechte als inzender werd genoemd en tegen hem in sommige drankhuizen door zeker soort van publiek eene dreigende houding werd aangenomen. Ofschoon wij volstrekt niet kunnen inzien dat in gemeld stukje iemand personeel beleedigd werd of te na gesproken, even zoomin als in het stukdat thans voor ons ligt, vinden wij echter geen vrijheid aan de dringende uitnoodiging geen gevolg te gevendoch behouden ons voor, hetzelve later aan het hoofd van ons blad op te nemen. Redactie. Ad verten tiën 17 regels ƒ0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opeegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor IJintschland worden alleen aangenomen door liet advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. Sedert eenige maanden was een soort van sociëteit gevestigd boven het prachtige hotel op den hoek van de rue des Princes en de rue Leopold te Brussel. De zoogenaamde sociëteit, waar ieder toegang had die maar eenigzins bij de habitués bekend stond was een speelhol van den eersten rang. Zaterdag-nacht hebben politie en justitie daar hun plicht gedaan. Een politie officier trad het eerst binnen en schijnt sprekend te gelijken op een der leden van de club, want toen hijin naam der wetbeslag legde op hetgeen zich op de tafel bevondlachten de spelers om de geestigheid die dat "beest van een weder uithaalde". Toen een procureur- generaal er bij kwam bleek echter de ernst der zaak. Een der spelers een Nederlander wilde door het venster vluchten. Ook andere spelers werden weerhouden heen te gaan. Eerst ten 5 ure in den ochtend was de voorloopige instruc tie afgeloopen. De justitie was op 't spoor gebracht door talrijke klachten van ouders, wier kinderen werden geëxploiteerd door vrouwen van haar geruineerde manner.en door de slachtoffers zeiven. In deze club zag men lieden van elke nationaliteit en van alle slag; burgers, kooplieden, die te Brussel groote reputatie hebben, en aller lei verdachte lieden die elkander dan ook al werd van eiken inzet Bank gevorderd. De LVII. De Ainerikaansche brieven. Stewart Routh was een vrij verhard mensch, ofschoon niet zoo ongevoelig, dat hij eene ont moeting met George Dallas niet gevreesd zou hebben. Hij verborg het dan voor Harriet ook niet, dat het hem een groot offer was en hij voor zijne eigene standvastigheid vreesde, haar tevens zeggende, dat hij het voor beter hield dat zij bij deze eerste ontmoeting niet tegen woordig was. De vloek eener misdadige ge meenschap deed zich bij beiden gevoelen. Ieder wenschte voor den ander te verh.-rgen, tot welke lage hulpmiddelen zij hunne toevlucht moesten nemen, om den schijn niet tegen zich te krijgen en elk gevoelde zich dan slechts van dwang bevrijd, ais hij alleen was. Maar was de wer king bij beiden dezelfde, toch was de oorzaak zeer verschillend. Harriet leed om haren man, hij slechts om zich zei ven. „Gij zoudt beter doen in uwe kamer te blijven tot ik u roep, als Dallas komt", had Routh tot Har riet gezegd. Een matte lach vertoonde zich om Harriet's mond. „Ik dank u, Stewart", zeide zij. „Zoudt gij er ook iets tegen hebben, dat ik ook niet aan het middagmaal verscheen „In het minst niet", hernam Routh. „Blijf zeer weinig vertrouwden, want als in den loop van avond of nacht een der gasten vertrok, hadden de andere niets spoedigers te doen dan naar overjas rotting of hoed te grijpen. Op zekeren dag was een bezoeker zijn jas definitief kwijt. Hem werd een schadelloosstelling van 50 fr. uitgekeerdden zelfden avond verloor hij die som bij het spel. Na 4 ure 's morgens maar 20 pCt. voor £de aandeeleu in de „Vennootschap" stonden dan ook 20 a 25 pCt. boven pari. Onlangs is te Mechelen een bruiloftvierend gezelschap van 19 personen, die een watertochje op de Dyle maakten, door het omslaan van het vaartuig tc water geraakt. Met behulp van eenige schippers gelukte het 16 hunner te redden, maar twee vrouwen en een lOjarig kind ver dronken. - Kapitein Popelin het hoofd der tweede Belgische expeditie naar midden Afrika, is, naar men uit Zanzibar berichtoverleden. Hij werd in 1847 te Bergen geboren werd opgeleid voor den krijgsdienst en bracht het door zijn ijver en bekwaamheden spoedig tot kapitein. In 1879 werd hem de leiding der tweede Afrikaansche expiditie opgedragen die hij ondanks de vele bezwaren gelukkig volbracht. Hij was op het punt naar zijn vaderland terug te keeren toen hij aan een leverziekteveroor zaakt door het ongezonde Afrikaansche klimaat, overleed. Dezer dagen werden te Mechelen twee Duitsche dames en een heer gevangen genomen, die op diefstal betrapt werden in een winkel aldaar. Bij het verhoor is gebleken dat zij tot een bende dieven behooren die te Antwerpen haar hoofdkantoor heeften zoowel daar als in an dere steden haar leden op roof uitzendt. Zij hadden daar groote magazijnenwaar gestolen goederen van allerlei aard in kasten gerangschikt lagen, waar zij zelfs boek hielden en alles met groote orde en netheid bestuurden. Men heeft reeds een aantal leden der bende gevaten komt er telkens nog meer op het spoor. Te Luik hebben zich deze week elf ge vallen van vergiftiging voorgedaan bij personen, die van gepersten zwijnenkop hadden gegeten. Hun toestand is niet zorgwekkend. in uwe kamer, zoo gij dat liever doet. Ik zal Dallas zeggen dat gij een weinig zenuwachtig zijt, doch dat gij morgen wel weder beter zijn zult". „Eu ik geloof, dat hem zulks niet zal ver wonderen, ofschoon zenuwachtigheid vroeger niet in mijn aard lag", hernam Harriet. „Evenmin als het anders uw aard was eeuwig en altijd hetzelfde liedje te zingeD," hernam Routh. Zijn eigenlijk ruwe aard, dien hij vroeger tegenover haar zoo goed wist te verbergen, had zich in den laatsten tijd meermalen geopenbaard doch zij scheen daarvan niets te bemerken. Ook thans verried geen enkele trek, dat zij hem zelfs gehoord had. Routh verliet de kamer en begaf zich naar de eetzaaldie zeer verschillend was van die, waar Dallas vroeger ziju gast geweest was. Zin delijkheid jen netheid heerschten immer waar Harriet woonde, maar thans was de inrichting meer dan dat. En toch was de blik, dien de huisheer op den goed aangerichten en ruim verlichten disch wierp, niet een der vriendelijk ste. Hij wenschte niet zoo vroeg beneden ge komen te zijn, want de onvermijdelijke ontmoe ting scheen hem met elk minuut, die hij hier vertoefde, ondragelijker te worden; hij wenschte Harriet niet verzocht te hebben haar kamer te houden. De eerste mislukking in zijne plannen had Routh twijfelmoedig gemaakt. Tot nu toe was alles zoo uitmuntend goed gegaan, al zijne berekeningen waren gebleken juist geweest te zijk en nu dreigde een onvoorzien toeva het geheel het onderst boven té werpen. Wel had Bij nauwkeuriger berekening van den uitslag der verkiezingen in Frankrijk is gebleken dat inderdaad 483 Afgevaardigden zijn gekozen maar dat slechts 64 herstemmingen moeten plaats hebben aangezien de Kamer 547 en niet 548 leden telt. De gekozenen moeten verdeeld worden als volgt 38 Monarchisten 42 Bonapartisten en 403 Republikeinen. Die 403 Republikeinen moeten worden onder verdeeld als volgt 34 van 't linkercentrum 156 van de linkerzijde; 187 van de Union ré publicaine en 26 van de uiterste linkerzijde. De Republikeinen winnen 68 en verliezen 10 zetels; de Monarehalen winnen er 11 en ver liezen er 18 de Bonapartisten winnen er 3 en verliezen er 40. Van 68 zetelsdoor Republikeinen gewonnen behoorden IS aan de Monarchalen en 38 aan de Bonapartisten, terwijl 12 der nieuwgevormde kiesdistricten werden veroverd. - Gambetta heeft aan zijne kiezers een brief gerichtwaarin hij verklaart het mandaat voor het eerste district van Belleville aan te nemen. Hij laat er op volgen Wij zullen volharden in de staatkunde van regelmaligen vooruitgang. Wij verwachten alles van den wil des volks en niets van het geweld. Wij wijzen de utopisten en reactionairen af. Ten slotte maant hij de kiezers in het tweede district van Belleville aan een aan den dieDst der republiek toegewijden persoon uit hun midden als afgevaardigde te kiezen. Uit Tunis wordt gemeld dat eene kleine kolonne, onder bevel van Ali bey, broeder van den bey met veel vertoon uit die stad vertrokken is, om het zuiden van het regentschap tol rust te brengen. Maar het kan ook zijn merkt een der bladen opdat de kolonnewel verre van de rust in het zuiden te herstellen er de wan orde slechts vermeerdertals namelijk hetgeen reeds meer gezien is de troepen deserteeren en tot de rebellen overgaan. Een vermaard jagerde heer Bombonnel, die reeds 11 leeuwen, 32 panters en een aantal andere roofdieren schootricht nu in Algiers onder bescherming der regeering, een jachteta- blissement op zooals geen tweede bestaat. Hij heeft midden in de bosschen van Bordj- Bouira, tusschen Algiers en Constantine, uitge strekte gronden gekocht. Daar bouwt hij een Harriet door hare scherpzinnigheid en eigen aardige gevatheid alles weder in het reine ge bracht, en zoo zij op den ingeslagen weg voort gingen, kon alles nog ten voordeele uitloopen; maar kon hij zich op zijn eigen krachten ver laten In zulke gedachten verzonken bracht Routh een kwartier door, toen eindelijk de ver wachte gast verscheen. Routh had juist zijn toevlucht tot eene flesch brandewijn gekozen welke op het buffet stond en er een half glas van uitgedronken, toen hij den driftigen tred van George in de voorzral vernam. Op betzelfde oogenblik werd de jongeling door een bediende, die er ernstig en deftig uitzag, binnengelaten, „Zoo, Routh, oude vriend." „Ik ben verheugd u te. zien, oude jongen." Hiermede liep de gevreesde eerste ontmoeting af. Een blik op het gelaat van den jongeling was voor Routh geuoeg, dat niet de minste achterdocht in dezen was opgekomen en hij nog altijd hetzelfde weeke, kneedbare was bleek te zijn, dat hij naar willekeur kon vervormen. „Harriet is dezen avond niet zeer wel", zeide Routh. „Zij heeft mij verzocht haar excuus bij u. te ^ak.en> 11,9 zij niet aan tafel komt. En eindelijk is het mij veel aangenamer eenige uren met u alleen te zijn, want ik heb zooveel te verhalen en zooveel te hooren, en Harriet heeft gisteren reeds een langdurig onderhoud met u gehad." „Ja, wij hebben elkander reeds gesproken", hernam George, terwijl zijn gelaat een donkere plooi aannam. „Zij heeft u voorzeker wel ge zegd, welk eene verschrikkelijke ontdekking ik jachthuis, dat vorstelijk wordt ingericht, en voorzien zal zijn van een fijne keuken en een welgevulden wijnkelder. In het bosch daaromheen komen afdeelingen voor leeuwen en panters men brengt daar geiten, muilezels en andere dieren die, als een gemak kelijke prooi, de roofdieren lokken. Voor dames zijn er veilige plaatsen, waar zij de jacht kunnen bijwonen, zonder de gevaren te deelen. De jachten beginnen 15 November en eindigen 15 April. Een kaart, die het recht geeft twee maanden lang er aan deel te nemen met kost en inwoning in het fraaie jachthuis kost 2000 franc. Er hebben zich reeds verscheidene aan zienlijke personen laten inschrijven o. a. een paar vorsten. Windischgratz en graaf Wilczek, allen bekende jachtliefhebbers. Door de Parijsche politie is een dieven bende gevat, die in den laatsten tijd een aantal diefstallen in de straten pleegde. Zij bestond uit 11 mannen en 3 vrouwen. De mannen waren als kruiers van de Messageries gekleed om geen achterdocht te wekken als zij in de straten stonden. Om de dieven op heeterdaad te betrappen liet de politie zoodra zij iets van het komplot begon te vermoedeneen kar met eenige balen en goe deren naar een huis brengen en terwijl de voer man naar binnen was, zag een agent, die de kar ongemerkt in het oog hield, dat de gewaande kruiers een voor een iets van den wagen namen, terwijl de vrouwen de wacht hielden. Deze laatsten werden nu terstond in hechtenis genomen, zoodat zij hare makkers niet konden waarschuwen, en de dieven werden gevolgd naar een wijnhuis, waarheen zij zich begaven, en daar gevat. Men vond in hunne woning een menigte goederen, die zij op deze wijze gestolen hadden. Volgens Havas zijn er op verscheidene punten van Tripoli onlusten uitgebarsten. De Portc, gehoor gevende aan de vriendschappelijke vertoogen van Frankrijk, zou geneigd zijn den gouverneur, die gevaarlijk is voor de belangen van Frankrijk, af te zetten. y oor eenige dagen is te Monpellier een luchtreiziger, Alphonse d' Armentières, opgeste gen. Men zag naar tijding uit omtrent zijn nederlating, maar men vernam er niets van. Thans heeft men zijn lijk, deerlijk verminkt, in eene ver daarvan verwijderde plaats gevonden. Te Aubervilliersnabij Parijs is in een pakhuis van petroleum en andere oliën brand gedaan heb, cn op welk een zonderlinge wijze ik in de zaak betrokken ben." „Zij heeft mij alles verhaald", hernam Routh. „Maar de soep staat op tafel en wij moeten de bespreking van dat onderwerp tot later laten rusten. Ik kan u dit nog slechts zeggen, dat ik volkomen in Harriet's gevoelen deel; ik geloof dat zij u den besten raad gegeven heeft," Dit gezegd hebbende gaf Routh zijn gast een teeken en de beide mannen spraken bij den haard staande over onverschillige zaken, terwijl de huisknechtbijgestaan door eene vrouwelijke dieustbode, de spijzen opdroeg. De veranderingen, die er in de huishouding van Routh en ook met hem hadden plaats ge had, gaven Dallas rijke stof tot beschouwing. Routh had, zooals hij in zijnen brief zich uit drukte, het voorkomen aangenomen van een „city-man" en speelde die rol dan ook meesterlijk. „En toch weet hij", dacht George, „dat een onzer bekenden die zich de laatste maal, toen wij elkander zagenin ons midden bevond intusschen een gewelddadigen dood gestorven is; hij weet, dat ik mij in eeuen even gevaarlijken als ongewonen toestand bevind, dat hij zelt althans indirect in het verschrikkelijk geval betrokken is en hij blijft zoo koel en onbe schroomd mogelijk. Ik geloof dat zulk eene ongevoeligheid aangeboren zijn moet, en ik weet niet, of ik hem daaromtrent benijden moet doch juist daarom is hij de beste raadsman, dien ik in de gegeven omstandigheden kan wenschen. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1