Nummer 71. Zondag 4 September 1881. 4e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. De Echo van het Zuiden, t Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regèl&S^S^'-daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsranöfS; Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie, bureau van Adolf Steinek, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. De Burgemeester van Waalwijk maakt bekend, dat de patentbladen over het dienstjaar 1881/82 door de gepatenteerden zeiven moeten worden afgehaald ten raadhuize alhier op Zaterdag en Maandag a. s. den 3n en 5n September, waartoe zitting zal worden gehouden telken dage des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 2 tot 5 uur. De patenten, die niet worden afge haald, zullen den patent plichtigen worden bezorgd door een deurwaarder der belasting tegen betaling der kosten. Waalwijk, 31 Augustus 1881. De Burgemeester voorn. VAN DER KLOKKEN. Antwerpen heeftvolgens officieele opgave tegenwoordig 169,112 inwonerswaarvan er 154,802 in Belgie geboren zijn. Van de 14,310 in het buitenland geborenen zijn 2161 uit Ne derland afkomstignl. 1467 mannen en 1694 vrouwen. Bij de uitbreiding van het recht tot naturalisatie, waartoe voor eenigen tijd besloten is, komen 6580 mannelijke en 7730 vrouwelijke vreemdelingen in aanmerking. Te Brasschaat in de Belgische provincie Antwerpen woonde eene tamilie, Somers genaamd, bestaande uit vadermoeder eene dochter en den zoon August, oud 25 jaar, timmerman van beroep. De vader gaf zich wel eens aan den drank overhetgeen meer dan eens in het huis= gezin aanleiding gaf tot hevigen twist. Maandag avond kwam hij in den beschonken toestand 't huis. De zoon stond aan de deur. Er werden eenige woorden tusschen beiden gewisseld, waarop de vader aan zijn zoon een klap gaf. Beiden gingen hierop het huis binnen. Kort daarop hoorde men een vreeselijken kreet en kwam de vader de straat oploopenroepende«Ik ben gewond ik ben gewond En werkelijk gudste het bloed met geweld van onder de kleeren niettegenstaande al de kracht die hij aanwendde om het bloeestroomen te beletten. Het gelukte hem in eene herberg te geraken, die slechts 120 meter van zijn woning gelegen is. Binnengekomen kon hij zich nog op een stoel laten neervallen maar op hetzelfde oogenblik zakte hij van den stoel op den grond. Wel trachtte iedereen in huis hem te helpen maar alle hulp was hier overbodig. Weinige oogen blikken later zat de ongelukkige dood op den stoelwaarop men hem weer had geplaatst. De overheid der gemeente werd van het feit verwittigden on middellijk werd overgegaan tot de aanhouding van den moordenaaralsook tot een voorloopig onderzoek. Volgens bewering van den zoon was zijn vader met een mes gewapend waarmede hij hem bedreigdehad hij hem dit wapen willen ontnemen[en in dien strijd zijn vader onvrijwillig gewond. Die bewering wordt noch tans tegengesproken door eene vrouwdie alles door het open raam gezien heeft. Volgens hare verklaring was het krakeel uitermate hevigen zat de zoon op een stoeltot zij hem eensklaps met opgeheven arm zag opspringen en naar zijnen vader snellen, die daarop een kreet slaakte en onmiddellijk naar buiten kwam. De messteek is diep in de linkerborst toegebracht en door de long gedrongen. Met alle geweld schijnt men in Frankrijk de nieuwe kamer bijeen te willen zien. Zoo heet het nu wederdat minister Ferry naar Mont- Sous-Vaudrey waar Jules Grévy verblijf houdt, is vertrokken om den president over te halen het bijeenroepings-decreet uit te vaardigen tegen 17 Octoberdus drie dagen nadat het mandaat der vorige vertegenwoordiging zal zijn geëxpi reerd. Te Toulon zijn eergisteren twee bataljons naar Goulette ingescheept om Hammamet te gaan bezetten. Bij Tourki moeten de Arabieren een nieuwen aanval op de Franschen onder Corrérard gewaagd hebbenmaar met verlies zijn teruggeslagen. De kosten der Fransche bezetting van Tunis beloopen reeds een cijfer van 64 millioen francs. Er zalwaanneer de expeditie zoo voortgaat, nog wel wat bijkomen. Sedert eenige dagen is te Parijs de wedstrijd tusschen de voornaamste ontdekkers op het ge bied der electriciteit in vollen gang. Op den gevel van het tentoonstellingspaleis in de Champs Elysées zijn twee machtige Maxim'sche lichtpro- jectors geplaatst, die breede lichtstroomen werpen over de Place de la Concorde en de Place de l'Etoile. Aan den voet van den Triomfboog kan men 'savonds met gemak zijn courant lezen. Het groote schip van het Nijverheidspaleis biedt bij het binnentreden een zeer Yerrassenden aan blik. Terwijl de zalen van de galerijen elk door een afzonderlijk systeem veriicht worden straalt de groote ruimte beneden in den verblindenden glans van alle op de tentoonstelling vertegen woordigde lichtsoorten. Elk systeem heeft een karakteristiek lichtdat gevoed wordt door machines van verscbilleude sterkte en constructie. Daar vindt men lampen met het schitterendst witte lichtandere met een blauwachtigen gloed, naast lampen die met een rooden en een gelen tint branden. Sommige lichtbronnen flikkeren anderen branden aangenaam rustig. Hier sist het licht, ginds wordt het zwakker en sterker, dooft uit en straalt plotseling weêr met den fel sten gloed. Alles draagt een eigenaardig, grootsch cachet en wekt verrassing en bewondering. De magische betooveringdie den toeschouwer be vangt wordt nog verhoogd door het doffe brui sen sissen en dreunen der ontelbare stoomma chines en de door deze in beweging gebrachte electrische apparaten. In het helste licht straalt de Sliemen'sche lichtbron in de Duitsche en Engelsche afdeeling in 't Pavilion de Paris en in 'tvooiportaal van het tentoonstellingsgebouwwaar een elegante luchter met zes differentiaallampen opgehangen is. Alleen van de lampen uit de fabriek van Siemens-Halske bedraagt de totaal lichtsterkte ongeveer 25,000 kaarsen. Rustig en helder brandt elk afzonderlijk licht zonder eenige flik kering zonder geruisch. In de bovenzalen trekt vooral de Lampe Soleil in de schilderijen-zaal met haar rustigsterk geelachtig licht de aandacht. De verlichting werkt zeer gunstig op de schilderijen. In de lichtzalen van den heer Swam heeft men gele genheid verscheiden toepassingen van zijn elec- trisch licht te zien. Vooreerst de salon van een passagiersbootvervolgens een spoorwegwagon dan daalt men in de verbeelding in een kolen mijn af en ziet daar de electrische lamp als mijnlamp gebruiktmet vermijding van alle ge vaar voor den mijnwerker. In de schouwburgzaal hangt een reusachtige lichtkroon met twaalf Reiner-Werdermannlampen ook de coulissen- verlichting is electrisch en doet zien dat deze verlichting voor schouwburgen gunstiger is dan die met gas. Behalve deze stelsels zijn ook nog vertegen woordigd die van Brush, van Jaspar, van Grammavan Weston van Joelvan Maxim van Wilde e. a. Van alle gloei-lichlen heeft de lamp van Edison de meeste kansom met- dertijd als kamerlamp het gas en de petroleum te verdringen. In 't geheelt straalt in de gansche ruimte van het paleis een lichtgloed van ver over de 300,000 kaarsen Ook de electrische spoorweg van Siemens heeftna eenig gesukkel, waarbij de trekkracht van paarden te hulp geroepen moest worden zijn eersten tocht tot verbazing van de Parijze- naars volbracht. De Ouled Amaz, die door de Chamatras, op eenige mijlen van Sfax, aangevallen zijn hebben naar Sfax de wijk genomen, waar hun nadering een onverwacht alarm tengevolge had. Israëlieten die eene menigte Arabieren en kameelen in de richting der stad gezien hadden, verspreidden het gerucht, dat benden Nomaden, op de stad loskwamen om deze aan te rallen. In een oogenblik werden al dc magazijnen en al de poorten gesloten en gebarricadeerd. Verscheidene Maltezers vluchtten naar de reede. Berichten uit Soussa melden dat de in woners van Kalua Kbira ten getalle van 600 vertrokken zijn om de Fransche troepen te be strijden. De bevolking was van angst vervuld door het schieten, dat van verrè gehoord werd en door de verhalen der vluchtenden en ruiters, die dooden en gewonden aanbrachten. De strij ders hebben een groot aantal vrouwen en kin deren naar Soussa gezonden. Eenige individuen komen nog altijd Soussa binnen met wapenen onder hunne kleederen en verlaten de stad niet. Des nachts werpen de Arabieren, die buiten zijn, met slingers steenen in de stad. Men klaagt er over, dat generaal Baccouch met te groote beleefdheid de opstandelingen ontvangt en zelfs de inwoners van Kalua Kbira. Zekere Félix, een door zijn beursspecula- tiën sinds langen tijd te Parijs bekend persoon hij was wie weet hoeveel malen geruineerd en wist zich steeds er weer op te helpen heeft de vlucht genomen met achterlating van een tekort van 21/g millioen in de kas der Banque d'Union financière, die hij voor een paar jaren had opgericht. In den gevel van het gebouw dier bank had hij met vergulde letters de volgende inscriptie laten aanbrengen „Ban- que d'Union financière, naamlooze vennootschap, kapitaal drie millioen frank." Bij onderzoek is het gebleken, dat de kas totaal ledig was. Felix wordt nu door de politie opgespoord. Hij was commanditair vennoot in de onderneming van het socialistisch blad /,1e Citoyen de Paris", dat, gelijk gemeld, dezer dagen failliet is verklaard. Dat blad is thans onder een anderen titel ver schenen, onder dien van „le Citoyen Fran9ais. De Fransche ministerresident in Tunis, de heer Roustan is scheep gegaan om zich voor eenigen tijd naar Parijs te begeven. Een convooi van twaalf rijtuigen, door de intendance van la Goulette onder geleide naar het kamp van Zoghonan afgezonden, is bij Groume- bella aangevallen door eene bende Tunesische opstandelingen, sterk omstreeks 500 man. Na dat deze de rijtuigen hadden geplunderd, hebben zij twee der voerlieden vermoord. De andere voerlieden hadden het behoud van hun leven daaraan te danken dat zij het bewijs leverden dat zij geen Franschen waren. Intusschen wer den zij van hunne kleederen beroofd. Generaal Logerot heeft nu last gegeven, om alle convooien, die in genoemde richting worden afgezonden, onder bedekking te stellen van een sterk militair geleide. In de rue Sorbier te Parijs is onlangs, omstreeks middernacht, een gevangen wagen aan gevallen door drie mannen, waarvan een het paard vasthield, terwijl een tweede den koetsier bij de keel greep en de derde den wagen trachtte open te makea. Toen op het geroep van een agent in den wagen een gerechtsdienaar te hulp kwam snellen, namen de aanvallers de vlucht. Een hunner werd achterhaald en gevat gen genomen. Hij weigert zijn medeplichtigen of de redenen van den aanval op te geven, maar waarschijnlijk was het den boeven te doen om een hunner makkers, die in het rijtuig was en hen zou kunnen verraden, te bevrijden. De beeldhouwer Clisinger, te Parijs, heeft een kolossaal groot ruiterstandbeeld van generaal Marceau voltooid. Het voetstuk is 4 meter hoog en het beeld van ruiter en paard 3 meter 50 centim. Voorloopig wordt het opgesteld voor het hoofdportaal van het palais des Champs Elysées. Er moeten nog drie even groote ruiterstand beelden vervaardigd worden, nl. van de gene raals Hoche, Kleber en Camot, Als zij allen voltooid zijn moeten zij geplaatst worden op de Esplanade van de militaire school. Voor eenigen tijd maakte te Parijs een Poolsch photograaf grooten opgang. Hij leverde uitmuntend werk en had verscheidene aanzienlijke klanten. Ook de Tunesische minister Muslapha ben Ismail, die geruimen tijd te Parijs vertoef de, kwam bij hem om zijn portret te laten maken. Nu heeft Ismail ben pacha den naam van bijzonder gul met ridderorden te zijn, en het was sedert lang de vurige wensch van onzen pgotograaf om een lintje in zijn knoopsgat te krijgen. Hij deed daarom zijn uiterste best om de portretten zoo mooi mogelijk te maken en liet ze toen zij gereed waren, door zijn bediende naar den Tunesischen minister brengen, met bevel geen betaling aan te nemen. De jonge man verwonderde er zich wel over, dat zijn patroon geen geld verlangde voor eene rekening van 1400 fr., maar hij hield zich aan de orders, en toen Mustapha, die zeer tevreden was, naar de nota vroeg, antwoordde hij, dat er niets te betalen was, waarop de Tunesier een ridderorde voor den dag haalde en die den jongen man eigenhandig op de borst hechtte. De bediende was nu in een hevigen twee strijd tusschen begeerte en plicht, maar de eerste overwon. Hij was toch persoonlijk gedecoreerd en wie weet of hem dat ooit weder gebeuren zou. Hij besloot daarom met zijn ridderorde heen te gaan, en liet zijn armen patroon zitten, zonder geld zonder lintje en zonder bediende. In een circus bij Nimes is een koord danseres van 20 jaren van een sterk ter hoogte van 5 meters gespannen koord gevallen en heeft de ruggegraat gebroken, zoodat zij het waar schijnlijk niet zal overleven. Weder is een begin van brand ontstaan op de Parijsche tentoonstelling van electriciteit in het nijverheidspaleis. Het werd echter spoedig door een waker ontdekt en met eenige emmers water gebluscht. De brand wead veroorzaakt door het warm loopen van een der machines. De talrijke branden, waardoor Spanje en vooral de provincie Estramadura, in de laatste weken geteisterd wordt, blijken aan kwaadwilligheid te moeten worden toegeschreven. Het is vooral de te velde staande oogstdie door de brandstich ters wordt aangestokenen de landbouwers hebben daardoor zeer aanzienlijke schade ge leden. Tot welke klasse de misdadigers behooren, of wat hen tot die schandelijke daden aandrijft is nog niet bekend. In de twaalf brandstichters, die de politie reeds gevat heeft, wil men wel socialisten zien, maar of dit werkelijk zoo is, zal in October blijken, als hun zaak voor het ge recht komt. Ook in verscheidene deelen van Italië hebben vele boschbrander. gewoed die gedeeltelijk aan de groote droogte van den zomer, maar ook aan moedwillige brandstichters zijn toe te schrijven. De schade is het aanzienlijkste in de Maremma, waar de verhouding tusschen landheeren en arbeiders zeer ongunstig is. In deze maand kwamen dagelijks branden voor en de schade is bijna onberekenbaar. De gemakkelijkheid waarmede de branden worden aangestoken en de straffeloosheid der schuldigen daar deze uiterst moeielijk zijn te ontdekken maken dat de ontevreden boeren dikwijls dit middel aangrijpen om wraak te nemen. Bradlaugh heeft een manifest tot het Engelsche volk gericht, waarin hij recht vraagt tegen woest geweld en een beroep doet op de ondersteuning zijner landgenooten. Hij verklaart zich, bij de opening der aanstaande zittingen, opnieuw naar het huis te zullen begeven en vraagt of het Engelsche volk het dulden zal, dat hij opnieuw door ruw geweld wordt uitgestooten. Hij ver wacht van hen bescherming en recht, hoe en op welke wijze evenwel dat verzuimt hij te zeggen.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1