Nummer 72. Donderdag 8 September 1881. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. buitenland. Frankrijk. Italië. Rusland. Duitschland. Engeland. Zwitserland, Amerika. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. STAAT VAN BRIEVEN - r\^DT!.he Tinie3 wordt uit Qhetta gemeld, dat Ajub-Khan, de Afghaansche pretendent, verklaard heeft niet langer den Emir te bestrijden maar een heiligen oorloog wil voeren tegen de Engelschen. Do Echo van het Zuiden. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door et geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de 2e helft van Juli 1881. Van Waalwijk. M. van den Hooven. Kaatsheuvel. denUteruggehaAld^eVen De Directeur, BAGGERMAN. Zondag hebben de 64 herstemmingen in het land plaats gehad. Gekozen zijn 56 republi keinen, 3 royalisten en 5 bonapartisten. De republikeinen hadden 10 zetels gewonnen en 2 verloren. Op de bonapartisten hebben zij 7 en op de royalisten 3 zetels veroverd. De kamer zal, de afgevaardigden der koloniën er buiten gerekend, 459 republikeinen tellen, 47 bonapartisten en 41 royalisten. Het linkercen trum is 39 leden, de /Gauche républicaine" 168, de wUnion re'publicaine" 206 en de uiterste linkerzijde 46 leden sterk. Opmerkelijk is dat de bonapartisten ook hun laatste bolwerk in de hoofdstad verloren. Te Parijs werd Godelle, de eenige bonapartistische afgevaardigde die de stad nog had, door den gematigden republikein Frederic Passy geslagen. Van de Parijsche herstemmingen verdient verder opmerkingdat in het tweede district van Bel leville Gambetta's tegenstander de onverzoen lijke Tony Révillon, de candidaat der gueulards, werd gekozen. In een ander district van Parijs zegevierde echter de opportunist Ranc. Rochefort, die zoo gejuicht heeft over de behandeling door Gambetta te Charonne onder vonden, heeft nu onlangs zelf geen gehoor kun nen krijgen in eene kiezersvergadering van het tweede district van het 9e arrondissement, die in een balzaal te Montmartre gehouden werd. Hij wilde als kiezer daar tegenwoordig zijn maar toen hij binnentrad ontstond er groote opschudding. Men drong van alle zijden op hem aan, hij trachtte op de tribune een woord te spreken, maar kon zich door het oorverdoovend geschreeuw en gesis niet verstaanbaar maken. Ook de candidaten konden niet aan het woord komen, en de vergadering ging in de grootste verwarring uiteen. De Parijsche correspondent van de Times hangt een treurig tafereel op van den toestand in Tunis. De Bey heeft alle gezag verloren niet alleen over de verschillende stammen in het land, maar ook over zijn soldaten. De Euro peanen in de steden durven zich niet buiten de stad begevenbij avond zelfs niet in de Arabische wijken der stad. De kreet van alle niet officieele telegrammen die naar Frankrijk gezonden wordenkan samengevat worden in het enkele woord „meer troepen Generaal Logerot wordt gezegd van generaal Saussier 10.000 man gevraagd te hebben, maar deze heeft geantwoord, dat Algerie geen enkel soldaat kan missen. De stoutheid der opstandelingen neemt met den dag toe. Heel dicht bij la Goulette zijn zes Franschen te paard aangevallen door 200 Arabische ruiters twee der paarden werden gedood de beide Franschen hadden nog juist den tijd om achter hunne kameraden op het paard te springen, en de zes Franschen op de vier overblijvende paarden redden nu hun leven door in galop naar la Goulette te rijden. Een zwerm beredene Arabieren hebben getracht de kolonne van Corréard te omsingelen, toen deze het kamp verliet om naar Hammamet op te rukken. De Arabieren werden wel teruggeslagen, doch eerst na een gevecht van verscheidene uren. Toen de Franschen te Hammamet aankwamen, vonden zij de plaats verlaten door de opstande lingenidie zeer goed weten wanneer het voor hen tijd is zich uit de voeten te maken, en wanneer zij op kleine detachementen kunnen aanvallen. Zelfs te Sfax heeft het bombardement en de bezetting den inboorlingen zoo weinig ontzag ingeboezemd dat terwijl de Franschen de stroopers tuchtigden in de tuinen buiten de stad de kreet om tot den heiligen oorlog op te rukken, werd aangeheven door geestdrijvers, die gevangen genomen en zonder verwijl doodge schoten werden. Te Soliman haftden de chris tenen en joden nauwelijks den tijd om in eene boot naar la Goulette te vluchten, voordat de Arabische ruiters hunne huizen binnenstormden om die te plunderen. Hierbij komt dat de Fransche troepen vrij wat gedund zijn door ziekten en sterfgevallen. Een militair blad verzekert, dat de ambulances opgevuld zijn. De typheuse koortsen heerschen alom. Een bataljonvoor twee maanden nog man 3tei"kis thans verminderd tot 440 man de equipagetrein heeft op de honderd man 15 dooden en 25 zieken, en de sterfte op som mige regimenten is 148 op de 1000 man. Het lijdt geen twijfel, schrijft de correspon dent, dat Frankrijkals het Tunis tot onder werping wil brengen, te werk moet gaan als bij de verovering van Algerieduim voor duim moet het terrein winnen en personen met het land bekend verklaren dat met dat werk wel drie jaren zullen heengaan. - In den jongsten ministerraad heeft men den toestand in Noord-Afrika onrustwekkend genoeg geoordeeld om te besluiten er weder aan zienlijke versterkingen heen te zenden, ten be drage van 100.000 man, Volgens het Bulletin du Canal Interoce'a- nique is het onwaardat op de landengte van Panama de gele koorts zou woeden. Het klimaat is er niet slechter dan in andere deelen der verzengde luchtstreek, en bepaald gevaarlijk alleen voor hen die^ zich volstrekt niet in acht nemen. De heeren Bionne en Etienne zijn niet aan gele koorts overleden. Ook zijn er niet veel werk lieden gestorven en slechts enkelen hunner „hebben hun ziekte de allures van de koorts Zien aannemen." De geneeskundige dienst ein delijk is niet slechtmaar is alleen nog niet volkomen georganiseerd. Het Bulletin verklaart de min gunstige berichten van den laatsten tijd voor lasterlijke uitstrooisels van bladen, die zich van het begin af tot taak hebben gesteld de grootsche^onderneming in discrediet te brengen. Wensckelijk ware het intusschen, indien het blad behalve phrases wat cijfers had gegeven, bijv. hoeveel werklieden er ziek hoeveel er gestorven zijn. Te Ryssel gaf Zaterdag een onbekend per soon een voerman zes kisten ter bezorging aan verschillende adressen. In de Rue des Postes, waar de eerste kist bezorgd werd, ontplofte deze bij het openmaken en wondde drie der huis- genooten. Een tweede ontplofte in een huis in de Rue de Flandre, waar vier personen ernstig gewond werden. Door de goede zorg der politie konden ver dere ontploffingen voorkomen worden. De moor denaar is voortvluchtig. Hij had den valschen naam Desbois opgegeven. De oorzaak van de misdaad is onbekend. Men vermoedt dat het eene persoonlijke wraakneming is. De koetsier werd eerst in hechtenis genomen, maar weldra, daar hij volkomen onschuldig bleek, in vrijheid gesteld. ffrtSntiën 1—7regels 0,60, daarboven 8 cent per reeel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiënvoor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie- bureau van Apple Striker, Hamburg. Reclames 15 cent^oer re'. Maar te midden van de pret verscheen plot seling een troep mannen, met zwart gemaakte gezichten en gewapend met revolvers en pieken, omsingelden de feestvierenden, losten verscheidene schoten op hen en joegen daarna allendie met gekwetst waren met stokken op de vlucht. Vier pachters zijn gewond. Omtrent de ple gers van den aanslag is niets bekend. t w EnSelsch geestelijke in Bengalen J. VY. Adams, vroeger veldprediker bij de Brit- sche troepen te Kabul, heeft het Victoriaknm, de hoogste onderscheiding voor dapperheid van de koningin ontvangen als belooning voor zijn gedrag bij het gevecht te Killa Kaziin December 1879. Er waren eenige lanciers met hun paarden in een breeden en diepen kuil gevallen terwijl de vijand hun dicht op de hielen was. Toen sprong de geestelijke in den kuil, die vol water stond, bevrijdde de ruiters die onder hunne paarden aV 'j,en P deZen uifc het water halen Al dien tijd stond hij tot aan het middel in het water blootgesteld aan een hevig geweervuur en eindelijk raoe^t hijdaar zijn eigen paard was weggeloopan te voet aan zijne vervolgers trachten te ontkomen. In een katoenspinnerij te Chadderton bij Oldham heeft men acht dynamiet-patronen in een baal katoen verborgen gevonden. Het is gebleken dat zij uit Amerika afkomstig en waarschijnlijk door de moordzuchtige Ieren de fenians die daar hun complotten smeden, daarin verstopt zijn met het doel brand te stichten in de fabriek Alleen aan een gelukkig toeval is het te danken, dat dc gevaarlijke inhoud der baal nog tijuig ontdekt werd. Een koetsier te Birmingham, die f 12 in de week verdiendeheeft onlangs van zijn moe der die zeer gierig was en een groot vermogen bijeengaarde een jaarlijks inkomen van f24 000 geerfd. ?e g^ukkige erfgenaam is daarmee echter niet zoo blijde als men verwachten zou en is eer verlegen onder zijn rijkdom. Hij heeft zijn beroep zoo liefgekregen dat hij het niet wil opgeven en gingzoodra hij hoorde dat hij een rijk man geworden was naar zijn patroon, om om hem te smeeken hem toch niet uit zijn dienst te ontslaan. Mijnheer de koetsier neemt het er nu goed van maar vervult nog steeds zeer nauwgezet zijn plichten. zonken, terwijl op den Noordoostelijken spoorweg de dienst tusscheo Mölheim en Hom moest worden gestaakt. Voorts zijn er berichten ontvangen van strem mingen in diensten op de Emmenthaler lijn, op het traject Winterthur-Romanshorn-Rorschach op dat van lijn Bazal-Brugg en op de Tëss-lijn. De reizigers, die Vrijdag middag uit Lucern per trein te Bern aankwamen, hadden bij Wohl- hausen veel boomen omver zien liggen en ook vele zien drijven. De trein had wegens belet selen ten gevolge der overstrooming, drie uren oponthoud gehad. uG werd al het m°gelijke gedaan tot behoud der Aar-brugdie zeer gevaarlijk stond. Aan den zuidkant van den Scholssber* bij Berthoud heeft eene instorting plaats gehad waardoor o. a. een groote tuin diep onder dé neervallende aarde en steenen is bedolven. Uit Zürich is bericht ontvangen dat ook langs de Glatt en de Thur alles onder lag. Ook «rek d^ oms^re^en kekben instortingen plaats Te Liestal werd in den nacht van 1 op 2 dezer de noodklok geluid ten einde het volk op te roepen tot redding der brug over de Ergelz. volgens de telegrammem uit Bazel teekende het peil van den Rijn den 25 Augustus 160 centimetersden 30ster. kwam het op 270 den 2 September op 450den volgenden dag op 620. In den ochtend van dien dag (Zaterdag) begon de waterstand te dalen en kwam des namiddags ten 4 ure 560. De justitie heeft weder een kleine rooversbende van 5 man, die in den laatsten tijd Sicilië on veilig maakte, in handen gekregen. Uit Livorno wordt het overlijden bericht van den beroemden Italiaauschen dramatischen dichter Pietro Cossa, die daar in den ouderdom van 52 jaren aan de typhus is bezweken. Te Londen zijn in Cheapside vier groote goederenmagazijnen door brand vernield. Terwyl men van sommige zijden zijn best doet om het voor te stellen als begon in Ierland de landwet reeds uitstekend te werken, komt uit Limerick het bericht van eene nieuwe botsing tusschen het volk en de politie en militaire macht. Zes personen zijn gewond, van welke twee ernstig. Te Rathcoolein Ierlandvierden de pachters van Sir George Colthurstden groot sten landheer van den omtrek bij gelegenheid van diens huwelijk vroolijk feest, dronken bier en dansten naar hartelust. De keizer en de kroonprins zijn over Hanover naar Bemerode vertrokken alweêr om manoeu- vres bij te wonen. De ontvangst was allerwege zeer hartelijk Z. M. was over de houding der troepen (het 10de legerkorps) zeer ie vreden. ii ^edan-feest is te Berlijn en in bijna alle andere Duusche steden en dorpen op de gebruikelijke wijze gevierd. Vooral voor de schoolkinderen weet men wordt er een feest van gemaakt. Weer wordt uit de Alpen een ongeluk bericht. Ie L-owrmayeur is een Engelsche dame, die met twee vriendinnen zonder gids den Mont Saxe beklom m een afgrond gevallen en omgekomen. --Een gedeelte van Zwitserland wordt weder geteisterd door overstroomingen. Te Bern stond Zaterdag het water hooger dan het sedert 1846 was geweest. Van daar dat in het lage gedeelte der stad vele bewoners hunne woningen hebben moeten verlaten. Blijkens officieele berichten is op den Jura- Bern-Lucern-spoorweg de communicatie tusschen DelsburgSophieres Aesch Dornach en Mön- chenstein verbroken; de brug bij laatstgenoemde plaats was zoodanig beschadigd dat men hare instorting te gemoet zag; een der pijlers was reeds bezweken. Tusschen Malten en Wohl- hauzen is een gedeelte van den spoorweg ver- In het Russische leger zal eerlang ook door honden dienst gedaan worden. Generaal Van- nowski, de tegenwoordige minister van oorlog, werd in den laatsten Russisch-Turkschen oorlog herhaalde malen getroffen door de merkwaardige waakzaamheid en schranderheid van een kleinen hond die zich vrijwillig bij een regiment had gevopgd. s Nachts, als de afgematte manschappen moeite hadden om niet in slaap te vallen liep de hond van den eenen schildwacht naar den andere, meld hen wakker en maakte alarm bij het min ste gedruisch. Dit bracht den generaal op de eigenaardige gedachte, om bij de verschillende legerkorpsen de voorposten te versterken met patrouilles van militair afgerichte honden. Er worden proeven genomen met vijf verschillende soorten, en vooral de kleine kozakken hond met zyn steil overeind staande haren, kwijt zich uitmuntend van zijn taak. Iedere hond heeft zijn nummer en een ha sband, die, zoo noodig, depêches kan bevatten. Ieder regiment zal zijn bijzonderen troep honden hebben. Bij de Hottentotten worden de honden ook voor dergelijke diensten gebruikt. De toestand van president Garfield blijft on veranderd. De brakingen hebben zich een paar malen herhaald, maar de slaap is goed en het laatst genomen voedsel kon hij inhouden. Volgens gerucht is generaal Carr met 7 offi cieren en 110 man door de Indianen in Nieuw- Mexico vermoord. Te Washington is bij de geneeskundige staatscommissie bericht ontvangen, dat te Amoy Shangai en Bangkok de cholera is uitgebroken' Thomas A. Marvin, zich noemende Arthur Merntt uit New-York, is te Lynn, in den staa Massachusetts, gearresteerd, onder beschuldigin e van binnen den tijd van tien jaren tienmaaj

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1