rf. BINNENLAND. K- Met belangstelling wacht men het besluit op de concessie aanvraag voor een stoomtram Waalwijksche haven Overlaat. Sedert men door den stoomtram TilburgWaalwijk gezien heeft, dat de bezwaren niet veel meer dan denkbeeldig zijn is de wer.sch naar het tot stand komen der aangevraagde lijn zeer verlevendigd en schier algemeen. Onder de voorwaarden waarop door deze gemeente indertijd concessie is verleend behoort het afmaken der wielen en dellen langs den provincialen weg. Ingezonden stukken. Handelsberichten oor middel van een bedrog te zijn gehuwd en einde oplichterij te kunnen plegen jegens anbehuwde bloedverwanten, of van hunne namen n krediet misbruik te maken tot het uitgeven an valsche wissels. In een dépêche wordt gewag gemaakt van een erschrikkelijk drama, waarvan Nieuw-Mexico veder het toojeel is geweest. De Apacha-In- lianen zijn weder aan het moorden. De recht- treeksche oorzaak wordt er niet bij gemeld, daar uit vroeger ontvangen brieven blijktdat eeds den 17e Augustus in Nieuw-Mexico een iproer was ontstaan tusschen de verschillende ndiaaasche stammen en dat de bondstroepen r niet in geslaagd waren de talrijke buitensporig- icden tegen te gaan. Een nieuwe spoorweg >ver het vasteland was in die streken in exploi- atie gebracht en dit had den argwaan der Indi- inen opgewekt. Volgens een andere lezing zouden .ij aangezet zijn door een agent van het bonds- jouveruementdie onder voorwendsel aan hun >eschaving werkzaam te zijn hen plotseling de :eden en gewoonten van de vereenigde staten vilde opdringen. (Dergelijke waagstukkken zijn jlders ook niet straffeloos gebleven.) Men vleit ach nog dat de berichten omtrent den opnieuw 'epleegden moordwaarvan de depêche spreekt, )verdreven mogen blijken te zijn. Waalwijk7 September 1881. Z. M. de koning heeft benoemd lo. tot minister van financiën mr. C. Th. baron Van Lijnden van Sandenburgwien tegelijker tijd eervol ontslag is verleend als minister van buitenlandsche zaken onder dankbetuiging voor de vele gewichtige diensten als zoodanig aan den koning en den lande bewezen 2o tot minister van buitenlandscha zaken jhr. mr. W. F. Rochussen. Hds buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Berlijn. X In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad, waarbij alle leden tegenwoor dig waren met uitzondering van den heer Rub- bens, werden de nieuw benoemde leden gein- stalleerd. Hierna was aan de orde de benoeming van twee wethouders in de plaats van de heeren Van Es en Van der Heijden. De heer Van Iersel vraagt hoe er zal worden gestemd, eerst ter voorziening in de periodieke aftreding van den heer Van Es of in de buiten gewone van den heer Van der Heijden. De voorzitter antwoordde dat er twee wet houders moeten gekozen worden voor 6 jaar; als de verkiezing heeft plaats gehad moet wor den uitgemaakt wie der beide gekozenen over drie en wie over 6 jaar zou aftreden. De heer Van Iersel zegt dat de bestaande rooster niet kan en mag veranderd worden; die iz gemaakt bij de invoering der gemeenteweten blijft bestaan; de heer "Van der Heijden is als wethouder getreden in de plaats van den heer De Haan, die in 1884 zou moeten aftreden ware hij lid van den raad gebleven er moet dus gekozen worden een wethouder voor de vacature Van Es, voor 6 jaar, en een voor de vacature Van der Heijden, voor 3 jaar. De voorzitter deelt dit gevoelen niet; de heer Van der Heijden hield op lid van den raad te zijn en verloor dus het radicaal voor wethouder; er moeten dus 2 wethouders gekozen worden voor 6 jaar; voor 3 jaar een wethouder benoe men is tegen de wet. De heer Timmermans meent de motieven te moeten uiteenzetten, waarom hij het gevoelen van den voorzitter niet kan deelen. Wanneer een nieuwe rooster van aftreding wordt opgemaakt nadat 2 wethouders zijn ge kozen, komen wij over 6 jaar weer in 't zelfde geval, en dit telkens, als er een periodieke en casueele aftreding plaats heeft; dit kan zeker de bedoeling van den wetgever niet geweest zijn en strijdt bovendien tegen art 82 der gemeentewet, luidende: „Die, ter vervulling eener buiten den gewonen tijd opengevallen plaats gekozen is treedt af op het tijdstip, waarop degeen, in wiens plaats hij is gekozen, moest aftreden". Dit slaat op den heer Van der Heijden; die treedt niet af als wethouder, maar houdt op wethouder te zijn omdat hij aftrad als raadslid; de tijd van aftreding voor hem als wethouder is pas in 84; hij hoeft dus alleen als wethouder bevestigd te worden. Voor den heer Van Es moet natuurlijk een nieuwe benoeming voor 6 jaar plaats heb ben. Nog iets anders pleit voor den overal en tot dusverre ook hier gevolgden regel. Stellen wij het geval, dat bij eene verkiezing 4 leden pe riodiek aftreden en dat daarbij een vijfde vaca ture moet worden aangevuld: dan worden er niet eerst vijf leden gekozen en dan geloot wan neer zij aftreden; maar dan worden er 4 op een briefje gestemd voor den gewonen tijd en een op een afzonderlijk biljet ter voorziening in de buitengewone vacature. Hetzelfde geval heeft zich ook te Middelburg voorgedaan; toen hebben ged. st. van Zeeland beslist zooals de raad hier van plan is, en de minister van binnenl. zaken heeft ged. st. tegen over den gemeenteraad van Middelburg in het gelijk gesteld. Spreker houdt zich aan den tot nu toe gevolgden regel en is tegen verandering. De voorzitter redeneert aldus de heer Van der Heijden wordt niet gekozen voor een ander hij treedt af als lid van den raad, houdt dus ook op wethouder te zijner moet dus een nieuwe wethouder zi n en wel voor zes jaar, daar de wet geen benoeming kent van wethouders voor drie jaar. De discussie over het punt duurde nog ge- ruimen tijd voort, maar daar de burgemeester verklaarde niet te kunnen of te mogen toegever., daar dit zou strijden met de wet en de leden van den raad ook niet van hun gevoelen afgin gen, werd er niet gekozen en verlieten de leden de zaal zonder dat' er wethouders gekozen waren of iets verder van het aan de orde zijnde was afgehandeld. Tegen heden, Woensdagavond 9 uur, is eene nieuwe vergadering belegd, waarop aan de orde is gesteld lo. benoeming van wethouders, 2o vaststelling van den rooster van aftreding, de beide punten waarover gisteren strijd was ge voerd. Wij hopen dat deze vergadering een beter resultaat zal geven dan de vorige. pC Verleden Maandag ten half vier namiddags keerde de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Besoijen als overwinnares terug van den internationalen zangwedstrijd te Gent bij welken de met de beoordeeling belaste jury haar onder elf mededingende gezelschappen den derden prijs in de derde afdeeling had toegekend. Bij aankomst van den tram werd het bekroonde gezelschap ontvangen door den burgemeester van Waalwijk, de leden van den gemeenteraad, den beschermheer der liedertafel en het bestuur van Musis Sacrum, de beide harmonien van Waal- en eene groote, belangstellende menigte. De burgemeester heette de zangers van harte welkom, feliciteerde hen met den nieuwen glans rijken triomf, waardoor de naam van Waalwijk ook in het buitenland gunstig bekend werd. Spreker spoorde de leden aan op de ingeslagen baan moedig voort te schrijden en hechtte een frisschen lauwerkrans aan de banier der veree- niging. Hierna trok men in optocht, onder de opwek kende tonen der harmonien, die beurteling hunne vroolijkste marschen deden hooren door de straat, te midden van een dichte menschenmassa, die op de ondubbelzinnigste wijze hare sympa thie deed blijken. Op eene kleine uitzondering na wapperde de nationale driekleur var. alle huizen, terwijl aan de woning van den directeur een nette versiering was aangebracht met een toepasselijke inscriptie. In de zaal van Musis Sacrum aangekomen nam de beschermheer, Dr. Van Heijst, het woord. Spreker betuigde zich zeer gevoelig voor de eer thans, na eene behaalde overwinning op eenen internationalen zangwedstrijd, de liedertafel te mogen gelukwenschen met de behaalde overwin ning. De roem, dien het gezelschap daardoor inoogstte, was echter r.iet een roem voor die corporatie alleen, maar ook voor geheel Waal wijk, welks ingezetenen haar in de gelegenheid gesteld hadden aan den wedstrijd deel te nemen. Hij meende zich dan ook gerust de tolk van heel Waalwijk te mogen noemen, als hij aan de liedertafel en haren onvermoeiden directeur den dank en de gelukwenschen der gemeente aan bood. Nadat den leden een glas wijn was gepresen teerd, bedankte de directeur in korte woorden. Hij verklaarde niet meer te kunnen zeggen, om dat hij te zeer aangedaan was door de groote en hartelijke bewijzen van belangstelling, van geheel Waalwijk ondervonden. Hierna zong de liedertafel „Ossian", een der kooren, waarmede zij de overwinning behaalde; onnoodig te zeggen dat het heerlijk^ gezongen werd, keurig en kleurig in allen deeie. Luide bravo's bewezen hoezeer al de hoorders voldaan wilden van de hand zetten dan tegen prijzen die de bevolking niet kon betalen. Nu moesten zij tot lagere prijzen aan de markt komen, daar zij bevreesd waren dat zij, bij de berichten van een overvloedigen oogst, met hun oud graan zouden blijven zitten. De prijzen zijn hierdoor veel verminderd, en te verwachten is het, dat binnen enkele weken het graan weder tot den gewonen prijs verkrijgbaar zal zijn. Te hopen is het, dat men ook hier te lande die ondervinding zal opdoen. Want het is een opmerkelijk feit, dat de prijs van het brood altijd zeer spoedig rijst en zeer langzaam daalt. Wij meenen eene goede en nuttige daad te verrichten, door nogmaals ernstig te waar schuwen tegen het gebruik van ruwe Ameri- kaansche ham. Het is toch gebleken, dat in de laatste weken herhaaldelijk te Amsterdam groote partijen A- raerikaansche hammen worden ontvangen, waarin bij onderzoek trichinen zijn ontdekt. Onlangs is een schipper ernstig ziek geworden na kort te voren ham te hebben genuttigd, in de overblijfselen waarvan trichinen zijn gevonden, zoodat hier aan een begin van vergiftiging door trichinen gedacht moet worden. Men zij dus op zijne hoede, en zorge in alle geval dat de ham vóór het gebruik goed worde gekookt. Volgens „Het Huisgezin is voor de nage laten betrekkingen van den bij den laatsten wa tersnood zoo jammerlijk omgekomen journalist den heer J. A. Vesters, f 9724,78 bijeengebracht, waarvan 6107,38 bestemd waren voor de wedu we en haar kinderen en f 3617,38 bestemd waren voor de opvoeding der kinderen afzonderlijk. waren. De president der vereeniging Musis Sacrum, de heer Antoon Tielen, bracht vervolgens dank aan allen, die op ecnige wijze hadden medege werkt, om het succes der liedertafel mogelijk te maken en te verzekeren alsook aan hen die van hunne belangstelling in dit feest hadden doen blijken en het door hunne tegenwoordigheid luister bijgezet hadden. Hiermede eindigde het officieele gedeelte van dit feest; nog een paar uren werden in een vriendschappelijk samensijn genoegelijk gesleten, en zoo eindigde deze dag, die weder een schoone bladzijde vult in de geschiedenis van „Oefening en Vermaak van Waalwijk en Besoijen" Wij voegen onze gelukwenschen bij de vele reeds uitgebrachte; wij hopen dat de liedertafel steeds moge voortgaan op de baan, die zij zoo roemrijk bewandelt; dat dezelfde geest van eens gezindheid en broederschap, die onder de leden heerscht, en dezelfde studielust hen voortdurend moge bezielen; dan, wij zijn er zeker van, zal zij, onder de leiding van haren verdienstelijken en hooggewaardeerden directeur, den heer Frans De CorUc telkens een hooger standpunt inneme- men op muzikaal gebied, tot eer voor haar zelve, tot roem en genoegen van Waalwijk en Besoijen. Gedurende de afgeloopen kermis-week te Tilburg zijn door den stoomtram niet minder dan 12000 passagiers vervoerd. De prijzen van het brood zijn verhoogd, en dit wordt op rekening gesteld van de ruim gevallen regens der laatste weken. Wij zijn van gevoelen, zegt „Sempervirens" dat men met overijling tot dien maatregel is overgegaan in aanmerking genomen de massa's koren, die uit Noord-Amerika, Canada en Australië te ver wachten zijn. Nog meer valt dit in het oog indien men de mededeelingen van de buitenland sche dagbladen in aanmerking neemt, waarin wordt gelezen, dat men in de westelijke staten van Noord-Amerika de kachels en ovens met koren begint te stoken, en daaraan toevoegt het volgend bericht uit Rusland: De juarmarkt te Nishni Nowgorod is dit jaar, wat den aanvoer van graan betreft, zeer belang rijk geweest. Een groote hoeveelheid van het vorig jaar werd aangevoerd en .hieruit blijkt dat bij den hongersnood, die in het vorig jaar heerschtc, niet het gebrek aan voorraad daarvan de oorzaak was, maar wel, dat gewetenlooze speculanten alles hadden opgekocht en het niet Zaterdag had door het bestuur van den Hoogen Maasdijk te Heusden de aanbesteding plaats, voor het maken van eene zandkisting aan den dijk om de doorbraak te Vlijmen Nieüwkuik. Negen inschrijvingsbiljetten waren ingekomen J. J. van Grondelle te Heusden f 3773; L. van der Wiel te Herpt f 3249 W. Engelhart te Nieuwaal f3210; P. van Krieken te Vlijmen f3200; Chr. Prinse te Made f3025 Jac. Els- hout te Giessen f2990 C. van den Heuvel te Werkendam f2888 H. J. Dekkers te Baardwijk f 2884 L. van den Heuvel te Werkendam f 2878. Te Roosendeal heeft er eene wonderlijke vergissing plaats gehad: Öp 25 Augustus, den verjaardag van den kroonprins, gaf het gemeentebestuur geen enkel blijk, dat het aan dien feestdag dacht; maar den 4 September, op den verjaardag van den over leden prins van Oranje, werd de klok geluid en wapperde de vlag op het raadhuis. Het Roosendaalsch gemeentebestuur schijnt nog een ouden almanak te gebruiken. Men meldt uit Zwolle De aannemer van de uitbreiding van het stationsemplacement alhier laat het benoodigde per spoor van Nijmegen aanvoeren. Toen nu Donderdag middag een zoodanige grinttrein met 40 waggons hier aankwam bemerkte de ma chinist dat hij door den verkeerden stand van den wissel op een verkeerd spoor liep en in den openstaan den draaischijfput terechtkomen. Hij beo-on met alle kracht te remmenen ziende dat dit het ongeluk niet kon voorkomen, sprong hij van de locomotief en liep spoedig naar de openstaande draaibrug om die. om te zetten doch kon daarin niet slagen. De stoker (ma chinist-leerling) en de conducteur sprongen nog bijtijds van den trein. De locomotief liep in de put der draaibrug en viel daarin omver. Zoowel aan de locomotiefals aan den tender werd groote schade toegebracht, terwijl de bagagewagen en 2 grintwagens werden verbrijzeld. Uit Vleuten wordt gemeld Vrijdag maakte een vreemdeling in het Tol huis alhier eenige vertering en onthaalde zelfs den kastelein masr toen deze zich even ver wijderde om aan zijn plicht als tolgaarder te voldoenmaakte de vriendelijke man van de gelegenheid gebruik om drie biljartballen in den zak te steken. De ballen zijn te Utrecht bij een koopman gevonden maar de gulle vreem deling heeft men nog niet ontdekt. X Baardwijk6 Sept. Het werk in den overlaat trekt reeds vele bezoekers toch zijn het nog weinig meer dan voorbereidingen die men er ziet en is het te verwachten dat eerst na den winter voor goed zal begonnen worden. Met het heiwerk is men nog niet verder dan den derden peiler. De tramweg tot vervoer der materialen van het Oude Maasje naar het werk vordert goed. Nicuwkuik, 5 September. Een bericht uit Mieuwkuik^ wordt wellicht door dc meeste lezers uwer courant een oogenblik aandacht geschon ken. De treurige vermaardheid, die onze ge meente verkreeg door den dijkbraak en diens vreeselijke gevolgen moge hiervan de oorzaak zijn, het is intusschen den berichtgever dezes eene aangename taak te mogen berichten dat dank de groote gaven van 't weldadige Neder land, Nieuwkuik zich langzamerhand herstelt en hoe donker en zwart de gezichteinder aan velen ook toescheen, hot veel er nu ook nog voor de nijvere hand te doen blijve om den vorigen toestand van Avelvaart en bloei terug te doen keeren, dat, van heden onze geheele bevolking met een op God vertrouwend en den weldoeners van Nieuwkuik dankend hart op de toekomst bouwt. Heden morgen, ten 8 ure, toog onze geheele gemeente, door de stem van hun beminden herder opgeroepen tempelwaarts, alwaar eene plechtige H. Mis werd opgedragen God en Neer- landsch volk ten dank voor 't behoud en 't herstel van Nieuwkuik. Vol was onze zoo ruime kerk, zooals men dit hier zelden zag en treffend stichtend de aanblik en de houding van het biddende volk. Heden in den vroegen morgen, 't was half vier uur, werden de bewoners uit hunuen slaap opgeschrikt door 't signaal van brand. Twee pas vernieuwde huizen bewoond door Toon Kipping en Bart Pulles, stonden in volle vlam, toen onze wakkere brandspuitgasten ter plaatse kwamen en de handen aan 't werk sloegen door flink werken mocht het gelukken het aangrenzende huis te behouden en het woe dende. element moest zich tevreden stellen met de verwoesting van de eenmaal aangegrepene prooi. Wie gevoeli geen medelijden met die menschen, nu weder van hun dak beroofd, dat ze slechts weinige dagen hebben mogen bezitten? De oorzaak van den brand is onbekend. Benoemd tot wethouder, in de plaats van den heer Jan Floris, de heer Willem Loeff. V Besoijen. Tot Wethouders zijn benoemd de nieren L. Deckers en V. A. Dumoulin. Het leggen van een klinkerbestrating langs de huizen is aangenomen door J. van der Meijs alhier voor 1342 zijnde aanmerkelijk lager dan de begrooting. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Besoijen, 2 September 1881. Op Maandag 29 Augustus 11. gaf deLiefheb- bcrijtooneelclub „Vondel" hare kermisvoorstelling. Was de verwachting van deze uitvoering groot, omdat het niet alleen hier, maar ook in den omtrek bekend is, dat de „club" goed werkt, de verwachting was nog grooter door de prachtige costumes, die het spel moesten opluisteren. Op het programma stond lo. Twee Broedars, geschiedkundig drama in drie bedrijven uit de eerste helft der 17e eeuw tijdens het regentschap in Frankrijk. 2o. Hans de Kruijer in 't verhoor. Kluchtige scène uit het stadsleven. 3o. De gruweldaden van Fieberman, klucht spel in een bedrijfafgewisseld door muziek komische en andere voordrachten. Zijn wij gewoon de voorstellingen der Lief- hebbsrijtooneelclub „Vondel" door een talrijk publiek bijgewoond te zien, ditmaal overtrof dit de vorige uitvoeringen nog, zoowel in quantiteit als qualiteit. De spelers overtroffen zich zeiven, het spel kenmerkte zich door beschaving, goeden toon en routine. Het is overbodig iets van het ten tooneele gevoerde in 't bijzonder te be handelen het zij genoeg, dat voor alle bezoekers der voorstelling de kermismaandag Feen dag van waar genot is geweest en wij zijn ten volle over tuigd, dat de goede klank, welke de naam der Vondelclub hier, zoowel als bij hare naburen heeft, zoo mogelijk door de laatste voorstelling nog wordt verhoogd. X Mijnheer de Redacteur Begunstigd door de medewerking der lieder tafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Besoijen, gaven de rederijkers „Oefening kweekt Kennis" Maandag morgen 29 Augustus bij ge legenheid der kermis een flink Matinee. In bij zonderheden te treden is overbodigalles liep los en ongedwongen van stapel, 't kenmerk van ervaring en beschaafdheid. De stukken der liedertafel werkten een too- verkracht uit. De nummers waarmede zij het concours zal bevechten, werden ons geschonken en de teederste snaar van ons gevoel werd daar door aangeroerd. We wenschen dat we hen dan ook Maandag a. s. triompheerend uit den strijd in ons midden zien terugkeeren. En de Rederijkers dat ze voortgaan op 't ingeslagen pad. Met de opname van bovenstaande zal u mij zeer verplichten. X. WAALWIJK7 Sept. Veemarkt. Bij veel aanvoer was de handel zeer vlug en men besteedde nogalhooge prijzen. Aangevoerd 775 stuks. Kalfkoeien golden f150 k f300. dito Vaarzen f120 a f240 Biggen van f8 f 15 per stuk. Granen stationair. Boter. Aangevoerd 815 kilo. Prijs fl. è.45 1.63 per kilo. Eieren 4 a 5 cent stuk. GORINCHEM, 5 September. De aanvoer van granen was heden zeer onbe duidend met slappen handelhet aangevoerde vond met moeite plaatsing tegen ongeveer vorige prijzen. Men besteidde voor: ristarwe f 10,75 11.50 roode dito f 10.50 a 11,25 witte dito f 11.50, a 12.25 inl. rogge f0,0.buitenl. dito f0.a 0. gerst f5.50 a 6.25, haver f4.50 k 4.75 beste kook- erwten f 0.00 a 0.00 beste mestingerwten f 0,— f o duivenboonen f 0.— k 0.— paardenboonen f0.— 0.— koolzaad f 00.00 k 00.00, alles naar qual. en per heet. ROTTERDAM, 7 September. Tarwe. Van jarige witte Inlandsche was een redelijke toevoer ter marktdie langzaam in de beste soorten tot vorige prijzen koopers vond doch de mindere waren zeer traag. De aanvoer van nieuwe witte Inlandsche was vrij ruim

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2