Spanje. Engeland. Duitschland. BINNENLAND. Rusland. Amerika. UITVOERING EN. 1 Een rooverbende in Toledo heeft onlangs p den Zuiderspoorweg de rails weggenomen ven voor de aankomst van een trein, die een roote som gelds bevatte. De conducteur zag echter de roovers en liet en trein stilhouden. Zij namen de wijk, maar srerden vervolgd door een afdeeling gendarmes |ie drie roovers gevangen nam. Bradlauggde dolende afgevaardigde, hield 'ezer dagen te Hanley weder eene openbare edevoeringwaarin hij mededeeldedat hij pnieuw pogingen zal aanwenden om zich toe- 'ang te verschaffen tot den zetel, die hem op ngrondwettige wijze wordt geweigerd. i J uffrouw Parnelleene zuster van het iiarlementslid en die dezen aan heftigheid schier nog overtreft, hield Dinsdag te Dundee eene :oespraak tot eene bijeenkomst van Iersche vrou wen en meisjes. Zij wees daarin op het resultaat er beide jongste verkiezingen, waarbij Iersche temmen den doorslag hadden gegeven en voor- ipeldedat het met andere verkiezingen even- ;oo zou gaan. Gladstone, zeide de beminnelijke :lame verder, had zijne ziel voor macht ver- :ochtmaar nu zou hij ook ondervinden dat .nderen macht hadden hem die macht weder te uitnemen. Men zou de verschrikkelijkste hel- che machine tegen hem aanwenden die er maar lestond en die helsche machine was de 9tembus. Te Castlebar, in het Iersche graafschap hlayo, heeft men eene mislukte poging aange kend om de kazerne in de lucht te doen ipringen. 1 Abdur-Rhaman de Afghaansche emir, is net een groote strijdmacht naar Khelat-i-Ghilzai ipgerukt. Aangaande Ajub-Khrn verneemt men lat hij den weg halverwege tusschen die plaats -,n Moskom bezet heeft. Het straatgevechtdat Zondagavond tus- ,chen de politie en het volk te Limerick plaats ïad blijkt zeer ernstig te zijn geweest. Aan- eiding daartoe gaven eenige Engelsche huzaren, lie naar men zegt eenige burgers tergden loor het bezigen van beleedigende uitdrukkin gen jegens den paus. De huzaren ontsnapten net den spoortreinop eenen na, aan wien het rolk zijne woede dreigde te koelen. Om dezen nan te ontzetten daagde er een politiemacht >p. Nu kwam het tusschen deze laatste en den voesten hoop tot een heet gevecht. Eene hagel- )ui van steenen regende op de dienders neder totdat dezen hoewel tegen het verbod in ran den bevelvoerenden konstabelzich niet anger konden onthouden van hunne vuurwape- ;en gebruik te maken. Het vallen van eenige ïelhamels deed het volk op de vlucht slaan. Later echter kwam het nogmaals tot een treffen, waarbij wederom een aantal gekwetsten vielen. De stad verkeert nog steeds in gisting. Groot s de verbittering van het volk tegen alles wat iniform draagt. Op het congres van het genootschap van wetenschappen te York werd natuurlijk ook over aet electrisch licht gesproken, naar aanleiding van de jongste toepassingen op dit gebied van len heer Swan te Newcastle, die nu schijnt^ te hebben bewezen dat een electrische verlichting door gloeiing aan het dagelijksch gebruik, zelfs in de kleinste verdeelingen dienstbaar kan ge maakt worden. Swan gebruikt kooidraden van buitengewone veerkracht en dichtheid uiterlijk gelijkend op staaldraad, waarvan de samenstelling zijn geheim is. Elke draad zeven duim lang en eeu kwart streep dikis opgesloten in een luchtledige glazen bal. Bij zijn voordracht waren zes en dertig dergelijke lampen in de zaal aangebracht, te zamen licht gevende door den stroom eener dynamo-electrische machine. Een stoomwerk- tuigje van vier paardenkracht leverde daarvoor de drijfkracht. Ook vertoonde hij twintig zijner lampen gedreven door een gaskracht machine met een gasverbruik van vijf kub. el per uur, terwijl de gewone verlichting negen kub. el vereischt. De groote moeielijkheid van de verdeeling van den stroom, zonder groot verlies, is dus blijkbaar overwonnen. In een buitengewoon nummer van de Russische Regeeringsbode wordt gemelddat keizer Alex ander 111 Woensdag met het jacht Derahawa uit Peterhoff naar Dantzig vertrokken is om aldaar eene bijeenkomst te hebben met keizer Wilhelm die ook derwaarts gereisd isverge zeld van den kroonprins; Bismarck is er ook reeds aangekomen. Uit Chemnits wordt weer een geval bericht van ergerlijke mishandeling door mo.ord, thans op een 7-jarig meisje gepleegd. Het arme kind keerde van Lembech waar het boodschappen gedaan had naar Mittelfrohna, haar woonplaats terugmaar werdniet ver van haar woning door den moordenaar in een moestuin aan den kant van den weg geloktwaar hij zijn afschu welijk opzet volvoerde. Men vond den volgen den dag haar lijk daar liggen. Omtrent den dader van dezen moordden tweeden van dien aard binnen weinige weken is nog niets bekend. Zooals men weet, hadden in die streken reeds meermalen dergelijke ont zettende misdaden ten aanzien Yan volwassen vrouwen plaats. De rechtbank te Halberstadt heeft den slager en herbergier Andreas Kramerdie niet ondarzochttrichineus vleesch verkocht en daar door ver over de 100 ziektegevallen en 4 sterf gevallen teweeggebracht heeftwegens nalatig heid die den dood van onderscheidene raenschen ten gevolge heeft gehaden wegens lichamelijke benadeelingveroordeld tot een gevangenisstraf van drie jaaren hem onmiddellijk naar de gevangenis doen overbrengen. Als eene groote zeldzaamheid deelt de Aachener Zeitung mede, laatstleden Vrijdag te Aken gehuwd is eene weduwe, oud zeven tien jaar. In weerwil van de waarschuwingen der openbare autoriteit te Stolpe is het aldaar na Vrijdag niet rustig gebleven. Des Zaterdags middags heersche er znlk eene agitatie tegen de joden, dat gemeentebestuur de burgerij vermaande, 'savonds vooral de kinderen binnenshuis te hou den. Tegen half 10 ure brak het oproer uit, met het gevolg dat de gewapende macht genood zaakt werd vuur te geven waarbij eenige per sonen werden gekwetst. Terwijl er tevens velen werden gearresteerd ging het gepeupel wel uit een maar weldra volgden er in andere straten nieuwe samenscholingen en aanvallen op de huizen der joden. Ook daar werden de militairen na herhaalde vruchtelooze sommatie genoodzaakt, van de wapens gebruik te maken met het ge volg dat er weder eenige personen gewond wer den. Toch werden onmiddellijk daarop in andere wijken de aanvallen voortgezeten wel met zooveel te meer woede omdat sommige joden de menigte te keer gingen door steenen uit de ramen te werpen. Verscheidene huizen van joden wer den met keien gebombardeerd bij eenigen zelfs zoo hevig dat de keien op de bovenverdiepingen in de kamers vlogen. Toen de aldaar aangerukte militairen met den sabel er op insloegen, werden ook zij met een hagelbui van steenen begroet zelfs werd er door middel van een langen vracht wagen en andere voorwerpen eene versperring over de geheele breedte der straat gemaakt ten einde aan de manschappen het verdere voort- dringen te beletten. Eerst tegen middernacht was het oproer bedwongen. Blijkens de nadere berichten zijn vele huizen <rg beschadigd en werden er dien avoud dertig personen gearres teerd. besiuur in At:eh weer door een militair bewind te vervangen. Keizer Alexander III heeft de sabel, den zijn vader droeg op den dag toen hij vermoord werd ten geschenke gegeven aan het lijfwach ten-regiment Preodraschenski, de oudste afdeelinj- van het Russische leger. Onlangs had in de garnizoenskerk te Sl. Pe tersburg de plechtige in ontvangst neming van het wapen plaats. De sabel was door een eere- wacht naar de kerk gebracht en daar op een altaar gelegd waarna een plechtige dienst ge houden werd. Na afloop daarvan sloot men den degen in een glazen kastje, in de nabijheid van de reeds vroeger daar neergelegde uniform van den overleden keizer. Aan het wapen is niets veranderd de scheede is met bloed overdekt en het handvatsel is door de ontploffing zwaar beschadigd. Toen het korps officieren de kerk rerlaten had, drong een groote volksmenigte naar binnen om het aandenken van den overleden czaar te bezichtigen. Gelijk een telegram meldtis Garfield te Longbranch aangekomen. Uit Philadelphia werd aan de Times geseind dat rails zijn gelegd yan Pennsylvania Avenue naar het spoorwegstation en dat de president in zijn bed naar eerstge noemde plaats zou gedragen worden, een afstand van een paar honderd el. Het zou in den vroegen morgen geschieden om een volksophoo- ping te vermijden. De reis naar Longbranch 238 mijlen zou zoo langzaam mogelijk geschie den. De locomotief zou met anthraciet gestookt worden en achter de waggons worden geplaatst om de ongemakken van rook en roet te voor komen. De geneesheeren zouden allen de reis mede maken. Een landhuis te Elberon westelijk van Longbranch is voor den president in ge reedheid gebrachttoebehoorende aan den heer Erancklyn vroeger agent der Cunard-lijn. Het jongste bulletin omtrent den toestand van President Garfield meldtdat de koorts is verdwenen en de lijder van de vermoeienissen der reis geheel bekomen. De gouverneurs van onderscheidene staten hebben biddagen uitgeschreven voor Garfield's herstel. Heden zal in New-York die dag wor den gehouden. De beurs en de rechtbanken zijn gesloten en er worden geen zaken gedaan. Het bevestigt zich dat generaal Carr en de meeste zijner manschappen in het gevecht tegen de Apache-Indianen ongedeerd zijn gebleven. WAALWIJK. Waalwijk10 September 1881. Woensdag avond, op het uur, waarop volgens de convocatiebiljetten Waalwijk's gemeenteraad ten tweeden male zou vergaderen, om over te gaan tot de benoeming van wethouders en het opmaken van den rooster van aftreding, waren tegenwoordig de leden Van HeijstVan der Heijden, Quirijns, Timmermans en de voorzitter, terwijl de heeren Van Riel, Zijlmans, Van Ier- sel, Van Es, Van Baal en Rubbens afwezig waren. Een talrijk publiek was opgekomen, nieuws gierig om de dingen te hoorendie komen zouden. De voorzitter opende de vergadering en ver zocht den secretaris de notulen der vorige voor te lezen. De heer Timmermans verzette zich hiertegen; er was geen genoegzaam getal leden tegenwoordig om wettig te kunnen vergaderen de notulen behoorden dus niet te worden voorgelezen. De voorzitter geeft toe, dat "men niet wettig een besluit kan nemen, maar de notulen mogen gerust gelezen worden. De heer Timmermans blijft bij het door hem gezegde; daarbij is^het voorlezen geheel doelloos, daar men de notulen toch niet kan goedkeuren of wijzigen. De heer Van Heijst deelt dit gevoelen en is tegen voorlezing; het kau zelfs niet door stem ming uitgemaakt worden of zij ai dan niet zal ;eschieden. De heer Van der Heijden vindt de voorlezing niet doelloos; gedurende de voorlezing kon er nog een lid komen en dan kon men besluiten; ook kon het publiek uit de notulen vernemen, waarom deze vergadering belegd is. De heer Quirijns zegt, dat bij het inzien der presentielijst blijkt, dat het gevorderd aantal leden om een wettige vergadering te houden niet tegenwoordig was; de voorzitter kon dus de vergadering niet openen en ook geen notulen laten voorlezen. De voorzitter blijft bij zijn gevoelen en her haalt zijn verzoek aan den secretaris om de notulen voor te lezen; deze geeft hieraan gevolg. Daar inmiddels het getal der tegenwoordige leden niet vermeerderd was, moest men weer onverrichter zake vertrekken en blijven Waal wijk's wethouders nog steeds in de lucht hangen. Wij hopen alweer dat in de vergadering, die tegen heden Zaterdag avond 7 uur belegd is, de zaak voorgoed zal afloopen; er schijnt alle reden te zijn om dit te verwachten, daar het punt, waarover het verschil tusschen den voorzitter en de raadsleden liep, het op nieuw vaststellen van den rooster van aftreding, ge schrapt is. Thans zijn aan de orde gesteld: 1. benoeming van twee wethouders. 2. een ambtenaar van den burgerlijken stand. 3. Voorloopige vaststelling der gemeentereke ning over 1880. 4. Plan van schonlverbouwing. ./'-^Verleden Donderdag, den verjaardag van den burgemeester van Waalwijk, den heer Van der Klokken, brachten onze beide harmonien ZEd. eene aubade; in den namiddag werd de hooggeachte burgervader aangenaam verrast door een ovatie van de Nieuwe Koninklijke Harmonie van Tilburg, die hier gekomen was om een concert te geven in den tuin van mej. de wed. C. J. Verwiel. De regen, die overvloedig begon te vallen op het oogenblikdat de uitvoering zou beginnen, verijdelde echter dit plan. Zos goed en zoo kwaad als het kon speelden de Tilburgsche heeren toen eenige nummers in de zaal; hun spel kwam daar echter niet uit en ook was het er veel te benauwd om iets goeds te kunnen voortbrengen. Kon de uitvoering dus niet zijn zooals men wel gewensoht en verwacht had, dit werd se- deeltelijk vergoed door den vrolijken en vriend- schappelijken geest, die onder de aanwezigen heerschte; naar veler zin kwam het signaal tot vertrekken dan ook nog veel te vroeg. Wij hopen dat de leden van de N. K. Har monie, in weerwil van den ondervonden tegen spoed, met genoegen op hun uitstapje naar hier zullen terugzien en dat zij zich daardoor opge wekt mogen gevoelen spoedig hun bezoek te hervatten. Als een bewijs, hoe zeer onze liedertafel op den zangwedstrijd te Gent de haar te beurt gevallen onderscheiding verdiend heeft, laten wij hier volgen hetgeen de verslaggever van het „Nieuws van den dag" omtrent haar schrijft. Na voorop gesteld te hebben dat over het algemeen uitstekend gezongen werd, zegt hij: „Oefening en Vermaak, van Waalwijk en Be- „soijen, behaalde een derden prijs in de Dorps- „sectiedie kring zong allerliefst en vooral „Lachner's Hymne an die Musik werd verruk kelijk vertolkt". De thans bestaande gelegenheid tot vervoer van vee met den Zuidooster spoorweg heeft den gemeenteraad van Oss aanleiding gegeven een wijziging te brengen in de bestaande verordening op het marktwezen aldaar. In het vervolg zul- fen ze9 jaarmarkten meer dan vroeger gehouden worden; de tijd voor de jaarmarkten is gewijzigd. Krachtens de thans vastgestelde bepalingen zal er jaarmarkt zijn op den tweeden en vierden woensdag van iedere maand, en bij feestdagen daags te voren. Op Zondag 11 Aug. 1881 des middags 12 ure, zullen door de Harmonie l'Espérance op de bovenzaal van der. heer A. N. Van Riel de volgende stukken worden uitgevoerd 1. Eeestmarsch. Schulze. 2. Ursule. Concert-mazurka. Tack. 3. Heimliche Liebe. Gavotte. Resch. 4. Osman-pacha. Marsch. Steenebruge. KAATSHEUVEL. Maandag 12 Sept. 1881 in de zaal van den heer C. MombersMatinee ten 10 uredoor het muziekgezelschap Euphonia. Dinsdag 13 Septemberin de zaal van mej. de Wed. M. Driessen Matinee ten 10 ure door de leden vanAmcenitas. Te Baardwijk is als wethouder herbenoemd de heer Adriaan Van Huiten, en als ambtenaar van den burgerlijken stand de heer Johannes Van Helvoirt. (JSDe burgemeester dier gemeente, de heer I. A. J. Van Heijst, had verleden Zaterdag het zeld zame voorrecht, bij eene drijfjacht onder Pers- sert, georganiseerd door Jhr. Verheijen van Loonopzand, in een doublette twee vossen te schieten. Het schijnt dat de berichten van herhaalde overvallen door Atjehers op onze troepen of op aldaar gevestigde personen, bij sommigen heel wat schrik beeft verwekt. Zoo wordt zelfs reeds gemeld, hoewel dan onder alle voorbehoud, dat er sprake van is het nauwelijks ingevoerd civiel Het zal nuttig zijn in aanmerking te ne men, dat in dit jaar in Rusland onder de rogge buitengewoon veel moederkoren voorkomt. Men spreekt in Rusland van verontreinigingen tot 10 pCt. toe. Bij den uitvoer van rogge uit Rusland ook naar ons land, dreigt van dien kant dus ook voor ons een gevaar, dat yan zeer ernstigen aard is. Toezicht is dus noodig. In eene herberg in de Badhuisstraat te Scheveningen, trad Dinsdagnamiddag omstreeks half drie ure een 16jarige jongen binnen, zooals hij later voorgaf met het doel om sigaren te koopen. De vrouw van den kasteleindie m de kamer hoorde, dat inmand aan de ladd van de toonbank kwam, sloot, in den winkel ko mende de voordenr en, haar lade naziende be merkte zij, dat een bakje met f12 a f 13 ver dwenen was. De jongen had zich intusschen door een achterdeur uit de voeten gemaakt en zijn kameraad gevondendie op den uitkijk stond. Door de vrouw achtervolgd, liet de dief eenig geld vallen en wierp eindelijk, toen hij niet meer ontvluchten kon, het bakje met het overige geld in het kanaal; het bakje is spoedig opgerischt. Beide jongens zijn door een politie agent naar het politiebureau overgebracht. Een jonge dochter te Maasbree, die dage lijks uit naaien ging, werd Woensdag avoad door een schot in de borst getroffenen voor het venster waar zij zat te naaien. Zij is per as naar Venlo vervoerd om geneeskundige hulp te verkrijgen. Nadere bijzonderheden ont breken nog. Bij een ingezetene van Surhuisterveen vervoegde zich een jong man met verzoek om een dubbeltje. Hij verklaarde te lijden aan toe vallen en had nu den raad gekregen om aan zeven onderscheiden personen een dubbeltje te vragenten einde van dit heilig getal zilver stukjes een ring te laten maken. Als hij dien droeg zouden de toevallen verdwijnen. De man was in vollen ernst en de raad was hem gege ven mede in allen ernstdoor de echtgenoote van een der wethouders van Achtkarspelen, eene gemeente van meer aan 10.000 zielen. Of het bijgeloof onder de menschen ook nog 9terk is. Nadat wij zoo schrijft men uit Oude Pekela eenigen tijd van brand verschoond waren geweest, brak er Maandagavond, omstreeks 10 uur, brand uit in de behuizinge toebehoorende aan H. S. en mede bewoond door den veehan delaar C. en den huisverver B. De Y. Binnen korten tijd was alles een prooi der vlammen. Gelukkig was het weder stil, en door de krach tige werking der spuiten bepaalde het vuur zich alleentot dit eene perceel. Van de inboedels heeft men nogal het een en ander kunnen red den. Het huis en de roerende goederen van S. waren verzekerd bij eene Zweedsche maatschappij. De inboedel van C. was verzekerd in de Zwol- sche maatschappij (De Boer en Jordens) en die van De V. in de Geldersche maatschappij. De oorzaak van den brand kan niet met zekerheid worden opgegeven. Men meldt uit Vlissingen Voor omstreeks vijf maanden werd de voor malige Belgische zeeloods M. vermist, en alle nasporingen om iets van hem te ontdekken ble ven vruchteloos. Heden werd het lijk in verre- gaanden staat van ontbinding in een der regen bakken van de bierbrouwerij De Meiboom ge vonden. Ir» eene diamantslijperij op de Rozengracht te Amsterdam heeft een droevig ongeluk plaats gevonden. Een lGjarigc knaap, daar werkzaam is met zijn kleederen vastgeraakt aan een vliegwiel medegesleurd en herhaaldelijk rondgedraaid alvorens men de machine kon doen stilstaan. Het lichaam was op verschillende plaatsen gebrokentoen men den ongelukkige opnam om naar het gasthuis te worden vervoerd. - In een paar gemeenten nabij Maastricht hebben de landbouwers weder grooten last van de hamstersdie zich op hunne kosten eenen grooten wintervoorraad van booneu, tarwe, haver, enz. verzamelen. Te Eysden waar een premie van 20 centen voor een volwassen en 10 centen voor een jongen hamster wordt uitbetaald, heeft men er reeds circa 200 gevangen. Deze dieren, die de grootte hebben van een klein konijn blijken nog al vruchtbaar te zijn daar er te Gronsveld een nest met 18 jongen is gevonden. Waspik, 9 Sept. Tot wethouders der ge meente zijn herbenoemd de heeren J. W. Zijl mans en H. de Bont. Het oudste lid van ons Vorstenhuis Z. K. H. Prins FREDERIK der Nederlanden is Donder dagavond ten 10 ure 35 min. op 84jarigen leeftijd op het huis „De Pauw" overleden. Een uur te voren was een bulletin uitgegeven van den volgenden inhoud „den geheeleu dag beklemde ademhaling zonder eenige rust. Tegen den avond verheffing van koorts. Geest altyd

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2