Nummer 75. Zondag 18 September 1881. 4e Jaargang feuilleton' Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Frankrijk. De Yerstootene. Engeland. Duitschland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk De Echo van het Zuiden, 1 li* Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau. van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. Blijkens den staat van de ontvangsten der schatkist gedurende de maand Augustus hebben ae indirecte belastingen 18,847.000 fr. boven de raming opgebracht. Aan den heer Gambetta is onder dagtee- kening van den 12n, door den heer Von Bühler, lid van het Duitsch parlement, een brief gericht, dien de Frankforter Ztg. bevaten waarin de meening wordt uitgesproken, dat de verschillende staten zich bebooren te verstaan over de in krimping van hun legers en de instelling van een scheidsgerecht, dat de internationale geschillen zou regelen. Een oude geschiedenis. De minister van binnenlandsche zaken en ecredienst heeft een rondschrijven gericht aan de aartsbisschoppen en bisschoppen, waarin hij dezen aankondigt, dat voortaan de door vrou welijke congregaties bestuurde meisjesschoolen door de gedelegeerden van het ministerie van openbaar onderwijs aan de bij de wet van 1858 voorgeschreven inspectie onderworpen zullen worden. De bedoelde bepalingen zijn sedert eenigen tijd in verval geraakt, doch zulleu in 't vervolg met alle gestrengheid worden toegepast. De miriister stelt het episcopaat hiermede in kennis, opdat het der directrices dezer scholen aangezegd worde, dat, ingeval zij zich niet aan de wet onderwerpenhaar schooien gesloten zullen worden. Men verzekert, en le Moniteur Universel bevestigt dit, dat de ontvangers der registratie van de regeering bevel ontvangen hebben bij alle notarissen de verkoopacten, donatien, testa menten enz. te lichten en over te schrijven, die betrekking hebben op de onroerende goederen der erkende en niet erkende congregatiën. In een menagerie te Grenoble Het een LXI. De Amerikaansckc brieven. Dit zeggende had hij zijn hoed en handschoe nen genomen en belde den bediende om een droschke te doen halen. De knecht ging naar buiten en droeg een knaapdie tegen den muur stond te leunen dezen last op. Deze vertrok op staander, voet en keerde na twee minuten met het gevraagd rijtuig terug. George en Routh stonden met elkander voor het huis te praten toen de knaap met de droschke aankwam. Zij gaven elkander de hand en juist wilde Routh instappen toen Dallasdie hem gevolgd was hem toefluisterde „Is het niet vreemddat deze knaap Deane niet herkend heeft P" „Welke knaap vraagde Routh verbaasd terwijl hij den eencn voetdie reeds op den slag stond terugtrok. „Welke knaap? Wel deze, die allerlei bood schappen voor u doet. Hij heeft u ook onlangs mijne boodschap overgebracht, en gij zondt hem ook met een briefje aan Deane in de restauratie aan het Strand." „Ik herinner er mij niets van. Ik heb daarop geen acht gegevenhernam Routhterwijl hij George nogmaals groettein het rijtuig sprong en wegreed. George Dalles trad weder in huisterwijl Jim Swain hem nieuwsgierig gadesloeg en aan zijn pet trokterwijl hij hem voorbijging. De Taunus. Het was op een heerlijken dag in het begin van den herfst. Het badsaizoen te Homburg was schitterend. Groepen van elegant gekleede heeren en voor het grootste gedeelte jonge en schoone dames, wandelden in de schaduw dpr lanen op en neder. De tonen van verwijderde muziek .vermengden zich met de vroolijke stem- dierentemster, miss Aïssa, in een hokwaarin zij verscheidene wilde dieren om zich heen ver zamelde, ook twee jonge Afrikaansche leeuwen, die pas waren aangekomen, binnen. Een dezer dieren vloog haar terstond naar de keel. Aïssa worstelde vijf minuten lang met den leeuw en rolde met hem op den grond, terwijl het Woed door het hok stroomde. Zij zou toch eindelijk het onderspit gtedolven hebbenals men biet een paar wolven en een beer in het hok gelaten had. Dit leidde de aandacht van den leeuw af en gaf haar gelegenheid het hok te veHaten. Het voorval had natuurlijk groote ontroering onder de toeschouwers verwekt, die nog ver meerderde toen men bemerkte, dat de deur van het hok opengebleven was. Zij werd echter geslopen vóór een der wilde dieren van dien toegang tot de zaal gebruik gemaakt had. Volgens tijdingen uit Tunis hebben de inboorlingen de waterleiding van Zaghouan naar Tunisj tot tweemalen toe afgesneden, zoodat de hoofdfetad reeds het gemis aan water begint te gevoelenaangezien de regenbakken te dier stedebij lange niet in de hehoefte kunnen voorzien. Er zijn nu voorzorgen genomen om de waterleiding te bewaken. Er wordt thans onderhandeld tusschen Frankrijk eD Engeland over eene vermindering van l^et telegrammen-tarief tusschen beide landen tot 20 centimes per woord. De voorgenomen strike der katoenspinnerij- bezitters in Engeland gaat door. Zevenachtsten der spinners hebben zich bereid verklaard om hunne werkplaatsen voor een week lang te sluiten, teneinde alzoo den toeleg te doen mis lukken van de speculanten-combinatie (corner) te Liverpool, die zich ten doel stelt de prijzen op te drijven. In Lancingstreet (Euston square) is een men der wandelaars en drongen met de warme lucht door de geopende ramen om diegenen te vervroolijken, die, de drukke werkeloosheid van het badleven moede te huis gebleven waren. Aan een dier openstaande ramendat aan een kleinen fraaien tuin, door de laan begrensd, uitkwam zouden de wandelaars mannen hebben kunnen bemerken die in een ernstig gesprek verdiept waren. Een hunDer zat ter zijde in een gemakkelijken leuningstoelde tweede leunde tegen de openstaande glazen deur tegenover den eersten en de derdeeen klein mager man stond tusschen hen beiden in en wendde, terwijl hij sprak zijn hoofd en scherpe oogen beurte lings van den een naar den ander. Hijdie in den armstoel zat was van eene lange gestalte had grijs haarwas met zorg gekleed en had hoogst fatsoenlijke manieren; al zijne bewegingen gingen vergezeld van de bewegingen van een gouden lorgnetdat hij in de hand omdraaide. Hij scheen aangedaan, zoodat vele zijner bekenden in het Engelsche graafschap dat de eer had zijne woonplaats te zijn hem niet zouden her kend hebben. Toen hij dien schoonen morgen voor het venster zat en op den Taunus staarde, zonder echter op de voor hem liggende bergen, dalen en wouden in het allerminst acht te slaan, was er van zijne vroegere ingenomenheid met zich zeiver. en zijne trotschheid nauwelijks iets meer in hem te bemerken. Zijn gelaat was daarentegen dat van een mandie deelnemig zoekt en deze dankbaar aanneemt, en het is niet onmogetijk dat iemand die hem daar zoo zagde vrijheid zou genomen hebben over Mr. Carruthers van Poynings bezorgd te zijn. De kleinste der drie mannen in het midden van de groeplevendig in zijne gebaren en be wegingen stond recht op en had in zijn geheele voorkomen iets jeugdigs dat alleen door zijn gelaat weersproken werd. De fraaie sprekende trekken van dat gelaat en de zwarte oogen had den veel overeenkomst met die van Mrs. Car ruthers dat dan ook licht te verklaren was want de man was haar broederMr. Mark Felton. vreeselijke moord gepleegd op twee kiuderen het eene vier en het andere anderhalf jaar oud. De moordenaar trachtte daarop zich van het leven te bcrooven en wordt thans in het Uni versity college hospitaal verpleegd. Het stoomschip Mayumbe heeft de tijding aangebracht van een vreeselijke slachting door den koning van Dahomey en zijn amazonen gehouden in steden, ten noordwesten van Abeo- kuta gelegen. Igano en Okepo, die naar men verzekert, duizenden inwoners telden werden verwoest, en de menschcn, die aan het bloedbad niet konden ontsnappen, werden gevankelijk naar Abomey meegevoerd, waar zij als slaven zullen dienen of voor het jaarlijksch menschen-offer- feest bestemd zullen worden. Daar men voor dat „feest" nog geen voldoend aantal menschen had, zou ook nog een aanval worden gedaan op de stad Iseyin. Te Bristol heeft de ontdekking van een in de haven liggende lading van 300 tonnen raenschenbeenderen groote sensatie gemaakt. De beenderen, te Rodosto en Constantiuopel inge scheept met bestemming naar een firma in mestspecien te Bristol, moeten de overblijfselen zijn van de dappere verdedigers van Plewna. Uit Durban verneemt the Standard dat generaal Wood behouden uit Zululand is terug gekeerd en in zijne zending slaagde. In den omtrek van Candahar moeten de troepen van Abdur-Rahman en Ajub-Khan 1.1. Zaterdag zijn slaags geweest, maar de afloop is nog onbekend. Z. M. de Keizer bracht 11. Woensdag een bezoek aan de stad Hamburg. Dienzelfden dag vertrok keizerin Augusta van Coblenz naar Baden-Baden, zoodat zij nagenoeg hersteld schijnt te zijn. Ook de Prov. Corresp. noemt de bijeenkomst De derde der groep een groot rank jongeling, die met zijn gelaat naar het venster gekeerd stond was George Dallas. „Onder deze omstandighedenen daar ik zagdat ik niets doen kon dan wachtenbe sloot ik onmiddellijk herwaarts te reizen," zeide Mark Felton. „En na alles, wat ik op Poynings hoorde „Ik hoopdat men u daar goed ontvangen heeft viel Mr. Carruthers hem op zijn oude trotsche wijze in de reden. „Zekermijnheer zeker Na alles dus wat ik op Poynings vernamen wat George mij zeidedit zeggende sloeg hij op den jonge ling een blik die van zijne hartelijke toegene genheid getuigde „werd mijn verlangen naar Laura nog levendiger. Daarenboven verlangde ik zeerzoo spoedig mogelijk kennis met u te maken." „Een verlangendat wederkeerig wasMr. Felton „Terwijl ik George medebracht, handelde ik geheel naar mijn éigen oorleeldoch in de vaste overtuigingdat gij in dit punt eenstemmig met mij denken zoudt. Ik geloof stelligdat gij hem het recht zult toestaan zijne moeder te zieu en het u verheugen zal reeds terstond van mij te vernemen dat zijne positie voor de toekomst verzekerd is en hij geen vuriger wensch kentdan zich die positie waardig te maken en haar tot eer te zijn." „Gij hebt gelijk Mr. Feltonhenam de oude heerdie heimelijk zeer blijde was dat zijn stiefzoon gekomen was zonder zich te laten roepen, en wel in dit gezelschap. „Het is thans noodzakelijk dat Mr. Dallas dat George (het kostte hem moeite dit woord uit te spreken) in de nabijheid zijner moeder blijften het ver heugt mij te hooren dat hij in u een vriend gevonden heeft." „Wat mij ir.zouderheid verheugt, is, dat hij mij op een oogenblik vondtoen hij geleerd hadzonder vreemde hulp in zijn bestaan te voorzien hernam Mr. Felton. Misschien vloeide de kommerwelke Mr. te Danzig een verschijnseldat op den vrede wijsten stelt daarbij in het lichtdat de keizer van Oostenrijk de bijeenkomst in den geest eigenlijk mede heeft bijgewoond. De toekomst, zegt het blad zal leeren dat de overeenstem ming tusschen de drie keizersdie voor den Europeeschen vrede steeds zoo heilzaam was, nog altijd bestaat en nog verder vruchten zal dragen zoodat de volkeren zich in kalmte en rust zullen kunnen wijden aan de werken des vredes. De Romeinsche berichtgever d^r National Zeitung heeft een zwaar hoofd in den goeden uitslag der onderhandelingen door Yon Schlözer op het oogenblik met de romeinsche curie ge voerd en wel voornamelijk omdat paus en curie zich wel nooit zullen willen vereenigen met het beginseldat de wereldlijks macht recht van controle heeft op de betrekkingen tusschen kerk en staat en tusschen de geestelijke en burgerlijke overheid. Overigens is de berichtgever van meeningdat men op het Vaticaan werkelijk oprecht eene verzoening wenscht. In een hotel te Bromberg zijn twee per sonen in hechtenis genomendie uit Geneve waren afgevaardigd om in de provincie Posen socialistische en nihilistische woelingen te weeg te brengen. Beiden waren ruim van geld voor zien en niet minder van breven en drukwerken, die natuurlijk bij de arrestatie werden in beslag genomen. De een Mendelsohn genaamd een gewezen student in de geneeskunde zoon van een rijken bankier in Russisch Polenwas vroe ger reeds in Rusland en Oostenrijk in handen der justitie geweest. Hij reisde thans onder den naam van Kaiser en had in verschillende steden andere valsche namen aangenomen, als Windt- holdtSpockMueenz. De andere is een jonge damedie zich uitgaf voor onderwijzeres in de Fransche taalen zich mej. Juquer noemde, terwijl bij onderzoek bleek dat zij zich vroeger onder den r.aam van Maria Jankowska en ook wel Jablonska, in Posen had opgehouden. Carruthers gevoelde sedert hij Engeland verlaten had gedeeltelijk voort uit de overtuiging, welke in den laatsten tijd bij hem was ontstaan, dat zijne handelwijze tegenover zijn echtgenoot en haar zoon niet geheel en al onberispelijk kon genoemd worden. Daar Mrs. Carruthers bij het volkomen verlies van haar herinneringsvermogen ook tevens hare vrees voor haar gemaal afgelegd had zoo had hij reeds spoedig na h$t verlaten van Poyningsvernomen dat hij zich schrome lijk vergist had door te geloovendat hij de liefde tot haar zoon geheel in haar verstikt had. Mr. Carruthers had van zijne vrouw die uren achtereen hafluide alleenspraken hield, meer dan eene les ontvangen. Niet zonder een zekere onaangename verbazing had hij het ondervonden hoezeer hij haar lief hadhoe dierbaar zij hem washoe onontbeerlijk voor zijn leven en hoe vele dingen welke hij hooger dan zijne liefde tot haar gesteld hadhunne waarde verloren hadden. Hij vergat somtijds Poynings geheel en al en werd niet meer door die visioenen gekweld dat het grasperk ongelijk gemaaid was of dat er eenige afgewaaide blaadjes op lagen. Zijne couranten werden hem eiken dag nagezon den maar zij wekten zijne belangstelling niet, en slecht één blik er in was hem genoeghij dacht aan niets anders dan aan zijne vrouw. Zoo George Dallas eensklaps voor zijn stiefvader op Poynings verschenen was dan zou hij misschien, in weerwil van dat alles niet goed ontvangen zijn. De oude gewoonten en ideën zouden zich wederom hebben doen gelden en trotschheid en stijfhoofdigheid zouden wellicht de zegepraal over het niet slechte hart van Mr. Carruthers behaald hebben. Maar hier in eene landstreakwaar Mr. Carruthers door zijn alleenzijnzich niet op zijn gemak gevoeldewaar niemand het wist, hoeveel hij wei inschiktewas de gelegenheid gunsjig. Hier waien slechts kleinigheden te boven te komen en daardoor kwam het dat de ontmoeting der drie mannen zoo vriendschappe lijk voorkomend en hartelijk was. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1