Zwitserland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Griekenland. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. Woensdag heeft te Hamburg, in tegen woordigheid des keizers de inwijding der nieuwe „Seewarte" en opening der maritieme tentoon stelling plaats gehad. De gemeenteraad der stad Bern heeft besloten aan den regeeringsraad van het kanton te ver zoeken een verbod uit te vaardigen tegen het houden van het internationaal socialistencongres aldaar. Bij een bergstorting te Elm heeft de Plat- tenbergaan den Tschingelhet zoogenaamde benedendalmet alle gedeeltelijk fraaie en nieuwe huizen volkomen overdekt en met 50 tot 100 voet hooge rotsblokken gevuldhet onderste gedeelte van het dorp is verdwenenkerk school en het hotel Elmer staan nog. Daar na de eerste aardstorting velen den verongelukten te hulp snelden werden door de tweede grootere storting nog meer menschen getroffener liggen meer dan honderd dooden onder het puin 15 uitgegraven lijken zijn vreeselijk verminkt en onkenbaar. Geheele huisgezinnen van 7 perso nen zijn bedolven vluchtenden werden door den windstoot door de lucht op de glooiing aan de andere zijde geworpen en verpletterd. Van den gemeenteraad zijn, op twee na, alle leden ver dwenen. De bewoners van het bovendorp zijn gevluchtdaar scheuren in den berg nog een verderewellicht nog grootere storting doen vreezen. In September 1806 des namiddags ten vijf ure had de bergstorting van Goldau plaats, die tegenover de Rigi gelegen was en waardoor vier dorpen werden bedolven en 500 menschen omkwamen. Volgens nader bericht uit Glarus zijn er wer kelijk ongeveer 200 personen bij de instorting van berggrond te Elm omgekomen. Tot Maan dagmiddag had men nog slechts iwintig lijken kunnen opgraven. Intusschen is het graafwerk zeer gevaarlijk gewordendaar de berggrond ook nog verder in beweging ia gekomen. Aan den Rhöne-gletscher heeft een Berlijn- sche familie der» 3n September een vat gedaan waarover een lid van deze het volgende schrijft: „'s Morgens tegen 7 ure reden wij, vier per sonen in een met twee paarden bespannen landauervan Hospentall naar den Eurkapas en van daar den Rhöne-gletscher voorbij. Daar werden onze paarden door het geluid van val lende aarde, schuw, maakten op den 15 voet breeden rijweg een zijsprong naar den ongeveer 1000 voet diepen afgrond en sleepten ons mede in de diepte. Eerst viel het rijtuigdat open waslangs een twee en halve el hooge gemet selde loodrechte muur naar beueden, zoodat het met de voorste wielendie verbrijzeld werden, het eerst nederkwam. Vervolgens sloeg het rij tuig tweemalen met ons omdoch werd door een rotsblok en een groote boschachtige plek belet verder te vallen. Natuurlijk werden wij allen uit het rijtuig geslingerd. Mijn drie reis- genooten lagen bewusteloos onder het rijtuig. Ik had slechts een oogenblik mijn bewustzijn ver loren werkte mij onder de paarden van daan en trachtte E. bij te helpen die geheel bewus teloos was. Mijn vrouw bevond zich in een vreeselijken toestand. Zij lag naar de diepte toemet den hals naast het achterwiel, waarin haar wintermantel verward was geraakt. Ik sneed met mijn zakmes den mantel aan den hals doormaakte haar daardoor los en sleepte haar ter zijdeopdat het zwevende rijtuigals het viel, haar niet zou kunnen verpletteren. Mijn vrouw en ik brachten daarna de twee anderen bij. Daar zaten wij nu alle vier zonder hulp. De koetsier kon ons niet helpen want hij was zelf zwaar gewond. Gelukkigerwijze kwam er iemand voorbij, die naar Gletsch snelde en met eenige menschen ons ter hulp kwam. Mijn vrouw en ik konden met groote moeite loopenG. moest gedragen worden. Na verloop van eenige uren kwam een dokter ter plaatsedie ons verbond. Ernstig waren de wonden niet, maar de gezichten der vrouwen waren zoo gekneusd, dat zij bijna onkenbaar waren. Overigens is het een wonder dat wij het leven er afgebracht hebben, want eenige schreden verder zou het rijtuig niet door rotsblok of bosch tegengehou den zijn geworden en wij hadden 1000 voeten diep in den afgrond gelegen. „Na gedane opmetingen is gebleken dat wij slechts 40 voet diep gevallen zijn/' In Bosnië worden de diefstallen en rooveryen onrustbarend talrijk. Tegenwoordig moet men onder de Oosteurijksche heerschappij te Seraje- wo en omstreken zijn leven en eigendom minder zeker zijn dan vroeger onder Turksch bestuur. Talrijke rooverbenden doorkruisen het land. Toen onlangs een vrij belangrijke som gelds per post verzonden werd, ging een bedekking van 25 soldaten mede. Verleden week zijn twee reizigers niet ver van de stad op den grooten weg aangevallen en in verscheiden huizen is ingebroken, een misdaad die men tot nog toe daar niet kende. Twee ambtenaren zijn onlangs van groote sommen gelds beroofd en de verdenking valt op de min dere beambten. Van alle kanten hoort men van ontevredenheid, armoede en onzedelijkheid. In de Abruzzi hebben eenige schokken van aardbeving groote verwoesting aangericht. Ver scheidene menschen werden gedood en een aantal huizen vernield of zwaar beschadigd. De ont steltenis onder de inwoners is groot. Volgens nadere berichten omtrent de aardbe ving in Perziezijn te Khoi niet miuder dan 40 schokken waargenomen. Een groot aantal huizen werden verwoest, maar het wordt beves tigd dat er geen menschen bij omkwamen. Onder de leden der kamer van afgevaar digden is er eende afgevaardigde Domir.ici van wien men verhaalt, dat hij een zijner colle ga's een portefeuille uit den zak heeft gerold. Graaf Ignazi® Lana, die deze zaak reeds vroe ger besprakmaar niet schijnt te willen rusten voor in deze gerechtigheid is geschied, heeft thans weder een brief aan de „Gazetta di Ber gamo" geschreven waarin hij er op aandringt, dat de voorzitter der kamer den genoemden af gevaardigde in dezen recht doe wedervaren. Is hij onschuldig aan die daaddan moeten de praatjes daaromtrent openlijk als laster worden verklaardis hij het nietdan mag hij niet langer afgevaardigde blijven want het is ver- njderend voor een eerlijk en achtenswaardig volkeen zakkenroller onder zijne vertegen woordigers te hebben. Men vreest echterdat de graaf nog heel wat dergelijke brieven zal moeten schrijven voor hij zijn doel bereikt heeft. In Albanië zou de opstand hervat en aan Derwisch-pacha eene nederlaag toegebracht zijn. In Egypte heeft zich nog alles ten goede geschikt. De officieren hebbentoen zij be merkten dat de meerderheid der geestelijkheid en van de notabelen den khedive trouw bleef, en toen zij vernamen, dat Turksche pantsersche pen ouder weg waren schriftelijk hunne onder werping aangebodenwaartegen de notabelen zich bij geschreven verklaring hebben verplicht te zorgen voor de naleving der gegeven beloften. Het ministerie is weder aangevuld. Vorst Alexander van Bulgarye heeft eene algemeene amnestie uitgevaardigd voor staat kundige misdaden en wanbedrijven, en enkele vallende onder het gemeene recht. Tevens wor den de tijdens het verkiezingstijdperk benoemde buitengewone militaire commissien opgeheven. Er zijn bij den brand in de stallen van den sultan te Constantinopel vier man gedood door de paarden, die zij trachtten te redden. Een aantal rijtuigen gingen in de vlammen ver loren. De schade bedraagt ongeveer f 2.400.000 Volgens de jongste berichten uit Egypte is de hoop op eene schikking tusschen den khedive en diens muitende soldaten weder ge ringer gewordendaar de officieren weigeren eenige hun gestelde voorwaarden aan te nemen voor en aleer aan sommige hunner eischen is voldaan. Cherif-pacha en Colvin hadden ge weigerd een kabinet te vormen. De officieren beweerden dat zij kunnen rekenen op den steun van 80.000 Bedouïnen en hebben reeds de spoor wegmaatschappij aangeschreven maatregelen te treffen voor hun eventueel vervoer. Mea verzekert dat de khedive reeds Turksche hulp hoeft aangevraagd maar dat de opstan delingen die zeer goed van wapenen, enz. zijn voorzien, maatregelen hebben genomen om zulks te beletten. In den jongsten Turkschen ministerraad zou besloten zijn een buitengewnonen commissaris naar Egypte te zenden teneinde naar het ge beurde een onderzoek te doen. De Turken hebben Larissa, Trikala en Punta ontruimd, wel de belangrijkste posten van het aan Griekenland afgestaan gebied en die onmiddellijk daarna door de Grieken werden bezet. Alles geschiedde in de beste orde en onder de reeds meermalen beschreven toejui chingen der bevolking. Vooral de joden schenen in hun schik. In dato 27 Aug. (8 Sept.) bericht men uit Athene dat generaal Turr de werken aan de landengte van Corinthe in oogenschouw heeft genomen. De voorbereidende werkzaamheden voor de doorgraving vorderen goed de proef- putten hebben eene diepte van 50 meters behalve in het midden van de landengte waar zij 75 meters diep zijn en nergens heeft men grondlagen gevonden die niet gemakkelijk met dynamiet te verbreken zijn. Na langdurig on derzoek is men tot de overtuiging gekomen dat de richting, 1810 jaren geleden door kei zer Nero voor de doorgraving bepaald, niet alleen de gemakkelijkste maar uit technisch oogpunt beschouwd tevens de beste is en diensvolgens is zij nu ook aangenomen. Men hoopt het geheele werk in vier jaren te volbrengen. Bij de onder zoekingen werd ook een bassin gevonden, dat door keizer Nero aangelegd werd om de werk lieden van drinkwater te voorzien. Het is een bewonderenswaardig werk en nog geheel onge schonden. Bij Megaraniet ver van de hoofdstad, woedt een hevige boschbrander is een de tachement militairen heen gezonden. Zooals men weet is Pharsalus, door Turkije afgestaan onlangs door de Grieken bezet. Als eene eigenaardige bijzonderheid deelt men mede, dat het op den dag dier bezetting juist 1833 jaar was geleden dat in de Pharsalische velden de slag tusschen Cesar en Pompejus geleverd werd waarin de eerste met veel minder troepen den tweeden overwon en een eind werd gemaakt aan de Romeinsche republiek. Volgens den Times-correspondent zouden de manschappen die voor de gevangenis van Gui- teau de wacht houden geloot hebben om den moordenaar te dooden. Het lot trot Mason. Generaal Sherman, de legerbevelhebber, dringt aan op strenge strafhij acht het misdrijf on verschoonbaar. De correspondent der Daily News beweert dat volgens de bestaande wetgeving Guiteau niet gestraft zou kunnen wordenals de president te Longbrauch mocht sterven. Volgens de wet geving, die in Washington geldtzouals een doodelijke wond wordt toegebracht in een staat of county en het slachtoffer sterft in een anderen staat of countygeen der beide gerechtshoven competent zijn van het misdrijf kennis te nemen. Het klinkt te ongerijmd om waar te zijn. Dezelfde correspondent zegt uit volkomen be trouwbare bron te weten dat O'Donovan Rossa zich voor veertien dagen gewend heeft tot de agenten der Guionlijn en hun voorgeslagen heeft hem 25 dollar per week te betalen in welk geval hij aanbood zijn oorlog tegen de Engelsche stoomvaartmaatschappijen te staken. Aangaande Garfield wordt gemeld, dat de genezing vooruitgaat. Dr. Bliss acht het gevaar voor verdere longontsteking geweken. De kogel schijnt geen kwaad te kunnen. De berichtgever van the Times te Philadel phia meldt aangaande den aanslag van Mason op Guiteau. da* deze een gevolg is geweest van eene overeenkomst der geheele militaire wacht. Nadere bevestiging blijft zeker af te wachten. Er diende in het Amerikaansche leger een enkele kleurling-officierluiteuant Flippermet wien men een proef wilde nemen omtrent de brukbaarheid van negers voor hoogere posten in het leger. Die proef is mislukt. Luit. Flippers is thans gevangen genomen wegens het verduisteren van 4000 dollars in zijn hoedanigheid van betaal meester. Dit geval heeft een zeer o^aar.genamen indruk gemaakt op de negerbevolkihg in de Vereenigde Staten, die vreest dat het gebeurde met den eenigen vertegenwoordiger van hun ras in het leger, nadeelig voor hen zal werken. Het kan ook zeer goed zijn dat wegens dit geval en de mislukte proeven met negers op de kadettenschoolde kleurlingen van de officiers loopbaan uitgesloten worden. WAALWIJK. Door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen zullen, op de repetitie a. s. Zondag de volgende stukken worden ge zongen 1. Hymne an die Musik. Lachner. 2. Ossian. Beschnitt. (bekroonde nummers op het concours te Gent.) 4. Saul's lierzang. Gevaert. Waalwijk, 17 September 1881. Atn deze gemeente zijn volgens de patent-re gisters aanwezig 92 verkoopers van sterken drank in 't klein. Genomen dat de gemeenteraad volgens art. 6 der drankwet het vergunningsrecht voor elke localiteit, waarin drank verkocht wordt, bepaalt op f25, zou de gemeente, ongerekend de localen wier huurwaarde meer dan f 100 bedraagt, het niet onaardig sommetje van f2300 in hare kas zien vloeien. Arme vereerders van vader Bachus, wat tullen de glaasjes geslepen worden. 7^- Door de Noordbrabansche stoomtramweg maatschappij zijn op de lijn Tilburg Waalwijk van af 14 Juli (dag der opening) tot 14 Sept. d. i. dus in twee maanden vervoerd 35545 personen of gemiddeld 592 per dag." De maatschappij heeft deze week hare vierde locomotief „de xVmsterdam" ontvangen. De vergadering van de staten-generaal wordt Maandag 19 dezer, te één uur des namiddags, ia eene vereenigde zitting van de beide kamers, geopend door eene commissie van 's koningswege, waartoe benoemd ziju de ministers, hoofden van ministerieele departementen. Men zal zich herinneren dat aan wijlen Z. K. H. prins Frederikals schadeloosstelling voor het verlies van zijn uitzichten op de even- tueeie souvereiniteit van het groothertogdom Luxemburgde vruchten werden toegekend van eenige domeingoederen in Brabantmet het recht van overgang van dat vruchtgenot op zijn mannelijke afstammelingen. Daar zij van het oogenblik van zijn overlijden, hetwelk plaats had zonder dat hij mannelijke nakomelingen nalietweder aan den staat terug vallen, zoo moest natuurlijk terstond in het beheerten behoeve van den staat worden voorzien. Naar het Dbld. verneemtwerd reedsna een gehoudeu conferentie aan het departement van financiëntusschen het domeinbestuur en Jhr. Mr. W. G. Hovyadministrateur voor Z. K. H. prins Frederik van de bewuste do meingoederen een beslissing in deze zaak ge nomen en wel in dien zin dat de heer Hovy met het beheer der bezittingen belast blijft tot de nalatenschap van den ontstapen vorst zal zijn geregeld. Door het lid der tweede kamerden heer mr. Bahlmann is dezer dagen te 's Hertogen bosch eene vergadering belegd van afgevaardigden uit de verschillende kamers van koophandel en fabrieken in Noord-Brabantten einde hun gevoelen uit te spreken of, met het oog op protectionistissche maatregelen die elders geno men wordengeen pogingen bij de Nederland- sche regeering gedaan moesten worden om in gelijken zin te handelen. Naar men verneemt hebben voornamelijk de afgevaardigden uit 's Her togenbosch zich sterk tegen protectionistische maatregelen verklaard. Op hun voorstel werd besloten afgevaardigden uit de kamers van koop handel in Nederland bijeen te roepen en bij die vergadering het door den heer Bahlmann opge worpen denkbeeld een punt van overweging te doen uitmaken. Met wijziging van zijn besluit van den 611 dezerheejt de gemeenteraad van Oss nader bepaald dat de eerste jaarmarkt in November op twee achtereenvolgende dagen zal worde» gehouden aanvang nemende den tweeden Wotfus- dag in November, en wel den eerste voor rund vee en den tweeden dag voor paarden. Ook in het buitenland hebben de wedren nen te Bussum van 20 Aug. een goeden indruk gemaakt. In een nnmmer van het Belgische weekblad le Sport Beige worden zij met veel lof besproken en uitmuntend geslaagd genoemd. De schrijver van dat artikel zegt dal deze wedrennen meer aan de Derby-races van Epsom dan aan de groote Fransche wedrennen herinne ren „Maar het is een Derby met de schilder achtigste kleederdrachteuFriesche kappen Geldersche Zondagkleederen en de zonderlingste voertuigen. Een stukje 17e eeuw overgeplant in de 19e. De zeden der oude Batavieren naast de vermaken der moderne groote wereldde onderwerpen van Teniers en van Ostadebe vangen door de wedrenkoorts 1 Dat alles is on mogelijk te beschrijvenmaar het heeft op mij zulk een diepen indruk gemaaktdat ik den ondernemer van gezelschapreizen aanraad het volgende jaar een tochtje naar Nederland te or- ganiseerenbij gelegenheid van de wedrennen te Bussum." Hij roemt het terreindat tegelijk droog en veerkrachtig wasen aan dat van Sart te Spa en van Castop bij Dortmund herinnert, alsmede de inrichting, die niets te wenschen overliet en waarvoor hij allen lof brengt aan het bestuur der jeugdige „Harddraverij en Renvereeniging dat zich tevens onderscheidde door bijzondere voorkomendheid jegens de vreemdelingen. Een hulde aan de bekende Hoilandsche zin delijkheid blijft natuurlijk niet achterwege. Om trent de wedrennen zelve is hij kortmaar wijst op het merkwaardige feitdat de merrie Sophia van den heer Quarles van Ufford, die tweemalen overwon twee rennen van 1600 meter en later twee van 3200 meterdus bijna 10,000 meter in zoo korten tijd aflegde. Van de Nederlansche officieren, die aan de Steeple-chase deelnamen zegt hij dat zij reden en de hindernissen over wonnen „avec une maestria superbe." Het verslag eindigt met de voorspellingdat de Nederlandsche harddraverij-vereeniging een toekomst voor zich heeften met den wensch dat de gemeenschappelijke belangen van de sport in Nederland en België een band te meer zullen zijn tusschen de beide landen. Men schrijft ons uit 's Hertogenbosch van 15 September Nu de val van het water aanhoudt, is het grootste deel der werklieden in de omliggende polders vertrokken. In de laatste 24 uur werd een was van 10 cM. hiei waargenomen. Te Maastricht 41 cM. val, te Grave 82 val. Aan de sluis te Crèvecourtusschen gisteren avond 8 uur en heden morgen 8 uur4 cM. val. He* laat zich derhalve aanziendat de sluis te Crèvecour binnen eenige dagen zal geopend worden en ook hier het water vallen. Tegenover de donker getinte berichten uit Atjeh van Locomotief en Bat Hbl. staan veel gunstiger officieele berichten. De Jav. Ct. ver meldt de onderwerping van een der hoofden uit de XXVI Moekimindertijd met de anderen uitgeweken naar Kemala. Voorts het dooden van een roover door de bevolking op de west kust en een goedgeslaagde achtervolging van een vijandige bende in Analaboe door de politie en de bevolking. De feestelijke opening van den stoomtram weg OosterhoutDongen zal op Maandag 19 September plaats hebben waartoe de commis saris des konings benevens andere autoriteiten genoodigd zijn. De gemeenteraad zal de maatschappij en hare genoodigden een feestmaal aanbieden. De feesttrein zal ten 10.10 ure uit Breda vertrekken ten einde ten 11 ure de genoodig den te kunnen ontvangen in het hotel Koppel- paarden te Oosterhout. Ten 12*/s uur vertrek van Oosterhout naar Oosteind Groenendijk en Dongen. Ontvangst van den gemeenteraad van Dongen aan de Roode brugwaarbij de muziek vereniging Musis Sacrum zal medewerken. Na aankomst ten raadhuize te Dongen aan bieding van den eerewijn. Vervolgens door stooming tot het einde der baanwaarna ten 3 ure het diner zal aanvangen. Gedurende den middag en avond zullen er muziekuitvoeringen worden gegeven terwijl naar mer. verneemt vanwege de ingezetnen illumina- tiëu en andere feestelijkheden worden op touw gezet. Men verwacht op 20 September de opening van den dienst voor het publiek. In den nacht van Maandag op Dinsdag jl. is bij den brievengaarder te Emmen inge broken. Men heeft zich toegang verschaft door het kelderraam en uit het kantoor de gesloten brievenpakketten van Emmen, Exloo en Odoorn gestolen. De spoorpakketten, waarin zich geen waarde bevond heeft men laten liggen. Wel

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2