Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Griekenland. Amerika. BINNENLAND. .dterlatende, die hij met spelen heeft Men meende, dat hij de wijk naar buitenland had genomen, doch hij schijnt zich te Parijs te hebben schuil gehouden. De pleger van den aanslag op den Duit- schen consul te Livorno, den heer Niemarck in een spoortrein van Parijs naar Turijnis thans gevat. Hij heet Ruppetti en is geen spoorwegbeambte (zooals men weet, was hij als conducteur gekleed) maar iemand, die doorging voor een vriend van Niemarck. Hoe ver de stoutmoedigheid van de sluwe dieven te Parijs gaat, kan het volgende leeren. Een Italiaan, die een gordel droeg, waarin zich 1500 fr. aan goud bevond, was door twee in dividuen opgemerkt. De vreemdeling zag zich plotseling door een der beide kerels gevolgd, die hem met een dolk op de keel het stilzwijgen oplegde, terwijl de ander de riem losmaakte. Het geschiedde op klaarlichten dag. Zaterdagmiddag om 3 uur sloot te Dublin de vergaderde Iersche nationale conventie hare zittingen. Zij nam in die zitting drie resolutien aan, op de arbeiders betrekking hebbende. De pachters worden daarin aangespoord: te zorgen voor goede arbeiderswoningen: een deel van het land aau de arbeiders af te staan voor eigen bebouwing en: de Iersche parlementsleden aan te manen, dat zij zullen aandringen op verkoop van het land in het klein aan de arbeiders. Parnell en O'Connor zijn gemachtigd eene reis naar Amerika te maken, om de verbindin gen met de Ieren aldaar te onderhouden en hun den dank der vereeniging te brengen voor den ondervonden steun. Met den wensch dat deze conventie de voor- looper zou wezen van een Iersch parlement, ging de vergadering uiteen. Te Londen heett dezer dagen de eerste bijeenkomst plaats gehad van een /democratisch verbond", een nieuwe staatkundige partij die ijvert voor de opheffing van het huis der lords en betere regeling van het landbezitook in Engeland. De heer Corver, afgevaardigde voor Newcastle, is tot nu toe het eenige lid der partij, dat eenigen naam heeft. Ongeveer duizend personen, meest werklieden, woonden de eerste vergadering bij. Sommigen hielden uiterst radicale redevoeringen, en zekere juffrouw Craigan beschreef op inderdaad welspre kende wijze het lijden der landbouw-arbeiders. Merkwaardig mag het heeten, dat bij al hun radicale verlangens (algemeen stemrecht, afschaf fing van adel en van geestelijkheid) alle sprekers toch overeenkwamen in den wensch, dat alles moest geschieden langs den wettelijken weg van hervorming en niet langs den gewelddadigen van revolutie. Nauwelijks hoopt men (met hoeveel grond moet de toekomst leeren) de Iersche pachters een weinig van hunne grieven te hebben ont heven, of de Schotsche beginnen op hunne beurt te woelen. De beweging ontstond in Aberdeen shire, en heeft zich thans reeds uitgestrekt over Kincardineshire, Banffshire en Rossshire. De al- gemeene wensch komt neer op eene geheele herziening der Schotsche landwetten. In Aber deenshire heeft eene samenspanning van boeren geweigerd pacht te betalen, anders dan op eenen aanmerkelijk verminderden grondslag. In Ross- I shire vond men bedreigingen aangeplakt tegen de pachters, die zich bij de onwillige betalers niet zouden aansluiten. Kortom, hier en daar vertoonden zich onmiskenbare teekenen van het I tot stand komen eener Schotsche landliga, die echter zich wel nooit zoo zal roeren als de Ier sche, omdat in Schotland de kiemen van mis noegdheid zoo diep en zoo veelzijdig niet wor telen. In de bladen doet het verhaal de ronde 1 dat er zich te Bradford eene Anti-Assassination 1 League gevormd zou hebben, wier leden zich 1 onderling heeten te hebben verbonden om, zoo dra er door O'Donovan Rossa's toedoen een Engelsch schip of een Engelsch gebouw zal in de lucht gesprongen zijn, door het lot te doen beslissen wie hunner naar Amerika zal trekken om O'Donovan Rossa voor den kop te schieten. Deze laatste zou er in billijkheid niets tegen kunnen inbrengen, met zijne eigene wapenen te worden bevochten. Een Kaapsch telegram doet vertrouwen dat de Basuto-oorlsg thans eindelijk gerekend kan worden tot de geschiedenis te behooren. Deze oorlog heeft aan de Kaap-kolonie bij de twee millioen pd. st. gekost, en is hiermee ge ëindigd, dat de kolonisten op geen enkel punt datgene verkregen hebben, waarvoor zij bloed en geld zoo lichtvaardig gingen verspillen. In een kolenmijn te IJstrad, in Glamor ganshire heeft een groote brand gewoeddie ontstaan was door het vlam vatten van eenig hout. De 400 man, die in de mijn aan het werk waren, werden allen gered. Men vond er verscheidene, half gestikt door den rook, geheel bewusteloos op den grond liggen, maar door de spoedige hulp ging geen enkel menschenleven verloren. Aih en verbrandden er eenige paarden en werd een man door een der schichtig ge= worden dieren vrij ernstig gewond. Te Berlijn wil men weten dat de regeering in de eerstvolgende landdagzitting een ontwerp zal indienen tot (verdere) beperking van de drukpersvrijheid. Waarschijnlijk heeft dit plan zijn ontstaan te danken aan de omstandigheid, dat in den laatsten tijd nog al eens bladen zijn vrijgesproken, waartegen de rijkskanselier, wegens beleediging van zijn persoon of van land- of rijksdag, eene vervolging had ingesteld. Verder valt te melden dat weder een aantal sociaal-democraten zijn uitgebannen en een paar vergaderingen zijn verboden waarvan men ver moedde, dat zij door socialisten waren belegd. Kardinaal Ledochowski moet nu formeel bij den paus zijn ingekomen om zijn ontslag als bisschop van Posen en wel wegens redenen van gezondheid. Dit schijnt aan te duiden, dat de verzoeningsonderhandelingen goed op gang zijn. Bij gelegenheid van het huwelijk van den Zweedschen kroonprins Oscar met prinses Vic toria van Baden, den 20sten (de ouders der bruid vierden dienzelfden dag hun zilveren bruiloft), was het te Carlsruhe eene ware parade van vorstelijke personen. Er waren behalve natuurlijk de onmisbare medewerkers tot de fees ten, de keizer en de keizerin van Duitschland de koning en de koningin van Zweden drie Zweedsche prinsen de Duitsche kroonprins met gemalin en oudste kinderen de Deensche kroon prins grootvorst Michael van Rusland met vrouw en zoon de groothertog van Hessen met zijne twee oudste dochters de groothertog van Hessen en zijne twee oudste dochtersde groothertog en prinses Elisabeth van Saksen-Weimarprins en prinses Wilhelm van Wuitemberg; de erf- groothertog van Mecklenburg-Schwerin met ge malin de erfprins van Saksen-Meir>ir.gen met gemalin de vorst en de vorstin van Waldeck- Pyrmont met prinses Helena de erfprins van HohenzollernPrins Nicolaas van Nassau en nog een menigte van minderen rang. De bruidegom is met zijn koninklijken vader en groot gevolg zondagavond te Frankfort aan gekomen en afgestapt in het hotel de Russie. Maandag werd de reis naar Carlsruhe voortgezet. Aangaande de samenkomst te Danzig ver neemt men naderdat de Russische regeering daartoe het initiatief nam. Haar doel daarbij was hoofdzakelijkpogingen in het werk te stel len tot het hervatten van onderhandelingen over internationale beteugelingswetten tegen de socia listen. Te Parijs en te Londen zal mede eerst daags weder eens gepolst worden. Te Berlijn is plotseling aan eene beroerte overleden baron Nothomb Belgisch gezant al daar. De rechtbank te Freiburg, in Baden, heeft dezer dagen W. Lehmann te Mundingen, bij wien men 10 vaten van een uit water, spiritus, gist, suiker en een infusie van uitgeperste drui ven samengesteld brouwsel had gevonden, ver oordeeld tot P/s maand gevangenisstraf en 200 mark boete. De gebroeders Weillvan Salzburg, die zich bezig houden met uit een mengsel van water suiker, wijnsteenzuur en alcohol wijn temaken, bekwamen voor deze scheikundige werkzaamheid ieder 2 maanden gevangenisstraf en 300 mark boete. Het landgericht te Frankenthal heeft 2 wijn handelaars ieder tot 14 dagen gevangenisstraf en 1900 mark boete veroordeeld wegens verval- sching van wijn. In Dresden zijn vier kooplieden veroordeeld tot 50 40 en 10 mark boete, wegens het ver- koopen van kunstrum. De oude stokslagenstraf is te Lubeck op nieuw ingevoerd. Zij zal toegepast worden op hen die wegens dronkenschap of rumoer maken in de straten worden opgepakt. Welke benijd bare toestanden ontwikkelen zich meer en meer in Duitschland Te Nordhorn een stadje aan de Over- ijsselsche Vecht, heeft een gendarme een persoon, die hem in het donker tegen het lijf liepuit drift op de plaats doodgeschoten. Hij is door zijn collega in verzekerde bewaring gebracht. Tengevolge van de zware regens hebbeff ook in vele andere plaatsen in Zwitserland meer of minder ernstige grondverschuivingen plaats. Die te Leisingenbij het meer Thun, gaat nog altijd langzaam voort, en de pogingen om haar te stuiten zijn alle mislukt. Verscheidene huizen, grootendeels arbeiderswoningen zijn reeds half onder het slijk en de steenen van den zich voortbewegenden grond begraven. De groote weg naar Spiez is geheel verdwenen. Te Krithal in het kanton Bazel is een stuk boschgrond van een berghelling afgegleden, op eenige weilanden tot stilstand gekomen, waar de boomen nu alle onbeschadigd recht overeind staan alsof zij daar gegroeid waren. Met het oog op het gevaar voor verdere bergstortingenzal Elm voor den aanstaanden winter geheel ontruimd worden. Naar men zegt is het ongeluk behalve aan de zware regens ook toe te schrijven aan het onoordeelkundig delven van leisteen waardoor de berg gedeelte lijk ondermijnd werd. Reeds een paar jaren geleden werd hiertegen gewaarschuwd maar men ging op dezelfde wijze voort, tot |eenige dagen voor het ongeluk toen zich onrustbarende ver schijnselen voordeden. Het aantal vermisten bedraagt 150 a 160 die waarschijnlijk allen onder het puin zijn om gekomen. Een Weener depêche maakt melding van het uitbreken der cholera in Zuid-Rusland, waar tegen maatregelen genomen worden door de Oostenrijksche regeering. Het geneeskundig tijd schrift The Lancet bevat een particulier bericht uit Indiedat de cholera groote verwoestingen aanricht onder de Indische troepen. De kunstrijderes Emillie Loisset zal eerst daags in het huwelijk treden met graaf Elemer Batthyanni te Budapest. Deze bevallige en schoone dame is de stoutste paardentemster van het circus Reuz en van onbesproken gedrag. In de familie Loisset schijnen vorstelijke huwelijken niet ongewoon te zijn. Zooals men weet, huwde een nicht van Emilie Loisset eenige jaren ge leden met prins Reusz, waarvan zij echter nu weder gescheiden is. Onder de handschriftenonlangs door de bibliotheek der kamers te Athene verkregen is een rol dik papier, van ongeveer 1000 voet lengtewaarop de verschillende letterkeerwoor den (anagrammen) op den naam Coustantinopel geschreven staan. Die anagrammen, ten getalle van 40.135, zijn alphabetisch gerangschikt. De rol werd blijkbaar in Engeland beschreven, in het laatst der Yorige eeuw. Zaterdagochtend had president Garfield een aanval van koortsrillingdie 20 minuten aan hield en gevolgd werd door eene stijging van pols (tot 137) en eene braking. Men achtte den toestand toen gevaarlijk en was bevreesd voor verdere aanvallen. Van Zondagavond zes ure evenwel werd uit Longbrar.ch gemeld dat de dag rustig was ge weest. De patient evenwel was zeer zwak. Een depêche van Maandagmorgen 10 uur meldtde laatste zeer hevige rilling duurde 20 min aten. Doctor Bliss |verklaarde, dat als de rillingen in de eerste 48 uren nog aanhou den de president het leven niet kan behouden. De pols bereikte 143 slagen De geneesheeren beschouwen den toestand als zeer ernstig. Een merkwaardig geval van brand deed zich onlangs voor in eene fabriek van regen jassen in New-York. De naden van die caout- choukjassen worden aan elkander gehecht met een bindmiddel waarin veel naphta voorkomt. Bij het oplichten nu van een lap caoutchouk van een stapel dergelijke lappen ontstond er zoo veel electriciteit dat er een vonk over sprong; de naphtadampen ontvlamden en in een oogen- blik stond het geheele vertrek in vlammen. Ge lukkig beperkte zich de brand tot dat eene vertrek. Waalwijk, 21 September 1881. De gewone zitting van de beide kamers der staten-generaal werd Zaterdag op de gebruike lijke wijze gesloten. In een hofkoets met een koetsier in rijk livrei „gaande een lakei naast elk portier" en een rij militairen te paard voor cn achter de mooie koetswerd de minister van biunenlandsche zaken Jhr. Six van het paleis waar de koning niet was, naar de tweede kamer gereden om in den naam van Z. M. de sluitingsrede uit te spreken en den beschreven vaderen dank te zeggen voor hun „onafgebroken behartiging van 's lands belang,,. Maandag^ werd de zitting 1881/82 op een voudige wijze door de ministers namens den koning geopend. De opening geschiedde in tegenwoordigheid van den kamerheer-ceremonie meester en alle ministersdie in galarijtuigen van het paleis naar de tweede kamer werden gebracht. Dezelfde commissie als Zaterdag deed in- en uitgeleide. Een 50tal leden was in gewone kleeding tegenwoordig. Er waren geen autori teiten of diplomatie aanwezig. De heer Van Lynden hoofd van het kabinet, hield de volgende openingsrede Mijne Ileeren „De koning heeft ons opgedragen uwe ver gadering van zijnentwege te openen. „De droevige gebeurtenisdie Z. M., het koninklijke huisgeheel het vaderland in zoo diepen rouw heeft gedompeld, weerhoudt den koning zich als naar gewoontein uw midden te begeven. „De algemeene deelneming in het overlijden van Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden bewijst hoezeer de deugden van den edelen vorst en de dienstendoor hem aan het vaderland bewezen worden gewaardeerd. Zijne nagedach tenis zal eerbiedig en dankbaar bewaard blijven. „Wij mogen vertrouwen mijne heeren dat ook deze zitting niet onvruchtbaar zal zijn. „Voordrachten betreffende de nationale militie en schutterij liggen ter behandeling gereed en tot herziening der bepalingen omtrent het vesting- zal in een ontwerp worden voorgelegd. „De voorstelling tot regeling van het bestuur van den waterstaat en tot voorziening in de behoeften van scheepvaart en afwateringu ter overweging aangeboden zullen door nog andere van dien aard worden gevolgd. „Van de wetten vereischt voor de invoering van het wetboek van strafrechtzullen u de ontwerpeu worden aangeboden. „Tevens zal worden voortgegaan met de voor bereiding en geleidelijke indiening van andere ontwerpen tot aanvulling en hervorming onzer wetgeving. „Aan de herziening van het kiesrecht wordt gearbeid. „De toenemende opbrengst van 'slands mid delen ontslaat 's konings regeering niet van de zorg om nieuwe voorstellen voor te bereiden die tot betere verdeeling van de lasten der in gezetenen en tot vermeerdering van de inkomsten der schatkist kunnen leiden. Tot krachtige be vordering der belangen van handel, landbouw en nijverheid in Nederlandsch-Indië zal ook dit jaar uwe medewerking worden ingeroepen. „Gods zegen ruste op onze werkzaamheden. „In naam des konings verklaren wij de ver gadering der staten-generaal te zijn geopend." De tweede kamer heeft te 3 uren een korte zitting gehouden waarin de voorzitterde heer Wijbenga, als oudste lid in jaren een woord van hulde uitsprak aan de nagedaehtenis van wijlen prins Frederik. Er zijn twee commissiën benoemd tot het onderzoeken van de geloofs brieven der nieuwgekozen leden. Het programma voor de begrafenis van wijlen prins Frederik behelst het volgende De begrafenis heeft plaats op Vrijdag den 23 Septemberdes voormiddags te 11 uren. Na de huiselijke godsdienstige plechtigheid wordt het vorstelijke lijk overgebracht van het huis de Pauw naar het paleis van den prins te 's Gra- venhagemet een afzonderlijken stoel. De ko ninklijke kroon op een rood fluweelen kussen de veldmaarschalkstafbenevens dè ordeteekenen zijn op het rouwkleed dat de kist dektge plaatst en vastgehecht. Aan de Boschbrug zal de eigenlijke lijkstoet geformeerd worden. De prins zu Wiedde kroonprins van Denemarken, de koningde prins van Oranjeprins Albert van Pruisen en de erfgroothertog van Saksen Weimar zijn in verschillende rijtuigen. Voorts komen in den stoetde geheimhofraad Van Otterloo dr. Blom Coster, Rieloff en Von Hugo, generaal directeur van 's prinsen grondbe zittingen te Muskau en Reuland Jhr. Hovy administrateur van het kroondomein graaf van Bijland 's prinsen secretarisde hofmaarschalk van Limburg Stirum, de luit.-generaal Verspijck en en Jhr. Van Panhuijs, de Graven van Rand- wijck en Schimmelpennincken de stalmeester Van der Oudermeulen. Vreemde vorsten worden nog verwacht en zullen aan den stoet deelnemen. De aanspraak in de kerk wordt gebonden door den hofprediker Van Koetsveld. Volgens het Vaderland kan de ongesteld heid van Z. K. H. prins Alexander als geheel geweken worden beschouwd. De minister van justitie heeft aan den brigadier der kon. maréchausée Gerrit Sluijters, brigade-kommandant te Well, gemeente Berge, zyne bijzondere tevredenheid te kennen doen gevenwegens het beleid en den moed door hem betoond bij het met levensgevaar aanhouden van Gerardus Janssen, tegen wien een bevel van gevangenneming was uitgevaardigden die ge- ruimen tijd het land van Cuyk en omstreken door talrijke diefstallen in onrust bracht. Van deze tevredenheidsbetuiging is eervolle vermelding in het Algemeen Politieblad geschied. De hoogste prijs in de paardenloterij te Cleve eene elegante equipage met twee paarden, isnaar men ons mededeeltten deel gevallen aan een jonge vermogende Hollandsche dame die eerlang in den echt zal treden. Men schrijft uit Dussen Nog is hier veel haver en tarwe te veld. De langdurige natte weersgesteldheid is oorzaak dat de oogst dier granen nog niet is afgeloopen. De opbrengst zal wel beneden het middelmatige zijn. Boonen beloven een beter beschot. Hier en daar is men nog met de inzameling van het na gras bezigdat over het algemeen niet tegen valt. Met het rooien der aardappelen is een begin gemaakt, er wordt weinig bederf in waar genomen en men rekent op een tamelijke opbrengst De toestand van den veestapel is zeer gunstig, maar de handel nog niet levendig. Als eene bijzonderheid aangaande de vrucht baarheid der zoogenaamde Munstersche aardap pelen kan dienen, dat een warmoezier te Waaxen9, bij Dockum in 1880, uit liefhebberij drie stuks uit Hijum had medegenomen, en daar 110 stuks van heeft geoogst en nu dit jaar van die 110 l1/^ heet. heeft gerooid buitengewoon groot van stuk en puik van deugd. Een drietal Duitschers kwamen zich onlangs te Nijmegen vestigen en dreven in allerlei ar tikelen handel. Zij waren daarbij gewoon onder verschillende firma's bestellingen te doen bij koop lieden die in de bladen hunne waren aanbevolen, en wisten op deze wijze belangrijke partijen leder, knoopen, passement, koper, zijde en allerlei andere waren uit buiten- of binnenland meester te worden die zij dan voor spotprijzen van de hand deden. De wisselsop hen getrokken bleven onbetaald en een aantal kooplieden of fabriekanten werden zoodoende bedrugai. Thans zijn de schavuiten verdwenen. Volgens gerucht zouden zij zich naar Belgie begeven hebbenalthans hier te lande worden zij te vergeefs gezocht. Men meldt uit Arnhem Dezer dagen heeft de beruchte inbreker F. Mohmedie Donderdag opnieuw met Van den Dool wegens nachtelijken diefstal moet terechtstaan, met een medegevan gene een poging tot uitbreking uit de gevangenis gedaan. Beide gevangenen hadden met een 9tuk ijzer dat zij van een bed hadden weien af te nemen reeds een gedeelte van den muur van hun vertrek opengebrokenen het voornemen opgevat den gevangenbewaarder, dien zij in een binnengang konden tegenkomen met dat ijzer te slaan om hem de sleutels te kunnen afnemen. Zij werden in hunne voornemens echter gelukkig verijdeld door een medegevangene, die eene ziekte had voorgewendom den directeur nog tijdig van de zaak op de hoogte te kannen stellen. De beruchte A. C. C. Beek, zich ook wel noemende Van der Jagt of IJpenburg, die dezer dagen te Nijmegen werd aangehouden en van' daar naar Arnhem op transport werd gesteld,

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2