BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Turkije. Griekenland. Rusland. Amerika. Gemeenteraad van Waalwijk. OPENBARE VERGADERING van Dinsdag 27 September, voorm 11 uur. Afwezig de heeren Van der Klokken, Van HeijstVan Iersel en Rubbens. Voorzitter de beer Van Es. De Voorzitter opent de vergadering en ver zoekt den aecretaria de notulen der vorige te lezen. Dit geschiedt met gesloten deuren, ala hebbende de vorige vergadering ook met gesloten deuren plaats gehad, Hierna was aan de orde lo. plan tot het verbouwer, der openbare school. Daar de stukkeu voor de leden ter inzage hebben gelegen vertrouwt de voorzitter dat deze wel op de hoogte zullen zijn aanvan kelijk bestond het plan eene verdieping op het thans bestaande gebouw te plaatsen dit vond echter afkeuring bij de school-autoriteiten en men heeft er toen van af moeten zien. Daarop is een plan teekening en begrooting gemaakt voor eene verlengingdat door de betrokken autori teiten is goedgekeurd en thans aan de beoor deeling van den raad wordt onderworpen. De begrooting is thans aanmerkelijk hooger dan aanvankelijk het geval was. De heer Van Mierlo geeft hierna, op verzoek van den Voorzitterde verlangde inlichtingen omtrent dit verhoogde eindcijfer. Hieruit bleekdattoen het eerste plan tot verlenging werd opgemaaktmen nog niet ge noegzaam op de hoogte was van al hetgeen tegenwoordig voor een schoolgebouw vereischt wordtin het vroeger genoemde cijfer waren verder niet begrepende kosten van zegels registratie, drukwerken bezoldiging van een dagelijksch opzichterbuitenwerken, winst van den aannemer, enz. De meerdere kosten komen ook vooral uit de veranderingen die aan het bestaande gebouw moeten geschieden zooals het 1 ophoogen van den vloer met 15 centimeter het leggen van een plankenvloer met eiken-ribben het afnemen van dak en gootengeheel opnieuw van binnen en buiten schilderen, enz. Door dit alles wordt het eindcijfer ongeveer f 3500 hooger dan aanvankelijk geraamd wasmaar dan krijgt men ook een schoolgebouwdat de dubbele i ruimte heeft van het tegenwoordige en 400 kinderen kan bevatten. Daar niemand eenige verdere inlichtingen ver- langde stelde de Voorzitter voor, dat de raad besluite de school te bouwen volgens het plan, zooals het daar ligt. i Bij acclamatie aangenomen. t 2o. Besluit tot het heffen van een vergun- 3 ningsrecht tot het uitoefenen van den kleinhandel i in sterken drank. Burgem. en Weth. stellen voor dat recht te bepalen op f 17.50 per f100 huurwaarde, onderdeelen van f 100 betalen voor 't geheel. r Hierna wordt lezing gegeven van een schrijven van den miuister van binnenlandsche zaken be treffende deze aangelegenheidalsook van het conceptbesluit en conceptverordening van burg. en wethouders. Na eenige discussie tusschen de leden over j het te heffen recht werd dit met 5 tegen 2 stemmen (van de heer Quirijns en den voorzitter) op voorstel van den heer Van der Heijden be paald op f 15. Uit de discussie bleek, dat bij de schatting gelet zal worden op de huurwaarde van het locaal in verband met het debiet en dat de schatter, als gemeenteambtenaar, door de gemeente i zal gesalarieerd worden, terwijl de verordening t in werking treedt den 1 November 1881, zoodat vóór dien tijd belanghebbenden hunne aanvrage aan het gemeentebestuur behooren te richten. 3o. Benoeming van eene commissie tot onder zoek van het kohier van den hoofdelijken om- slagdat door burg. en Weth. is opgemaakt t en aan den raad wordt aangeboden. Volgens de r nieuwe bepaling wordt het kohier niet meer 1 voor het publiek ter inzage gelegd; de raad stelt het door burg. en weth. opgemaakt kohier i vastterwijl zij die zich door hunnen aanslag l bezwaard achten gedurende vijf maanden het recht hebben zich daarover te beklagen. Tot leden der commissie worden gekozen de 1 heeren Van RielQuirijns en Timmermans, die 1 staande de vergadering verklaren de opdracht 1 aan te nemen. De heer Zijl mans vroeg den voorzitter inlich- - tingen omtrent de heul in de Kloosterstraat. De Voorzitter verklaarde zich niet in staat C vooralsnog de gewenschte inlichtingen te geven, waarna de vergadering gesloten werd. Zondag was het Conscience's feestgeheel Brussel was in feeststemmingom half tien begon den stoet voor den optocht zich te scharen en tegen 11 uur trok men naar 't Museum Wiertzwaarvan Concience conservator is op. Hier hield de heer Stroobant voorzitter der feestcommissieeen toespraak. Een cantateuitgevoerd door meisjes, knapen en mannen volgdewaarna men in optocht door de straten toogom te twee uren het ei genlijke feest op de beurs een aanvang te doen nemen. Hier hield de heer Van Driessche eene feestredewaarin geschetst werd hoeveel juist Conscience deed voor het behoud der Vlaamsche taaldie hem voor ons Noord-Nederlanders ook tot „onzen Conscience" maakt. Een uit bundig gejuich begroette de slotwoorden van den redenaarLeve ConscienceLeve Vlaande- rens roemrijke zoon Er is voor deze gelegenheid door Emanuel Hiel een Conacience-Hymne vervaardigd, die Benoit op muziek zette en die Blauwaert. zong. Ziedaar drie krachten hier hoog gewaardeerd die genoeg zeggen om zich eene voorstelling te maken van het geheel. Verschillende andere muziekstukken werden bovendien nog uitgevoerd. De sneltrein van Ostende naar Keulen is Vrijdagmorgen bij vertrek door een onbekende oorzaak ontspoord. Er waren slechts veertien reizigers in den trein allen Eugelschen waar van er enkelen licht gekwetst werden. De ma chinist en de stoker werden levengevaarlijk gekwetst. De machine en verschillende wagens zijn geheel verbrijzeld. Men berichtdat prinses Louise, de oudste dochter van HH. MM., in de Hongaarsche bos- schen met haar paard een hindernis willende overspringen een ernstigen val heeft gekregen. Levensgevaar schijnt er gelukkig niet te bestaan. De justitie te Brussel heeft beslag gelegd op de boeken van de Banque forestiere Otto- mane een bijbank van de Petit Rentier, waarvan een zekere Valcourt directeur wasdie het ech ter wijseiijker gevonden heeft om zichvoor de justitie de kantoren bezochtuit de voeten te maken een bedrag van ruim een half millioen medenemende. Naar de Parijsche Constitution nel verzekert is namens eenige buitenlandsche regeeringen niet onduidelijk aan het Fransche kabinet te kennen gegevendat de mogelijkheid van Gambetta s optreden als minister wantrouwen wektomdat men daarin terecht of ten onrechtezien zou het begin der verwezenlijking eener revanche- politiek. Op andere zaken, waardoor Gambetta zich als minister minder gewenscht heeft ge maakt schijnt vooralsnog niet^ gewezen te zijn. Trouwensdat raakt het buitenland dan ook minder. Maar zeker is hetdat een staatsman die b. v. bij ons zich had aangesteld als Gam betta in Bellevilledoor zijn goede vrienden eens op reis zou zijn gestuurd. Vóór de bijeen komst der kamers evenwel schijnt nog niets te zullen geschieden. Men verwacht eerstdaags de versehijning van het eerste deel der gedenkschriften van Napoleon III, geschift door Rouher. De bekende Zwitsersche schrijver Victor Cherbuliezdie zich onlangs als Franschman liet naturalisseeren stelt zich candidaat voor de Académie. In de bijeenkomst der uitterste linkerzijde is besloten een manifest aan het land uit te vaardigen. In dit stuk wordt het ernstige van den toestand in Tunis blootgelegd met de con- clussie dat er noodzakelijkheid bestaat tot eene spoedige bijeenroeping der kamers. Generaal Saussierdie onlangs benoemd is tot opperbevelhebber der troepen iu Algerië bevindt zich thans in Tunis waar hij de mili taire operatiën zal leiden. Hij heeft de vrije hand om te handelen alleen heeft hij van de regeering bevel ontvangen om den opstandelingen, die om den aman vragen slechts vergiffenis te verleenen. De tocht naar Khirouan zal nog wel een acht dagen uitgesteld worden. De troepen van den bey zullen niet deelnemen aan de ope ratien zij zullen geroepen worden om de wegen te bewaken en gendarmerie-dienst te verrichten onder toezicht der Fransche bezetting. Door voltigeurskomende uit Maddia is bericht gegeven van een ernstig gevecht nabij Djemmeltusschen de opstandelingen en onze troepen. De Arabieren hebben volgens hunne eigen opgaven verloren 50 man aan dooden en een groot aantal gekwetsten. Onze verliezen zijn nog onbekend. In de maand Juli jl. werd op de bureaux van de Lyonsche crediet-instelling voor 200,000 fr. aan waarden ontvreemd. Aangifte was ge daan van de nummers der stukkenmet het gevolgdat een geldwisselaar op den boulevard St. Dénis thans twee personen heeft doen aan houden die hem eenige der gestolen stukken ten verkoop kwamen aanbieden. Zij schijnen Italianen te zijn, Paganos en Villa-Roga ge- heetenen deel uit te maken van een voor zulke diefstallen georganiseerde bende. De lijst van de slachtoffers bij het spoor wegonheil in Charenton wordt nog met den dag grooter; telkens worden nog namen opgegeven van hen, die bij hunne familieleden verpleegd worden en het aantal gekwetsten bedraagt r.u reeds zeven en zeventig en dat der dooden twee en dertig. Onder de gekwetsten bevinden zich nog een groot aantal waarvan men weinig hoop heeft dat zij in het leven zullen blijven. Te Bordeaux heeft een schoenmaker een voet van een vrouw aan de justite afgegeven die zijn hond ergens had opgescharreld en waar aan het dier op zijn gemak knabbelde. Een onderzoek wordt ingesteld van wie dat lichaams deel zou kunnen zijn. In diezelfde stad heeft in een vuurwerkfabriek, tengevolge van een ontploffing een hevige brand gewoedwaarbij twee personen gedood en acht zoo ernstig gekwetst werden dat men voor hun leven bevreesd is. Een baanwachtersvrouw op den spoorweg van Bona naar Guelma (Algerie), die in de af wezigheid van haar man den dienst waarnam was onlangs door een Arabische vrouw gewaar schuwd dat een inboorling slechts op een gun stige gelegenheid wachtteom haar te ver moorden. i Zij nam die waarschuwing in achtversperde vensters en deuren van haar huisje, en toen zij, bij het voorbijkomen var. een trein, de seinen moest geven stak zij een revolver bij zich. Zoodra de trein voorbij was vielen twee inboorlingen haar van achteren aan en trachten haar op den grond te gooien. Zij rukte zich los, greep haar revolver joeg een harer aanrandersdie haar bij de schouders pakte een kogel door het hart en schoot daarop ook den anderen neder. Doodelijk verschrikt snelde zij daarop in huis, trok de kleederen van haar man aan en vertoonde zich zoo met een geweer bij zich in den tuin en voor de deur, om haar vijanden te doen gelooven dat haar man teruggekomen was. Vijf of zes inboorlingen die van verre hadden toegezien en blijkbaar medeplichtig waren aan den aanslag, namen daarop in allerijl de vlucht. Een paar uren later kwam de politiedie van het gebeurde onderricht was der heldhaf tige vrouw te hulpliet de lijken der beide aanranders wegbrengenen stelde een onder zoek in. De oude Arabische vrouw isintus schen het slachtoffer van haar goede daad geworden, men heeft haar nog dienzelfden avond vermoord op den weg vinden liggen. Voor eenige dagen had in de nabijheid van Madrid een [spoorwegongeluk plaats dat aan zes personen het leven kostte terwijl er zeven en zestig gewond werden. Een pleiziertrein vertrok uit Alicante en Carihagena met ongeveer 160 reizigers en liep toen men Madrid reeds bijna in het gezicht had tegen een goederentrein aan. De machi nist trachtte nog te stoppen maar door eene kromming van den weg had hij het gevaar te laat bespeurd, zoodat de schok onvermijdelijk was. De personendie in Madrid aan het station waren om hunne vrienden of verwanten af te halen verkeerden in de grootste onrust over de late aankomst van den trein. Eerst hield men hun de reden verborgendoch toen een extra-trein vertrok met geneesheeren verband kistjes enz., was er geen verzwijgen meer aan en in doodsangst brachten allen den tijd door tot de ongelukswagens naderden. Toen was de menigte niet meer te houden. Zij klemde zich aan de portieren vast om zoo spoedig mogelijk zekerheid te verkrijgen. Er hadden hartroerende tooneelen plaats, zoowel van blijdschap als van droefheid. Het geheele station zelfs de salons voor de koninklijke familie, werden terstond ingericht tot ziekenkamers waar den gewonden hulp verstrekt werd. Eene vergissing met oer. telegram schijnt de schuld van het ongeluk te zijn. Uit fort Amiel (Natal) ontvangt de Londen- sche Standard de hoogst ernstige tijding, dat de Transvaalsche volksraad geweigerd heeft de door het driemanschap met de Engelschen ge sloten overeenkomst te bekrachtigen. De Engelsche regeering heett echter nog gecnc officieele bevestiging van deze tijding ontvangen; maar het algemeen gevoelen is tegen bekrachti- ging. Niet minder gewichtig zijn de tijdingen uit Afghanistan. Den 22sten 1. 1. heeft Emir Abdur-Rahman den pretendent. Ajub-Khan ver slagen. Hel overloopen van twee regimenten dezelfde waarschijnlijk die vroeger tot Ajub overgingen besliste ook hier den slag. Ajub vlood naar Herat met achterlating van kanonnen en bagage. De verliezen zijn aan beide zijden aanzienlijk. Na den slag heeft Candahar zich aan den Emir overgegeven. De bazars en de omliggende dorpen werden gedeeltelijk geplunderd. Binnen 4 ot 5 dagen zou de Emir oprukken naar Herat. Gladstone zal eerstdaags te Leeds eene groote politieke redevoering houden die na het gebeurde in de Transvaal natuurlijK in ver dubbelde mate met zeer veel belangstelling wordt tegemoet gezien. Op Cyprus hebben boschbranden groote schade aangericht. Men vermoedt opzet. In het Royal Aquarium had dezer dagen een verwoed gevecht plaats tusschen een neger, Dick Perry genaamdoppasser van de wilde dieren in dat etablissement en den orang-oetang, bij de bezoekers wel bekend onder den naam van den „wilden man der bosschen." Het beest was, na een verblijf van ongeveer een jaar in het Aquarium door den eigenaar van een me nagerie te Parijs gekocht en moest nu zijn kooi verlaten om naar zijn nieuwe bestemming te worden overgebracht. Toen echter de neger met een rotting in de hand de kooi binnentrad, viel de aap hem onverhoeds op het lijf en slingerde zijn lange armen tweemaal zoo groot als die van een mensch rondom den neger. Maar deze een gespierde kerelwist zich spoedig los .e werken en begon ten aanschouwe van een aantal toeschouwerseen hevige worsteling met zijn belager. D; strijd duurde vijf minuten, maar toen had de oppasser het beest ook volkomen in zijn macht en dreef het in de voor den over tocht bestemde kooidie nu gesloten en geex- pedieerd werd. De orang had den neger ïntus- sbhen een vinnige beet in de linkerhand toegebracht. Als aanstaande Pruisisch gezant bij het Pau selijk Hof is de heer Von Schlözer bestemd, dezelfde die de jongste onderhandelingen met de curie geleid heeft. Geheel zeker is het evenwel nog niet of de landdag eene herstelling van het 'gezantschap wel zal goedkeuren. De regeering echter schijnt er het beste van te hopen. Dat de officieuse Duitsche pers de zaken nog al kras voorsteltkan blijken uit een ver kiezingsartikeltje in de Prov. Com, dat Klad- deradatsch wanneer hij den ijver der Bismarc- kianen eens had willen parodieeren, niet fraaier had kunnen maken. „Wie tegen het ministerie Bismarck stemt" dus heet het in dat artikel „en een parlementaire regeering verlangt die verlangt verzwakking van het koningschap en beroering des lands. Wanneer de beginselen, door Bismarck's tegenstanders gehuldigd, ingang vinden, zullen we krijgen: binnenlandsche ver deeldheid vervreemding van de naburige rijken, verlies van onze innige politieke betrekkingen, binnen- en buitenlandsche vijandelijkheden van allerlei aard, het verdwijnen van allen onderne mingsgeest en daling van alle waarden." Hier mede kan men het voorloopig doen. De werkzaamhedenrondom het Pantheon ondernomen om dat gebouw te isoleeren, hebben in de Via Delia Paiombella de baden van Agrippa blootgelegd. De vloer, ongeveer zes meters be neden het niveau der straat, is bezaaid met stukken Cipollinomarmer. Ook is het voetstuk zichtbaar van een zuil van dezelfde grondstof, benevens een groot gedeelte van een kroonlijst. Uit Constantinopel is bericht ontvangen, dat aldaar groote ontevredenheid heerscht wegens de geldverspilling van den Sultan die zich in weelde baadt terwijl het volk verhongert en de schatkist leeg is. Uit Tripoli wordt van den 6u geschreven, dat de tegenwoordigheid van het stamhoofd Thuareg Ahmed Brahim en eenige zijner mannen aanleiding geeft tot talrijke gissingen. De meest omhelsde meening isdat dit stamhoofd een bende organiseert, bestemd om bezit te nemen van Tiinassanim. Het bezetten van deze stad zou zich vastknoope.il aan het plandat aan zekere Turksche overhedenop Tripolitaansch grondgebied, toegeschreven wordt, om verbonden te sluiten met de stammen der Haggars van Ghat en met andere nomadische staramen en hen in de armen van Turkije te werpen. Ook heeft men reeds aan de inwoners van Ghadamas ge vraagd of hun stad een bataljon infanterie zou kunnen onderhouden tevens |is er zeer ernstig sprake van het bezetten door geregelde troepen van de stad Ghat in de Sahara, waar thans slechts eenige inlandsche vrijwilligers liggen. In al deze feiten schemeren intriges door tegen Frankrijk, waarvan de Porte misschien geen kennis draagt. Gezellig ziet het er in T'uessalië uit; het land is vol roovers die op Turksch goudgebied aller lei wandaden bedrijven en zoodra zij ver volgd worden de wijk naar hunne woon plaatsen nemenwaar zij door de Grieksehe regeering niet gestraft worden. De zekerheid dat de regeering toch wel eene algemeene am nestie zal afkondigen maakt hen te schaamte- loozer. Geheele dorpen worden geplunderd vrouwen en meisjes worden geroofd en 't schan (lelijkst is dat er Grieksehe beambien zijn die gemeene zaak met de roovers maken en als dezen hun de Turksche meisje in de armen voeren hen ongehinderd hunne verdere wandaden laten bedrijven. Een slechten indruk hebben in Rusland ge maakt eenige onlangs uitgevaardigde keizerlijke ukasesstrekkende o. a. om aau de gouverneurs gedurende den kleinen slaat van beleg, die te genwoordig bijna overal is afgekondigd macht te geven tot verbod van alle vergaderingen en sluiting van alle etablissementen en fabrieken. Verder is bepaald dat staatknndige processen voortaan door den krijgsraad zullen worden behandeld met gesloten deuren. Men ziet, de tijd der hervormingen is nog verre Maandag werd Garfield's stoffelijk overschot te Cleveland in Ohio ter aarde besteld. Alle zaken stonden stil en ook in Engelandwerd de beurslijd beperkt. Niet minder dan 80,000 personen zij", gedu rende de 24 uren dat het overschot van Gar field op het kapitool was tentoongesteld daar naar komen zien. Een prachtige krans van witte rozen werd werd namens koningin Victoria op de kist gelegd. De begrafenis was eene indrukwekkende plech tigheid. Het geheele land letterlijk zij het dan in persoon of in den geest nam er aan deel en sedert Lincoln werd ter aarde besteld zag men nooit zooveel belangstelling. President Arthur bleef te Washington. Eigenaardig mag het Jheetendat een der commandanten van de eerewachtdie aan C"^r" field de honneurs bewees is zijn democratische tegen-candidaat. van weleerGeneraal Hancock. Voor Guiteau den moordenaar van Gar field ziet het er alles behalve vermakelijk uit. Het 'volk is er steeds op uit hem te lynchen. Woensdagmorgen schoolde het volk^ voor de gevangenis van Guiteau samen en eischte van den gouverneur den moordenaar op om hem aanstonds te kunnen lynchen en toen de gou verneur weigerdemoest de wacht een uitval doen om te beletetten dat het volk de gevan genis belegerde.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2