Nummer 80. Donderdag 6 October 1881. 4e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. De Verstootene. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk h De Echo van het Zuiden, tol, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. De Tribune de Mons meldtdat Vrijdag ochtend alle werkstakende mijnwerkers in de Borinage den arbeid hebben hervat. Degeëischte loonsverhooging is niet. toegestaan. Den 9den dezer maand zal te Antwerpen de slechting der Noorder-citadel en hare over dracht aan de stad feestelijk worden gevierd. Niet minder dan 64 verschillende vereenigingen en corporaties zullen zich dien dag, met muziek en ontplooide banieren in optocht begeren naar de^ Noorder-oitadelwaar in tegenwoordigheid van burgemeesterschepenen en den gemeente raad door genie-troependoor middelvan mijneneen bres geslagen zal worden in den wal der citadel. Na afloop dezer plechtigheid zullen er op 5 verschillende pleinen der stad volksconcerten gegeven worden en zal een volks feest plaats hebben in het Theatre des Variétés, terwijl des avonds de openbare gebouwen en de localen der bovengenoemde 64 vereenigingen verlicht zullen worden. Hat is beslist De „regeeringloosheid" in Frankrijk zal tot 28 dezer voortduren president Grévy heeft ge sproken en zijn woord is wet in dezen Nog vier weken van gejammer in Parijs over gebrek aan politieke emotie. Maar dan Dann geht's loszou de Duitscher zeggen. Niet. te haastig echter; wie verwachten mocht, dat den 28sten de bom ineens zal springen en met de nieuwe kamer tegelijkertijd een nieuw kabinet zal optreden kon zich wel eens deerlijk vergissen. De ministers denken er niet aan om af te treden zij zullen rustig de beslissing, der kamer afwachten verklaart deze zich tegen hen dan leggen zij hunne portefeuilles neer en Gambetta LXIV. Mrs. Ireton Nrembiidge. Mrs. Carruthers hief het hoofd uit het kussen op en zag hem vragend aan. Het kleine blosje op hare wangen breidde zich uit en ging over in een donker rood. z,Of mij dat vreugde geven zou Owelk eene vreugde? Is hij misschien ook hier?" Alzoo zagen broeder en zuster na eene lange scheiding elkander weder. Mark Felton werd door de liefde en de zorg voor zijne zuster een weinig van den zoon afgetrokkenterwijl het George^ Dallas meer en meer gelukte, een vaste plaats in het hart zijns ooms in te nemen, die in zijne eigene verwachtingen zoo bitter teleur gesteld was. Mr. Felton had zijn neef ontmoet niet met zekere vooringenomenheid, wel wist hij dat Ge orge zijne moeder veel verdriet aangedaan had, maar hij wist het goede en kwade in zijn persoon te scheiden en beoordeelde de dwaasheden zijner jeugd voor hetgeen zij waren. George Dallas gaf zich geheel en gaarne aan het geluk over, dat hij genoot. Zijne opgeruimde, hartelijke innemendheid oefende eene onweerstaan bare tooverkracht op mr. Felton uit en zijne teedere liefde voor zijne moeder was den oom eene onweersprekelijke getuigenis voor de onbe dorvenheid van zijn hart. Wel was die liefde vroeger niet in staat geweest hem te weerhouden zijne moeder bittere smart te veroorzaken, maar de partijdige oom meende, dat de omstandig heden er veel aan hadden toegebracht om hem op een dwaalspoor te brengen. Deze redeneering was niet geheel juist, maar er was op het oogen- blik niets, dat zijne .meening weersprak en Mr. zal met de vorming van een nieuw kabinet wer den belast. Wie daarin zitting zullen hebben is nog een vraag Ferry zeker, dat vertrouwt men algemeen; Cor.stans niet onwaarschijnlijk maar Farre Farre is Gambetta's intieme vriend Farre werd niet zonder zijne huip tot minister van oorlog benoemd zal Gambetta dus Farre nu kunnen laten vallen Niet mogelijkof hij verklaart daarmede onomwonden eveneens niet in te stemmen met Farre's leiding der zaken in Tunisdie hij nochtans aanhoudend verdedigd heeft. En houdt hij Farre op zijn postdan keert zich de volle verontwaardiging van het geheele land reeds bij den aanvang van zijn ministerieele loopbaan tegen hem daar de oppositie het in hoofdzaak op den minister van oorlog heeft gemunt. Men moet de uitkomst afwachten; intussclien is wel zooveel zekerdat de gebeurtenissen in Tunis noch Grévy's noch Gambetta's aanzien deden stijgen. Grévy's aanzien niet, omdat zijn broer in Algerië gouverneur isen Gambetta's aanzien omdat zijn vriend minister van oorlog is aan wiens slechts beleid men den ongunstigen loop van zaken toeschrijft. De minister-resident in Tunis de heer Roustan heeft van den minister van buitenland- sche zaken verlof gekregen misschien wel last ontvangen om Henri Rochefort gerechtelijk te vervolgen wegens hetgeen hij in Vlntransigeant beeft geschreven over de finantieele knoeierijen waaaaan hij zich schuldig heeft gemaakt ten aanzien der Tuniseesche zaken. Daar Roustan ambtenaar is zoo kan hijvolgens de wet, van Rochefort eischendat hij de bewijzen levere voor heigeen hij heeft bijgebracht. De heer de Billing, dien de Événement ge noemd heeft als den diplomaatdie l'Intransi- geant de geheime mededeelingen heeft gedaan waarvan Rochefort heeft gesproken heeft reeds bekend gemaaktdat hij den minister van bui- tenlandsche zaken, zijn hierarchischen chef, vergunning heeft gevraagd eerstgenoemd blad te vervolgen. Een hooggeplaatst diplomaat heeft verklaard Felton luisterde meer naar de stem van zijn hart dan naar die van zijn verstand. Mr. en mrs. Routh waren kort na mr. Felton en George te Homburg aangekomen. Zij had den eene woning betrokken, welke meer in het midden der plaats lagom daardoor des te meer in de nabijheid te zijn van al de genietin gen welke de badplaats in zulk eene ruime mate aanbood. George Dallas sprak Routh zeer zelden. De slechte gedachte welke mr. Felton van Routh koesterdewas niet zonder invloed op George geweest en het speet hem ofschoon hij zich daarover van luimigheid en ondankbaar heid beschuldigde den omgang weder te heb ben aangeknoopt, Routh's koelheid cn weinige deelneming in den verschrikkelijken dood van Deane hadden George reeds dadelijk zeer ge- ergerd en zijne ontevredenheid was toegenomen hoe meer hij over het geval nadacht. Het was hem niet mogelijk geweest de beschouwingen van Routh te wederleggen evenmin was hij in staat gewrest den afkeer te overwinnen, die ze bij hem hadden opgewekt. De beide voormalige vrienden ontmoetten elkander dikwijls op de Promenade, in den Koertuin, op de wandelingen, maar meer ook niet en zoolang Routh te Hom burg was, hadden zij nog geen half uur niet elkander gesproken. Harriet bracht George bijna dagelijks eeu bezoek. Zij gevoelde zich door zijne bezoeken gepijnigd en verheugd tegelijk. In elk geval vermeerderden die bezoeken hare veiligheid. Op deze wijze vernam zij alles wat hij deed en was er zeker van datzoolang hij op zijne oude openhartige wijze met haar omging, niemand buiten haar een sterkeren invloed op hem zou kunnen uitoefenen. Zij had het wel bemerkt hoe Routh hem steeds zocht te vermijden, en dat had zij ook vermoed, toen zij er in bewil ligde Dallas naar Homburg te volgen. „Hij zal zich aan die dagelijksche marteling willen on- dat Rochefort's voorstelling van de oorzaken der Tunesische expeditie in hoofdzaak 1 waarin kleinigheden echter onjuist is. I)e heele geschie denis moet eene speculatie in Tunesische fondsen zijn van een groep afgevaardigden zoowel repu- blikeinsche als Bor.apartistische. Minister Bar- thelemy St. Hilaire bemerkte het spel te laat en tclegraphecrde terstond aan Roustan dat alle financieele zaken verbodeu waren. Het ge volg was een aanval van de daarbij betrokken pers tegen Barthelemy. De volgeling van van Gambetta Léon Renaultweerlegt in de Justice het tegen hem ingebracht verwijt, inde Tunesische aangelegenheid als financieel agent betrokken geweest te zijn. Maar uit het gele boek blijkt dat de Fransche cousul-generaal de heer Roustan Léon Renault, toen deze met eene bijzondere zending in Tunis aankwam, aldaar aan Mustapha pacha voorstelde als brenger van financieele ontwerpen. Uit Algiers wordt geschreven, dat de re geering aldaar, op advies van den gezondheids raad de bedevaarten naar Mekka verboden heeft wegens het uitbarsten der cholera te"Aden daar de bedevaartgangers bij hunnen terugkeer de smetsof allicht zouden kunnen meevoeren en de ziekte aldus verder verspreiden. In 1874 en 1875 is in soortgelijke omstandigheden den Algerijnen insgelijks de bedevaart naar"Mekka verboden. In de Parijsche bladen wordt geen gewag gemaakt van de nederlaag der troepen onder Ali-bevwaarvan de Times gesproken heeft Wel maken de Parijsche bladen een dépêche aan den minister van oorlog van 29 Sept. openbaar, waarin gezegd wordt dat de opstandelingen Ali-bey opnieuw aangevallen hebben maar de artillerie van dezen heeft groote verwoestingen onder de aanvallers aangericht en de troepen van Ali-bey op wie men weinig gerekend had, hebben dapper gevochten. Er wordt verder gezegd dat de opstandelingen eene sterke positie innemen en den volgenden dag misschien ander maal tot een aanval zouden overgaan. Telegrammen door den minister van oorlog ontvangen, zeggen, dat op 1 October het station derwerpen en hij kan niet dragen wat ik draag." En zij droeg het droeg het met eene be wonderenswaardige kracht, ofschoon eene licha melijke marteling in vergelijking van hetgeen zij leedhaar niet schrikkelijk zou voorgeko men zijn. Het scheen eene stilzwijgende overeenkomst tusschen mrs. Routh en Georgeden naam van Deane zelfs niet te noemen. George die geen vrouw kon zien lijden herinnerde zich maar al te levendig den vreeselijken schok dien zij had ontvangen toen hij haar de waarheid bad ont huld en was Desloten het onderwerp voor het vervolg te vermijden. Dat begreep zij maar zij wist ookdat hij haar toch om raad zou vragen zoodra zich nieuwe verwikkelingen moenten opdoen of nieuwe twijfel in hem mocht opkomen. Voor Londen te verlaten had zij de zekerheid weten te verkrijgen dat George met zijn oom over de zaak niet gesproken had en toen de jongeling haar verhaaldehoe vertrou welijk hij in ieder ander opzicht met mr. Felton omging gevoelde zij tot hare groote voldoening, hoe sterk de macht en de invloed zijn moesten, welke zij op hem uitoefende om zulk eene proef te kunnen doorstaan. //Zijt gij ooit des avonds in de Koerzaal ge weest vraagde George op zekeren dag aan Harriet, toen zij te zamen aan het venster zaten en op de bonte menigte neerzagen. „Ja, ik ben er eens met Stewart heen geweest, maar ik werd het spoedig moede en verlangde er later niet meer naar." „Mijn oom ontmoette er gisteren een oude bekende", vervolgde George. „Wij hadden nog vrij laat eene wandeling door den tuin gedaan en wilden nog even een kijkje in de balzaal nemen. Gedurende eenigen tijd had ik reeds eene dame gadegeslagendie ongetwijfeld de beste danseres van het geheele bal was, toen Oued-Zargua is afgebrand met het materieel. Het personeel is verdwenen. Tien arbeiders kwamen om. De weg is op verschillende plaat sen afgesneden maar is hersteld door kolonnes van Tunis en Beja gekomen. Kolonel Delaborde, te Medjer terugkeerend werd door een duizend tal ruiters eu voetknechten aangevallen. De locomotief derailleerde en liet den kolonel op op het tprrein omringd door Arabieren. De troepen hielden zich staande tot 7 uur des avonds Drie werden gewond. Een trein te Oued-Zargua aangekomen nam de troepen mede. Den vol genden dag was de weg weder afgesneden. Er zijn versterkingen heen gezonden met kolonel Delaborde. Ali Bey is steeds te Testour. De gemeenschap met Biserta is hersteld. Uit Calais wordt berichtdat men weldra gereed hoopt te komen met de proefboring van een galerij van den ontworpen onderzeeschen tunnel tusschen Frankrijk en Engeland. Het geldt hier geen loutere plannen meer maar men is thans op regelmatige wijze aan het werk. De galerijen die thans worden geboord moeten aan de Fransche zijde een lengte van ongeveer 1800 meter aan de Engelsche zijde een van omstreeks 1600 meter hebben. De lengte van de geheele ouderaardsche of onderzeesche galerij zal echter niet minder dan 29 kilometer en 200 meter bedragen waarbij dan nog minstens 2 kilometer komt voor de toegangen aan beide zijden. Tegen einde November of begin December zal men waarschijnlijk over de uitkomsten van het graven dier eerste secties aan beiden zijden kunnen oordeelen. De electriesche-tentoonstelling te Parijs biedt telkens weer iets nieuws. Zoo werd in de laatste week een werktuig voltooid van geheel nieuwe vindingde electrophoon van Ader. Geplaatst op de boven-galerij doet het toestel een fanfare weerklinken door het geheele paleis terwijl de trompetter die de fanfare blaastop verscheidene honderd meter afstand is geplaatst. Zooals zulks wel liet verwachten wordt dage lijks aan de tentoongestelde toestellen veranderd en verbeterd zoodat alles belangrijk wint. De electrische tram van Siemens is elke reis stamp- rol en brengt zijne ladingen in ongeloofelijk deze opeens op mijn oom toetrad en hem aan sprak. Ik vernam nu dat zij hier eene cele- briteit is." „Waarlijk", hernam Harrietdie het onder werp niet zeei belangwekkend scheen te vinden. „Er> niet alleen dat", vervolgde George, „maar naar hetgeen ik van mijn oom vernam, was zij ook eene celebriteit te New-York. Ik zal ze u eens wijzen, mrs. Routh. Zij is de schoonste, de schitterendste verschijning welke ik ooit ge zien bcb en die u als gij haar toilet ziet, aan de Indiaansche vrouwen doet denken, welke zich met koralen en veeren behangen. Hare diaman ten zijn van eene verblindende pracht en ik ben nieuwsgierig of het daglicht haar even schoon en belangwekkend voorkomen geven zal als de gasvlammen." „Zij schijnt een diepen indruk op u gemaakt te hebben George. Heeft uw oom haar aan u voorgesteld „Ja, hij stelde mij mrs. P. Ireton Bembridge voorzooals hij haar naar Amerikaansche wijze noemde doch zij was door zooveel bewonderaars omringd dat ik mij zoo spoedig mogelijk uit het gedrang verwijderde." „Is zij eene weduwe?" „Ja, ik geioof het althans want ik hoorde volstrekt niet van mr. P. Ireton spreken." „En gij zult de kennismaking voortzetten niet waarGeorge eene schoone, rijke, jonge weduween bovendien nog een oude bekende van uw oomdoet zich niet eiken dag op 1" zeide Harriet schertsend. „Ik geloof nauwelijks dat ik in dit geval op de bescherming van mijn oom zou kunnen re kenen", hernam George insgelijks op schertsen den toon. „Het kwam mij zelfs voor, als had hij iets tegen haar maarzoo waar, ik ge loof dat zij daar in dien hiltenwagen aankomt." Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1