Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Griekenland. Rusland. BINNENLAND. korten tijd op de plaats ran bestemming. Avond aan avond maakt men file voor de lokalen waar per telephoon de voorstelling van de opera wordt genoten soms wel twaalt honderd per sonen op een avond. Eiken morgen te tien uur wordenonder den naam van conférences-promenadespracti- sche voordrachten gehouden opgeluisterd door werktuigen of gevolgd door het bezoeken van een afdeeling waar het besprokene in werking te zien is. Mannen van naam laten zich daar hooren en trekken natuurlijk een druk bezoek. Het Fransche pantserschip Thétis is in de haven van Toulon bijna gezonkendaar men door onachtzaamheid een waterdicht zijluik had laten openstaan. Door spoedige hulp werd echter het ongeluk nog juist intijds voorkomen. In eenige groote garnizoenssteden van Frankrijkheeft men den volgenden maatregel ingevoerddie zeker ook elders navolging ver dient. Alle onbebouwde terreinen in de nabijheid der kazernen of ook op geringen afstand daarvan gelegen zijn door de soldaten bearbeid en tot tuinen ingericht. Hieruit vloeien voor de soldaten voort, gel delijke voordeelen en vooral een betere menage. Bij de laatste landbouwtentoonstelling te Ronaankreeg de groentekweekerij van het 24ste linieinfanterie regiment eene eervolle vermelding. De tuin van dit regiment had in acht maan den opgeleverd - 22,876 kilogr. kool, 650 kilo witte knollen 700 kilo gele knollen 607 kilo uien, 7292 kilo prei enz. enz., voor een gezame- lijk bedrag van 2500 francs. Een voordeel, van dezen maatregel is ook nogdat de belang stelling van die soldaten, die van boeren afkomst zijn, gaande wordt gehouden en dat zij veel van den tuinbouw kunnen leeren wat hun in hun later leven van nut zal kunnen zijn. 't Is on tegenzeggelijk veel beter dan leegloopen. Den Transvaalschen volksraad komt zeker de lof toe van niet overijld te handelen. Immers uit Pretoria wordt bericht dat de vergadering tot Maandag is uiteengegaan en dat in dien tusschentijd de commissiewelke benoemd werd om de conventie met Engeland te onderzoeken haar rapport zal opstellen. Maandag zal dat rapport worden voorgelezen. Het gerechtshof te Harrismith heeft de twee boeren vrijgesproken die beschuldigd waren van moord op den heer Barbourw. The Times schrijft te hopen, dat hel geval zich niet zal voordoen maar datwanneer de volksraad de overeenkomst niet mocht goedkeu ren, Engeland er geen gewetensbezwaar in vinden, zal den oorlog voor de conventie voort te zetten hoewel het ('t is te begrijpen) de hervatting der operatiën niet wenscht. Aan Wood zijn dan ook de noodige volmachten gegeven. Gelijk gezegd is evenwel hoopt the Times nog steeds het beste. Verder verneemt men dat Kruger en Joubert de aanneming der conventie aanraden, maar dat ze stuiten op hevig verzet, zoodat men hoogstens eene voorwaardelijke aanneming met wijzigingen waarschijnlijk achtte. Het verzet der Boeren betreft met name de bepalingen dat de 265,000 pond sterlingdie Engeland sedert de annexatie aan de Tansvaal heet ten koste gelegd te hebben, moeten worden terugbetaald en dat de Engelsche kroon het recht van veto (verbod) zal hebben op het stuk van alle wetgeving betreffende de inboorlingen. Genoemd recht van veto trouwenszegt de Pall Mall Gazettebestaat zelfs niet in Enge- land's koloniën. Nadere dépêches uit Indie toonen aan dat Ayoebs totale nederlaag het gevolg is van het dubbele verraad zijner Kaboelsche en Heratsche troepen. Beiden achtereenvolgens vielen Ayoeb's voorhoede aanomvattende de Kandaharis en Giiazis. Dezen hadden aanvankelijk voordeelen behaald daar zij des emirs aanval afsloegen en zelfs een drietal kanonnen veroverden. Ayoeb verloor twee-en-twir.tig kanonnen. Des emirs voornemen om naar Herat op te rukken bleef onuitgevoerd wegens geldgebrek. De Times zegt dat de onderhandelingen over het handelstractaat tusschen Frankrijk en Engeland geschorst zijn wegens een momenteel onoverkomelijk verschil van meening over de katoenen en wollen goederenwelk verschil mieuwe instructies noodzakelijk maakt. De katoen corner te Liverpool is uiteengespat. De ongeregeldheden onder de Iersche pachters beginnen een hoe langer hoe ernstiger aanzien te krijgen. Te New-Pallas hebben de pachters onder het huis van twee grondeigena ren die 's morgens hun pachters hadden doen uitzetteneen vat met kruit doen ontploffen. Het huis werd zwaar beschadigd en verscheidene personen ernstig gewond. Te Roscretn wierpen de oproerigen de glazen in bij alle personen die bij de aanneming van den landbill wilden illu- mineeren. Te Balham werd dezer dagen in een huis ingebroken. De heer des huizes hoorde gerucht, stoof met een revolver naar buiten en vuurde op een persoon dien hij bij een der vensters zag staan. Deze werd gekwetst, maar sprong op hem toe en sloeg hem met zijn stok tegen den grond. Ten slotte bleek ongelukkig dat de dief ontsnapt was en dat de met den revolver gekwetste persoon een politieagent was, die den dief op het spoor was. Hij had op zijn beurt den heer des huizes voor den dief gehouden en zijn stok tegen hem gebruikt. Van wege de internationale jachttentoonstelling is dezer dagen te Cleve een valkenjacht gehou den diehoewel zij voor de niet-jagers onder de toeschouwers minder belangwekkend was dan men gehoopt hadvoor deskundigen van veel belang wasomdat zij getoond heeft, dat de kunst om de valken tam te maken en af te richten nog niet verloren is gegaan. Ook is de belangstelling voor de valkenjacht er meer door opgewekt. Een aantal aanzienlijke ueeren heb ben een vakgenoot van den valkenier dien deze hun daartoe aanbevalopgedragen valken voor hen af te richten en de groote Turfclub te Spau heeft den valkenier overgehaald ook op hare terreinen met valken van de tentoonstelling een jacht te houden. Zoo schijnt het oude jacht vermaak weder meer in eere te zullen komen. Een jonge Rus Brockmann genaamd, van Norderney te Hannover gekomen liet, terwijl hij eer. groepje van drie officieren voorbijging, zijn sigaar vallen. Toen een der officieren hem die zag oprapen riep hij uit„Wat komt toch die lompe jood hier doen De Rus gaf een waardig antwoordwaarop de krijgsman hem een vuist slag in het gelaat toediende. In den daarop volgenden twist trokken de overmoedige officie ren hunne sabels en takelden den vreemdeling geducht toe, totdat deze eindelijk in liet stations gebouw zich in veiligheid wist te stellen. Eerst na verloop van vijf dagen te bed doorgebracht, kon de verwonde zijne verklaringen aflegg"n voor den auditeur-militair. Men is nieuwsgie rig naar ac straf, die zal worden opgelegd aan de officieren, wier namen bij de politie bekend zijn. Volgens een blad uit Munchen is aldaar een soldaat lot drie dagen arrest veroordeeld, wegens het toevoegen der woorden „Jij, sacra- ments-vee" aan een officierspaard. Volgens zijn strafregister was hij daardoor schuldig aan „onbehoorlijke bejegening van een officiers- paard." Een treurige trouwplechtigheid had Woens dagmorgen ten zes ure in Weenen plaats. Een jonkman, Eduard Hiettlen genaamd, die lang in betrekking had gestaan tot een jonge vrouw Juliana Paschinger geheeten bij wie bij twee kinderen hadwas wegens moord ter dood ver oordeeld. Eenige verzachtende omstandigheden deden hem gratie verwerven en zijn straf werd nu in 15 jaren tuchthuisstraf veranderd. Daarmede was echter 's keizers genade niet uitgeputde misdadiger kreeg ook vergunning, voor hij zijn straf ondergingeen wettig huwe lijk aan te gaan met zijne bruid en dat huwelijk werd thans ingezegend. Hiettler droeg voor deze gelegenheid een nieuw gevangenispak. Juliana Paschinger een eenvoudige zwarte japon met een kanten doekje over het hoofd. Geen vreemdeling werd in de kerk toegelaten. De bruid lag voor het altaar geknield en bad weenende, tot haar bruidegom werd binnengeleid. Toen stond zij op en droogde hare tranen. Hiettler wilde haar de hand reikendoch herinnerde zich bijtijds dat hij dit nog niet mocht. Toen alle beambten aanwezig waren, nam de geestelijke het woordhij herinnerde het paar aan de plichten die zij door die ver- bindtenis op zich nemen, wees de bruid vooral op hare plichten tegenover de kinderen, die voor haar van dc hoogste beteekenis waren. Het paar had zich gedurende de plechtigheid zeer kalm gehouden, nu echter brak de jonge vrouw in tranen uit beiden omhelsden elkander, waarop Hiettler zijne vrouw verzocht de kinde ren te groeten hen te vermanen braaf te zijn en hen te zeggen dat hun vader zich beteren zou. Toen moesten zij scheiden. Hiettler werd naar Karthaus gevoerd, waar hij zijn straftijd zal blijven. Ongeveer tien kilometer uit de Zuidkust van Siciliëtegenover het stadje Siacca, is in vrij diep water een koraalbank ontdektbuitengewoon uitgestrekt en van prachtige qualiteit. Hoe be langrijk deze vondst is voor de bewonprs van de nabij gelegen kust, kan men gemakkelijk begrij pen. Dagelijks wordt van duizend tot vijftien honderd kilogram koraal verzameld. De toevloed van visschers is zoo groot, dat de Iialiaansche regeering een oorlogschip heeft gezonden om de orde te bewaren. Naar men verneemt moet de „Europa"* het schip dat de Italiaansche inzendingen op de tentoonstelling te Melbourne aan boord had, op de Australische kust vergaan zijn. Het ge rucht is echter nog niet officieel bevestigd. Op het onlangs door de Porte uitgevaardigde bevelwaarbij de vreemde postkantoren verboden en opgeheven werden, is door de gezanten der betrokken mogendheden geantwoord, dat zij het recht van den sultan om dergelijke bevelen te geven erkennendeZ. M. moeten mededeelen, dat de bedoelde postkantoren toch zullen blijven tot tijd en wijle Z. M. in staat zal zijn zelf een behoorlijk postverkeer in zijn rijk in het leren te roepen. Z. M. de sultan geraakt zoo langzamerhand geheel onder curateele. Koning George >an Griekenland heeft een begin gemaakt met zijn reis door het nieuwe gebied. Donderdag II. kwam hij te Arta aan, waar hij met veel geestdrift werd ontvangen. Den 22n September is het geregelde werk aan de doorgraving der landengte van Corinthe aan gevangen met het graven van drinkwaterputten, het maken van een logement voor de werklieden en het openen van de eerste put voor het kanaal op 4 a 500 meters afstand van de zee bij Ka- lamas, alzoo aan het begin der 6 kilometers van de landengte. Te Sf. Petersburg verwacht men binnenkort een decreet tot betere beveiliging van den persoon des keizers, voornamelijk te vinden door plaat sing der verschillende militaire en politiewachten (er is eene afzonderlijke geheime politie voor het onderzoek der spoorwegen) onder een be velhebber, wien de ministers en hoofdbeambten alles moeten mededeelen, wat 's keizers veiligheid zou kunnen bedreigen. Met al deze maatregelen evenwel kan men hoogstens slechts een ding bereiken namelijk dat men dezen keizer niet doodschiet. Maar meer ook niet. Naar de Daily Chronicle uit Petersburg verneemtheeft de politie aldaar een nieuw komplot tegen den keizer ontdekt. Zij arresteerde een paar vrouwen. Te St. Petersburg heeft zich een anti- nihilistenbond gevormddat zich ten doel stelt den keizer voor alle mogelijke aanvallen der nihilisten te beschermen en de heeren nihilisten te verdelgen. Acht staan reeds in het boekje om bij de eerste de beste g< legenheid van kant te worden gemaakt. De uitgeweken nihilisten te Geneve schijnen wel een weinig bang te zijn en hebben hun makkers in Rusland voor de hun zoo gevaarlijke vereeniging gewaarschuwd. De keizer begint zuinig te worden. Niet minder dan zeventien keizerlijke verblijfplaatsen in de verschillende streken van het rijk zal hij in li-fdadigheids- of andere gestichten doen ver anderen waardoor zijne uitgaven aanmerkelijk zullen verminderd worden. Onder deze verblijfplaatsen bevonden zich de kasteden Livadia in de Krim en Belvedere en Lazienky te Warschau. De rechtbank te Kiew heeft vijf personen veroordeeld, die eene voorname rol in de joden vervolgingen hebben gespeeld. Een der beschul digden, die door zijn mishandeling den dood van een Israëliet had veroorzaakt is tot 6 jaren dwangarbeid veroordeeldde anderen kwamen er met een geringere straf af. Waalwijk, 5 October 1881. Maandagmorgen, omstreeks 5 ure, brak een hevige brand uit in een sedert een paar jaren nieuw gebouwd huis van H. Van Schijndel, mr. smid alhier, en bewoond, het eene gedeelte door den eigenaar, het andere door P. Magnin, mr. kleermaker. De brand schijnt in de keuken van het door v. S. bewoond gedeelte ontstaan te zijn toen deze het vuur ontdekte bleef hem alleen nog de tijd over om half gekleed met vrouw en kinderen de vlucht op straat te nemen. In kotten tijd was zijne woningmet al hetgeen er in was totaal uitgebrand. De woning van Magnin is gedeeltelijk door het vuur gespaard gebleven en men heeft er nogal het een en ander uit kunnen redden. Het huis en de beide inboedels waren geassureerd. Oorzaak van den brand onbekend. Te Tilburg heeft zich een jongraensch zekere V. d. A. door ophanging van het leven beroofd; sedert eenigen tijd scheen hij aan zwaar moedigheid te lijden. Een achtjarig knaapje is Maandag aldaar, terwijl het bij het station aan het spelen was door een aankomenden stoomtram overreden. Het kind is aan beide voeten gekwetst. Een overtalrijke volksmenigte bewoog zich Zondagmorgen en middag op het Haarlemmer plein en langs den Haarlemmerweg. De bekende hardlooper üibbels zou zijn aangekondigden tocht naar Haarlem volbrengen. De volte en drukte was oorzaak dat hij aanvankelijk de mo gelijkheid betwijfelde of hij zich daardoor een weg zou kunnen banen, doch de politie meende dat het noodzakelijk wasdat hij de talrijk samengestroomde menigte niet zou teleurstellen. Dibbeis vertrok dus te 1 uur 5 minuten van de Haarlemmerpoort. Overal langs den wegvooral bij Sloterdijk en Halfwegstond het aan weerszijden vol raenschen. Vier minuten voor half twee was hij te Halfweg en reeds vijf minuten voor twee ure op de Groote Markt te Haarlem waar hij met luid gejuich werd ontvangen. Na aldaar een korte poos te hebben uitgerust vertrok hij weder legen kwart voor drie. Te Halfweg waren de menschen blijven wachten en hadden intus- schen een inzameling voor hem gedaan, waarvan de opbrengst hem bij zijn tweeden doortocht te kwart over drie werd ter hand gesteld. Een aantal rijtuigen bewoog zich op den weg, waarbij eenige die hem van Amsterdam ge volgd waren, o. a. dat van een paardenslachter uit de Haarlemmer Houttuinen. De volksmenigte was intusschen onrustiger en baldadiger geworden en toen Dibbeis Sloterdijk naderde, was er voor hem bijna geen doorkomen meer aan, doordat men hem opzettelijk in den weg ging staan stokken uitstak, enz. Door een der veïe belet selen die hij daar ondervond had hij het on geluk te struikelen waardoor hij met een groote vaart op den grond terecht kwam on zich ernstig bezeerde. De straksgenoemde paardenslachter had de welwillendheid hem in zijn rijtuig op te nemen en bracht hem zoo naar Amsterdam. Dichtbij de Haarlemmerpoort sprong Dibbeis er weder uit, om het rijtuig en den bestuurder niet in ongelegenheid te brengen, dach door deze daad bracht hij nu zich zeiven in groote ongelegenheid. Het volk, waarvan een zeer groot gedeelte in lang niet nuchtereu toestand verkeerde, drong zich tegen hem aan hetzij dan bij wijze van ovatiehetzij uit verbolgeuheid omdat men hem uit een rijtuig had zien springen en daardoor wellicht meendedat hij den geheelen afstand rijdende inplaats van loopende had afgelegd. Onder de menigte dronken volk hadden zich ook eenige kwaadwilligen gemengd die Dibbeis in het gedrang van zijn zwaren gouden horloge ketting beroofden hem de ringen van de vingers wilden trekken en hem zelfs van zijn geldtaschje wilden beroovendoor middel van een mes waardoor hij zelfs eene wonde aan den pols bekwam. Met groote moeite gelukte het hem zich in veiligheid te brengen in de herberg „de Gouden Leeuw", op den hoek van het Haarlemmerplein en de Houtstraatwaar hij natuurlijk in zeer opgewonden toestand aankwam en zelfs zijn gou den horloge toewierp aan de dieven, die hem van den ketting hadden beroofd. Hij keerde vervolgens met een vigilante naar zijn logement terug. Hij zelf verklaart tot deze baldadigheden hoe genaamd geen aanleiding te hebben gegeven en niemand met zijn zweep te hebben geslagen. Voor zichzelven heeft hij de voldoening, dat hij toch den weg van Amsterdam naar Haarlem in 50 minuten te voet heeft afgelegd. De Amsterdamsche volksmenigte heeft zich bij deze gelegenheid weder niet van hare gunstigste zijde doen kennen. Men verzekert ons dat slechts zelden zulk eene massa dronken lieden bijeen zijn geweest. Ook waren er, die deze gelegenheid tot hun eigen voordeel wilden aanwenden, door het houden van inzamelingen waarvan Dibbeis zelf echter niets heeft ontvangen. Deze Zondag middag zal hem lang blijven heugen, door deze ongewenschte keunismaking met het Amster- damsch gepeupel. (N. v. d. D.) De hoofdstad herbergt op dit oogenblik den meest besproken man van zijn tijd. Met zekerheid vernemen wij dat Gambetta aldaar Zaterdagavond is aangekomen. Men weet echter niet te zeggen of hij onder zijn eigen dan wel onder een aangenomen naam reist; hij moet in het Hotel des Pays Bas zijn intrek hebben genomen. Den laatsten trein uit Amsterdam naar Rotterdam te 9.35 vertrokkentrof Maandag avond een ontzettend onheil op ongev. een kwartier afstauds van Rotterdam, nabij den zoogenaamde Beugelsdijkte bereiken als men de linker Scbie afloopende even voorbij de viaduct links den weg opgaat, die aan gene zijde der spoor baan loopt en meestal dient om vee en vracht goederen te laden. De juiste plek is een over wegdie naar de wijken achter de diergaarde geleidteen hoop hout ijzer en spaanders afkomstig van de verongelukte wagens wijzen haar nader aan. Een groot aantal menschen zijn nog met de opruiming bezig. De stoker en machinist verklaren dat het juist te elf uur 31 minuten voorviel. De machinist keek op zijn horloge op dat oogenblik en rekende den stoker voor dat men in drie minuten het station zou kunnen binnenrijden. Tegelijk bemerkten beiden dat ze op een verkeerden wissel waren geloopen. Tegenstoom werd gegeven geremd maar in een ondenkbaar korten tijd volgde eer.e hevige schok en gekraak en daarop gegil. De stoker werd achterover in de steenkolen geworpen, maar niet bezeerd de machinist kreeg een slag tegen het hoofd vervolgens stond alles stil. Het bleek dat de trein juist op een punt waar de lijnen zich nog eenmaal verdeelden op het terrein in beheer bij de staatsspoorwegmaatschappijeen goederentrein bestaande uit bagage- en goede renwagen en de locomotief en tender, in de zijde had gereden met volle vaart en van dezen stilstaanden trein de helft der waggons Vhad weggenomen terwijl zijne locomotief bleef "staan Beide treinen sloegen voor een deel uit het spoor en liggen ter zijde van den wegwelke niet beschadigd is terwijl ook het verkeer niet gestremd is. De beschadigde wagens waren derde klasse wagens, met, naar men meent, acht reizigersbenevens een conducteur. Van die negen zijn twee gedood en zeven ernstig gewond maar de laatsten, naar men hoopt i.ia volstrekt doodelijk. De namen der dooden zijn nog on bekend. Gekwetst zijn Nathan Blom, vleesch- houwer Loosduinen afgereden linkerbeen Ja cobus Johannes de Graaff, conducteur, gebroken ribben Theodorus Wieserbrievenbesteller wonde rechterbeen Amalia Maria Mes, echtge- noote van Wieserwonde linkerbeenMozes Blom (zoon van Nathan)linkerbeen gebroken David Haagmanvleeschhouwerden Haao-1 inwendige kneuzingen, gebroken ribbenAnna Maria v. Emmerik, van Rotterdam huisvrouw van den politie-agent Wink, brak haar rechter arm en kreeg eene wonde aan het hoofd. Deze allen zijn opgenomen in het sted. ziekenhuis aan aan den Coolsingel. De wisselwachter is voorloopig in hechtenis genomen. De dooden waren gekleed de een in zwart lakensch pak en roode baaien borstrok, de ander in donker grijs pak. Onder de reizigers in den trein bevond zich een gedeelte van het Rotterdamsch tooneelgezel- scliap van den heer van Zuylen terugkeerende van eene voorstelling te Leiden. Allen bleven onverlet. De heeren De Graaf, Chrispijn eu

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2