Oostenrijk. Amerika. Italië. BINNENLAND. Turkije. Rusland. Kantongerecht Waalwijk. Burgerlijke Stand. Beursberichten. UITVOERINGEN. mijn voor de eventueele herstemmingendie ditmaal hoogstwaarschijnlijk zeer talrijk zullen zijn. In het Beiersche dorp Langdorf is een man, Kronauer genaamd, die zich sterk maakt zelfs de stevigste kamerdeuren met zijn hoofd stuk te stooten. Hij gaf in een herberg staaltjes van zijn kunst en zijn voorbeeld lokte anderen om de sterkte van hun schedel eveneens te beproeven. Nadat Kronauer namelijk met zijn hoofd een deur had doorgestoolen wilde een herbergier het hem nadoen, maar hij viel door den slag achterover, en het duurde zoolang voor hij zijn bewustzijn herkreeg, dat men hem dood waande. De keizerin, die, zooals men weet, een harts tochtelijk leiefhebster is van jagen en paardrijden, gaat thans een tochtje doen per luchtballon met den bekenden luchtreiziger Godard. Er is een sierlijk schuitje voor haar in ge reedheid gebracht, en zij zal eerlang daarin op stijgen, vergezeld van twee harer zonen. Aan Eigaro wordt uit Rome medegedeeld, dat de Paus zich weder over de mogelijkheid van zijn vertrek uit Rome heeft uitgelaten. Deze aankondiging moet groote sensatie hebben te weeggebracht. In Napels zijn twee personen aangehouden, die zich onledig hielden met het namaken van bankbiljetten en daarin zulk eene bedrevenheid hadden gekregen dat de biljetten zeer moeielijk van de echte waren te onderscheiden. In Genua werd eveneens een persoon aangehoudendie met hen in betrekking stond en de valsche biljetten uitgaf. Men berekent dat zij voor eene waarde van honderdduizend lires aan valsche biljetten hebben uitgegeven. Het eerste congres van Italiaansche bier brouwers zal den 16 October te Rome worden gehouden. Teiwijl voor twintig jaren in Italië geen enkel glas bier werd gebrouwen, bevinden er zich nu reeds tweehonderdvijftig brouwerijen, die het echter zeer moeielijk tegen de concur rentie van de Oostenrijksche brouwerijen kunnen uithouden doordien de laatsien zoovele voor deden genieten door het gunstig handelsverdrag met Italië. Op het programma, staat dan ook bovenaan de afschaffing van de bezwaarlijke belasting waaraan de brouwerijen in het binnen land onderworpen zijn en die hare ontwikkeling sterk benadeelen. De voornaamste brouwerij in Italië, die uitmuntend Weener bier brouwt, be vindt zich bij Barese en behoort aan de firma Porretti en Lanfranconi. Het voorloopig onderzoek in zake het proces tegen Guiteau den moordenaar van Garfield is afgeloopen. De jury heeft Guiteau schuldig verklaard aan moord en binnenkort zal de zaak worden behandeld. Guiteau schijnt lijdende te zijn aan kwaad aardige koortsen maar hij wil geen enkel ge neesmiddel dat men hem voorschrijft innemen, omdat hij bevreesd is dat men hem zou willen vergiftigen. De advocaat van Guiteau is te Washington aangekomen en heeft verklaard, dat hij zijn ver dediging bouwen zal op de krankzinnigheid van Guiteau toen hij de misdaad bedreef. Hij zal uitstel van behandeling verzoeken, teneinde ge tuigen te kunnen dagvaarden. De New-York Herald van 21 September bevat over den dood van Garfieldden hierdoor alom teweeg gebrachten indruk, en de daarmede in verband staande zaken ongeveer 37 kolom men compressen druk. Te Bloomingtonin Illinoisheeft de volksmenigte weder de lynchwet toegepast op een gevangenedie een der bewaarders had vermoord, toen deze hem naar eene andere cel overbracht. Zoodra de moord bekend werd trok een bende van vijfduizend raenschen naar de gevangenis drong er na een beleg van twee uren binnen, haalde, ondanks het verzet der beambten, den misdadiger uit zijn cel en bracht hem ter dood. De overheid trachtte met behulp van de brand weer en de militaire macht, hun opzet te ver hinderen maar het was te vergeefs. j WAALWIJK, bp Zondag 9 Oct 1881 des middags 12 ure, zullen door de Harmonie l'Espérance op de bovenzaal van der. heer A. N. Yan Riel de volgende stukken worden uitgevoerd 1. Victoria-marsch. Ciirth. 2. Elora. Polka de concert. Goldschmidt. 4. Oranje-roarsch. Krein. heeft hij echter weer een langdurig verhoor ondergaan. Ook de gekwetsten in het ziekenhuis zijn ondervraagd, waarna de gerechtelijke schou wing werd vastgesteld op 's namiddags 3 uur. Ook is gebleken wie de persoon was, d»e bij de ramp is door midden gereten. Het was Jan van der Zwam oud 40 jaar, vrachtrijder woon achtig in de Torenstraat te Scheveningen. Hij was een zwager van Pieter Verhoeven, die bij het ongoluk insgelijks is omgekomen. Deze was naar Den Haag geweest om zijn zoon weg te brengendie aldaar in dienst ging. Volgens afspraak zou hij met den voorlaatsten trein te rugkomen doch gelijk bij onderzoek is gebleken, was hij dien misgeloopen en daardoor genood zaakt gebruik te maken van den laatsten trein. De zes gekwetsten in het ziekenhuis bevonden zich redelijk wel. Donderdag zouden de lijken van de twee per sonen die bij het ongeluk op den Ilollandschen spoorweg laatstleden Maandag avond het leven verloren door de betrekkingen worden afgehaald van het ziekenhuis te Rotterdam. Dit gebeurde ook maar de verwanten hadden geen doodskisten medegebracht. Zij kregen aan het ziekenhuis den raad die aan te vragen bij den chef van het station van den Hoilandschen spoorweg. Deze antwoordde, dat zij zich moesten wenden tot het bestuur te Amsterdam. Onmid dellijk werd hieraan gevolg gegeven per tele gram werden de doodkisten aangevraagd. Er kwam echter geen antwoord. Uren werd gewacht, vergeefs. Daarop zorgde de administratie van het ziekenhuis voor de kisten zoodat de ver wanten ten minste op betamelijke wijze de treurige overblijfselen van hun familieleden kon den vervoeren. Onder de personen die bij de spoorwegramp minder zwaar gekwetst werden behoort ook de heer C. C. A. De Vlieghmuziekdirecteur. Aanvankelijk meenende ongedeerd te zijnhielp hij bereidwiliig andere reizigers nog om uit de waggons te komen en keerde toen naar huis terug. Onder het lesgeven aan een zijner leer lingen gevoelde hij zich eensklaps pijnlijk aan gedaan zoodat men geneeskundige hulp moest inroepen en toen bleek dat hij een rib gebro ken had. De toestand van het eiland Kreta boezemt de Porte niet weinig bezorgdheid in. Moord en roof is iets alledaagsch en de Porte heeft zich ge noodzaakt gezien om de daar steeds wassende regeringloosheid tegen te gaan en troepen naar hi-t eiland te zenden. Ook in Arabie is de toe stand alles behalve rooskleurig. Nu loopt *e Konstantinopel weder het bericht, dat Midhad pacha uit zijn gevangenis ontvlucht is en dat hij bij de Arabieren een schuilplaats heeft geiocht die hem tot het uiterste zullen verdedigen. Wat hiervan echter waar is zal de toekomst moeten leeren tot nu toe zijn geece officieele berichten in Konstantinopel aangekomen. De regeering heeft beslotentot nader den uitvoer van granen uit de provincie Broussa te verbieden. Op dezen maatregel, welke in kracht treedt ten dage der afkondiging daar ter plaatse, worden uitzonderingen toegelaten ten gunste van contractenwelse reeds voor het verbod van uitvoer mochten gesloten en door de bevoegde overheden gelegaliseerd mochten zijn. Het in zulke contracten vermelde graan kan nog gedurende vijftien dagen uitgevoerd worden. De nieuwe verordening voor de universiteit te St. Petersburg is onlangs definitief vastgesteld. De studenten worden als afzonderlijke bezoekers der universiteit beschouwd en het is hun ver boden gezamenlijk op te treden adressen in te zenden of vertegenwoordigers hier of daarheen af te vaardigen. Er mogen geene vergaderingen in het universiteitsgebouw worden gehouden, en de studenten mogen geen deel uitmaken van vereenigingen of clubszelfs al hebben deze geen met de wet strijdig karakter. Zij behoeven waarlijk niet te zingen „Ein freies Leben füh- ren wir:" De oploop welke verleden week te Moscou plaats had schijnt ernstiger te ziju geweest dan men aanvankelijk vermoedde. Hij ontstond op een marktdag en de aanleiding wasdat een man door een wagen werd overreden. De menigte wilde den voerman te lijfdeze laatste werd door de politie in bescherming genomen. De politieagenten behielden ten slotte de overhand. Men gelooftdat het gepeupel wraak genomen heeft door brand te stichten en de grootebrand welke den bazar vernieldewordt daaraan ge weten. Eiken dag worden berichten ontvangen aangaande branden in dorpen van Zuidelijk Rusland. Men schrijft ze aan kwaadwilligheid toe maar de nihilisten hebben er geen schuld aanwel de boerenarbeiders die ontevreden zijn over de grondeigenaars bij wie zij in dienst staan en de graanschuren in brand steken om zich te wreeken over de verdrukking waaronder zij leven. Waalwijk 8 October 1881. Naar wij vernemen is de heer E. Tijssen onderwijzer aan de openbare school alhier, als zoodanig benoemd aan de 2e openbare jongens school te Leijden. Volgens art. 27 der drankwet moeten zij die met den kleinhandel in sterken drank wenschen voort te gaan voor 1 Januari 1882 de vereischte vergunning aan burgemeester en wethouders aanvragen. Wij zijn verzocht mede te deelen dat ter se cretarie de noodige inlichtingen worden verstrekt. De Autographische drukinrichting, fabriek nabij Kampendirecteur Mor.tijn brengt voor Nederland een nieuw druktoestel zonder pers in den handelonder den naam van de Edison Autograal't welk naar men ons mededeelt alles van dien aard overtreft. In de gemeenten Dordrecht, Helmond, Har- lingen en Hasselt is het vergunningsrecht voor het uitoefenen van den kleinhandel in sterken drank bepaald op f25. De gemeenteraad van Dongen heeft beslo ten de jaarwedden van het hoofd der openbare scholen in de Kruideniersstraat te verhoogen met f150 en alzon te brengen op f1200 en van het hoofd der openbare school aan de Vaart met f100 en alzoo te brongen op f 1000. De Rijnspoorwegmaatschappij zal van der. winter de rijtuigen van den stoomtram Haag- Scheveningen laten verwarmen evenals de spoor wagons. Voor de vaceerende betrekking van bin nenvader en binnenmoeder aan het burgerwees huis te Arnhem hebben zich 98 sollicitanten aangemeld. De Brusselsche maatschappij, die op Wal cheren en in Zeeuwsch Vlaanderen tramwegen zou aanleggen, schijnt haar plan niet te kunnen uitvoeren. De Midd. Ct. altansvermeldende dat een zestal Nederlanders in een te Brussel gehouden vergadering uit het bestuur getreden zijn, zegt er van: De zaak der tramwegen schijntna eenigen tijd een zeepbelachtig bestaan geleid te hebben, thans als een zeepbel uiteengespat te zijn. Men betreurt vooral het lot van den zoo vurig verlangden tram in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hel Handelsblad meldt: De giften voor den hardlooper Dibbcls nemen toe. Niemand vroeg ze, en zij zijn een merk waardige uiting van de afkeuring, die bij de burgerij het gedrag van het gepeupel vindt. Die afseuring lost zich op in een geldelijk offer, en bij vele dier bijdragen ontvangen wij beschou wingen omtrent het gebeurde, waarin veront waardiging over het voorgevallene te kennen wordt gegeven. Omtrent het spoorwegongeluk nabij Rot terdam kan nog worden gemeld, dat de rechter van instructie met den griffier en den officier van justitie op het terrein zijn geweest, ten einde zich door deu stationschef de noodige aaawijzingen te doen geven voor de plaatsopne ming. Na het daarop gevolgd ouderzoek is de voorman, die in hechtenis was genomendes avonds in vrijheid gesteld. Den volgenden dag Onder de gemeente Haaren nabij Oisterwijk heeft een hevige brand gewoedwaardoor een geheel landbouwersbedrijfbestaande uit huis schuur en stal is in de asch gelegd. Met uit- zonderinging van een kalfis het vee gered benevens eenig huisraad en beddegoed. De voorraad hooistroo koren turf en eene partij aardappelen werden een prooi der vlammen. Niets is tegen brandschade verzekerd. Men schrijft uit Veereaan het R. N. In onze anders ia rustige rust verzonken veste heeft een afgrijselijke geschiedenis alle gemoederen in beweging gebracht. Een rentenier was ge durende een paar dagen niet in zijne woning gezienzoodat de buren ongerust werden en de politie daarvan kennisgaven. Toen deze de deur opende vond zij den bewoner dood in de gang der woning liggenvreeselijk misvormd door acht wonden. Wijl de man een zonderling was, werd aan zelfmoord gedacht. Blijkbaar zijn echter pogingen aangewend om het lijk te verbranden wijl toch de bovenklee- deren gedeeltelijk verschroeid waren. Een half geopend lucifersdoosje en een groot mes zijn bij het lijk gevonden. Vooral het aantal hoofd- en halswonden doet vermoeden dat, om welke reden ook hier aan moord moet gedacht worden. De justitie uit Middelburgvergezeld van twee geneeskuudingen is te Veere aangekomen tot het instellen van een onderzoek naar de oorzaak van den dood des mans. Eenige per sonen zijn reeds gehoord. Er moeten vele voor werpen van waarde vermist worden. De lijk schouwing schijnt mede de mogelijkheid van zelfmoord te doen betwijfelen. Omtrent dit drama verneemt de Midd. Ct. nog de volgende bijzonderheden Op de tafel de benedenkamerdie evenals het grheele benedenhuis, overal met bloed bevlekt isvond men een half geledigde flesch bier en een giasbenevens een paar beschuitenterwijl in de keuken het middagmaal onaangeroerd gereed stond. De wonden ziju toegebracht met een grootvreemdsoortig mesdat naast het lijk gevonden werd. Zoowel het aantal als de aard der toegebrachte wonden in verband met andere omstandigheden geven de zekerheid dat geen zelfmoordmaar moord gepleegd is. Dit wordt ook bevestigd door het feit dat een gouden horlogedat op een standaard op de tafel stond verdwenen is evenals een gouden bril van den overledene. Aan den sleutel van een ledig lepeldoosje werd ook een bloedvlek ontdekt. In eene achterkamer werd een ledige petro- leumkan ontdekten was de vloer geheel met petroleum gedrenkt. Ditin verband gebracht met de brandwonden die aan het lijk bevonden zijn doet vermoeden dat de moordenaarna de misdaad gepleegd te hebbende sporen heeft willen vernietigen. Het huis dat de verslagene bewoonde, staat op de Kaaidoch komt met een achterdeur op een achterbuurt uit. Waarschijnlijk heeft de moordenaar zich daardoor toegang verschaft en zich later verwijderd. De overledene scheen zich eenig gevaar be wust want meermalen heeft hij tegen zijne buren gezegd dat hij wanneer hem iets mocht overkomen tegen den muur zou kloppen. Zon dag middag omstreeks half vier moet een der buren een slag tegen den muur gehoord hebben, doch wijl er geen tweede op volgde heeft hij daarover niet verder gedacht. Verder schrijft men uit Vlissingen van 6 Oc tober aan de N. R. Ct. """Heden is de officier van justitie uit Middel burg alhier aangekomen en heeft op het raadhuis een persoon in deze stad werkzaam op wien nogal sterke verdenking rust omtrent den op Zondag gepleegden moord te Veerein verhoor genomen. Een vierjarig meisje te Bolsward zou door de moeder aangekleed worden en zat half ontkleed eene wijle op een stof naast een ketel met kokend water. Toen de moeder zich een oogeublik verwijderde viel het kind op den ketel, die kantelde terwijl het kokende water over de zijde van het kind stroomde. Bij de hevige brandwonden kwamen stuipen en na een dag vreeselijk lijden stierf het kind. Uit Ooststellingwerf wordt gemeld Een vreemd persoon vrij netjes gekleed tamelijk groot van gestalte en zeer goed Hol- landsch sprekendeheeft deze en omliggende gemeenten bezochtonder voorwendseldat hij onfeilbare geneesmiddelen had tegen onderschei dene kwalen. Vele lichtgeloovigen hebben zich door hem laten beetnemen één zelf voor f 10. Hij is geen vreemdeling op het gebied van bij bel-teksten die hij bij de patiënten nog al ge bruikt. Men beweert dat hij vroeger evangelist is geweest. Door de politie te Oosterhout is in verze« kerde bewaring genomen een ongehuwde vrouw van 39 jaren die zich ruim 5 maanden in de bosschen tusschon die plaats en Seters heeft opgehouden zich voedende met allerhande rauwe veldvruchten zooals aardappelen, wortels, granen enz. Hare geestvermogens schijnen eenigszins gekrenkt te zijn. Naar men verneemt moet zij in gezegenden toestand verkeeren. Maandag werd door een voerman op de Groote Markt te Haarlem een paard zoodanig mishandeld dat het publiek eindelijk krachtig partij trok voor het dierde Zandvoortsche vischvrouwen raakten zoo verbolgen op den on verlaat dat zij hem ongetwijfeld te lijf zouden zijn gegaan ware eindelijk niet een politie-agent komen opdagen wel te verstaan niet dan na een boodschap ontvangen te hebben. Tegen den voerman is procesverbaal opgemaakt. Reuzel. Eergisterenavond, circa 7 ure, ont stond alhier brand bij M. v. G. Diens schuur en het belendend gebouw zijn totaal verbrand alleen de beesten heeft men kunnen reddende inboedel was verzekerd. Omtrent de oorzaak gist men: M. v. G. had uit menschlievendheid zekeren rondreizenden marskramer logies in zijn schuur verleend. Men denkt dat door onvoor zichtigheid van dien man de brand ontstaan is. Evenwel is bedoelde marskramer de grootste dupe van het ongelukzijn aangezicht en handen zijn totaal verbrand. Zwolle7 Oct. Om een bewijs te leveren dat er in het Noorden veel nuchtere kalveren geslacht worden voor de worstmakerijen en voor speciaal gebruik dientdat in Augustus en Sep tember door een vellenhandelaaar in den omtrek van Meppel en Steenwijk ruim 12000 natte vellen zijn opgekocht. Uitspraken in strafzaken van den 6 Oct. 1881. 1. J. v. d. S., te Waalwijkloopen over eens anders in oogst staanden grond, zonder vergunning, f 3 boete of 2 dagen gevangenisstraf. 2. lo. G. H., 2o. J. C., 3o. E. D., 4o. J. L., allen te Loonopzandovertreding herberg- reglement te Loonopzand, ieder f 3 boete of 2 dagen gevangenisstref ieder. 3. lo. T. H., 2o. A. J. A., te Geertruiden- berg, 3o. A. S., 4o. R. V., 5o. P. I. v. H., de overigen te Waalwijk overtreding herbergregle- ment van Waalwijk, ieder f 3 boete of 2 dagen gevangenisstraf ieder. 4. M. v. G., te Vlijmen, openbare dronken schap, f 3 boete of 2 dagen gevangenisstraf. 5. M. K., te Capellevoerwezen, f5 boete of 3 dagen gevangenisstraf. 6. W. S., te 's Gravemoervoerwezen, f 1 boete of 2 dagen gevangenisstraf. 7. M. B., te Nieuwkuik voerwezen, f0.50 boete of 1 dag gev. 8. D. de R., te Sprang, rijden over eer. zij berm van een kunstweg, f 3 boete of 1 dag gevangenisstraf. 9. J. de B., te Tilburg, diefstal, fl boete of 2 dagen gev. 10. M. K., te Loonopzand, voerwezen, f 3 boete of 2 dagen gev. 11. lo. M. v. G., 2o. L. V., beide te Vlij men, nachtelijk burengerucht, ieder f 3 boete of 2 dagen gev. ieder. 12. W. de W., te Drunen vervoeren van wild in gesloten jachttijd f 5 boete of 3 dagen gevangenisstraf. Allen in de kosten. Van den 30 September tot en met 6 Oct. WAALWIJK. Gehuwd: Franciscus Oosterhout en Antonetta Ros. Bevallen: Maria Johanna Pennings, geb. van Ertrijck, z. Jacoba Judik Treffers geb. Kuij- rsten, d. Overleden: Petrus Johannes Adrianus Elshout, 5 maanden. AMSTERDAM7 October 1881. Onze beurs herstelde zich heden eenigszins van de jongste dalingvan de meeste fondsen is eenige verbetering te meldenterwijl ook de Amerikaan-

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2