Nummer 86. Donderdag 27 October 1881. 4e Jaargang X K Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Bekendmaking. BUITENLAND. Frankrijk. De Yerstootene, Spanje. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Kamer van koophandel en fabrieken. Het gemeentebestuur van Waalwijk maakt be kend, aat eene vergadering van kiesgerechtigden ter verkiezing van 3 leden voor de kamer van koophandel en fabrieken aldaar, zal plaats heb ben op Maandag 21 November 1881, ten raadhuize te Waalwijk, des voormiddags van 9 tot 12 ure. Wijders, dat de lijst der kiesgerechtigden ter secretarie alhier ter inzage is nedergelegd ran den 24 dezer tot 1 November a. s., gedurende welk tijdstip daartegen bezwaren kunnen worden ingebracht bij het gemeentebestuur. Tegen de beslissing van het gemeentebestnur kan in beroep worden gekomen bij gedeputeerde staten van Noordbrabant. Waalwijk, 20 October 1881. Het gemeentebestuur voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. De directeur van het rijks- post- en telegraaf kantoor te Waalwijk bericht, dat het kantoor op Zon- en feestdagen voor het publiek open zal zijn: van 8 9 ure voorm. van 21/2 572 nam. van 7 8 nam. Waalwijk, 25 October 1881. BAGGERMAN. Aanstaanden Vrijdag begint de zitting. De kamer moet zich eerst nog constitueeren, maar de senaat is dadelijk gereed, en daar verwacht men dan ook een interpellatie. In de kamer verwacht men, dat opnieuw de wenschelijkheidi eener herziening der grondwet in zake de se naatsverkiezing zal worden ter sprake gebracht. Gambetta heeft weer een spreekreis door de provincie aanvaard, dat een week duren zal. In den laatsten tijd komt men weer terug op LXVI1I. Op het balcon. «Zeg aan Mrs. Routh dat ik haar morgen hoop te bezoeken en haar beter te vinden," zeide George. Daarop ging hij langzaam naar het huis zijner moeder terug. Een rijtuig met verblindende lantaarns rolde hem voorbij. Het was Mrs. P. Ireton Bembridge en die ontmoeting herinnerde hem weder aan de bekommering van zijn oom. Toen hij te huis kwam vond hij Mr. Felton alleen en deelde hem mede wat hij gehoord had. ,/Gij hebt volkomen gelijk als gij meent dat deze vrouw ^ij haat, George zeide Mr. Felton, nadat zij eenige oogenblikken hierover gesproken haddeu. „Ik zou ook liever uit iedere andere bron putten1maar men mag geene gelegenheid laten voorbijgaan om inlichtingen in te winnen, en het is reeds eenige troost het een of ander te kunnen hooren. Ten minste geloof ik, uit hetgeen gij mij zegt, te kunnen opmaken, dat hem geen ongeluk is overkomen. Intussehen zal ik mij morgen bij haar laten aanmelden." George wenschte zijn oom goeden nacht en wilde juist de kamer verlaten toen hem iets te binnen viel. //En misschien heeft Mrs. Bembridge een por tret van Arthurzeide hijaan de deur no" eens terugkeerende. «Volgens de beschrijvingdie gij mij var, haar geeftis het zeer waarschijnlijkdat zij derge- gelijke zegeteekenen bezit. Ik geloof wel niet, dat wij deze hulp zullen behoeven maar zoo de berichten die zij ons geeftniet voldoende zijn kunnen wij het haar altijd nog vragen en daardoor zullen wy tijd winnen." Advertentiën 1—7 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. zijn reis naar Duitschland en wordt weer be weerd, dat hij toch wel bij Von Bismarck op Varzin is geweest. Uit Tunis wordt gemeld, dat kolonel La- roque bij Massouadi opnieuw een aanval der opstandelingen onder Ali-ben-Amur, met groote verliezen hunnerzijds afsloeg. Forgemol meldt inmiddels, dat eenige stammen hunne onderwerping hebben aangeboden. Ali-bey handhaaft met moeite maar zeer krachtdadig de subordinatie onder zijn troepen. Hij verklaarde, toen zij aarzelden naar Zaghouan op te rukken, dat hij eiken muiter zou laten fusileeren. In het cirque Fernandete Parijswerd Zondag een vergadering gehouden van radicalen ter bespreking van de Tunesische aangelegenhe den. De reeds zoo dikwijls tegen de regeering ingebrachte beschuldigingen werden bij deze gelegenheid door onderscheidene sprekers her haald, en met bijna algemeene stemmen werd eene motie aangenomen, houdende verzoek aan de kamer om onmiddellijk een nauwkeurig on derzoek te doen instellen met betrekking tot dezen oorlog. Mocht uit dit onderzoek blijken, dat de wet is geschonden of verraad is gepleegd jegens het land, dan moeten, aldus luidt de resolutie, de ministers en hunne medeplichtigen in staat van beschuldiging en financieel aanspra kelijk worden gesteld. In de Salie Grafford werd een vergadering van werklieden gehouden ter bespreking van hetzelfde onderwerp. Daar werd een resolutie aangenomen, inhoudende, dat de partij van den werkenden stand zich afscheidt van de burgerij en haar zal bestrijden, omdat zij tegenover het recht en het volk schuldig is aan den oorlog in Tunesie. De Times verneemt uit Tunis, dat de bey weigert met Roustan de relaties weder op te vatten, zoolang de oud-premier Mustapha niet hersteld is. JL)es bey's jongsten broeder Taib- bey's kansen op den troon nemen bij een waar schijnlijke abdicatie van den bey toe. Taib-bey belooft groote hervormingen. De groete daling der Tuniseesche bonds veroorzaakt ongerustheid: Erkend. Sedert de onvirwachte en onvoorziene terug komst van George nit Amsterdam, was er in het gemoed van Stewart Routh een gevoel van on zekerheid en onrust ontstaan welke hij nooit te voren gekend had. Van zijne kindsheid af hard er. ongevoelig van aard had hij steeds die koelbloedigheid en onverzettelijkheid weten te bewaren en deze eigenschappen waren hem dus in zijne positie van zeer groot nut. De terug komst van Georgedie men had trachten te verhinderenbewees hem dat zijne berekening kon falen en sedert dien tijd maakte een gevoel van vrees zich van hem meester. Had het ge luk dat zich zoo hardnekkig aan hem verbon den scheen te hebben, hem thans geheel verlaten? Het eerste gevoel van vrees had zich van hem meester gemaakt toen Harriet Harriet die hem had moeten waarschuwen zoo zij zelve niet hare geestkracht verloren had toen Har riet hem op hare zachte bemoedigende wijs gezegd had dat deze hinderpaal te overkomen was zoowel als alle vroegere die zich hadden opgedaan. Hij gevoelde niet het minste berouw, niet de minste wroeging van het geweten, doch alleen een gevoel van bitterheid verbolgenheid op zich zelf en op Harriet en een innigen haat tegen den jongelingdie zoo lang zijn werktuig geweest was en nu in een werktuig zijner straf veranderd was. Toen George Dallas Harriet verlaten had na het gesprek dat met de belofte eindigde voorloopig niets te doen om de iden titeit van Deane aan den dag te brengen had Routh inwendig van toorn en woede geschuim bekt. Zoo het ongestraft had knnnen geschieden en had de moord zijn toestand niet verergerd dan zou Dallasdat bekende hij zich zeiven reeds lang als liet slachtoffer zijner wraak ge vallen zijn. Routh was er de man niet naar om eerst iemand te dooden omdat hij er zijn voordeel mede doen kon om daarna voor een Volgens de laatste opgaven bedroeg het aantal zieken in het Fransche expeditie-leger twaalf a vijftien duizend op een legersterkte van vijf en twintig tot vijf en dertig du'zend man. Overleden waren daarvan acht a negenhonderd waarvan vijf en tachtig percent aan typhus, daar onder niet medegerekend de zieken, welke naar Frankrijk zijn teruggezonden. Het volgende geval, waardoor honderd en vijftig duizend frank als rechtstreeksche schade in zee geworpen is, geeft een klein denkbeeld van de goede zorgen, waarmede de Tunesische expeditie is ondernomen.- Aan boord van een sr hip, op reis naar Tunis, was ook een detachement troepen met honderd acht en negentig paarden. Men had verzuimd voor deze dieren de noodige inrichtingen aan boord te maken; men had ze eenvoudig in het ruim als goederen saraengestuwd. Toen het schip aan het rollen ging, werden natuurlijk, in weerwil van het vrij stille weder, al de paarden als hutspot dooreengeworpen, met het gevolg, dat eer de tocht half gedaan was, honderd vijf tien paarden dood waren. Deze werden een voor een uitgeheschen en overboord geworpen. De overige, die bij aankomst nog in het leven waren, konden natuurlijk geen dienst doen. Het huwelijk van den heer Wilson, onder secretaris van staat bij financiën, met mejuffrouw Grévy, is^ Maandag burgerlijk en kerkelijk op liet Elysée zeer eenvoudig voltrekken. De heer Wilson is een en veertig en mejuffrouw Grévy twee en dertig jaar oud. De getuigen waren Ferry eu Magnin voor den bruidegom, en Paul en Albert Grévy, beide broeders van den pre sident voor de bruid. In Ville d'Avray, het buitenverblijf van Gambetta, is een man in hechtenis genomen, onder verdenking Gambetta te hebben willen vermoorden. De gevangene heet Florian en is een wever uit Reims; hij schijnt krankzinnig te zijn en noemt Gambetta „het hoofd der bour- goisie", dat afgeslagen moet worden. Florian wordt dsor geneesheeren in 't geheim gadege slagen. Men heeft wel eens de mogelijkheid be- tweeden moord terug te deinzen wanneer zijne eigene veiligheid er van afhing. Zijn haat op George ging met de bitterste verachting gepaard, en toen hij den jongeling boven verwachting handelbaar en voor Harriets redenen volgzaam bevondwas zijne minachting grooter dan de geruststelling welke uit George's zwakheid voort vloeide. z/De dwaasde vermetele botterik zeide Routh toen hij dienzelfden avond in ?ijne slaap kamer rondzagwaar een geoefend oog allerlei toebereidselen tot een overhaast vertrek zoude bemerkt hebben. „Het is nauwelijks de moeite waard hem te misleiden of te beheerschen. Hij wantronwde mij voor hij vertrok en de eerste schoone vrucht zijner bekeering onder den in vloed der moederlijke vermaningen bestond in bet besluit mij te betalen rn zich op deze wijze aan mijn invloed te onttrekken. En toch laat hij zich door mijn brief zonder de minste moeite bepraten en zijn eerste weg is bij zijn terugkeer naar ons. Hij stelt een even onbepaald vertrou wen in Harriet als ooit, en is hij tegenwoordig al niet meer ingenomen met haar als vroeger toch is hij even onderworpen aan haar wil." Het cynische karakter van den man vertoonde zich zelfs in de geringschatting waarmede hij aan ziji: geluk dachten in de lichtzinnigheid waarmede hij de geheele zaak uit zijne gedachte zocht te verbannen of zulks ten minste trachtte te doen. Slechts eene zaak waarvan hij zich geheel wenschte los te maken hinderde hem zijne vrouw. Harriet had te veel van hare krachten gevergd, niet van krachten haars geestesmaar van die haars lichaamsharer zenuwen. Zij beminde nog immer haren man, met de liefde der ver twijfeling maar hare helderheid hare onbe schaamdheid eigenschappen welke zij zelfs op de paden der zonde bewaard had waren verdwenen. Zy beminde hem nog met al de sproken, dat in vervolg van tijd het Amerikaan sche graan van de Europeesche markten verdrongen worden door dat van Tunis. In Tunis moet men land kunnen koopen voor de hïlft van den prijs, die er in het westen der Vereenigde Staten voor betaald wordt; de grond is er zoo vruchtbaar, dat hij tweemaal per jaar een oogst oplevert en de qualiteit van het graan moet gelijkstaan met die van de hooggeroemde Hongaarsche en Zeeuwsche tarwe. Daarenboven kan men er zeer goede paarden koopen voor veel minder prijs dan in Amerika en trekossen voor veel minder dan de helft van wat daar er voor betaald wordt. Voorts zijn de Tunesische hoeven alle betrekkelijk dicht bij de kust en is de haven van La Galetta slechts 60 uren van Marseille, iets minder van Genua, en slechts 24 uren verder van Triest en Fiume verwijderdterwijl het Amerikaansche graan honderden mijlen ver per spoor naar de kust vervoerd moet worden, om een langdurige zee reis te ondernemen. Het eenige wat voor de ontwikkeling van Tunis vereischt wordt, is de vestiging van een groot aantal Europeesche kolonisten, met Europeesch kapitaal en goede landbouwwerktuigen. Men verwacht die dan ook zeker na de Fransche annexatie, en de veiligheid van leven en eigendom, die daarvan het gevolg zullen zijn. Of die veiligheid echter onmiddellijk uit de de Fransche annexatie zou voortvloeien, met het oog op den tegenwoordigen toestand in Algerie, terecht te betwijfelen; maar zooveel is zeker, dat Noord Afrika, onder een goed, vrij zinnig Jbestuur, een geduchte mededinger van Amerika kan worden. De Spaansche gezant te Tangar geeft zijn vrees te kennen voor de cholera, die te Marokko ia uitgebroken, tengevolge van den terugkeer der pelgrims van Mekkahij verzoekt maatregelen te nemen ter voorkoming eener verspreiding der epidemie in Spanje. liefde van haar vroegeren hartstochtmaar deze ging thans vergezeld van zekere onstuimigheid en tegelijk vrees en schrik. Dikwijls beving haar in de duisternis eene plotselinge huivering, welke zij als eene physieke zwakheid zocht te bestrijden of stopte zij des nachts hare ooren dichtom zijne ademhaling niet te hooren. En dan schepte zij weder moed en vroeg het zich afhoe het mogelijk wasvoor den man te sidderen voor wien zij alleshaar tehuis, haar naam hare bloedverwanten ja zelfs haar God ten offer had gebracht? Zij had niet getracht zich zelve te misleiden had het zich zelve niet zoeken diets te maken dat hij anders was dan hij zich voordeed zij had hem bemind zoo als hij was. Zij leefde voor hem zij geloofde in hem zij verlangdewenschte geen andei leven en was zij al in den laatsten tijd het offer van een verschrikkelijken angst geweesthet was zoo haar lotsbestemming. Dat lot was echter niet gemakkelijk te dragen want zij was eene zwakke vrouwhare zenuwen trilden somtijds en wilde spoken joegen haar schrik aande eeuwige slapeloosheid maakte haar doodzwak en op hare lippen lag een klem die het haar onmogeliik maakte te lachen als weleer, en opgeruimd te zijn in haren onigang. Zij haatte en verachtte zich zelve om deze zwakheid en had zich in stukken kunnen scheuren wanneer zij gevoelde dat eene koude rilling zich van haar meester maaktezoodra Routh haar aanraakte of haar toesprak. Zij bestreed deze zwakheid zoo als zij ze noemde met volharding en moed en met het vaste voornemen zich zelve te over winnen maar het gelukte haar nietslechts kon zij nu en dan hare verraderlijke aandoening onderdrukken doch slechts voor korten tijd Deze keerde bij de eerste gelegenheid terug en kwelde en martelde haar dan nog meerals had zij haar nooit bestreden. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1