Lederberiehten. Huidenberichten. Engeland* Duitschland. Italië. Griekenland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Zondagmiddag werd in Hydepark te Londen, onder de leiding der nationale land-league van Groot Brittanie, eene monstermeeting gehouden, die door ongeveer 50.000 personen bijgewoond werd. Drie afgevaardigden hielden redevoerin gen en met algemeene stemmen werden resolu tion aangenomen tot afkeuring van het gedrag der regeering ter. opzichte van Ierland. Volgens the Irish Times is het op dit oogenblik in Ierland merkwaardig rustig en is dit voor geen gering deel toe te schrijven aan een brief van aartsbisschop Croke. Op verschil lende plaatsen heeft de geestelijkheid openlijk verklaard hiermede in te stemmen. Hier en daar hebben nog enkele arrestatien plaats. Door de regeering is beslag gelegd op een oorlogschip, dat naar alle waarschijnlijkheid voor Chiliaansche rekening gebouwd werd. Volgens berichten van Daily Telegraph /uit Pietermaritzburg worden zoowel aan de zijde der Engelschen als van die der Boeren ijverig oorlogstoebereidselen gemaakt. Men verwacht dat, wanneer de overeenkomst den 3 November niet door de Transvaalschen is goedgekeurd de Britsche troepen voorwaarts zullen rukken. Volgens de conventie hebben ze daartoe reeds twee dagen vroeger het recht. Een brief te Qnetta van den emir ont vangen berichtte aan de Britsche militaire over heid de overgave van Herat in het begin van October na een bloedigen strijd in de omtrek der stad. Ayoeb Khans sterkere artillerie deed aanvankelijk de overwinning naar zijne zijde overhellendoch des emirs cavallerie besliste den strijd. Het overloopen van Ayoeb's Ilerat- sche regimenten wordt niet bevestigd. Volgens de Lloyds zijn in de vorige week niet minder dan 105 Engelsche schepen vergaan Daarvan strandden er 80 op de kusten van het Vereenigd Koninkrijk. De schade hierdoor ver oorzaakt wordt op verscheidene millioenen pon den sterling geschat. Onder dit aantal schepen komt ook voor de prachtige stoomboot „Cyprian" die op twee mijlen afstand van Nevin op een rots stootte. De bemanning zocht zich door zwemmen te redden, maar, ofschoon het grootste getal van hen van zwemgordels was voorzien, kwamen er van de 29 personen slechts acht behouden aan land. De kapitein behoorde ook onder de verongelukten. Door den lord mayor van Londen is een inschrijving geopend voor de betrekkingen der slachtoffers van den kevigen storm, die op de Oostkust van Schotland gewoed heeft. Daar zijn 31 visschersbooten, ter waarde van 10 000 pond sterling vergaan en kwamen 167 menschen om het leven. Op den Midlandspoorweg te Derford, bij Leichester, is een passagierstrein, door verkeer den wisselstandop een kolentrein geloopen. Twee rijtuigen werden geheel verbrijzeld, de an dere zwaar beschadigd, drie reizigers gedood en een aantal personen, waaronder ook de machinist zeer ernstig gewond. Een tweede zware storm, bijna even hevig als die van verleden week, heeft Woensdagnacht en Donderdagmorgen op de westkust van Enge- lond gewoed. Vele schepen zijn daar vergaan, waarbij een groot aantal menschen om het leven kwamen. In het visschersdorp Eyemouth worden niet minder dan 128 visschers vermist, die waar schijnlijk allen met hun booten in den storm van verledeu Vrijdag zijn verongelukt. De agitatie voor de rijksdagverkipzingen is in vollen gang en met spanning verbeidt men den uitslag. De officieuse bladen slaan een minder onbehoorlijken toon aan dan vroeger wel eens liet geval was maar willen toch blijkbaar van verzoening met het liberalisme niets welen. Het zal dus alleen de clericale-conservatieve coalitie te bestrijden hebben. Te Straatsburg stond onlangs een plaat handelaar te rechtdie zijn beeldschoone win keldochter als de /treurende Elzas" had laten pkotographeeren. De ambtenaar van het open baar ministerie bedierf echter het tragische van het geval door aan te toonen dat de „treurende Elzas" verloofd was met een Pruisisch soldaat, een mededeelingdie groote vroolijkheid ver wekte, zelfs onder de Franscbgezinden van het publiek. De driedubbele bekleeding van de St. Go- t hardtunnel, op de bekende gevaarlijke plaats is nu gereed en heeft zich, tegen het vermoeden van sommigen, goed gehouden. Men zal zich herinneren dat ee gedeelte van de tunnel onder het dorp Andermatt (een plaats die men aandoet wanneer men uit Fluelen door het Reuss- dal over den Furcapas naar den Rhönegletscher gaat) voortdurend verzakte en dat de sterkste gewelven niet tegen den druk, die de massa bood, bestand waren. De nieuwe gewelven ech ter heböen dien druk overwonnen, en men ver trouwt nu voorgoed afgerekend te zullen hebben met eene moeielijkheid die eerst onoverkome lijk scheen. De geheele tunnel zal tegen het einde van deze maar.d gereed komen. Het oogenblik van de ontmoeting van onzen koning met den keizer van Oostenrijk nadert. Koning Humbert veriaat Monza Woensdagavond; den volgenden morgen trekt hij de Oosten rij ksche grenzen over bij Pontafelwaar hij door de burgerlijke en militaire overheden begroet zal worden, 's Avonds van dien dag dus Donder dagavond, ten 8 ure, wordt hij te Weenen ver- waclitom Zondagavond weder te vertrekken. De keizer van Oostenrijk komt Woensdagmorgen van Gödölö te Weenen terug, om de leden der legatie te ontvangen. Vrijdag is er galavoorstel ling in de opera, Zaterdag gala-diner en Zondag groot concert opjiet keizerlijk kasteel. Koning Humbert zal vergezeld worden door Depretis en Mancinide Italiaansche gezant te Weenen graaf Robilant, gaat zijn koning tot de grenzen tegemoet. Volgens de laatste berichten zal de koningin haar gemaal eveneens naar Weenen vergezellen. Uit Pisa wordt bericht, dat de trein, die den 22n dezer 's nachts van Spezzia naar Pisa vertrokken istusschcn Sazana en Avenza is ontspoord. Een persoon werd gedood en twintig gewond. De ministers Depretis en Berti waren in den trein. Zij hebben geen letsel oekomeu. Uit Athene schrijft men dat de werkzaam heden voor de droogmaking van het meer Copais zijn aangevangen en wel met ruim driehonderd man, die tusschen de 2 en 3 drachmen (f 0.90 a 1.35) dagloon ontvangen. De werkzaamheden aan de landengte van Corinthe vorderen minder vlug door gebrek aan werklieden doch dit zal spoedig verholpen zijn daar uit Constantinopel het aanbod gedaan is zooveel arbeiders te leveren als noodig zijn tegen 2 a 3 franc per dag. Een bende roovers heeft in de nabijheid van de stad Berre in Macedonië een reiziger gevangen genomen en verlangt voor zijne vrij lating een losgeld van hor.derd-twintig-duizend gulden of de vrijlating van den onlangs door de Turken aangehouden hoofdman Niko. Zij dreigen den gevangene te zuilen vermoorden, indien men niet spoedig aan hunne eischen voldoet. Uit St. Petersburg schrijft men, dat in No vember een der belangrijkste staatsprocessen in de Russische geschiedenis zal worden behandeld. Dertig of veertig nihilisten zullen voor de recht bank moeten verschijnen daaronder zijn zeer aanzienlijke personen die reeds vroeger veroor deeld zijn en betrokken in den moord van den vorigen keizer. Bij den grooten brand in de tramwaystallen te New-York is ook het aangrenzende gebouw vernield, waarin eene schilderijententoonstelling gehouden werd. De meeste kunstwerken zijn verloren gegaan en daarondor ook het omvang rijkste stuk van den beroemden Franschen schil der Meissonnier. Het stelde Napoleon I voor, mringd door een schitterenden staf, een regi ment curassiers salueerende, hetwelk voorbij stoof om eene charge in den slag van Friedland uit te voeren. In 1876 werd dit stuk, hetwelk on geveer 2 meter breed en 1 meter hoog was voor 400.000 francs gekocht door Van der Bilt, wiens zoon het kort geleden voor eene tentoon stelling had afgestaan. De waarde der bij den brand verloren schilderijen wordt op 2 millioen dollars geschat. Tilburg. 26 Oct. 1888. Naar men verneemt, wordt het inspectie-bu reau der maatschaphij tot exploitatie van staats spoorwegen van hier naar Breda overgeplaatst. De mazelen heerschen alhier in ergen graad. In de afgeloopen week zijn door de politie aan 320 huisgezinnen kaarten afgegeven met het opschrift „Besmettelijke ziekte. Ma zelen". De lessen aan de burgeravondschool alhier zijn aangevangen met ruim 300 leerlingen. Waalwijk, 26 October 1881 De Belgische gezant bij ons Hof, G. A. Graaf van der StratenPonthozis door zijne regee ring benoemd tot. gezant te Berlijn. Hij wordt in den Haag opgevolgd door baron d'Anathan voormalig gezant van België bij den pauselijken stoel. Naar Het Vaderland verneemt hebben de onderhandelingen tusschen ons land en Frankrijk over het handelstractaat een gunstigen loop ge nomen zoodat zij waarschijnlijk spoedig zullen geëindigd zijn. Bij de Maandag gehouden aanbesteding van het opbouwen van het onlangs gedeeltelijk afgebrande huis van H. Van Schijndel, smid alhier, was ingeschreven door: J. G. Meulkens, voor f2800. Jan Van Huiten -2400. Adrianus Demmers -2350. P. Van de Pas - 2200. G. G. Van Huiten -2200. N. Van Well -2114. Adr. Van Huiten - 2101. Het werk is aan den minsten inschrijver ge gund. Behalve de reeds vroeger vermelde stukken, zullen in de aanstaande vergadering der staten van Noord-Brabant nog behandeld wordenadres om eene bijdrage ten behoeve der m aatschappij tot verbetering van den toestand der bewoners van de kerkelijke gemeente St. Willebrord onder Rucphenverzoek om eene bijdrage in de kosten van aanleg enz. van kunstwegen onder OisterwijkBerkcl en llaaren adressen tot ondersteuning van het plan van een uitwate- ringskauaal vau de rivier de Mark nabij Terheijden naar den Araerwijziging van het bijzonder regiement voor het waterschap de gecombineerde Vliertsche polders; verzoek van den gemeente raad van Ossendrecht om eene bijdrage in de kosten van aanleg en van het eenjarig onderhoud van een keiweg van het dorp Ossendrecht door de Molenstraat naar den prov. weg Bergen-op- ZoomPutte; adres van het bestuur van het waterschap de Dommelbezwaren inbrengende tegen het voorstel tot het verleenen eener bij drage in de kosten van verbetering van de Voorste Stroom en Leijverzoek van het ge meentebestuur van Gimmken om eene bijdrage in de kosten van een aldaar aan te leggen weg. Stemgerechtigde ingelanden van het water schap van Empel en Meerwijk hebben te 's Her togenbosch eene vergadering gehouden tol be spreking van het door gedeputeerde staten ont worpen besluit tot oprichting van een waterschap van den Maasdijk van Grave tot Crevecoeur. Met uitzondering van een enkelen verklaarde men zich op goede gronden tegen de oprichting van het waterschap en werd besloten de be zwaren aan ged. Staten kenbaar te maken het daartoe strekkend adres te doen drukken en aan elk der leden van de provinciale staten een exemplaar toe te zenden. Voorts werd het be stuur gemachtigdom bijaldien onverhoeds de staten tot de oprichting mochten besluiten bij de hooge regeering alle mogelijke stappen te doen ten einde de koninklijke goedkeuring niet worde verieend. Blijkens een door gedeputeerde Staten van N.-Br. aan de staten van dat gewest gegeven overzicht van den financieelen toestand der pro vincie bedraagt de schuld wegens aangegane geldleeningen thans f 1.478,000. Van f 406,500 wordt 4^2 van f 1,071,500 4 ten honderd rente betaald. De renten verschijnendende den 1 Januari e. k., bedragen f 30,906,64. De jaarlijksche schade die tengevolge der gebrekkige afwatering van de rivier de Mark wordt geleden heeft het bestuur van het heem raadschap van de Mark en Dintel er toe geleid om een plan tot verbeterde waterlossing te ont werpen bestaande in het graven van een kanaal van de Mark nabij Terheyden naar de Amer. De kosten worden op 1 620,000 geraamd. Voornoemd bestuur heeft aan de prov. staten eene bijdrage van Ys der kosten verzocht. Men begint zich ongerust te maken over de Willem. Barents. Het scheepje werd reeds 15 dezer in het vaderland terugverwacht, ener is tot heden nog niets van vernomen. Naar wij vernemenheeft de afdeeling Rotterdam Schiedam en omstreken der Holland- sche maatschappij van landbouw van den minister van binr.enlandsche zaken vergunning bekomen tot het houden eener tentoonstelling van vet vee Rotterdam. Die tenloonstell. zal plaats hebben op 28 Maart a. s., op de binnenplaats van den Doele. De huisvrouw van Adriaan Pols, genaamd Dymphna Bouwens, te Kaatsheuveloud 46 jaar, heeft zich Vrijdagnacht ca. half een ure verdronken in een put achter hare woning. De ongelukkige leed sedert eenige dagen aan ver standverbijstering en laat een diep bedroefde echtgenoot met vier kinderen achter. Te Dongen is de huizinge, bewoond door P. De Wilde, in „de Bergen" afgebrand. Alles is een prooi der vlammen geworden. Met veel moeite hebben de bewoners hun leven kunnen redden. De schade wordt op f2000 begroot, alles was verzekerd, Te Reek zijn 12 boerenwoningen verbrand. In eene der woningen zijn 12 runderen, 8 var kens en 2 paarden omgekomen, terwijl een kind van 10 jaar, dat nog een schaap uit den stal wilde halen, door een zwaren balk werd getrof fen, hevige wonden bekwam en een half uur daarna overleed. Door de duisternis misleid is de vrouw van den heer v. d. A., te Uden, zaterdagavond te water geraakt en verdronken. Haar lijk is in een sloot in het gehucht de Hoeven onder de gemeente gevonden. Tc Made is zekere De B. in hechtenis genomen, op vermoeden dat hij zijne vrouw door vergift het leven heeft willen benemen. De man heeft zijne misdaad reeds bekend. Verregaand misbruik van sterken drank en daaruit ontstane huiselijke oneenighe id is de vermoedelijke oor zaak van dit treurige feit. Uit Dinteloord meldt men een tjalkschip, bevaren door den schipper Veen, met vrouw en knecht, is gedurende den laatsten storm tegen den Drievriendenpolderdijk geslagen en staat thans rechtstandig op de droog geloopen gorzen, te midden van grazende schapen. Sedert 1825 is de vloed hier niet zoo hoog geweest. Het schip, zonder lading, heeft weinig averij beko men het vlot brenger, zal met groote kosten gepaard gaan de afstand lot het Volkerak is nagenoeg 20 minuten gaans. Donderdagavond, om 8 ure, ontstond er brand op de vierde verdieping van de stoom spinnerij van Gebr. Scholten Co. te Almeloo. In betrekkelijk koifcm tijd was de fabriek eene vuurzee. Dc brand was zoo hevig, dat de ge heele stad verlicht was. Als men weet dat alles in zoo'n fabriek van olie en vet doortrokken is, zal men eenigszins kunnen begrijpen hoe het zoo fel brandde. Gelukkig heeft de brand zich alleen tot de fabriek bepaald; een ververij en een looierij, hoewel in de nabijheid, zijn gespaard. De brandweer komt voor haar ijver alle lof toe. Men schat de schade op 2 ton. De fabriek is bij verschillende maatschappijen verzekerd. Een honderdtal arbeiders is door dit ongeval zonder werk. Volgens een door de maatschappij Neder land uit Aden ontvangen telegram, is den 4n October de as van het stoomschip „Koning der Nederlanden", kapt. Bruijns, op reis van Bata via naar Suezop 5° ZB. en 64° OL. in den achtersteven gebroken en drong het water naar binnen, waarna den volgenden dag het schip verlaten moest worden en het daarna is gezonken. Al de opvarenden hebben zich intijds in de sloepen begeven geproviandeerd voor 3 weken, en maakten zeil naar de Chagoseilanden. Den lln October is de sloep, waarin de le officier met een gedeelte der equipage en een "gedeelte der passagiers, door liet stoomschip „Wyberton" opgenomen en 11. Donderdag te Aden aangebracht. Toen die sloep werd opgenomen waren de andere sloepen niet in het gezichtde le officier ver wacht dat deze de Chagoseilanden zullen bereikt hebben, terwijl door het gouvernement te Aden naar Ceylon is getelegrapheerd, om var. daar een oorlogschip naar de eilanden te zenden. De plaats van het ongeval is gemakkelijk op de kaart te vinden. Dc afstand van daar tot de -Chagoseilanden is ongeveer 120 mijlen. De eerste boot heeft 7 dagen noodig gehad eer zij op haar weg de „Wijberton" ontmoette. Omtrent de Chagoseilanden weet men het volgende De Archipel bevat kleine eilandjes en rotsen. Het voornaamste eiland Chagos is 11 uren in omtrek en heeft een schoone recde voor oorlog schepen. Het klimaat is zeer gezond. De kusten hebben overvloed van zeer groote schildpadden, en op het land zelf groeien vele kokosboomen. De bevolking is zeer vreedzaam en telt boven dien vele Fransche kolonisten. De eilandengroep behoort tot de Britsche kolonie Mauritius. Het stoomschip „Koning der Nederl." moet ter Amsterdamsche beurs voor een bedrag van zeven en een halve ton verzekerd zijn, aan welke som echter de maatschappij ztlve voor een be langrijk bedrag deelneemt. liet schip was in 1872 gehouwd en groot 3060 ton nieuwe maat. Het oorlogschip, dat de Engelsche regeering uitzond naar de eilanden heeft ongeveer vijf dagen noodig om daar aan te komen van de eilanden bestaat geen telegraphische gemeenschap met eenig punt, zoodat het schip naar Ceylon terug moet keeren voor het eenig bericht kan zenden. Behoudens het geval dat de arme zwervers zeiven eenig ander punt bereiken, wat niet waarschijnlijk is, zal men dus voor 1 of 2 November niets van neu vernemen. Het aantal sloepen, waarin die 175 personen verdeeld zijn, blijkt zes te zijn hoe ruim zoo'n sloep ook is, kan men toch wel bedenken, dat er voor ongeveer 30 personen weinig meer dan een plaatsje om le zitten in te vinden is, zoodat de vermoeienis en uitpnttir.g der schipbreuke lingen ook wanneer zij behouden aankomen moeielijk te beschrijven zal zijn. Brengen zij er het leven af hoe menig stil gebed zou er hier wel voor hen opstijgen dan zullen zij dit niet het minst te danken hebben aan de kloekmoedigheid, de^vastberadenheid van kapit. Bruins, dien wij nu letterlijk door iedereen met wien hij bekend is hebben hooren prijzen als eer. der beste kapiteins, die op Indie varen. Voorraad te EINDHOVEN. Gebrs. Keunen. 80 gez. B.-Ayres 34 p. 6 dozijn gr. kalfsvellen 28 p. A. H. Pessers. Gez. B.-Ayres 34/40 p., dito 32 p., Westindische en andere bijsoorten in verschil lend wicht, paardenleer, zwart en grauw over leer. 8. Verhagen. 80 gez. B.-Ayres 38/40 p., grauw overleer 4 p. Ant. Kerssemakers-Simonis. Gez. B.-Ayres 32 tot 50 pgez. ruggen. G. Schellekens. Inlandsche rundshelften, grauw, getouwd en in 't vet. P. Schellekens. 50 gezouten Urug. 33 p., 50 gez. platen, 100 zuigers en kalfsvellen, 50 grauwe pinken, 50 runashelften300 pond afval van zoolleer. Glaudemans. Paardeleer in 't smeer. Zwarte Singaporen 6 p., zwarte Daccas 5 p. GESTEL. P. v. d. Laak. Gez. en drooge paardenhalzen Javas ronde nerf en in het smeer 6/7 p. J. Moonen. 100 gez. Urvg. 36 p. T. J. van Luijtelaar. 50 gez. B.-Ayres 35 p., paar- denleder getouwd en in 't smeer. Javas in 't smeer en Javabinnenzoolleder. M. Kuiten. 200 Daccas in 't smeer 5 p. 50 grauwe Kaap 5 p. WOENSEL. o E. Vosters. 30 gr. inlandsche helften 7/8 p. 40 gr. pinken 10/12 p. Zuigers 4/5 p. 60 banden tuigleer 12/14 p. 50 getouwde Daccas 4/5 p. 100 gez. Urug 36/40 p. Looiersbeurs den eersten en derden Dinsdag van elke maand bij den heer VAN NOORD, stationskoffiehuis, alwaar ook steeds het voor- raadsboek ter inzage ligt. AMSTERDAM. Bericht van de makelaars Brouwer, Anchor en Dordregtcr. Verkoop bij inschrijving op 8 November 1881, Iedere partij afzonderlijk, 's middags ÏS1^ ure. Entrepotdok 7e Afd. Zeilende per „Deliane" van Soeaabaya naar Am sterdam vertrokken 24 September. No. 1. 352 Soerabaya runder- ca. 6 kilo. 2. 504 in a 5Ys ii

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2