W inter-Concert Oproeping. Te Waalwijk EEN ONDERWIJZER Stoomtramwegmaatschappij, Een HUIS, de Winterdienst Engeland* Duitsehland. Oostenrijk. Griekenland. Amerika. BINNENLAND. Uit de hand TE KOOP. Harmonie FESPER ANCE op Maandag 7 November (HULP) Antoon Tielen, GETROUWD: MARTINUS TIMMERMANS met ANTOINETTE MARIA J0SEPI1INA ANNA flOUBEN, Johannes Baptist De Bakker, te WAALWIJK. op de Harmoniezaal. MUSIS SACRUM, te Waalwijk, op Vrijdag 11 November, wordt tegen 15 NOVEMBER of tegen een nader overeen te komen tijd GEVRAAGD op een jaarwedde van f 800. Tevens bestaat er gegrond vooruitzicht werkzaam te worden bij de Rijks Nor maalschool en voorberei dende klasse alhier. DE NOORDBRABANTSCHE te WAALWIJK. De Tunesische opstandelingen in den om trek van Kerouar. hebben zich vereenigd met e^nige stammen aan de grenzen van Tripoli en trekken brandstichtende en plunderende, de ko- lonnes van Saussier, Etienne en Forgemol achterna, wier grootste afdeelingen thans voor Kerouan, in Meosches-el-Bab, zich vereenigd hebben. Een Arabier, die op een Fransche patrouille geschoten had, werd door den khalif van Med- sches aan de Franschen overgeleverd tengevolge der bedreiging, dat, zoo hij niet in hunne han den werd gesteld, tien notabelen der stad dood geschoten zouden worden. Bou-Amema het geduchte Algerijtische opstandelingenhoofdvan wien in langen tijd niets gehoord is, bevindt zich, volgens het mi- nisterieele Madridsche blad, „el Correo", dat gewoonlijk goed ingelicht is, met 10.000 ruiters en 20.000 voetknechten van verschillende stam men te Oued-Erreth, nabij den stam der Dra- mani, in de nabijheid der Marokkaansche grenzen. De ratificatie der conventie gaat gepaard met eene lange resolutie, die groote ontevredenheid uitdrukt over de bepalingen der conventie. Zij verklaart dat de Transvaalsclie volksraad tot de ratificatie slechts overging, om bloedvergieten te voorkomen en ter wille van het algemeen welzijn van Afrika. Aan de Transvaalsclie regeering werd opgedragen deze resolutie aan alle bevriende mogendheden mede te deelen. Vrijdag had weer een ernstige botsing tusschen het gepeupel en de politie plaats te Grafshil, in het graalschap Mayo. Aanleiding gaf de .inning der armenbelasting, Het volk wierp met steenen naar de politie, waarop deze verscheidene charges uitvoerde, en toen dit niet hielp, eindelijk vuur gaf. Verscheiden personen, meest vrouwen, werden toen gewond, Er is sprake van lord Derby's benoeming lot onderkoning van Ierland. De burgemeester van Dublin heeft het in lange niet aangenaam, sedert hij in den raad tegen het eere-burgerschap van Parnell en Dillon gestemd heeft. Hij wordt op straat uitgejouwd. Bij het openen van een nieuwe markt kon hij niet aan het woord komen door het gesis en geschreeuw der menigte, die in het gebouw was verzameld, en een sterke politiemacht was noodig om het volk in bedwang te houden. Ook is het niet raadzaam voor den lord-mayor zich op de straat te vertoonen zonder een behoorlijk geleide van politieagenten. Percy Lefroy, de dader van den moord op den Brightonspoorweg, die onder zulke zonder linge omstandigheden bedreven werd, zal deze week voor het gerechtshof te Kent worden ge bracht. De moordenaar ziet bleek, maar geniet een goede gezondheid. Hij blijft nog steeds de misdaad ontkennen. Het zeilschip Omba, van Batavia naar Melbourne, is door een storm nabij New-Castle verongelukt. Men gelooft dat de geheele be manning omgekomen is. Toen men dezer dagen in drie katoen spinnerijen te Oldhara de balen katoen opende, die uit Liverpool gezonden waren, vonden de werklieden in verscheidene balen kardoezen, die waarschijnlijk in Amerika door een misdadige hand daarin waren gelegd. De daders hadden allicht gerekend, dat de balen, zonder nagezien te worden, onder de klopmachine zouden worden gebracht. In dit geval zou een groot ongeluk het onvermijdelijk gevolg zijn geweest. Uit wat tot nu toe omtrent den afloop der verkiezingen is bekend geworden maakt de Kölnische Zeitung op, dat de beslist liberale partijen niet onbelangrijke voordeden hebben bepaald. Dit i*9 voor de conservatieven des te smartelijker, wijl zij zich ditmaal groote offers aan tijd en geld hebben getroost. De Kölnische weet verder te melden, dat men in regeerings- kringen over den uitslag zeer ontstemd is, vooral omdat allen, die tot nu toe in den rijksdag haar stelsel bestreden, zijn herkozen, terwijl de par tijen, die haar plachten te steunen, aanmerkelijk zijn verzwakt. Inderdaad zijn de groote voor standers van Bismarck's staatkunde op handel en sociaal gebied niet herkozen. Het groot aantal herstemmingen, dat moet plaats hebben, maakt mede een onaanger.amen indruk. Ook Von Bismarck's zoon verloor zijn zetel in den rijksdag en zelfs graaf Moltke werd niet herkozen. Van de leiders der oppositie daar entegen werden sommige in meer dan een dis trict gekozen. Er zijn er dan ook die denken, dat Von Bismarck inderdaad wel eens zijne bedreiging zou kunnen ten uitvoer leggen en opnieuw ontbinden, De sociaal-democraten komen in 26 districten in herstemming. Koning Humbert van Italië en zijne gemalin zijn te Weenen met de uiterste beleefdheid en hartelijkheid bejegend. VrijcTg was er groote wapenschouwing van 15000 man, die een bij uiistek schitterend schouwspel moet hebben opgeleverd. Ook de dames waren aanwezig. Een onaangenaam incident werd veroorzaakt doordien een paar paarden, die de koning wilde bestijgen, schrikten voor de witte pluimen van zijn helm, zoodat men tot het onridderlijk mid del van blinddoeken zijn toevlucht moest nemen om Humbert te paard te helpen. Na afloop gaf de keizer den koning den titel van eigenaar van het 28ste regiment infanterie. Bij het ten hove hehouden diner dronk de keizer op zijn koninklijke gasten en dankte hen voor hun hartelijk bezoek, dat een waarborg is voor een duurzame vriendschap. Hierop ant woordde koning Humbirt, dat de ontvangst Hem zeer getroffen had en dat hij van harte wenschte dat de vriendschapsbetrekkingen tusschen beide landen steeds inniger zouden worden. Maandag vertrokken de koning en de koningin weer. De keizer en al de aartshertogen deden hun uitgeleide. Op den spoorweg van Weenen naar Milaan zijn de koffers van Vorstin Pauline Metternich opengebroken door onbekende dieven die er voor een waarde van tl2,000 aan diamanten uit stalen. Reeds sedert een jaar komen op dien spoorweg, en altijd op Italiaansch grond gebied herhaaldelijk diefstallen van dien aard voor. Zoo werd er o. a. aan graaf Almasy voor f2000, een Weener dame voor f6000 en de barones Worms voor t 8000 aan kostbaarheden ontstolen. Het wordt tijd dat men door een streng onderzoek eind daaraan trachte te maken. Reeds was gemelddat de daders van de vreeselijke misdaad te Varpolata in handen van het gerecht waren. Het blijkt echter dat slechts een der moordenaars is aangehouden. Deze is een vijf-en-twintig jarig man, die reeds tot 10 jaren dwangarbeid veroordeeld is geweest Hij moet twee medeplichtigen gehad hebben waarvan hij er een om het leven heeft gebracht, omdat deze een te groot deel van den buit eischte. De roovers in Macedonië zetten ijverig hun. beroep voort. De aanvallen en oplichtingen ziju aan de orde van den dag. Dezer dagen drongen weder negen roovers het dorp Tchotili binnen en omringden een huis, waarin zich twee personen bevonden die zij wilden oplichten. De bewoners kwamen met bijlen gewapend voor het venster en losten eenige revolverschoten om de aandacht der overige dorpsbewoners te trekken, maar daar niemand kwam opdagen waren zij wel verplicht zich aan de roovers over te geven, die hen naar bergen de voerden. Het bedrag dat de roovers als losgeld zullen vragen is nog niet bekend. Een andere oplich ting van vier welgestelde pachters had eveneens dezer dagen in het dorp Tidoelischti plaats. De overheid doet alle pogingen om de roovers in handen te krijgen maar het schijnt haar maar niet te willen gelukken. Zoo men een berichtgever der New-York Tribune gelooven magheeft de spoorweg-ex ploitatie in Mexico met zeer eigenaardige moei lijkheden te kampen wijl alles wat niet aard of nagelvast issteeds is blootgesteld aan het gevaar van gestolen te worden. Op den grooten Mexicaanschen spoorweg vau Vera-Cruz naar de stad Mexico kan geen voorwerp dat door twee man weggedragen kan worden na het invallen der duisternis in de open lucht zonder toezicht blijven liggen. Zelfs de wagen koppelingen worden op de stations achter slot gebracht. Toen op dien spoorweg eens lucht, remmen ingevoerd werden stalen de arbeiders de bus-geleidingen van de wagens. Bij den Nationalen spoorweg werden de laschbouten gestolen zoodat men genoodtzaakt was de las- schen met klinknagels te bevestigen. Een ar beider stal het zundhoedje van een dynamiet- patroon wat ten gevolge had dat hij door de ontploffing van de patroon aanstonds dep dood vond en eenige zijner kameraden mede omkwamen. Zondag vervoegde zich een persoon die blijkbaar waanzinnig wasgewapend met een revolver met zeven loopen aan het Witte Huis en vroeg toegang. Hij werd na een hevige worsteling door drie mannen gearresteerd. Tilburg 2 Nov. 1881. Binnen korten tijd zal de aansluiting van den Z. O. spoorweg op het stations emplacement alhier, altans wat het goederenvervoer betreft, plaats hebben, De raad dezer gemeente ncefl besloten de reeds goedgekeurde geldleening van f 25.000 tegen eene rente van 4 pet., met f 60.000 te verhoogen en alzoo te brengen op f85.000. Naar wij vernemen bestaat bij de N.br. stoomtramwegmaatschappij alhier het plan, om na bekomen vergunning, over hare lijn van der. Heuvel naar den Heikant, tusschen de gewone treinen door, voor het plaatselijk verkeer een tramwagen op en neer te laten loopen, bewogen door paardenkracht. De leerling-machinist Bouwman is in een der machinekuilen aan het station van de staats spoor alhier gevallen, met het treurige gevolg, dat hij aan hersenschudding is overleden. Zekere P. V. D. alhier, is, zooals verhaald wordt, plotseling verdwenen. Bedoelde persoon is onlangs aangeklaagd wegens oneerbare han delingen. Toen de politie zich aan zijne woning vervoegde was de vogel gevlogen. Onder Berkel had de vorige week het volgende plaats: Een jongeling, zekere C. P. kwam in den avond met zijn hondenwagen van Oisterwijk. Op het onvurwaoht» werd hij aangevallen met de bedreiging „de beurs of het leven"! Dt: aangevallene verloor zijne tegenwoordigheid van geest niet. Door een vlugge beweging maakte hij zijn hond los, die den aanvaller zoo duchtig toetakelde, dat deze C. P. smeekte zijnen hond terug te roepen. Toen C. P. hieraan voldeed koos de ander ijlings het hazenpad, Waalwijk, 2 November 1881. Gisteren bij het 25jarig jubelfeest var. jhr. mr. Bosch van Drakesteijn, als com r issaris des konings in Noordbrabant, getuigde onze gemeen te van hulde en deelneming, door het uitsteken der vlaggen van gemeentehuis en particuliere woningen. 's Hertogenbosch was geheel in feestdos: van schier eike woning wapperde de nationale drie kleur. Ten twaalf ure gaf het muziekkorps der schutterij eene uitvoering op de markt. De lie dertafel Oefening en Uitspanning begroette den jubilaris in zijn hotel met feestgezangen en des avonds werden hem serenades gebracht, Nadat in den namiddag de vergadering der provinciale staten was geopend, werd de zitting na eenige oogenblikken geschorst en begaven de leden zich in een aangrenzende zaal, waar de uitreiking plaats had van het geschenk, door de ingezetenen van Noordbrabant den commissaris des konings aangeboden. Het bestaat in een prachtig tafelmiddenstuk van gedreven zilver. De heer Diepen sprak den jubilaris in gevoel volle woorden toe en bracht hem de gelukwen- schen der staten op dezen gedenkwaardigen dag. De commissaris des konings betuigde zijn dank voor de vele blijken van toegenegenheid, die hij had ontvangen en gaf de verzekering, het wel- zun der provincie en van hare ingezetenen steeds te zullen voorstaan. f— Jhr. mr. J. B. A. J. M. Yerheijen van Loonopzand kamerheer des konings in buiten gewonen dienst en inspecteur van het lager onderwijsis door den minister van onderwijs in Frankrijk benoemd tot Officier d'Académie. De gemeente Loonopzand zal krachlens raadsbesluit voortaan genoemd worden de ge meente LoonopzandKaatsheuvel. Eenige grondeigenaren in de gemeente Loonopzand hebben zich tot gedeputeerde staten dezer provincie gewend met verzoek geen gevolg te geven aan den door eenige ingezetenen te kennen gegeven wensch tot het oprichten van een waterschap over gronden in wijk Kaatsheu vel. Adressanten wijzen op de onvermijdelijke kosten die de oprichting van een waterschap noodzakelijk ten gevolge heeft en beweren dat bij een goed toezicht de waterleidingen in voldoenden staat kun).en worden gebracht en gehouden. Door gedeputeerde staten dezer provincie is goedkeuring verleend aan de door de directie der Zuider-stoomtramweg-maatschappij vastge stelde regeling van de bediening der remmen van de wagens en rijtuigen ten behoeve van den stoomtram van Oosterhout naar Dongen. De raad der gemeente Berlicum heeft zich tot de staten dezer provincie gewend, om eene bijdrage van 90 ten honderd in de kosten van aanleg van eenen kunstweg, aanvangende bij den provincialen weg in de kom van het dorp, en loopende naar den rijksweg 's-Hertogenbosch Grave bij Jachtlust. In aanmerking nemende dat door den aanleg van den gpprojecteerden weg de afstand naar de Maaspolders van waar veel hooi getrokken wordt, aanmerkelijk wordt verkortis de aanleg niet alleen voor die ge meente en Rosmalen doch ook voor Schijndel, Heeswijk Dinther en Veghel van groot belang. Door het bestuur der gecombineerde polders de Vlierthet Ertveld c. a. zijn bij ged. staten mede bezwaren ingebracht tegen de oprichting van hel waterschap van den Maasdijk van Grave tot Grevecoeur. Zij beweren dat de polders onder hun beheer bij de Maasdijken niet het minste belang hebben, als zijnde daarvan geheel onafhankelijk. Zij geven daarbij nog te kennen, dat bijaldien geacht wordtdat hunne polders door het nieuwe waterschap zullen wor- dsn gebaatook de poldersten westen der Dieze die volmaakt in dezelfde omstandigheden Aerkeeren, daarin behooren te worden opgenomen. Door den hoofdingenieur van den prov. waterstaat in Noordbrabant is een zeer belang rijk rappoi^ uitgebracht over het door het heem raadschap van de Mark en Dintel ontworpen plan tot het maken van een afwateringskanaal van de rivier de Mark bij Breda naar den Amer. De kosten zijn geraamd op ruim f 600.000 De gedeputeerde staten hebben betrokken gemeente en waterschapsbesturen in de gelegenheid gesteld over de beschouwingen van den hoofdingenieur hun gevoelen mede te deelen. In den nacht tusschen Maandag en Dins dag had de wisselwachter R. te Boxtel hef ongeluk over eenige losliggende rails te vallen met het noodlottig gevolgdat hij op de plaats dood bleef. Hij Iaat eene diep bedroefde weduwe en twee nog zeer jeugdige kinderen na. In een brief uit Atjeh in het „Vaderland" wordi steen en been geklaagd over dt- brutaliteit der nog altijd vijandige Atjehers. Bijna dagelijks hebben er vlak onder de oogen van het civiel bestuur de ergerlijkste feiten plaats en wegen „waarlangs een jaar geleden dames en kinderen 's middags konden toeren, zijn thans niet veilig meer voor transporten." „Ik herinner mij", luidt 't, „hoe ongeveer anderhalf jaar geleden een paar damesechtgenooten van officieren, midden in den nacht, na eene receptie bij den gouverneur te hebben bijgewoond heel gerust alleen terug reden naar hare woningen op een andere plaats langs den weg, die nu 's nachts zelf» voor een zwakke patrouille onveilig is." Waarlijk, de toestand op Afjeh verdient ern stige overweging dan in het kamerverslag daar aan gewijd is. Reeds sedert lang vragen velen zich af, hoe de rustige rust in onze regeerings- kringen met zulke berichten te rijmen valt. die tevensmede namens wederzijdsche fami- liènhunnen oprechten dank betuigen voor de hartelijke beioijzen van deelneming bij ge legenheid van hun huwelijk ondervonden. Stevensweert25 October 1881. tHet behaagde den Almachti-i gen heden plotseling tot zich te roepen, mijn geliefden echtge-1 noot j in den ouderdom van 72 jaren, na eene I gelukkige echtvereeniging van 42 jaren, f JOSINA DE BAKKER, geb. Van Delft.b Besoijen, 1 November 1881. Tuin en Erf, gelegen te W a a 1 w ij k in de Kloostersteeg, sectie B., no 864, groot 5 aren 92 centiaren. Te bevragen bij den uitgever dezer courant. (Zie programma's.) Allen, die belangstellen in Landbouw en Veeteelt en niet ongenegen zijn zich aan te sluiten aan de 14e afdeeling der NOORDBRABANTSCHEMAATSCHAPBIJ VAN LANDBOUWwelke afdeeling zich uitstrekt over de gemeenten Waspik, 's-Gravenmoer, Capelle, Vrijhoeven-Cappel, Loonopzand (Kaatsheuvel), Sprang, Besoijen, Waalwijk en Baardwijk worden uitge- noodierd tot een vergadering in het lokaal des voormiddags ten 11 ure precies. SPRANG, 1 November 1881. J. VAN DIJK. Aanteekening voor de Fransche taal is vereischte en die voor de Duitsche strekt tot aanbeveling. Stukken inzenden, franco, aan den Burge meester. van met de correspondentie op de treinen der staatsspoorwegen, de dienstregeling van den Zuid-Oosterspoorweg en de personen- en bagagetarieven, op carton in portefeuille for maat is verkrijgbaar h 3 cent bij

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2