Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. die er brood van gegeten haddenvergiftigd werden. Dertig personen stierven aan de gevol gen, terwijl de anderen nog in levensgevaar verkeeren. Reeds vrosger had in die plaats een dergelijke vergiftiging plaats gehad, doordien een bakker zijn oven stookte met hout dat van een afbraak afkomstig en met loodwit geschilderd was. Een overgroot aantal Iersche pachters hebben zich reeds gewend tot het hof voor de land- aangelegenheden tot vaststelling eener billijke pachtsom. Het hof heeft dan ook reeds twee succursalen moeten vestigen en sub-commissien gezonden naar Belfast en Castleblanye. Het schip /Ceylon", dat een pleizierreisje om de wereld gaat doen, is dezer dagen met 31 passagiers uit Londen vertrokken en na een voorspoedige reis te Pauillac aangekomen, van waar het naar Lissabon gaat. Men spreekt van een kort op handen zijnd aftreden van Gladstone als hoofd van het kabinet en leider zijner partij. //Pall Mall Gazette", die velen harer berichten onmiddellijk van Gladstone zei ven ontvangt hecht aan het gerucht echter niet de miuste waarde. Te Newark, in New Jersey, heeft men de ontdekking gedaan, dat de kassier van de Mecha nics National Bank, een algemeen geacht man, een som van 2 millioen dollars, 5/6 van het geheele kapitaal der onderneming, gestolen heeft. Acht jaren lang wist hij door valsche posten, staten en brieven allen achterdocht af te wenden, totdat onlangs toevallig zijne knoeierijen uit kwamen. Hij heeft verklaard dat hij de gelden niet gebruikt heeft om te speculeeren, maar alles geleend heeft aan groote fabrieksfirma's te New ark, aan welke hij eens gelden zonder genoeg- zamen waarborg verstrekt had, terwijl hij, toen hij dat eenmaal begonnen was, uit vrees voor ontdekking, er niet mede kou ophouden en de fabrikanten hunne herhaalde beloften van terug betaling niet nakwamen. Te Chesterfield zijn de proeven met electrische lantaarns in de straten zoo goed gelukt, dat het gemeentebestuur besloten heeft die verlichting voorlo^pig voor een jaarin te voeren. De kosten zijn aanzienlijk minder dan de som welke vroeger jaarlijks werd uitbetaald aan de gazfabriek, wier onhandelbaarheid aanleiding tot de proeven gegeven heeft. De groote tunnel onder de rivier Severn, waaraan zeven jaren gewerkt werd, is thans voltooid. De spoorweg, die er door zal loopen. zal het verkeer tusschen Bristol en Newport veel verkorten, en tevens de betrekkingen tus schen BathExeterde steden van Somerset, Devon, Cornwallis en het geheele zuidelijke ge deelte van Wallis gemakkelijker maken. Reeds is het aantal herstemmingen, dat voor den Dnitschen Rijksdag noodig zal zijn, tot over de honderd gestegen. Moeilijk is het dus een juist overzicht van den stand der partijen te geven, maar dat Von Bismarck een gevceligen tik heeft ontvangen is zeker, en algemeen gelooft men dan ook, dat hij of zijne sociale hervor mingsvoorstellen zal intrekken of den rijksdag ontbinden. Alles hangt evenwel af van de hou ding van het centrum, maar tot nu toe rekent men het tot de oppositie en schat dit dan ge zamenlijk op een sterkte van 230 stemmen, terr wijl men er aan de regeering slechts 160 geeft^ De posterijen maken dit jaar goede zaken de ontvangsten zullen, naar men rekent, een half millioen francs meer bedragen dan verleden jaar. In het Noorden van het kanton Zurich heeft men Zaterdagavond een vrij sterke aard beving waargenomen. De eerste spoortrein reed den 1 Novem ber zonder overladen door de tunnel onder den St. Gothard. Volgens de «Pesther Lloyd" zullen de keizer en de keizerin van Oostenrijk, vergezeld van den kroonprins en diens gemalin en nog eenige andere leden der familie in het begin van Mei a. s. het bezoek vao koning Humbert en koningin Margarita beantwoorden. Bij die gelegenheid zou een bezoek worden gebracht aan Venetie, Milaan, Plorence en Rome. De Italiaansche regeering zou voornemens zijn in eene circulaire de beteekenis der Weener bij eenkomst uiteen te zetten, Inmiddels heeft reeds de begrootingscommissie van de Oostenrijksche delegatie, bij hare goed keuring van het verslag over de begrooting voor buitenlandsche zaken, hare voldoening uitgespro ken over koning Humbert's bezoek en over de bijeenkomst te Dantzig, welke laatste door haar beschouwd wordt als een bewijs van Rusland's vredelievende bedoelingen. Te Praag zijn een aantal huiszoekingen gedaan en verscheidene personen in hechtenis genomen, bij wie socialistische geschriften ge vonden werden. Eerstdaags zal men in geheel het land het eeuwfeest vieren van de afschaffing der lijfeigen schap door keizer Jozef II. Vooral te YVeenen werden groote toebereidselen gemaakt. Dinsdagavond heeft boven Napels een hevige storm gewoed, die slechts een half uur duurde, maar daarom niet minder schade veroorzaakte. De daken der huizen werden weggeslingerd, hoo rnen werden uit den grond gerukt en de omni bussen en rijtuigen zeilden over de straten. Ver scheidene schepen zijn vergaan en menig men- schenleven heeft men weder te betreuren. Verschillende deelen der stad werden overstroomd. Het weder is wel bedaard, maar blijft nog ruw en onstuimig. Door den provincialen raad van Napels is een som van 10,000 lire bestemd voor het maken van een kanaal tot afleiding van het water, dat bij zware regens van de steile hellingen van den Vesuvius stroomt en waardoor flnog onlangs de districten Portici, Resina, Giorgio a Cremanu en Torre del Greco groote schade geleden hebben. Door de zware regens der laatste dagen zijn verschillende rivieren in Italië aanmerkelijk gewassen en is er tusschen Orte en Rome een spoorwegbrug geheel vernield |zoodat op dien spoorweg de dienst gestoord is. De Daily-News meldt uit Petersburgdat de politie arresteerde een vijftal mannenin de werkzaal van 't paleis te Gatschina. Een hunner openbaarde een complot ter herhaling te Gat schina van het complot in het winterpaleis. Het nieuwe complot was reeds vergevorderd bij de ontdekking. De correspondent bevestigt het krachtig herleven der nihilistische propaganda. Verscheiden zeeofficieren ontvinger, exemplaren eener proclamatie van 't uitvoerend bewind der nihilisten hen uitnoodigend onder wraakbedrei- gingen zioh aan te sluiten aan de zaak van vrijheid en recht. De correspondent verneemt dat het proces tegen het zestal nihilisten is afgeloopen. Het werd met gesloten deuren ge houden de couranten moesten zwijgen. Het gerechtshof veroordeelde de nihilisten tot ver banning naar Siberiehoewel de beschuldiging onbewezen was, In een hotel te St. Petersburg zijn twee Fransche jongelieden door de politie in hechtenis genomen. Zij verdedigden zich wanhopig, schoten herhaaldelijk op de agenten en verwondden er een. In hnn kamer werden verscheidene com- promitteerende stukken gevonden, 's Avonds werd in hetzelfde hotel nog een Pranschman gevangen genomen. De drie mannen waren nog slechts eenige dagen in de Russische hoofdstad en blijkbaar gekomen met het doeleen revolutionaire ver gadering te houden. Onlangs werd aan de schatkist te Washington een pakket U. S. bonds bezorgd waaruit al de nommers netjes uitgesneden waren. Niemand begreep met welke schurkenstreek dit in verband kon staan toen een schrijven van den eigenaar aakwam met een afdoende verklaring. Deze had zich te New-York bevonden en vandaar tcan zijn vrouw te Chicago geschreven dat zij hem de nommers zijner U. S. bonds moest zenden en de stukken zelf aan de schatkist moest adres- seeren. De vrouw had dit letterlijk opgevat en haar man de netjes uitgesneden nommers toe gezonden. De tarievenoorlog tusschen de Amerikaan- sche spoorwegen wordt nu gevolgd door een wedstrijd in snelheid van vervoer tusschen de mededingende maatschappijen die de reis van New-York naar Chicagoeen afstand van 900 mijlen in 24 a 26 uren zullen volbrengen. Het water van de Mississippi in Jowa Illinois en Missouri is thans dalende. Volgens berichten uit HannibalDevonport en Quincy heersent er groote nood. De schade bedraagt ongeveer 2 millioen dollars. Het spoorwegver keer was geheel gestremd en de wegen zijn zwaar beschadigd. Er is dezer dagen te New-York een maat schappij opgerichtdie zich ten doel stelt het goederenverkeer op den Mississippi en zijn voor naamste takken onder haar beheer te brengen. Deze rivierdie vroeger de voornaamste han delsweg der Vereenigde Staten was, werd na het aanleggen van de spoorwegen van veel minder beteekenis. Maar in den laafsten tijd is men gaan inzien dat de Mississippi bij den uitvoer der Unie veel giooter diensten kan bewijzen, dan waarvoor men hem nu gebruikten dat is het wat de nieuwe vereeniging beoogt. De maatschappij moet reeds 63 Mississippi- stoombooten120 sleepbooten en alle groote pakhuizen in de landingsplaatsen aangekocht hebben. Zij stelt zich voorde uit te voeren levensmiddelen voor omstreeks de halve vracht te vervoerendie men thans er voor betaalt op de spoorwegen welke het Westen met de groote Atlantische havens verbinden. WAALWIJK. Op Zondag 6 Nov, 1881, des middags 12 ure, zullen door de Harmonie l'Espérance op de bovenzaal van den heer A. N. Van Riel de volgende stukken worden uitgevoerd 1. Le Réveillon, marsch J. F. v. Hemert. 2. Eulalia-polka Kom. 4. Admiraal, marsch. Baudonk. Tilburg. 5 Nov. 1881. Zekere M. v. B. van deze gemeenten afkom stig, wist eenigen dagen geleden uit een der Belgische gevangenissen te ontsnappen, waar hij reeds sedert eenigen maanden gehuisvest was. LI. Dinsdag kwam hij hier in het ouderlijke huis aan waar hij al spoedig toonde de oude deugniet te zijn door den boel in huis stuk te slaan. De Belgische politie heeft hem echter thans weer in handen. Waalwijk, 5 November 1881. De laatste weken komen hier geen gevallen van typhus meer voorook de mazelen zijn sterk aan het afnemen. In de Woensdag gehoudene zitting der staten van N.-Br., is behalve eenige besluiten tot vervreemding van een paar perceeltjes grond en tot verkoop van een aantal boomen langs provinciale wegen alsnog besloten tot het voeren van een rechtsgeding tegen hen die na latig of in gebreke blijven over het dienstjaar 1881/82 hunnen aanslag te betalen in de pro vinciale belasting op paardenmuildieren en muilezels, alsmede op de als trekdieren gebezigd wordende ezelsrunderen en honden. Minister Six heeft verklaard, dat aangiften voor vergelijkende examens ter verkrijging eener betrekking als onderwijzer, niet op zegel behoeven geschreven te worden. Als reden daarvoor geeft de minister opdat die aangifte niet is een verzoekmaar eene beantwoording aan eene oproeping. Dat is een geheel nieuwe zienswijze van den ministerdie door geen zijner collega's wordt gedeeld. Meest alle rijksbetrekkingenzooals bij de telegraaf en eldersworden verkregen na een vergelijkend examen waartoe jongelieden worden opgeroepen onder uitdrukkelijke bijvoe ging dat hunne beantwoording aan die oproe ping op zegel geschreven moet worden. Door den gemeenteraad van Oosterhout is besloten tot het aangaan eener geldleening groot f 20,000, tegen 4 pet. rente om te strek ken tot het uitvoeren van openbare werken. D#3r contribuabelen van het waterschap de Dommel c. a. is een adres aan gedeputeerde staten verzonden waariu zij hunne bezwaren te kennen geven tegen de inrichting van het kohier voor den omslag over 1881door het bestuur van het waterschap de Dommel c. a. vastgesteld, op grond dat de omslag steeds hooger wordt geheven en zeer drukkend voor hen contribua belen is en hoofdzakelijk dat, niettegenstaande de hooge lastende toestand der Dommel in plaats van verbeterdzeer verergerd is zoodat de toevoer van het water sneller en grooter is dan vroeger, zonder dat voor behoorlijken afvoer of uitloozing is gezorgdwaardoor tot groot nadeel der ingelanden zelfs midden in den zomer de wei- en teellanden, langs de Dommel gelegen, onder water loopen enz. Zij verzoeken derhalve de tusschenkomst der staten om pogingen aan te wenden dat voorgoed een einde aan dien abnormalen toestand worde gemaakt. Men schrijft uit Oijen aan de N. R. Ct. Ten opzichte van het nieuwe voor de Maas polders op te richten waterschap van Grave tol Crevecoenr zijn de gevoelens hier nogal verdeeld. Terwijl sommige ingelanden evenals die van bijna alle naburige waterschappen weinig heil van dit nieuwe waterschap verwachteu en vooral opzien tegen de meerdere lastenzijn anderen van oor deel dat het beginsel om alle landerijen, die bij de verdediging van de Maasdijken belang hebben, daaraan te doen betalen, toejuiching verdient zoodat zijbehoudens enkele kleine veranderin gen wel zouden wenschen dat het ontwerp van gedeputeerde staten tot stand kwam. Naar men verneemt zullen zoowel vóór- als tegenstanders zich bij adres tot dit collega wenden. Donderdag haddenin tegenwoordigheid van concessionarissen en verdere belanghebbenden, de proefritten plaats van den paardentram binnen de gemeente 's Bosch en van de stoomtram van daarop Vught, welke proefnemingen uitmuntend geslaagd zijn. De wagens en locomotieven munten door soliditeit en sierlijkheid uit. Naar men verneemtwordt nu eerstdaags de opening voor het publiek verwacht. Het laat zich aanzien dat de te St.,/Oe- deuroode bestaande gasfabriek zal te niet gaan. De ondernemer heeft reeds voor eenigen tijd aan de gemeente de overneming op veer voordeelige voorwaarden aangebodendoch tot heden is daarop geen besluit gevolgd. Thans is den burgemeester bij deurwaarders- exploit aangezegdom binnen drie weken om trent het aanbod eene beslissing te nemen. Proeve van een gemeenteraadsverslag voor St. Oedenrode De voorzitter opent de vergadering en doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken-, lo2o3o. Verzoek van heel- en verloskundige, om aangesteld te worden tot gemeente-geneesheermet begeleidend gun stig certificaat. Voorzitter Naar aanleiding van dit verzoek meen 'k te mogen opmerken, dat de toenemende overbevolking in de groote steden waar goede verloskundige hu'p verkrijgbaar isgeen reden geeft om verandering te brengen in den toestand, die hier nu reeds 16 maanden duurt eu waarbij wij ons wel bevinden. De nabijgelegen gemeen ten Son en Breugel doen het ook zonder ver loskundige en nu we een telegraaf hebben, kan ieder, die het noodig acht spoedig hulp uit BestVeghel of Schijndel ontbieden. Eerste lid -. Komt die hulp dan ook per tele graaf, mijnheer de voorzitter? Tweede lid Een verloskundige wil wel eens 's nachts noodig zijn en het telegraafkantoor is dan gesloten. Derde lid Juist omdat de naastbij gelegen gemeenten geen hulp kunnen brengenmeen ik dat hier 'aan een verloskundige groote be hoefte is. De gevolgen der hier bestaande leemte deden zich reeds een paar malen ondervinden. Bovendien zullen we niet licht een geschikteren sollicitant verkrijgenzoodat langer uitstel mij onverantwoordelijk schijnt. Voorzitter Mijneheeren het gehoorde be vestigt mij in mijne overtuigingdat de benoe ming veilig tot Mei van het volgend jaar kan worden verschoven. Ik stel voor dit in stem ming te brengen. (Eenig geschuifdaarna stemming) Achter eenvolgens verklaren alle leden zich tegen het voorstel van den voorzitter. VoorzitterAllen tegen 1 Die eensgezindheid strekt onzen raad ter eere mijne heeren. Mijn stem is natuurlijk ook beslist tegen mijn voorstel. Alsnu wordt overgegaan tot de beraadslaging over de voorwaarden waarop een gemeente-vèr- loskundige zal worden benoemd. (R. N.) Men leest in de Asser Courant Een gedeelte der kleine schipperij is thans druk bezig met het aardappelvervoer. Er is vraag voor Limburg en Belgie er. ook uit het Noorden worden derwaarts aardappelen verzonden. Na het verschijnen der aardappelziekte heeft men hier geen opbrengst van die vrucht gehad zoo groot als dit jaar. De prijs is dan ook hoogst matig en men begint zich te herinneren, dat hier eens aardap pels werden verkocht voor 40 centen het mud. Op een der marktdagen kwam toen een boer weder met zijne 6 mud niet te verkoopen aard appelen te huis maar hadbij het afdragen 9 mud. Die naast hem ter markt stond, had heimelijk 3 mud op zijn wagen gelegd. Hij begeerde ze niet weder mede te nemen. Er worden erfgenamen gezocht voor een vermogen van 20 millioen dollars. Dit geld werd nagelatendoor een in Amerika overleden duitscher, Schilfer genaamd, aan zijn broeder te Krakau, die echter ook reeds overleden is, zonder be trekkingen na te laten. Aan de gerechtelijke oproeping te Krakau heeft tot dusver slechts een erfgename gevolg gegeven. Maar er zullen zeker nog wel meer Schiffers komen opdagen. Uit Limburg meldt men, dat tengevolge van de voortdurende handhaving van het verbod op den invoer van vee uit „het buitenland, de handel in vee daar zeer is afgenomen. Op de wekelyksche markt te Maastricht is daardoor de aanvoer gemiddeld de helft van hetgeen hij in vroegere jaren was. Beter is het gesteld met de biggen, die in menigte worden aangefokt en flink worden betaald, zoodat zij voor den land bouwer eene ruime bron van inkomsten zijn. Men schrijft uit 's Hage De politie alhier deed deze week een ruime vangst. Herhaaldelijk reeds had zij klachten vernomen over verschillende diefstallen op de openbare straat en in de winkels, b.v. door het wegnemen van broodjes uit onbeheerde bakkers wagens, het ontvreemden van waren uit kruide niersneringen en het stelen 6van voor winkels uitgestalde voorwerpen. De ijverige nasporingen van den rechercheur De Fiouw, werden, na een beleidvol onderzoek, bekroond met de ontdekking van een jeugdige dievenbende uit 7 deugnieten bestaande, waar van de oudste niet meer dan 17 jaren telt, by welke tal der ontvreemde voorwerpen werden gevonden zoomede verschillende sleutels die hier en daar vermist werden. Allen zijn sedert 2 dagen door den commissaris van politie der 2e afdeeling in verhoor genomendie termen heeft gevonden ze naar het huis van arrest te doer, brengen, als verdacht van diefstal in ver eeniging. Een paar dezer knapen bezochten de ouderlijke woning r»iet meer, maar waren altoos zwervende. Van hen die zich van tijd tot tijd naar het ouderlijk huis begaven, wordt vermoed dat de l ouders niet onbekend waren met de feiten. Cromvoirt, 4 Nov. Toen de edele valken jacht nog hier te lande bestond, waren er valke niers in overvloednu behoort het tot de zeldzaamheden met een valkenier in aanraking te komen. Jaarlijks komt echter alhier de heer Mollen uit Valkenswaard en spant gedurende eenige maanden zijne netten in de heide tusschen hier, Helvoirt en Nieuwkuik om valken te vangen. Reeds dezen herfst zijn een 10 a 12 tal door hem gevangen, waaronder vier stuks behoorende tot dat soort, dat door hem afgericht en aan hooge prijzen naar Engeland worden afgezonden. Om deze vogels te vangen bedient inun zich van slagnetten tot lokvogel gebruikt men een witte duif, die van verre gezien kan worden men legt haar vast tusschen de netten aan een touw, dat men op 15 a 20 duim van den grond door middel van twee paaltjes gespannen houdtom de aandacht der valken nog beter te trekken bevestigt men tusschen de netten een ring aan een paal en laat door dien ring een koord loopen, waarvan het eene einde wordt vastgehouden door den vogelaar, die in een hut verborgen is, terwijl de duif aan het andere einde vastzit. Zoodra de valkenier een roofvogel in de lucht ziet zweven laat hij de duif, door aan 't lijntje te trekken opvliegen en lokt alzoo den root- vogel te eerder uit om neer te strijken en naar zijne prooi te slaan op 't oogenblik dat de valk zijn prooi grijpttrekt de valkenier zijn net dicht en de vogel is gevangen. Daar de valken gewoonlijk op eene groote hoogte vliegen en dus moeielijk met het bloote oog gezien kunnen worden, hebben de valkeniers in hunne hut een of meer klapeksters deze geven door teeke nen van schrik te kennen als er een roofvogel in aantocht is is 't een valk dan kruipen zij in hun hokje wegis het een minder geduchte

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2