Engeland. Duitschland. Zwitserland. BINNENLAND. Oostenrijk. Italië. Rusland. Amerika. Ingezonden stukken. maar weinige oogcnblikki 11 later hoorde men lnide noodkreten. De bootdie zoo zwaar be laden was dat slechts twee mannen konden roeien was omgeslagen. De loods bereikte zwemmende den wal. Vier matrozen werden door de golven op het land geworpen waar zij tot aan hun middel in de modder zakten, en twee hunnervoor men hulp verleenen kon bezweken. De overige elf mannen kwamen allen in de golven om. Reeds worden toebereidselen gemaakt om de Engelsche troepen uit den Transvaal terug te doen keeren. In Zoeloeland begint het lieve leventje echter weer; er hebben weer aanhoudend schermutselingen plaats tusschen de dertien op perhoofden die Engeland aanstelde en die zeiven niets liever wenschen en niets meer noodig hebben dan een eenig opperhoofd zooals Cetewayo was. Omtrent den aanzienlijken diefstal ten na- deele van de Mechanicsbank te Newark wordt nog het volgende gemeld Het schijntdat de kassier Baldwin de waar heid heeft gezegd, dat hij aan de firma Nugent en Co. het geld, dat door hem ontvreemd is geleend heeft. De firma Nugentdie reeds lange jaren met de bank in betrekking stond heeft heden een tekort van ruim vijf honderdduizend dollars. Baldwin kreeg een percent van de leeningen welke hij met dit huis sloot. Te Newark schrijft men de verantwoordelijk heid aan den president der bank toe eeu der schuldeischers heeft reeds een vervolging tegen hem ingesteld. Niet één maar acht jaren heeft Oscar Baldwin op deze wijzeonder de oogen zijner chefsde bank bestolen. Het Journal of Forestry hangt een treurig tafereel op van de schier ongeëvenaarde verwoes ting, die de booze October-storm ook onder het geboomte in Engeland en Schotland heeft aangericht. In het park van Alnwick werden 4000 boomen omgerukt of verminkt. In Berks hire 2000. Te Welbeck liggen de <choone Spaansche kastanjeboomen „bij regimenten" tegen den grond. De vermaarde lindeboom te Stam ford door koningin Elisabeth geplantis kort en klein gescheurd. Op het landgoed Glamis alléén sneefden 1500 goede stammen. En op het landgoed Tynnigshame in Haddingtonshie wordt de schade aan ontijdig vernield hout be groot op eenige duizenden ponden. De aan te leggen electrische spoorweg in het noorden van Ierland waarvan wij onlangs melding maakten zal loopen van Portrush naar den zoogenaamden „Reuzenweg" een voorgebergte dat zich ver in zee uitstrekteen soort van natuurlijke havenhoofd rustende op 40,000 veel hoekige basaltzuilen die zich als reusachtige orgelpijpen 12 meter boven de oppervlakte der zee verheffen. De „reuzenweg" aldus genoemd omdat hij volgens de overleveringgebouwd werd door reuzen om Schotland en Ierland te verbinden, wordt het geheele jaar lang druk door toeristen bezocht. Men zal den nieuwen spoorweg geheel inrichten als die van Siemens op de electriciteits- tentoonstelling te Parijs. De rijkskanselier heeft zich op zeer besliste wijze tegen de anti-semitenbeweging verklaard, na geruimen tijd gedaan te hebben alsof hij daarvan niets bemerkte. Ik laak zeide hij zeer stellig dezen strijd tegen de joden, zij het, dat hij op confessionneelen of wel op grond der afstamming berust. Met even veel recht kon men op een goeden dag de Duitscher3 aanvallen die van Poolsche of Fransche afko.r.st zijn en zeggen dat zij eigenlijk geen Duitschers zijn. l)at de joden zich met voorliefde bezig houden met handelszaken, is eene quaestie van smaak. Door hunne vroegere uitsluiting van andere beroepen is dat verklaarbaar en zeker geeft het geen recht om zich in ophitsende bewoordingen over hun rijkdom uit te laten. Nooit zal ik er in toe stemmen, dat de constitutioneele rechten der joden, op welke wijze ook, verkort worden. De joden zijn over het algemeen tot critiek geneigd en daarvoor bij voorkeur in de oppositie, maar ik maak geen onderscheid tusschen christelijke en joodsche tegenstanders mijner staathuishoud kunde. Door de israelitisehe gemeente te Berlijn is eene gerechtelijke vervolging ingesteld tegen den hofprediker Stöcker, voor het aandeel dat hij genomen heeft in het ophitsen van het volk tegen de joden. Ook de redacteur en uitgever van de Reichs- herold, een blad dat onder leiding staat van dr. Henrici, een der felste jodenhaters, wordt ge rechtelijk vervolgd. Te Minden is een kruittoren in de lucht gesprongen, die 40 centenaars kruit en schiet katoen bevatte. De dienstdoende adjudant kwam daarbij om het leven. Hij was verplaatst en ging, om den kruitvoorraad aan zijn opvolger over te geven den toren openeneen oogenblik later volgde een ontzettende ontploffing en was de toren een puinhoop. Een huis in de nabijheid is zwaar beschadigd, maar van de bewoners werd niemand gekwetst. In de omliggende woningen waren al de venster ruiten gesprongen en in het spoorwegstation ongeveer honderd schreden van daar verwijderd, werden verscheidene deuren uit hunne hengsels gelicht. Door de politie te Emmerik zijn drie Ne derlanders in hechtenis genomen, met name J. H. en G. K., wonende te Nijmegen en A. v. d. A. wonende te Wijchen die op de markt in gemelde plaats op twee achtereenvolgende markt dagen bedrog in den aard der koopwaren hadden gepleegd, doordien zij een aantal kluiten kunst boter voor roomboter hadden verkocht. Teneinde het bedrog te kunnen plegen, maakten zij om de stukken kunstboter een laagje roomboter zoodat iemand die slechts van de oppervlakte eene proef namin den waan werd gebracht enkel goede roomboter te hebben gekocht. Deze bedriegers zijn ook dezelfden die de markten te Arnhem, Tiel en Nijmegen met hnn product bezochten, waartegen de commissaris van politie te Arnhem dezer dagen nog in de bladen had gewaarschuwd en over wie ook te Nijmegen reeds vele klachten zijn gehoord. De eerstge noemde persoon is reeds meermalen voor derge lijke vergrijpen tot gevangenisstraffen verooredeld en is eerst onlangs uit de gevangenis te Hoorn ontslagen. Twee jongelieden uit Tessin, die zich op weg naar Genève hebben begeven, waar zij de acade mie bezochten, zijn niet op die plaats aangeko men. Overal is naar hen gezocht maar nergens is een spoor van hen gevonden en daar zij met een sneeuwjacht vertrokken, vermoedt men dat zij verdwaald zijn en op de een of andere wijze het leven hebben verloren. In Hongarije is men weder ernstig bevreesd voor overstroomingen. De rivieren Theiss, Maros, Koeroes en Ternes zijn op onrustbarende wijze gewassen. Reeds zijn verschillende landerijen overstroomd en is veel graan verloren geraakt. Men is voor erge onheilen beducht indien het water niet spoedig valt. Elke zaak laat zich van twee kanten beschou wen. Dit blijkt ook bij 't bezoek van koning Humbert aan Wuenen. Terwijl Oostenrijk, Italië en Duitschland een vredezang aanheffen, jammert Rusland dat een verbond tusschen die drie rijken zoo goed als de voorbode van een oorlog is. 't ls nu maar de vraag wie aan de goede zijde staat. Den 31n October heeft 's avonds gedurende 10 minuten te Napels een hevige storm gewoed. Kerken en gebouwen werden beschadigd, tram rijtuigen omver geworpen een schip te onderste boven gekeerd, een mail kon hare reis niet ver volgen en moest in de haven terugkeeren, twee oorlogschepen werden tegen elkander geslingerd zonder echter groote schade te beloopen alleen werden van de „Italia" de tenten, waaronder het werkvolk logeerdeweggeslagen, enz. Den volgenden morgen stak de storm weder op. Keizer Jozef komt, naar van vertrouwbare zijde vernomen wordtreeds voor het einde van December zijn tegenbezoek brengen. Als plaats van samenkomst wordt Turin genoemddit is echter nog niet vastgesteld. In het personeel der staatsinrichting kan men weder eene belangrijke verandering tegemoet zien. Van verschillende zijden wordt bericht, dat de secretaris van buitenlandsche zaken de heer De Giers, de rechterhand van prins Gortschakoff, om redenen van gezondheid zijn ontslag wil nemen. Generaal Ignatieff zou hem dan opvol gen, terwijl deze weder vervangen zou worden door graaf Schouwaloff, den oudgezant van het rijk te Londen. Ofschoon het gerucht reeds verscheidene dagen in omloop is, zoo is het echter nog niet officieel bevestigd. Hoe snel recht gedaan wordt is dezer dagen weder gebleken. In de vertrekken der Fransche gasten te Yorktown werd onlangs 's morgens een dief betrapt. Men leverde hem in handen der politie, hij werd terstonds voor de rechtbank gebracht en 's namiddags zat hij reeds achter slot, veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. Don Carlos, die onlangs uit Frankrijk is verbannenmoet nu voornemens zijn met de zijnen naar Mexico te verhuizen. Hij heeft de Mexicaansche regeering laten polsen of zij hem het verblijf in de hoofdstad zou toestaan, en tot antwoord ontvangen dat in een vrij land allen, die onder de daar geldende wetten willen leven, welkom zijn, maar onder de uitdrukkelijke voor waarde niet tegen de republiek te zullen samen spannen. Edison heeft, volgens de octrooibeambten te Washington, meer octrooien aangevraagd dan eenig uitvinder voor hem. Verleden week vroeg hij niet minder dan 22 aan, waarvan 20 betrek king hebben op zijn electrische verlichting waarvoor hij nu reeds in het geheel 60 octrooien heelt. Er zijn hem nu reeds 200 octrooien toegestaan, terwijl ruim honderd andere op de beslissing van de hoofdadministratie wachten. De roovers die in Texas een spoortrein aanvielen en plunderden ziju naar men bericht, ieder tot 70 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. De 4 personen, die de boeven vervolgden en vatten, en de daarvoor uitgeloofde belooning van 1000 dollars ontvingen, moeten echter thans op hun beurt als beschuldigden verschijnen, omdat zij een som van 9000 dollars, die zij bij de roovers vonden, onder elkander verdeeld hadden. Zij hadden door fraaie belolten de roovers tot stilzwijgen weten te bewegen, maar een der schuldigen gevoelde gewetenswroeging en bracht de zaak aan het licht. De haven van San Francisco is tegeu- woordig zoo druk bezuchl door schepen, dat de dokken ontoereikend blijken en een aantal sche pen naar de naburige havens moeten gaan om hunne lading te lossen. V Waalwijk, 9 November 1881. Verleden Zondagbij gelegenheid dat de har monie l'Espérance alhierhaar eerste winter- concert gaf, werd aan den geachten heer J. van den Elzenbeschermheer van het gezelschap het diploma als zoodanig uitgereikt. De heer C. G. van der Heijden, commissaris der harmonie hield hierbij eene toespraak. Spreker begon met een overzicht te geven hoe deze harmoniede tweede in onze gemeente tot stand kwam in weerwil van het schouder ophalen van velen voor het schijnbaar wanhopig pogen, om dusdanig gezelschap in het leven te roepen te meer daar de ziel van alle onder nemingen geld totaal ontbrak. Dat de nieuwe harmonie die onder de uit muntende leiding van den heer Brohm met ijver de studie begon vorderingen gemaakt had en zich verheugde in de sympathie van Waalwijk's ingezetenen, bleek uit het dien avond gehoorde en uit de aanwezigheid van een talrijk en uit gelezen publiekhij vervolgde dat, toen de wer kende leden van alle zijden blijken van waar deering ontvingen op hun pogen zij uitzagen naar een beschermheer. Als van zelf vestigde zich de aandacht van het jeugdige en moedige gezelschap op den heer Var. den Elzen, den man die, door te woekeren met de hem aangeboren talenten, door voortvarendheid en volharding, in deze streek een werk tot stand bracht, dat vroeger door anderen herhaaldelijk was aangevangen maar ook telkens verlaten. Hem werd dan ook den 12 Juli jl., den dag van de feestelijke opening van de tramlijn TilburgWaalwijk het beschermheerschap aangeboden, en na ingewonnen en ontvangen gunstige informaties over het ge zelschap, door ZEd. aanvaard. Den volgenden Zondag werd hijin tegenwoordigheid van een talrijk en deftig publiek, door den hooggeachten burgemeester van Waalwijk in den tuin van Musis Sacrum alhier gcinstalleerd. Van dien tijd af nam de harmonie den naam aan van l'Espérance. Hierna bood de heer Van der Heijden, namens de harmonie, den beschermheer het diploma aan. Dit diploma, een meesterstuk van calligraphicis een pennevrucht van den genialen en onovertroffen teekenaar, den heer A, B. Van Lieshoutalhierdien Waalwijk trotsch is onder zijne ingezetenen te tellen en wien spreker, mede namens het gezelschap, dank betuigde. Verder uitte de heer Van der Heijden de hoop, dat dit diploma den beschermheer welge vallig mocht zijn, en als 't ware een prikkei te meer omzoo mogelijk zijn belangstelling in het gezelschap nog^te vermeerderen. Hij sloot met den wensch dat de harmonie, met „het anker der hoop" in hare banier, met de voort varendheid en volharding van haren bescherm heer tot voorbeeld onder zijne hoede mocht bloeien en groeientot voldoening van den beschermheertot genoegen der leden, tot roem van haar zeiven en van geheel Waalwijk. Blijkbaar ondei den indruk der hem bereide verrassing, uitte de heer Van den Elzen zijn dank. In krachtige taal wees hij er opdat trotsch als hij er op was door de jonge levens krachtige harmonie tot beschermheer uitverkoren te zijn hij thans dankbaar was voor het prach tige diploma hem uitgereikteen diploma, dat voor hem te meer waarde had, als gevloeid uit de pen van den achtenswaardigen heer Van Lieshout. Dat het devies'twelk zijn portret in zoo schoon ontwerp, tusschen de wapens van Waalwijk en Tilburg geplaatst, op het diploma omgeeft, „voortvarendheid en volharding" hem toegekend werd door den tachtigjarigen heer Van Lieshout, trot hem ten zeerste. Een diep gevoeld woord wijdde hij aan de hoopaan vriendschap en harmoniedrie zoo groote facto ren van het gezellig leven en sprak den wensch uit, dat het jonge gezelschap verder streven moge op den tot hiertoe ingeslagen weg en door har monie en vriendschap krachtig moge groeien en bloeien. Sedert vastenavond van dit jaar werden bij een schoenfabriekant alhier viermaal de ruiten ingeworpen, zonder dat men ooit met zekerheid kon aanwijzen wie de schuldigen waren. Thans echter meent men gegronde hoop te mogen koesteren dat hij die dit in den nacht van 1 op 2 Mei jl. gedaan heeft, niet ongestraft zal blijven. In de gemeenten Drongelen en Eethen heeft zich voor eenige dagen een onbekend per soon opg :houden van middelmatige lengte, oud naar gissing 32 jaar, voorovergebogen gestalte, als schipper gekleed met een blauwen bril op. Hij gaf voor te Staandaarbuiten te wonen en kocht aardappelen op zonder dezelve in ontvangst te nemen. Aan B. N. te Drongelen die voor hem op zijn verzoek tegen commissieloon aard appelen zou koopen en bij wien hij overnacht heeftvroeg hij 10 cents om het veer te Drongelen te passeeren in plaats daarvan kreeg hij een gulden. Men veronderstelt dat hij zich naar Waalwijk heeft begeven vermoedelijk om daar op dezelfde wijze aan den kost te komen. \(L Verleden Zaterdag kwam een rijtuig be spannen met een poney aan de steeg te Besoijeu in botsing met den tram met het gevolg dat hel paard werd omvergeworpen en aan den voor- en achterpoot licht gekwetst, en het twee hoef ijzers verloor. De voerman bekwam geen letsel. Hij geeft vóór het bellen niet gehoord te hebben; dit is wel mogelijkmaar uit een gehouden onderzoek is gebleken, dat men den man ge waarschuwd had niet door te rijdenhad hij dus een een greoter ongeluk gekregen dan had hij het zich zelve te wijten gehad. Hoe dit zijzeker is het dat dit -punt door de ligging van den weg zelve uiterst gevaarlijk is. 'tïs dan ook voor de veiligheid van het publiek te wenschen, dat de maatschappij spoedig moge besluiten op dat gedeelte van den weg voortdurend een wachter te plaatsen, opdat hier de put niet gedempt worde nadat het kalf ver dronken is. In de Vrijdag gehoudene zitting der staten dezer provincie is na langdurige beraadslagingen vastgesteld een reglement van politie op het ge bruik van en het vervoer over de openbare wegen in deze provincie, zoomede een besluit tot wijzi ging van het bijzonder reglement voor het wa terschap „het Oudland van Zevenbergen." Om nader onderzoek en verslag werden ver zonden aan de voor die aangelegenheid reeds vroeger benoemde commissiehet plan van een uitwateringskanaal van de rivier de Mark nabij Terheijden tot den Araer en aan gedep. staten een verzoek van de gemeentebesturen van Mil Haps, Wanroij Beers en Escharen, om eene bijdrage in de kosten van verbetering van de rivier de Raam. De vergadering is daarna verdaagd tot heden Woensdag 16 November e. k. De herziening van de wet betreffende de maten, gewichten en wcegwerktuigen bleef ten gevolge van de intrekking van het in de zitting 1879-80 ingediende wetsontwerp, tot dusver onafgedaan. Thans heeft de minister van waterstaat een nieuw wetsontwerp aangeboden, houdende bepa lingen betreffende de maten, g wichten en gas meters. Daaraan ligt in 't algemeen het gewijzigd ontwerp ten grondslag, dat den 11 Nov. in de tweede kamer in behandeling kwam. Hoewel tot zijn leedwezen, heeft de minister nu in art. 3 na de toen gevallen beslissing de Nederlandsche namen der maten en gewichten neven de systematische namen behouden. Thans is echter ook de hectometer opgenomen. Ook na nadere overweging der bezwaren heeft de minister gemeend art. 4 (verbod van het be zigen van andere namen of waarden van maat of gewicht in openbare en otiderhandsche acten, openbare stukken koopmansboeken aankondi gingen, prijscouranten, etiquetten enz. en gebod om in prijsopgaven bij maat of gewicht steeds het decimale stelsel te gebruiken) onveranderd te moeten handhaven. Alleen zijn eenige gevallen uitgezonderd, b. v. aanhalingen van in andere bescheiden of mondelinge verklaringen gebezigde benamingen van maten en gewichten. Verder worden de malen, gewichten en gas meters onderworpen verklaard aan den ijk. De minister stelt dus voor den ijk der enkelvoudige gelijkarmige balansen, in het vorig ontwerp nog behouden, te doen vervallen, na blijkens ingesteld onderzoek de meerderheid der geraadpleegde kamers van koophandel en fabrieken aan het behoud van dien ijk geene waarde hechten. De ijk der gasmeters meent de minister echter in het publiek belang te moeten behouden, terwijl aan belanghebbenden bevoegdheid wordt gegeven om den herijk te vragen wanneer er bij hen omtrent de juistheid der aanwijzing twijfel be staat. Blijkens een door de directie der maat schappij Nederland ontvangen telegram uit Galle zijn 27 opvarenden van „de Koning der Neder landen, waaronder eene vrouw, te Dondra, aan de zuidpunt van Ceylon aangebracht. De opgaaf der namen van de geredde personen wordt zeer spoedig verwacht. In 't geheel moeten er nu nog 129 personen gevonden worden. Baardwijk, 9 Nov. De loop onzer industrie, de schoenmakerij laat zich sedert geruimen tijd gevoegelijk resumeeren in Het fabrikaat gaat nog al geregeld van de ha/id doch de verdien sten zijn te gering". Ofschoon de schoenmakerij het hoofdmiddel van bestaan der Langstraat uit maakt, moet het betwijfeld worden of aan deze nijverheid al de aandacht geschonken wordt, die zij verdient en die zij misschien vordert om de Langsgaat te doen blijven bloeien. Vlijmen, 8 November, Het bestuur dezer gemeente, zoomede eenige omliggende gemeente en waterschapsbesturen, hebben zich lot den minister van waterstaat gewend, mei verzoek om, in verband met de voorgenomen verlegging van de uitmonding der Maas, het ontworpen aflei dingskanaal var. de Dommel niet naar de Maas bij Hedikhuizen, maar Zuidwaarts van den Heia dijk, door den Baardwijkschen overlaat naar Gansoijen te maken. De minister heeft tuans te kennen gegeven dat te zijner tijd wanneer tot den aanleg van het afleidingskanaal van de Dommel wordt over gegaan op hunne bezwaren en voorstellen zal worden gelet en nader onderzocht in hoever de door hen aanbevolen richting de voorkeur verdient. iii n m i im> (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur! Met de opname van het onderstaande zou UEd ten zeerste verplichten Een verslaggever. Was ik verslaggever van beroep, dan zou ik geneigd zijn telkens voor de uitvoeringen van de Liefhebberij Tooneelclub „Vondel" te Besoijeu

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2