Nummer 93. Zondag 20 November 1881. 4e Jaargang Gil, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENBAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Turkije. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. STAAT VAN BRIEVEN De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de le helft van October. Van het hulpkantoor te Baardwijk. Toneij. Arasterdam. Kunnende de brieven aan het postkantoor wor den teruggehaald. De Directeur, BAGGERMAN. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door liet advertentie, bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg Wij maken de kiesgerechtigden der kamer van koophandel en fabrieken, alhier, attent, dat de verkiezing voor drie aftredende leden zal plaats hebben op a. s. Maandag 21 dezer van des voormiddags 9 tot 12 uur, als wan neer door het stembureau onmiddellijk de uitslag wordt bekend gemaakt. Ter waardeering van het nut onzer werk zame kamer van koophandel vermeenen wij tót eene tróuwe opkomst ter stembus te mogen aansporen. De aftredende leden zijn Bernard Timmermans Wz. S. Fano. A. C. Zijlmans. BAARDWIJK, 18 November 1881. Voorzichtigheid is eene zeer schoone deugd, maar die heel licht in eene ondeugd verkeert. De Jan Salie's, die zoo voorzichtig zijn, dat zij vreezen hunne handen aan koud water te zullen brandenze zijn eenvoudig deug nieten van wie nooit iets goeds is te wachten. Ze pakken nimmer aankomen nooit voor hun gevoelen uit en maken zich om niets möeielijk of warm. Ze laten anderen de kastanjes uit het vuur halen en huldigen de leer //Die zijnen mond bewaakt houdt de 0wacht aan zijne ziel; die zijne lippen wijd „open doet stelt zich roekeloos bloot. En 0waartoe dient dat Wat voordeel zal het „mij aanbrengen V Op die wijze is men gewaarborgd tegen eene lastige, niet altijd eerlijke critiek. Maar als 't het publiek belang geldt, dan komt het mij voor dat het terughouden van 'tgeen gezegd moet worden onverantwoorde lijk is. We leven toch om te arbeiden tot heil en zegen der maatschappij. Wat heeft de maatschappij aan iemand, die veel over denkt, maar zwijgtuit vrees anderen en zich zei ven ui* eene zalige rust te storen Deze gedachte leidde mij in mijn opstel van verleden Zondag en is de theorie daarin verkondigd niet in praktijk te brengen, wel aan ik kan er mij best bij nederleggen. Doch waarom kan het niet geprobeerd worden en wat nut kan het algemeen er bij hebben dat het afgeschrikt wordt om iets te onder nemen, waarbij niets te verliezen valt? En waarom moeten de toestanden zoo over dreven donker gemaald worden Ik geloof niet dat mijn opstel de verwijten rechtvaardigt, die een zich noemende „be langstellende in de Langstraatsche industrie" de Langstraatsche schoenfabrikanten naar het hoofd slingert. Ik bétwijfel zelfs of heeren grossiers daarin een handigheid zullen zien. De belangstellende eindigt met een variant op „schoenmaker houd u bij uw leest" ware hij minder streng dan zou ik eindigen met De Genestet: Geef, meester in de kunst, kritiek, Maar wik! En scherm niet voor uw eigen kliek Of ik! Ei, gun den dommen dwaas geen rust, PikPrik Maar schreeuwt ge uit nijd of luim of lust Zoo - stik En hiermede basta. De meeste Parijsche bladen Gambetta's République Francaise natuurlijk uitgezonderd geven deels in ernstige, deels in spottende be woordingen er hunne teleurstelling over te ken nen, dat het nieuw ministerie; altijd met zooveel ophef aangekondigd als „le grand ministère" ten slotte werd samengesteld uit het tegendeel van celebriteiten, uit zoovelendie Gambetta met zich zeiven uit de laagte der redactie-bu- reelen van de Républipue optrok en die slechts werktuigen zullen wezen in de hand van den meester. De meest welwillende ouder de bladen bepalen zich tot de verklaring, dat ze het kabinet aan 't werk willen zien, wat ook zeker 't ver standigst is. Gambetta zond als minister van buiten- landsche zaken eene circulaire tot de vertegen woordigers, waarin de verandering van ministerie wordt medegedeeld en gezegd, dat die verande ring in geen enkel opzicht Frankrijk's vredelie vende buitenlandsche staatkunde zal wijzigen: Het bevestigt zich, dat (le Saint Vallier en Chanzy geen gezant meer zullen blijven. Hunne opvolgers evenwél zijn nog niet bekend. Eerlang zullen uit Marseille weer 15,000 man naar Noord-Afrika worden ingescheept. Generaal Saussier is 13 dezer te Djelma, halverwege Gafsa aangekomen, Daar éclaireurs hadden bericht gegeven van een sterke emigratie van insurgenten naar het Zuiden, werden dezen door de cavalerie onder generaal Bovin vervoigd. Bovin haalde, de insurgenten te Sabra in en maakte zich meester van hun gsheel convooi en van talrijke kudden. De insurgenten lieten vele lijken op het terrein aehter. Door de Fransche troepen is een Arabier, beschuldigd van een poging tot het doen ver ongelukken van een spoortrein, te Kaisar gefu- sileerd in de onmiddellijke nabijheid van het paleis vau den bey. De man was, naar men zegt, onschuldig, en de zuster van deu bey moet, geheel tegen de zeden van het land, die een vrouw verbieden zich in het publiek te vertoonen, naar den Franschen bevelhebber te Manoula zijn gegaan, om genade voor hem te vragen, maar vergeefs. De Arabieren zijn zeer ontevreden, dat de bey niets gedaan heeft om de terechtstelling te beletten. De spoorweglijn Parijs-Lyon-Middelland- sche zee begint door hare onheilen berucht te worden. Vrijdag hadden er weder twee botsingen plaats; eene te Vidauban, waar een goederentrein in botsing is gekomen en verscheidene wagens verbrijzeld werden, maar geen persoonlijke on gelukken plaats hadden. Het tweede onheil was te Gravhon, waar twee treinen tegen elkaar inreden en een machinist en een conducteur gekwetst werden. Te Beziers heeft een kwaadwillige hand een Orsini-bom in een grooten winkel geworpen waardoor alle ruiten gebroken en vele artikelen zwaar beschadigd werden, maar niemand verwond geraakte. IJverig wordt naar den dader van dit schelmstnk gezocht. Sedert ongeveer een half jaar werden te Parijs in de voornaamste kerken aanmerkelijke diefstallen gepleegd, zonder dat het der politie gelukte de daders te ontdekken. Dezer dagen echter heeft zij eenige der dieven gevatdie waarschijnlijk tot een bende behooreti, en door wie men ook de anderen op het spoor hoopt te komen. Twee gerechtsdienaars ontdekten bij hun ronde op den boulevard d'Eufer, drie mannen, die in den omtrek van een gemeene kroeg schenen weg te schuilen. Zij gingen voorzichtig dien kant uit, traden binnen door een der deuren van de kroeg, die op een kier stond, en vonden daar een schat van juweelen, goud en zilverwerk enz., blijkbaar de uit de kerken gestolen voorwerpen. De drie mannen, die aanleiding tot de ont dekking gaven, ontkwamen, maar de bewoners van de kroeg, die als eerlijke lieden in slaap verzenken lagen, werden gevat en in verzekerde bewaring gebracht. Volgens den Durhanschen berichtgever van the Standard is reeds te Standerton een conflict uitgebroken tussclien de Boeren en de Britsche inwoners, omdat deze laatsten weigeren aan de bevelen van de zijde der Boeren te gehoorzamen. Het vredesttactaat, heet het verderis een doode letter; er heerscht algemeene moedeloosheid, de handel staat stil, de toekomst is onzeker gelijk we ons eens hebben laten vertellen, dat doorgaans het geval is. enz. enz. In een adem wordt er nog bijgevoegd, dat in Zululand en Basutoland ook alles overhoop ligt, en de bevolking weigert het Britsch gezag te erkennen. Tegenover al deze opruierij maakte een ei- genaardigen indruk een telegram uit Pieterma"^ ritzburg aan Daily New?, volgens hetwelk de uitvoer van wapens en ammunitie uit Natal naar de Transvaal weder was vrijgegeven. Daar kan men tenminste zeker van zijn, dat de En- gelschen hiertoe niet zouden overgaan wanneer kans bestond op verdere vechtpartij. Aan boord van de Engelsche stoomboot Severnvan Bristol naar Glasgowis eene (lynamiet-ontploffing ontstaan waardoor 9 per sonen gedood en 43 zwaar gewond werden. De bo^t is met opgeslagen dek naar Kingstown geboegseerd. Ditmaal zijn de fenians want zonder twijfel is dit een stukje van hen dus einde lijk eens geslaagd, Te Kirkeldey in Engeland worden sinds eenigen tijd muizen als beweegkracht in katoen spinnerijen gebezigd. De toestellen waarin de muizen als een treerad werken zijn zoo inge richt dat een muis dagelijks 100 a 120 draden spinnen kan; de weg, dien hij daartoe aflegt zonde recht uitgelegd, 10 a 11 Eng. mijlen, ruim 16,000 M., bijdragen. Zij worden gevoed met havermeel dit beloopt 's jaars ongeveer 30 centterwijl de vereischte arbeid f4.20 vertegen woordigt. Hiervan het voedsel en de herstel lingskosten aftrekkende houdt men een zuivere winst over van f3 per muis. De eigenaar der fabriek heeft een gebouw in gebruikwaarin 10,000 muizen-treemolens onder behoorlijk toe zicht in werking zijn. De zitting van den rijksdag is dour den rijkskanselier geopend met voorlezing eener kei zerlijke boodschap Daarin wordt geconstateerd, dat de rijksbegrooting verblijdende bewijzen op levert van de gunstige werking der tegenwoor dige economische politiek. Voorts wordt aan gekondigd het verdrag met Hamburg benevens ontwerpen betreffende verlenging der zitting en begrootingsperioden werkliedenverzekering regeling der ziekenfondsen voor handwerkslieden, tabaksmonopolie en belasting op sterken drank. Verder bevat de boodschap de verklaringdat de regeering streng vasthoudt aan hare tot nu toe gevolgde economische politiek en plauncn voor hervorming van belastingen. Hierbij wordt gewezen op de noodzakelijkheid van maatregelen van staatswege ter verzorging van invaliede werklieden. Blijkens het verdere gedeelte der boodschap is de toestand op het gebied der buitenlandsche politiek ten volle bevredigend. De samenkomsten te Gastein ei; Dantzig waren de uiting van nauwe persoonlijke en politieke betrekkingen tusschen de souvereinen en hunne landen. Deze relatiën vormen een vertrouwbaren waarborg voor de duurzaamheid van de vredewaarnaar de politiek der drie keizerlijke hoven in onder linge overeenstemming streeft. Ook met alle andere mogendheden staat het Duitsche rijk op den besten voet. De Beiersche landdag heeftondanks de uitdrukkelijke verzekering van het ministerie dat het een dergelijken maatregel nooit bij den koning zou kunnen aanbevelen een voorstel van den afgevaardigde Mayer aangenomen tot af schaffing van het verplicht burgerlijk huwelijk. Kapitein Meijervan den Duitschen schoe ner Phoenix rapporteert een nieuw eiland te hebben ontdekt. Het ligt 7° 48 Z.B. en 83° 48 W.L. en op een afstand van 188 Eng. mijlen ongeveer van Punta Aguja. Het schijnt van vulkanischen oorsprong te zijn en op zijn hoogste punt nauwelijks vijftig voet boven de oppervlakte der zee. Het is omstreeks een mijl lang en ongeveer even breed. Het Engelsche schip Kingfishen en de Alaska van de Vereenigde staten zijn er op afgezonden om het eiland nader te onderzoeken. Te Hamburg is tengevolge van een gas ontploffing een huis van twee verdiepingen in gestort, waardoor drie menschen gedood en zes zwaar gewond werden. Het huis werd door vier gezinnen bewoond en in de benedenverdieping was het verkooplo kaal eener verbruiks-vereeniging. Een man en verscheidene kinderen die in den winkel stonden te wachten om geholpen te wordenhadden daar reeds een sterke gaslucht opgemerkttoen een bediende met een brandende lamp door een achterdenr binnenkwamen op eens de ontplof fing volgde. Aan alle kanten zag men vlammen kronkelen maar zij werden terstond weder uit gedoofd door de instortende muren. Het dak van het hnis werd ver weggeslingerdde muren vielen naar voren en achterenen vele der om gelegen huizen werden zwaar beschadigd. Zakken met meel en suiker uit het magazijn vlogen honderd voet veren tot op grooten afstand waren daken beschadigd en vensterruiten gesprongen. De brandweer toog onmiddellijk aan het werk, om de puinhoopen weg te ruimen. Volgens berichten uit Genua is Garibaldi voornemens het eiland Caprera te verlaten om een reis door Italië te doen. Hij zal zich eerst naar Napels begeven om zich door kundige ge- neesheeren te doen verzorgen. Een bende van dertig rooveis trok onlangs 's nachts het dorp Mare op Sardinië binnen en deed een aanval op het huis van den schout. Deze die door het gedruisch ontwaakte snelde, met een geweer gewapendnaar de voordeur om het huis te verdedigenterwijl zijn drie kinderen vluchtten naar de woning van den gemeente-secretaris. Toen hij zagdat de roovers een venster in geslagen hadden en binnendrongenging de schout ook naar het huis van den secretaris om nog een geweer te halen en maakte alarm in de straatmaar hij werd onderweg door een der roovers neergeschoten. De roovers grepen nu den schoonbroeder van den schouteen geestelijkeen dwongen hem hun de sleutels van het huis te geven. Terwijl twee mannen den geestelijke bewaaktenieder met een pistool op het hoofd van hun gevangene gerichtdeden de anderen de ronde door het huis, namen al het geld, goud en zilver dat zij vonden te zamen een waarde van ongeveer 12,000 liremedeen trokken daarna af. Den volgenden dag werden drie der roovers gevat. Een hunner bleek toen een lid van den gemeenteraad te wezen. Van particuliere zijde wordt uit Constantinopel gemeld, dat in Arabie eene beweging is ontstaan die niets meer of minder op het oog zou hebben dan de stichting van een onafhankelijk Arabisch rijk (naar het gerucht wil, onder protectoraat van Engeland). Een der grootste geestelijke opperhoofden, Abdul-Mautalef EfFendi, kalifvan Mekka, een afstammeling van den ouderen tak der sultans, ei\ dus tot de opperheerschappij gerechtigd, is in verzet gekomen tegen de Porte en wordt daarin gesteund door schier geheel het Arabische Islamisme. Wegens het ernstige van den toestand zijn Midhrt-pacha en zijn mede-verbannenen voor- loopig naar Djeddah overgebracht. Blijkbaar

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1