Nummer 96. Donderdag 1 December 1881. J aargang Toegewijd aan Handel, Incbstrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Zwitserland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Rusland. e Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. een De Echo van bet Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. yj INO-EZONDEN. In de laatste dagen heeft men in ver schillende couranten een artikel kunnen lezen betreffende den toestand der schoenmakerij in de Langstraat, in verhouding gebracht met den financieelen toestand der buitenland- sche en Langstraatsche fabrikanten. Het vel schil van kapitaal, benoodigd voor het uit oefenen eener schoenmakerszaakwerd als maatstaf aangewezen, en verder werd uiteen gezet, dat juist het geringe kapitaal, waarover in den regel een Langstraatsch fabrikant te beschikken heeftde oorzaak is van de malaise, die zich in de schoenmakerij voor doet en die het den fabrikant onmogelijk maakt, doordien hij om die reden zijne in- koopen duurder moet doen, met den buiten- landschen te concureeren. Indien men nu aanneemt dat dit de rede is, meen ik toch te mogen opmerkendat hierin juist niet de geheele oorzaak ligt, dat een buitenlander zijne artikelen goedkooper levertbij eene berekening zal dit eenigszins duidelijker blijken. Men neme b.v. een schoenfabrikantdie met een 40tal knechts werkt, die het onder werk daarstellen, dan heeft zoodanige daar voor noodigeen administrateur, minstens vier coupeurseén voor de naaimachine, een voor de schrooimachine, twee voor de zool leersnijmachine, een hakkenperser, minstens twee hakkenmakers, een voor de walzmachine, behalve een paar bijknechts, voor de oprui<- raing der fabriek, aanhalen der benoodigd- heden, het beloopen van boodschappen, enz. Deze bovenstaande werklieden moeten allen vast weekgeld hebbenhetgeen men Advertentiën 1—7 regels f 0,60. daarboven 8 cent per reg groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3raaal ter plaa" sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën vo Duitschland worden alleen aangenomen door hetadverten0 bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per r De moordenaar Alofs die door het Hof van Limburg ter dood was veroordeeld doch wiens straf in levenslange gevangenis is veranderd is Vrijdag van Tongeren naar Leuven overgebracht, ten einde in de gevangenis aldaar zijne straf te ondergaan. W - Q N zonder overdrijving kan berekenen op f 150 f 160 per week; nu moet de fabrikant nog zelf directeur zijnwelks salaris men minstens moet berekenen a f 800 per jaar. Reken nu dat aan uitgavenaangenomen dat de 40 bankwerkers wekelijks leverbaar afleveren 450 paar schoenen, de ronde sorn van f170 moet worden uitgegeven, met in begrip van het salaris van den directeur, dan beloopt zulks per jaar, aan mans- en vrouwen werk aan groot en klein circa 27 cent per paar. Zou nu een schoenfabrikant ter wereld door zijn kapitaal zooveel voordeel kunnen doen wat, in eens af, al ware hij Rotschild, onmogelijk is en aangenomen dat het mogelijk zijn zou, staat hij dan nog niet gelijk met een Langstraatsch fabrikant. Mijns inziens kan de concurrentie nergens in gezocht wor den, dan dat de buitenlander een tijd lang zonder verdienste werken wil om op den langen duur, zich van de klanditie der Hollanders te verzekeren, om later zich geheel van de lieve Hollandsche dubbeltjes meester te maken. Doch laat ons alle pogingen in het werk stellen en stappen doen tot de hooge regee ring, opdat zoo iets niet gebeure, en wij te laat onze langdradigheid inziende, ons vooral van onze Duitsche naburen, geene verwijtin— gen zullen behoeven te getroosten. Laat ons de handen ineenslaan en niet dralen te lang reeds duurt deze malaiseen middel bestaat er om verandering in den' tegenwoordigen toestand te brengen. Laat ons medewerken ook om het protectiestelsel ingevoerd te zien worden laat ons al het mogelijke doen, om met opzen afgevaardigde, de heer Bahlmann, mee te werken en geen gelegenheid te laten voorbijgaan om den stand van zaken te verbeteren. L. Wij plaatsen dit stuk, even als de drie vorige, over dit onderwerpmen houde echter in het oog, dat geen der zelve van de redactie uitgaat, en zij opgenomen zijn zooals zij ons toegezonden werden. fFij stellen ons voor op de zaak terug te komenRed. De nieuwe minister van binnenlandsche zaken, de heer Waldeck-Rousseau zond eene circulaire aan de prefecten waarin deze ambtenaren aan hunne plichten worden herinnerd op eene wijze, die tamelijk imperialistisch moet wezen en waarin eene centralisatie van bestuur wordt gepredikt, die vele republikeinschc bladen grootelijks ont stemt. Ook de Parijsche berichtgever der Kölnische meldt thans dat Gambetta eenige groote ban kiers en dergelijkendie bij hem bezwaren kwamen indienen wegens de afzetting van den gouverneur van de bank en de benoeming van Allain-Targedeze heeren lieett weggezonden met de verklaringdat het hun niets aanging. In plaats van Albert Grévy is staatsraad Firman benoemd tot civiel gouverneur van Al- gericterwijl het militair gezag is opgedragen aan generaal Saussier. Naar verzekerd wordt zal generaal Chanzy gezant te St. Petersburg blijven. Omtrent Naquet's voorstel tot wederinvoe ring der echtscheiding wordt door de commissie van onderzoek geadviseerd dat het in overwe ging zal worden genomen. De minister van onderwijs en eeredienst de heer Paul Bert, heeft, toen het ambtenaars- personeel van laatstgenoemd departement aan hem werd voorgesteld, verklaard nat een minis ter van eeredienst in zijne betrekking noch godsdienstignoch anti-godsdienstig moet zijn. Het ministerie is geen zaak om leerstukken te toetsen maar eene politie-zaak 'eene zaak van toezicht en var. uitvoering der wetten die de betrekkingen tusschen de kerk en den staat regelen. Hij ministerwil de stipte toepassing van het concordaat. W ij zullen liet hij er op volgen ons verre houden van geweldenerij en van den geest van plagerij. Men zal zien dat ik geen revolutionairgeen onruststoker ben maar een man, opgevoed in de vereering der wetenschap en der wet. De berichten uit Algerie gewagen doch enkel geruehtgewijsvan eene plotselinge be weging die Bou-Amema in zuidelijk Oran ge maakt heeft naar het noorden. Men wil weten dat het hem gelukt is tot Teil door te dringen, en de gemoederen zijn niet gerust. Zouden de Fransche kolonnes wordt er gevraagd alweer onverantwoordelijk achteloos zijn geweest? De zuivere winst der posterijen die 23 millioen in 1879 en 25 millioen in 1880 be dragen heeftzal dit jaarte oordeelen naar de gegevensdie tot dusvei verkregen zijn omstreeks 38 millioen bedragen. Te Parijs plegen de aangeteekende brieven en pakketten voor bankiers- en handelshuizen bezorgd te worden met een bijzonderen wagen welke door den besteller met een bijzonderen sleutel ontsloten en verder geopend wordt, door dat de koetsic op eene veer drukt waardoor een grendel aan de binnenzijde wordt opgelicht. Onftanks al deze voorzorgenbesloot een dief zijne kans te wagen er. dat wel op klaarlichten dag in de Lafayette-straateene van de drukste straten der stad. De wagen hield dezer dagen des ochtends te half tien stil voor een wissel kantoor in genoemde straat en de besteller ging met eenige brieven binnen. De dief schoot toe en stak een gewonen sleutel in het slot van de op dit oogenblik slechts door den binnengrenöel verzekerde deur. Op het gerammel drukte de koetsier op zijne veer, de deur vloog open en de dief zoekt met een der paketten eer, goed heenkomenjuist op het oogenblikdat de besteller weder buiten kwam, die hem vruch teloos poogde in te halen. Het ontvreemde pakket is gebleken 26 aangeteekende brieven te bevatten met verschillende waarden. Een inwoner van Boulogne sur mer, Tellier genaamd zal eerlang de eerste zeereis doen welke ooit ondernomen werd met een boot die door electriciteit wordt voortbewogen. De boot, die bijna gereed is heeft eene lenge van 5.50 m. en een breedte van 1,30 m., en in dat kleine vaartuig zal de lieer Tellier vergezeld door den luit. der inf. Larade het kanaal oversteken naar Folkestone. Twee pogingen om treinen te doen derail- leeren heeft men gedaan op den spoorweg van Marseille naar Nizza. Bij de eerste werd de locomotief erg beschadigd maar kon toch nog haar weg vervolgen terwijl al de reizigers on gedeerd bleven. Bij de tweede ontdekte de machinist nog tijdig het gevaar en kon hij den trein doen stoppen. Ijverig wordt naar de daders van deze snoode aanslagen gezocht. Te Lyon is het huwelijk afgekondigd van een landbouwer van 77 jaren met een meisje van 16. De nieuwe echtgenoot zou zonder veel moeite de overgrootvader van zijn vrouw kunnen zijn. Te Lyon is het huwelijk afgekondigd van Paula Mi nek de communiste die zich tijdens de quaestie met Jesse Helffman van zoo schoone zijde deed kennen en van zekere Negro, machi nist. Het huwelijk wordt voornamelijk gesloten omdat Pauladie vreemdelinge isbang was dat zij uit het land gezet zou worden als zij het in Frankrijk wat lastig maakte. Is zij een maal met een Franschman gehuwd dan zal men niet meer tot dien maatregel kunnen overgaan. De minister van binnenlandsche zaken heeft geweigerd de gratie der kroon in te roepen voor Lefroy. Deze is Dinsdag opgeknoopt. Lefroy bekende den moord op Gold alsook andere moorden gepleegd te hebben. Dit maakt groote sensatie. Van Zaterdag tot Maandag woedde onafge broken een hevige storm. De aangerichte schade is enorm. Het ramtorenschip Rupert strandde nabij Baguoralsook vele andere schepen. De havenhoofden te Folkestone en Ventnor zijn weggeslagen. Er heerschf groote verontwaardiging te Sheerness omdat de mailboot van ZeeHjid op Engeland een op de kust gestrand schip voor bijvoer waarop een achttal menschen op het tuig zichtbaar waren zonder hulp te verleenen. Op den Noord-Britschen spoorweg bij het station Tayport, niet ver van Dundee, is een passagierstrein uit Edinburg in botsing gekomen met een goederentrein waardoor verscheidene rijtuigen verbrijzeld en letterlijk in elkander ge schoven werden. Drie passagiers werden gedood, twee zwaar gewonden verscheidene andere bekwamen meer of minder ernstige kwetsuren. Te Manton op den Midland spoorwegis een van Leicester komende tiein waarvan de locomotief een oogenblik was losgemaaktop den hellenden weg door den wind in beweging gebracht er. tegen de locomotief geloopen die met volle kracht terug kwam stoomen. Door den hevigen schok werden 6 passagiers vrij ernstig bezeerd. Het jongmensch dat in Nottingham een dubbelen moord pleegdeheeft een volledige bekentenis afgelegd. De woestaard vermoordde eerst den bediende van zijn patroon om zich zooals hij zegt in het moordwerk te oefenen en omdat zijn slachtoffer hem vaak over zijn slecht gedrag had berispt. Daarna schoot hij in koelen bloede op zijn vader. weder zijne ochtendwandelingen heeft kunnen doen, wat arbeiden en eenige audientiën ver leenen. De verschillende libera'e fracties van den rijksdag hebben besloten zich eens in de week gezellig te vereenigen in het Kaiserhof. Blijkbaar bestaat dus wel degelijk plan op eene nauwere aaneensluiting. Een lucifersfabrikant te Hamburg heeft zich, zijn jeugdige vrouw en zijn twee kinderen door vergiftiging van het leven beroofd. De ongelukkige was in handen gevallen van een woekeraar en zou gegijzeld worden. In zijn lessenaar vond men een spaarboekje, waarin zeshonderd mark was ingeschreven, iets minder dan het bedrag, dat hij aan den woekeraar ver schuldigd was. De man nam het wanhopig besluit, omdat hij bevreesd was, dat hij nooit meer uit de handen van zijn schuldeischer zou komen. Den avond te voren had hij zijne kin deren nog naar een honden- en apenspel laten gaan. Op een landgoed bij Berlijn konden on langs de koeien niet gemolken worden omdat zij dronken waren. Men had namelijk, toen haar te drinken gegeven werd, inplaats van de waterkraan, die van een daarnaast staand vat met spiritus opengezet, en ongeveer 150 liter in hun drinkbak laten loopen. De koeien, ongeveer 100 in getal, vonden blijkbaar veel smaak in den drank, maar werden weldra allen dronken, en daarbij zoo dartel en jolig, dat niemand er bij kon komen, om hen te melken. Zij maakten in hare vrolijkheid een oorverdoovend geweld en men beweert zelfs dat zij eenigszing neuriend bulkten. Zij moesten, even als hare mensche— 1 ijke natuurgenooten in zulk een toestand, maar stil met rust gelaten worden, om haar roes uit te slapen. Volgens de jongste berichten neemt de keizer van Duitschland in beterschap toe, zoodat hij Te Bern werd 11. Maandag weder een hevige schok van aardbeving waargenomen, waardoor verscheidene gebouwen zwaar beschadigd werden. Gelukkig kwamen er geen persoonlijke onheilen hij vooi. Om het gevaar waardoor Elm nog altijd bedreigd wordt, af te wenden, heeft men voor gesteld den wankelenden bergtop, den Risikop, met. geschut te bombardeeren, om de losse rots blokken, die het dorp dreigen te verpletteren, naar den anderen kant te doen nederstor'en De ingenieurs en de bevolking van Elm hebben het plan goedgekeurd men wac.ht nog slechts op de vergunning der overheid van het kanton, om tot de uitvoering over te gaan. Het zal een geheel nieuw en interessant schouwspel zijn. Uit Scutari kwam bericht, dat de opstande lingen in Crivoscië zich van drie blokhuizen meester maakten en de garnizoenen gevangen namen, doch dat wordt van bevoegde zijde als naar den ganschen inhoud onjuist genoemd. Onlangs is te Florence een gez'n, dat een oud huisje bewoonde, en zich in een klein ver trek ter rust begeven had, plotseling, middenin den nacht, door het inzakken van den vloer, in een put onder hun woning gestort. De ongeluk kige ouders ontwaakten in het water, dat 1.8 meter hoog stond. Het gelukte den vader zijn oudste kind bij de haren te grijpen en het boven water te houden totdat eindelijk na een half uur van onbeschrijfelijken angst, de buren zijn aanhoudend roepen hoorden en tot hulp kwamen opdagen. Het jongste kind echter was reddeloos verdronken. Men betoont het ongelukkige gezin algemeene deelneminger is een inschrijving voor hen geopend en zij zijn door een menschenvriend in een betere woning onder dak gebracht. Te St. Petersburg heeft weder een moord aanslag plaats gehad op een hooggeplaatst ambte-

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1