Lederberichten. Huidenberichten. Wolberichten. BINNENLAND. Burgerlijke Stand. Ingezonden stukken. jtC Bekendmaking. M ADVERTENTIËN.?: Gemeenteraad van Waalwijk. rTSV T. A. M. Van der Heijden naar, generaal Toherewin, president van de com missie tot verzachting van de vonnissen der gebannenen. Zekere Nicolaas Sankowsky vroeg hem te spreken waarop de generaal hem tot zich toeliet. Maar toen trok de man een revol ver en schoot op Tcherewin. Deze echter greep den arm van den aanrander en wendde daardoor het schot af. Alleen zijn uniform werd geraakt. Sankowsky is een Poolsch edelman. Hij zegt dat Paul Melnikoff hem tot de daad heeft aan gezet. Ook deze, die reeds vroeger zijne burger lijke rechten verloor, is in hechtenis genomen. OPENBARE VERGADERING van Dinsdag 20 November, voorin. 11 uur, Absent de heer Van Baal. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd met |eene door den heer Van der Heijden verlangde wijziging. De voorzitter deelt mede dat is ingekomen de goedkeuring van gedep. staten op den hoof- delijken omslag der gemeente voor 1881, zooals hij door den raad is vastgesteld, tot een bedrag van f4159,045. Aangenomen voor kennisgeving. De voorzitter biedt den raad de door burg. en weth. opgemaakte begrooting voor 1882 aan. Hij had gehoopt in de vergadering, waarin deze aanbieding plaats heeft, tevens te kunnen over gaan tot de benoeming van een onderwijzer aan de openbare schoolhij heeft echter bij den districts- en arrondissements-schoolopziener zulke vertraging ondervonden, dat hij rr.et de begroo ting niet langer kan wachten met het oog op de urgentie. Hij verzoekt den raad over te gaan tot het beno :men eener commissie van drie leden, tot onderzoek der begrooting, die gedurende 14 dagen voor belanghebbenden ter visie zal gelegd worden. De heer Van Iersel vraagt of het bepaald noodzakelijk isdat men met het beuoemen van een onderwijzer wacht, totdat de voordracht van den schoolopziener terug is. De voorzitter antwoordt dat de wet wil, dat de voordracht aan den raad geschiede in over leg met den arr. schoolopziener. De districts schoolopziener had gevraagd, dat men hem de voordracht zou zenden hij zou ze dan aan den arr. schoolopziener doen toekomen. Dit is nu reeds Zaterdag voor acht dagen gesehied, maar tot nog toe is er geen rapport op ontvangen. Niet alleen lijdt door deze vertraging het onder wijs veel, maar ook dagelijks komen verzoeken van sollicitanten om hunne stukken terug te ontvangen. De voordracht moet, zooals gezegd, geschieden in overleg met den schoolopziener, maar een tijd, binnen welke die voordracht moet worden teruggezonden is niet bepaald. Prachtige aanvragen zijn ingekomen, zooals men uit de Echo van het Zuiden heeft kunnen zien. De heer Van Iersel zou dan ook maar tot de benoeming overgaan zonder langer te wachten. Hierna wordt overgegaan tot benoeming eener commissie van drie leden, tot onderzoek der begrooting. Benoemd worden de heeren Quirijns met 8 en Timmermans en Van Riel elk met 6 stemmen. De voorzitter deelt mede, dat is ingekomen eene nota van aanmerkingen van gedep. staten op het besluit tot heffing van het recht op de vergunning voor verkoop van sterken drank in het klein de kosten van herschatting moeten daarin worden bepaald. Op voorstel van burg. en weth. wordt bij acclamatie het bedrag daarvan bepaald op f2. De voorzitter geeft aan den raad kennis, dat bij de aanbesteding voor het vergrooten der openbare school, de minste inschrijving bedroeg f9X80.Burgera. en weth. hebben echter in het belang der gemeente en van den bonw ge meend het werk te moeten toewijzen aan P. Van Halten, alhier, voor f9320. Aangenomen voor kennisgeving. De voorzitter zegt dat voor de yergrooting der openbare school veel zand noodig zal zijn. De aan den openbaren dienst onttrokken be graafplaats in de Kloostersteeg bevat ongeveer 1400 M. goed, droog en scherp zand. Hij stelt den raad voor dat zand aan den aannemer af te staau tegen 20 cent per M. het verwerken kost centzo°dat er voor de gemeente eenig voordeel overschiet. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De voorzitter herinnert dat het vorig jaar de raad besloten heeft de opbrengst der haven en kaaigelden e n b 1 0 c te verpachten. Als de raad hiertoe nu weer genegen zou zijn moet hij voorzitter opmerken, dat dan de pachtsom wel licht veel lager zou zijn. Daarbij meenen burg. en weth. redenen te hebben om het beheer wel wat beter te wenschen. in 't belang der ge meente achten zij zich verplicht den raad voor te stellen een havenmeester te benoemen tegen percenten deze zaak is in deze vergadering niet aan de orde, maar burg. en weth. stellen voor in een volgende daartoe te benoemen den vorigen havenmeester Rekkers. De heer Van Iersel zegt dat er over die zaak nu reeds 6 jaar telkens is gevochten hij vraag-» waarom er nu weder verandering moet komen. De voorzitter antwoordt dat hiertoe bondige redenen bestaan die hij echter in 't publiek niet kaa zeggen. De heer Van Iersel is van oordeel dat het publiek die gerust mag weten hij zal zich over die zaak niet meer uitlaten. De voorzitter gelooft dat de raad wel over tuigd zal zijn, dat burg, en weth. niet handelen zonder bondige redenen. In alle geval is het slechts een wensck van burg. en weth.; zij zul len handelen, zooals de raad goedvindt. De heer Timmermans meent dat er wel vol- I doende redenen zullen zijn, waarom burg. en weth. wijziging van den bestaanden toestand wenschen hij geeft den voorzitter in overwe ging bij een volgende vergadering in geheim comité die redenen op te geven. Verder vraagt spreker of de havenmeester als ambtenaar bij de nieuwe drankwet wel vergunning zou mogen hebben om sterken drank in 't klein te verkoo- pen, en of Rekkers daarmede bekend is. De voorzitter is van gevoelen dat men der. havenmeester en marktmeester gerust vergunning mag geven. Wat de eerste vraag van den heer Timmermans betreft, hij kan daarin niet treden. Ieder lid is in de gelegenheid vóór de volgende vergadering inlichtingen in te winnen en zich zelve op de hoogte te stellen. De voorzitter vraagt voor burg. en weth. machtiging tot het verpachten van het raarktgeld. Zonder discussie verleend. De voorzitter laat lezing geven van een schrij ven van mej. de wed. Rubbens, meldende het overlijden van haren echtgenoot den heer A. J. Rubbens. De heer Van Heijst stelt voor een brief van rouwbeklag aan mej. de wed. Rubbens te richten. Verder wenscht hij te spreken over de bestra ting langs de huizen de trottoirs zijn zoo slecht, dat ieder vreemdeling (en de ingezetenen zeker niet minder Rf.d.) zich ergert over den slechten staat waarin zij zich bevinden de financieele toestand der gemeente zal wel niet toelaten oogenblikkelijk trottoirs te leggen maar daar het bestuur van de Noordbrabantsche stoom- tramwegmaatschappij zoo weinig aanstalten maakt om den tram tot den Baardwijkschen dijk door te leggen, moeten wij hen voorbijgaan. Zij zullen niet komen voordat zij zeker zijn, dat die lijn grove winsten afwerpt. Spreker stelt voor op de begrooting van het volgende jaar een memo- riepost uit te trekken voor trottoirs. In Besoijen, eene plaats van veel minder belang dan onze gemeente waar trottoirs aangelegd zijn, is het een lust te wandelen daarom zal het hem aan genaam zijn een post voor trottoirs op de be grooting te zien hij wenscht aan die zaak eer. begin te zien gemaakt. Vinden burg. en weth. beter eene leening voor dat doel te sluiten, hij meent zeker te zijn, dat die in Waalwijk wel ingang zal vinden. De voorzitter recommandeert het door dr. Van Heijst gesprokene aan de comm. belast met het onderzoek der begrooting. Hij deelt geheel en al het gevoelen van dien sprekerde trottoirs zijn ellendighij is jaren en jaren voor verbe tering geweest en wenscht deze zaak verder bij de begrooting te behandelen. Hij zou de bc- grootingscommissie aanraden met het onderzoek spoed te maken om ze den 14den dag te kun nen afhandelen. Wat den brief van rouwbeklag aan mej. Rubbens betrefthij heeft er niets tegen, maar vroeger is het nooit gebeurd. Bij acclamatie besloten tot het zenden van rouwbeklag namens den raad. De heer Zijimans wenscht te spreken over den provincialen weg door de gemeente. Er zijn voorbeelden dat gemeenten den provincialen weg overnamen met kolossale toelagewellicht zou dit ook hier op voordeelige wijze kunnen ge schieden hij acht het dus wenscheiijk in overleg te treden met de provincie over de overname van den prov. straatweg in de gemeente. De voorzitter heeft reeds lang met de bevoegde autoriteiten deze zaak besproken. Hij heeft echter bezwaai tegen overname zoolang de weg in den tegenwoordige:» toestand verkeert. Het vorig jaar is een gedeelte vernieuwd en voor het volgende jaar is een kolossale post voor verbetering uitgetrokken. Is die tot stand ge komen dan bestaat er wel reden voor overname. De heer Zijlmans oordeelt dat de toestand van den weg geen bezwaar kan opleveren, daar toch de provincie wel in aanmerking zal nemen de meerdere of mindere kosten, die door haar voor verbetering gemaakt zijn. Juist in den slechten toestand, waarin de weg verkeert, meent hij, zal de provincie aanleiding vinden om uiterst voordeelige condities te stellen voor het over nemen. De voorzitter zou liever de verbetering eerst door de provincie laten doen, daar de straat zoo groot is. De heer Van Heijst vindt het vreemd dat de prov. een som uitgetrokken zou heoben speciaal voor verbetering van den weg in de gemeente Waalwijk; de prov. staten staan een globale som toe voor de heele provincie en niet voor bepaalde punten dit is aan den hoofdingenieur opgedragen. De voorzitter blijft bij het dopr hem gezegde, dat eene som voor Waalwijk is uitgetrokken en dat dit trouwens altijd plaats heeftde water staat maakt de begrooting en ged. staten hechten daaraan al rf niet hunne goedkeuring. De heer Timmermans zegt dat de stem, die thans in den raad opgaat, een weerklank is van den algemeenen wensch. Ged. staten, belast met het toezicht, schijnen weinig genegen om de straat, die in zoo ellendigen toestand verkeert, in orde te maken reden te meer voor het ge meentebestuur om zich de zaak aan te trekken, Spreker maakt eene gevolgtrekking, juist tegen overgesteld aan die van den voorzitter en zegt „juist omdat de weg slecht is moet de gemeente hem overnemen." De voorzitter merkt op dat hij wel te ken nen gegeven heeft, dat de prov. den weg lang verwaarloosd heeft, maar ook dat zij begonnen, is hem te verbeteren en plan heeft daarmede voort te gaan. Niets meer aan de orde zijnde en niemand het woord verlangende sluit de voorzitter de ver gadering. Waalwijk, 30 November 1881. Blijkens ons verslag der gisteren gehouden raadsvergadering zijn in die zitting twee zaken ter sprake gebrachtdie voorzeker door alle ingezetenen van Waalwijk met ingenomenheid zullen begroet worden wij bedoelen de verbe tering van de trottoirs en het overnemen van den provincialen wegmet het doel om ook dien in goeden toestand te brengen. Wij gevoelen ons gelukkig onzen gemeentenaren te kunnen mededeelen dat een derde zaak van grootvan overwegend belang voor onze ge meente, het stadium van uitvoering nadert, na melijk de verbetering van de haven. B. en W. hebben op de begrooting voor 1882 voor dat werk een post uitgetrokken van f 4000. Zij stellen zich voor de haven te laten uitdiep -n, daar waar zulks noodig blijkt, en het verzanden te beletten door het slaan van palen met planken. De voorloopige werkzaamheden kon men gisteren reeds zien. Mogen de drie bovengenoemde werken door allen noodig geoordeeld door allen gewenseht spoedig tot stand komenis onze hartelijke wensch. Wat de troitoirs betreft, de begrootiugscom- missie kan hiertoe veel bijdragen dat zij voor- stelle een flinke som op de begrooting te brengen, maar vooral geen memoriepostdie blijven ge woonlijk jaren lang pro memorie figureeren .Moet er eene leening voor gesloten worden welnu niemand zal daartegen zijn schulden heeft onze gemeente niet en geen inwoner zal er bezwaar in hebben jaarlijks iets bij te dragen voor een werk waarvan iedereen gemak heeft. Daaren boven is 't niet noodig de lasten der inwoners te verzwaren als men thans geld leentdaar men met het oog op de opbrengst van het ver gunningsrecht voor den kleinhandel in sterken drank, gerust een leening kan sluiten van f 30.000 O o zonder den omslag een cent te verhoogen. Wij ontveinzen ons nietdat er behalve de geldquaestie nog vele moeielijkheden zullen te overwinnen zijnmaar als de leden van den gemeenteraad, met den voorzitter aan het hoofd, voorbeelden geven van goeden wil; als zij hunne familie en vrienden aansporen evenzoo te handelen; in één woord, als men de zaak van bovenafaan flink aanpaktmet den vasten wil om ze tot een goed einde te brengen dan zal het vau zelfs blijken dat het gewicht dier moeilijkheden overschat is. Goed voorgaan doet goed volgen Het handelsverdrag tusschen Frankrijk en Nederland is Zaterdagmorgen te Parijs aan het ministerie van buitenlandsche zaken geteekend. Ministe» Gambctte verklaarde bij die gelegeu- heid aan onzen gezantbaron van Zuylen van Nyeveltverheugd te zijn over de vriendschap pelijke betrekking die tusschen beide landen bestaan en die hij zich beijveren zai nog te versterken en inniger te doen worden. Baron van Nyevelt dankte voor de keuschheid en welwillendheid der Fransche gevolmachtigden, die de onderhandelingen gemakkelijker maakten, en zeide Gambetta dank voor de beteekenis welke hij aan de onderteekening vau het verdrag wel had willen geven. Het nieuwe tractaat zal den 9en Februari in werking treden. Tot zoolang blijlt het oude nog van kracht. Omtrent den vrijdom van zegel van aan vragen om vergunning tot verkoop van sterkon drank waarvan dezer dagen melding werd ge maakt luidt de brief van den minister als volgt „Op eene dergelijke vraag als in uw schrijven wordt gedaan heb ik het advies gevraagd van mijn amb!genoot van Financiën. Zijne excellentie is van meening dat de aanvragen om vergunning tot verkoop van sterken drank aan het recht van zegel zijn onderworpen terwijl de minuten der beschikkingen op die aanvragen benevens de afschriften der geheel afwijzende beschikkingrn, vrij zijn krachtens art. 27 litt. A., No. 3 en 11 der wet van 3 October 1843 (Staatsblad No. 47)." De Nederl. Ruijnspoorweg-Maatsckappij maakt bekend dat als voorbode van de invoering van den rijkspakkettendienst reeds met 15 Dec. eene groote vermindering intreedt voor het ver voer van bestelgoederen geld- en geldswaarden langs hare lijn in locaal binnenverkeer. Door dit nieuwe tarief zal het publiek reeds weldra de vruchten beginnen te plukken van 't geen de regeering beoogthet vervoer van kleine pakketten door een laag tarief te vergemakkelijken en dus te doen toenemen. volslagen onmogelijkheid is en daarom hoopt men sinds lang in Drunen tot nu toe ver geefs op verbetering, al kan dit wellicht niet anders verkregen worden dan door vermeerdering van het personeel van één wegwachter. Drunen 27 November 1881. X. Van 18 tot en met 25 November. SPRANG. Ondertrouwd: Willem Kruif jm. met Gerdina Kruif jd. Willem Ros jm. met Maria Elisabeth ten Bosch Jacobus Arnoldus Haverhals met Je mnette Craaijo. Géboren: Dingeman zoon van Jacobus de Bie en Johanna van Pas. Gerrit z. van Pieter Bas tiaan van der Sijde en Adriana van Zeist Hermanus Cornelis z. van Johannes Jacobus Venis en Cornelia Voormolen Maria d. van Johannes van Baardwijk en Elisabeth van Dongen. Voorraad te EINDHOVEN. Ant. Kerssemakers-Simonis. Gezouten B.-Ayres 45/50 p. dito dito 40/45 p. dito dito 35/40 p. dito dito 30/35 p. P. Schellekens. Gezouten zoolleers, contrefoorleer, Pinken en rundsleer, 200 zuigers. G. Schellekens. 31 gez. B-Ayres zoolleers 34 p. 70 banden tuigleder in 't eerste vet. A. H. Pessers. Gez. B.-Ayres zoolleers 36 p. drooge B.-Ayres 26/30 p. Paardenleder en wild overleder. Gebrs. Keunen. 40 B.-Ayres 34/35 p. 40 dito 40/42 p. 50 gr. zuigers ö'/a P- Verhagen. 100 gez. B.-Ayres ca. 40 p. drooge B.-Ayres 30/36 p. buffels 34/36 p. paar denleder in 't smeer en paaidenstuiten. Glaudemans. Licht Kaapzoolleaer, gr. over leder 4Vj p. zwart overleder 5 p. paar denleder in 't smeer en getouwd. Paardenhaar. GESTEL. M. Kuiten. 100 overteers ronde nerf 6/7 p. 30 dito dito 4 p. 50 gr. overleers 3 p. P. v. d. Laak. 80 Java's in 't smeer 6/8 p. dr. en gezouten paardenhalzen in 't smeer en getouwd. J. Moonen. 30 gez. B.-Ayres 36 p. 50 droege 33 p. P. J. van Luijtelaar. Gez. B.-Ayres zoolleers 30/40 p. Java's ronde nerf 8/10 p. Paardeleer. WOENSEL M. Valens. 100 paardestuiten, 120 Java's in het smeer 7/12 p. E. Vosters Gez. Uruguay 36/38 p. Getouwda rundshelften en pinken. Javas,| geschikt voor ronde nerf. Tuigleer 12/14 p. Vache 11/13 p. Looiersbeurs den eersten Dinsdag van elke maand bij den heer VAN DER LEENDEN, ✓stationskoiïiehuis, alwaar ook steeds het voor- raadsboek ter inzage ligt. ANTWERPEN. Markt kalm. Prijzen onveranderd. Uit de hand werden verkocht: 1934 drooge B.-Ayre?; 920 gez. B.-Ayres 201 Parana 1376 Gualeguay;' 553 Montevideo 3996 Uruguay, 1450 Rio Grande; 106 drooge paarden. 10536 samen. Aangevoerd werden 7806 gezouten Rio Grande per „Lizzie", 12136 gezouten Paysandu per „Procyon", 100 gezouten New-York p. „Schwitzerland" en 345 Engelsche. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur! Vriendelijk verzoek ik u een plaatsje voor 't onderstaande in uw geacht blad, waarvoor ik u bij voorbaat mijnen hartelijken dank betuig. Meer dan eens werd en wordt er in onze gemeente geklaagd over den slechten toestand, waarin de provinciale weg verkeert bij regen achtig weder. Deze week nog lag er zulk eene laag slijk op de straat, dat het voor voetgangers niet van laarzen voorzien onmogelijk was om geen natte voeten te krijgen de gansche straat door geleek een modderpoel. Zelden of nooit ziet men hier een wegwachter aan het werk, hetgeen niet te verwonderen is, als men weet dat van Heusden via Elshout en Drunen tot buiten Besoijen één mau dien geheelen weg in orde moet houden. Iedereen begrijpt dat dit een ANTWERPEN. Sedert de sluiting der veiling was de vraag naar lammeren wol van Plata zeer levendig tegen de hoogste koersen werd bijna de gelieele dispo nibele voorraad opgeruimd. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk, maken bekend.dat de begrooting van plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het dienst jaar 1882 den raad is aangeboden en gedurende 14 dagen voor een ieder ter lezing is nedergelegd ter secretarie alhier. Waalwijk, 29 November 1881. Het gemeentebestuur voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Bevallen van een welgeschapen ZOON, T. A. M. ROQUES geb. Van Heijst. Benige kennisgeving. Waalwijk 26 Nov. 1881. Voorspoedig bevallen van een ZOON, De Leeuw. Waalwijk, 28 November 1881. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen ZOON A. DRIESSEN geb. Van Beurden. Nieuwkuik 29 November 1881. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot, den Heer ANTONIUS JOANNES RUBBENS betuig ik bij deze mijn innigen dank. Wed. RUBBENS-KIEVITS. Waalwijk, 24 November 1881,

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2