Nummer 98. Donderdag 8 December 1881. 4e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. nu, ..muj.iiwii, XJ Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Daar schijnt leven te komen in de brouwerij. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avonÓ. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. os Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. Met genoegen heb ik de stukken, voor komende in de laatste nummers van dit blad, nagegaan. Er zijn dan eindelijk een paar lui, die confirmeerenwat ik reeds twee jaar gele den gezegd heb, nl. dat de toestand der schoenmakerij slechtonsoliedzoo niet houd baar is. Indertijd heb ik tot „samenwerken77 uit- genoodigd; ik heb zelfs tot beleedigens toe verweten, dat de Langstraatsche industrie, de schoenmakerij, zich zelf zou vernietigen, en dat alles door laffe eigen schuld van den fabrikant, door te weinig belangstelling van ée autoriteiten. En ik heb als eenig middel aangewezen, om het kwaad met den wortel uit te roeien, de oprichting van een vak- en stikschool een onderling en welwillend overleg, vrij van broodnijd en afgunst. Men bepaalde zich bij goedkeuren en ja.er werd ook bij feestelijke gelegen heden zooals bij de opening van den stoom tramof als de liedertafel een prijs behaald had door de zeergeleerdeedelgestrengeedel- aqfrtbarcen nog eens weledele heeren een glas gedronken op de welvaart var. handel en industrie op een welvaart, die nota bene niet bestond en vooreerst niet bestaan zal omdatals het er op aankomt, die menschen die heeren meen ik misschien zouden weigeren tot het nemen van een aandeel in de „Maatschappij tot redding van de Lang straatsche verknoeide en verkankerde schoenen industrie 77 Ik heb indertijd voorgesteld zoo'n ding „Gilde77 te noemenmaar die naam was toen te eenvoudig. Met den strengsten ernst blijf ik nog altijd beweeren dat de belangen der gemeenteware in casu de schoenindustrie moet worden gepatroniseerd door het gemeentebestuur en dat doet men te Waalwijk niet. Spiegelt u aan Tilburg, edelachtbare heeren. - Men brengt in den raad, „God beter 't77, den tijd door met hatelijkheden over eene gratificatie of een costuum voor den veld wachter, of een belasting, die de hoofdonder wijzer al of niet betalen moet. 't Is ellendig. Wat al. tien, vijftien jaar vroeger had moeten gebeurenzullen ze nu eindelijk misschien ik zeg misschien de haven wat geschikt maken omdat ze bang worden, dat de gemeente Capelle, met het oog op den zijtak van den tram, hun de loef zal afsteken. Wat heb ik hiervan gezegd in mijn artikel van den 6 Augustusjl.? Ik vlei mij met de stille hoop, dat er na eene vijftienjarige zwangerschap wat goeds zal voor den dag komen. Qui vivra verra. Er ligt veel waarheid in het schrijven van 13 November jl, van den geachten Baardwijker en ik apprecieer zijne goede bedoelingen. Naar mijne meening pakt hij echter de zaak niet goed aan. 1 Kij wil „samenwerking77 dat ik zoo mooi vind maar om dan zoo in eens een zeker artikel 6 pCt. goedkooper te koopen. 1 Neen, man, door dat samenkoopen zou uwe samenwerking al heel gauw in duigen valien. Daarvoor zijn de meeste bazen te weinig koopman al willen ze 't niet weten tb eigenwijste afgunstigte geheim niet s'olied genoegen al die dingenwelke ze niet moesten zijn. 1 Voor „samenwerking77 zou men te Baard wijk en Kaatsheuvel met het begin het beste succes hebbenomdat op die plaatsen de bazen elkander meer aanhangen als ik me niet vergismaardat men dan uitga van het principe, dat men alleen door een bezadigd, ernstig overleg kan goed maken, wat jaren lang willens en wetens verknoeid is. Daartoe is noodig Een© vereeniging - geen sociteit - aan vankelijk bestaande uit tien of twaalf lui die van goeden wille zijntot stand te brengen waar men gelegenheid heefteens óf tweemalen 's weeks elkander rechtvaardig zijn opinie te uiten. Uit eene dergelijke combinatie zou, dunkt mij, van zelf vloeien de oprichting van stik-, snij- en vakschooltjesaan wier hoofd lui zouden moeten staandie het vak in den grond en practisch kennen, en er studie van inaken, om met den tijd mee te gaan. Den leerlingen van die schooltjes, die in weinige jaren scholen zouden geworden zijn, zou men, nil voldoend afgelegd examen, een van de vereeniging uitgaand certificaat kun nen verstrekken van bekwaam werkman snijder of stikker. Op deze wijze zou men zich in den loop van een jaar, drie, vier, kunnen verzekeren Van werklieden met bewezen bekwaamheden. Ik behoud mij voor op de détails van eene dergelijke inrichting nader terug te komen, omdat ik eerst samenwerking wil zien, en ook, omdat ik geen gevaar wil loopen van „paarlen voor de zwijnen te werpen." Ik durf echter zeer bescheiden de verze kering te gevendat ik daarmede ook in 't belang van den werkman goede bedoelingen 'heb en neem ik aan, de mogelijkheid van |bestaan te bewijzen. 't Deed me voor den geachten Baardwijker leed, dat de zwakke zijde van zijn stuk door een belangstellende in de Langstraatsche industrie" zoo ingrijpend werd beantwoord 'en ik kreeg bij ;t lezen van liet schrijven van dien „belangstellende" den indruk, of 't er om te doen was, de goede bedoeling ge heel en al te smorenvooral scheen dat 16 pCt. goedkooper koopen niet te bevallen. Dat mijn indruk juist was, bleek me uit 't artikel van 17 November jl., toen onze Baardwijker op 't laatst van „stikken77 begon te praten. Baardwijker, dat hadt je niet moeten d >en. Als er iets iswat je niet bevalt, zeg het mij dan liever - ik ben zacht en goedig en heb ook al eens wat - maar laat je niet ontmoedigen. Ik weet te weinig van daf vak, om derge lijke toestanden met juistheid te kunnen beoordeelen, alleen zeg ikdat iemanddie iu sclioenmakersfournituren doet, en ieder koopman al doet-i er niet in, stapel mal moet zijn om 18 20 maanden te creditee- ren zonder voldoende waarborg voor ruime i^ente en eventueel verlies. En dat de handelaars in fournituren niet „stapel77 zijn, kan ik direct bewijzen. Ze verkoopen allen graag, al is er aan den „baas77 ook al „een steekje los77 en ie varen er allen wel bij. Heeft iemand soms pleizier om met al die heeren kennis te maken ze zijn allen te binden in 't nieuw adresboek, dat van de heeren Jan Philipsen en G. Haagh te Breda rietjes bewerkt wordt. Mensch argere dich nicht Ik vraag de opinie van ieder, die lezen kan, en dan vraag ik tevens, of iemand ooit zoo'n onzin heeft voor d' oogen gehad, als te vinden is in 't ingezonden stuk aan de „Echo v. h. Z.77 van 1 December jl.; die onzin is onderteekend door iemand, die zich „L.77 noemt. Toen ik dat ding las heb ik me verwon derd over de brutaliteit, die iemand hebben kan, om plaats tc vragen voor een prul als dat. Mr. „L.77, „Ie style c'est Vhommc" en naar uwen stijl te oordeelen - neem me niet kwalijk - is er weinig goeds van u te wachten ge zijt juist iemand om het spel te bederven. De berekeningen, die ge maakt, zijn nog grootm* onzin dan gij zelf, en uw protectiestelsel waar hebt ge 't woord gestolen is even belachelijk als de Bahl- hianugeschiedenisdie ge er met de haren bij sleept. In uw plaats zou ik den tijd, dien gij aan dat prul hebt zoek gemaakt, besteed hebben om een schoen te fabriceeren dan hadt ge tenminste nog een stuiver of wat verdiend. Ik weet, dat ik mij op deze manier in de oogen van de „Ls.77 c. s. niet beminnelijk raaak maar daaraan staat iedereen bloot die gewoon is francheinent voor zijne opinie uit te komen. Voor 't overige deel van mijn lezers stel ik mij gaarne ter dispositie, om de kwestie der verknoeide schoenindustrie in dit blad te behandelen. 5-12-'81. N. De Brusselsche Association libérale heeft voor een termijn van 5 jaren tot president gekozen den heer Paul Jauson die indertijd door haar toedoen in het parlement is gekomen. De keus is vooral daarom van beteekenis omdat de heer Janson zich als kampioen voor algemeen stem recht op den voorgrond heeft gestelden de Association tot nu toe zulk een eisch niet op haar programma heeft. Dit spreekt ten opzichte van het kiesrecht slechts van de provinciale en gemeentelijke verkiezingenwaartoe het alle burgers wil toelaten zonder census-eisch die een bepaalden graad van ontwikkeling hebben bereiktte bepalan door de wet. Ir. de kamer is de discussie begonnen over het wetsontwerpwaarbij directièn van vennoot schappen wegens het indienen van valsche ba lansen met de straf op valschheid in geschrifte worden gestraft. Te Luik heerscht op zeer vele stallen een keelziekte onder de paarden diehoewel niet gevaarlijkdeze dieren ongeschikt tot werken maakt. De ziekte openbaart zich door aandoe ning der keel klieren, vergezeld van koortsach tigheid. Er zijn stallen waar 15 paarden aan die ziekte lijdendeworden aangetroffen. De staat is begonnen met den aankoop der terreinen voor den spoorweg Antwerpen Tilburg. Deze lijn zai loopen over Merxem Brasschaet Hoogstraeten Baarle-Hertog, waar zij aan de lijn Turnhout-Tilburg aansluiten zal. Gambetta heeft Zaterdag het eerste diploma tieke diner gegeven. Msgr. Szackide pause lijke nuntius was aan de rechter- en prins llohcnlohe aan de linkerzij van den minister president gezeten. Volgens le Globe is de regeering besloten niet te duldendat leden van niet erkende geestelijke ©rden hetzij jezuiten of anderen ingevolge den last hun door bisschoppen opge dragen den predikdienst vervullen in katholieke kerken. Gambetta heeft aan Chanzy zijn brieven van ontslag ter hand gesteld. Chanzy vertrekt welhaast naar Petersburghij krijgt een belang rijke post bij het leger. Aan het ministerie van landbouw zal een commissie worden verbon den welker eenige taak het wezen zal middelen voor te schrijven om de phylloxera (druifluis) te bestrijden. Aan den onderzeeschen tunnel ter verbin ding van Engeland en Frankrijk wordt voort durend druk gewerkt. Men denkt binnen eenige maanden zoover gevorderd te zijndat men alsdan een tiende gedeelte van den wegdie in 't geheel ter lengte van 32 kilometer zal zijn, doorgiaven zal hebben. En als de verdere werkzaamheden in dezelfde verhouding vorderen, denkt men dat de Engelsche gravers aan gene en de Fransche aan de andere zijde elkander na verloop van vijf jaren in den tunnel de hanri zullen kunnen reiken. Rekent men nn nog dat er een termijn van vijf jaren zal noodig zijn voor het verbreeden van den tnnnel en het leggen der spoorstaven dan zal na tien jaren de onderzeesche spoorweg tusschen heidelanden voltooid zijn. Thans beeft men eenige der misdadigers ontdekt die vóór een paar weken het gruwelijk bloedbad aan het station Oucd-Zarghtia in Tunis aanrichtten. Men maakte korte metten met hen: 19 van hen zijn op staanden voet doodgeschoten. Weer heeft er een spoorwegongeluk plaats gehad ditmaal op de Noorderlijn. Een perso nentrein is namelijk aangereden tegen een loco motief, die bij Saint-Denis niet tijdig genoeg van den weg is verwijderd. De locomotief werd van de rails geworpen. Z°.ven personen zijn gekwest en eenige andere gekneusd. Vrijdag werd te Parijs een persoon aan gehouden die bij een wisselaar een aantal valsche dollars trachtte in te wisselen. De aangehoudene verklaarde dat hij de dollars vnn een Amerikaan had ontvangen dier. hij niet kende hij wei gerde ecluer zijn naam e:i woonplaats te noemen. Voorloopig heeft men liera achter slot en grendel gehouden omdat men vermoedtdat hij tot een bende valsche munters behoort. Het huwelijk van prins Leopold van Engeland (Hertog van Albany) met prinse Helena van Waldeck-Pyrmont zal reeds in Maart a. s. te Windsor worden voltrokken. Nu in Ierland de Land-league is ontbon den begint de zoogenaamde Ladies-Land-League driester dan ooit het hoofd op te steken. De dames reizen het land rond en prediken aller- wege '„Geen pacht !/7 waarbij ze de pachters meestal met vrucht, tot feitelijk verzet aanspo ren. Tot nu toe deed de politie een oogjen dichtmaar het zal wel spoedig blijken dat evenals in geldzaken de gemoedelijkheidin aangelegenheden van dezen aard de galanterie ophoudt. Te Aberdeen is dezer dagen de aangekon digde monster-meeting van Schotschc landbou wers gehouden. Er waren er tweeduizend bijeen. De aangenomen resolutiën strekken om te ver-

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1