Duitschland. Zwitserland. Rusland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Amerika. BINNENLAND. klaren dat ook in Schotland de pachten moeten worden verminderd, dat de wetten betreffende onvervreemdbaarheiden eerstgeboorterecht moeten worden afgeschaftdat de overdracht van land gemakkelijker moet worden worden gemaakt enz. enz. In Ierland hebben opnieuw onderscheidene vergrijpen tegen den eigendom plaats gehad. Gemaskerden dringen de woningen binnen van pachters, die hun huur betaald hebben, en mis handelen hen of dwingen de jachtopzieners de honden dood te schieten, met wier oppassing zij belast zijn, opdat de landheeren niet zullen kun nen jagen. Ook werden eenige hoeden van pach ters, die betaald hadden, afgebrand. Kortom, het verzet neemt veeleer toe dan af. Te Ballyknockeu is de Dunhallowjacht ver stoord door een groote bende pachters, die de jagers en de honden aanvielen. Een der heeren werd met een hooivork in den arm gekwetst door een pachter, die deswege met zijn beide zonen in hechtenis genomen is. Een aantal der voornaamste jachten, als die van Curragmore en Cuningham, zijn gestaakt en de vossenjagers van Duhallon hebben eene waarschuwing ontvangen. Lord Huntington zal waarschijnlijk eerlang genoodzaakt wezen zijne jacht in Kings County te staken, en waarschijn lijk zullen binnen veertien dagen de jachten in Ierland, die er eene som van een millioen pond sterling in omloop brachten, tot het verledene behooren. Te Tretonen, twee mijlen van Ostwestry in Wales, heeft men dezer dagen een rijke steen kolenmijn ontdekt. De lagen moeten 4 Va voet dik zijn, en zich verscheidene mijlen ver uit strekken. De vondst is te Ooswestry en in den omtrek met vreugdevuren en kanonschoten fees telijk gevierd. Er heerscht groote sensatie wegens de ontdekking van het plegen eener misdaad in Aberdeenshire, in Schotland. Het praalgraf der oude adellijke familie Crawford is opengebroken en het lijk van den laatst overleden graaf er uit geroofd. De daders zijn niet bekend en de politie schijnt niets te hebben onedekt waardoor zij hen op het spoor zou kunnen komen. De laatst overleden graaf Crawford is in het laatst van 't vorig jaar te Florence gestorven vanwaar zijn lijk gebalsemd naar Schotland is overgebracht. De familie, behoort tot de aanzienlijkste en ver- mogendste adelijke stamhuizen in Schotland. pe Londensche politie weet niets van etn vermeende ontdekking van diamantdieven in Duitschland. In afwachting dat die heeren zoo beleefd zijn zich te laten vangen,heeft Maandag avond weer een belangrijke diamantendiefstal plaats gehad, en wel nabij Chester in Noord Wales. De dieven braken in op lord Hiltrevors landgoed en roofden de juweelen der lady, ter waarde van tachtigduizend p. st. De dieven zijn ontkomen. Een der dichtstbevolkte wijken der nijvere stad Bristol ligt achter den scheeyen toren der Tempel kerk, bij de nieuwe Victoriastraat, welke van het station naar het centrum voert. Hier worden vele oude huizen, vroeger door groote kooplieden bewoond, als pakhuizen benuttigd. Onder de gewichtigste zijn te rekenen die der heeren Colthuist Co.,oliehandelaren; Cashmore Co., in hooi en stroo; eindelijk de pakhuizen des heeren Perry, die belangrijke pakhuisruimte aan verschillende oliehandelaars had verhuurd. Den omvang der magazijnen kan men hieruit afleiden, dat zij honderd yards breed waren, en o. a. inhielden ruim drieduizend vaten petroleum alsook campêcbehout, huiden, hooi en 3troo. In 's heeren Perry's pakhuizen brak Woensdag avond brand uit. De brandweer te Bristol is volgens de moderne eischen ingericht, en was spoedig °p de plaats des onheils. Zij mocht er in slagen een gedeelte der petroleumvaten aan de vlammen te ontrukken, maar de overige wa ren reddeloos verloren. Zij barsttende eene voor, de andere na; het brandende vocht stroom de in de kelders, waar het andere vaten aanstak. Herhaalde knallen kondigden het openbarsten der vaten aan. Het werpen van water op de brandende massa's hielp niet alleen geenszins maar maakte de zaak nog erger. Petroleum drijft op het water en blijft daar doorbranden wanneer het eenmaal ontvlamd is. Dat Bristol niet in de asch werd gelegd, is een wonder te noemen. Immers de brandende petroleum vloeide bij massa's in de stadsriolen, en vele honderden yards van de plaats des onheils slo >gen vlammen daaruit op. Dat niet tallooze branden, in vele plaatsen tegelijk losbraken, is onbegrijpelijk. De brandweer heeft de omliggende pakhuizen kunnen beveiligen, maar de vlammen blijven in de puinhoopen van Perry's magazijnen voort woeden, zoolang petroleum aanwezig is om ze te voeden. Krupp te Essen beheerscht inderdaad de kanonnenmarkt zooals onlangs het Militarische Wrchenblatt meende. Zoo heeft de fabriek weder met Brazilië een contract afgesloten voor de levering van batterijen of 108 complete stukken veldgeschut, die in den loop van het volgend jaar gereed moeten zijn. De fabriek van Krupp leverde van af het jaar 1878 tot de afgeloopen week tienduizend stukken geschut af. Door Rumenië is ook een bestelling gedaan en wel van 400 complete scheepskanonnen. Te Marien'oorn is de politie met een aantal socialisten in botsing gekomen waardoor een vrij ernstig gevecht ontstond. Enkele vrouwen, die zich mede in den strijd mengdenlieten zich niet onbetuigd in het werpen met steenen waardoor menig agent van politie gekwest werd. Meer dan honderd personen werden aangehouden. De grondverschuiving van den Risikopfbij het dorp Elm, in Zwitserland, duurt nog steeds voort. Op voorstel der ingenieurs die met een onderzoek ten deze waren belastheeft de re geering besloten den Risikopf te doen bombar deeren en alzoo ter voorkoming van grooter ge varen zijne instorting te bespoedigen. Men rekende dat een honderdtal schoten hiertoe voldoende zou zijn. Nadat het vuren nu reeds gedurcr.de eenige dagen wegens dikken mist was uitgesteld is het laatstleden Vrijdag begonnen. Dien dag werden er 40 schoten gelostzonder blijkbaar resultaat. Er werd toen order gegeven om het bombardement den volgenen dag met zwaarder geschut voor te zetten. Weinig gesticht is men te Weenen over de jongste Rumaansche troonrede waarin koning Kareivan het vraagstuk der vaart op de Bonau gewagende de wenschelijkheid te kennen gaf dat die vaart geheel vrij zou blijven en de politie op dien stroom in Rumanië zal worden geoefend door Rumaansche beambten. In Rumanië is en algemeen van deze meening. Nu wenscht Oostenrijk die politie te zien op gedragen aan eene internationale commissie. Een en ander heeft zelfs in die mate kwaad bloed gezetdat de Oostenrijksche vertegenwoordiger te Bucharest in last heeft gekregen zich tegen over de Rumaansche regeering zoo koel mogelijk te gedragen In Januari zalnaar uit Galatz gemeld wordt, de Europeesche Donau-commissie zich met de zaak bezighouden. Volgens dépêches te Weenen uit Cattaro ontvingen blijft de toestand critiek. De op stand breidt zich uit in weerwil van de verster king der Oostenrijksche troepenmacht. Een groot aantal Montenegrijnen trekken over de grenzenom zich bij de opstandelingen aan te sluiten. De Oostenrijksche dip'omatieke agent te Cettinje heeft daartegen bij de Montenegrijn- sche regeering geprotesteerd. Deze beloofde, maat regelen te nemen, en besloot een cordon te doen trekken. Een berichtgever van de Times heeft bevonden dat in Montenegro zelf alles kalm was; maar in Albanië was alles gedesorganiseerd in Dalmatie heerschte een groote spanning. De berichtgever geloofde-niet aan medeplechtigheid der Montenegrijnsche regeering aan den opstand. Eenige dagen voor den aanslag op generaal Tscherewtn ontving de prefect van politie te Petersburg den volgenden brief„Excellentie. Geruimen tijd reeds heb ik niet kunnen slapen, daar ik door allerlei zouderlinge droombeelden wakker gehouden werd. Eiken nacht zie ik Peroffskaja en Jeliaboff aan mijn bed; zij smeeken of bevelen mij hen te wreken en vooral u en minister Ignatieff' te dooden en ik ben vast be sloten dit bevel ten uitvoer te brengen. Ik doe het met leedwezen vooral wat generaal Ignatief betreftdie naar mijn oordeel op den rechten weg is en werkelijk zijn best doet om het lot van het volk te verbeteren en het leven billijker te maken. Maar ik kan er niets aan doen, het geldt hem zoowel als u u ken ik niet, zoodat het mij volkomen onverschillig is of ik u dooden moet. Ik wil u echter waarschuwenopdat men niet zeggen kan dat ik verraderlijk heb gehandeld." De schrijver werd ontdekt en in hechtenis genomen, 't Is een student. Vorst Scherwadschidzede Russische edelman die te Petersburg wegens manslag te rechtstondis door den krijgsraad schuldig verklaard aan het toebrengen van een gevaarlijke verwondingdie echter niet den dood veroor zaakt heeften veroordeeld tot verlies zijner reohten van adeldom en verbanning naar het regeerings-district Archangel. De minister van oorlog zal echter bij den keizer aandiingen op verzachting van het vonnistot 3 jaren vesting straf, zonder verlies van eer. De oorzaken der zooveel opzien barende en meermalen herhaalde geestverschijningen in de Kasar.ski Kathedraal moeten in den persoon van een student en een kerkwacht zijn ontdekt en aangehouden. De student is naar alle waar schijnlijkheid lid van een revolutionnair genoot schap. Hij had den wachter weten te bepraten en steldeomhangen met een wit laken een kroon op het hoofd en een masker voor het gelaatden geest van den gestorven keizer voor. Dit zijn tenminste geruchten die hier nu de ronde doen. In het parlement hebben belangrijke discussies plaats gehad met betrekking tot de landsverde diging. Daaruit blijktdat de minister van marinetoegevende dat kleine schepen voor de kustverdediging ook onmisbaar zijntoch voor zijn persoon overtuigd is dat zware ge pantserde bodems noodzakelijker en beter zijn vandaar was hij voor den aanmaak van schepen met pantserplaten van 55 c.M. De minister van oorlog is van plan het leger met 4 divisiën te vermeerderen zoodat het op voet van oorlog 420.000 en op voet van vrede 200.000 man zal tellen waarvoor eene gewone jaarlijksche begrooting van 200 millioen lire voldoende moet fzijn. Ook zal hij de officieren voor de mobile militie (schutterij), voor zoover de hoofd-officieren en kapiteins betreftuit het staande leger trekken en ten slotte in overeen stemming met zijn collega een ontwerp prensenteeren, waarbij het onderwijs gedwongen wordt verklaard voor alle jongelieden van 1619 jaard. i. tot bijwoning van een dagelijksche avondschool voor gewoon onderwijs en een mor- genschool op Zon- en feestdagen tot oefening in militaire gymnastiekexerceeren en schijf schieten. De Legadie zich zoo heftig en ongepast uitliet bij gelegenheid van de overbrenging van het stoffelijk overschot van paus Pius IX is in zijr. directeur tot een maand gevangenisstraf en 500 lire boete veroordeeld en de gerant van het blad tot het dubbele van beide. Verscheidene bladen achten het vonnis veel t< streng. Naar de Eco d' Italië meldt heeft zich in Haarisburgh (Pcnsylvanie) een maatschappij ge vormd die den Vesusius pachten wiiom de naar alle waarschijnlijkheid zich in de diepte van den berg bevindende petroleumbronnen te exploiteeren. Het kapitaal van deze maatschappij aan wier hoofd de Italiaan Engelo Passaponti staatzal zeventien millioen dollars bedragen. De bakkersknechts te Rome zijn ten ge tale van een 800 bijeengekomen om over eene voorgenomene werkstaking te beraadslagen en zij zijn er toe overgegaan. Hunne eischen zijn niet onbillijk. Zij verlangen lo. vertegenwoordigd te worden in eene commissiedie scheidsrech terlijk beslissen zal in geschillen tusschen patroons en knechts2o. twee dagen in het jaar vrijaf den eersten Kerst- en Nieuwjaarsdagen 3o. bij ontslag uit den dienst acht dagen vooraf opzegging. Den eersten dag der werkstaking hebben de bakkers hulp ontvangen van de militairen. Ook zijn van Napels en Florence groote hoeveelheden brood naar Rome gezonden. Naar men uit Sofia berichtis te Louka in Bulgarijeeen gezin van tien personen ver moord door een troep van negen Turksche soldaten aangevoerd door den commandant van een naburigen post aan de grenzen. Na het plegen van de misdaad werd het huis der ver moorden geplunderd. Het gebeurde heeft door het geheele land groote verontwaardiging ver wekt. Naar uit New-York aan Daily News geseind wordt, wint het aan waarschijnlijkheid, dat Guiteau niet kranxzinnig zal worden verklaard. Het blijkt namelijk, dat hij zeer goed weet wat hij antwoordt en dus toerekenbaar moet geacht worden. Onder zijn jongste onheboelijkheden, waarvoor hij alleen reeds eene voorbeeldige tuchtiging verdiende, en waarmede hij blijkbaar krankzin nigverklaring poogt te verkrijgen, behoort ook... het nabouwen van den rechterpresident. Dat Guiteau overigens een verliederlijkte ijdeltuit is, aan wien men niet te weinig aandacht kan schenken, blijkt o. a. weder uit zijne verklaring, dat hij met opzet een fraai (ivoor met zilver in gelegd) pistool voor de daad had gekocht, omdat hij wel dacht, dat bet in een museum komen zou. We zouden hiervan geeu melding maken wanneer het niet zijn belang had te weten, welke drijfveeren soms bij deze zwakhoofden in het spel zijn en zeker is het wel de moeite waard, eens te overwegen of daden als die van Guiteau niet nog middellijk te veel worden in de hand gewerkt. Overigens hopen we onzen lezers niet verder met deze treurige figuur te behoeven be zig te houden vóór zijn veroordeeling. (N:v.d.D.) Op den geduchten storm, zoo schrijft men van Panama, dd. 7 November, die den 29 Sept te Mazatlan woedde, is den 26 October jl. een tweede en nog vreeselijkere gevolgd, die de stad Manzanillo totaal heeft vernield. Deze laatste storm bepaalde zich nagenoeg geheel tot den omtrek van de baai van Manzanillo. In de 24 uren, gedurende welke de wind zijn reuzenkracht uitte, gingen 5 groote buitenlandsche schepen verloren, en werd de stad volkomen van de aarde weggevaagd. Er bleef geen gebouw staan. Af gezien van het verlies van schepen, lichters enz bedraagt de schade ettelijke millioenen guldens Waulwijk, 7 December 1881. Het door de kamer van koophandel alhi ingezonden adreswaarvan wij in ons vorig nummer spraken luidt als volgt Aan de tweede kamer der staten generaal. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk heeft kennis genomen van een adres der commissieindertijd benoemd door verschil lende waterschappen in de Langstraat en in het Land van Heusden en Altena betrekkelijk het bij uwe vergadering aanhangig wets-ontwerp tot verlegging van de uitmonding der Maas, door heropening van het Oude Maasje. Op bladzijde 5 onder punt 4 van genoemd adres wordt gevraagd aanvulling van liet wets ontwerp met de bepalingdat over de nieuwe rivier twee vaste overgangen zullen worden ge bouwd hetzij met vaste, hetzij met draaibruggen en wel eene te Keizersveer en eene te Heusden. Het denkbeeld der commissie ten deze ver dient naar onze raeening toejuiching, daar zonder eenige overbrugging der Dieuwe rivier de daar door te ontstane stremming in het belangrijk en veelzijdig verkeer tusschen de Langstraat en het Land van Altena van zeer nadeeligen in vloed zou zijn voor den landbouw handel en de nijverheid in de beide streken. De weder- zijdsche belangen en relatien der bevolking in het Land van Altena en de Langstraat, recht vaardigen naar het ons voorkomt volkomen het verzoek der commissie. Intusscheu vermeenen wij te mogen opmerken, dat eene brug te Heusden minder of in het geheel niet aan haar doel zou beantwoorden, wijl de bevolking van het Land van Altena meer het westelijk gedeelte dier landstreekbewoont en bijgevolg de brug ook meer westwaarts van Heusden behoort te worden daargesteld namelijk: tegenover deze gemeente. Waalwijk toch is het middenpunt van de Lang straat, waar druk bezochte week- en jaarmarkten bestaan, waarop door de bevolking uit het Land van Altena geregeld veel vee en landbouw voort brengselen worden aangevoerdte Waalwijk bestaat ook aansluiting aan het zuider spoorweg net te Tilburg door middel van een stoomtramweg, zoodat met volle overtuiging kan worden gezegd, dat de ciaaTstelling eener brug op de door ons aangegeven plaats èn voor het Land van Altena èn voor de Langstraat eene zeer gewenschte en doelmatige verbinding zou verkregen Worden. De kamer verzoekt u, mijne heeren, mitsdien beleefd in het wets-ontwerp op te nemen dat over de nieuwe rivier eene brug zal worden ge bouwd en wel te Ganzoijen, alwaar over het oude Maasje eene brug aanwezig is, terwijl in de richting van die brug een weg bestaat, die com municatie daarstelt tusschen de Langstraat en het land van Altena. De kamer voornoemd. Waalwijk, 1 December 1881. In de gisteravond gehouden openbare ver gadering van den gemeenteraad, waarbij niet tegenwoordig waren de leden Van Baal en Van Heijst, en die, op verzoek van den burgemeester gepresideerd werd door den heer Van Es, is benoemd tot onderwijzer aan de openbare schnol alhier de heer J. W. Sniijers, te Nijmegen. In diezelfde vergadering wees het lid Van Iersel er op, dat in de vergadering van 17 Mei van dit jaar met algemeene stemmen besloten was, de hangende zaken, betreffende het sluisje aan de haven af te werken, doch dat dit tot dusverre niet geschied was. Indien genoemd besluit op 1 Januari a.s. niet uitgevoerd was, gaf hij als zijn onherroepelijk besluit te kenneu, de zaak, voor zoover hem betreft, in rechten te zullen vervolgen. Verschillende leden gaven nog inlichtingen omtrent deze aangelegenheid de voorzitter ver klaarde ten slotte dat men zou trachten de zaak ten einde te brengen. Door een der leden van den raad werd in de voorlaatste vergadering de vraag gesteld of de havenmeesteringevolge punt 9 van art. 3 drankwetvergunning behoefde tot verkoop van sterken drank. De voorzitter heeft ontken nend geantwoord. Het raag echter betwijfeld worden of hooger autoriteiten in deze wetsver- klaring zullen berusten, daar toch een haven meester door het openbaar gezag aangesteld ongetwijfeld een openbaar ambt bekleedt. Maandagavond had in de Biersteeg, onder Kaatsheuvel, het volgende ongeluk plaats. Een paard, gespannen voor een kar, schrok van den aankomenden stoomtram en sprong dwars over de rails de locomotief botste tegen de boomen der kar aar. en werd aan de voorzijde erg be schadigd de machinist werd aan het been ge wond, terwijl de voerman aan de beenen zwaar gekwetst werd, zonder «lat er nochtans een ge broken is. Te Drunen hebben zich een paar gevallen van diphteritis voorgedaan waarvan reeds een met doodelijken afloop. In weerwil dat door dr. Van Erven Dorens schriftelijk beweerd is, dat er in het gest'cht der zusters van liefde, te Tilburg, geene gevallen van roodvonk zijn voorgekomen, ziet thans eene ver klaring het licht van dr. Ingenhousz, inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht, dat hij bij persoonlijk onderzoek roodvonk van goedaardigen aard in genoemd gesticht heeft waargenomen en de voorzorgsmaatregelen heeft aanbevolen, die de wet voorschrijft. In de afgeloopen week zijn te Tilburg 9 personen aan mazelen overleden. Voor de perceelen die :in de gemeente Nieuwkuik in de onteigening vallen ten behoeve van den spoorweg Zwaluwe's Bosch zijn thans de aanbiedingen gedaan van den prijs dien Het rijk wii besteden. Over het algemeen is men vrij wel te vreden vooral zij, die de lijn dwars door hunne goederen krijgen, klagen niet, daar de commissie voor onteigening nauwkeurig acht geslagen heeft op het nadeel dat door de af snijding wordt berokkend vele perceelen, die thans gemakkelijk te bereiken zijn, zal men toch in 't vervolg slechts met een grooter omweg kunnen naderen wat voor den landbouwer dikwijls zeer nadeelig is. Voor de gronden, die geen bijzonder nadeelig servituut krijgen, is de onteigening minder gesteld. De prijzen schijnen te varieeren van f 3000 tot f 8000 per hectare. In eene vergadering van stemgeiechtigde in gelanden van het waterschap van den binnen- polder van VlijmenVrijdag 11. gehouden, is besloten de invordering van den omslag van den Hoogen Maasdijk niet op de begrooting te bren gen, en dus aan het dijkbestuur van Stad en Lande van Heusden enz. over te laten. Verder was men in deze vergadering een stemmig van oordeel dat het niet aanging om slag te heffen (wat den binnenpolder van Vlijmen betreft) van de tengevolge der bekende doorbraak ontgronde en verzande landerijen. Men vertrouwt dat het bestuur van den Hoogen Maasdijk mede de billijkheid hiervan zal inzien, vooral wanneer het 7 gulden omslag per bunder gaat heffen.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2