Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. s>L De inschrijving bij de gisteren te Am sterdam gehouden aanbesteding van militair schoeisel was als volgt UITVOERINGEN. neming der credieten voor, doch onder voorbehoud dat de kamer voortaan bij de vorming van nieuwe ministerien vooraf gekend worde. Een ander afgevaardigde gaf in scherpe woor den zijne afkeuring te kennen over het besluit der regeering. De heer Proust, minister van fraaie kunsten, verdedigde de oprichting van dit ministerie uit het oogpunt van algemeen belang. Gambetta verdedigde daarop de oprichting der beide ministerien, en drong aan op de intrekking van den door de commissie uitgedrukten wensch, dat de kamer voortaan bij de vorming van nieuwe ministerien vooraf geraadpleegd worde. Ribot antwoordde, dat de commissie geen stem ming over dien wensch gevraagd heeft. Het was haar alleen te doen om in onafhankelijkheid een hoffelijke gedacbtenwisseling uit te lokken. De credieten zijn vervolgens aangenomen met 380 stemmen tegen 103. De kamer heeft met 337 tegen 103 stemmen de snpplementoire credieten aangenomen voor de ambtenaren in Algerie. Eenige afgevaardigden hebben bij de kamer een wetsontwerp ingediend tegen de recidivisten. Het luidt aldus: Ieder, die driemalen veroor deeld was wegens diefstal, oplichting, misbruik van vertrouwen, landlooperij of rupture de ban, zal, bij recidive voor den vierden keer, bij het deswege tegen hem uitgesproken correctioneele vonnis veroordeeld kunnen worden tot deportatie naar een bijzondere kolonie voor den tijd van hoogstens twintig en minstens vijf jaren. Een administratief reglement zal de omstan digheden bepalen, onder welke die straf zal worden ondergaan. 't Gerucht looptdat de ex-keizerin Eu genie in 't huwelijk zal tredeu met een Engel- schen lord en in Parijs zal gaan wonen. Nopens de proefwerken voor het onder- zeesche kanaal tusschen Dover en Calais ver neemt men, dat de arbeid aan den schacht van het Shakespeare-cliff een bevredigend verloop heeft. Tot heden toe is er geene verandering in de gesteldheid van den bodera voorgekomen. Ook zijn er slechts weinige wellen of waterloo- pen te voorschijn gekomen. De uitgravug gaat gemiddeld per dag van 20 uur ongeveer 28 voet vooruit. Het electrische licht op den vuurtoren te Planier is in den nacht var. 1 op 2 dezer voor het eerst ontstoken. De intensiteit van het lichtvermogen staat gelijk met 100.000 carcel- lampen. De verlichte oppervlakte water is 500.000 hectaren en het licht wordt op twee en twintig zeemijlen gezien. De kosten bedragen ongeveer 300,000 francs. Deze baak wordt als de schoonste in hare soort geroemd. Mevrouw Lacene uit Lyon, van wie inder tijd veel ophef werd gemaakt, toen zq haar honderdsten verjaardag vierde, bereikte dezer dagen reeds haar honderd en derde jaar.^ De oude dame geniet nog een goede gezondheid en bestuurt nog geheel alleen haar huishouden. De boekhouder van een groot bankiershuis te Parijs is dezer dagen op de vlucht gegaan, in zijn kas een te kort latende van ongeveer drie honderdduizend francs. Hij had op de beurs ongelukkig gespeculeerd met het geld van zijn patroon en vluchtte, nadat alles verloren was en hij de zaak aan zijn patroon geschreven had. Tot dusverre heeft men hem nog niet terugge vonden. De onderkoning van Ierland heeft besloten de politiemacht op het eiland weer met duizend man te versterken. De ongerechtigheden nemen dan ook allerwege hand aan hand toe. Telkens hoort men var. nieuwe mishandelingen, en in den laatsten tijd schijnt allerlei gespuis van den onder het land volk bestaanden schrik misbruik te maken om onder de hand het rooversbedrijf uit te oefenen. De toestand wordt zoo, dat door sommige bladen, the Times o. a., met nadruk op nieuwe en krachtiger maatregelen wordt aangedrongen. Er werden dan ook weder eenige personen gearresteerd, maar wat the Times en anderen wenschen is, dat met kracht maatregelen zullen genomen worden tegen die vereenigingen, welke, onder den schijn van bijdragen te verzamelen tot verzachting van het lot der gevangen land- genooten, metterdaad het werk van de land- league voortzetten, terwijl ook de vrouwen-liga langzamerhand een niet te verachten gevaar is geworden. Zeer spoedig zal men dan ook waar schijnlijk van maatregelen daartegen hooren. Niet minder dan 600 pachters van den hertog van Devonshire worden met uitzetting bedreigd cmdat ze geen pacht willen betalen dan met 20 percent verminderd. Voor eenige dagen arriveerde te Londen het stoomjacht Diana, komende uit de Hudsons- baai, en geladen met 35 ton zalm. Het hoi van dit stoomschip is geheel lucht dicht en bekleed met een niet geleidende vilt- laag, verder nog voorzien van een patent drogen luchtafkoeler. Aan de kust van de Hudsonsbaai, waar het krioelt van keurige zalmsoorten, werd dagelijks ongeveer drie ton visch gevangen, die onmiddel lijk in het ruim werd geborgen. Bij het openen der luiken te Londen werd de zalm in uitstekende conditie gevonden, juist alsof ze pas uit het net was gekomen. Het vleesch was vast en volkomen van kleur als van versche visch. Te Kaapstad heeft in een der schoonste wijken een hevige brand gewoed, waardoor drie groote huizen vernield werden. Met de zeer gebrekkige bluschraiddelen kon men het vuur niet meester worden. Een heer, kapt. Shephard, kwam in de vlammen om het leven. Een knecht en een dienstmaagd van lord Trevor zijn in hechtenis genomen onder verden king van medeplichtigheid aan den grooten juweelendiefstal, die Zondag in Brynkinalthouse, het kasteel van hun meester werd gepleegd. Een nader onderzoek deed eenige zeer ver dachte omstandigheden aan het licht komen. Het touw o. a., dat uit het venster hing, en waarlangs de dieven ontsnapt zouden zijn, bleef nog 20 voet boven den grond en het bloemen perk onder het venster vertoonde geen spoor van voetstappen zoodat het niet waarschijnlijk is dat de dieven langs dien weg ontkwamen. Naar men uit Zanzibar aan de adrairalitei berichtis een boot van het Engelsche schip London slaags geraakt met een slavenschip,welks bemanning uit 10 Arabieren bestond en dat onder Fransche vlag voer. In het gevecht werden een kapitein en vier matrozen gedood, het Ara bische schip wist te ontkomen. Zooals men weet zijn de vertegenwoordigers van Engeland verplicht, den slavenhandel, waar zij dien ontdekken op de kust van Afrika te beletten Naar men uit Montreal (Canada) bericht, is daar een poging gedaan om het gerechtshof in de lucht te doen springen, door een helsche machine met uurwerk. Het werktuig, dat tien pond dynamiet bevatte, is in handen der politie, Het moet zeer kunstig zijn samengesteld. Maandag gaf de rijkskanselier zijne eerste parlementaire soiree, die door geen enkel lid van hrt centrum werd bijgewoond, wat zeer de aandacht heeft getrokken. Het was omdat Windthorst zich gekrenkt achtte door een artikel der Nordd. Allgemeine. De regeering besloot vijf jaar geleden tot aanleg van een ondergrondsch telegraafnet met vertakkingen door het geheele Rijk. Het werk is aangevangen in 1877 en is nu voltooid op eenige kilometers na, nl. de sectie Aken-Keulen. De kabel verbindt 221 steden, kruist alle groote en vele kleine rivieren. Hij heeft eene totale lengte van 5471 kilometer. 5179 kilometers van den kabel bevatten 7 geïsoleerde draden en de overige lengte is 4draads. De duur van het heele werk bedraagt vier en een half jaar en de totale kosten ongeveer negentien millioen gulden. Dezer dagen had in een der kerken te Frankfort eene luisterrijke huwelijksplechtigheid plaats, welke juist op een aandoenlijk ooger.blik, waarop de geestelijke den zegen over het jonge paar uitsprak, tot ontzetting en verontwaardiging van dc talrijke toeschouwers door een luid hanengekraai gestoord werd. Dc schuldige, een prachtige haan, door een kerkedienaar achter- jaagd, fladderde schreeuwend midden onder de genoodigden en er ontstond een algemeene ver warring, tot het dier eindelijk gegrepen en door een verbolgen dienaar gediod werd. Het is later gebleken, dat een van de markt komende vrouw, met haar mand vol inkoopen en daarbij de haan nieuwsgierig binnengeloopende mand achter een pilaar had nedergezet, waaruit de haan al spoedig had weten te ontkomen. Een telegram uie Weenen meldt, dat de Presse eene dépêche uit Bucharest opnam volgens welke het kabinet in Rumenie niet voornemens is af te treden, maar het ontslag van minister Rosette, die de troonrede opstelde, waarschijnlijk is. Rosette zou dan benoemd worden tot gezant te Rome. Aan de Standard wordt uit Berlijn geseind, dat de Britsche regeering hare bemiddeling aan bood in het geschil tusschen Oostenrijk en Rumenie. Te Comorn, de uiterste vesting van Hon garije, is een heer gevat, die door twee officieren betrapt werd op het maken van eene schets van een deel der vestingwerken. Men vond plannen van de geheele vesting in zijn bezit. Hij geeft voor, een Spaansche graaf te zijn, maar men houdt hem voor een Russische spion. De onveiligheid in Hongarije neemt, naar uit Pest gemeld wordt, op schrikbarende wijze toe. In Battaszek hebben drie schelmen een van de markt naar huis keerenden daglooner vermoord. Een waker, die hen betrapte en hen met een agent wilde arresteeren, werden even eens beiden vermoord. Diefstallen worden maar niet meer genoemd, omdat deze legio zijn. In Mittyas werd een huisgezin van zes personen door de buren vermoord, die zich meester wil den maken van den kropprijs van twee ossen, en zoo gaat het voortdurend. Gewoonlijk worden de misdadigers niet ontdekt en worden zij hoe langer zoo brutaler. Het Ringtheater, te Weenen, is den 8n dezer, 's avonds, voordat de voorstelling een aanvang nam, in brand geraakt, zoo men meent tenge volge van gasontploffing. De schouwburg stond in lichtelaaie vlam. De brandweer deed alle moeite om de talrijke menschen die zich in het gebouw bevonden te redden. Iets nader omtrent mogelijk verlies van menschenlevens is nog niet gemeld. Een telegram van Vrijdag meldt aangaande deze ramp het volgende Donderdagavond te zeven uur brak hier kort na 't begin der voorstellingtengevolge eener gasontploffing, brand uit in het Ringtheater, de voormalige Opéra .Comlqueaan den Schot- tenring gelegen. Het gebouw is ruim én groot en was met menschen gevuld. Te twaalf uur waren reeds 50 lijken van onder de brandende puinhoopen te voorschijn gehaald. De catastrophe schijnt nog veel meer offers gekost te hebben. Contes d'Hoffraann van Offenbach werd gegeven, waarvan het eerste tooneel een Studentenkneipe voorstelt, waarin punsch wordt gemaakt. Daarbij viel de spirituslamp om de tocht dreef de vlam naar de coulissentoen volgde een gasontplof fing. Onder 't publiek heerschte terstond een panische schrik de personen in het parterre en de loges konden zich reddenzij die op den eersten rang zatensprongen uit het venster. De tweede.derde en vierde rang zag den uitweg door het vuur afgesneden. De tooneelen waren hartverscheurend 't gejammer en angstgeschrei der bezoekers overstemde het knetteren der vlammen. Radeloos 6tond de brandweer voor 't gebouw, niet in staat om hulp te bieden. Het personeel van het tooneel bleef ongedeerd. Daar het een katho lieke feestdag was was de schouwburg stampvol; ook de aangrenzende woningen werden door de vlammen bedreigd. De schouwburg en tooneel- benoodigdheden waren slechts voor ern deel verzekerd. Tot twee uur 's nachts telde men 150 dooden die uit het gebouw gehaald waren. De meeste waren zwart van rookdoch niet verkoold of geblakerdzoodat verstikking den dood veroor zaakt moet hebben. Militairen trachtten de menschen die uit de ramen sprongenin zeilen en dekens op te vangen. Vrijdagmorgen heeft men opnieuw 50 lijken gevonden. De brand duurt voorthet getal verongelukten wordt op 300 geschat. Op de tijding van het ongeluk werden de overige schouwburgen onmiddellijk gesloten. De beurs bleef zonder zaken. Men spreekt van verscheidene honderden menschen die bij de brand zijn verongelukt. Op de beurs is 25,000 gld. bijeengebracht voor de nagelaten betrekkingen. De couranten doen oproepingen tot het storten van bijdragen. De zitting van het lagerhuis werd terstond na een motie van sympathie voor de ongelukkigen gesloten. Bij gelegenheid van het aanstaande karnaval zal men te Rome een „gastronomische tentoon stelling" houdendie alle mogelijke eetwaren en lekkernijen omvatten zal, welke van de Alpen tot aan zee, in het klassieke land der Salami en Macaroni te vinden zijn. Rome8 December. De plechtigheid der zaligspreking van Benedictus Josephus Labre en drie andere personen heeft vijf uren geduurd. Geen enkel incident had er bij plaats. De paus verklaarde dat hij zich gelukkig rekende in de tegenwoordige wederwaardigheden het aantal uitverkorenen, die voor den Heiligen St^el zullen bidden, vermeerderd te hebben. Te Warschau moet een bende van 57 inbre kers zijn gearresteerd en te St. Petersburg een 15tal personen, die als ridders van St. George vermomd allen waren voorzien van valsche uniformen en andere teekenen der orde het feest dier orde dachten bij te wonen, waarschijn lijk niet met de beste bedoelingen ten opzichte van den keizer. Er zijn buitengewone maatre gelen genomen. De aanrander van den Russischen generaal Szankowski weigert elke verklaring over zijn persoon en zijne medeschuldigen te geven. Ik weet wat mij te wachten staat, zegt hij, het overige gaat mij niets aan. Van verschillende zijden wordt beweerd dat de politie kennis heeft gekregen van nieuw gelegde mijnen, die totdusver nog zonder gevolg worden gezocht. Het gouvernement heeft een crediet ge opend van vijftig duizend francs, voor de stich ting van twee meteorologische stations in de poolstreken. In het volgende jaar zal met den bouw daarvan een aanvang genomen worden. Een wordt er opgericht aan de uitmonding van de Lena en de andere op een van de eilanden van Nienw-Siberie. Deze stations maken deel uit van de groote internationale meteorologische plannen in de poolstreken, waarvan het een en ander eenigen tijd geleden is medegedeeld. Van de schepen, die te New-York vermist werden, zijn twee terecht. Evenals de andere vaartuigen hebben zij veel geleden van den orkaan, die negen dagen achtereen op den Oceaan gewoed heeft. Guiteau doet nu weder of hij niet gaarne krankzinnig zou worden verklaard. Maandag riep hij«liever gehangen worden als toerekenbaar man dan vrijgesproken als gek." Er schijnt kans op te zijn, dat zijn wensch vervuld wordt. Een hevige brand heeft te Minneapolis, in den staat Minnesota, vier meel- en een katoen- fabriek in de asch gelegd. In een der fabrieken had eene ontploffing plaats, waardoor vier man nen gedood en verscheidene gewond werden. Het verlies wordt op f 1.000.000 geschat. WAALWIJK. Door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoqen zullen, op de repetitie a. s. Zondag de volgende stukken worden ge zongen 1. Zondag op het meer. Heinze. 2. Opwaarts. Hol. 4. Ave Maria. Abt. Waalwijk, 10 December 1881. In de tweede kamer heeft de minister van justitie als zijn gevoelen te kennen gegeven, dat ten opzichte der drankwetonderscheid moet gemankt worden tusschen firma's er. sociëteiten. In eik geval moet een bepaald persoon vergun ning vragen. Wat de gemengde inrichtingen betreft, (a:t.28) zegt de minister, dat als eene localiteitwaar dusver een gecombineerde zaak werd uitgeoefend, wordt veranderd in een kroeg,de bestemming dier localiteit wel degelijk veranderd wordt. Van Heek, Delft, 12.000 paar schoenen a f3.95; 1000 paar laarzen voor beredenen h f5.95. D. P. De Booij's Bosch6000 paar schoenen a 4.48; 500 paar laarzen voor be redenen h f6.63. Van Grinsven, 'sBosch, 17.000 paar schoenen a f4.46, 1000 paar laarzen voor ber. a f 6.89700p. vetleeren laarzen f 9.69, Seegers, Breda, 6000 paar schoenen k f 4.60500 paar laarzen voor heredenen f 7.35 V. d. BergBaardwijk12.000 paar schoenen f 4.55; 1000 paar laarzen voor be redenen f 7.10. C. G. Van der Heijden, Waalwijk, 12.000 paar schoenen f4.64; 1000 paar laarzen voor beredenen f 7.00. Larsen Goes, 17.000 paar schoenen f4.46; 1000 paar laarzen voor beredenen f6.89; 700 paar vetleeren laarzen f9.69. Smits, Dongen, 17.000 paar schoenen f4.46; 1000 paar laarzen voor beredenen f6.89; 700 paar vetleeren laarzen f9.69. Bij loting om het perceel van 5000 paar schoenen en 700 paar vetleeren laarzen, tus schen de heeren v. Grinsven, Larsen en Smits, werd dit aan laatstgenoemde toege wezen. In de Duitsche Gerber Zeitung wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat vervalschingen van traan weder in vollen gang zijnen er soorten van traan voorkomen die in het geheel geen traan bevatten maar mengsels zijn van oude verharste lijnolie harsolie enz., of ook mengsels van robbentraan walvischvet enz., met slechts geringe sporen van levertraan. Geen wonder alzoodat het leder soms niet naar wensch uitvalt. Te Sprang hebben meer dan de helft der thans bestaande slijters en ook enkele tappers te kennen gegeven dat zij geen aanvraag om vergunning tot voortzetting van dat bedrijf zullen doen en dus met 1 Mei a. a. hunne drank winkels zullen sluiten. Het Vaderland deelt ter verduidelijking van de beteekenis van het tarief van het op 26 Nov. met Frankrijk gesloten handelstractaat, eenige bijzonderheden mede omtrent de invoer rechten, die Frankrijk volgens het thans werkend tractaat op de in dat tarief genoemde goederen heft; de rechten, die bij het nieuw algemeen taiief zijn vastgesteld, en de rechten, die wij bij het nieuw trac aat als uitzondering op dat al gemeen tarief hebben kunnen bedingen. Zij zijn o. a. de volgende: Geheel wollen stoffen, thans 10 pCt. der waarde; nieuw tarief fr. 211; nieuw tractaat fr. 106140 per 100 Kg., naarmate het gewicht per vierkanten meter. Van de hiertoe behoorende artikelen voert vooral Tilburg veel naar Frankrijk uit. Gemengde wollen stoffen, thans 10 pCt. der waarde; nieuw tarief fr, 161; nieuw tractaat fr. 35—140 per 100 Kg., naarmate het gewicht per vierk. M. Als eene bijzonderheid in dezen tijd des jaars deelt men ons mededat bij dr. de Haan, alhier, dezer dagen gevonden zijn, twee klokken elk voorzoover men tot nu toe kan nagaan, met 4 of 5 kuikens. Men heeft geruchten verspreid, als zouden er ongunstige berichten zijn gekomen omtrent de nog vermiste sloepen van de „Koning der Ne derlanden". Wat tot die geruchten aanleiding gegeven heeftis wellicht te gissen. In het Suez-kanaal is een der geredde soldaten gedeserteerd uit de Madura. Na een paar dagen rond te hebben gedooldis hij te Suez aange komen en heeft daar een geschiedenis verhaald, ais zou hij op een onbewoond eiland zijn ach tergelaten door een der nog vermiste sloepen. De consul seinde om inlichting en nu bleek hetdat hij een deserteur was van de Madura. Hij werd nu naar Holland opgezonden. Indien iemanddie van het telegram van den consul op de eene of andere wijze kennis kreeg, en dit niet begrijpendeverkeerd oververtelde, schuld heeft aan het verspreiden van een onwaar geruchtdan heeft hij veel op zijn rekening. Op de 27 locomotieven van den staats spoorweg (zuidernet) is de Westinghouze-rem reeds toegepast en blqkt goed te voldoen. Vol-

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2