Nummer 102. 22 December 1881. 4e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Brankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. VEREENiaiNG tot bevordering van de belangen der schoenmakerij. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk m Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag èvond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, Irarico per post door hét geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden eiiz., frötico te /.enden aan dëri Uitgever. Den 13n December jl. had te Baardwijk eene bijeenkomst plaats van schoenfabrikan ten toegankelijk voor alle Baardwijksche bazendoch waartoeter bevordering van het doelditmaal slechts een beperkt getal faaren uitgenoodigddie allen door opkomst van hünne belangstelling blijk gaven. Eenparig was men v£n oordeeldat de buitenlandsche concurrentie de hoofdoorzaak isdat de schoenmakerij hier kwijnt en dat zonder krachtige bestrijding men noodwendig door het naar vooruitgang strevend buiten land zou overvleugeld worden. Erkend werd, dat het niet aangaat protectie van de regee- ring te vragen en zelf de handen niet uit den mouw te stekendat ook protectie alleen niets vermag. Voortsdat men zijn heil niet moest zoe ken in loonsvermindering dewijl de belangën der knechts niet minder mogen wegen dan O O het eigenbelang, dat ook loonsvermindering slechts eeiie plank iswaaraan men wel een tijdje zich op de holle baren kan vastklam pen maar die, zonder beter redmiddel, den Wissen ondergang niet kan verhoeden. Iets anders is löonswijziging de bekwaamste werk man toch behoort het best beloond te worden. Het loon moet een prikkel zijn, niet slechts om veel af te leveren maar vooral om meer en meer naar volmaking te streven. Dat dit thans niet het geval is werd - eh gewis met recht zeer betreurd. Om de concurrentie met goed gevolg te bestrijden behoort men elkander de hand te reiken, door vrije gedachten wisseling elkaar te onderrichten en alle isolement als schade lijk voor zich zeiven en voor 'i algemeen te schuwen. Zoolang het Langstraatsch fabrikaat over het geheel niet goed staat aangeschreven zal ook de beste fabrikant de nadeeleu daar van ondervinden. De „Langstraat* moet als etiquet kunnen dienen om' daartoe te ge raken is het noodig dat men samenwerke elkander onderrichte en vooral dienstigdat men zich op de hoogte houde van wat het buitenland biedt. Voor dit laatste werd, als doeltreffend middelter vergadering aange prezen een abonnement op een paar buiten landsche vakbladen en werd dit voorstel nadat men zich tót eene permanente vereni ging gevormd had bij acclamatie aangenomen. Nog werd besloten tot eene algemecSne Vergadering op Dinsdag £7 December e. k. en verder geregeld maandelijks bijeen te komen. Tot deelneming zullen alle Baardwijksche schoenfabrikantendie als schoenmaker en tevens als koopman gepatenteerd zijn, worden uitgenoodigd. Wij hopen dat niemand om eene geringe jaarlijksche contributie uit te sparenweigeren zal zich aan te sluiten hetgeen waarlijk niet zou bewijzen dat men zijn vak ernstig opvat. Men stelle er eene eer in lid der schoen- makers- vereeniging te zijn. Ad ver ten tien 17 regels 0,ü(J, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen nangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg In verschilionde 'plaatsen begint men reeds met het oprichten van „electriciteit-fa'orieken," die de voor verlichting en anderszins noodige electriciteit zullen levéren evenals de gasfabrieken het ga?. CharleroiBergenAntwerpen en Luik zullen eerlang zulke fabrieken bezitten. Te Bergen wordt met Kestmis reeds een particulier hnis geheel van licht voorzien door de nieuwe fabriek. Te Brussel is ook dezer dagen een Compagnie lectrique tot stand gekomen. De kamer is na een korte zitting van vijftig dagen uiteengegaan na de geloofsbrieven onder zocht te hebben en na de kredieten voor Tunis en die voor de beide nieuwe raini9terien te hebben aangenomen. En verder heeft de regeering zrto spoedig mogelijk een einde aan de zitting gemaakt om de expeditie van Tunisditmaal niet als nasleep van het proces R rastan-Rochefortop nieuw op het tapijt te zien komen. De voorstelling in de groote opera ten behoeve de nagelatene betrekkingen van de slachtoffers van den brand te VVeenen is bepaald op 27 December en het bal in het Continental Hotel op 30 dezer. Eene ioge in de opera zal 1000 fr. kosten en de toegang tot het bal is bepaald op 25 fr. met inbegrip van souper. De heer Maxim die de vermaarde gloei lamp naar de elecriciteits-tentoonstelling heeft gezonden en deswege benoemd is tot ridder van het legioen van eerheeft in Figaro een brief geschreven waarin hij een midd-d aan de hand doet om brand in een schouwbuig dadelijk te blusscheu. Heden ten dage schrijft hij, is voor de mechinica niets onmogelijk. In de groote zijdeweverijen zijn de toestellen zóó volmaakt dat het breken van een enkelen draad voldoende is om eene stoommachine van 300 paardenkrach ten van zelf te doen stilstaan. Als men zulke uitkomsten van de mechanica weet te verkrijgen hoe dan te verklaren dat men er nog niet aan gedacht heeftom de schouwburgen veilig te stellen door automatisch werkende machines Ik verklaargaat hij voort, dat een automatische brandblusscheronafhankelijk van alle meusche- lijke medewerking, rampen onmogelijk zal maken, waarbij zoovele personen het leven inschieten. Ik heb een toestel geVondendie ik in een schouwburg verbonden wil hebben aan eene waterleiding;aan een stoompompof aau een bijzonder reservoir met koolzuurhoudend water. Zoodra er brand ontstaat brengt de hitte den toestel in beweging en op hetzelfde oogenbllk wordt de buis geopend die een straal van fcge- woon water of van koolzuurhoudend water werpt op hét punt, waar de brand ontstaat. Indien de vlammen zich verspreidenopent de hitte een grooter aantal buizen en de waterstralen vermeerderen naar gelang der behoefte. De toe stel werkt onmiddellijk en niets kan hem be letten te werken. Hij brengt tevens electrische schellen in werking waar de naastbijzijnde post der brandweer of politie gewaarschuwd wordt. Arm en vergeten is dezer dagen in een der armenhospitalen te Parijs een man gestorven, die 14 dagen lang dictator van Polen is geweest. Het is de in 1864 veelgenoemde Langiewicz die als leeraar aan de Poolsche militaire school te Parijs werkzaam wss, toen de jongste Poolsche opstand uitbrak. Langiewicz mengde zich in den strijd aan het hoofd van een bende van 3000 manen toen de dictator Mieroslawski zijn landgenooten in den steek lietwerd hem door een avonturierdie zich voordeed als af gevaardigde van het Warschauer comitéde dictatuur aangeboden. Hij nam die aan en vaardigde terstond een proclamatie uit, die door de telegraaf heinde en ver verspreid waseer de Polen wisten dat zij een nieuwen dictator hadden. Voor het fait accompli gesteld, erkende het Warsehauer comité hem. Maar reeda na 14 dagen was het met zijn heerlijkheid gedaan. Hij moest naar Oostenrijk vluchten waar hij geïnterneerd werd. In 1865 werd hij losgelaten. Na dien tijd vernam men niets meer van hem, totdat thans het doodsbericht var. den slechts 53jarigen man zijn avontuurlijke lotgevallen uit de jaren 186.3 en 64 weder in herinnering brengt. De eerste serie diemanten van Mevrouw Blancde overleden eigenares van de speelbank Monacois Donderdag te Parijs verkocht en werd het twee derde aandeel van die serie met 1.146,050 francs betaald. Onder anderen kwam er ook voor een collier, bestaande uit 513 steenen waarvan revrouw de barones Rotschild voor 541,050 francs eigenares werd. De ver- kooping van de tweede serie zal den 22, .23 en 24 van deze maand plaats hebben. Onder de mijnwerkers van Alaisin Frankrijk is een werkstaking uitgebrokendie een ernstig aanzien krijgt. De werkstakers trek ken bij troepen rond en uiten allerlei bedreigingen omdat de patroons hunne eischen verhooging van loon, niet willen toestaan. Er zijn troepen ontboden om de rust te handhaven. Uit Oran is eene officieele depêche ont vangen volgens welke reeds 160 lijken zijn verzameld van personen, die bij de overstrooming in Perregaux den dood hebben gevonden. Twee vrienden te Parijs hadden in een der eerste restaurants eens goed gedineerd maai toen net op betalen aankwam hadden zij beiden vergeten geld bij zich te steken en waren samen slechts vijftig centimes rijk een som waarvoor men ook in Parijs niet bij uitstek goed diueeren kan. Maar geen noodde een zou wel even naar huis gaan om geld te halen dan kon de ander als onderpand blijven wachten. Uit ver veling nam de wachtende r.og een fijne flesch en na eenigen tijd kwam zijn vriend ook terug, echter niet met geldmaar met twee politie agenten. Hij verklaarde nu dat zij beiden eerst twee dagen uit de gevangenis waren ontslagen en geen geld hadden. Hij had zich bij de politie aangegeven als oplichtermaar niet gaarne van zijn vriend willende scheiden kwam hij dezen even met de agenten afhalen om mede naar het bureau te gaan. De waard moest nu zijn onder pand wel afstaan maar kon er ook tevens staat op maken dat hij wel nooit iets van het geld voor het diner zal zien. Volgens telegram uit Madrid aan de Figaro zou de luchtballon van den heer Powell den 17 dezer nabij Bilboa gezien zijn, oostwaarts drij vende. Volgens tijdingen van Manilla zag een schildwacht voor de muren der gevangenis aldaar iemand (een Engèlschman) heen en weer wan delen. Hij riep toen tot vijf raden in het Spaansch: „Wie daar?" Daar de Engèlschman dit niet verstond, gaf hij geen antwoord, en de schildwacht vuurde ten slotte het geweer op hem af, met dat gevolg dat de Engèlschman gedood werd. De militaire overheid heeft een onderzoek bevolen. Uit Ierland komen alweer ongunstige berichten. Te Dublin heeft men, in twee huizen verborgen, een groote hoeveelheid wapenen en ammunitie in beslag genomen. Ook stukken en papieren moeten bij deze gelegenheid zijn ontdektdie zeer bezwarend zijn voor sommige personen in Engeland en Ierland. Vier personen zijn in hechtenis genomen. Voorts is in den nacht van Zaterdag op Zondag de kazerne der politie te Croboy door brand vernield. Deze ramp wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. Slechts met moePe konden de politie-agenten, die in het gebouw sliepen, zich redden. Niet minder dan 400 leden der laud-league bevinden zich op het oogenblik in hechtenis en nog steeds worden er meer gearresteerd. Op vele plaatsen weigert de bevolking ronduit pacht te betalen, zoslang deze lieden niet op vrije voeten worden gesteld, In Januari a. s, zal te Dublin eene ver gadering van Iersche landheeren worden gehou den, om over de nieuwe landwet van gedaohten te wisselen. Waarschijnlijk zal be9loien worden vergoeding van de regeering te vragen voor de verliezen, welke de toepassing der wet hun be rokkent, - maar veel kans is er niet, dat die hun zal worden toegestaan. Te Plymouth heeft men berichten ontvan- hen omtrent een ontzettende ramp te Haiphong en Tali, in China. Daar heeft namelijk in Oct.. 11. een windhoos groote verwoestingen aangericht. De hoogopgejaagde zee overstroomde den heelen omtrek. Te Tali stond het water 6 voet hoog in huizen, die vier mijlen van het 9trand ver wijderd waren, en de strooming was er zoo sterk, dat de geheele stad werd verwoest en weggesla gen. Ruim 3000 menschen kwamen in de golven om. Een aantal vaartuigen, die de rijst uit het binnenland naar Ha'phong brachten, veronge- lnkten. Alle pogingen om het lijk van lord Craw ford terug te vinden, zijn vergeefsch gebleven. De familie schijnt verdere nasporingeu op te geven. Men vermoedt, dat medische studenten den lijkroof pleegden, teneinde achter 't geheim te komen van de Italiaansche wijze van balse men. Blijkens de jongste berichten uit Newyork is de uitvoer van vee en vleesch van daar naar Europa oogenblikkelijk zeer verminderd, omdat daaruit geen voordeel meer is te behalen. In het vorig jaar was het vleesch voor 10 ct. per pond in de Vereenigde Staten te koop en kon het voor 16 cent in Liverpool worden verkocht. Thans moet men 13 cent in Amerika betaien. Maandagavond maakten de bladen gewag van eene mijnontploffing te Abran, bij Bolton. Men vreest dat er 180 menschen bij omgekomen zijn. Reeds is tegen 50 van de jongste verkiezingen voor den rijksdag verzet aangeteekend op grond van ongeoorloofden druk, door de ambtenaren geoefend. Het onderzoek belooft stichtelijke bijzonderheden aan den dag te brengen en reeds nu kan men zeggen, dat niet ten onrechte van officieele candidaturen is gewaagd. Door Windhorst is 't zij dan in of buiten overleg met den rijkskanselier, maar liet het laatste is zeer waarschijnlijkbij den rijksdag een voorstel ingediend tot intrekking der wet van 4 Mei 1874, ter verhindering van onbevoegd uitoefenen van kerkelijke bedieningen. Het geheele centrum, de Polen en de Elzassers zullen hem hierbij ondersteunen. Bij de herstemming te Mainz is de soci aal-democraat Bebel tegenover den candidaat (ier liberalen in de minderheid gebleven. In 't geheel hebben nu twaalf sociaal-democraten in den rijksdag zitting. Eerlang zal men te Berlijn een aanvang maken met do electrische verlichting van den Potsdanimer Platz en een gedeelte der Leipzigt-r Straese, waartoe het gemeentebestuur, bij wijze van proefneming besloten heeft. De firma Sie mens en Halske heeft die voorloopig voor een jaar op zich genomen. Om het verschil met het gas goed te doen uitkomen, en het oude licht met eere te laten concureeren met het nieuwe, zal men een ander gedeelte der Leipzi- g3r Strasse, dat vlak aan het electrisch verlichte grenst, een versterkte gasverlichting geven met achtvlammige lantarens. Dat men in Duitschland de parlementaire vormen wel eens meer verzaakt, is geen nieuws meer, maar zoo kras als het er in den nacht van Donderdag op Vrijdag in den rijksdag langs ging, ;s het nog nooit voorgekomen. Wat de telegraaf daaromtrent meldde, is een eenig staaltje op parlementair gebied. Uitdrukkingen als

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1