Oostenrijk. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. „schoften," -schelmen," -huichelaars,waren schering en inslag. De burgemeester van Weencn is door de velschillende aandoeningen der laatste dagen ernstig ongesteld geworden. I)e |gevallen van icraukzinnigheid vermeerderen zich ook op schrik barende wijze onder de troostelooze familiebe trekkingen, die hunne bloedverwanten bij de vreeselijke ramp verloren hebben. Het onderzoek naar de schuldigen en nalatigen van het onheil is aangevangen en wordt ijverig voortgezet. Zooals men weet werd voor het gedenkteeken ter eere van Victor Emanuel een internationale wedstrijd uitgeschreven, De ingezonden ontwer pen van kunstenaars ait alle landen zijn nu te Rome in een ruim gebouw tentoongesteld, waar zij drie verdiepingen beslaan. De tentoonstelling werd Donderdag door koning Humbert en zijne gemalin geopend. Onder de ontwerpen zijn er van allerlei aard. Sommige kunstenaars willen de ruïnen der baden van Diocletianus gebruiken anderen ontwierpen smaakvol beplante terrassen met colonnades en een reusachtig standbeeld op den Janiculura- heuvelweer anderen meer nuttigheidsmannen willen een monumentale brug in plaats van den ouden Pons Sublicius. Het zal intusschen geen gemakkelijke taak zijn een keus te doen die der oude stad der kunst waardig is. Uit St. Petersburg wordt gemeld dat er in de laatste dagen een aantal personen in hechtenis zijn genomen. In den loop van het jaar zijn 1500 personen om redenen van politieleen aard gearresteerd. Daarvan zijn er 750 wegens gebrek aan bewijs ontslagen. De regeering bevond dat vele beschuldigingen ongegrond en alleen het gevolg van persoonlijke veeten waren waarom dan ook besloten is de vaische beschuldigers te vervolgen. Naar hetgeen via Berlijn uit St. Petersburg aan de Times wordt gemeld is er een nieuw eomplot ontdektten doel hebbende het Gat- china-paleis in de lucht te doen springen. Vele daarbij betrokken officiereu zijn gearresteerd. In Rusland is weer eene groote nihilistische proclamatie verspreidbepaaldelijk gericht tot de arbeidende klasse en waarin de noodzakelijk heid van de omverwerping der tegenwoordige maatschappelijke toestanden wordt gepredikt. Duizenden exemplaren zijn allerwege verspreid zonder dat de politie iets merkte. Bij het proces-Mrowenski liet een getuige zich uit onbedachtzaamheid ontvallendat de beschuldigde politiemeester Eurssom van de ne gentigduizend roebel, die hij jaarlijks voor de geheime politie ontving, dertigduizend te eigen bate aanwendde. Tegenwoordig worden aar. de Petersburg- sche beurs het meest verhandeld plaatskaarten voor de voorstelling van Sarah Bernhardtdie binnenkort in de stad zal optreden. Voor de kaarten worden ongelooflijke prijzen betaald. Een baron betaalde voor een loge achttienhon derd roebels. De meeste kaarten zijn in handen van opkoopers. In het proces Guiteau deed zich Vrijdag een uiterst pijnlijk incident voor. Als getuige was namelijk gedagvaard de vrouwmet wie de beschuldigde vroeger is gehuwd geweestdoch van wie hij zich later heeft doen scheiden. Haar aanblik scheen Guiteau eers* te onstellen maar toen zij rustig bleef en eenvoudig verklaarde dat zij hem altijd als wel bij 't hoofd beschouwd had schold hij haar uit voor al wat leelijk was. Onderscheidene dames verlieten toen de zaal. Weer hebben twee geneesheeren die Guiteau onderzochten verklaard dat hij volkomen toe rekenbaar is. Volgens bericht uit Philadelphia aan de Times is de lijn MissouriKansas Texas volooid tot de Mexicaansche grens en wordt dientengevolge de rechtstreeksche gemeen schap met St. Louis geopendzijnde een afstand van 3000 mijlen. De opening der lijn tot de stad Mexico zal in 1883 kunnen plaats hebben. Tilburg, 21 December I88i. Bij den gemeenteraad is ingekomen eene nota van bedenkingen van gedeputeerde staten op de gemeentebegrooting over 1882, en hoofdzakelijk opperen zij bezwaar tegen de telken jare ver hoogde kosten van het armwezen waarbij zij herinnerendat alleen in de onvermijdelijke noodzakelijkheid van 't voorschrift en den geest der armenwet mag worden afgeweken doch dat zij vermeenen dat hier voor eene gemeente als Tiiburg geene geuoegzame gronden bestaan en verzoeken daarom dringend dat de post tot hetzelfde bedrag als 't vorige jaar worde gere duceerd. Omstreeks middernacht ontstond Zondag avond bij den landbouwer Van Empel, op de Veldhoven, alhier, brand. In weinig tijds waren stal en woonhuis alsmede het woonhuis en de winkel van den beer Van Kempen door de vlammen vernield. Er is weinig van de inboedels gered kunnen worden. Bij eerstgenoemde kwa men een paard, 3 groote en 9 jonge varkens in de vlammen om. Beide bewoners zijn slechts gedeeltelijk verzekerd, terwijl het huis bewoond aoor Van Kempen, ook niet verzekerd is. Waalwijk, 2L December 1881. Openbare vergadering van den gemccnreraad op Woensdag 21 December, nam. 6 ure. Aan de orde lo. vaststelling gemeentebegrooting 2o. dito armcnrckenitig 3o. invordering havengeld 4o. benoeming armmeester en aanvulling van ontbrekende leden in de teekenschool commissie 5o. ingekomen stukken. Bij de gisteren gehouden verpachting van het marktgeld alhier over 1882, is gemijnd door F. Bogaerts voor f925.De toewijzing moet nog geschieden. Bij Zr. Ms. besluit zijn benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's Bosch, ter stand plaats de gemeente St. Michiels-Gestei, J. W. B. Kerstens, cand. notaris te Wame! binnen het arrondissement Breda, ter standplaats de gem. GilzeL. J. F. A. Schmid, candidaalnotaris te Breda zijn opgeheven de ontvangkantoren der dir. bel, en aec. te Geertruidenberg c. a. en te Zwaluwe c. a., zooals die thans bestaan inge steld de volgende ontvangkanior-n der dir. bel. en acc., als te Geertruidenberg c. a., bevattende de gemeenten Geertruidenberg, Raamsdönk, Was-* pik en Made en Drimmelen te Zwaluwe c. a., bevattende de gemeenten Zwaluwe en Torheyden is bepaald, dat 'de beetwortelsuikerfabriek, ge vestigd te Statendam (gemeente Oosterhout) voor zooveel betreft den accijns op de suiker en het houden der rekening deswege wordt gerekend te behooren tot het ontvangkantoor te Geer truidenberg c. a., en is benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Geertruidenberg c. a. A. P. Van Beusekom, thans ontvanger van het opgeheven kantoor van dien naam. Dezer dagen werd door gedeputeerde staten beslist in zaken het protest van twee ingelanden van den Grooten Zonzeelschen polder, tegen het plaatsen van een hulpstooragemaal in dien polder, in de plaats van een vroeger bij acclamatie ge nomen besluit tot stichting van een voldoend stoomgemaal. De staten geven aan adressanten te kennen, dat zij geen termen gevonden hebben om het laatste besluit (hulpstoomgemaal) te vernietigen. Het heiwerk aan de doorlaatbrug in het Bossche inundatieveld ten behoeve der spoorbaan Zwaluwe's Bosch is dezer dagen dank zij den gunstigen toestand van het water, volbracht. De aannemers zijn voornemens in het voorjaar met kracht de werkzaamheden voort te zetten tot het metselen der pijlers. Het openbaar ministerie heeft tot dusver gepne termen gevonden om gevolg te geven aa.i de aanklacht tegen de millioenenjuffrouw in het Bible-Hotel te Amsterdam. Wanneer maar een klein gedeelte waar blijkt van hetgeen vernomen is omtrent de uitgaven dier juffrouw dan heeft ze in die weinige maan den tienduizenden guldens verteerd. Steeds was een fraai rijtuig met twee paarden ter beschikking van haren zaakwaarnemertwee jonge dames uit Haarlem eene juffrouw uit Vuren en haar toekomstige echtgenooteen horlogemaker uit Gorinchem, zijn op hare kosten in het Bible- hotel gelogeerd. Voorwerpen van weelde, dia mante meubelen werden aangekocht of besteld en de vorderingen, die ten laste van een harer bloedverwanten, te Haarlem woonachtig, inkwa men, betaald. Geschenken van de kostbaarste voorwerpen werden rijkelijk uitgedeeld niet minder dan 23 gouden kettingen werden eens in één bestelling aangeschaft en ten geschenke gegeven. De fooien aan bedienden zijn fabel achtig. Duizenden zijn daaraan uitgegeven. Voor de geneeskundige hnlp, dezer dagen bij hare bevalling verleend, werd duizend gulden uitbe taald. Met de aanschaffing van de luiermand was vijftienhonderd gulden gemoeid. Bij één winkelier in goud en zilver werd f80.000 be taald en nog een schuld van f 68.000 gemaakt. De bijzonderheden omtrent de wijze, waarop zij met het geld om zich wierp, grenzen aan het ongeloofelijke. De prachtigste en kostbaarste voorwerpen werden ten geschenke gegeven aan de geldschieters. Voor ieder hunner is een pels a f1300 per stuk, in de maak. Zij heeft zich een bonten mantel aangeschaft van f4200, een pels voor haar bruidegom van f2500, een flu- weelen kleed voor den trouwdag van f2500. Op den dag der ondertrouwreceptie ontving elke bediende van het hotel f 20 en de portier een gouden horloge. Was zij mot rijtuig uit, dan kreeg de jongen, die het portier opende, f 2.50. Werden rekeningen betaald dan kreeg degene, die het geld kwam halen, een fooi van f25 of meer. In het hotel at zij, voor hare bevalling, geregeld aan de table d'hote met de vier perso nen, die voor hare rekening in het hotel ver blijven hare verteenngen aldaar worden op on geveer f1000 's weeks geschat. De zaakwaar nemer die, volgens den een, haar opzocht, vol gens een ander door haar in den arm werd genomen heeft duizenden aan geschenken ont vangen maar schijnt aan contanten een waarde te hebben gegeven, die de waarde der geschen ken zeer overtreft. Een redacteur van het WN. v. d. D." heeft de geheimzinnige juffrouw geïnterviewd. Hij verhaalt er het volgende van Wij werden door haar, hoewel nog niet uit het kraambed hersteld op de meest heusche wijze ontvangen en werd het ons ook, uit het onderhoud, dat wij met hear hadden niet vol komen helder, hoe zij aan zooveel geld kwam, en nog minder hoe zij er zoo vreemd mede omsprongzij verklaarde ons, dat het voor ons voldoende moest zijn dat zij het had, of ten minste een bron had, waaruit zij des noodig kou putten, Maakte zij op ons eenigszins den indruk van iemand, die er eene vreemde wereldbeschouwing op nahoudten die daarbij, wat men noemt tamelijk bij de hand is, haar verhaal deed bij ons volstrekt niet het vermoeden oprijzen van kwade trouw. Wij zullen ons nu verder niet verdiepen in wat omtrent hare herkomst reeds de ronde heeft gedaan. Zij heeft, volgens haar eigen zeggen, de wereld rondgereisd. Had zij slechts middelen genoeg om alleen te gaan, dan ging zij alleen en kon zij het doen met een gezelschap van tienen, dan deed zij het ookal naarmate de bron, waaruit zij putte, trager of milder vloeide. Zoo was zijtoen zij haar voornemen opvatte om te Amsterdam te gaan logeeren door zeke ren mijnheer te Haarlem, gerecommandeerd aan zekeren heer W. alhier, een man, die er zijn fort van maakte anderen geld te bezorgen. Toen zij dus op zekeren dag geld behoefde, bezorgde die haar een betrekkelijk klein bedrag, waarvoor zij negen accepten gaf ieder van f25000, dat niet alleen verre het geleende bedrag overschreed, maar waarvan één alleen zelfs meer dan het montant van het geleende bedroeg. Dat geld was echter aan dien edelmoedigen geldschieter terugbetaald en daardoor hadden die accepten in zooverre hunne waarde verloren, èn omdat het geleende geld voor den vervaldag was terugbetaald, èn omdat de houder, van de her komst der accepten bewust, er nu wel niet gaarne mede voor den dag zou komen. Dit deed hem een niet onaardig winstje derven, maar hij ontliep daardoor nog bovendien een tonnetje, dat zij hem uit erkentelijkheid en omdat hij haar aanstond, had toegedacht. Zij verklaarde op het oogenblik behalve eene rekening van den lieer Wamsteker van der Gant van f 68.900, die eerst met 1 Januari verviel, alles betaald te hebbenen had er een stil pleizier in hoe verscheidenendie zij met cadeau's had begiftigd, die alle reeds betaald waren deze nu, waarschijnlijk uit angst, naar den heer Sinkelwaar ze gekocht waren, gin gen terugbrengen, zoodat zij, naar zij lachend verzekerde, heden van den heer S. waarschijnlijk nog een aardig saldootje te goed had. Overigens had zij bij den heer W. v. d. G., bovengenoemd voor f 80.000 juweelen contant gekocht en betaald, die zij gedeeltelijk had weg gegeven. Op de vraag of zij nu toch niet overtuigd was dat zij, in het bezit van zooveel middelen, wanneer zij die anders had aangewend, veel meer pleizier had kunnen hebben ja honder den genoegen had kunnen doen, verhaalde zij ons dat zij altijd zoo gehandeld had en 't haar wel meer was gebeurd dat zij op een gegeven oogenblik door hare crediteuren op eens om ba- taling was gevraagd. Zij had steeds aan hunne eischm kunnen voldoen, en was nu hare beval ling niet tusschenbeide gekomen, dan had zij er ook nu voor gezorgd. Hoewel zij zich echter voornam voortaan niet meer zoo onvoorzichtig te handelen, was het haar zulk een hebbelijkheid geworden zoo met haar geld om te springen, dat zij niet geloofde het spoedig te zullen nf- leerfn. Wat het door den heer W. v. d. G. gelegde beshg betrofdit deerde haar niet. Hij had zeer verkeerd gehandeld, want de schuld verviel eerst op 1 Januari. Ook had zij aan de rechterlijke macht, die haar een bezoek had gebracht, verzocht, haar, als zij iets misdaan hadin arrest te r.emen, maar deze had verklaard, dal er geen termen voor bestonden. Zij zou, verzekerde zij tenslotte, de //tonnetjes", die zij anderen had toegedacht, voortaan maar voor zich zelve houden. Men meldt uit Luxemburg een zonderlinge dieven historie. Dezer dagen kwamen tegen half vijf twee mannen in een herberg op den weg van Marche r.aar Batznaeh. Zij droegen een groote gesloten mand die zij in de herberg wilden laten staan. Men stemde toe en de twee on bekenden vertrokken, hun mand achterlatende. Omstreeks half acht ure kwam een slager de berberg binnen, vergezeld van een hond, die dadelijk op de mand toesprong en begon te blaffen. Zijn meester riep hem verscheidene malen, maar te vergeefs, het dier bleef om de mand snuffelen. De vleeschhouwer vatte slechte vermoedens op en liet een gendarme halen. Deze kwam en daar de mand gesloten was; stak hij zijn sabel door de mand een kreet weerklonk en de mand sprong open. Er zat een man in, gewapend met een revolver. De man werd aan gehouden en naar de gevangenis gebracht, maar van zijne medepliehtigen heeft men tot dusverre niets ontdekt. Tengevolge van het toenemend aantal vrouwelijke candidaten, dat zich voor de surnu merairs-examens bij de maatschappij tot expl. v. staatsspoorwegen aanmeldtheeft deze maat schappij besloten eerstdaags een examen uit te schrijven uitsluitend voor vrouwelijke candidaten. Voor de dames, die bij dit examen slagen zal in een der lokaleu van het station Utrecht der maatschappij een cursus worden geopend in de volgende vakken a. telegraafdienstb. vervoer van reizigers en bagage c. vervoer van snel- en be3tclgoederen. De dames zullen tijdens haar surnumeriaat eene toelage ontvangen van een gulden daags en na zes maanden onderrichtin bovengenoemde vakken examen afleggen en, zoo dit voldoende blijkt, worden benoemd tot derden klerk, aan vankelijk op eene jaarwedde van f 400. Als klerk zullen zij aan de groote stations der maatschappij worden geplaatst, zooveel mo gelijk in dezelfde bureaux met 2, 3 en meer bij elkander en daar worden belast met de uitgifte van plaatskaarten, de inschrijving, bevrachting en verzending van bagage, snel- en bestclgoede- ren en den telegraafdienst. Wij vertrouwen dat deze maatregel' op het voetspoor van het buitenland genomen, ook hier te lande zal blijken te voldoen. De hevige storm iu den nacht van Zater dag op Zondag heeft een vreeselijk onheil ten gevolge gehad in de nabijheid van Gorinchem. Zaterdagavond te 8 uren vertrok de postschuit van Woudrichem met een postiljon, een conduc teur, een artillerist en twee visschers, die eiken avond en morgen de brieven brengen en halen Gorkum. Daar na den middag een hevige storm met regen was opgestoken, was het voor de passagiers moeielijk om overgezet te worden doch, dewijl de twee visschers vertrouwbare lieden waren en hun vak goed verstonden, xag men er geen gevaar in om de post in dat ruwe weder over te brengen. Doch door een rukwind schijnt de boot plotseling omgeslagen te zijn dicht bij een krib bezuiden de Dalemsche kerk, wmt Zondagochtend bemerkte men op de veer boot, die langs de krib vaart, dat e,r op de krib een haak lag en vlak daarbij een omgeslagen boot. Hoe het ©ok moge gebeurd zijn, de boot is geheel omgeslagen en de vijf passagiers zijn allen jammerlijk verdronken. De verschillende briefpakketten zijn aangespoeld, terwijl een groote zak met brieven ook is gevonden. Door belang stellenden en familie is aanstonds overal met dreggen gezocht, doch tot nog toe mocht het alleen gelukken den postillon en den artillerist op te visschen. De schuit is des middags om gehaald en naar Woudrichem gebracht; op zijde en aan het roer was zij zeer beschadigd. Door dit droevig ongeluk zijn vijf menschen omgekomen, die vier weduwen met drieentwintig kinderen achterlaten. De artillerist was stil meegegaan ora zijn moeder, die te Asperen ziek lag, te gaan bezoeken. De twee visschers waren oppassende huisvaders, zoo ook de postiljon ea conducteur. Onder de aandoenlijke bijzonderheden welk® zich bij de ramp te Weenen voordoen behoor* ook het feitdat een hond, die gewoon was steeds buiten op zijn meester te wachten als die zich elders bevondook thans zijn meester blijft verbeiden hoewel die helaasook onder de ongelukkige slachtoffers wordt geteld. De hond wil, hoeveel moeite men zich ook geeft, het terrein niet verlaten en doet nu en dan het akeligst gehuil hooren. Bat doet een dier. De heer Giereau, de s< cretaris van den schouw burg verhaaltdat hij in den rouwavond beeft gezien hoe een jongmensch met de lieden van de brandweerin het terrein drong en zich vervolgens op het lijk eener dame wierp om van haar vinger een gouden ring te rooven. Toen hij den ring er niet af kon krijgen, sneed hij haar den vinger van de hand en verdween toen uit de brandende puinhoopen. Bat deed een mensch. Uit het verhaal van de schipbreukelingen die in de derde sloep van de Koning der Neder landen gevonden zijn blijkt dat de ongelukkigen op hun langdurigen zwerftocht bijna aan den hongerdood waren prijsgegeven. Hun rantsoen bedroeg tenslotte een halve beschuit en twee kopjes water per dag. Sommigen werden moe deloos en spraken er van om de provisie op te eten en cian overboord te springen. Twee der soldaten kregen ijlende koorts en gingen overboord om krentenbrood en koffie te halen; het gelukte ons slechts om een dezer patiënten te redden. De andergenaamd K. Kraftkwam daarbij ora. Den 5den November meende men land te zien doch vreesde voor een dier telei rstellingen die men reeds zoo vaak had gehad, doch den volgenden morgen bevestigde zich de meening. Zoo spoedig wij overtuigd waren dat het land was aldus verhaalt de bootsman Keyzer in zijn dagboek aten wij de laatste ^/beschuiten op met een blik volksspijs en een blik vleesch. Toen hielden wij nog twee blikken volksspijs en een blik vleesch over. Wij praaiden een visscherspraam namen een der visschers overdie ons tot loods strekte en ons goed té Dondrah aan wal bracht. Daar wij geen der visschers konden verstaan en er 600 a 700 man aan wal op ons stonden te wachten oordeelden wij het raadzaam met 4 man aan den wal te gaan en de anderen in de boot te laten wachten. Weldra zagen wij in, dat we m.-t een goed doch onbeschhaafd volk te doen hadden en lieten ook weldra de anderen debarkeeren. Voor zeer veel geld konden wij rijst en melk krijgen. Bij het aan den wal komenwas niemand het eerste uur in staat ora te loopen. Niemand had een heel stuk kleeren, daar alles verteerd was, ieder had doeken om het hoofd, de hoeden en petten waren al lang verdwenen bijna allen hadden zoutwater- wonden aan handen en voeten. Toen wij een paar uren te Dondrah waren kwam een inlandsch commies (customhouse officier), die gelukkig Engelsch sprak en ons een heerlijke rijsttafel met visch verstrekte. Den volgenden morgen zijn wij met ossen wagens naar Matiera gebrachtwaar wij gul en goed onthaald werden. Van daar vertrokken wij 'snamiddags om 2 uur en werden per post r.aar Point de Galle vervoerd, waar wij 'saVonda om 8 uur aankwamen en in hotel Eglinton gelogeerd werden uitgenomen vijf soldaten, die wegens ziekte naar het hospitaal gezonden werden. De consul heeft ons van de noodige kleeding- stukken voorzien en zeide onsdat wij door de prins van Oranje werden afgehaalddie ons verder naar Holland zou brengen. Baardwijk, 18 December. Deze gemeente viert heden eeD even schoon als zeldzaam feest. De WelEerw. heer J. M. Bazel mans, gedurende ruim 46 jaren pastoor dezer parochie, werd den 18 December 1821, dus thtras 60 jaren geleden,

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2