Nummer 4. Donderdag 12 Januari 1882. 5e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Beigie. De Yerstootene. Frankrijk. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. STAAT VAN BRIEVEN De Echo van het Zuiden, i* in* Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de le helft van December. Waalwijk. Ossenbaar. Amsterdam. Kunnende de briever. aan het postkan toor wor den teruggehaald. De Directeur, BAGGERMAN. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3manl ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen uangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. Te Brussel is Vrijdag ochtend in het oude mannen en vrouwengesticht St. Gertrude brand uitgebroken, waarbij de 75 jarige Barredz om gekomen is onder omstandigheden echter die of aan verregaande onvoorzichtigheid óf aan zelf moord doen denken. Barendz was met de admi nistratie van het kleederenmagazijn belast en vertoefde daarin eiken ochtend van omstreeks 8 tot 12 uur. Hij was, naar 't schijnt, aan den dranic versiaafd en Donderdag-avond weder in in zulk een toestand geweestdat hij een be nauwden nacht had doorgebracht. Vrijdag was hij vroeger dan gewoonlijk naar het magazijn gegaan en had hij gezegd ten 8 uur geen koffie te zullen komen drinken, omdat hij daarin geen lust had. Hij sloot zich vervolgens in het ma gazijn ophetgeen vroeger nooit gebeurde en reeds ten 8*/^ uur sloegen de vlammen uit de ramen van dit lokaal. De brandweer die spoe dig aanwezig was, moest de magazijndeur open hakken, maar kon daarin niet doordringen daar het geheele lokaal reeds in vlammen stond. De brand werd spoedig gebluschtwaarna het met brandwonden overdekte lijk van Barrodz gevon den werddie echter volgens de geraadpleegde gencesheeren door verstikking gestorven was. Zaterdag was te Antwerpen de stad vol van eene schaking, welke Vrijdagavond aldaar had plaats gehad. Mej. Coppes onderwijzeres aan een gemeenteschoolwas verloofd met een onderwijzer enondanks den tegenstand van haren vader, zou het huwelyk doorgaan en had de eerste afkondiging reeds plaats gehad. Vrijdag LXXIX. Stilte voor den storm. wik herinner het mijGeorge. Maar wat scheelt u Hij had een brief van de tafel opgenomen en las het adres met oplettendheid. //Bewondert gij die hand Het is een brief van Clara Carruthers z/Ha hernam Ceorgeterwijl hij den brief nederlegde en zijn manuscript uit den zak haalde. Zij had dus het adres geschreven van het couvert hetwelk de brieven van Mr. Felton bevatte. Ellen moest haar zulks verzocht en dus nood zakelijk van hem gesproken. Had zij dat gedaan op eene wijzedie achterdocht aangaande zijn persoon bij Clara had kunnen opwekken Dacht Clara^ nog aan hem Zou zij hem vergeven als zij alles vernam Deze en nog vele andere vragen deed George Dallas zich terwijl hij zijne moeder het laatste hoofdstuk zijner novelle voorlas, dat door de verstrooidheid van den lezer niet geheel het gewenschte effect maakte. En toch beviel het der toehoorsters. Zij bemerkte niets van George's vesrlrooidheid van gedachleen kij was toen hij het pakje verzegelde tot het besluit gekomenHarriet den volgenden dag alles te zeggen en haar om raad te vragen. Met het vallen van den avond verhief zich een hevige wind en welhaast barstte een onweder los dat met een verschrikkelijk geweld over de hoogten van den Taunes en over de witte stad woedde. De storm loeide door den ver lichten koertuin thans eenzaam en verlaten over de schitterende zalen waar een vroolijke opgesierde menigte danste en speelde, en schudde avond omstreeks half 7 uie kwam een heer met een rijtuig aan de school en verklaarde mej. Coppes noodzakelijk te moeten spreken. Deze verzocht daarop aan de directrice der school terstond te mogen medegaan naar haar oom, die op hel uiterste lag. Zij vertrok daarop met den onbekenden heer in 't rijtuigmaar keerde 's avonds niet terug en verscheen evenmin Za terdag in de school. Het was duidelijk dat hier eene schaking had plaatsgehad. De politie werd van de zaak verwittigd en terstond werd een ijverig onderzoek ingesteld, hetwelk reeds Zondag tot de ontdekking der geschaakte leidde. De vader, zoo bleek weldra, had zich van de tus- schenkomst van een comme.izaal van den zieken oom zijner dochter bediend om haar naar Bouchout te lokken waar hij haar bij bloed verwanten opgesloten wilde houden totdat zij beloofd zou hebben van haar huwelijk af te zien, De vader, die zijne meerderjarige dochter trachtte te sequestreeren zal nu waarschijnlijk tot zijn schade ondervinden dat dergelijke middeneeuw- sche kunststukjes in onze eeuw zelden meer succes hebben. In Frankrijk hebben Zondag de verkiezingen plaats gehad tot vernieuwing van het derde (verkiesbaar) gedeelte van den Senaat. De ver kiezingen hepen over 33 departementen en had- cien tot residtaat eene belangrijke overwinning der republikeinen. Er moest in 't geheel in 79 vacatures worden voorzien 75 ontstonden tengevolge der perio dieke aftreding en 4 tengevolge van overlijden. Van deze 79 waren 42 Republikeinen en 37 ieden der rechterzijde. Van die 37 zetels nu behouden volgens de jongste berichten de conservatieven er maar 15, terwijl de 64 overige aan de republikeinen zijn ten deel gevallen. De oud-minister Freycinet werd in niet min der dan vier departementen gekozen, zoodat nog drie nieuwe stemmingen noodig zullen wezen. Gambetla kan dus thans met eenige kans van slagen aan zijn grondwetsherziening gaan en den senaat straffen voor de verwerping van hel scrutin de liste tenzij wat niet zonder grond hier en daar wordt vermoed de gematigde republikei- hevig aan liet vensterwaarachter Harriet uren langeen marmeren beeld gelijk gezeten had. Zij zat er nogtoen de nacht reeds lang was aangebroken, in hare donkere kamer, en drukte haar bleek gelaat tegen de donkere ruilen. Den volgenden morgen stond George aan het venster zijner kamer en zag de verwoestingen door regen en wi:id aangericht in de lanen en op de bloembedden toen een bediende aan zijne deur klopte. George liet hem binnen komen en de man reikte hem een briefje over van Harriethetwelk hij niet met weinig verbazing las. Het meldde hem, dat Routh door een telegram wegens gewichtige aangelegenheden naar Londen was ontboden en dat ook zij gereed stond Hom burg te verlaten. Boven aan het briefje stond "Zeven uur." Zij waren dus reeds sedert eenige uren vertrekken. Dat stemde hem reeds onaan genaam. En hoe treurig zag er alles uit na het onweder van den vorigen dag Hoe koud was de lucht geworden Hoe vurig verlangde George dat Arthur mocht aangekomen zijn en allen te zamen vertrekken konden! Een spoor. Het onweder dat in dien herfstnacht over het stadje Homburg had gewoedwas nauwelijks woester en heviger dan de storm welke in de ziel van Routh woedde terwijl hij aan de speel tafel zat en met buitengewone achteloosheid en echter met verbazend geluk speelde. Hij zag dikwijlszelfs onder het rollen van den steen ongeduldig rond als wachtte hij iemanddié niet kwam want hij keerde zich weder naar de groene tafelzette in, won en streek zijne winst tot zich. Eindelijk voelde hij zich zacht- kens aanraken. Hij keerde zich om en zag een man die hem een brief ter hand stelde. Routh lachtelas de wei.iige regels die het nen zich in dezen minder edelen strijd van hem mochten afkeeren. Te Parijs werd gekozen Vietor Hugo en Peyrat Majoor Labordère bleef in de minderheid. De senaat bestaat thans uit 207 republikeinen en 95 conservatieven. Zondag ter gelegenheid van den verjaardag van Blanqui's overlijden togen 300 personen met kransen r.aar zijn graf. Toen ze oproerige kreten begonnen te uiten werden 23 hunner door de politie in hechtenis genomen onder meer de beminnelijke Louise Michel. Onder menigte werd een pistoolschot gelost, waardoor niemand letsel kreeg. De orde werd spoedig hersteld. Van de gevangen genomenen zijn echter slechts vijf losgelaten de overigen onder hen Louise Michel en de generaal der communards, Eudes, werden Zondag avond ten 9 ure in een gevan genwagen naar de prefectuur der politie gebracht. Zij zulien spoedig voor den rechter verschijnen. De personen die elders wegens verzet tegen de politie gevangen werden genomenliet men spoedig weder loopen. Le Siècle, het orgaan van den kamer president Brisson, biijft voortdurend Gambetta's eigenmachtig staatsbeleid fel bestrijden en voor spelt hem een spoedigen val, wanneer hij voort gaat met benoemingen ais die van Weiss, geheel buiten zijne collega's om. Het blad constateert de algemeen in kamer en land heerschcnde ontevredenheid hierover, en deelt verder mede, dat bij de op< r.ing der kamers niet minder dan acht interpellatiën tot het hoofd van 't ka binet zullen worden gericht, niet door radicalen alleen, maar ook door gematigde republikeinen. Volgens den Parijschen correspondent der Pall Mall Gazette wil Gambetta den storm bezweren door eene algeheele omkeering in het kabinet, waarbij o.a. Paul Bert als minisier van eeredienst zal worden verwijderd. In den jongsten ministerraad heeft Wal- deck-Rousseau (binnenland) de in het land heerschcnde ontevredenheid onomwonden gecon stateerd, maar Gambetta had slechts barsche antwoorden voor alle hem deswege gemaakte opmerkingen. Wanneer het zoover is zal het misschien nog wel moeite kosten ook hem weg te krijgen. - De opbrengst der directe en indirecte be lastingen over het geheele jaar 1881 bedraagt 217 millinen meer dan de raming. Het bevestigt zich dat de Franschen het Zuiden van Tunis, na er, gelijk zij beweerden, den opstand bedwongen te hebben, wel wat zeer spoedig hebben ontruimd. Nu ze weg zijn doen de stammen zich daar eerst recht gelden. De jury van het hof van assises te Aix heeft uitspraak gedaan in de zaak der Italianen, beschuldigd van de aanleggers te zijn der onlus ten die in de maand Juni van het vorige jaar te Marseille hebben plaats gehad bij de terug komst aldaar der Fransche troepen uit Tunis. De jury heeft over twee der beklaagden, Pardini en Ferrantihet „niet schuldig", over de zes andere het „schuldig" uitgesproken. Het hof heeft daarop twee der laatsten tot tien jaren tuchthuisstraf, twee anderen tot vijf jaren tucht huisstraf en twee tot zes maanden gevangenzetting veroordeeld. De twee vrijgesprokenen ontvingen van den Iialiaanschen consul de som van 20,000 fr., die in Italië bij eene vrijwillige iuschrijving was bijeengebracht. Toen de advocaat-generaal zijn requisitoir had genomen ging de Italiaan- sche consul naar hem toe om hem zijn geluk- wenschen aan te bieden wegens zijne onpartij digheid en gematigdheid. In den jongsten ministerraad moet besloten wezen buitengewone maatregelen te nemen tegen het uitdcelen van wapenen aan de bevolking van Ierland. Minister Forster is naar de koningin op Osborne vertrokken, teneinde belangrijke voorstellen betreffende de Iersche zaken aan hare goedkeuring te onderwerpen. Het verzoek van den gemeenteraad van Dublin om aan de gevangen afgevaardigden Parnell en Dillon een vrijen dag te bewilligenteneinde hen in staat te stellen op het stadhuis hun eereburgerschaps-diploma te komen in ontvangst te nemen is door den onderhoning van Ierland geweigerd. Uit Parijs wordt aan den Daily News gemeld dat de onderhandelingen over het han delsverdrag finaal zijn afgebroken en de eenige briefje bevatte lachte nogmaals, streek het voor hem liggende geld bijeen en verliet het vertrek. Het onweder was kort te voren met volle kracht losgebarsten toen hij zijn jas geheel toeknoopie zijn hoed diep in de oogen drukte en de koer- zaal verlieL Zijn weg voerde hem voorbij zijne eigene woning. Toen hij liet huis aan de andere zijde der straat voorbijgingzag hij Harriets bleek gelaat achter de ruiten, De kamer was donker en zij leunde tegen het raam waartegen de regen met stroomen aansloeg. Dat gezicht vervulde Routh met toorn en ongeduld. „Daar zit zij nu in het donker zich te ver velen en maakt door haar vervloekt gejank en hare grillen alles nog honderdmaal ergerdan het reeds iszeide hij met een vloek. De woning der schoone Amerikaansche wa3 spoedig bereikt, en de elegant gemeubileerde, schitterend verlichte salon, waarin op dien koelen avond een helder vuur brandde zonder echter te veel warmte te verspreidenhad de onaange name stemming waarin Routh verkeerde, reeds veel verzachttoen Mrs. Berabridge in den vollen glans barer zegevierende schoonheid binnentrad. Wat ziet gij er overspannen en bleek uit," zeide zij hem de hand reikende en ze eenige oogenblikken in de hare latende rusten. „Ga zitten vervolsde zij terwijl zij hem met de beweging harer hand een stoei aanwees, en zelf in de kussjns eener sofe nederzecg. „Hoe kondt gij denkendat ik met zulk weder naar de koerzaal komen zou. Luisterhoe het stormt en regent z/lk dacht dat gij komen zouatomdat omdat ik niet wistdat gij mij vergunnen zoudt hier bij u te komen." „Eu waarom niet? Ik had geen lust uit te gaan doch wilde u zien eD liet u daarom roepen Is dat niet zeer eenvoudig?" „Voor eene vrouw als gij, ja." „Een zeer dubbelzinnig complimenthernam Mrs. Bembridge lachende. „En wat ziet gij er verdrietig uit. Het zou heden niet gemakkelijk zijn op u te verlieven, zelfs al had men er den gioitsten lust toe." „Spot niet met mij zeide Routh erustig terwijl hij zijn stoel naderbij schoof. „Gij hebt mij toch niet ontboden om mij te bespotten en met mij uw dartel spel te drijven zoo als gij met zoo menig ander gedaan hebt," vervolgde hij haar vast in de zwarte oogen ziende. „Gij zijt eene zonderlinge betoovereiide vrouw Mrs. Bembridgeen ik moet u ronduit bekennen dat ik mij nog nimmer tegenover eene vrouw zoo verward en beklemd gevoeld heb, als tegen over u. Zoo dikwijls ik u ziezijt gij nieuw voor mij en is bet mij alsof ik telkens weder van voor af aan moet beginnen u te leeren kennen, als had ik u nog niet gezegd, dat ik u bemin en als hadt gij mij nog niet beiuigd dat gij dat weet. Gij verliet mij gisteren in een eenigszins ontevreden luim en ik vermoedde dat gij heden jegens mij nog zoo zoudet gestemd zijn. In plaats daarvan laat gij mij roepen. Ik ben gekomen en vind u heden duizendmaal bekoor lijker en verleiderlijkerdan ik u ooit gezien heb. Er is in uwe oogenin uw lach iets dat mij geheel nieuw is en toch beproeft gij mij met eenige bespottende, schertsende woorden te paaien. Neen dat kan uwe bedoeling niet zijn daartoe hebt gij mij niet hier°doen komen." Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 1