Sj Italië. Turkije. ^BINNENLAND. Duitschland. g 4 V tc u: bt 1 T t) e t vi m te achtergebleven Britsche gevolmachtigde, de heer Crowe naar Louden is teruggekeerd. Voorts verneemt Daily News, dat het Britsch kabinet geweigerd heeft de aanspraken te er kennendoor de Amerikaansche Unie gemaakt wat betreft het toezicht over het Panama-kanaal. Zulk een uitsluitend contiole acht Engeland onvereenigbaar met het volkenrecht en de trac- taten. In eene nadere nota zal dit verder worden toegelicht. Naar men uit Londen berichtmoet een poging tot inbraak in den grafkelder te Chis- lehurst gepleegd zijn blijkbaar met het doel de lijken van Napoleon III en der. keizerlijken prins te rooven. Een enquête der politie te Chislehurst toonde aan, dat de keizerlijke tombes ongeschondeu zijn. Nochtans staat het vast, dat aldaar een particuliere dépêche ontvangen is waarschuwend tegen lijkroovers. Dientengevolge zijn buitengewone maatregelen genomen om «Ie graven te beschermen, o.a. met alarmschellen. Naar men uit Londen bericht is het stoomschip Monadat met een lading naar Terneuzen zou vertrekken, op de Theems door brand vernield. Dezer dagen overleed in het Engelsche graafschap Stafford een pachter, Bricks genaamd, die een paar uren vóór zijn dood bekentenis van een afschuwelijke misdaad aflegde. Twee jaren geleden beschuldigde hij twee zijner buren vau hem ernstige verwondingen toegebracht te hebben. De beide mannen werden gevangen genomen endaar de schijn tegen hen was ondanks hun ontkennen tot 10 jaren dwang arbeid veroordeeld. Bricks heeft nu op zijn sterfbed bekend, dat hij zichzelven de wonden had toegebracht, in de hoop den beschuldigden door bedreigingen geld af te zetten. De arme gevangenen zullen thans onverwijld in vrijheid gesteld worden. Een ander onschuldig veroordeelde werd dezer dagen uit de gevangenis te Braunfels ontslagen, nl. een 16 jarig jongelingdie vijf maanden geleden daar wegens diefstal voor 15 maanden werd opgesloten en wiens onschuld thans eerst gebleken is. In het noorden van Groot Brittanje heeft Vrijdag weder eene zware storm gewoeddie op vele plaatsen groote schade aanrichtte en verscheidene menschenlevens verloren deed gaan. elf konden de talrijke liefhebbers niet racer ge holpen worden omdat er geen bier meer was. Ook de Italiaanschc regeering neemt evenals de Duitsche strenge maatregelen om de lief hebberij voor landverhuizen wat te verminderen. In het midden van Januari vertrekken weder twee stoomschepen met landverhuizers uit Genua naar Mexico eu nu heeft de minister machtiging gevraagd om alle personendie niet in staat zijn zooveel geld te toonen, dat zij de eventueele terugreis ook kunnen bekostigen, het vertrekken te beletten. Te Constantinopel heerscht sedert eenige maan den watergebrek. In verscheidene deelen der stad vooral Pera en Galata, wordt geen druppel drinkwater gevonden eu moet men buitensporig hooge prijzen voor water betalen. En toch ont breekt het der Turksche hoofdstad niet aan waterleidingenfonteinen en vergaarbakken. Maar de oorzaak van het gebrek ligt in den slechten toestand der waterleidingen en de on gelijke verdeeling in de verschillende wijken. Vau het water in de reservoirs wordt 85 pCt. verbruikt door de keizerlijke paleizen en de ka zernesterwijl 500.000 inwoners der stad zich met 50.000 kubieke meter moeten behelpen dat is honderd liter per jaar en per hoofd ol in een jaar zooveel als b. v. een inwoner van Londen per dag ontvangt. De sultan neemt maatregelen om in den nood te voorzien. Hij laat uu water aanvoeren uit ver vei wijderde bronnen en dat in vele wijken kosteloos uitdeelenterwijl tevens tot den meest afdoenden maatregelhet schoonmaken en her stellen der waterleidingen wordt overgegaan. Zaterdag is te Berlijn de gewone dankbetuiging openbaar gemaaktdie de keizer jaarlijks tot het gemeetebestuur pleegt te richten voor zijne goede wenschen op nieuwjaar. Z. M. verklaart steeds grootere waarde te hechten aan het ver trouwen der burgerijdaar hij hoe langer hoe meer overtuigd wordtdat de volkswelvaart op wederkeerige waardeering tusschen vorst en volk moet berusten. Daarom is het den keizer aan genaam geweest zijn vredelievend streven gewaar deerd te zien. Zijn wensch is dat dit streven ook in het nieuw# jaar de verwachte vruchten moge dragen en hij vertrouwt verderdat de zich thaus vertooneude herleving van handel en nijverheid van duurzamen aard zal wezen. In zake 's rijks kanseliers bemoeiingen ten bate van den paus, zijn we een merkwaardig bericht rijker geworden. Aan de Parijsche Defense wordt namelijk van goederhand uit Rome gemeld, dat von Bismarck aan de Italiaansche regeering eene beleefde, maar zeer duidelijke nota heeft doen toekomen. Daarin zou worden uiteengezetdat Duitschland de onafhankelijkheid van den paus beschouwt niet als eene binnenlandsche aangelegenheid van Italië, maar als een vraagstuk van internationalen aard. De rijkskanselier is dan ook voornemens dus schrijft hij om een congres bijeen te roepen ter vaststelling van meer ernstige en afdoende waarborgen voor de onafhankelijkheid van den H. Stoel. De berichtgever van het Eransche blad weet verder nog te melden dat Rusland, Oostenrijk, Duitschland, Engeland en Spanje van oordeel zijn dat dit congres zoo spoedig mogelijk moet bijeenkomen. Frankrijk zou zich nog niet hebben uitgesproken. Inmiddels zijn reeds alle maatrege len0 genomen voor 's pausen vertrek uit Rome zoodra hij oordeelt daar niet meer te kunnen blijven. Zoo zijn b.v. op Malta reeds verschei dene woningen gehuurd enz. enz. Een telegram uit Rome noemt de mededeelingen der Defense alvast „ten ecnemale ongegrond.» Van officieuse zijde wordt ten slotte elke grond ontnomen aan het gerucht, dat de kanselier het voornemen gehad zou hebben om de pauselijke quaestie aan een Europeesche congres ter oplos sing aan te bieden. Wat Bismarck heeft gedaan is integendeel aan alle mogendheden laten weten, dat de onderhandelingen tusschen hem en het Vaticaan van zuiver administratieven aard zijn en dus nimmer aanleiding kunnen geven tot eenige internationale tusschenkomst. De slotenmaker Wilke diewegens zijn moordplan door middel van een daartoe vervaar digden toestelonlangs te Berlijn is gearresteerd heeft in zijne gevangenis getracht zich van kant te maken. Van zijn das had hij een strop gemaakt en zich daaraan opgehangen. Zijn toeleg was bijna gelukthet heeft altans den genees heer, die onmiddellijk na de ontdekking aanwezig was, een geruimen tijd veel moeite gekost om hem weder bij te brengen. Er zijn nu maat regelen genomen om hem eene nieuwe poging tot zelfmoord onmogelijk te maken. In het bierdrinken zijn de burgers van München nog ieder de baas. Op kerstavond zijn in het Hofbrauhaus niet minüer dan 75 hectoliter bier opgedronken en 's avonds te half Tilburg, 11 Januari 1882. Den 6n dezer gaf de Nieuwe kon. harmonie alhier haar gewoon jaarlijksch concert ten voor- deele van de armen. Het werd zeer druk bezocht en bracht dientengevolge het aanzienlijk bedrag van f1200 op. Hiervan werden 9/10 voor de R. Kath. armen en het overige tiende voor de Hervormde en Israëlitische behoeftigen, ieder voor de helft, ter beschikking gesteld. Reeds Maandag is met de uitbreiding van het stationsemplacement te dezer stede een aan vang gemaaktmet het oog op de tegen 1 Maart plaats hebbende verbinding van den Zuid-Oosterspoorweg met het staatsspoor op dit punt. Aan het stationsgebouw zal eene aan zienlijke uitbreiding gegeven worden, terwijl op het emplacement het aantal banen met twee zal vermeerderd worden. Tengevolge van misbruik van sterken drank ontstond er Vrijdagavond twist tusschen manen vrouw, waarbij de vrouw den inhoud van een brandende petroleumlamp over het hoofd kreeg en hare kleeren in brand geraakten. Door spoedig aangebrachte hulp gelukte het de vlammen te blusschen, doch de vrouw heeft erge brandwonden bekomen. Aan den heer Jos. Levelt te Rotterdam is concessie verleend tot het aanleggen van een stoomtramweg door deze gemeente en Dongen naar de haven van Groenendijk. Waalwijk, 11 Januari 1882. In het nieuwe handelsverdrag met Frankrijk wordt de lederindustrie in 't geheel niet genoemd en zijn dus de producten van dien nijverheidstak bij invoer in dat land onderworpen aan het algemeen tarief. Van verschillende zijden worden pogingen in het werk gesteld om het verdrag door de tweede kamer te doen verwerpen, en er schijnt wel kans te bestaan, eene meerderheid tegen hetzelve te verkrijgen; het voorbeeld van Engeland, dat Frankrijks eischen niet wil inwilligen, zak hiertoe zeker het zijne bijdragen. Intusschen vergete men niet, dat men door verwerping van dit verdrag nog niet zeker is betere voorwaarden te bedingen. Daartoe behoort meer, en vóór wij het zien gebeuren gtloover. wij niet, dat onze tweede kamer ooit besluiten zal aan andere staten zware voorwaarden op te leggen, omdat deze ons aan drukkende bepalin gen onderwerpen. Heeft men kans daardoor den druk te verminderen, dan bestaat er wel reder, voor, maar waarschijnlijk is dit niet en dan is het verzwaren der invoerrechten in ons land voor artikelen uit Frankrijk een beslissende stap, die naar onze meening niet onfeilbaar het gevolg zal hebben, dat velen in ons land zich er van voorstellen. Nemen we slechts een voorbeeld aan Duitsch: land. Daar is, zooal3 blijkt uit een aatikel in de Gerber-Zeitung, de toestand der zoolleder fa brikanten in het algemeen, sedert tal van jaren in een ongunstigen toestand. Terwijl de koersen van ruwe huiden op de markt van La Plata buitengewoon hoog waren, was er slechts weinig vraag naar goed zoolleer, en dan nog tegen veel te lage prijzen, zoodat de laatste jaren de looierijen deels zonder winst, deels met verlies werkten, misschien nog meer dan dit bij ons het geval was. De verbetering, die men zich voorstelde van de verhoogde rech ten op den iDVoer van bereid leder laat nog steeds op zich wachten en de looiers klagen ginds al even hard als hier. Wat onze lederindustrie betreft, die kan bij een eventueele verwerping van het tractaat slechts winnen, omdat haar bij hetzelve geen reductie op het algemeen tarief wordt toegestaan. Het is dus te verwonderen, dat er tot nog toe geen adressen door hea. die bij die industrie belang hebben, aan de kamer zijn gezonden teneinde die verwerping te bewerken. Andere takken van nijverheid, zooals de fabrikanten van gedistilleerd, van kaarsen, van aardappelmeel hebben reeds lang hunne bezwaren tegen het verdrag aan re«eering en vertegenwoordiging kenbaar gemaakt. Intusschen hebben de afdeelingen der tweede kamer het Fransch-Nederlandsch handelstractaal onderzocht en is het vrij uitvoerig rapport ver schenen. Door de groote meerderheid der leden werd de meening geuit, dat eene meer gezette over weging en juiste beoordeeling van het aangebo den tractaat eerst mogelijk zouke wezen, wan neer de toelichting daarvan met de door de commissie gevraagde opgaven zou zijn aangevuld. Ook dan nog blijft de beteekenis der overeen komst hoogst onzekerzoolang omtrent de tractater. met andere landenwelke daarmede ir. het denkbeeld der regeering een geheel uit maken geene beslissing is gevallen. Door hen werd er dan ook op de meest krachtige wijze op aangedrongen dat de regeering alsnog met Frankrijk omtrent een uitstel der ratificatie en verlenging van het bestaande handelstractaat zij het voor slechts enkele maanden zoude over eenkomen. Ofschoon niemand de wenschelijkheid van zoodanig uitstel ontkendeplaatsten eenige leden hiertegen het bezwaar op den voorgrond, dat die aandrang niet veel zou baten daar de Fransche regeering gehouden was aan eene wet. welke de bestaande handelsverdragen met 9 Februari a. s. doet vervallen. Een hunner was in het bezit van een partieulier schrijven van den minister van buitenlandsche zaken, tot welks raededeeling hij gemachtigd was en waarin deze bewindsman berichtte dat alleen force maj -ure die de behandeling in onze kamers verhinderde, eene verlenging van den ratificatietermijn zoude mogelijk maken. Men voegde daarbij dat ltahe en Belgie in hetzelfde geval als wij verkeeren. Hierop werd geantwoord dat eene gelijk stelling met Italië en Belgie in geenen deele opgaat. De tractaten met deze beide landen zijn ongeveer eene maand vroeger afgesloten en bovendien hebben de regeeringen van die staten in hunne handelsverdragen alle artikelen doen opnemen waarbij zij zeiven belang heb ben zoodatwanueer de ratificatie haar oeslag krijgtde toestand voor hen geheel geregeld zal zijn. Voor ons is dit een geheel ander_geval, nu de Nederlandsche regeering er in heeft toe gestemd om slechts voor enkele artikelen ver minderde rechten te bedingen en er overigens in heeft berust, dat de clausule der meest be gunstigde natie ons door middel van met derden gesloten verdragen meerdere verlaging van andere artikelen zoude brengen. De in de Bafdeelingen gedane mededeeling achtte men alleszins be moedigend. De aandrang op uitstel der beslis sing in deze zalmeeude men nieUonvrucht- baar zijn, daar het der regeering wel niet moeielijk zou vallen om aan te toonen dat hier werkelijk force majeure, uit den aard der zaak voortgekomen en van de handeling m der staten- generaal onafhankelijkde spoedige afdoening aan den Nederlandschen wetgever verbiedt. Ten bewijze dat eene voorloopige verlenging der tractaten in geenen deele onmogelijk is werd verwezen naar de woorden voorkomende in de „Indépendance Beige» van 28 Srptember 1881, no 258, luidende: „D'autre part le gou- \ernement Frai^ais ne s'est jamais montré hostile a l'idée d' une nouvelle prorogation des traités de 1860 a la condition toutefoisque les né- gociations fussent assez avancées pour aboutir a la conclusion du traité definitif." Men drukte dan ook den ernstigen wensch uitdat de Nederlandsche regeering in deze pal zoude staan voor onze belangen. Dat de late afsluiting van het tractaat in verband met de parlementaire gebruiken hier te lande dat de onzekerheid welke de onderhandelingen en de niel-bekrachtigde overeenkomsten met andere staten omtrent de strekking onzer overeenkomst laten bestaan eene met volledige kennis van zaken genomen beslissing vóór 9 Februari e. k. onmogelijk maken, kan moeielijk worden betwist. Het is daarom voor onze regeering plicht om al mocht zij vroeger, gelijk men hoopte te vernemen en door overlegging der bescheiden aangetoond te zien reeds in dien zin zijn werk zaam geweestook thans nognu de kamer zich daaromtrent bij het afdeelingsonderzook zoo duidelijk verklaarde, bij de Fransche regeering al datgene te verrichten wat strekken kan om zorg te dragen dat de wensch der volksverte genwoordiging in deze waarvan de rechtmatig heid niet te ontkennen isworde vervuld. De commissie van rapporteurs acht zich ver plicht in aansluiting met het bovenstaande nog te doen opmerkendat de daar vermelde aandrang tot verlenging van den termijn van ratificatie door haar eenstemmig en ernstig wordt ondersteund. Zij laat daarbij niet onopgemerkt, dat door den minister van financiën in de zitting der tweede kamer van 24 December 11. herin nerd werd, hoe de Fransche regeering zonder machtiging der wetgevende macht de bevoegdheid niet bezit om daartoe mede te werken. Deze omstandigheid was echter ook aan de leden der kamer bij het afdeeliugsonderzoek niet onbekend. Maar zij achtten verlenging van den termijn voor beide landen van zoodanig belangdat desniettemin werd aangedrongen op ernstige pogingen om die alsnog te verkrijgen. ^(Bij de gisteren gehouden aanbesteding van banken en meubelen voor de openbare school alhier, waren ingekomen 4 inschrijvingsbiljetten, als van: J. G. Meulkens, te Waalwijk, voor f 1594.— A. Aarts, f1555 N. Van Well h f 1196. J. Van der Meijs, te Besoijen, f1185.— De gunning is nog niet geschied. Naar men ons mededeelt zijn eenige in gezetenen onzer gemeente van plan, te Rotterdam het electriscn licht te gaan opnemen, dat in de Passage wordt aangelegd en dat wij in ons vo- ri" nummer beschreven. Indien het aan de verwachting voldoet stellen zij zich voor hetzelve ook in Waalwijk te exploiteeren, altijd bij ge noegzame deelneming, waaraan, met het oog op het tegenwoordig geleverd wordende, of liever niet geleverd wordende gas, niet te twijfelen valt. Gisteren morgen omstreeks 6 uur, ont stond er, naar verondersteld wordt, door het vallen van een lantaarn, brand in eeD schuur, toebehoorende aan J. Nieuwenhuizen en in ge bruik bij den laudbouwer A. Stael alhier.^ Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat het in de schuur gestaide vee niet dan m;t moeite kon gered worden, terwijl een varken achterbleet dat met het voorhanden zijnde hooi, stroo en landbouwgereedschap verbrandde. Het huisje, bewoond door den metselaar Maas, dat met de schuur een geheel uitmaakte, is ook geheel uitgebrand; slechts enkele stukken van den inboedel werden gered. Het gebouw was verzekerd bij de Haarlem- lemsche, hooi, stroo en landbouwgereedschappen bij de Zutphensche en de inboedel en metselaars gereedschappen van Maas bij de Utrechtste brand— waarborgmaatschappij. Eene koe van A. Staal is gisteren gedurende den dag gestorvenwaarschijnlijk tengevolge van den brand. Het is ons een genoegen bij deze de goede werking der nieuwe brandspuit te constateeren zij werpt twee krachtige waterstralen in de vlam men en is instaat den voortgang van een tamelijken hevigen brand in korte oogenblikken te stuiten, als er maar gezorgd wordt voor eene goede in deeling der manschapper. bij de pompzoodat er drie a vier ploegen zijn die elkander geregeld üfloSS6D. Ook hebben wij met voldoening bij de twee laatste branden de groote diensten opgemerkt, die de schutterij praesteertdoor de practische wijze waarop zij wordt opgesteld, draagt zij veel bij tot handhaven der goede orde, waardoor de brandweer geheel vrij is in hare bewegingen. Namens den koning is door den minister van waterstaat handel en nijverheid aan de zuider-stoomtram wegmaatschappijgevestigd te Breda, tot wederopzeggens vergunning vereend tot den aanleg en het gebruik eener electrische geleiding langs den tramweg der maatschappij van haar bureau te Breda, over de stations Teteringen en Oosterhout Laar Geertruidenberg en van Oosterhout over Groenendijk naar Dongen. In de gemeente Drongelen bekleeden drie le den van het burgerlijk armbestuur, die tevens leden van den raad zijn om de beurttelkens voor één jaar, de betrekking van ontvanger bij dat armbestuur. In den gemeenteraad is de vraag gerezen ot hij die ontvanger is bij het armbestuurwel tegelijk kan zijn lid van den Raad daar art. 25g der gemeentewet bepaalt: het lidmaatschap van den raad is onvereeuigbaar met de betrek king van ambtenaarmet het ontvangen of uitgeven der gelden van de gemeente belast, of aan eenige aan het gemeentebestuur onder geschikte administratie rekenplichtig. De vraag is aan de beslissing van gedep. staten onderworpen. Het verleden jaar te Wijke opgerichte fonds voor genees-, heel* en verloskundige hulp voor den werkenden stand (geen gewone ziekenbus) heeftblijkens 't verslagin de algeraeeue ver gadering uitgebracht uitstekend gewerkt. Er zijn ruim 600 contribuanten, die door wekelijks eenige centen op te offeren, geneeskundige hulp en de noodige geneesmiddelen ontvangen. Van gemeentewege wordt aan 't fonds jaarlijk f250 verstrekt, terwijl de donateurs ruim f300 bij eenbrengen. Nu op de vergadering van stad en lande van Gooiland besloten is aan de harddraverij en renvereeniging het terrein der heidenabij Bussum voor het houden van harddraverijen voor 40 jaren in huur af te staan vernemen wijdat bij die vereeniging het plan bestaat pene tribune voor 1 500 personen te bouwen met middeltribuneevenals verleden jaar voor de kouinklijke familie met steenen onderbouw waarin weegplaats, commissiekamer, kleedkamer, bergplaats voor restauratie en ruimte tot berging der backenmet ijzeren bovenbouw zinken dak, enz. Tevens heeft die vereeniging er ooren naarden zandwegvan de renbaan naar het dorp Bussum af, met grind, klinkers of keien hard te doen maken, den weg wel bekend onder den naam van „doodweg». De groote wedloopen op de heide tusschen Bussum en Hilversum, „this great attraction» voor de duizenden liefhebbershebben dus alle kans voor lang bestendigd te worden. In het logement van den heer S., te Gel- dermalsen kwam in de afgeloopen week een net gekleed heer, die door zijne goede manieren een ieder voor zich wist in te nemen. Hij lo geerde daar besprak den volgenden ochtend zijn diner tegen 'smiddags 5 ureen verzocht den logementhouder zijn koffer aan 't station te doen afhalen hij zou inmiddels bij eenige notabelen der plaats visites gaan maken. Hij ging, maar is niet teruggekomen en heeft niet betaald. De zoon van den koperslager C. Sens, te Heusden had van der luitenant der artillerie aldaar gedetacheerd in last gekregen de ledige kruitbussen met gloeiende bouten te openen. Vroeger werden deze bussen vooraf met water

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2