Portugal. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. In een eigenhandig artikel van Gambetta, voorkomende in de Républipue Framjaise ver klaart hij Gambetta kan onmogelijk aanblijven zonder zijn hervormingen door te drijven en daarom wil hij van de scrutin de liste en de wetsherziening een kabinetsquaestie maken. Uit opportuniteit verklaren alle bladen zich tegen den val van Gambetta. In den nacht van den 19-20 November werd de tunnel door de Col di Tenda op de grenzen tusschen Frankrijk en Piemont door boord. Cuneo is de Ilaliaansche plaats wtlke bet dichtst bij den berg ligt en waar de Itali— aansche spoorwegen zich aan den nieuwen tak van de Fransche zullen aansluiten. Een ernstig spoorwegongeluk heeft op den deu spoorweg naar Alais in Frankrijk plaats ge had. Een goederentrein, bestaande uit 54 wagens, was op den weg naar Robiac, toen de koppeling van een der wagens brak en de locomotief met zeven wagens voortreed. Aan het station hield de machinist stil, zonder dat hij iets had gemerkt, maar toen kwamen de achtergebleven wagens ook aanrollen en veroorzaakten zulk een ernstige botsingjuist op de brug bij Robiac dat acht wagens in den stroom werden geslingerd twee derailleerden en verscheidene andere geheel ver nield werden. De machinist en de stoker hadden nog gelegenheid om van den wagen te springen, maar de hoofdconducteur werd gedood en twee conducteurs zwaar gewondterwijl de schade aan de koopwaren en het materieel zeer belang rijk is. Te Havre is in een constructiewerkplaats de stoomketel gesprongen waardoor aan het gebouw groote schade is toegebracht. Ongelukkig heeft men ook persoonlijke onheilen te betreuren twintig werklieden werden zwaar gewond en ver scheidene gedood. Hoe groot het aantal dezer laatsten is kan men nog niet met zekerheid opgeven. De rechtbank van correctioneele politie heeft gisteren uitspraak gedaan in de overige beschuldigden ter zake van het oproertje van Zondag jl. Bijna allen zijn tot diic maanden gevangenisstraf veeoordeeld. Het postkantoor te Parijs heeft ter gele- henheid van Nieuwjaar 7,580,565 ter bezorging ontvangen. Den 7 dezer werd met die bestelling zeker wel van te laat ontvangene, vooral uit de provinciën nog voortgegaan. Het vorige jaar bedroeg het cijfer 6,954,595, De uitkomsten der volkstelling te Parijs zijn thans bekend. Het getal inwoners bedraagt 2,225.910, tegen 1,988.806 bij de volkstelling in December 1876. Af en toe keeren Fransche troepen uit Tunis naar Algerie terug. Hieruit moet men wel opmaken dat de toestand in het regentschap aanzienlijk verbeterd is. De militaire operatiën in Tunis, heet het in sommige Fransche bladen, zijn ten einde. In tijdingen uit Sahara wordt gemeld, dat drie paters van de Algerijnsche missie bij Gho- dames vermoord zijn. De caïd van Ghodames zou de aanlegger van die misdaad zijn. Hij was reeds gecompromitteerd in den moord van Flatters en de zijnen hij had toen aan den stam der Touaregs bericht gezonden dat hunne over blijfselen ontdekt waren. La France zegtdat de groote spoorweg maatschappijen eene nota hebben ontvangen van den miuister van openbare werken waarin zij verzocht worden toe te treden tot de volgende voorstellen. De tegenwoordige tarieven voor het vervoer van reizigers worden verminderd met 50 pet., en de tarieven voor het vervoer van koopgoederen met 20 pet. De koopgoederen moeten vervoerd worden langs den kortsten weg. Van zijn kant zou de staat dan afzien van de belasting, die thans geheven wordt van het vervoer langs de spoorwegen. De maatschappijen worden uitgenoodigd binnen veertien dagen te antwoorden. Van de aanneming of verwerping dezer voorstellen hangt af wat de regeering verder besluiten zal. De koning en de koningin van Spanje zijn te Lissabon aangekomen. Ze zijn met warme toe juichingen van de zijde der bevolking begroet. De geheele stad was in feestdos. De konink lijke familiede minister van buitenlandsohe zaken het corps diplomatiquehet militaire huis des koningsenz. waren allen aan het station om het vorstelijk echtpaar op te wachten. Ec i diplomatiek ^diner had denztlfden dag ten hove plaats groote feesten werden gegeven, er werd een stierengevecht gehouden en eene opera voorstelling. Er heerscht volmaakte orde. Ofschoon de onderhandelingen met Frankrijk over het handelstractaut feitelijk afgebroken zijn, zoo hoopt men hier toch dat het bestaande tractaat om staatkundige redenen verlengd zal worden daar men gelooftdat Gambetta voor zijne buitenlar.dsche politiek inzonderheid voor wat Egypte aangaateen samengaan met En geland onontbeerlijk acht. Het Britsche kabinet heeft besloten Par- nell, Billon en de andere gevangene Iersche afgevaardigden niet vrij te laten wanneer het parlement zijne zittingen hervat. Verder werd besloten tot uitbreiding van de bevoegdheden der politie en van de magistraats-personen. Labouchérede bekende redacteur van het weekblad Truth en afgevaardigde voor Nort hampton Bradlangh's collega en vriend schrijft aan Daily News, dat Ierland slechts kan bevredigd worden wanneer aan het land in zuiver Iersche zaken autonomie wordt verleend. Hij veroordeelde de gevangenzetting van Parnell. Opnieuw heeft de politie beslag gelegd op een aanzienlijken wapenvoorraad. Mayo een jaar geleden het woeligste der Iersche graafschapper. is nuvolgens Daily Newshet rustigste district in Ierland, en dan ook uitgezonderd van de graafschappen die onder het bestuur der vijf residenten zijn gesteld. Kapitein Boycott woont rustig op zijn hoeve te Lough Mack en is de minst „geboycotte" man van het land. Van Ballina tot Ballimrobe, van Westport tot Claremorris heerscht er vol komen orde en veiligheid. Die ommekeer is voor een groot deel toe te schrijven aan de nieuwe landwetdie door de pachters als een „vrede-boodschap" hoopvol werd aangenomen. Uit berichten te Plymoth ontvangen, loeren wij enkele bijzonderheden omtrent den vernie lenden orkaan, of eigenlijk beter gezegd typhoon, die Haiphong en Yallee op 8sten October bezocht heeft en allerwegen de grootste verwoestingen aangericht en het verlies van tallooze menschen- leveus veroorzaakt heeft, De wind blies met een ontzagelijke kracht eu de hoogc onstuimige zee overdekte het ge heele omringende land. In Yallee vond men niet minder dan zes voet water in huizen die zelfs 3 a 4 vier mijlen van de zee verwijderd warén. De stroom was zoo geweldig sterk dat de ge heele stad er door vernield werd en om zoo te zeggen van geen enkel huis iets bleef staan. Men schattedat meer dan drie duizend mensehen verdronken. Bovendien verloren nog een aantal anderen het leven doordien zij doodelijk door in de lucht voortvlieger.de voorwerpen getroffen werden. Talloos was het aantal der gekwetsten. Schrikbarend blijft het aantal menschen die jaarlijks in Britsch-Indie den dood vinden door slangenbeet of onder de klauwen van ver scheurend gedierte. Over de jongste zes jaren bedroeg het niet minder dan 122,917. In 1880 vielen er (de provincie Mysore nog niet eens meegerekend) 19,150 personen ten prooi aan giftige slagen, 812 aan tijgers, 347 aan wol/en, 261 aan luipaards, 108 aan beren, 46 aan olifanten 11 aan hyenas en 1195 aan andere wilde bee sten. Bovendien werden in dat jaar 58,386 st. vee gedood, 5339 alleen door tijgers. De cijfers nemen ook toe. In 1880 was het verlies van menschenlevens door deze oorzaken 2700 grooler dan in 1876 en dat van vee 10,152 grooter dan 1875. Daarentegen blijkt, ondanks het premiestelselhet jacht maken op schadelijk gedierte eer te verflauwen dan aan te wakkeren. Immers in 1875 werden er 22,357 verscheurende dieren en 270,185 slangen afgemaakt; in 1880 slechts 14.886 en 212,776. Een middel tegen de beet van ds gevaarlijkste gifslangen schijnt nog niet gevonden. Wat maakte men in den laatsten tijd veel ophef van inspuitingen met amononia of met mangaanzure potasch doch het eene zoomin als het andere specificum heeft in de praktijk zijne deugdzaam heid kunnen staten. Het voorstel van Windhorstbetreffende de intrekking der wet van 1874 tegen de onbe voegde uitoefening van kerkelijke ambten is door den rijksdag aangenomen met 233 tegen 115 steramen. De terechtstelling van den vrouwenmoor denaar van Bochem Schiffdie zooals men weet, veroordeeld werd om onthoofd te worden, heeft gisteren op de binnenplaats der gevangenis te Essen plaats gehad. De zwavelmijnen van Schoelnitz in Hongarije staan in brand; alle pogingen die men aanwendt om het vuur te blusschen blijken vruchtelooc te zijn. Alle werkzaamheden aan de mijnen zijn op het oogenblik gestaakt en men vreest dat de verliezen ettelijke millioenen guldens zullen beloopen. Weer is er sprake van een bezoek van koning Humbert aati keizer Wilhelm. Volgens de Daily News zoudeu hieromtrent reeds diplomatieke onderhandelingen zijn aangeknoopt ofschoon dat bezoek, met hei oog op de houding van Duitsch land nu niet dadelijk bij het Italiaansche volk zulk een goed onthaal zou viuden. De krater van den Vesuvius, die gedu rende de geheele maand December werkzaam is geweest, is sedert eenige dagen tot rust gekomen. Daarentegen werpt de middelste krater der Etna op bet oogenblik massa's steenen, zand, asch en waterdamp naar boven en ziet men een lava uitbarsting te gemoet. Bladen van onderscheidene partijen vatten de nieuwe wending in de zaken van Egypte als zeer ernstig op. Zij verklaren eenstemmig, dat Italië zich beslist in deze aangelegenheid bij de Duitsch-Oostenrijksche politiek moet aansluiten. Dezer dagen werd in het keizerlijk paleis te Constantinopel een geheim onderzoek ingesteld over eene nieuwe samenzwering, waarin zekere Ismail bey en Aghiah Effendi, die sedert eenigen tijd in Angora en Konieh als ballingen leven, de hoofdpersonen zouden zijn. De laatste, een naaste bloedverwant van den tegenwoordigen Turkschen gezant te St. Petersburg, was vroeger een der bedrijvigste leden van het jonge Turkije. Het veronderstelde doel van het komplot zou zijn een opstand te doen ontstaan in Klein-Azie door de duizenden uitgewekenen, die aldaar verblijven. Gaza, in Palestina, een der vijf hoofdsteden van de Phifotijnen is door een overstrooming geieisterd. Op de droogte, die verleden jaar in Palestina heerschte, volgden zware stortregens, tengevolge waarvan het geheele vlakke land tusschen Hebron en de kust in een uitgestrekt meer herschapen werd. Te Gaza stortten drie en tachtig huizen in, en twee menschen werden door den 9troom naar de zee medegesleept. Ook verscheidene dorpen in den omtrek leden groote schade. Naar uit Cairo gemeld wordt vermindert de agitatie. De khedive seinde de collectieve nota aan de Porte over en de regeeriDg bereidt een antwoord aan Frankrijk en Engeland voor, waarin zij haar dank betuigt voor der mogend heden goede bedoelingen, maar t( vens verzekert, dat hare bezorgdheid onnoodig is. Nu het proces Guiteau ten einde spoedt, be gint de behandeling der zaak een weinig meer een ernstiger karakter aan tc nemen. Guiteau hield zich ook bedaarder. Trouwens de heer Porter leverde een requisitoir tegen hem, dat hem vernietigde. Het publiek lette nu ook veel minder op hem dan vroeger en dit vooral scheen hem te hindereu zoodat hij ten slotte uitriep dat men hem dan maar hangen moest, want dat hij ziek werd van dit alles. Amerika is het land van speculatiën maar ook van humbug en de nieuwe speculatie, die nu weder uit Nieuw-York gemeld wordt heeft dan ook veel van het laatste weg. Verschillende verzekeringsmaatschappijen hebben zich aange boden om het leven van Guiteau te verzekeren voor een som van vijf honderd duizend dollars. Is het geen humbug dan zai het de maatschappij, die zulke dubieuse postjes wil aannemen, niet dadelijk in de achting van hare verzekerden doen rijzen, WAALWIJK. Door de harmonie l'Espérance zullen Zondag op de -harmoniezaal bij A. N. Van Riel de vol gende stukken worden gerepeteerd 1. Im Schonen Grunen Wald, tnarsch. V. Oers. 2. Scenè et chceur de l'opéra Le Trouvère. par Verdi. 3. Potpourri de l'opéra Alessandro Stradella. par Flotow. 4. Defileermarsch par Krein. Waalwijk, 14 Januari 1882. Blijkens het voorloopig verslag der tweede kamer ter verlegging van de uitmonding van de Maas werd door onderscheidene ledenvoor- en tegenstanders er op gewezen dat terwijl een der bedoelingen ook blijkens de memorie van toelichtingis de dichting der Heerewaardsche overlaten in het ontwerp met geen enkel woord van die dichting sprake isdat bij aanneming dus van 't ontwerp de kamer niet zou kunnen weigeren de dichtingofschoon deze wet aan de regeering de verplichting tot het maken van dat werk volstrekt niet oplegt. Sommige leden meenden ookdat niet algemeen rivierbelang (gelijk de considerans het doet voorkomen) bij deze aangelegenheid voorop stond maar veeleer de belangen van een klein gedeelte van Noord- Brabant. Deze beschouwingen lokten echter ernstige tegenspraak uit.. Men was van oordeel dat bij deze voordracht wel degelijk rivierverbetering op den voorgrond slaat, welke zoowel de Maas als de Waal en de Merwede ten goede komt. En wat de verbetering van den waterstaatkundigen toestand in Noordbrabant betreftheeft het ontwerp slechts de strekking deze provincie te redden uit den tegenwoordigen benarden en on- houdbaren toestand en eene herhaling de rampen, die haar zoo veelvuldig teisterden, te^voorkomen. Vrij algemeen werd geklaagd over onvolledige toelichting var. het ontwerp. De mem. v. toel. gaf den indruk dat de zaak nog niet behoorlijk doordacht en in al haar onderdeelen bestudeerd iseen' behoorlijk uitgewerkt plan scheen nog niet te bestaanzoodat men de gevolgen van het werk niet kon overzien. Algemeeen wenschte mendat de regeering in meerdere bijzonder heden zou treden en eene volledige omschrijving van het voorgenomen werk zou geven. Velen konden zich vereeuigen met hetgeen in de mem. v. Toelichting wordt aangevoerd tot aanbeveling van het ontwerp uit het oogpunt van rivierverbetering. Men miste echter elke inlichting omtrent de verandering die wellicht tengevolge van de verlegging van den Maasmond zal moeten worden aangebracht in de normali seering van de Boven-, de Beneden-, en de Nieuwe Merwede en den invloed der opening van den nieuwen Maasmond op de werking van eb en vloed op de Merwede en de Dortsche Kil. De quaestie van dichting der Heerenwaar- densche overlaten gaf aanleiding tot eene uit voerige gedachtenwisseling. De voornemens der regeering omtrent die overlaten schenen niet duidelijk. In de meeste afdeelingen meende men dat de reg. te ver ging met te beweren dat geeu enkel deskundige zich daartegen en tegen het verwerpelijke van zijdelingsche aflei dingen in 't algemeen heeft verklaard. De deskundigen zijn wel voor de opening van een nieuwen Maasmond geweest', maar ten onrechte stelt de mem. ven tod. het vooralsof velen ook de dichting der overlaten Ue Heerewaarden voorstelden. Door eenige leden werd bij de regeering er op aangedrongen ten deze behoed zaam tc werk te gaan. Zij drongen aan op een nauwkeurig en grondig onderzoek alvorens tot dichting over te gaan en vereenigden zich dan ook met de beschouwingen van de besliste tegentanders dier dichting ten opzichte van de voorwaarden waaronder het subsidie van de staten van Noord-Brabant is toegestaan. Zij meenden, dat de regeeringhaar vrijheid van handelen moest behouden en in de door die staten ge stelde voorwaarden sub. 1. en sub 80. in geen geval moest treden. Door velen der aanwezige leden werd het wenschelijke van de dichting der overlaten be aamd. De vraag of de staat zoo niet naar sireng recht dan toch naar billijkheid verplicht is, alvorens tot de dichting of beteugeling der Heerewaardensche overlaten over te gaan vooraf van 's rijkswege voldoende versterking der betrokken Waaldijken te doen uitvoeren werd in alle afdeelingen be sproken en in verschillenden zin beantwoord. Ook bestond er verschil van gevoelen omtrent de vraag hoever de verplichting moet gaan de verhooging dier dijken geheel voor staatsrekening of subidie aan waterschapsbesturen. Sommige leden konden ook niet toestemmen, dat de opheffing der Noord Brabantsche overlaten aan het provinciaal bestuur kan overgelaten worden. Met aandrang werd gewezen op de bezwaren door waterschappen uit 't Land van Heusden en Altena geopperdvele van welke bezwaren instemming vonden. Sommigen achtten het subsidie niet groot ge noeg. De meesten ook van hen, die het subsidie wel voldoende vonden achtten de voorwaarden door Noord-Brabant gesteld onaaunemelijk. Vrees werd geuitdat de kosten der aan te leggen werken de raming verre zullen overtreffen. Som migen wenschten zich te bepalen tot sluiting der overlaten te Heerewaarden, zondor het Oude Maasje te openen. Naar men verneemtzal de bijeenkomst der tweede kamer nog eenige dagen worden uitgesteld, veimoedelijk tot 19 dezer. Blijkens de daarvan door het heemraad schap van de Mark en Dintel gehouden aantee- kening zijn in het afgeloopen jaar door het Din- telsas binnengevaren 1688 vaartuigen met 106,677 M3 inhoud, en uitgevaren 1675 vaartuigen met 106,260 Ms inhoud. De scheepvaart op de rivier werd door ijsbezetting gedurende de laatste helft van Januari 1881 gestremd. De vermin derde scheepvaart in de maanden October en November vond hare oorzaak in het minder vervoer van beetwortelen waarvan de oogst in 1881 ten aanzien der hoeveelheid zeer onbevre digend was. Omtrent de tegenwoordige kosten der electrische verlichting lezen wij het volgende De Avenue de l'Öpéra te Parijs wordt verlicht door bougies Jablochkoffde rue du 4e Septembre door sterke gasbranders, die circa 1350 liters per uur verbranden. Photometrische proeven hebber, bewezen dat de licht kracht van ééne bougie Jablochkoff van 4 m/ra. 21/2 maal zoo groot is als die der bedoelde gasbranders en zou dezelfde hoeveelheid licht daardoor verstrekt, de prijs van het gas a 10 c. berekend, dus bedragen circa 34 c. per uur De bougie Jablochcoff l3/4 uur brandende a, 20 centimes p. bougie verbrandt dus per uur circa 6 cent voor stoom, bediening enz. hoogstens per uur 4 cent 10 c. per uur Sedert ongeveer 8 dagen wordt het café Kras- napolsky te Am sterdam voor een groot deel ver licht door bougies Jablochkoff. In den winter tuin brandden vroeger circa 430 gasvlammen berekend a 1 c. per uur, dus verbrandden f 4.30 pc uur. Deze zijn nu vervangen door 10 lampen Jablochkoff, welka bij hooge bërekening met inbegrip van stoom enz. hoogstens 12 cent per uur verbranden, en maakt dit dus f 1.20 p. uur. De prijs van de bougie Jabiochkoff is in twee jaren tijd van 75 centimes op 20 centimes ver minderd. Verleden Woensdag is te Sprang een jon gentje van ruim 21/2 jaar, in een melkt"!) gevallen en verdronken. Het kind heeft waarschijnlijk melk willen scheppen in een kommetjewaar mede het in het achterhuis bij zijn vader had gespeeld. De moeder lag ziek te bed toen de kleine niet gevonden werd, stond zij op om mede te zoeken en vond het dood, blijkbaar gestikt, daai de melk niet hooger dan 2 deeiroeter in het vat stond. Verleden Zondagavond is op het gehucht Zandschil, onder Kaatsheuvel, een man, vader van verscheidene kinderen door twee bij de justitie minder gunstig bekend staande personen en hun hond aangevallen en deerlijk mishandeld. Er wordt een streng onderzoek ingesteld. Door de rijksambtenaren te Eijsder. is procesverbaal opgemaakt tegen twee geleiders van ree, die, in strijd met de beslaande wette lijke bepalingen, twee koeien van Belgie hadden ingevoerd. De koeien zijn in beslag genomen. Te 's Bosch h^eft weder door onvoorzich tigheid bij het aansteken eener petroleumlamp een treurig ongeval plaatsgehad. Eene weduwe van 78 jaren ontving door het springen der lamp, waardoor de brandende olie haar over het

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2