Nummer 15. Zondag 19 Februari 1882 5e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. De Yerstootene. Engeland. Duitschland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Se De Echo van het Zuiden, m Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ./1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscnland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. Met betrekking tot den noord in de Rue de la Loi meldt de „Etoile Beige", dat de justitie er in geslaagd is photographiscne portretten op te sporen van een persoon, tegen wien zij ern stige vermoedens heeft. In hoeverre er verband bestaat tusschen deze mededeeling en een bericht in de „Flandre libé rale", blijkt niet, maar zeer gewichtig schijnt wat dit laatste blad mededeelt. ^Dinsdagnamid- dag, schrijft het, heeft het parket den eigenaar van het Hotel Britannique, zijne vrouw en den heer Guyot, den leverancier van het geleverde ameublement, per rijtuig laten halen. Achter eenvolgens heelt de justitie aan deze getuigen vier of vijf photographieën getoond, en eenstem mig hebben zij een daarvan aangewezen als frappante gelijkenis te hebben met Vaughan. Bovendien werd hunne meening nog bevestigd door Oscar, den bediende in het Hotel Britan nique." Te Turnhout heerscht groote agitatie en zijn politie en gendarmerie nauwelijks in staat de orde te handhaven, tengevolge van het faillis sement van zekeren bankier Joseph van Bladel, die het vertrouwen van een aantal boeren in de Kempen had weten te winnen en thans blijkt met het geld van anderen goeden sier gemaakt en gewaagde speculaties ondernomen te hebben. Vooral zijn het de spaarpenningen der arbeider.de klasse en van den boerenstand, welke hij tot zich heeft weten te trekken en die thans ver loren zijn. Deze bedrogen clienten bedreigen zijn leven en zijne woning, zoodat hij door de politie bewaakt moet worden. Volgens de glo bale opneming zijner zaken bestaat er kans 30 pCt. uit den faillieten boedel te redden. De „Temps" constateert dat Europa heeft erkend de controle van Frankrijk en Engeland over Egypte's finantiën. Het blad zegt verder LXXXVIII. Het zwaard van Damocles. Routh dacht nimmer aan de gepleegde mis daad zonder zich rekenschap te geven van de redenenwelke hem tot het plegen daarvan aanleiding gegeven hadden. Hij herinnerde zich hoe de man met hem gespeeld, hem met val- sche beloften had misleidgruwelijk gahoond en aan den afgrond gebracht hadaan welke rand hijals een vertwijfeldeeindelijk borst tegen borst met zijn pijniger geworsteld had. Dwaas groote dwaasEen hunner moest bezwijkenen natuurlijk moest het lot den zwakkere treffen. Routh dacht over al die omstandigheden in hare volgorde na. In zijne herinnering door leefde hij nogmaals al die angstvolle uren van spanning. Deane beloofde te komen om eene som gelds in de actien-compagnie te storten waarvan Ronth zelf het hoofd waseene som, die Routh alleen op het bereikte standpunt kon handhaven en voor de dreigende gevolgen van verschillende vervalschingen behoeden. Elk uur bracht hem het gevaar der ontdekking nader bij er was geen minuut te verliezen en Deane kwam niet. Zelfs was voor Rouths sterke zenu wen het pijnlijke wankelen tusschen hoop en vrees te groot. Half waanzinnig van gejaagdheid had hij aan het diner deel willen nemen, wan neer Deane hem niet zou hebben kunnen ont wijken maar voor de eerste maal in zijn leven ondervond hij het lichamelijk onvermogen zich te beheerschen en den schijn van inwendige kalmte te toonen. Hij achtte zich niet sterk genoegde ruwe spotternij te verdragen, waar aan hij zekerlijk in George's tegenwoordigheid dat gewichtige belangen Engeland nopen aan gaande de vrijheid der vaart door het kanaal van Suez geen twijfel te doen opkomenen Frankrijk geen directe inmenging van den sultan in Egypte toe te laten. Het blad hoopt dat de mogendheden zich gemakkelijk met elkander zullen verstaan als maar van meet af buiten quaestie worden gesteld deze punten, die volstrekt niet de belangen der overige volken deeren, en het recht van Frankrijk en Engeland om in Egypte op te treden ter verzekering van wel vaart en veiligheid. Sedert drie dagen is men bezig met het verifieeren der boeken en rekeningen van de Union générale in liquidatie; tot nog toe gaf die werkzaamheid geene aanleiding tot nieuwe arres taties. Bontoux eD Feder zijn uit de gevangenis ontslagen na borgtocht te hebben gesteld. Sedert Percy Lefroy den Engelschman Gold op den spoorweg vermoordde, schijnen de moordenaars bij voorkeur zijn voorbeeld te vol gen. Zoo heeft dezer dagen op den spoorweg tusschen Lyon cn Parijs weder een aanslag plaats gehad op een echtpaar dat driehonderd-duizend francs bij zich had. Te Lyon zag de vrouw een man van zeer verdacht uiterlijk en als zeeman gekleed om het rijtuig loopen. De vrouw deelde dit haar man mede, en beiden besloten een oogje in het zeil te houden. Even voorbij Aix verscheen de man dan ook voor het portier, er begon een hevige worsteling, die eindigde met het vallen van den aanvaller op den spoorweg. Toen men te Villefranehe aankwam stelde de reiziger den stationschef in kennis van het voorval. Overal werd gezocht maar niets gevonden, totdat men hem eindelijk onder een der wagens ontdekte. Hij had zich aan de loopplank van het rijtuig weten vast te klampen en hield zich nu schuil. Hij beweert dat twee personen, die in de wag gon hadden plaats genomen waarin hij zat, hem hadden aangevallen. Om aan hunne mishande lingen te ontkomenhad hij een schuilplaats willen zoeken bij het echtpaar, maar was daar minder heusch ontvangen. In de Rue du Faubourg - Saint - Antoine te Parijs heeft Maandagavond een hevige brand te prooi zou staan en toch was het van het grootste belangeiken aanval en ontevredenheid te onderdrukkenzoolang hij het geld, dat hem moest reddenniet in handen had. Hij had door een briefje zich verontschuldigd voor het diner en Deane tevens verzochtden volgenden dag bij hem te komendoch geen antwoord ontvangen en nu door de pijnlijkste onrust ge dreven op de straat hem opgewacht tot Dallas hem zou verlaten hebben. Hij kon de pijni gende onzekerheid niet langer dulden en moest zoo mogelijk nog dienzelfden avond een bepaald antwoord hebben. Eindelijk was Deane alleen op de straat geweest. Routh was hem genaderd en door hem met hoon en smaad bejegend. Wat had de man met zijn angst en onzekerheid ge speeld hoe had hij op het geld gesnoefd dat hij bij zich droeg en waarop de andere den geheelen dag in koortsachtige spanning had ge hoopt en gewacht. Routh had nog een laatste, vertwijfelde poging gedaandoch van Deane slechts ten antwoord gekregen dat hij van besluit veranderd was en het voornemen had opgevat zich in het vervolg met de onderne mingen van Routh niet meer in te laten, maar voornemens was den volgenden dag Londen te verlaten om zijne bloedverwanten te bezoeken, die hij reeds lang genoeg had veronachtzaamd. Dat alles herinnerde Routh zich zoo duidelijk als of het eerst gisteren geweest was en dan dan herinnerde hij zich hoe hij den man die zulk een wreeden scherts met hem gedreven had had neergestooten en beroofden hoe hij naar huis gegaan wasom zijne vrouwzijne gezellin zijr.e onversaagde moedige Harriet alles te verhalen. En hij herrinnerde zich nog meer dan dat doch hij haatte deze herinnering. Hij kon niet vergeten met welk een moed en verstand zij gehandeld had nadat de eerste physieke zwak heid de eerste doodelijke schrik voorbij was gewoed, waarbij verscheidene personen zijn ge wond en de schade op ruim een millioen francs wordt geschat. De brand was ontstaan in een msubelmakerswerkplaats en nam zoo snel in hevigheid toe dat de werklieden met moeite uit het gebouw zijn gered geworden en ernstige brandwonden bekwamen. Te Malakow een dorp in Algeriebij Orleansville, heeft een ontploffing plaats gehad van kruitdat men zoo onvoorzichtig was ge weest van in een kelder onder een schoollokaal te bergen. De kinderen hadden juist de school verlaten was het ongeluk eenige oogenblikken vroeger gebeurddan zouden zij allen in du lucht gevlogen zijn. Thans werden drie arbei ders in de nabijheid gedood cn twee gewond. De bladen zijn vol van eene opzienbarende rechtzaak. Een 45jarige vrouw, Mary Jane Fearneaux, heeft acht jaren lang, als man ver kleed, met behulp van duizenden vervalschte brieven van aanzienlijke personen, tal van op lichterijen gepleegd, tot een bedrag van 20.000 pd. st. of nog meer en verscheidene personen tot den bedelstaf gebracht. Zij gaf zich uit voor lord Clinton, een edel man die in 1870 in een schandelijk proces be trokken geweest, maar voor zijn veroordeeling overleden was. Het gerucht van zijn dood was volgens haar, valsch geweest cn met opzet door de familie verspreid. Maar zijn bloedverwanten zouden hem, met behulp van verscheidene aan zienlijke peisonen, weldra doen rehabiliteeren en in het bezit stellen van al zijn goed. Dat ver telseltje maakte de gewaande lord Clinton ,/in vertrouwen" aan een aantal eenvoudige burger lieden wijs, toonde hun brieven van den prins van Wales, den opperrechter lord Coleridge en andere hooge personages, en de goede menschen leenden den ongelukkigen edelman die later weder rijk zou worden, bereidwillig al wat zij hadden. Dat heeft zij zoo acht jaren lang vol gehouden, totdat zij eindelijk in handen van het gerecht viel. En dat zij haar rol uitmuntend heeft weten te spelen bewijst wel, dat zelfs nu maar dat stemde hem niet zachter jegens haar. Neen hij haatte haar. Zij was hem tot last zij had opgehouden hem van nut te zijnzij was eene voortdurende kwelling voor hem. Zoo kwam hij tot de gedachte terug, van waar hij was uitgegaanen toen hij daarna naar zijn kantoor gingom de massa ontvangen brieven te doorloopen zuchtte hij nogmaals „Welk eene verlichting zou het voor mij zijn zoo ik haar niet meer behoefde te zien." Maar nog slechts weinige dagen en alles zou afgeloopen zijn Hij was een moedig man al was het ook op slechte wegenhij maakte zijne berekeningen met de grootste koelbloedigheid en vestigde zijne misdadige plannen op vaste grondslagen. Het zou hem niet zoo zwaar vallen de goede verstandhouding met Harriet nog eenigen tijd vol te houdendaar zij tot haar stilafgezonderd leven was teruggekeerd en hij de voorzichtigheid gebruikt had sedert de fortuin hem aan de speeltafel te Homburg gunstig geweest waeeene vernieuwde harts tocht voor het spel voor te wenden. Hier door liet het zich verklaren dat hij zoo dikwijls afwezig wasen daar Harriet niet den minsten argwaan haddat Mrs. P. Ireton Bembridge te Londen was en er dus geen aanleiding tot jaloerschheid bestondzoo had hij geen reden over haar bekommerd te zijn. Zijn pian bestond eenvoudig daarin zorgvuldig alle aanleiding tot argwaan en jaloerschheid bij Harriet voor te komen maar haar plotselingwanneer de tijd daar wasdoor ontrouw en beleedigingen zoo ver te brengen dat zij de hand der wet inriep om haar van eene haar ondragelijke verbintenis te bevrijden. Het was vreemddat zulk een wantrouwend man als Stewart Routh niet be dacht dat deze mishandelde vrouw op hare beurt wraak zou kunnen nemen door hem te weigeren hem zijne vrijheid te geven. Had men tot den bodem dien onpeilbaren nog vele harer slachtoffers volhouden dat zij lord Clinton moet zijn en zich niet van het tegendeel laten overtuigen. Intusschen heeft de sluwe avonturierster als vrouw een werktuigkundige, Flowell genaamd, voor een aanzienlijk bedrag opgelicht, en hem, toen hij jaren daarna hare woonplaats ontdekte en haar in verklaarbare woede een briefschreef, waarin hij haar de schandelijkste oplichtster der wereld noemde, in hechtenis laten nemen. Zij zwoer voor het gerecht den man niets schuldig te zijn, vertoonde een tweeden, vervalschten brief, en Fowell werd„wegens het schrijven van dreigende brieven, met het doel om geld af te persen", tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij heeft nu juist zijn straf uitgezeten, zoodat de ontdekking van het bedrog hem niets heeft geholpen. Van alle zijden worden echter avires- sen aan de regeering gericht om den ongeluk kigen man, die geheel geruineerd is, schadever goeding voor zijn onverdiende straf te verschaffen. Het proces tegen de oplichtster zal zeker van langen duur zijn, want het aantal van hen, die zij heeft weten te bedriegen, is verbazend groot. Haar eigen moeder moet evenzeer als de anderen door haar bedrogen zijn. De Pruisische landdag-commissie heeft met 11 tegen 10 stemmen het eerste artikel, en daar mede het beginsel van de kerkelijke voordracht der regeering verworpen. De meerderheid bestond uit de leden van het centrum, de fortschrilts- partij en een deel der nationaal-liberalen, terwijl een ander deel daarvan met de conservatieven en vrijconservatieven voor het artikel stemde. De vredesonderhandelingen mogen nu wel als afgebroken worden beschouwd en bepaalde her ziening der Meiwetten zal nu wel het wachtwoord van liet centrum worden. Volgens de laatste berichten evenwel bestaat er kans, dat de katholieke en conservatieve leden der commissiedie te zamen over 11 stemmen of eene stem meer dan de vereenigde liberalen beschikken, gezamenlijk een contraontwerp zullen opstellen, dat echter de regeering waarschijnlijk evenmin zal voldoen als de liberalen. De Pruisische soldaten beginnen, helaas op treurige wijze, van zich te doen spreken. Eerst het geval met den Berlijnschen soldaat, die een schot op drie jongens loste en nu weder een van het Alexanderregimentdie niet uit drift, maar uit vermaak een wreedheid beging. Het regement was aan het exerceeren op een klein veld, dat door een houten schutting omheind is. Een schrijnwerker, die juist voorbij kwam, wilde eens zien wat de soldaten uitvoerden en hield zijn oog voor een opening. Dit zag een soldaat en fluks trok hij zijn bajonet en stak die door en onbekenden grond van zijn snoode hart kunnen zien dan zou men wellicht bevonden hebben dat die man te vas* van de onwrik bare opofferende liefde zijner vrouw overtuigd was om te twijfelen dat zij zelfs haren diepsten jammerbij het grootste onrecht dat haar overkwamtoch nog naar zijnen wil hande len zou. Doch bij dien terugblik op het verledene had Routh r.iet aan George Dallas gedacht. Mocht het ergste gebeuren dan was hij nog altijd in zijne macht. Bij zijne gesprekken met Dallas had hij getracht de reeks van bewijzen welke uit den samenloop der omstandigheden voort vloeiden te versterken en dit was hem gelukt gedurende zijne gesprekken met zich zeiven kwam het hem meer geschikt voor de kracht vau dien keten te verminderen en ook dat was hem gelukt. De Felton-Dallas-Carruthers-club zoo als hij hen in zijnen overmoed noemde, zou wel veel verdrietergernis en last van de zaak hebben maar niemand hunner werd met een wezenlijk gevaar bedreigd. Maar zoo alles eens niet zoo goed afliep ah hij dacht Welnu, dan was het zijne schuld niet. Toen hij geld noodig had had Deane hem moeten helpen Nu het zijne veiligheid gold, moest Dalles daarvoor den prijs betalen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 1