Oostenrijk. Italië. Tur Rusland. Amerika. BINNENLAND." luje. er nu gezocht Op het eerstgenoemde bureau de copie van een berichtjealleen inhoudende dat een officier van een burger op straat een klap om de ooren had gekregen. Op het andere bureau was hei te doen om de copie van een artikeltjewaarin eenige afkeurende woorden voorkwamen over eene plaatselijke verbodsbe paling betreffende de bier- en drankhuizen. De beide geii crimineerde stukjes werden gevonden en in beslag genogien met de nog aanwezige couranten waarin zij waren opgenomen. Een zestigtal officieren van de verschillende mogendheden van Europa en zelfs uit andere werelddeelen zullen de proeven bijwonen die binnenkort in het polygoon van Meppen met een nieuw soort Krupp-kanon zullen genomen worden. In het Pruisische leger zijn in het afgeloo- pen jaar niet minder dan 278 zelfmoorden voor gekomen, waaronder een groot aantal bij officieren en hoogeren in rang. Zondag is het elf jaren geleden dat de vrede tusschen Dnitschland en Frankrijk werd gesloten. De oorlog duurde 180 dagen en er werden in dien tijd 17 veldslagen en 156 ge vechten geleverd» De Duitschers namen 26 vestingen en 11650 Fransche officieren en 363000 soldaten waren gedurende ccnigen tijd hunne gevangenen. Pruisen werd er eveneens 6700 stukken geschut en 130 staudaarden rijker op, maar hoeveel geld het er armer op werd, wordt wijselijk bij die statistiek niet opgegevendat zou maar droeve herinneringen kunnen opwekken. De concentrische aanvallende beweging tegen Zagorje isvolgens bericht van den opperbe velhebber te Serajewo begonnen. Den 2Oen en 21en zouden in overleg met generaal Josanovic, vier kolonr.es onder aan voering van generaal Leddihn kolonel Arlow kolonel Haas en generaal Sekulic van Trnova van Focavan Mostar en Nevesinje en van Gacko uit zoo marchceren dat zij zich den 24sten bij Kalinovic en Jehovina zouden ver eenigen. Alle kolonnes werden van berggeschut voorzien. Ondanks hevige sneeuwbuien en zeer ongunstig weder meende de opperbevelhebber geene verandering in het eenmaal vastgestelde plan te moeten brengen. De kolonne-Leddihn had den 2len gedurende 3 uren een hardnekkig gevceht met zeer steike O O benden opstandelingendie gedeeltelijk naar de Jaborina Planinagedeeltelijk naar Jelec terugtrekkenmet achterlating van 6 dooden. Het verlies der troepen bedroeg 6 zwaar ge wonden. De kolonne-Arlow vond den 2len Dobro- poljeKrbljinahan Rogoj en Yaros nagenoeg door de inwoners verlaten. Het Vratlo-ravijn en Krbljina-han waren door opstandelingen bezet. De troepen bepaalden zich tot verkenningen en het kwam slechts tot korte vuurgevechten. De kolonne-Leddihn bereikte den 22en 's na middags Polica zonder op de opstandelingen te stooten. Twee compagnieën der kolonne-Arlow stietten zuidelijk van Maljevara-han op omstreeks 300 opstandelingen die na een kort gevecht uiteen gedreven werden. Het gehucht op het Malje- vara-plateau werd getachtigd omdat de inwo ners uit hunne huizen op de troepen hadden geschoten. De troepen leden bij het een en ander geene verliezen die der opstandelingeu waren niet te bepalen. Het weder was zeer ongunstignevel en sneeuwjacht. De kolonne Sekulic kwam op haar marsch naar Javor Planina voor een bij het ongunstige weder volkomen onbegaanbaar terrein en moest te «Foinica haar marsch staken. De kolonne-Haas ontmoette den 22en bij Glavaticevo omstreeks 600 opstandelingendie op beide oevers der Narenta zeer sterke stel lingen hadden ingenomen. De vijand werd op beide oevers teruggeworpen. Zijn verliezen wa ren zeer grootmaar hij nam alle dooden en gewonden mede. Het verlies der troepen be droeg één kapitein en één man zwaar en 3 man licht gewond. Kolonel Arlow meldt var. den 283ten 's avonds, dat zijne verbinding met de kolonne-Leddihn totstandgekomen en er geen vijand te zien is. Generaal Leddihn meldt uit Kalinovic van den 23sten 's avondsdat het plateau van Zagorje door zijn troepen bestegen isBorja JelascaKalinovic en de overige plaatsen in den omtrek zijn van opstandelingen gezuiverd. De verbinding met de kolonne-Arlow is tot— standgebrachten den volgenden dag zou hij in de richting vnn Hobolje verbinding met de kolonne-Haas zoeken. Generaal Obadic bericht van den 23en uit Foca eene compagnie op verkenning over Lojo naar Brod verraste een bende opstandelingen met welke gedurende 6 uren een hevig gevecht plaats hadwaaraan nog P/2 compagnie en een batterij berggeschut, welke nagezonden waren, deelnamen. Terwijl een deel der troepen de opstandelingen aan de zuidelijke helling der door hem bezette hoogte bezighielden liep de rest van de noordzijde storm. De opstandelin gen zwommen in allerijl of voeren over de Drina, en openden van de linkerzijde onmiddellijk weder een levendig geweervuur. Zij werden echter door het vuur der troepen gedwongen den oever te verlaten en trokken zich in het Bistricadal en naar de oostelijke hellingen van de Zakmur- hoogten in de daar liggende huizen terug. Ten slotte werden zij ook van daar verjaagd. Eenige infanteristen waren de Drina overgezwommen en hadden de veerboot van den linker- naar den rechteroever gebracht. Zij is thans naar Foca medegenomen. In het gevecht bij de huizen op den linkeroever geraakten deze in brand velen ontploffingen daarbij bewezen het voorhanden zijn van een niet onbeiangrijken voorraad patronen. Het verlies der troepen bedroeg 1 officier zwaar en 3 man licht gewond, De opstandelingen verloren een 40-lal dooden en meer dan 60 gewonden. De kolonne van kolonel Haas had den 23en van Glavaticevo in noordelijke richting opruk kende op den bergrug van de Kritac Planina gedurende 9 uur een hevig gevecht met om streeks 1000 insurgenten, die volkomen geslagen werden en een groot aantal dooden en gewonden medenamen terwijl 4 dooden en 2 gevangenen in handen onzer troepen vielen. Het 71ste regiment verloor 2 dooden 4 zwaar en 2 licht gewonde manschappeu. Een vreesélijke mijn-ontploffing heeft te Leoben plaats gehad, waarbij vermoedelijk 130 mijnwerkers gedood zijn. De Presse meldt uit. Bucharestdat de Ru- meensche spoorweg directies bevel ontvingen zich gereed te houden op het geheele rollend materieel beschikbaar te stellen zoodra de mi nister van oorlog dit noodig oordeelt. De Romanul bevat publicaties tot aaubesteding der levering van groote boeveelheden gersthaver en hooi. Nog drie van de verwonden bij het ongeluk op het Corso te Rome verkeeren in levensgevaar. Er zijn inschrijvingen voorde gekwetsen en de nagelaten betrekkingen derdooden geopend. Vorst Odescatchi zal de regeering over het voorgevallena interpelleeren. Door de justitie en het gemeentebestuur is een onderzoek inge steld naar de schuldigen aan het ongeluk. Som mige bladen aarzelen nietminister Depretis den voornaamsten schuldige te noemen omdat hij den wedren van onbereden paarden niet verboden heeft. De Standard meldt uit Konstantinopel dat de Porte besloten heeft tot de onmiddellijke mobi lisatie van 150.000 man naar aanleiding van den critieken toestand in Bulgarije, welke dadelijk zoo noodig de Balkanpassen bezetten zouden. Uit Serajewo wordt aan hetzelfde blad gemeld dat ondanks de waakzaamheid der overheden ettelijke honderden Servicrs de Drina overstaken en zich bij de opstandelingen aansloten. Ook uit Montenegro worden de opstandelingen voort durend versterkt. Bij het thans aanhangige nihilisten pfoces komen ergerlijke zaken aan het licht. Zoo ver klaarde Baramhoff, die beschuldigd wordt va.i medeplichtigheid aan den aanslag op generaal Mesentzeff, dat de nihilist Michailoff, die op gehangen is omdat hij de man geweest zou zijn, die het paard bestuurde voor het rijtuig waarin de moordenaars ontkwamen, de koetsier volstrekt niet geweest was. Verder zeide hij dat de aanslagen op het leven van den vorigen keizer met zoo volhardende hardnekkigheid herhaald werden vooral omdat hij als zoenoffer moest vallen voor 190 nihilisten, die, vier jaar geleden veroordeeld strenger en wreeder gestraft werden dan wettig was. Ook schreeuwde het om wraak, zeide hijdat omstreeks 800 onsehuldigen door de keizerlijke politie gearresteerd waren van welke omstreeks 70 in de gevangenis het leven lieten. Een ander beschuldigde verklaardedat de rijke landeigenaai Lizogooq, indertijd te Odessa ter dood gebracht onschuldig was maar door een ander nihilist Drigo was aangegevendie hoopte daardoor de beloofde vergiffenis en gel delijke belooning te ontvangen. Gewichtiger nog waren de onthullingen van den beschuldigde Emelieanofdie al de verklaringen van Golden- berh als valsch brandmerkteen verklaarde, dat Loris Melikof, toen bij aan 't hoofd der zaken stonddoor middel eener vrouw in rechtstreek- sbhe communicatie stond met de nihilisten. Dit wekte natuurlijk heel wat sensatie, en de minister van justitie die tegenwoordig wa9 eischte dat hiervan aanteekeriicg zou worden gemaakt. Berichten uit St. Petersburg discussieeren hartstochtelijk over Skobeleff's redevoeringen, op den voorgrond plaatsende, dat waarschijnlijk spoedig een oorlog tusschen Oostenrijk, Duitscb- land en Rusland zal uitbreken. Uit Washington wordt gemeld dat de kamer van vertegenwoordigers een voorstel heeft aan genomen waarbij aan eene rechterlijke commissie wordt opgedragen een onderzoek in te stellen naar de beschuldigingals zouden sommige der Amcrikaansche ministers persoonlijk en op on behoorlijke wijze betrokken zijn of belang hebben bij de handelsaangelegenheden van Peruen als zouden zekere documenten, hierop betrekking hebbendeaan liet departement van buitenland- sche zaken zijn verdonkeremaand. Een firma in Noord-Amerika beeft dezer dagen een voor Europa nieuw Amerikaau3ch product te Berlijn aan de markt gevoerd. Een der voornaamste brouwers uit Milwaukee heeft een groote hoeveelheid bier uitgevoerd en begint nu met meed de concurrentie tegen zijn Duitschc vakgenooten. De uit Rusland gevluchte joden worden in Amerika goed ontvangen. Dezer dagen kwam te Plnladelphia een stoomboot met 325 Russische Israëlieten aan. Zij werden door een commissie van burgeis in bescherming genomen en onder dak gebrachttotdat zij woningen gevonden zullen hebben. Er zijn groote stukken grond in TexasFlorida Tennessee en andere staten afgestaan en men heeft reeds een som van 12.000 dollars te hunnen behoeve bijeengebracht. Waalwijk, 1 Maart 1882 Verleden Maandag 's middags ten ongeveer half twee kwam de atoomboot „Stad Tilburg" voor de eerste maal in onze haven. Een groote massa volk bevond zich op de kaden toen de bootmet de vlag in top statig daar aan kwam drijven en tegenover de remise der Noordbra- bantsche stoomtramwegraaatschappijvan welk gebouw ook de vlag vroolijk wapperde, werd vastgemeerd. Heden is de geregelde dienst begonnen. Wij hopen dat deze nieuw onderneming moge strekken tot verlevendiging van den handel, en dat Tilburg er in moge vinden wat het zoekt een goede en goedkoope waterweg. De spoedige verbetering onzer haven, waarvoor de gemeenteraad reeds eene belangrijke som heeft gevoteerd zal hiertoe veel bijdragen. Met genoegen vernemen wij dan ook dat het dag. best. van plan is dit werk zoo spoedig mogelijk ter hand te nemen en eenmaal begonnen met de meeste kracht door te zetten. 1^— Het vervaardigen van de klomplaarzen voor de bemanning van de „Willem Bareutzbij de nieuwe Noordpoolexpeditie is weder opgedragen aan den heer C. G. Van der Heijden fabrikant alhier, die zich tot nu toe bij eiken tocht met die opdracht vereerd zag wel een bewijs dat het door hem geleverde in alle opzichten voldoet en de algemeene tevredenheid verdient. In de tweede kamer heeft de minister van buitenlandsche zaken eene mededeeling gedaan nopens den stand der onderhandelingen betrek kelijk het handelstractaat. Na het besluit der vergadering in de avondzitting van 27 Januari genomen werd door de regeering het noodige gedaan om de groote nadeelen af te wenden voor den Nedcrlandschen handel en de industrie welke uit dezeu toestand zouden kunnen voort vloeien. In de leemte daaruit ontstaan behoorde in de eerste plaats te worden voorzien, waarnaar de regeering dan ook gestreefd heeft. De omstandigheden, zoowel die van algemeenen politieker, aard als die in verband met de onderhandelingen door Frankrijk met verschillen de staten gevoerd, maakten schriftelijk handelen noodigdoch geven weinig uitzicht op eene spoedige oplossing. De gewenschte verlenging van het bestaande handelstractaat van 1865 werd verkregen aanvankelijk tot 1 Maart a s. terwijl thans de toezegging is ontvangen dat het verdrag tot uiterlijk 15 Mei zal worden in stand gehouden. Latere mededeelingen en voorstellen zullen dus binnen dien termijn de kamer moeten bereiken. Wij werden dezer dagen in de gelegenheid gesteld inzage te nemen van 16 paginas (zijnde een gedeelte van letter A) van het Algemeen Adresboek der lederindustrie. Wij hadden niet kunnen denken dat een adresboek voor onze nijverheid zoo uitge breid en zoo volledig zon zijn. Bewerking en druk laten niets te wenschen over. De handelsprijs is f4.00. Tot en met 15 Maart staat echter de inteekening nog open a f 3.00 en is er nog gelegenheid tot het inzenden van advertentiën bij den uitgever van dit blad. Het voorwoord is kort en zakelijk en daar liet een oproep aan alle belangstellenden in onze industrie geldtlaten wij het hier volgen. Een adresboek voor de lederindustrie! Alweer wat nieuws Met soortgelijke uitroepen werd de aankondiging eener spoedige verschijning begroet en velen twijfelden aan het welslagen dier onderneming. De beioerkers wisten echter beter. Jaren van ondervinding hadden hun de zekerheid gegeven dat zulk een adresboek niet alleen groote waarde voor de bij dien tak van nijverheid betrokken personen moet hebbenmaar dat het onmisbaar mag heeten. Immers de lederindustrie is over het gansche land verspreidde handelaar en de fabrikant wenschen het aantal hunner afnemers te vergrooten en de verbruiker is vaak niet in de gelegenheid het voor zijn bedrijf benoodigde uit de beste bronnen te trekken. TJit alle oorden van Nederland ontvingen wij dan ook bewijzen van instemming met het denk beeld de inteekeningen vloeiden ons toe enzeer zeker niet het minst uit de Noordelijke provinciën. Voor dien welwillenden steun betuigen wij bij deze onzen hartelijken dank. Het doel is begrepen geworden. Dat doel is a. Door algemeene bekendheid met adressen handelszaken aan te knoopen en uit te breiden b. af nemers voor het gefabriceerde en handels huizen voor den fabrikant te vinden c. tijd uit te icinnen en daardoor reiskosten te besparenen d. in een boekdeel een volledig overzicht te geven over de lederindustrie. Zijn wij daarin geslaagd Aan u de beslissing. Beter dan iemand weten wij dat eene eerste uit gave niet voldoen kan aan alle eischen, dat het adresboek leemten zal inhebbenmaar toch ver trouwen wij geen nutteloos of onvruchtbaar werk te hebben geleverd. Spaart onsgeachte heeren uwe opmerkingen nietdan zullen^ bij de tweede uitgave de feilen verbeterd en de tekortkomingen zijn aangevuld. En hiermede zenden wij dit boek de wereld in, met de hoop dat het tot vooruitgang en uitbreiding in. uwe zaken moge strekken. Er wordt door bet Nationaal Leder-Indus triebond, in vereeniging met andere corpora tion op nijverheidsgebied een monsterpetitie op touw gezet aan de Tweede Kamer, tot herziening van het tarief van invoerrechten, en zulks naar aanleiding van de verwerping van het Fransch-Nederlandsch handelstractaat. In verschilleude plaatsen bestaan reeds af- deelingen. Op het oogenblik zijn reeds bij het bestuur van het bond 480 handteeke- ningen op zegel ingekomen. Op verzoek van het Bond zullen wij werkzaam zijn om in de genieenten Waalwijk en omstreken handteekeningen op gezegde petitie te verkrijgen, en daartoe iemand eene lijst aan de huizen latea presenteeren. Het adres wordt later te Rotterdam of Am sterdam op eene vergadering van verschillende besturen vastgesteld. Aan de Noordbrabantsche maatschappij van land-tuinbouw en veeteelt is eene rijkssub sidie verleend van f 550 voor het door haar te geven landbouwonderwijs. Reeds vroeger was aan deze maatschappij een provinciale subsidie van f1000 toegestaan voor veredeling van zaai- koren verbetering van veeteelt enz. Er is in den laatsten tijd een levendige handel in aardappelen ontstaan tusschen Enge land en Amerika. Naar verzekerd wordt, bren gen zij daar ongeveer het dubbele op van de prijzen die in Engeland gemaakt worden, zoodat de handelaars goede winsten behalen. De aard appelen worden met dit doel voornamelijk in Ladcashire gekweekten wegens raoeielijk- heden over de vrachtprijzen met de betrokken spoorweg-maatschappijen zendt men ze naar Fleetwood, van daar per scheepsgelegenheid naar Liverpool en van daar verder naar de Vereenigde Staten. De handel breidt zich in zulk eene mate uitdat men er aan denkt een recht— streekschen dienst tusschen Fleedwood en New- York touw te zetten. De landbouwers maken voor de aardappelen ongeveer twee shillings (fl.20) per hundred weight (omstreeks 51 kilogrammen), en het schijnt dat de te behalen winsten hoogere prijzen zonden kunnen toelaten. Bij de uitbreiding van onze rechtstreeksche stoomvaart op de Vereenigde Staten zou het wellicht mogelijk zijn deze ook dienstbaar te maken aan den uitvoer van aardappelen van Nederland. De Haagsche politie heeft de hand gelegd op eene bende straatjongenste zamen 9 in getaldie vermoed worden een groep jeugdige dieven te vormen welke onderling op die wijze hunne taak verdeelden dat de verschillende nuances van dieverijen en ontvreemdingen ruim schoots waren vertegenwoordigd. Sommige onder deze veelbelovende knapen waren belast met lichten van laden in winkels, andere met het kapen van winkelgoederen een derde fractie met liet zich meester maken van levensmid delen. De meesten onder deze deugnieten hebben reeds te vroeg met de gevangenis kennis ge maakt en één hunner heeft nauwelijks eene maand zijne vrijheid teruggekregen, waarvan hij, als schuldig aan straatdiefstalleneenigen tijd verstoken was. De landbouwer L. G. uit Oud-Alblas is gevankelijk naar Dordrecht overgebracht. De arrestatie staat in verband met den branddie in de vorige week bij zijn schoonzoon T. K. plaats had. In den nacht van Zondag op Maandag brak plotseling een hevige brand uit in de be huizing bekend onder den naam van „Het Visschertjegelegen aan den dijk tusschen Moordrecht en Gouda. De bewoners ontkwamen nog aan de vlammen van een der gezinnen dat tien kinderen teltwas de vrouw voor eeuige dagen bevallen. Het grootste gedeelte van den inboedel is met pand verbrand. De brandweer uit Moordrechtmet den burgemees ter aan het hoofd bevond zich spoedig op de plaats des onheils, doch vermochthoe ijverig ook werkzaam weinig te redden. - Te Arnhem, waar het gewoonte is om op den ecrsteD Zondag in de vasten carnaval te houden werd in de drukte een gecostumeerde kna&p overredenwaarbij zijn schedel werd gespleten. Er bestaat weinig kans op zijn behoud. In de Veerhaven nabij de Westerbrug te Rotterdam is drijvende gevonden een linnen zak gewikkeld in een blauw gestreept vrouwenschort, en waarin zich het lijkje bevond van een pas geboren kind van het vrouwelijke geslacht, be nevens verschillende vrouwenkledingstukken gedeeltelijk met bloed bevlekt. De kleeding- stukken die ter herkenning aan de 4de politie- afdeeling blijven berustenwaren ongemerkt de zak was met blauwe letters van ongeveer 1 decimeter grootte gemerktExtramet een figuur van dezelfde kleur boven en beneden het woord. De commissaris van politie in de 4de afdeeling aldaar verzoekt inlichtingen. vJ O Zekere F. te Hoogeveen heeft heimelijk zijne woonplaats verlaten met achterlating van zijne jonge vrouw en zijne kinderen doch met zich nemende de moeder zijner vrouw, wier man ook nog in leven is.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2