Nummer 19. Zondag 5 Maart 1882. 5e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. buitenland! De „STAD TILBURG" Belgie. Frankrijk. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. van Waalwijk naar Rotterdam. Sn De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie bureau van Adolf-Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. {INGEZONDEN.) Op den eersten Maart is in werking ge steld een nieuwe geregelde stoombootdienst WaalwijkBotterdam. Ofschoon eene directe verbinding te water met de Hollandsche sleden Yoor ons niet nieuw is, gelooven wij gegronde reden te hebben om ons met deze nieuwe onderneming te mogen geluk wenschen. iN iet alleen dat ons voor de verzending van onze producten en goederen meer gele genheid wordt aangebodenen wij op zoo mogelijk meer billijke vrachtprijzen en vlug gere bediening zullen mogen rekenen, maar ook ontstaat hierdoor eene concurrentie en eene levendigheid, die niet anders dan voor onzen handel en industrie kan bevorderlijk zijn. Concurrentie in alle toestanden en onder alle omstandigheden is en blijve de drijfveer van ons bestaan wat heden nieuw'wordt uitgevonden moet morgen verbeterd. Concurrentie - geen zot begrepen eigen belang ziekelijke heerschzucht, speculatie geest of waaghalzerij ten koste van anderen, maar een edele strijd „um 's Pasein/y - zij de leuze van elke zaak en elke onderneming. Zonder concurrentie - 't strepen naar het betere hadden we geen stoombooten, spoor wegen, telegraaf, telephoon, noch electrisch lichtwe hadden niets. Concurrentie brengt leven en levendigheid, kracht en strijd. „De Stad Tilburg'zegt niet reeds de naam, dat deze onderneming kracht van be staan heeft en bij eene goede exploitatie, waaraan niet te twijfelen valt, rendeeren moet. In aansluiting en doorvracht met den stoom tram, biedt deze nieuwe onderneming voor Tilburg eene snelle en voordeelige gelegenheid om de grondstoffen voor den Tilburgschen fabrikant over Waalwijk te verzenden. 't Valt niet te ontkennen, dat sedert de exploitatie van den stoomtram, en vooral met het oog daarop, de behoefte aan meerdere en vluggere verbinding te water, vooral voor de fabriekstad Tilburg, zich sterker heeft doen gevoelenwij kunnen de nieuwe onderneming met te meer voldoening begroeten, omdat zij van de Noordbrabantsche tramwaymaatschappij onafscheidelijk, en de belangen dezer beide maatschappijen gemeenschappelijk zijnde, het bestaan en de rentabiliteit van beiden ver zekert. In 't belang van den handel hopen wij dat de beide thans hier bestaande stoomboot maatschappijen op eene loyale wijze zullen concurreeren, hetgeen waarlijk bij een vervoer, zooals hier te wachten staat, zeer goed mo gelijk is. Met de meeste belangstelling zien wij daarom de uitvoering van de reeds dikwijls besproken verbetering van de haven alhier tegemoet, opdat de nieuwe onderneming on verhoopt niet genoodzaakt worde voor hare vaart een anderen weg te kiezen, De Belgische justitie heeft thans het oog op zekeren Léon Peltzeroud 35 jaren geboren te Verviers, gewoond hebbende in Liverpool, AntwerpenBuenos-Ayres en Manchester. Vol gens opgaaf zijner bloedverwanten was hij in jaren niet in België geweestmaar geloofwaar dige personen verzekeren dat hij in de laatste dagen van 1881 in Brussel is gezien. Hij be vindt zich thans in San Francisco van waar zijne uitlevering is gevraagd. Door de volgende omstandigheden heeft men vermoeden op die persoon gekregen. Voor on geveer veertien dagen heeft het parket een huiszoeking gedaan in de vertrekken die door de moeder van Peltzer in het hotel Mangelle bewoond worden. Onder de papieren vond men ook een portret van Leon Peltzer. De personen, die den zoogenaamden Vaughan te Brussel ont moet haddenverklaarden allen dat het portret groote gelijkenis had met Vaughan indien deze geen pruik op had en niet gegrimeerd was. Eveneens werd bij de huiszoeking in het huis, waar de misdaad plaats had, in beslag genomen een kofferdie herkend werd door Charles de Motwelke met Leon Peltzer te Buenos-Ayres was geweest. De Motoud-consul van België te Buenos-Ayreswerd door den rechter van instructie in verhoor genomen omtrent den naam, dien Peltzer in de jaren 1879 en 1880 te Bu enos-Ayres als koopman had. In het kantoor van den rechter stonden de zakendie in de rue de la Loi in beslag waren genomen. Kijkzeide de Mot opeensdaar staat mijn koffer. Dat is de koffer van Vaughan, antwoordde de rechter. Maar zij is geheel dezelfde als de mijne het is een koffer uit Buenos-Ayres en als ge wilt zal ik den sleutel van mijn koffer halen en ik ben er zeker van dat ik er die van Vaug han mede zal kunnen openen. De rechter stemde er in toe en na eenige öogenblikken kwam de Mot terug en opende den koffer van Vaughan. Verder heeft men nog beschreven papieren van Peltzei gevonden die volmaakt gelijken op het schrift dat in de brieven aan advocaat Bernays voorkwam en de justitie heeft dan ook alle redenen om te vermoeden, dat zij den waren Vaughan op het spoor is. De Brusselsche bladen bevatten eene nieuwe bezwarende getuigenis tegen Léon Peltzer. Eenigen tijd geleden is uit eigen beweging door een hooggeplaatst arabetaar de volgende gewichtige verklaring aan den rechter van instruc tic den heer Ketels gedaan In de maand December heeft de vermomde Vaughan zonder echter ziju naam te noemen een huis gezien gelegen in de llue du Palais evenals dat in de Rue de la Loi zeer nabij een spoorwegstation der ceintuurbaan eri toebe- hoorende aan zekeren heer Gels. Vaughan ver klaarde dat het huis hem beviel enna het over de huurwaarden te zijn eens geworden zeide hij binnen weinige dagen zijn definitief antwoord te zullen mededeelen. Bij het weg gaan zeide de heer Cels zonder eenige neven bedoelingen „Tot ziensmijnheer Peltzer." De toegesprokene bleek zeer verrast en zeide „wat gij kent mij „Wel zeker", ant woordde de heer Cels„ik heb vroeger in Antwerpen gewoond en u meermalen daar gezien", waarop de bewuste persoon haastig zich ver wijderde zonder verder ooit iets van zich te hebben laten hooren. Den bovengenoemden ambtenaar was na het lezen van het signalement van Vaughan dit verhaal van den heer Cels onmiddelijk te binnen geschotendaar deze hem als ter loops gelegd had dat de heer Léon Peltzer zeker zwaar ziek geweest was daar hij blijkbaar zijne haren verloren en aan de oogen geleden had, „want hij droeg een pruik en een blauwen bril." De heer Cels, na deze mede- deelingen voor den rechter van instructie gedag vaard h( eft in allen deele de verklaringen van den bovenbedoelden ambtenaar, den heer St. bevestigd. De commissie voor de handelsverdragen heeft besloten bij den Minister van landbouw en koop handel een vermindering der rechten te vragen van 3335 pCt op geweven wollen stoffen, terwijl voor de overige voorbrengselen de rechten alle zouden gebracht worden op 24 pCt. Zij zou ook inlichtingen vragen omtrent de vermindering der rechten op gekaarde en gekamde wol. Lord Lions heeft aan het departement van buitenlandsche zaken met De Freycinet eenige partieele tractaten geteekendbetreffende de visscherij de scheepvaart en fabrieksmerken enz. Lord Lyons gaf uitdrukking aan de ge voelens van vriendschap, die Engeland voor Frankrijk koestert, en sprak zijn voldoening uit, dat de betrekkingen tusschcn beide landen steeds toenamen. Men moge trachten de geruchten van verdeeldheid tasschen den minister van financiën en zijn collega van openbare werken tegen te spreken een feit is het toch dat beiden het niet eens zijn en een gevolg daarvan is, dat de begrooting voor 1883, die Donderdag ingediend moest worden niet voor Zaterdag gereed kan zijn. Men weet waarover het geschil loopt minister Freycinet acht tal van groote werken noodigwaarvoor minister Leon Say meent dat het land de kosten niet zal kunnen dragen. Aan de Times wordt uit Tunis gemeld dat de benden der opstandrlingen aangroeien. Zij voeren welgeslaagde razzias uit. De Fran- sche Regeering vraagt aan de hoofdofficieren van het expeditieleger of zij willen behooren tot het permanente bezettingsleger. In Parijs is men nog in het onzekere omtrent het lot, dat den advocaat getroffen heeft, die voor eenige dagen spoorloos verdwenen is. Men vermoedt echter dat hier nietevenals in Antwerpen een misdaad in het spel is maar dat de advocaat voor een financieele ramp stond, welke kij niet te boven kon komen en dat hij nu, met hetgeen hem nog overbleef, de wijde were'd is ingegaan. Een brutale moordgevolgd door diefstal, is Maandagavond in een tot den nok bewoond huis van de rue Labat te Parijs gepleegd. Tegen tien ure kwam er een persoon bij den concierge en vroeg op welke verdieping madame Galsterrer woonde. Toen hij de gewenschte inlichtingen had bekomen ging hij naar boven weldra gevolgd door drie andere personen. Na eenigen tijd zag men "het viertal weer gezamenlijk ver trekken. Men had niet het minste kwade ver moeden totdat een buurvrouw dc deur open zag staan en naar binnen kijkende madama Galsterrer met een tafellaken over het hoofd op den grond zag liggen. Zij ging dadelijk, hulp halen maar de vrouw was reeds overleden. Men had haar gewurgd. Diefstal schijnt aanleiding tot die vrecselijke misdaad te zijn want men wist dat de bewoonster verscheidene juweelen en een aardig kapitaaltje in huis hadwaarvan niets is teruggevonden; bovendien waren alle kasten en koffers doorzocht. Emile Florion de man die in October 1.1. te voet van Reims naar Parijs kwam met het voor nemen om Gambetta te dooden en nadat hij vergeefs getracht had dien te ontmoeten, uit haat tegen de bourgeoisie op een gedecoreerden heerDr. Meymorschootdien hij licht ver wondde. is thaus door het gerechtshof der Seine tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld. Zooals men weethield men hem eerst voor krankzinnig, maar een onderzoek van deskundigen heeft aangetoond, dat hij wel verantwoordelijk voor zijn daden is te achten. Zondag is het dorpje Mieugy in Frankrijk geheel door brand vernield. Het vuur was ontstaan in een schuur en daar bijna alle huizen in Mieugy met riet gedekt zijn en er bovendien een hevige storm heerschte had de brand in enkele minuten zulk een uitbreiding gekregen dat er aan redden niet meer te denken viel en het geheele dorp in de asch gelegd werd. Een dertigtal huizen zijn met al hun inhoud vernield en ruim tweehonderd personen zijn van alles beroofd en moeten dag en nacht onder den blooten hemel doorbrengen. De uitvoer van paarden uit Amerika neemt voortdurend toe; vooral die naar Frankrijk is grooter dan ooit te voren. Onlangs werden door bemiddeling van den Amerikaanschen consul te Havre 600 Amerikaansche paarden voor de Fransche cavalerie gekochten daar die uitste kend voldoen zullen er nu 5000 gekocht worden. De aankoopen worden voornamelijk te St. Louis gedaan. Goede paarden, die 1500 pond wegen, kosten daar tusschen de 80 en 115 dollars (f200 a f 290) Bradlaugh is gekozen met 3798 stemmen tegen 3687 op Corbettden conservatieven candidaat. De comedie kan nu weer van voren afaan beginnen. Toén de koningin Donderdaguil Londen terugkomend aan het station te Windsor in haar rijtuig steeg om naar het slot te rijden werd op haar een pistool afgeschoten. Niemand werd gekwetst. De misdadiger werd dadelijk gegrepen door de politiehij was zeer armoedig gekleed. Omtrent dezen aanslag worden nog de volgende bijzonderheden gemeld De koninklijke trein kwam te Windsor 25 minuten over vijven aan. De koningin prinses Beatrice en de hofhouding waren in den trein. Een belangrijke volksmenigte vulde het stations terrein. De koningin wandelde over het perron en ging door de wachtkamer naar haar rijtuig. Zij had reeds plaatsgenomen, de koetsier wilde wegrijden toen plotseling een invividu dat er erbarmelijk uitzag en vooraan onder de de volksmenigte stondeen pistool voor den dag haaldeop het rijtuig richtte en afschoot zonder echter iemand te raken. De koningin bemerkte nauwelijks wat er gebeurd wasen reed naar lie* kasteel. De volksmenigte greep den ellendeling; de politie ontzette hem met moeitebeschermde hem en voerde hem naar het politiebureau. Men zegt dat de man een Ier is en Roderich Mac lean heet. In de pers en ook reeds in het parlement is melding gemaakt van het schrikbarend feit, dat er in de week van 15 tot 23 Februari acht lijken van welgekleede manspersonen (tot dusver onbekend) gevonden zijn in de Thames tusschen Vauxhall Bridge en Blackfriars Bridge. Het vermoeden ligt voor de hand, dat hierbij mis daad in het spel was. Het schijDt dat eene rooverbende 's avonds de breede en eenzame Thames-kade onveilig maakt. „Mysterious dis appearances", ook van zeer jonge meisjes, waren kortelings aan de orde van deit dag. Er is een voorstel ingekomen van direc teuren van het Regent's Park Canalom dit kanaaldat noordelijk Londen doorsnijdtte veranderen in een spoorweg. Van de 4000 Engelsche mijlen kanaal in Engeland is reeds meer dan de helft door spoorweg vervangen. Vervoer te water hoewel goedkooper, gaat den Engelschen te langzaam. Barnum, geroerd door de jammerklachten der Londsche jeugdheeft ten opzichte van Jumbo eene belangrijke concessie gedaan. Hij telegrapheerde aan de Daily Telegraph dat hij bereid is, indien de Zoological Society dit ver langt het dier tegen December naar Londen terug te zenden. Met een verpletterende meerderheid heeft het Engelsche lagerhuis de verkiezing van Da vits tot lid van 't parlement ongeldig verklaard; slechts 29 leden stemden voor, daarentegen 232 tegen zijne toelating. Zools men weet bevindt Davitts zich wegens poging tot opruiing der Ieren in hechtenis. Eene laatste poging, strek kende om gratie voor Davitts te verkrijgen mislukte. Te Leighton in het Iersche graafschap Clsra heeft een bende gemaskerde mannen een aanval gedaan op twee huizen van pachters die verdacht werden van hun pacht betaald te hebben. Eencn pachter dwongen zij te knielen en vuurden vier schoten boven zijn hoofd zijn zoon die zich onder een bed verscholen had werd te voorschijn gesleurd en met twee bajo„ netsteken verwond. Het huis van den anderen pachter vonden zij gesloten, maar zij verschaften zich met geweld

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 1