Duitsehland. Oostenrijk. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Kantongerecht Waalwijk. Handelsbericht en ¥ADVERTENTIEN. UITVOERINGEN. vaffKl't*fïï». B°ter" Aan^evoerd 250 kd0 Erf, Tuin, Bouw en Weiland, Den nen- en Eikenbosch, groot samen 8 hectaren 28 aren 40 centiaren," verdeeld in acht koopen, zooals bij biljetten breeder is omschreven. toegang door de vensters, sloegen de vrouw des huizes en schoten den pachter in het been zoodat het afgezet moest worden. Vervolgens trokken zij naar vier andere hoeven om de bewoners onder zware bedreigingen te verbieden, de pacht te voldoen. Er zijn verscheidene per sonen in het district als betrokken bij de geweld dadigheden in hechtenis genomen. Te Limerick moet weer een poging gepleegd zijnom het kantoor van inkomende rechten in de lucht te doen springen. De aanslag werd echter nog intijds ontdekt. De slachter die in de vorige week een hoeveelheid dynamiet aan de politie ontdekte, is toen hij Maandag-avond bedaard naar huis keerde, onverhoeds door twee kerels aangevallen en met verschillende messteken vermoord. De daders zijn ontkomen. De onderkoning looft vijfhonderd pond ster ling uit voor dengene die den moordenaar weet aan te wijzen, 't Is echter in Ierland zaak om maar niet te spoedig die vijfhonderd pond ster ling te verdienen daar men anders alle kans heeft dat men op een goeden dag zelf het slaeht- offer van de kwaadwillige pachters wordt. Tusschen Mulheim en Deutz is heden Woens dag op het vrije veld op een hoogen dijk de tweede locomotief van den Berlijnschen sneltrein, die 7 u. 50 min. te Keulen moet aankomen ontspoord. Daardoor brak hare verbinding met de voorste locomotief, die door den schok mede van de rails werd geslingerd. De eerstgenoemde boorde terstond tot over hare wielen in het zand ofschoon zij tot aau den rand van den spoordam vooruitdrongalwaar zij bleef liggen. Haar tender heeft weinig geleden en ook de beide machines zijn slechts in geringe mate bescha digd. Drie passagiers-rijtuigen en een goede renwagen zijn vernield. Deze laatste, die achter den tender der tweede locomotief liepligt verbrijzeld in duizend stukken die deels in de diepte neergekomendeels over de rails ver brijzeld zijn. De conducteur van dien wagen heett zich wel bezeerd maar in zoo onbedui dende matedat het ook voor hem zelf een raadsel is gebleven hoe dit zoo gelukkig is af- geloopen. De twee daarop volgende passagiers wagens liggen dwars over de rails de eene geheel omgekanteldde andere half van zijn wielen en onderstel afgewrongen, met den voor kant tegen een telegraafpaaldien hij echter slechts een weinig heeft achterover gestooten zonder dat het voor de telegraafdraden heeft gehinderd. De derde wagen heeft zijn vóórs coupé verloren terwijl het overige gedeelte na genoeg geheel ongeschonden is gebleven. De rails zijn over eene lengte van ongeveer 200 meters uit den grond gerukt en daarbij heeft ook de onderlaag veel geleden. Het ge deelte van den weg waar het onheil heeft plaats gehad was eerst sedert eeuige maanden nieuw aangelegd. Een dame uit Duisburg heeft een been ge- broken en moest naar het hospitaal worden gebrachtde overige passagiers zijn met lichte kneuzingen en den schrik vrijgekomen. Te Bellijnzoo luidt eer. bericht in de Duitsche bladenkwamen in 14 dagen niet minder dan 2S zelfmoorden voor. In zijn droge kortheid is dat bericht aangrijpender dan me nige ramp vooral wanneer men bedenktdat de zelfmoorden een doorlopende ramp zijn die de Europeesche landen teisterten voortdurend erger wordtzooals de statistieken aantoonen. Uit die opgaven toch blijkt, dat in de laatste 63 jaren van 1816 tot 1879 het jaarlijksch aantal zelfmoorden meer dan verdubbeld is. In de vijf jaren van 1816 tot 1820 kwamen op elk millioen inwoners 56 zelfmoorden voor cn in het tijdsverloop van 1874 tot 1879 reeds 119. In de drie laatste jaren bedroeg het jaarlijksch aantal zelfmoorden in de Europeesche landen (Duitsehland komt in dezen vooraan) 22 a' 24.000. Meer en meer begint men zich ongerust te maken over het karakter van den opstand in Herzegowinaeene beweging die niet gering geacht mag worden en die op tal van moeielijk- heden kan uitloopen. Blijft men van Oostenrijksche zijde zegepraal op zegepraal melden van de zijde der opstande lingen komen gansch tegenovergestelde berichten. Zoo wordt gemeld dat eenige Oostenrijksche bataillons Zaterdag Foca verlieten om het hoofd der opstandelingen Kowacsevic die de pas bij de Drina verdedigt, te verdrijven. De poging mislukte de Oostenrijkers moesten onverrichter- zake terugkeeren met verlies van 2 a 300 dooden en gewonden terwijl de opstandelingen slechts 15 dooden en 30 gewonden betreurden. Tal van Bosnische gezinnen namen de wijk naar Plajevije. Een afdeeling opstandelingen i3 van de Daborvlakte naar Montenegrijnsch grondgebied uitgeweken. De Albaneezen aan de Montenegrijnsche grenzen maken toebereidselen voor een inval in het vorstendom voor 't geval dat dit met Oosten rijk in botsing komen mocht. Te Olbersdorf, in Hongarije, hebben onlangs eenige boosdoeners om wraak te nemen op den rechterdiens huis in brand gestoken. Toen de bewoners wilden vluchten, bemerkten zij, dat alle deuren en andere uitgangen van het huis met touwen dichtgebonden waren en slechts met groote moeite er. levensgevaar gelukte het hun door de vensters te ontvluchten. Het huis werd met den geheelen inboedel en een groot aantal stuks vee een prooi der vlammen. De plegers van den afschuwelijken aanslag zijn nog niet gevat. In het niet ver van daar gelegen plaatsje Oberwarthlegde een zware branddie door een storm aangewakkerd werd, 117 huizen in de asch. Vijf menscher. kwamen om het leven en de schade is zeer groot. Het bericht aangaande eene mobilisatie van Turksche troepen mede ter onderdrukking ran den opstand in Herzegowina wordt bevestigd, op grond dat de Porte verschillende leveranciers heeft ontboden, met verzoek hunne voorwaarden voor de levering van verschillende beuoodigd- heden mede te deelen. De bedoeling der Porte is, de gemobiliseerde troepen deels naar Novi- Bazar te zenden, deels in reserve te houden voor eventueele bezettingen in Egypte en den Balkan. De minister van oorlog vraagt een buitengewoon crediei van 40 millioen. De Russische consul Hitrovo in Bulgrrije wordt beschuldigd een complot te hebben.>ge- smeed met ZankofF een andere ontevredene, ten doel hebbende den vorst van Bulgarije te ver drijven. Deze heeft een adjudant naar St. Peters burg gezonden om dienaangaande inlichtingen te geven en te eisclien dat Hitrovo worde terug geroepen. De gezagvoerder van het stoomschip New- Berne te ^ieuw-York binnen, heeft bij de kust van Californië een boot aangetroffenwaarin zich twee matrozen twee kinderen en een vrouw van den kapitein bevonden, afkomstig van een schip welks naam niet genoemd werd. Wat die schipbreukelingen geleden hadden valt niet te beschrijven zij waren geheel uitgeput van ver moeienis en ontbering en kort nadat zij aan boord waren stierven een matroos en een kind. Men vermoedt dat de schipbreukelingen afkomstig zijn van het Engelsche schip Milton dat in volle zee in brand geraakte en door het volk met de booten verlaten werd. WAALWIJK. Door de Liedertafel „Oefening cn Vermaak" van Waalwijk en Besoijen zullen, op de repetitie a. s. Zondag de volgende stukken worden ge zongen 1. Stille liefde. Resch. 2. Hoe zoet is de morgen van 't leven. Hol. 4. Les Gaulois. Lanoys. Tilburg, 4 iMaart 1882. De aansluiting van den ZuidOoster spoorweg aan het station alhier heeft Woensdag lot groot gerief van het reizend publiek plaats gehad. Woensdagmiddag ontspoorden hier zeven goederenwagens van den goederentrein, die naar Rotterdam zou vertrekken, dicht bij het station. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, maar de wagens werden erg beschadigd. Het waren meest wegens met steenkolen en kalk beladen. De goederen werden spoedig overgeladen en er ontstond geen vertraging in het vertrek der per sonentreinen. Waalwijk, 4 Maart 1882 De verklaring tusschen Nederland en Duitseh land tot wederkeerige bescherming van handels- en fabrieksmerken, bevat de volgende bepalingen: Artikel 1. De Nederlar.dsclfe onderdanen zullen in Duitsehland en de Duiische onder danen zullen in Nederland en zijne koloniën met betrekking tot de handels- en fabrieksmerken, dezelfde bescherming genieten als de eigen on derdanen. Artikel 2. De onderdanen van een der beide landen, die zich de bij voorgaand artikel bepaalde bescherming hunner merken willen verzekeren, moeten de in het andere land, bij wetten of verordeningen voorgeschreven voorwaardeu en formaliteiten vervullen. Artikel 3. Deze schikking zal de kracht en de werking van een verdrag hebben totdat zij door eene der partijen zal zijn opgezegd. Zij treedt in elk der beide staten in werking op den dag der daartoe strekkende ambtelijke bekend making. Blijkens bericht van Zr. Ms ministerresi dent te Washington heeft het huis van verte genwoordigers hel regeeringsontwerp tot afschaffing van het differentieel recht op koffie aangenomen. De heer W. Van der Sluis, hoofd der openbare school te Besoijen, heeft tegen den 15 Mei a. s. zijn eervol ontslag uit die betrekking aangevraagd. Door den minister van binnenl. zaken zijn benoemd tot onderwijzers aan de voorbereidende klasse, behoorende bij de rijks normaallessen te Besoijen, die hier gevestigd isde heeren H. Both hoofd der school te Vrijhoeven Ca- pelle en J. W. de Bree hootd der school alhier. De aannemer der spoorwegbrug in den Baardwijkschen overlaat heeft vergunning be komen nu reeds met de werkzaamheden van den onderbouw der brug te beginnen inplaats van 15 April, zooals vroeger bepaald was. Men schrijft uit Nijmegen De totstandkoming van de internationale wed- renbaan is thans aan geen twijfel meer onder hevig. De Nijmeegsche bouwmaatschappij, aan wier hoofd staat de heer Bert Brouwer, civiel— ingenieur te dezer stedeaan wien men hier reeds zoo menig fraai gebouw te danken heeft, heeft den aanleg daarvan aanbesteed. De aan nemers, de heeren (J. Eijkelen en W. J. Weijers te Nijmegen, zijn reeds met een zeer groot aan tal werklieden begonnen om het terrein te bewerken. De baan komt grootendeels te liggen op het door den staat gereserveerde voormalige vestingterrein ten Zuiden en Oosten der stad. Men zegt dat de eerste groote wedren in Juni van dit jaar alreeds gehouden zal worden. Ricciardi, de Amsterdarasche schoenpoet serskoning, is inderdaad lid geworden van het „plaatpoetsersgilde" hij bevindt zich niet in hechtenis, maar is verdwenen, met achterlating van vier treurende controleurs, die elk een paar honderd gulden en 29 knapen, die elk tien gulden hadden gestort.... als borgstelling, 't Ware juister geweest zoo de directeur een borgs'elling voor zich zélven aan hen gegeven had. Nog zijn echter de oude „ongecontroleerde" en „onge disciplineerde" Arasterdarcsche schoenpoetsers niet van alle vreemde concurrentie verlost. Er is eene nieuwe schoenpoetsersvcreeniging in wor- ding, die in de hoop op bestendiger duur dan haar voorgangster, zich Constantia noemt. Men meldt uit Oss van 1 Maart Hedenmorgen werd,en door de politie alhier twee personen in arrest genomen en later naar s Bosch overgebrachtwelke verdacht worden eenige personen ernstig verwond te hebben in eene vechtpartij, welke hier plaats had na afloop der loting voor de militie op 24 Febr. 11. Dienzelfden avond had er in het naburig Berchem eene hevige vechtpartij plaats cusschen eenige jongelieden uit die gemeente en eenige boeren uit Herpen, waarbij 4 personen en ook een meisje verwond werden zelfs twee der jongelieden zoo erg dat de toestand zorgelijk is. Die vechtpartijen komen hier nog dikwijls voor en gewoonlijk wordt er dan van scherpe wapens gebruik gemaakt. Bij het Seinpostduin te Scheveningen heeft een treffend ongeluk plaats gehad. Eenige zand- wagens, voortgestuwd door een locomotief, in gebruik bij de afgraving, ontspoorden de werk lieden, die op de wagens zaten, werden er door den schok afgeworpen. Vijf hunner geraakten tusschen de wagen9 beklemd en bekwamen hoogst belangrijke verwondingen, een van hen zelfs zoo zwaar, dat hij weldra overleed. Een tweede verkeert in bedenkclijken toestand. Het werk is voorloopig gestaakt. Zekere T. S., zakkendrager te Dordrecht woonachtig, leefde sedert eenige dagen in onmin met zijp. vrouw tengevolge waarvan deze de echtelijke woning verlaten en met hare vier kinderen bij een gehuwden zoon haar intrek had genomen. S. begaf zich naar de woning, waar zijn vrouw verblijf hield, trachtte haar te be wegen weder bij hem terug te keeren en bracht haar, toen zij dit weigerde, met een scheermes een ernstige verwonding aan den hals en een der polsen toe, waarna hij naar het bureau van politie ging en aldaar het gebeurde mededeelde. Be schuldige bevindt zich thans in arrest, ter wijl zijn 53jarige vrouw, wier toestand naar men verneemt gevaarlijk is, naar het ziekenhuis is gebracht. Baardwijk3 Maart. De vereeniging tot bevordering van de belangen der schoenmakerij hield verleden Dinsdag hare 4e maandelijksche algemeene vergadering. Werd door den voor zitter ter kennis gebracht het volgende adres van den gemeenteraad. Aan het bestuur der vereeniging tot bevorde ring van de belangen der Schoenmakerij te Baardwijk. De raad der gemeente Baardwijk heeft met belangstelling kennis genomen van de oprichting eener vereeniging ten doel hebbende bevordering der schoenmakersbelangen en al wat daarmede in verband staat. Hij houdt zich overtuigddat in deze ge meente waar het schoenmakersvak de hoofdbron van bestaan uitmaaktdergelijke vereeniging nuttig kan ja nuttig moet werken mits ge dachtig aan de oude vaderlandsche leus „Een dracht maakt macht". Wij twijfelen niet of algemeene toetreding is verzekerd nu men algemeen de overtuiging is toegedaan en ondervinndt het directe voordeel bij aankoop der benoodigdheden als gevolg dezer oprichting, waarbij komt de practische ontwik keling kennis en veredeling van het vak, welke men door gedachtenwisseling verkrijgt, in onzen tijd de voornaamste factor om het vooruitstre vende buitenland het hoofd te bieden. Een voornaam hulpmiddel daartoe is het aanlee- ren van teekenen wij raden de vereeniging ten sterkste aan de jeugd aan te sporen daarvan een ruim gebruik te maken door bijwoning der teekenschool te Waalwijk. De gemeenteraad voornoemd. (get.; J. A. J. HEIJST. voorzitter. De wethouder. (get.) J. LOEFF. Baatdwijk, 7 Februari 1882. De vereeniging verrast met dit vereerend schrijven besloot tot een adres van antwoord en werd diensvolgens staande de vergadering vast gesteld en sedert verzonden het volgende adres: Aan den gemeenteraad van Baardwijk. Met de grootste ingenomenheid nemen wij kennis van den inhoud uwer aan ons gerichte missive dato 7 Februariwaarin u ons wildet geven een blijk van waardeering onzer pogingen om de schoenmakerij en de belangen harer beoefenaars naar best vermogen door samenwerking langs techni9chen en occonomisschen weg te bevorderen. U dankzeggend voor dit erkenningsbewijs verzekeren wij u gaarne, dal de daarbij gege ven behartigenswaardige wenken nimmer onze aandacht zullen ontgaan. Onze vereeniging steeds in uwe hooggeschatte protectie beleefdelijk aanbevelend De Vereeniging tot bevordering van de belangen der schoenmakerij. {get.) CORN. OOMEN. voorzitter. Baardwijk, 28 Februari 1882. Het zou te veel plaats vorderen hier in détails te treden van al wat ter vergadering belangrijk behandeld werd. Genoeg zij het te zeggenfdat na al wat men in den jongsten tijd van vak scholen gehoord heeft, men zich onwillekeurig afvraagt of men hier niet te doen heeft met een vakschool bij uitnemendheid. Wanneer men zoo voortgaat dan zal onge twijfeld eenmaal van de Baardwijksche schoen makerij ten opzichte dezer vereeniging kunnen getuigd worden, wat van de FranJche met betrekking tot de cercles professionnelles gezegd wordt, nl. dat deze hare groote volmaaktheid aan de laatste te danken heeft. Uitspraken in strafzaken van den 2 Maart 1882. C. B., te Druncn, herijk, boete f 0.50 of 1 dag gevangenisstraf. Aji''- 2' j' v" K-' beideil te Vlijmen, diefstal, onuer verzachtende omstandigheden ieder tot f 0.50 ooete of 1 dag o-ev vr JVr'.V 2', A-°M.'de V.. beiden te Vlijmen, diefstal, onder verzachtende omstandig heden ieder tot f 0.5Ö boete of 1 dag gev. J. v. E., te Vlijmen, voerwezen, boete f0,50 ot 1 dag gev. H. v. d. L te Vlijmen, diefstal, 2 dagen gevangenisstraf. roi' F'i d! H'J te LoonoPzand» jachtdilect, JU boete ot 5 dagen gevangenisstraf met verbeurdverklaring van den wildstrik. f fKnV'M"i tG Waalwijk, herijk, boete van f 0.50 of 1 dag gev. J. E. ta Vlijmenopenbare dronkenschap tot 2 dagen gev. r T. v. E., te Vlijmen, dito, boete f 0.50 of 1 dag. B K„ te Nieuwkuik, dito boete f2 of 2 dag W v 7 W. v. Z., te Vlijmen, W, v. H., te Vlijmen, L. v. B., te Vlijmen, W. v. G., te Waalwijk, J. M., te Sprang, J.H. T. v.d.M. J. v. H., te Vlijmen, F. v. O., te Vlijmen, J. V., te Vlijmen, Allen in de kosten u ii ii ii ii f2 ii 2 f2 2 f2 2 f2 „2 f2 „2 f2 „2 f2 2 f2 „2 f2 2 va^fLöTtot f BoterAan°evoerd 1033 kilo. van'1 f 5a«irt' Bi°ter" Aaneevoerd 2180 kilo van 11,40 a. fl,81. Eieren f 3Va ct. per stnk Heden overleed, te Amsterdam, nai eene hevige ongesteldheid, onze veel j geliefde oudste zoonJACOB, in den ouderdom van vijftién jaren. J. BACHIENE. C. W. BACHIENE- Van dkn Boogaart._ Besoijen, 27 Febr. 1882. DE NOTARIS te Waalwijk, zal, ten verzoeke van CORN AN BROEKHOVEN te Loonopzand, op Maandag 13 Maart 1882,' VEILEN en den 27 Maart daarna, FINAAL VERKOOPEN: telkens des avonds 6 ure, ter herberge van P. Van Es, in het Loonshoekje: Onder de Gemeente Loonopzand.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2