Nummer 21. Zondag 12 Maart 1882. 5e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. A A "buitenland. Bekendmaking. Belgie. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Gemeenteraad van Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag ïin Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal ter plaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aangenomen door het advertentie, bureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per reg. Burgemeester en wethouders van Waalwijk, Gelet op art. 10 en 35 der kieswet. Brengen ter openbare kennis dat de herziene lijsten der kiezers van leden voor de tweede kamer der staten generaalder provinciale staten en van den gemeenteraad ter gewone plaatste aangeplakt, en gedurende veertien dagen op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn neder- gelegd. Waalwijk, 7 Maart 1882. Burgemeester en wethouders voornoemd, De Secretaris, VAN DER KLOKKEN. F. W. VAN LIEMPT. De Burgemeester van Waalwijk herinnert bij deze de geestelijken en bedienaren van den gods dienst zoomede de studenten in de godgeleerd heid tot deze gemeente behoorende, die als dienst plichtig voor de militie zijn of zullen worden aangewezen en daarbij moeten worden ingelijfd, of die daarbij reeds ingelijfd zijn en verlangen om van den werkelijken dienst te worden ont heven, dat de daartoe strekkende aanvragen met het gevorderd bewijsstuk vóór den 1 April a. s., bij mij Burgemeester moeten worden ingediend. Waalwijk10 Maart 1882. De Burgemeester voo.inoemd VAN DER KLOKKEN. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk brengen ter kennis van de lotelingen der natio- nole militie dezer gemeente, dat zij, die verlan gen bij de zeemilitie te dienenzich daartoe vóór den 1 April aanst. bij lien behooren aan te mélden. Waalwijk 10 Maart 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKENBurgemeester. F. W. VAN LIEMPT, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk gelet op artikel 81 der wet op het lager onder wijs van den 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127); brengen ter algemeene kennis dat de staat, vermeldende de namen der kinderen in deze ge meente boven de zes of beneden de twaalf jaren, die noch de openbare noch de bijzondere scholen, waar lager onderwijs wordt gegevenbezoeken door hen is opgemaakt en van af heden voor een ieder ter inzage op de gemeente-secretarie is nedergelegd. Waalwijk10 Maart 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKEN, Burgemeester. F. W. VAN LIEMPTSecretaris. OPENBARE VERGADERING van Donderdag 7 Maart nam, 6 uur, Afwezig de leden Vqn Es, Van BaalVan Iersel en Quirijns. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige openbare vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Hierna worden de deuren gesloten. Na heropening der deuren stelt de voorzitter voor het geheim op te heffen omtrent het ver handelde in deze en de vorige vergadering met gesloten deuren waartoe bij acclamatie wordt besloten. De Voorzitter brengt in behandeling het adres van den heer Van Lieshout, dat in de vorige vergadering was aangehouden. Hij verklaart niet in de gelegenheid geweest te zijn zich per soonlijk op de hoogte van den toestand te stellen. De heeren Zijlmans en Van Heijst hebben de zaak wel onderzocht. De laatste zegt dat er zijn 150 hoornen, die door hunne schaduw na deel aan de vruchten kunnen toebrengen die boomen groeien zeer slecht en zullen waarschijn lijk niet meer dan f 180 waard zijn hij zou er voor zijn de boomen te verkoopen. Ilet land van de heeren Timmermans verkeert in hetzelfde gevalook daar zou hij de boomen laten rooieD. De Voorzitter was van plan om een deskun dige te raadplegen als de raad echter algemeen van oordeei is dat verkoopen het best is, kan hij zich daarmede goed vereenigen. Hierna werd bij acclamatie besloten te gele- genertijd de boomen in de Putsteeg te verkoo pen, vanaf de 2e Zeine tot aan den Meerdijk, onder voorwaarde dat zij voor 1 Juni moeten geruimd zijn. Ingekomen een verzoekschrift van de weduwe Nieuwer, hu ij zen verzoekende ontheffing van haren aanslag in den hoofdelijken omslag. Dit adres is ingekomen na het verstrijken van den gestelden termijn. Op voorstel van den Voorzitter wordt bij acclamatie besloten het verzoek te wijzen van de hand. De heer Van Heijst geeft verslag van zijne bemoeiingen in zake den weg door de Putsteeg en de onderhandelingen met Verhoeven omtrent de brug te Gansoijen. Hieruit bleek dat Verhoeven aanvankelijk niet wilde toestemmen om het tarief voor inwoners van Drongelen tot op de helft te verlagen. De burgemeester Boll hield vol dat dit zelfs niet mocht, daar het tarief vroeger bij contract was vastgesteld. Op aanraden van Dr. Van Heijst heeft Verhoeven toegegeven, en is deze moeie- lijkheid weder uit den weg geruimd. De Oude Waag had vroeger f 200 toegezegd voor ver betering van den weg. Houdt die nu woord, dan kan direct begonnen worden. De Voorzitter vindt het tarief van de brug te Gansoijen veel te hoog hij begrijpt niet waarom hetzelve voor Drongelen' verlaagd zou worden en niet voor eene aangrenzende gemeente. Hierna ontstaat eene saraenspreking over het tarief van de brug te Gansoijen en van die te Doeveren, waaruit zou zijn op tc maken, dat die tarieven tenminste zeer verschillend worden geheven. De heer Timmermans meent verstaan te heb ben dat de zaak door den heer Van Heijst behandeld was, zooals hem verzocht was, >maar zonder resultaat. De gemeente heeft t 150 toe gezegd voor het in orde maken van den weg tot aan de brug, de buitenpolder een zelfde som. Hij heeft niet gehoord dat de zaak is afgespron gen. Bij eene zoo gewichtige zaak als deze waarvan door alle leden het nut erkend wordt, bij eene zoo belangrijke zaak als een verbeterde toegang naar het Overlandmoet men alle middelen aanwenden om het gewenschte doel te bereiken. De raad kan hiertoe niet veel doen, maar het dag. bestuur kan nuttig werkzaam zijn lo. door zich te verzekeren omtrent de plannen van Verhoeven, voor 't geval dat de weg tot stand komt. De heer Van Heijst zegt dat Verhoeven in dat geval zal toestemmen in verlaging van het tarief. De heer Timmermans vervolgt van Verhoeven is dus iets gedaan te krijgen. Uit de discussie is genoegzaam gebleken, dat de raadsleden niet op de hoogte zijn van het tariefhet dag. be stuur zou dus 2o. zich op de hoogte moeten stellen van dat tariefis het te hoog dan zou het wellicht verlaagd kunnen worden. 3o. Zou hij burg. en weth. verzoeken aan dien weg alles te doen wat de raad sinds jan n verlangtden weg namelijk in behoorlijken staat brengen, zoodat iedereen er even gaarne gebruik van maakt als van de wegen te Besoijen en Baardwijk dit zeker is de taak van burgem. en weth. daar deze weg bepaald is een intercom munale weg, daar hij de gemeenschap daarstelt tusschen onze gemeente en de dorpen over het Maasje gelegen. De weg is in onderhoud bij gemeente en buitenpolder beiden hebben belar.g bij goed onderhoud en is de weg in goeden staat dan is er reden voor de overzijde tot te gemoetkoming. De Voorzitter antwoordt, dat tot nu toe de weg niet in beheer is geweest bij het gemeente bestuur feitelijk was het aan het polderbestuur opgedragen. Verleden jaar nog heeft het ge meentebestuur pogingen aangewend om het onder houd in het openbaar aan te besteden, maar daarvan is niets gekomen. Spreker is niet goed op de hoogte van den toestand. Dikwijls is aangedrongen op goed onderhoud, maar altijd stuitte spreker, naar hij veronderstelt, op een bepaald feit hij weet niet of de buitenpolder recht keef op het beheer. Wat het tarief betreft, dit beschouwt de voor zitter niet tot de taak van het dag. best. te be hooren liever zag hij dr. Van Heijst belast met de verdere behandeling dezer zaak hij is ge- stooten op het tarief, omdat hij daarover dik wijls heeft hooren klagen of het tarief op een wettige overeenkomst berust of slechts eene convenance is, is hem onbekendis dit het laatste, dan behoort er niet in te worden be rust. De heer Van Riel gelooft dat het niet de be doeling van den heer Timmermans was speciaal te wijzen op het tarief, maar wel op het groot belang voor de gemeente dat de weg goed onderhouden wordt. De Voorzitter gelooft niet dat er een over eenkomst bestaat omtrent het beheer. De heer Timmermans is van oordeel, dat bij gebreke van een speciale overeenkomst omtrent liet beheer de gemeente en de polder beiden er toe zijn gehouden. De Voorzitter is het hiermede niet geheel eens; er diende één beheerder te zijn. De heer Zijlmans constateert dat van af den dwarssloot tot aan het Oude Maasje thans geen weg bestaat, omdat er, door het ontbreken van een brug, geen communicatie is ook difficuleert de gemeente telkens over de hooge kosten. De Voorzitter antwoordt dat het gemeente bestuur nog \erleden jaar schriftelijk over dien weg heeft onderhandeld altijd is hij, voorzitter, gestooten op den post van f2.50 per dag voor een wegwerker. De heeren Van Heijst en Zijlmans betwijfelen dit laatste. De heer Van llcijst zet nogmaals den stand der onderhandelingen betreffende den weg en de brug uiteen. Hij zou het doelmatig vinden dat de leden van den gemeenteraad of eene commissie uit denzelven met het bestuur van den buitenpolder bijeenkwamen - dan kon men zich wellicht verstaan over een goed onderhoud van den weg. De Voorzitter antwoordt dat zij zullen komen als zij door het polderbestuur worden gevraagd. De heer Van der Heijden vindt het idéé van den voorzitier goedom Van Heijst met de verdere behandeling dier zaak te belasten. De Voorzitter is er tc meer voor omdat hij zelf dikwijls gestooten is op den onwil van Verhoeven. Alsnu wordt bij acclamatie besloten den heer Van Heijst te belasten met de verdere onder handelingen omtrent de weg in de Putsteeg en de brug te Gansoijen, met recht van assumptie van een lid van den gemeenteraad. De heer Van Heijst zegt dat het goed zou zijn dat de raad in overleg trad met het pol derbestuur. De heer Timmermans neemt hiervan acte. De Voorzitter merkt op dat de heer Van Heijst, als met de behandeling der zaak belast, het recht heeft om den gemeenteraad en het polderbestuur tot eene bijeenkomst uit te noodigen. De heer van Riel vraagtmet het oog op het seizoen of de door den raad verwachte inlichlingeu omtrent de werken tot verbetering der haven spoedig zullen gegeven worden. Als er nog lang mede gewacht wordtzou de haven in de maanden Augustus en September gesloten zijn en dit zou voor den handel in 't algemeen maar voor den aanvoer van schors in 't bijzonder hoogst storend zijn hij vraagt of er reeds des kundigen geraadpleegd zijn daar het nu tijd is van aanbesteden. De voorzitter antwoordt dat er geen deskun digen zijn geraadpleegd omdat de begrooting nog niet is goedgekeurd. Verleden week heeft hij met den wethouder van Es alles nauwkeurig nagegaan wat de verbetering der haven betreft en toen is het tusschen hen tot een besluit ge komen over deze zaak. De heer van Riel zou het jammer vinden dat geen voorbcjeidende werkzaamheden zouden kun nen geschieden zoolang de begrooting niet is goedgekeurdop die wijze zou alles achterwege moeten blijven, ged. st. hebben op dien post geen aanmerkingen gemaakthij zou aandringen op bespoediging. De voorzitter antwoordt dat men dit niet van het gemeentebestuui kan vergen; ged. st' hebben alleen toegestaan de helft der uitgetrokken som men te besteden. De heer van Riel gelooft niet dat ged. st. zoo onbillijk zullen zijn om een enkelen post de heele begr. af te keuren. De voorzitter antwoordt dat dit meer ge beurd is. De heer Timmermans zal hierover niet mede twisten. Hij sluit zich echter aan bij den alge- meenen wenschdat B. en W. zoo spoedig mogelijk aan den raad de noodige inlichtingen zulleD verschaffen. De voorzitter zal de noodige stappen doen zoodra de begrooting is goedgekeurd voor dien tijd echter zal hij niets doen. De heer van Riel betreurt dit ten zeerste verondersteld dat de begr. nu nog eens 3 maan den weg bleefen dan B. en W. nog een maand besteedden om inlichtingen in te winnen dan kon er van de verbetering der haven dit jaar weer niets komen. Dit zou jammer zijn en hij zou aandringen op vlugge behandeling der begr. bij ged. staten. Spreker wijst op Tilburg, waar de gemeenteraad bij den koning in beroep is gekomen tegenover ged. st. omtrent de begr. Volgens het systeem van den voorzitter zou daar dus niets gedaan mogen worden het tegendeel is waar men werkt er gerust door aan alle gemeentewerken. Dc voorzitter geeft zijne verwondering te kennen dat men het dag. best. zoo lastig valt over de verbetering der haven daar het reeds verleden jaar over deze zaak heeft gesproken en er het iniatief toe heeft genomen door een post op de begrooting uit te trekken. Nu echter zijn zijn haudeu gebonden. De heer van Riel drukt zijne verwondering uit dat het dag. best. r.iet reeds langs de noodige inlichtingen heeft ingenomenals het waar is dat het er zoo op staat deze verbetering spoedig tot stand te brengen. Verschillende leden geven teekenen van in stemming met het door den heer v.Riel gesprokene. De voorzitter sluit de vergadering. Leon Peltzeralias Henry Vaughan de moordenaar van den Antwerpschen advocaat Bernayis zooals wij reeds in ons vorig num mer melddenDinsdag aan het spoorwegsta tion te Keulen gevangen genomen. Er be vonden zich in die stad reeds sedert eenige dagen een paar Belgische politiebeambtenomdat de justitie zoo goed als zeker was dat hij zich daar of in den omtrek ophield. Toen deze beambten aan het spoorwegstation onderzuek naar hem dedenverklaarden een kellner van de restauratie en een werkman bij het zien van van Peltzer's photographie, dat hij aan het sta tion was geweest. Dinsdagmiddag kwam hij weer aan het station en vroeg naar een depêche die voor hem ge komen moest zijn. Hij had sedert zijn eerste bezoek aan het station zija baard afgeschoren maar werd toch onmiddellijk herkend. Men verzocht hem een oogenblik te wachten, tot de depêche van het telegraafkantoor gehaald zon zijn en zond inmiddels een boodschap naar de politie. Peltzei scheen kwaad vermoeden te krijgenverzekerdedat hij de depêche zelf zou halensnelde heenen stapte in een wag gon van een gereedstaanden trein naar Bonn. Maar de kellner liep hem na, zag hem in stappen en riep de Brusselsche politie-beambten er bijdie inmiddels waren aangekomen en Peltzer in hechtenis namen. Hij heeft onmiddellijk bekend, dat hij Bernay gedood heeftmaar houdt vol dat hetzooals hij ook in zijn brieven schreef, bij ongeluk geschied isterwijl hij hem een pistool liet zien. Dinsdagavond is hij te Brussel aangekomen en onder een sterk geleide van politieagenten naar het gerechtshof gebracht, waar hij terstond in verhoor werd genomen. Formaliteiten omtrent zijn uitlevering werden onnoodig geachtdaar hij zelf zich bereid verklaarde, naar Belgie te

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 1