Erankrijk. Engeland. Zwitserland. Oostenrijk. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND^ Burgerlijke Stand. UITVOERINGEN^ gaan. De spoortrein waarin hij zich bevond hield stil bij de Rue Rogier, waar verscheidene rijtuigen den gevangene opwachtten. Men had dien maatregel genomen om zooveel mogelijk opzien te vermijden en de groote menigte, die zich bij het station du Nord verzameld had wachtte dan ook te vergeefs. Maar ondanks die voorzorg was er toch bij de Rue Rogier nog een talrijke menigte aanwezig, die den moordenaar met smadelijke kreten begroette. Omtrent de inhechtenisneming van ArmandPelt- zer verhalen de Brusselsche bladendat hij zichzelven verraden heeft bij Dr. Laviséeen oud vriend van zijne familie die van de on schuld der Peltzers overtuigd wasen in de laatste dagen verscheidene brieven en telegram men voor hem bezorgd had. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 1 uur kwam Armand herig ontdaan ten huize van den ge neesheer eh vroeg „Kan ik op u rekenen „Als het een eerlijke zaak geldt" antwoordde de dokter, ongerust. „Kort en goed, kan ik op u rekenen Neenik moet eerst weten „Leon komt van nacht te vier uur uit Weenen." „Welnu des te beter ge verwacht hem immers om zich te rechtvaardigen?" „Neen neen," zei Armand „Leon is gek hij heeft een telegram verkeerd begrepen. Ik zal hem afhalen en gij moet hem morgen den geheelen dag verbergen. Dat werd door Dr. Lavisé ten stelligste ge weigerd Armand ging heen, en den volgenden morgen gaf de geneesheer der politie kennis van het gebeurde. Het gevolg wasdat Armand dien middag en een paar uren later zijn broeder James in hechtenis genomen werd. Laatstge noemde werd echter weldra weder ontslagen. Vermoedelijk is Leon nog tijdig door zijn broeder gewaarschuwd, en dienzelfden nacht weer uit Brussel vertrokken. Mevrouw Peltzer, de moeder der gevangenen, die van niets wetende te Brussel kwam, hoorde daar op straat roepen met het bericht der gevangenneming van de gebroeders Peltzer en kreeg, toen zij ontsteld ten huize van Dr. Lavisé aankwam waar zij de toedracht der zaak ver nam een hevige zenuwtoeval. Toen zij echter na eenigen tijd weer tot zichzelve kwam, reikte zij den den dokter de hand en zeideharts tochtelijk weenende „gij hebt uw plicht ge daan." Armand Pelzerde medeplichtige, en volgens velen de voornaamste schuldige, heeft zich, na het bekend worden van den moordmet onge'oofelijke onbeschaamdheid gedragen. Hij vertoonde zich in gezelschappen nam ijverig deel aan de gesprekken over de misdaad en haalde zelfs den procureur des konings, toen deze voor het onderzoek van de zaak naar Brus sel was geweest, bij zijn terugkeer te Antwerpen aan het spoorwegstation af, om gezamenlijk met hem in een restaurant het middagmaal te ge bruiken. Er loopen geruchten dat in de afschuwelijke misdaad ook een vrouw betrokken zou zijn voor wier woning te Antwerpen dreigende volksop- loopen plaats hebben maar met zekerheid is daaromtzent nog niets bekend. Een toespeliug hierop vindt men in den Pré- curseurdie mededeelt dat onder de papieren van Armand Peltzer briefjès van de bank van leening zijn gevonden volgens welke geld is opeenomen op kostbare juweelen er» vrouwen sieraden welke herkend zijn door „eeu der naaste bloedverwanten van den vermoorde." Het blad spreekt alleen het gerucht tegen dat de arrestatie, waarvan iedereen den mond vol heeft reeds zou hebben plaats gehad maar duidelijk geeft het te verstaandat er nauwelijks meer aan kan getwijfeld worden dat de weduwe Ber- nays medeplichtig is aan den moord op haren echtgenoot gepleegd. Die moord werd zooals der justitie gebleken moet zijn, reeds sedert bijna twee jaren beraamd en voorbereid Het pistool, waarmede het ongelukkige slacht offer van dit afschuwelijk komplot gedood is was, evenals de andere vuurwapenen in het kabinetin de woning der Rue de la Loi ge vonden de eigendom van Armand Peltzer. Het moordtuig was een geschenk, dat hij voor eenige jaren als herinnering van een vriend te Parijs ontvangen had. Mevrouw Bernavs was vroeger verloofd ge weest met Leon Peltzer. De kamer besloot na levendig debat met 343 tegen 139 stemmen een voorstel in overweging te nemenstrekkende tot afschaffing van het concordaat. Uit naam der regeering verklaarde Freycinetdat zij den vorm van het voorstel voor het oogenblik daarlatende de behandeling niet wilde tegenhouden, daar zij het niet ondien stig acht over deze zaak een debat uit te lokken. Bisschop Freppel had het voorstel met nadruk bestreden als strijdig met het volkenrecht en de grondwet. De ministeraad heeft besloten dat de bijdragen van Tunis tot de oorlogskosten niet in de Fransche schatkist gestortmaar bewaard zullen worden in de schatkist van den beybij wien een agent van Frankrijk zal worden geplaatst. De Temps verneemt uit Tunis dat een afdeelir.g ruiterij uit Kairoean de moordenaars der zeven Europeanen heeft opgejaagd, verschei dene doodde en de overigen gevangen nam. De kamer heeft na een langdurige beraad slaging naar aanleiding van een interpellatie over de werkstakingen in het departement Gard een motiewaarbij de handelingen en verklaringen der regeering worden goedgekeurdaangenomen met 309 tegen 48 stemmen. In de Avenue St. Ouen te Parijsheeft ecu groote brand gewoed die in een kopersla- gerswerkplaats ontstond en zich door den hevigen wind aangewakkerd in een oogenblik aan een groote timmer- en andere werkplaatsen, alsmede aan verscheidene aangrenzende stallen meedeelde en zoo hevig werd dat de brandweer, die door gebrek aan water belemmerd werd niets anders doen kon dan haar zorgen aan de omliggende gebouwen te wijden. Van de 50 paarden die in de stallen stonden kwamen 10 om maar menschenlevens gingen er niet bij verloren Wel werden verscheidene personen gekwetst, waar onder twee zeer ernstig. De schade bedraagt 300.000 fr. De rechter bewilligde in Nederlands aanvraag om den oplichter Gantz uit te leverenmaar Gantz appelleert en betwist dat hij in Nederland terecht kan staan. Ia het noorden van Schotland heeft een sneeuwstorm (de eerste sneeuw die men daar had in dezen winter) groote schade aangerichtte.le- graafpulen omvergerukt en het verkeer tusschen vele plaatsen gestremd. Te Genève heerscht opschudding wegens het ontvluchten van den bekenden bankier Huth nadat hij de Caisse Hypothécaire voor eene be langrijke som had opgelicht. Er is bevel tot aanhouding tegen hem uitgevaardigd. Uit Weenen wordt gemeld dat de ontmoeting tusschen den keizer van Oostenrijk en den koning van Italië te Turijn in April zal plaats hebben. Te Krakau vielen botsingen voor tusschen de politie en de studenten. Mer. wisselde re volverschoten. Twee studenten en vier gendarmes werden doodgeschoten. De verheffing van Servië tot koninkrijk is lang en vaak een quaestie geweestmaar nu zal zij toch binnenkort een uitgemaakte zaak zijn. De Skouptchina heeft de proclamatie afgekondigd terwijl prins Milan zich aan den wil van zijn volk wil onderwerpen. In Oostenrijk heeft die verheffing een gunstig onthaal gevonden en wel omdat men hoopt dat Servië zich nu eenigszins van de panslavistische beweging zal afwendeu en zich wat dichter zal aanslniten bij de monarchie van Habsburg. Voor de overige mogendheden is men ook niet erg bevreesddat zij het met die verheffing niet eens zullen wezen. Italië en Oostenrijk hebben den nieuwbakken koning reeds erkend. De Times verneemt uit Konstantinopel dat in de regeeringskringen aldaar geloofd wordt(fat een Oostenrijksch-Russische oorlog ophanden is. In geval van oorlog zou een alliantie met Oostenrijk onvermijdelijk zijn waarvoor aan Turkije als belooning Bosnië en de Herzegowina zou worden teruggegeven. De regeering overweegt de oproeping der reserves. De Standard verneemt uit'Konstantinopel dat de sultan bevel gegeven heeft aar. Hobart Pacha om de oorlogsvloot gereed te maken voor alle gebeurlijkheden. Er zijn verscheidene nieuwe torpedobooten besteld. Opnieuw moeten te St. Petersburg nihilisten zijn gearresteerd in verband met de ontdekking van een complotten doel hebbende een spoor trein waarmee de keizer reizen zou, te vernielen door middel van helsche machinesin het hout verborgen waarmede de locomotief moest worden gestookt. Het plan om de Russische jodenquaestie op te lossen en aan de ellende der Israëlieten daar te lande een eind te maken door landver huizing naar Palastina of Amerika wordt nog steeds door den ontwerper Aschkinasinu ook in de Parijsche bladen druk besproken. Hij hoopt voor dat doel een kapitaal van fr. 300,000 bijeen te brengen. Intusschen heeft zich te Charkow een veree- niging met hetzelfde doel gevormd, en drie harer leden naar Pales'ina gezonden om zich op de hoogte te stellen van de toestanden aldaar. In Israëlie'ische kringen moeten die welwillende plannen echter met weinig instemming begroet worden. Het doodvonnis over de tien nihilisten in het groote proces te St. Petersburg uitgespro ken heeft te |Krakau aanleiding gegeven tot groote opgewondenheid ee ongeregeldheden. Er had een gevecht tusschen studenten en gerechts dienaars plaats waarin twee der jongelieden en vier politieagenten gedood werden. In het kantoor voor inkomende rechten te Moskau hebben de ambtenaren in een aantal hoedendoozen waarvan de adressanten niet te vinden waren en die niet werden afgehaald verscheidene hoeden gevonden met een dubbelen bol, waarin eene ontplofbare stof verborgen was, zoodat zij op den grond geworpendezelfde uitwerking zouden hebben als een bom. De politie heeft een onderzoek ingesteld maar tot nogtoe de eigenaars van deze gevaarlijke hoofd deksels niet kunnen ontdekken. Uit New-York wordt gemeld dat de com- misssie uit den Senaat eenstemmig de wets- voordracht tot het verleenen van concessie voor den Inter-oceanischen schepen-spoorweg heeft goedgekeurd. Het ontwerp is uitgegaan van den ingenier Eadden ontwerper van de indij- kieg van den Mississippi. Het beoogt het ver- vocen van geladen schepen per spoor over de landengte van Te'auantepec. De wetsvoordracht bepaalt dat de Unie gedurende vijftien jaren ecu dividend van zes percent garandeert op vijftig millioen dollars actienkapitaal waarvoor de oorlogsschepen der Unie gedurende honderd jaren vrijdom van transport moeten genieten terwijl Amerikaansche handelsschepen vijftig percent rabat genieten boven vreemde bodems. De ellendedoor de overstroomingen van den Mississippi veroorzaakt is zoo grootdat men opnieuw bij het congres komt aankloppen. Terstond is 100.000 doli. gevoteerd, maar reeds hebben de afgevaardigden der getroffen staten besloten een credietopening van 400.000 doll, te verzoeken. In Louisiana vooal is de nood hoog gestegen. In een der dijken zijn twee groote scheuren gekomen 30 voet breed, waar door 10 voet diepe waterstroomen golven die een wijde oppervlakte van suikerrietvelden over- stioomen. Men tracht ze met zand en hout te stoppen doch inmiddels is men beducht voor verdere doorbraken. De Morgan-spoorweg is voor een deel overstroomd. De schade aan de dij keu is zoo groot, dat een voorstel overwogen wordt om 1 millioen doll, aan het congres voor herstel der dijken te vragen. WAALWIJK. Door de harmonie l'Espérance zullen Zondag op de harmoniezaal bij A. N. Van Riel de vol gende stukken worden gerepeteerd 1. Ons genoegen, marsch. Kom 2. Heimliche Liebe, Gavotte. J. Resch. 4. Souvenir de Naraur. Korn BXKCXm I«P WMM—BtMW—B— y Waalwijk, 11 Maart 1882 In de N. R. Ct. van verleden Donderdag komt een bericht voor uit Waalwijk, dat-, op zijn zachtst genomen een zeer onjuiste voorstelling geelt van het verhandelde in de laatste vergade ring van den gemeenteraad. Wij begrijpen niet dat er lieden zijn die er belang bij hebben of er genoegen in vinder, de zaken gansch verkeerd voor te stellen; zij zullen daarmede zeker het blad geen dienst doen, waar aan zij hunne onware berichten toezenden. Voor het overige verwijzen wij onze lezers naar het in dit nummer voorkomende verslag waarin al het gesprokene zooveel mogelijk woor delijk is weergegeven. Door den raad dezer gemeente is besloten, op overeengekomen conditiën aan te koopen van den heer Drossaertste 's Gravenhage een perceel land gelegen aan de haven alhierten noorden van de remise var. de Noordbrabantsche stoomtramwegmaatschappij. De goedkeuring van heeren ged. st. op de beg rooting der gemeente Waalwijk voor den dienst van 1882 is Donderdag ingekomen. Verleden Donderdag had op de tramlijn TilburgWaalv ijk een ongeluk plaats De wegwerker J. Kennekens was met trein no 2 naar Loonopzand vertrokken, om daar het water-reservoir vol te pompen en daarna met trein no 1 terug te keeren naar de ploeg die aan de lijn werkzaam was tusschen de herberg „het Haasje" en den Heikantschen molen. Bij vertrek uit Loonopzand verzocht genoemde Ken nekens den machinist van trein no 1, Engelaar, op die hoogte te stoppen opdat hij zou kunnen afstappen. Op ongeveer 50 a 60 meter van de aangeduide plaats gekomen sloot de machinist den stoomtoevoer af en hield de hand aan het remtoestel. Kennekens bovond zich op het balcon van de 2e klassetoen de snelheid van den trein verminderde ging hij op de trede staan en sprong cr af, hij hield met eene hand het rijtuig vast en bleef medeloopeu. Daar de grond langs de rails was opgegraven struikelde hij en kwam met het linkerbeen onder het wiel van den geladen goederen wagen. Op hel gescheeuw van de wegwerkers stond de tram onmiddellijk stil 10 a 15 meter voor de plaats waar zich de arbeiders bevonden. De machinist sprong on middellijk van de machine en haalde den onge lukkige deerlijk verminkt onder den wagen uit. De man werd eerst naar zijn woning gebracht en daar door Dr. van Erven Dorensdie dade lijk door den chef van het materieel der maat schappij gewaarschuwd wasonderzocht, en ver volgens naar het gasthuis vervoerdwaar hij des avonds ten zeven ure overleed. Het 35e landhuishoudkundig congres, dat van 19 tot 22 Juni a. s. te Wageningen zou gehouden worden is thans bepaald van 26 tot 29 Juni, omdat 19 tot 22 juist samenvalt met de bekende Beusichemsche paardenmarkt. Meer en meer begint men de aandacht te vestigen op het gebruiken van rivieren als be weegkracht tot opwekken van electriciteit voor verlichting en andere doeleinden. Het gemeente bestuur van St. Etienne (Frankrijk) heeft be sloten de rivier Turens, die door de stad stroomt, tot dat doel dienstbaar te maken. Men zal daardoor een werking van 200 paardekrachten verkrijgen die voldoende is om 300 a 350 greote electrische lampen te voorzien en daarmee de geheele stad te verlichten. Te Genève wil men de Rhone voor hetzelfde doel gebruiken. In Brazilië heeft men een dergelijk plan. Men wil de rivieren in het zuiden des lands gebrui ken tot opwekking tan electriciteitom door die beweegkracht tegemoet te komen aan de bezwaren welke daar de terrasvormige grond voor spoorwegen oplevert. Ook van het gebruiken van de Niagara tot zulke doeleinden was, zooals men weet, reeds sedert lang sprake. Er worden nu sinds eeni gen tijd drie schroefwaterraden door gedreven die 1.22 meter in doorsnede zijn. Het water wordt er in pijpen van 2,13 meter heen geleid. Maar dat is voor den rcusachtigeu valwiens vermogen men op 3 millioen paardekrachten schatslechts kinderspel. Voorts gebruikt men in de Vereenigden Staten nog de volgende ri vieren als drijfkracht de Passaic bij Paterson met 1900 paardekrachten 'de Merromac bij Lowell, met 10.000 de Mohawk, bij Cohoes met 14,000de Connecticut bij Hadley met 17,000; de Androscoggin, bij Lewistonmet 11,000 de Housatonic bij den Cauaanval met 15,000; de Oswego bij Oswego, met 4000 Dat is te zamen 72,000 paardekrachten. Wederom hebben Maandag in de gemeente Meersen namelijk te Rot hum twee branden plaats gehad. Hun aantal kli -t daardoor tot zeven binnen den tijd van negen dagen. Dat hier aan kwaadwilligheid moet gedacht worden, wordt algemeen geloofd. Nochtans is het tot heden der justitie niet mogen gelukken de da ders op te sporen. Door de politie te Roermond werd jl. Zon dagnacht aangehouden en ia arrest gesteld wegens openbare dronkenschapde gemeente- velpwachter van het naburige dorp Maasniel. Naar men verneemtheeft hij reeds zijn ont slag als veldwachter aangevraagd. Wederom hebben in het arrondissement Maas tricht twee branden gewoed, en wel te Neerbeek, waar die huizen en ettelijke schuren en stallen een prooi der vlammen werden. Van het afge brande is slechts een gedeelte verzekerd. De oorzaak is onbekend doch wordt aan kwaad willigheid toegeschreven. Een gedeelte der werklieden aan den spoorweg ZaandamHoorn heeft jl. Maandag het werk gestaakt en nogal eenig rumoer ver oorzaakt. De politie slaagde er in de ongere geldheden te bedwingen en de meeste polder gasten hebben den volgenden dag voor het oude loon het werk weder opgevat. Slechts enkelen van hen hebben zich niet daarin willen schikken en zijn naar elders vertrokken. Een 60-tal personen uit de omstreken van Veghel, Erp, Boekei, Uden enz. vertrekken over Rotterdam naar Amerika. Te Tilburg zijn 2 vechtersbazen gearres teerd die niet alleen zich tegen de politie verzetten maar ook aan eenige agenten met een stok eene ongemakkelijke dracht slagen toe brachten. In een herberg te Roosendaal kreeg een timmermansknecht met een zijner kameraden twistdie zoo hoog liepdat hij den~ander met een mes eene belangrijke snede en twee steken aan het hoofd toeurachtzoodat deze niet buiten gevaar is. De dader is in verzekerde bewaring genomen. /^Vergadering der kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk op 0 Maart 1882. Tegenwoordig alle leden De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen a. Eene missive van den hoog edel gestr. heer commissaris des konings in Noordbrabant in deto 7 Februaridaarbij mededeelende dat van Mei tot October 1883 te Amsterdam eene internationale koloniale en uitvoerhandel tentoon stelling zal gehouden worden, met verzoek aan onze kamer om een of twee leden uit haar midden te willen benoemen om als lid eener voor die tentoonstelling door zijn H. Ed. gestr. samen te stellen commissie in deze provincie op te treden. Benoemd als zoodanig de heeren J. B. Tim mermans Wz. en S. Fano. b. Een schrijven van het gemeentebestuur van Waalwijk dd. 27 Februari 11., met overlegging van een adres der ondernemers van de nieuwe vaart WaalwijkRotterdam in vereeniging met de Noordbrabantsche tramwegmaatschappij advies op dat adres vragende en benoeming eener commissie uit de kamer, om met het gemeente bestuur te bespreken het verzoek van genoemde ondernemers om het havengeld te verminderen. Is besloten ter zake eene commissie te benoe men om met het gemeentebestuur nader te confereeren. c. Afschrift van een adres van fabrikanten te Aalte.n aan de tweede kamer der staten gene raal waarbij wordt aangedrongen op herstel der differentiaële rechten in Ned. Indië en op de verhooging van het tarief van invoerrechten in Nederland. Na eenige gedachtenwisseling aai gehouden. d. Het verslag der kamer van koophandel er» fabrieken te Gorinchem over 1881 en diverse minder belangrijke stukken. Aangenomen Voor kennisgeving. Van 3 tot en met 10 Maart 1882 WAALWIJK. Bevallen: Johanna Maria Obbens, geb. Van Ree, d. Hendrika Kleijsen geb. Vanu Delft, d. Henriette Verwiel, geb. Van Mierop, z. Overleden Cornelia Alphonsina de Leeuw, 6 m. Martinus van der Geld, 6 w. Joh. van Wijck, echtg. van Cornelia van Bijnen, wed van Cath. Dingemans, 53 j. Leonardus Meijers, 5 m. Theod. Maria van de Goor, echtgen. van Adrianus Ver- wiel, 75 j. Een levenloos aangegeven kind.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2