binnenland! Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Busland. Amerika. gehuldigd worden bij de samenstelling der be- grootings-commissie. Te Parijs wordt natuurlijk druk gesproken over een mogelijken oorlog tusschen de Slaven en Germanen. Men vleit zich hier met de ge dachte dat Duitschland om de neutraliteit van Frankrijk te verzekereneen gedeelte van het geannexeerde rijksland, bij voorbeeld Lotharingen zal willen teruggeven. De moordaanslagen in spoortreinen beginnen aan de orde van den dag te komen. Zoo trachtte niet ver van Tarascon iemand zijn medereiziger met een pistool te dooden de aangevallene die blijkbaar geen held was, bood den misdadiger tweehonderd vijftig francs aan indien hij hem liet leven. Het eerste gedeelte viel in den smaak van den schelm hij nam het geld aan maar loste toen toch een schotdat den aangevallene ernstig verwondde. Daarna verdween de mis dadiger uit den coupé en is niet teruggevonden. Een niet onbelangrijke schat is dezer dagen gevonden in een huis te Dyoudat eenige herstellingen onderging. In een aarden pot werden driehonderd duizend francs in goud ge vonden met de beeltenis van Lodewijk den zes tiende. Een aardig buitenkansje voor den eigenaar van het perceel. Aan den Temps wordt uit Tunis gemeld, dat de stoutheid der rooverbenden er met den dag toeneemt. Beduïnen hebben zelfs aan de poort van Tunis eene kleine karavaan geplunderd. Naar den kant van Djedeida zijn douars door Beduïnen uitgeschud. Niet enkel dat er een gendarmedienst op het platteland dringend noodig is, zegt de berichtgever, ook in de stad Tunis vereischt de politie dringend verbetering. Dezelfde correspondent meldt dat de volgelingen van Ali-ben-Khalifa naar Tripoli komen om er openlijk allerlei dieren te verkoopendie aan de Tuniseesche stammen behooren zelfs dieren die de eigendom zijn van den bey van Tunis. Tripoli is opgevuld met Tuniseesche uitgewekeneu, wier aanvoerders openlijk zeggen dat zij slechts op een bevel van den sultan wachten om met de Turksche troepen tegen de Franschen op te rukken. Aan den ingang der haven te Tripoli is eene nieuwe batterij opgericht. Dit had plaats met groote plechtigheid. De packa en de overheid waren er bij tegenwoordig. De wensch is uitgesproken dat de kanonnen de Giaours in 't algemeen en de Franschen in 't bijzonder mogen verpletteren. Door de Parijsche politie is dezer dagen de hand gelegd op een bijzonder onbeschaamden dief, die uit verscheidene winkels parapluies stal om ze na een paar dagen terug te brengen in het magazijn waar hij ze gestolen had, onder voorwendsel dat whet gekochte hem niet beviel," en zich den prijs die op het etiquette vermeld stondterug te laten betalen. Hij heeft op die wijze twaalf winkeliers op gelicht totdat hij eindelijk betrapt en in ver zekerde bewaring genomen genomen werd. Men vond op zijn kamer een aantal andere gestolen voorwerpen. Hij is een Zwitser vau geboorte en geeft voorde diefstallen gepleegd te hebben ten einde reisgeld te bekomen om naar zijn vaderland terug te keeren waar hij een winkel wilde opzetten. De schouwburgzaal van het glazen paleis te Marseille is door brand vernield. De brand barstte uit omstreeks één ure 's nachts. Zeker aantal artisten waren nog in hunne loges om hun kostuum af te leggen. Zij hadden nauwelijks den tijd om te ontkomen want de branddie OLtstaan was onder het looneelhad al spoedig eene schrikbarende ver houding aangenomen. De örandweer was spoedig op de plaats. Te V-/s ure stond het geheele gebouw in vlam. Het dak stortte in en sleepte in zijn val breede zijden van de muren mee. Een koffiehuis naast den schouwburg is almede geheel vernield. Te 21/3 ure was men de vlammen meester. Eén persoon is deerlijk ge kwetst. Het is een jongman van 22 jaar. Hij klom naast de brandweermannen naar boven verloor het evenwicht en stortte naar beneden. Men hoopt hem echter in het leven te behouden. Het glazen paleis heeft 600,000 fr. gekost Het is thans een puinhoop. Te Lyon heeft de politie een groote bende van valsche munsters ontdekt. Uit Durban wordt gemeld, dat ernstige on lusten zijn uitgebroken aan de zuid-westelijke grens van de Transvaaldie zich nog steeds uitbreiden. De berichten daaromtrent evenwel, dus wordt verder in deze mededeeling gezegd, bepalen zich tot nu toe tot algemeenheden. Aau the Times wordt dienaangaande uit Durban geschreven, dat de berichten tegenstrijdig luiden, maar zooveel schijnt zeker, zegt de be richtgever, dat voortdurend gevechten plaats hebben tusschen de Boeren en de inboorlingen. Voor eenige dagen drongen een aantal gewapende en vermomde personen in bet huis van den pachter Connell te Knockawana. De vrouw van den pachter, die de indringers wilde tegenhouden, kreeg oen paar schoten door de beenen en ook de man onderging hetzelfde lot, nadat men hem uit zijn bed had gesleurd. De gewonden verkeeren beiden in levensgevaar. Connell werd verdacht de politie inlichtingen te hebben gegeven omtrent verdachte personen, van daar die wreede mishandeling. Keizer Wilhelm schijnt in den laatsten tijd bijzonder aan vallen onderhevig te zijn. Voor eenigen tijd maakte hij een buiteling in net paleis en nu weder bij het uitgaan der kunst academie. Gelukkig is ook deze val niet van een ernstigea aard. De keizer heeft een dag zijn kamer gehouden, omdat hij enkele schrammen aan het been en den arm heeft gekregen. Door Windhorst is bij den Pruisischen landdag een voorstel ingediend, om straffeloos heid te verzekeren aan de priesters, die in strijd met de Meiwettea sacramenten toedienen of de mis lezen. De forfschrittpartij wil dit voorsta onder zeker voorbehoud steunen, de conserva tieven zijn er bepaald tegen. Zaterdag is te Dahlerbrück, in Pruisen een kruithuis in de lucht gevlogen. De over dekking, die op den spoorweg was gemaakt om het overvliegen vau vonken der locomotief naai die fabriek te beletten, is vernield. Dit gedeelte spoorweg was daardoor onbruikbaar. De treic naar Hagen bleef in een tunnel naast de over dekking steken. Daar het 's avonds 10 uur er stikdonker was, hadden de reizigers veel moeit! om uit den tunnel te komen. Toen zij bij de vernielde overdekking waren gekomen, vlogea er nog tweo buskruitbewaarplaatsen in de luch., tengevolge waarvan alle reizigers tegen den groni sloegen. Gelukkig is niemand ernstig gekwetst geworden. Ta Bern is eene misdaad gepleegd onder nagenoeg dezelfde omstandigheden als de Kaag- sche moord op den kleinen Marius Boogaard. Een zevenjarig kuaapje is door een jonge hem onbekende kindermeid in een rijtuig van school gehaald en verdwenen, 's Avonds ontving de vader een brief, door een kruier gebracht waarin hem bevolen werd op een bepaalde plaats in een naburig bosch een som van 50,000 fr. neer te leggen, onder bedreiging dat hij zijn kind niet levend zou terugzien, ingeval hij weigerde. De kruier en de koetsier zijn in hechtenis genomen; maar zij kunnen geen inlichtingen geven, dan dat de meid met het knaapje op een uur afstand van de stad uit het rijtuig is gestapt en heengegaan. De politie heeft onmid dellijk een onderzoek ingesteld eu hoopt de daders weldra op het spoor te zijn. Ondertus- schen verkeeren de ouders vau het knaapje in ontzettende ongerustheid. Ondanks alle tegenspraak blijft men toch gelooven, dat Oostenrijk genegen is om Bosnië en Herzegowina in te lijven. Duitschland moet er ook niet tegen zijn, dat Oostenrijk dit doet en wil, altijd naar men zegt, zelfs daarvoor een zekere pressie op Turkije uitoefenen waarmede die zending naar Turkije om den sultau een ordeteeken te brengen, ook in verband moet staan. Busland zou die zaak aau een Euro- peesche conferentie willen onderwerpen, wat niet dadelijk in den smaak van de beide andere mogendheden valt. In de Crivoscie (Dalmatie) waarna de inneming van Drabalj de rust heette hersteld te zijn hoort men nog steed3 van kleine ge vechten zoodat de opstandelingen blijkbaar de zaak nog niet opgeven eu in de Herzegowina schijuen de verstrooide beudeu ook weer gele genheid te hebben gevonden zich te coucen- treeren. De kroning van den koning Milan van Servië zal in het klooster te Zicabij Karano- vac, plaats hebben, op den 15 Juni, den datum van den slag bij Kossowa waardoor Servië, in 1389 zijn onafhankelijkheid verloor. Men spreekt er vandat Oostenrijk den nieuwen koning de kroon van den Servischen czar Du- schan den machtige, welke in de dertiende eeuw naar Weenen gebracht werd ten geschenke zal geven. Uit Mostar, de hoofdstad der Herzego wina, wordt aan het Triester Tagblat het vol gende verhaal gemeld Generaal Schauer commandant der te Mostar gelegerde divisie inspecteerde dezer dagen de torten nabij die stadtoen hij bij het fort Podolez toevallig ontdektedat een der muren een hollen «Hank gaf. Hij liet een gat in den muur breken en vond daarachter eene opening in de rots, die toegang gaf tot een langen onderaardschen gang, eindigende in de zoogenaamde duivelsgrot. Deze grot is zeer moeielijk toegankelijkhaar bestaan was aan zoo weinige bewoners van Mostar be kend dat de Oostenrijksche overheden bij het opnemen en in kaart brengen van het terrein rondom Mo9tar in 1879 de grot oversloegen. De generaal liet haar nn doorzoeken en vond in de grot, behalve wapenen en eenig geld, eene kist met dynamietverbonden met eene lont van ongeveer 100 meier lengte. Men on derstelt dat de insurgenten het plan gevormd hebben het dyDamiet te brengen tot aan den muur van het fort Podolezom dit met al de Oostenrijksche soldalen in de lucht te laten springen. De keizer van Busland heeft weer voor de zooveelste maal aan een paar zijner ministers opgedragen een rapport op te stellen omtrent de beste maatregelen tot bestrijding van het nihilisme. Na ontvangst daarvan zou hij voor nemens wezen de zaak nu eens krachtig en zelf ter hand te nemen. Uit St. Petersburg wordt gemelddat de panslavitische bladen plotseling zijn omgekeerd en een bezadigden toon aanslaan tegen Duitsch land maar fel uitvaren tegen Tuekije. Het houten gebouw der Opera Comique aldaar, het zoogenaamde Livadia-theater, is binnen een kwart uurs afgebrand, tijdens de opvoering van Olfenbachs Périchole; 500 toeschrouwers ont snapten nauwelijks aan het noodlot der bezoekers van het lliugtheater te Weenen. Door zware regens is de Mississippi te Vlcks- burg weder een voet gerezen. In de lage landen bij New-Orleans zijn de talrijke terpen de eenige toevluchtsoorden voor de bevolking met hun vee. De vooruitzichten van den katoenoogst in het Zuiden moeten ten gevolge van het water zeer slecht zijn. Men troost zich met het vooruit zicht dat spoedig ook Californië zal behooren tot de katoen produceerende statende aldaar genomen proeven met katoenplantiugen zijn uit nemend geslaagd. Een werkstaking in het grootzooals Amerika alles in hei groot heeft, is in de Veree- nigde Staten uitgebroken. Over geheel Omaha hebben de werklieden van de verschillende fabrieken het werk geetaaktzij zijn daarbij zoo oproerigdat de overheden het noodig hebben geoordeeld om troepen te ontbieden. Mason's echtgenoote behoeft reeds niet bevreesd te wezen dat zij gebrek zal lijden als haar echtgenoot zijn acht jaren dwangarbeid ondergaat. Tn Chicago is een inschrijving geo pend ten einde in het onderhoud der vrouw te voorzien. Waalwijk, 22 Maart 1882 Het antwoord van den minister van water staat op het sectieverslag van de tweede kamer, over het ontwerp betreffende de verlegging van de uitmonding van de Maas is openbaar ge maakt. Uit de memorie blijkt al dadelijk dat een der bedoelingen van liet ontwerp niet is de dichting den Heerenwaardenscke overlatenop welke sluiting de geheele bestrijding van het ontwerp van den kant van Gelderland uitslui tend gegrond is. De min. geeft in verband hiermede te kennen dat die bestrijding beter ware uitgesteldtotdat de voorstellen der Beg. voor langzame voortzetting der ophooging van de Heerenwaardsche overlaten onverschillig het lot van dit ontwerpzullen zijn ontvangen. Hij blijft van oordeeldat de uitvoering van het plan voor het algemeen rivierbelang noodig is en tevens strekt tot verbetering van den wa- terstaatstoestaud in Noordbrabant. Het stelseldat elke rivier zooveel mogelijk haar eigen water eu ijs moet afvoeren wordt door den min. in bijzonderheden verdedigd, als het eenige dat tot eene afdoende verbetering kan leiden eu waardoor het zetten van ijsdaminen met eenige zekerheid kan worden voorkomen. Z. i. zal de verlegging der uitmonding van de Maas de verlaging van den waterspiegel dezer rivier tengevolge hebben waardoor de sluiting van de Beersche Maas wordt voorbereid. De uitvoering der uoodige werken tot sluiting der Noordbrabantsche overlaten blijft aan de onmiddellijk belanghebbenden overgelaten. Overigens merkt de min. opdat het ont werp voor het maken van een nieuwen Maas mond op zich zelf hoogst eenvoudig is waar omtrent hij nog enkele korte mededeelingeu doet. De andere werken in het ontwerp opgenomen moeten dienen tot verbetering van de uitwate ring der landen, die thans op het oude Maasje lozenen tot herstel der afgesneden gemeeu- schap te water als te landeen en ander uitgevoerd naar mate het overleg met god. staten van Noordbrabant vordert. Op de normaliseering der beide Merweden Dordsche Kil en Oude Maas, zal het onttrek ken van het water, dat de Maas op deze rivie ren brengtvan geen invloed zijn. Nader zet de min. de redenen uiteendie er voor pleiten om de afdamming van de Maas te doen sluiten aan het Westeinde van den dijk van de Bom- melerwaard. Van de voorgestelde plaats der afsluiting tot hare verceuiging met de Merwede heeft de Maas eene groote dieptezoodat voor benadeeling der scheepvaart door opzauding in langen tijd geen vrees behoeft te bestaan. Eene afsluiting met twee dammen keurt de min. niet noodzakelijk. In de afgedamde Maas gaat geen stroomzoodat er geen ijsgang plaats heeft en er alzoo van doorbreken van dijken geen sprake meer kan zijn. Hoewelgelijk bereids is opgemerktde sluiting der Heerewaardensche overlaten niet tot dit wetsontwerp behoort, behandelt de miu. niettemin enkele punten van het voorloopig ver slag, de voorgenomen dichting betreffende. De min. acht den verkeerden invloed der overlaten op den geregelden afvoer van ijs be wezen. Daar deze overlaten wel groote nadeelen maar volstrekt geen nut hebbenis het z. i. dringend noodig ze met voorzichtigheid te slui ten, wat ook het lot van het wetsontwerp moge zijn. De reg. gevoelt zich verplicht intijds de vereischte maatregelen te nemen. Met de opheffing van de Noordbrabautsche overlaten heeft het rijk zich niet te belasten. Het ontwerp dient ook tot afvoer van het water bij 's Hei togen bosch wier omstreken zoo dikwijls geinundeerd wordeneu moet onder alle omstandigheden verlaging van de Maas tengevolge hehben eu maakt alzoo de verdedi ging tegen overstrooming gemakkelijker. De westelijke landstreek zai werkelijk niet alleeu geen nadeel van deze rivierverbeteriug hebbenmaar integendeel in een blij venden gunstigen toestand worden gebracht. Ten slotte wijst de minister er opdat alle kleinere plannen het nadeel hebben dat zij den waterstand in de Maas afhankelijk laten van den stand der Merwede bij Woudrïchemderhalve den waterspiegel van de Maas niet verlagen en alzoo de gelegenheid niet openen om de Noordbrabantsche overlaten, met name de Beer sche Maaste sluiten. Aan een geringe benadeeling der middelen tol het stellen tier militaire inundatien in het land van Heusden en Altena wordt geen groote waarde gehechtdaar de beteekenis van die stelling belangrijk zal worden verminderdin dien de herziening der vestingwet mocht wor den aangenomen. Mochten wij ons de laatste dagen van het afgeloopen winterseizoen in heerlijk lenteweder verheugenthansnu de lente ingetreden is schijnt het gure weder te beginnen. Den heelen winter toch zagen wij niet zooveel sneeuw als er heden morgen reeds gevallen is. Over den toestand in Atjeh geeft het Bat. Handelsblad het volgend overzicht, dat hoewel misschien wat pessimistisch genomen toch doet zien dat de toeataud er nog niet ia zooals hij behoortVrede in naam de on veiligheid grooter, de bewakingen sterker dan vroeger, de vijand gekeerd met waarschuwingen en rapportende goedgezinde of onderworpen bevolking tusschen twee vuren; de ooilogspartij even vermetelonze troepen immer te laat uit rukkend een radja te Samalangan die ons aan de praat houdtde bloedschuld van den vermoorden stuurman Mijer nog niet betaald Knarsetandende militairenrapporteerende en aboucheerende ambtenarenen een onzer eigen soldaten, tot den vijand overgeloopen, die 250 dollars uitlooft aan eiken makker, die met het geweer bij zich 't hem nadoet. Door den minister van oorlog is bepaald dat de eerste oefeningstijd der milliciens van 1882 bij de infanterie, twaalf maanden zal duren. Hoe de electrische verlichting veld wint blijkt £zeker het beste uit het verslag van de maatschappij „Brush electrische licht compagnie," over 1881. De winsten in dat jaar behaald, bedroegen ruim anderhalf millioen gulden. De aandeelhouders ontvaDgen 121/2 pCt. di vidend. Zaterdag avond omstreeks negen ure ont stond er in de woning van den slachter S. De Winter te Lith een felle brand die zich spoedig mededeelde aan het belendende huis van L. Piek, welk pand mede bewoond werd door C. Arts. Beide gebouwen zijn geheel uitgebrand. Van de inboedels is weinig gered kunnen worden. Door de ijverige pogingen der brandweer zijn de nevenstaande huizen gespaard gebleven. Zaterdagmorgen omstreeks drie uur werd on'dekc, dat de afgelegen branderij „De jonge Willem, van den heer Grevendijk te Botterdam, op de achterhaven te Delfshaveu in feilen brand stond. Hoewel alle vier de stadsspuiten bijge staan door die der suikerfabriek zoo spoedig mogelijk op het terrein warenhadden de vlammen reeds groote verwoesting aangericht. Het onheil, waarvan de oorzaak onbekend is, ontstond op de bovenverdiepingdie dan ook geheel is uitgebrandde belendende graanzolder en de inventaris der branderij hebben vermoe delijk alleen aanzienlijke waterschade geleden. Tegen vijf uur was men de vlammen meester. De fabriek wasvoor f 20,000 tegen brandscha de verzekerd bij de Botterdamsehe alg. assurantie maatschappij, onder dirëctie van den heer Dunlop. In den nacht tusschen, Vrijdag en Zaterdag ontstond brand in den groolen stoomoliemoleu van den heer Aafs te Bedum. De woning van den eigenaar is behouden gebleven; maar van het gebouw zelf was niets te redden. Ongelukkig was het juist zeer vol met koolzaadlijnkoeken etc. De gloed was dientengevolge zóó hevig, dat men met de twee brandspuiten van het dorp het terrein niet dicht genoeg kon naderen. De niet zeer optimistische correspondent van het Bat. Hbld. te Kotta Badja (Atjeh) schrijft van daaronder dagteekening van 1 Febr., het volgende In den voormiddag van den 27n Januari werd een dwangarbeider, grassnijder van den gouverneur, in de onmiddellijke nabijheid van den kraton zwaar gewond. In den volgenden nacht deden de Atjehers een aanval op de goedgezinde kampong Ateh die ten Z. O. van den kraton en slechts enkele minuten van de woning des gouverncus verwij derd is het hulpgeroep der bewoners was dan ook in den kraton zeer duidelijk hoorbaar. Na het lossen van eenige schoten uit Beaumont geweren vielen zij de kampong aan wondden een der bewoners, namen alles wat van huune gading was mede en verdwenen weder even spoedig als zij te voorschijn gekomen waren. Eene uit den kraton afgezonden troepenafdeeling mocht er niet in slagen den vijand te achter halen. Brutaler kan het wel niet. Welk een vertrouwen zullen die goedgezinden voor een oogenblik aangenomen dat er zijn, in een bestuur, stellen, dat niet eens in staat is hen te bc- schermn, die zich in de onmiddellijke nabijheid van den hoofdzetel daarvan gevestigd hebben. Hoe bemoedigend voor hen, die meer verwijderd wonen. In denzelfden nacht werd de rivierwacht bij Indrapoera door gewapende Atjehers bekropen en aangevallen. Een soldaat sneuvelde, een ander werd gewond. Ook de Atjehers leden verliezen en volgens gerucht moet zich onder hunne dooden °een broeder van Toekoe di Tiroe bevinden.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2