X-. De werkzaamheden aan den onderbouw van de spoorbrug iü den Baardwijkschen over laat zijn in vollen gang. Het landhoofd aan de Oostzijde is reeds beheid eu thans maakt men een begin met heien aan de Westzijde. Italië. BINNENLAND. Rusland. Boekaankondiging. UITVOERINGEN. houdende brouwers te dwingen om den prijs van het bierdien zij zonder geldige reden aanmerkelijk verhoogd hebbenweder te ver minderen. Met het oog op „de moeielijke vaart door de straat van Messina en om ongelukken te voorkomenheelt het Italiaansche ministerie aan het parliament een ontwerp van wet inge diend war by o. a. wordt voorgesteld een vuur toren 3e klasse te plaatsen op het eiland Vulcano. In verband met het gebeurde met de Voor waarts is dit bericht misschien niet onbelangrijk. Ook Italië levert een aanmerkelijk aandeel in de drommen landverhuizersdie voortdurend uit Europa naar Amerika trekker.. Dezer dagen kwam te New-York een schip aan met 1200 Italianen voor het meerendeel geen behoeftige lieden en in het bezit van eenig geld. Vooral kleedermakers barbiers timmerlieden en steen houwers waren sterk vertegenwoordigd. Bijna allen trokken naar het Westen. gende stukken worden gerepeteerd 1. Oranje-marsch. Liirmans. Jeannetté-Walzer. Van Oers. Les Cloches de Cornevillc par Planquette. Marche volontair. A. Kom. Waalwijk, 29 April 1882. Bij de Woensdag gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad waren uitgebracht 193 stemmen, waarvan 12 ongeldige. De heer Th. Hoffmans vereenigde op zich jl20, de heer G. Van Loon 61 stemmen, zoodat de eerstgenoemde gekozen is. Donderdag begon te Kiew de uittocht der uit de stad verwezen joden. In de wijk Podol alleen staan 600 woningen ledig. Over de gruwelen te Balta geschied, komen thans de berichten niet uit buitenlandsche bladen alleen. Ook de Golos kan niet zwijgen. Een correspondent van dat blad schrijft„Wat ik gezien heb is in waarheid onbeschrijfelijk. In de straat Boulvarnaïa verheft zich het kolosale huis van den heer Ornick. De rez-de-chaussée werd ingenomen door uitgebreide magazijnen de overige verdiepingen waren bewoond door huurders. Van dat alles is niets over dan hoopen gebroken meubelenstukken huisraad, vernielde koopwaren. Ik ga een tweedeeen derde huis voorbij overal hetzelfde sehouwspel. Ik be geef mij naar audere stratenen aanschouw daar dezelfde tooneelen van verwoesting. Ik heb zeven uren besteed om te voet en per as de belangrijkste deelen der stad te doorkruisen: in de gansche s.ad is al wat aan Israëlieten behoorde geplunderd vernield verwoest. „Door de dichtheid harer Israëlietische be volking komt Balta onmiddellijk na de bijna geheel door joden bevolkte staa Berditche. Vol gens statistieke opgave van 1867 bedroeg er de bevolking 14000 zielen in 1870 was zij 18000. Men telde er omstreeks dien tijd 3500 ortho doxen 1000 dissidenten en 8000 joden. Op dit oogenblik moest de joodsche bevolking er volgens den rabijn tot 20000 geklommen zijn. Men verzekert dat een duizendtal huizen ruim aan joodsche eigenaren behooren. Ik kan ver zekeren dat daarvan geen 30 ongedeerd zijn blijven staan. Er is niets overeind geblevt n dan muren en dakenal wat daaronder wasis weg. „De geheele israëlitische bevolking van Balta is thans van kleedingdekkingmeubelen huisraadvaatwerk verstoken. In de geplun derde huizen zijn geen vensters geen deuren vaak geen kachels meer. Men kan zich dus den beklagecswaardigen toestand der Israëlieten voorstellen. De meerderheid dier ongelukkigen moest het twee dagen zonder eten stellen, totdat van Odessa een bezending brood aankwam. „Al hetgeen tot nog toe tegen de Israëlieten is geschied kan niet in de schuduw staan van de gruwelen van Balta. De plundering duurde 30 uren. De oproerlingen gingen met eene beestachtige woede te keer. In de huizen waarin zij binnendrongen bleef geen stuk heel. De eenvoudigste zoo min als de prachtigste meubelen bleven verschoond. IJzeren huisraad werd verwrongen en verbrijzeld. Men brak het vaatwerk, verscheurde de kleedingstukkenreet het beddegoed open sloeg barsten in de schil derijen en dat alles werd met nauwgezetheid in elk joodsch huis herhaald." Geen wonderwaar het zoo toegaatdat de joden in grooten getale vluchten. Niet alleen uit Balta maar uit geheel Podolië, waar volgens berichten aan de Pol. Corr. dezelfde tooneelen zich in meer of mindere kracht, alom herhalen. Brody op d^ grenzen in Galiciëis het punt waarheen de meesten zich begeven. Op één dag kwamen er deze week 200 families aan uit Balta en Kischenew. Tot zelfs uit Warschau vluchten zij in menigtedoch de autoriteiten hebben velen hunner belet de grenzen over te trekken omdat zij niet van paspoorten waren voorzien. Volgens rle Daily News trouwen de meeste jonggezellen voordat zij emigreeren, omdat zij in den waau verkeeren dat als zij getrouwd zijn zij in de Vereenigde Staten of I Palestina kosteloos land kunnen krijgen. Met het oog op die mogelijkheid moeten er te Odessa gedurende de laatste week gemiddeld 150 pareu per dag in den echt zijn verbonden. De Unie cn Palastina zijn de landen, waarheen zij zich bij voorkeur wenden. De vluchtelingen te Brody begeven zich voorhands naar Lemberg, waar zich een comité voor landverhuizing ge vormd heeft. De gedelegeerden uit Londen baron Montague en dr. Asherdie te Lemberg zijn aangekomen wenschen een deel der joden naar de Unieeen deel naar Salonichi, Damas cus en Cairo te doen vertrekken, terwijl de heer Oliphant er voor is ook een deel naar Palestina te zenden. Er werden inmiddels reeds maatre gelen getroffen om voorloopig 2000 man per week naar de Vereenigde Staten te doen vertrekken. De eerw. heer J. Prins, predikant alhier, heeft voor het beroep naar Zwartewaal bedankt, terwijl de eerw. heer Lauts, predikant te Sprang, het beroep naar Zuilichein heeft aangenomen. Jy— De rijksnormaallessen, die thans te Besoijen gegeven worden, zullen naar hier worden over gebracht. Bij besluit van gedep. staten zijn in de schattings-commissiën voor de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigen dommen in Noordbrabant benoemd In het schattingsdistrict 'sB)sch:: le onderdeel 's Bosch tot leden 11. Van Bom mel, 's Bosch De Bekker, Empel, en tot plaats vervanger Jhr. M. A. Saoe.ck, Hintham. 2e onderdeel Grave tot leden Koeken, Huis- seliiig; G. B. Van der Steen, Rosmalen, en tot plaatsvervanger Van der Putten, Deursen. 3e onderdeel Oisterwijk tot leden S. Van den OeverDe RuijterCromvoirt, en tot plaats vervanger L. Van de Westelaken. 4e onderdeel Heusden tot leden Van den BroekVan Uijthoven, en tot plaatsvervanger W. A. Luijben, Herpt. 5e onderdeel Geertruidenbergtot leden Van der Beek P. A. Sprengers, en tot plaatsver vanger De Bruijn. In het schattingsdistrict Tilburg le onderdeel Tilburgtot leden Van Eijl Mutsaers, en tot plaatsvervanger Majoie. 2e onderdeel Oirschot tot leden Goossens Verliudenen tot plaatsvervanger Van Laar hoven. 3e onderdeel Alfen tot leden J. Verhoeven P. F. Bergmans en tot plaatsvervanger J. Vugts. 4e onderdeel Oosterhouttot leden W. Schou ten Van Heijst, burgemeester van Baardwijk en tot plaatsvervanger Van Liempt. In dezelfde commissiën zijn door Z. Exc. den commissaris des konings benoemd tot leden te 's Bosch W. A. Godschalx, burgemeester Erapelte Grave W. Van Teeffelen, Lithoijen; te Oisterwijk notaris Breda, aldaar te Heusden: Van de Koppel, burgemeester van Almkerk tc Geertruidenberg: Pieck, Almker:. Te Tilburg jhr. Van Rijckevorsel, burgem, te Oisterwijk OirschotJ. M. Tret, te 's Bosch Alfen H. Mol. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad te Kaats heuvel, zijn uitgebracht 183 geldige stemmen. Geen der candidaten heeft de meerderheid bekomen. Heistemming moet plaats hebben tusschen de heereu Jac. Van der Wee, P. Van Woensel, B H. Werther en G. Peters, die respectivelijk 74 66, *49 en 38 stemmen hebben verworven. Het hooi geldt tegenwoordig slechts f 18 Nog dagelijks geschiedt de aanvoer van ma terialen en de leek vindt het onbegrijpelijk zoo groot is de bezending er van reeds waar dat alles gebruikt moet wordenevenmin kan hij gelooven dat de aannemer op den bepaalden tijd klaar zal zijn met het heiwerk. Voor de inwoners in den omtrek is het vreemde schouwspel, dat de overlaat thans oplevert, de moeite van een wandeling wel waard. Op Woensdag 7 Juni, 's middags ten 12 ure, zal aan het ministerie van waterstaat, han del en nijverheid worden aanbesteed het maken van de aardebaan, de kunstwerken, den boven bouw, enz. voor het gedeelte Zwaluwe-Baardwijk vati den spoorweg Zwaluwe's Bosch. Bedrag der begrooting (f810,000.) Inlichtingen worden gegeven dooi den eers'aanwezenden ingenieur te 's Bosch. laatst gewoond hebbende te Drunen, lengte mid delmatig, haar bruin of blond kleeding blauw friesschen jekker, van achteren gespleten, donker grijze broek met streep, grijs geblokt vest, lichte boezeroen, vermoedelijk lakensche pet niet in vakken verdeelden bodem en op het midden daarvan een knoop. Tegen hem is bij bevelschrift der arrondisse- ments-rcchtbank te 's Hertogenbosch, dd. 24 April jl., rechtsingang verleend met bevel tot gevangenneming ter zake van diefstal, gepleegd op den openbaren weg bij nacht, met behulp van dreigementen en geweldpleging, welke sporen van kwetsing heeft nagelaten, terwijl hij een wapen bij zich had. WAALWIJK. Door de harmonie l'Espérance zullen Maandag op de harmoniezaal bij A. N. Van Riel de vol- Voor dit jaar zijn voor de herhalings oefeningen opgeroepen de verlofgangers van de lichting van 1879, die behooren tot het reg. grenadiers en jagers, de regimenten infanterie, de kompagnien hospitaalsoldaten, de regimenten huzaren, de regimenten veldartillerie, het korps rijdende artillerie, het korps pontonniers, het korps torpedisten, en het korps genietroepen. Van de lichting van 1880 worden alleen opge roepen de verlofgangers, die behooren tot het reg. vestingartillerie en het korps genietroepen. De verlofgangers der militie van 1878 en 1879 worden dit jaar niet opgeroepen. De voor oproeping aangewezen verlofgangers worden gedurende hoogstens 40 dagen in wer- kelijken dienst gehouden die van het regiment grenadiers en jagers van 9 Augustus tot den 6 September. Onder wind- en regenvlagen zijn HH. MM de koning en de kouingin Dinsdag te Vlissin- gen aangekomen. De commissaris des konings in Zeeland Jhr. Van Karnebeekmet zijne echtgenoote en de burgemeester van Vlissingen de heer Smit, wuchtten in gala-costuum HH. MM. op. De koning was in admiraalsuniform, de koningin had zich met een regenmantel tegen het onstuimige weer beschermd. Toen HH. MM. aan boord stapten juichte de menigtedieregen en wind trotseerendeop eenigen afstand verzameld wasde vorstelijke reizigers toeterwijl de bemanning van de Valk op het dek geschaard stond en de parademarsch geslagen werd. Aan boord werdt het diner gebruikt, in orde gebracht door den hofmeester Howevan de maatschappij „Zeeland",ook de hofmeesteres mej. Millsgewoon met dames op zee om te gaan maakte de reis~mede. Verder waren aan boord de loods Adriaansen om het schip bui tengaats te brengenen de gezagvoerder Stasse, van de maatsch. Zeeland voor de vaart op de Theems. De reis isondanxs storm en hooggaande zeeën gelukkig volbracht. Woensdagmorgen te 8.45 zijn HH. MM. te Scheernes behouden aangekomen. Eenigen tijd daarna is het vor stelijk paar in het naburige Queensboro aan land gegaan, waar hun door het gemeentebestuur een welkomstadres aangeboden werd. Per extra trein van 1.30 u. zijn HH. MM. van Queensboro' naar Widsor vertrokkenwaar zij omstreeks half vier aankwamen. Met veel levendigheid en hartelijkheid werden HH. MM. aldaar ontvangenmen zag er de oranjekleuren dragenen naast de Engelsche woei op onderscheidene plaatsen de Nederland- sche vlag. Een zeer talrijke menigte was op de been. De prins en prinses van Wallis be vonden zich met de. overige prinsen ter opwach ting aan den trein. HII. MM. werden respec tievelijk door den kroonprins en door de kroon prinses naar de rijtuigen geleid waarin zij stegen onderwijl de muziek wederom de Neder- landsche volksliederen liet hooren. 11. M. de koningin van Eugeland ontving hare gasten bij do trappen van haar kasteel. Een galadiner vereenigde daar later de verschil lende vorstelijke personen. Dienzelfden dag had aldaar de plechtigheid plaats van de uitreiking van de orde van den Kousenband aan onzen koning. In den loop van deze week zou op het kasteei Windsor een concert gegeven worden tot me dewerking waaraan o. a. onze landgenoot de hofcellist Joseph Hollman uit Maastricht, uit- genoodigd is, Naar men verneemt heeft het voor de reis gereedmaken van het stoomschip „De Valk" de bagatel van f 34.000 gekost. Dezer dagen werd een machinist, werk zaam aan de heitoestellen in den Baardwijkschen overlaat, ontslagen. Bij de afrekening bedreigde hij de aannemerswaarom dezen het noodig oordeelden de nachtwachts aan te bevelen vooral streng toezicht te houden. Het gevolg hiervan was dat de ontslagen machinist door de wakers gesnapt werd, terwijl hij 's nachts bezig was iets aan de heitoestellen te verrichten. Dadelijk werd hiervan aan de marechaussees kennis gegeven, die den machinist in zijn kosthuis arresteerden. Hij bekende aan twee machines schroeven te hebben losgedraaid, zoodanig dat, als dit niet ontdekt was geworden, er wellicht ongelukken zouden hebben plaats gehad, althans de machines zouden beschadigd zijn geworden. Verleden Maandag zag een buurman van J. Maijers, te Sprang, rook door het dak van diens woning komen toen men onderzoek deed uaar de oorzaak daarvan bleek het dat een zak met krullen tegen den schoorsteen stond te branaen. Het gelukte aan D. Van der Hammen met een paar emmers water het vuur te blus- schen. Was deze brand niet over dag ontstaan en in zijne geboorte ontdekt geworden, dan zou ge noemde bewoner veel schade hebben geleden, daar niets verzekerd was. De oorzaak zou alwe der onbekend zijn gebleven, terwijl men nu de overtuiging heeft, dat een vonk door een opening in den schoorsteen in den zak is terecht gekomen. Wij herinneren bij deze aari de bepaling in de gemeenteverordening, dat de schoorsteenen in goeden staat moeten worden onderhouden en dat geen licht ontvlambare stoffen in de nabij heid derzelve mogen geplaatst worden. - Gisteren tegen den avond werd een rond- venter inet groote moeite door twee marechaus sees naar de kazerne alhier geleidterwijl hij zich feitelijk teger hen verzette. Er was een klacht tegen hem ingediend dat hij een 14jarig meisje onder Capelle had aangerand en gebeten! Er komen tegenwoordig nog al eens gevallen voor van verzet tegen de politie. Dit is zeer af te keuren. Het is toch hoog noodig dat die mannen niet bemoeilijkt worden in het volbrengen hunner toch al moeilijke laak daar men anders zijne kinderen nog niet gerust op straat zou kunnen zenden. In de plaats van Ph. Van Uythoven, die zijn ontslag heeft genomenis tot wethouder van Drongelen benoemd Jacs. Oerlemans. Ged. staten van ^Noordbrabant en het gemeentebestuur van Osszijn thans terugge komen op het voor eenigen tijd genomen besluit, waarbijaan den heer Klots, houder van het buffet in het station vergunning tot den ver koop van sterken drank werd geweigerd. In een buitengewoon politieblad verzoekt de officier van justitie te 's Bosch opsporing en aanhouding van: Cornelis Buus of Bus, oud ongeveer 20 a 22 jaren, polderwerker, geboren te Raamsdonksveer, Deze week heeft de eerste kamer der arron dissementsrechtbank te Amsterdam uitspraak gedaan in een rechtsgeding, waarbij de gemeente Amsterdam werd aangesproken tot vergoeding der schadedoor een zolderschuit met daarop geladen tarwe geleden door het stooteu op een onder water liggenden paal in een publiek vaarwater In overeen stemming met de conclusie van den officier van justitie, mr. A. Teldersheeft de rechtbank den eischer niet ontvankelijk verklaard in zijn vordering, op grond dat een verplich ting tot onderhoud der publiek rechterlijk door de gemeente bezeten grachten en vaarten geen civielen rechtsband tusschen partijen in deze vormtterwijl ook door het heffen der haven gelden geen contractuëele band tusschen hen is ontstaan. Naar de meening der regeering bekleeden ambtenaren ter gemeente-secretarie en voorzitters van waterschapsbesturen een openbaar ambt, in den zin van art. 3 No 9 der drankwet, en kan aan hen alzoo geen vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein verleend worden tenzij met machtiging van gedeputeerde staten. Naar aanleiding van het bericht, dezer dagen in ons blad overgenomen, betreffende een olie- of petroleumpomp te 's Hertogenbosch bericht men ons uit Groningen, dat ook aldaar zulk een merkwaardig geval zich heeft voorge daan maar dat bij opgraving van de wel en het verder onderzoek in den bodem weldra bleek, dat de bron van de petroleum te vinden was in het pakhuis van een buurman waar uit de daar voortdurend voorhanden vaten petroleum sinds jaar en dag lekte en in den bodem trok Sedert Maandag jl. waren le Nijmegen twee aardige knapen, 7 en 11 jaar oud, zoon tjes van den heer YY., spoorloos verdwenen. Tegen den avond waren zij door den grootvader, bij wien zij na schooltijd hadden vertoefd een eindweegs huiswaarts gebracht; zij zouden dan verder alleen hun weg vervolgen, doch kwamen niet thuis ofschoon de ouderlijke woning niet ver afgelegen meer was. Alle nasporingeu wer den gedaan om hun spoor te vinden doch te vergeefs. Men vreesde, dat hun een ongeluk overkomen was of dat zij door kwaadwilligen waren weggevoerd. Zij zijn echter te Zijflich in Pruisen weder gevonden, vanwaar zij naar de ouderlijke woning zijn teruggebracht. Vlhiardwijk27 April. Nadat door gedep. staten afwijzend was beschikt op zijn verzoek om ontheffing der verbodsbepaling tot verkoop van sterken drank heeft de voorzitter van het bestuur van den binnen- en buitenpolder voor zijn ambt bedankt en opnieuw vergunning gevraagd. Moergestel26 April. Aanhoudend doen de glazenwasschers hier weer van zich hooren doordat zij, evenals vroeger, nogal eens ruiten breken. Zoo werden in den nacht van zon- op Maandag drie groote ruiten ingeworpen aan de school van het klooster, benevens eene aan een particulier huis. 'tïs te hopen dat men die bende van licht en donker spoedig achterhale, opdat onze inwo ners weer gerust kunnen slapen. „Het eiland Terschelling iü zijn eigenaardig heden, geschetst door J. A. Acket, overgedrukt „uit de Katholieke Illustratie, met toestemming „der maatschappij van dien naam, ten voordeele „van het YVillem-Barendz-Fonds", opgericht ten „behoeve van de nagelaten betrekkingen van ver ongelukte zeelieden." Zoo luidt de titel van een werkje ons ter beoordeeling toegezonden. Wanneer het den lezer bekend wordt gemaakt dat op 't oogenblik een 40-tal weduwen en 95 weezen van omgekomen visschers en zeelieden op Terschelling door het YVillem-Barendz-Fonds in de liefdadigheid van Nederland worden aan bevolen, zal hij gereedelijk erkennen, dat de zooeven genoemde maatschappij een goed werk heeft gedaan door op belanglooze wijze het pro duct van een harer redacteuren aan dat Fonds af te staan. Is deze pennevrucht met dank baarheid aanvaard, de heer Acket verdiende allen lof voor de ongekunstelde en aanschouwe lijke voorstelling, die hij geeft van Terschelling met zijne vele eigenaardigheden. Uit alles blijkt bovendien dat de hartelijke en gulle ontvangst, die hij van den kant der bewoners van dat eiland gedurende zijn verblijf aldaar heeft geno ten, een aangename herinnering bij hem heeft achtergelaten. Wij vertrouwen dat zijn werkje vele lezers en lezeressen zal vinden èn om het edele doel, waarmee het in de wereld gezonden is èn om het aantrekkelijkeboeiende van zijn inhoud. De heer Henri Bogaerts te 's 3osch zorgde zooals te verwachten was voor een keurige uitgaveen de vijf lieve gravures, die het versierenzijn met zorg afgewerkt. De prijs bedraagt 11. Het werkje is verkrijgbaar bij den uitgever dezer courant.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2