Duitsckland. Zwitserland. Oostenrijk. Italië. Rusland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. naar nationalisatie van den Ierschen bodem. Hij m toont zich in dit opzicht den discipel van den Amerikaan Henry Georgedie in zijn //armoede en vooruitgang" dit denkbeeld theore tisch heeft ontwikkeld. Davit meentgelijk zijn leermeester, dat de grondeigenaars op scha deloosstelling geeq aanspraak kunnen doen gelden, doch wil hun om te groote ontevredenheid te voorkomen eenige vergoeding niet onthouden. Hij rekentdat de belangen van pachters en landeigenaars bij den grond even groot zijn, en de marktwaarde schattende op twintigmaal de tegenwoordige jaarlijksche pachtkomt hij tot eene som van pst. 140 millioen, die de land eigenaars zou moeten worden gegeven. Die som zou hij willen unden door een leening 3 pet. rente dragendewaarvan rente en amortisatie te dragen zouden zijn door de Iersche belas tingschuldigen. In 59 jaren kon de leening afgelost zijn en Ierland zou van landlordism zijn bevrijd zonder dat de Engelsche belasting schuldige in den zak had te tasten. De grond zou daarna aan de natie toebehoorenterwijl het Iersche volk hem zou bezitten en bebouwen. Natuurlijk zou daarbij aan Ierland een mate van zelfbestuur moeten worden toegekend als tegenwoordig de koloniën genieten. In het laatste vijftal jaren zijn, gelijk een officieel rapport leert, 1818 lijken binnen het gebied der metropolis uit de Theems opgevischt. Twaalfhonderd-zeventig maiinen eu vijfhonderd acht-en-veertig vrouwen. Volgens de uitspra ken der coroners is het zekerdat in 11)84 gevalien aan toeval en in 112 aan zelfmoord is te denken. Onder de laatste zijn nietzooals men veelal meent, de vrouwen het talrijkst; 89 der 112 waren mannen. Omtrent 599 Jijken valt met zekerheid geen uitspraak te doen en men siddert bij het denkbeeldvan hoeveel nooit ontdekte misdaden deze lijken spreken. Onder deze waren 58 kinderen van minder dan een jaar. Uit Berlijn wordt gemelddat de nieuwe kerkelijk-staatkundige wet door den keizer is bekrachtigdzcodat ze nog slechts de afkondi ging in den Staats-Anzeiger behoeft om geldig te wezen. De Duitsche rijksdag heeft na een korte Pinksterracantie hare zittingen hervat. Een der eerste onderwerpen die hij te behandelen heett is de tabaksmonopoliewaarvan een commissie van acht en twiutig leden uit haar midden de verwerping vraagt. De grootste discussie zal wel gevoerd worden bij de motie van den afge vaardigde Liegen, die voorstelt voorshands alle ontwerpen af te keurendie strekken om de belasting op tabak te verhoogen. Wordt deze motie aangenomen dan vallen alle economische hervormingen van Bismarck, er ïu begrepen het tabaksmonopolie. In dat geval houdt men het er voor dat Bismarck zijn toevlucht zal nemen tot de ontbinding van den rijksdag. Van den Gotthardspoorweg wordt, naar men uit Luzern berichtreeds druk gebruik gemaakt. Met de sneltreinen kwamen daar reeds een groot aantal vreemdelingenvooral Engelschen en Italianen aan. De aansluitingen aan den Itali— aanschen kant laten vrij nog wat te weuschen over maar men hooptdat hierin spoedig voor zien zal worden. De tuin van het nieuwe badhuis te Luzern is voor de concerten geopend. In het gebouw dat in den loop dezer maand gereed komtis een schouwburgzaal die 1000 personen bevatten kan Uit Lemberg wordt gemeld dat de Oosten- rijksche autoriteiten in Galliciewegens den grooten toevloed van Israëlitische vluchtelingen uit Rusland den 3den dezer maand begonnen zijn hun toevlucht te nemen tot het terugzenden naar Busland van die vluchtelingen, welke wegens gezondheidstoestand of ouderdom ongeschikt zijn voor landverhuizing naar Amerika. Op dezelfde wijze wordt gehandeld met hendie zonder noodzakelijkheid en door geen mishandelingen in hunne woonplaats daartoe gedwongenvan de algemeene agitatie hebben gebruik gemaakt om op goedkoope wijze naar Amerika te kunnen vertrekken. Zij ontvangen reisgeld en bovendien eene kleine somteneinde in hun vroegere woonplaats het oude handwerk weder te kunnen opvatten. Tot dusver heeft deze maatregel nog tot geen ongeregeldheden aanleiding gegeven. Daar de Bussische grensambtenaren in last gekregen hebben geen emigrant meer over de grenzen te latentenzij voorzien van een gere geld paspoortvleit men zich in Gallicie dat de stroom van vluchtelingen thans belangrijk ver minderen zal. Aan het plan tot het houden eener wereld tentoonstelling te Bome houdt men daar nog steeds vast. De gemeenteraad heeft er zelfs eene som van 3,000,000 lire voor toegestaan. Doch naar een bericht in de Times is men daarbij van het denkbeeld uitgegaan dat de tentoon stelling eerst in 1887 of 1888 zou plaats hebben. Te Napels is een hevige 3chok van aard beving waargenomen die zeven seconden aan hield. De Golos geeft een telegram uit Baku, volgens hetwelk Dinsdag brand ontstaan is in een nabij de haven gelegen pakhuis met naphta. De brand breidde zich ten gevolge van den sterken wind verder uitzoodat vele pakhuizen een prooi der vlammen werden. Het vuur woedde, bij het afzenden van het bericht, voort. WAALWIJK. Door de liedertafel //Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen zullen Zondag op de zaal van Musis Sacrum, de volgende stukken worden gezongen. 1. Waldandacht. Abt. 2. Glockentöne. Berthelsman. 4. Waldabcndschein. Abt. KAATSHEUVEL. Zondag 11 Juni, nam. 6 uur, door de har monie FEspérauce van Waalwijk en het muziek gezelschap Euphonia van Kaatsheuvel in den tuin van den heer Chr. Mombers. (Zie advert.) Tilburg, 10 Juni 1882. Door 120 fabrikanten in wollen stoffen is aan den minister van buitenlandsche zaken een adres gezonden waarin de aandacht gevestigd wordt op den slechten toestand, waarin tegenwoordig de wol-industrie verkeert, tengevolge der afstem ming van het handelstractaat met Frankrijk Zij verzoeken dat de minister trachte te ver krijgen eene voorloopige regeling op den voet der meest begunstigde natie, evenals door Enge land van Frankrijk verkregen Ï3. Waalwijk, 10 Juni 1882. Woensdag werd aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid aanbesteed Het maken van de aardenbaan, de kunst werken den bovenbouw, de overgangs- en eenige andere werkenvoor het gedeelte Zwaluwe Baardwijk, van den spoorweg Zwaluwe-'sBosch. (Baming f 1,880,000). Minste inschrijvers de heeren N. Van Haren te Utrecht, en H. Th. Wiegering te Groeulo, voor t 1,557,000. Voor ds vacante betrekking van hoofd der openbare school te Besoijen hebben zich zes sollicitanten aangemeld. Om als lid op te treden eener voor deze provincie samen te stellen commissie voor de in 1883 te Amsterdam te houden internationale koloniale en nitvoerhandelteutoonstelling, hebben zich bereid verklaard de heeren G. Bosch en A. D. Coppens, te 's Bosch, W. Merkelbach en F. Smits te Breda, F. Manders en G. Bath te Veghel, J. H. A. Diepen en A. A. Mutsaers te Tilburg, W. A. Fick en B. W. Lukwel te Oosterhout, J. M. Swaaus en J. Van der Hoop te Bergenopzoom A. F. Van Moorsel en J. Schellekens te Eindhoven, J. B. Timmermans en S. Fano te Waalwijk. Door den raad der gemeente 'Nieuwküik is met den staat der Nederlanden eene over eenkomst aangegaan, w arbij tegen eene ver goeding van f 5202,80 in onderhoud en beheer worden overgenomen de langs den staatsspoor weg Zwaluwe's Bosch aan te leggen parallel wegen, enz. Het bestuur der sociëteit //de Uuie" te 's Bosch heeft besloten, om ter gelegenheid van de viering van het 55jarig bestaan der sociëteit, tevens te houden een concours voor handboog- sehutterijen in Nederland waaraan door een zestal schutters van elke vereeniging zal kunnen worden deelgenomen. De wedstrijd zal worden gehouden op Maan dag 31 Juli e. k. Een aantal prachtige prijzen zullen worden uitgeloofd. Aanstaanden Maandag, 's namiddags half een, zal het nationaal lederindustriebond eene vergadering houden in het hotel Bikkerste Breda. Op die vergadering zijn o. a. de volgende punten aan de orde 1. Besprekingen voor het sluiten van tracta- ten met het oog op de lederindustrie. 2. Beraadslaging over de vraagwat staat het lederindustriebond in de tegenwoordige om standigheden voor zijn belang te doen De groote wedrennen, welke Donderdag 15 Juni a. s. te Nijmegen zullen gehouden wor den wekken ook in het buitenland belangstel ling. Verscheidene Duitsche bladen, vooral die uit de Bijnprovincie hebben een artikel daaraan gewijd, waarin zij hunne lezers tot een bezopk opwekken naar de stad nwelke de n Heldengestalt" van Karei den Grooten zoo vaak aanschouwde." De gastvrijheid en gulheid derNijmegenaarsschijnt aldaar goed aangeschreven te staan, tenminste een der bladen meent op karakteristiek Duitsche wijze, dat de voorvaderen der tegenwoordige inwoners de beoefening dezer deugden van hunnen z/Kaiserlichen Gönner" geleerd hebben. Blijkens eene aankondiging van de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen zullen er op 15 dezer, tergelegenheid van de groote wed rennen te Nijmegen, extratreinen loopen tegen verminderde prijzen. Uit Andel meldt men De strooptochten langs den Maaskant, teneinde de ooievaars van hunne jongen te berooven, hebben weder een aanvang genomen. In den nacht van 5 op 6 dezer zijn hier eenige jonge ooievaars geroofd. Vermoedelijk geschiedt dat door personendie met een bootje de Maas bevaren, waardoor zij in staat zijn hun bedrijf op groote schaal uit te oefenen, cn dit ongestraft jaarlijks te herhalen. Te Hurwenen (Bommelerwuard)ontstond Maandag een branddie zich zeer dreigend voor het grootste deel van het dorp liet aanzien maar door het krachtig optreden var. de brand weer van het naburige Bossum tot vier huizen en twee schuren is bepaald. In de onmiddelijke nabijheid van het schoolhuis en de kerk die behouden bleven ontstaan in een woning aan den dijkbreidde hij zich spoedig door de droogtede rieten daken en den wind uit. Eén der huizen was niet verzekerd. Te Maastricht is, in den nacht van Dinsdag op Woensdag, in een kruidenierswinkel in de Brusselsche straat ingebroken en uit een lade eenig geld ontvreemd. De dief is op nadering der politiedie men bij de ontdekking had ontboden door een achterdeur ontvlucht. Maandagmorgen waren vier werklieden uit Botterdam bezig met het afbreken van een woonhuis aan de Noord te Kralingen. Onver wachts viel de voorgevelterwijl zij een ander gedeelte van het huis afbraken op hen neder, waardoor twee hunner onder puin en balken werden bedolven en zoodanig gekwetstdat hunne onmiddelijke overbrenging naar het zie kenhuis te Botterdam werd gelast door den geneesheer, die het eerste verband legdezij verkeeren in levensgevaar. De twee andere werklieden zijn slechts in lichte mate gekwetst. Iemand te Monster woonachtigboo.i in de courant oen hit te koop aan, waarop twee personen zich bij hem vervoegden en hem tegen Dinsdag 11. te Botterdam in de //Bomein" be scheidden. Daar kwam de koop tot staxd voor f250. Terwijl de koopers met den eigenaar van de hit naar binnen gingen om hem te betalen, zou de knecht buiten met de hit op en neer loopen. Het gevolg was, dat de man geen geld kreeg, en de zoogenaamde knecht met de hit verdween. Dinsdagmorgen brak een hevige brand uit in de landbouwerswoning, toebehoorende aan den graaf d'AIcantaraen bewoond door J. Dirks, te Mierlo. Het geheele huis is verbrand. Te midden van het vuur gelukte het den bewoner, met behulp van een paar wakkere mannen, de kut, waarin het geld was, te redden. Alles was verzekerd, Men schrijft uit Breda van 7 Juni De laatste week kenmerkte zich door verschil lende branden in den omtrek van Boosendaal. Den lsten Juni had aan den Nipschen steen weg, onder die gemeente een brand plaats bij den landbouwer H. Haartwaarbij huis, schuur en stal een prooi der vlammen werden, benevens een kalf en drie varkens en j eenige effecten en bankpapier, tot eene gezamenlijke waarde van f 1600.door het vuur werden vernield. Deze brand schijnt te zijn gesticht door een krank zinnige nicht van Haartalthans zij zelve heeft dit bekend. Den 2aen Jnni brak te Ossendrecht een brand uit in den stal van C. Wils. Het gevolg was, dat huis, schuur en stal vernield werden en de bewoners van het huis oude menschen niet dan met moeite gered werden. Bij die ge legenheid is ook een bedrag van f 800 aan gelds waarde verbrand. Den 3den Juni werd te Ossendrecht een schuur door de vlammen verteerd, benevens roerende goederen en landbouwgereedschappen Een en ander veroorzaakte eene schade van f2700. Verschillende kleinere branden, welke evenwel niet zuKe noodlottige gevolgen hadden, zijn mede te constateeren. Aan de Paterskerk te Roosendaal wordt een gedeelte bijgebouwd. Deze week was een timmermans- en metselaarsleerling op een tweede stelling bezig werkzaamheden te verrichten, toen hij op eenmaal misstapte en naar beneden stortte. Een andere werkman, die op een stelling lager stond, greep den jongen juist in zijn val, doch daardoor verloor ook hij zijn evenwicht en viel mede naar beneden. Eerstbedoelde leerling werd zwaar gewond opgenomen en zoo goed als voor dood naar huis gevoerd. De andere werkman, die boven op zijn makker gevallen was, bekwam geen letsel. In Noordbrabant zijn, tengevolge der toe passing van art. 28 der drankwet, 5451 ver gunningen verleend tot verkoop van sterken drank in het klein. Het maximum van het getal vergunningen bij art. 2 aangegeven is 1778. Door de gemeentebesturen is aan vergunnings recht ontvangen eene som van f 113,556.50. Voor ettelijke nachten hebben de Pruis- sische grenswachters nabij Meppen, niet ver van onze grenzen, een goede vangst gedaan. De buit bestond uit 120 pond tabak, eenige kisten sigaren en 35 pond ellewaren. De smokkelaars zelf zijn ontkomen. Maandag werd te Haarlem een kaaswagen met paard gestolen, en des avonds teSloterdijk aangehouden door een rijksveldwachter, die den voerman wegens dronkenschap arresteerde. Deze beschonken voerman bleek tevens de dief te zijn, zekere J. v. d. Gr., oud 23 jaar, die reeds meermalen in de gevangenis heeft gezeten. Onder Dordrecht is het lijk opgevischt van den scheepstimmerman J. de C., wonende te Kralingen. Vermoedelijk is hij bij het aan boord gaan van een schip van de loopplank in het water gevallen. Hij laat een weduwe en drie kinderen na. Dinsdag namiddag hadden te Nieuwolda twee kinderen van dea heer G. J., een meisje van omstreeks vijf en een van drie jaarhet ongeluk van de plank over de gracht bij de behuizing gelegen te vallen en in het water te geraken. Het oudste der meisjes wist zich te redden en ging dade ijk de huisgenooten tot hulp halendoch men kwam te laat. Het kleinste meisje was reeds gezonken en hoewel het dadelijk gevonden en op het droge gebracht werd was het leven reeds geweken. Vele lezers zullen waarschijnlijk niet weten aan wie zij de uitvinding van de zoozeer gezochte onschadelijke Zweedsche lucifers te danken hebben. Ten jare 1845 werd te Jönköping door J. E. Lundström een lucifersfabriek opgerichtdie zeer spoedig op groote schaal begon te arbeiden. Het product week aanvankelijk in geen enkel opzicht af van de gewone lucifers van vroeger dagenbehalve door zeer zorgvuldige bewerking, waaraan de fabriek haar snellen bloei was ver schuldigd. De eigenaar stelde zich daarmede niet tevreden; hij wilde den weg van volmaking opgaan. Gebruik makende van de verbeteringen op dit gebiéd, tot stand gebracht door Preschel, Kopp, Schrötter en anderen wendde hij in plaats van de gewone witte phosphorus amorphe of roode phosphorus aar.. Hij verdeelde daar enboven de zelfstandigheden der ontploffingsstof derwijze, dat men de lucifer niet kon doen ont vlammen zonder gebruik te maken van de daartoe geschikt gemaakte oppervlakte. Deze verbetering gaf nieuwen bloei aan de fabriek. Ten einde aan de groote vraag naar het artikel te kunnen beantwoorden werd een nieuwe fa briek in de nabijheid der stad opgericht, welke in 1877 overging in handen eener vennootschap. Deze maatschappij zette de zaak op grooter schaal dan vroeger voort en begon haar werking met een kapitaal van 4 millioen Zweedsche kronen. Er zijn thans 872 personen in deze fabriek werkzaamnamelijk 533 van het mannelijk en 339 van het vrouwelijk geslacht. In 1871 werden in de fabriek vervaardigd 202,841,070,000 stuks lucifers, ter waarde van 2,807,764 kronen. Niettegenstaande nog zooveel menschenhanden worden vereischt voor het vervaardigen van het artikelgeschiedt toch het werk zooveel doenlijk door middel van werktuigen. Om hiervan een voorbeeld aan te halen zal het voldoende zijn er op te wijzen dat het snijden der lucifers geschiedt door middel eener machine die per uur een millioen houtjes vervaardigd, kant en klaar om tot den rang van lucifer op te klim men. De doosjes worden niet in de fabriek gemaakt, zelfs niet in Zweden. Zij komen regel recht uit de gevangenissen te Londen en worden aldaar vervaardigd door de vlugge vingers der tijdelijke bewoners dier instellingen. Men weet niet algemeen dat de grafkelder waarin het stoffelijk overschot van Abraham Sara Isaac, RebeccaJakob en Lea in de spelonk Machpelah bij Hebron, heden ten dage nog even ongeschonden is als ten tijde waarin het bijbelsch verhaal handelt. Het stoffelijk overschot van den aartsvader en der zijnen wordt in steenen sarcophageu bewaard. Sedert de kruistochten heeft geen christen daar ooit toegang gehad in de laatste jaren hebben de Engelsche en Duitsche kroonprinsenvoorzien van firmans vau den sultan de daar ter plaatse opgerichte moskee bezochtmaar zij mochten niet verder gaan dan tot den ingang van de speionk die men zelfs nooit heeft willen ver lichten in hun tegenwoordigheid. Een Italiaansch architectde heer Pierotti isals Arabier ver mond er in geslaagdeenige treden af te dalen op den trapdie naar de spelonk leidt, en heeft daardoor de marmeren tomben kunnen zien die naast elkander geplaatst zijn en waarin de eerste voorvaderen van het Israëlietisch volk, gebalsemd, waarschijnlijk naar de Egyptische wijzezich bevinden. Eenigen tijd geleden heeftop last van den sultan eene commissie het inwendige der grot in al hare onderdeelen nagegaanteneinde te onderzoeken of er geen reparatie noodig of geen instorting te duchten was. Men heeft alles in den besten toestand gevonden alleen de zijden tapijten die de sarcophagen dekken zullen door kostbaarder stoffen worden vervangen welke de sultan zal zenden. Bij het Japansche dorp Beppo-moura (Kotchi) beviudt zich een holwaarin zich sedert eeuwen geen sterveling gewaagd had. Volgens de volksoverlevering bewoonde een god dit holen een vreeselijke dood zou de straf zijn voor iederdie het waagde om hem in zijn eenzaamheid le storen. Iemand echterdie de zaak luchthartiger opvatte en minder bang was dan zijn landge- uooten, besloot het avontuur te wagen en kroop moedig in de donkere ruimte, waar hij weldra voor het oog van de onrustige omstanders ver dween. Die tocht bekwam hem verre van slecht. Hij vond er inderdaad een god maar inplaats van een booze die hem ter dood wilde brengen, een oude bekende, voor wie hij reeds lang zoowel als al zijne medezondaars de knieën gebogen had. In één woord hij vond er goud, en dat wel in aanzienlijke hoeveelheid. De grond en de wanden bevatten goudaderenen na een meer wetenschappelijk onderzoek kwam men tot hot resultaatdat men met een zeer rijke goudmijn te doen had. Nu worden maatrege len genomen om deze mijn te exploiteereen. Iu de kom der gemeente Gemert zijn drie arbeiderswoningen en eene weverswoning geheel afgebrandterwijl een vijfde woning erg beschadigd is. Oorzaak weder niet bekend. Baardwijk10 Juni. Ook de Brusselsche maatschappij van brandverzekering, waarvoor de heer Van Schevickhaven te 's Bosch werkzaam is, heeft getoond dat zij buitengewone brand weerdiensten op prijs stelt. De burgemeester ontving f25 voor de brand-

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2