Zwitserland. Rusland. Egypte. Amerika. BINNENLAND. Porte aan de conferentie wil deelnemen. Frank rijk en Engeland stemmen overeen omtrent de zorg vonr de veiligheid van het kanaal van Suez. Frankrijk heeft nog niet geconstateerd ot het deelneemt aan het oprukken in het Egyptische binnenland. Europa en de Engelsche natie zijn gunstig gesterad omtrent Engelands handelingen, die ten doel hebben de handhaviug van tien khedive en de ontwikkeling \an de vrijheden der bevolking van Egypte. Lord Salisbury zeide dat Op alle partijen de plicht rustaan de regeering ernstige onder steuning te verleenen. Een verhaal over Rossa's dynamiet machi nes wordt aan de Times geseind. Zekere dr. Shinedie gezegd wertl met den Ierschën held in oetrekking te staan is geïnterviewd, en heeft medegedeeld, dat tien helsche machines, verleden jaar naar Liverpool in vaten cement gezonden vervaardigd waren door George llolegate te Philadelphiadie daarna de zending aan de Engdsche regeering heelt verraden. Daarop is llolegate geinteniewd die zonder omwegen erkende, dat het zijn vak was helsche machines voor Fenians te fabriceeren. Voor een paar jaren had hij daartoe met O'Donovan Rossa een contract aang-gaan. Hij leverde een proefstuk in den vorm -(tier machine met een klokkcwerk. liet werd goed bevonden, en vervolgens heeft hij er 20 a 40 afgeleverd. Bijzonderheden kon hij niet mededeelendaar al zijn boeken en aanteekeningen door hem varen verbrand. Al die machines waren van een uurwerk voorzien en waren dus ingericht, dat zij ontploftentien minutjn a zes uur na het opwinden. De ont plofbare stoffen leverde hij zelf niethij gal' niets anders dan het on.-chuldige stuk speelgoed. Hij gaf ze over aan iemand in New-York, dien hij altijd alleen sprak in hetzelfde vertrek en die hem betaalde. Wie dat waswil hij niet zeggen, Ook was hem gevraagd machines te maken voor Egyptisch gebruik, doch 't was nog niet verder gekomen dan 'i vervaardigen van plannen. Vroeger had hij torpedo's gemaakt voor de gecont'edereerden. Hij is een Engelsch- man die te Birmingham bij een wapensmid in de leer is geweest en in 1852 in Amerika is gekomen. liet schijnt, dat twee der kanonnen der En- gelschen bij het bombardement van Alexandjië niet door den vijandmaar door hun eigen vuur beschadigd zijn. lloe ver de kunst der vernielingswerktuigen in onze dagen ook gevorderd is zulk onklaar worden kan zij niet altijd voorkomen. Zelfs Krupp de „kanonncnkoiiing" moet erkennen, dat sommige der door hem vervaardigde ka nonnen gesprongen zijn. De St. Gothardbaan geeft nog niet zooveel gemak als men verwachtte. Er is niet eens een directe sneltrein van Duitschland naar Rome. In Italië zijn de aansluitingen geheel in orde, maar aan dezen kant van de tunnel iaten zij veel te wenschen over. Een gezelschap van 9 personen deed den 16den dezer in een schuifje ceu tocht op de Bodenseevan Hard naar Lindau en wilde cenige uren later weder derwaarts terugkeeren. Tegen 5 uur ontstond er een heftige onweersbui met rukwinden waardoor het scheepje omsloeg cn 7 van de 9 passagiers (waaronder een vrouw met hare 2 kinderen) jammerlijk verdronken. Een noodlottig ongeval had dezer dagen plaats hij Génève op den Dent de Jaman. Drie onderwijzers en twaalf jongens van het college te Morat bij Génève maakten een tocht over dezen berg naar Montreux. Een tier jongens zoon van een notaris te Moratbleef van ver moeidheid wat achterzonder dat mei: 't be merkte. Laat in den avond te Morat aanko mende, merkte men dat een dei jongens gemist werd. Na vier dagen zoekens vond men hem met gebroken nek aan den voet van den Jaman. Blijkbaar was hij verdwaald geraakt en in een afgrond gestort. Een wegens nihilistische neigingen gearresteerd officier der marine verklaarde, dat 90 pCt. zijner kameraden dachten als hij en socialistische ideeën waren toegedaan. De hofminister gaat Zondag naar Moscou, naar men zegt om de kroning voor te bereiden. Aan het ministerie van financiën is een pakket ontvangen, stukken betrekkelijk <le door de dou -ne te Taganrog gepleegde bedriegerijen behelzende. Het hof gaat naar Gatchina. De kruiser Moskwa is verdwenen en men niets meer van het schip gehoord na het van Juni. Men vreest een algeheel ver- de regeering doet geen enkele mededee- wat tot allerlei vermoedens aanleiding g*eft liet hoofd der politie te Warschau is te Pe tersburg benoemd in plaats van den heer Kosloff. andere berichten evenwel is het in de laatste dagen tot 30.000 verdubbeld aldaar gevangen houdt of hield (want ze moeten reeds gedood zijn) een 30tal Europeanen, henevens de enquête commissie uit drt kamer van notabelen. Deze laatste evenwel zou volgens andere berichten weer naar Cairo zijn teruggekeerd met een voor den khedive zeer bezwarend rapport, naar aan leiding waarvan de kamer zich thans geheel bij Arabi zou hebben aangesloten en zijne oorlogs plannen goedgekeurd. Tusschen het een en het ander is zeker nog al verschil. Reeds zijn tusschen de Engelsche er. Egyp tische voorposten eenige kogels gewisseld. Za terdag zijn 250 Engelsche jagers, die den spoorweg kwamen opbreken, en dit ook gedaan hebben op een afdeeling van Arabi's ruiterij gestooten die ze terugdreven met verlies van twee dooden. Ramleh is nu weer wél door de Engelschen bezet en ook Aboukir ligt aan de beurt. Na Arabi's proclamatie schijnt de Khedive eindelijk de mant te hebben vol gjachten is dan ook een decreet door hem uitgevaardig 1 waarin hij hem als minister van oorlog afzet en tot oproerling verklaart. Aan het leger wordt bevolen Arabi niet langer te gehoorzamen eti aan het volk verboden de door hem geëischte belastingen te betalen. Een pakketboot van Constantinopel is aan gehouden en de gezagvoerder gearresteerd, omdat men hem verdacht brieven voor Arabi bij zich te hebben. Te Cairo is hetdank zij der ijverige bemoeiingen van de politie, nog steeds betrek kelijk rustig. Ongelukkig heerscht er groote schaarschte van woningen zoodat 80.000 menschen zonder dak zijn, en ook aan levensmiddelen heeft men gebrek. Aan het station Pompse heelt Arabi 700 ruiters en een stuk geschut opgesteld. Nog steeds bestaat te Alexandriè vrees voor gebrek aan water, liet Mahmoudieh-kanaal zakt onrustbarend snelniettegenstaande een door de Engelsehen in de richting der zee ge bouwden dam. Een telegram meldt dat de enquêtecom missie der kamer van notabelen te Kat'r Dawar was aangekomen en bij Arabi was geweest. Deze had den leden der commissie afgeraden naar A'exandrie te gaan. Naar zijn zeggen werden aldaar alle Muzelmannen door de En gelschen vermoord. Daarop verloren de meeste commissie-feden den moed uitgezonderd twee die tot Alexandrië voortreisden. Beiden inter viewden den khedive en hangen een schrik wekkend tafereel op nopens den binnenlandschen toestan 1. Dj heilige oorlog is in alle dorpsmoskeen geproclameerd. Dit veroorzaakt eene buiterge wone geestdrift. Duizenden landbouwers stroomen naar de steden en eischet» wapens om tegen den vijand op te rukken. heeft einde gaan ling De Engdsche voorposten staan reeds 7 mijlen buiten Alexandrië, of halfweg tusschen die stad en Arabi's pos'tie te Kafr-ed-Dawar. Tusschen verdronken lauden en moerassen staat hij aldaar, op een soort van schiereiland dat alleen van eene zijde over een smallen landtong te genaken is. Men verzekert, dat Arabi, die van levens middelen enz. goed voorzien schijnt, maar wiens leger door deserties- zeer afneemt volgens Berichten uit Havana melden de aankomst te Santiago de Cuba van verscheidene personen, die bij de laatste revolutie op Haïti zijn gecompro mitteerd. Er zijn zeven generaals onder. Die vluchtelingen vertellen dat de consuls van Spanje en Frankrijk te Port-au-Prince op last van president Salomon uit het land zijn verwijderd en naar Jamaica zijn gegaan. Een zware brand heeftvolgens te New- York ontvangen telegram, Port-au-Prince, de hoofdstad van Haïti, geteisterd. I)rie-en-tachtig gebouwen in den omtrek van de Plaza Mercado zijn afgebrandwaaronder vele winkels, liet gepeupel plunderde de winkels tijdens den brand. Montevideo heeft ook haar schouwburgbrand te melden, ongelukkig zijn hierbij menschenlevens te betreuren. Onder de voorsrelling ontstond brand op het tooneeldie zoo s.iel onr zich heen greepdat niets te redden viel. In het gedrang dat onder de toeschouwers ontstondwerden drie-en-twintig personen gedood en honderd en drie min of meer ernstig gekwetst. Jesse James, dberuchte Amerikaansche roo- verhoofdmanmoet, hoewel hij in een tijdsver- verloop van 15 jaren voor een millioen dollars gestolen heeft op spoorwegen en in banken, zijne weduwe die ziekelijk is en niet werken kan in behoeftige omstandigheden achtergelaten heb ben. Mrs. James wenscht echter vurig hare kinderen op te voeden tot nuttige leden der maatschappij en heeft ter verkrijging van de daartoe nooiiige uiidde'en gretig een voorstel aangenomen van een zekeren heer Riches uit Colorado. Deze wil nl. in de groote steden der Vereenigde Staten voorlezingen houden (voorloo- pig 20) over het leven en de avonturen van den beruchten roover. Mrs. lames zal hem daarvoor niet alleen alle haar bekende bijzon derheden omtrent haar echtgenoot meedeelen maar heeft zich ook bij contract verbonden om, voor het begin van elke voordrachtzich met hare kinderen eenige oogenblikken aan het publiek te vertoonenhetgeen volgjns Riches overal veel belangstellenden trekken zal. De winst zullen zij samen deelen. I)e eerste van deze echt Amerikaansche voordrachten heeft onlangs plaats gehad te Kansas-city en een vrij goede uitkomst opgeleverd. Waalwijk, 26 Juli f882. Ook in onze gemeente is eene subcommissie opgericht voor de internationale koloniale en uitvoerhandel tentoonstelling, in 1883 te Am sterdam te houden. Zij is samengesteld uit de heeren F. A. D. Van der Klokken, eere-voorzitter, J. B. Timmermans Wz. voorzitter, S. FanoC. G. Van der Heijden, J. B. Van der Heijden en Timmermans Van Tureniiout, alhier, J. Van den Bergh cn J. J. Van Deurseu, te Baardwijk V. A. Doumoulin en Ch. Kievits, te Besoijen, leden, en F. \V. Van L'emptsecretaris. Verleden Maandag hield de scherpschut ters vereeniging „Nederland en Oranje", gefor meerd uit Waalwijks dd. schutterij, hare eerste prijsverrchieting op de baan aan den Moerdijk. Het weder was den schutters niet gunstig, daar verblindende en niet minder warme zonnestralen vervangen werden door donkere wolkendie zich nu en dan in stortregens ontlastten en waardoor men telkens het schieten moest staken. Doch trots een en ander ontbrak het geen der schutters aan lust en ambitie al stond menigeen hnnner druipnat het oogenbiik te verbeiden, dat hem de gelegenheid zou aanbieden, zijne vaar digheid en vorderingen i.i de edele schiet kunst te toonen. De vereeniging aangemoedigd door het beschikbaar stellen van zeven fraaie prijzen, schoot dan ook niettegenstaande zij eerst een half jaar bestaatmet volhardende juistheid, waarom, ter aanmoediging, en ten einde dien dag der ver getelheid te ontrukken dn uitslag niet onver meld mag blijven; hij is als volgt: Op de baan van 100 meters (133 pas) beau- mont seweer le prijseen inktscelvan heeren officieren behaald door den schutter Albert Kemperman met 46 punten in 5 schoten 2e prijseen reistasch, van de directie der vereeniging, behaald door den fourier Klerx met 43 punten in 6 schoten 3e prijseen sigarenkoker, van den auditeur rail., den heer F. VV. Van Liempt, behaald door der. 2e luit. J. Bolk, den 2e luit. A. v. d. Lee, en den schutter F. Moonen, elk met 42 punten in 5 schoten na kamping behaalde luit. Bolk 36 p. luit. Van d. Lee 44 p. en schutter Moo nen 31 punten, zoodat de derde prijs behaald werd door luit. A. v. d. Lee. Op de baan van 200 pas smeder geweer -. le prijs, twee kristallen karaffen, van het ge meentebestuurwerd behaald door den schutter Albert Kemperman met 45 p. iu 5 schoten 2e prijs, een rooktafelvan den kapitein com mandantbehaald door den le luit. F. J. A. de Leeuw met 43 punten in 5 schoten 3e prijseen album van de directie der vereeniging, behaald door den schutter J. de Ruoy met 42 punten in de 5 schoten Rozetiprijs, een prachtige zakportefeuille, van den heer burgemeester van Waalwijk behaald door den schutter Albert Kemperraaii met 7 rozen in 10 schoten waarvan 5 schoten op 100 meter en 5 op 200 pas. Aangezien het reglement vervatdat aan hem die op beide banen een le, 2e of 3e prijs behaald beeftslechts kan ten deel vallen één dier prijzen door het lot te bepalen, en zulks liet geval was met den schutter Albert Kemper man aan wien door trekking te beurt viel de eerste prijs op 200 pas zoo zijn (ie voormelde prijzen op 100 meter (133 pas) behaald als volgt. de le prijs (loor den fourier Klerx de 2e prijs door den 2e luit. Van der Lee de 3e J. Bolk. De heer burgemeester van Waalwijk en de secretaris onzer gemeente de heer F. W. v. Liempt, auditeut militair waren zoowel bij den wedstrijd als bij de prijsuitdeeling tegenwoordig. Zijn edelachtb. opende ten huize van F. Schil ders de prijsuitdeeling met eene toespraak, waarin hij vooral deed uitkomen dat het hem een streelend genoegen was getuige te zijn ge weest van de belangrijke vorderingen der nog zoo jonge vereeniging en de ambitie hater leden, waarom hij der vereeniging zijn voortdurende steun en medewerking beloofde. Hierna werden onder toepasselijke cn aanmoe digende woorden uitgereikt door den heer burgemeester, de le prijs op 200 pus, de le prijs op 100 meters en de rozetiprijsdoor den kapt. command, de 2e prijs op 200 pas door den le luit. de Leeuw de 3e prijs op 200 pasdoor den 2e luit. Bolk de 2e prijs op 100 meter; door den audit, mii. de 3e prijs op 100 meter. Vervolgens richtte de kapt. comm. een woord van hulde en aanmoediging tot de leden der vereeniging, waarop haar president luit. Bolk, namens de vereeniging den kapt. comm. dank zegle voor zijne medewerking, hulp en s'reven tot verhoogiug van den bloei dt r Waalwijksche scherpschutters vereeniging Nederland eti Oranje." Alvorens door den president der vereeniging aan G. v. Broekhoven en door den kapt. comm. aan F. Schilders werd dankgezegd voor liet onderhoud van de schietbaan en de voorko mendheid door hem ten allen tijde der veree niging betoond werd door den kapt. comm., nadat door ZEd. Gestr. was aangetoond dat door bescherming in groote mate de vereeniging het toppunt van bloei zou kunnen bereiken namens de vereeniging oir/en hooggjachten Burgemeester, als steeds bezield met de energie van jeugdige krachtenhet beschermheerschap over haar aangeboden welke opdracht bereidwillig door ZEd. Achtb. werd aangenomen hierna werd door den president der vereeniging aan den secretaris F. W. v. Liempt, het eerelid- maatschap der vereeniging aangeboden, dat door ZEd. werd aanvaard. Ten slotte stelde de comm. een heildronk in op Z. M. onzen giëcrbicdigdeii koningen In t dierbaar vaderland, waarna de prijsverschieting door Waal wijks scherpschutters vereeniging met het zingen van het lied des vaderlands een einde nam. Gisterenavondtoen de trein van den stoomtram de remise te Capelle verliet om ten 7.25 te vertrekken, stond een der geëmploiëerder, Dirk Schilders die sedert de opening van de lijn KaatsheuvelCapelle aldaar werkzaam was, op het balcon van een der wagenseenige kin deren willeude waarschuwen schijnt hij het hootd te ver naar buiten te hebben gestoken en in botsing te zijn gekomen met de wanden der remise. Hij viul van het balcon en werd door de volgende wagens overreden. Na een paar uur smartelijk lijden is de man overleden. Hij was een oppassend werkman gehuwd en vader van diie kinderen. De secretarissen van gemeenten met eene bevolking van minder dan 3000 zielen in deze provincie hebben een adres aan de gedep. staten van Noordbrabant gezondenwaarbij zij aan dringen op eene billijke verhooging hunner jaarweddendie niet in overeenstemming zijn met de werkzaamheden aan hunne betrekking verhonden zoodat velen, om in hunne behoeften te voorzien verplicht zijn zich met bijzaken bezig te houden waarvan het gevolg is dat de noodige ambitie moet vermindereu en zij voor hunne taak onverschillig worden. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de commissarissen des konings eene aanschrijving gericht inhoudende dat in de loopende maand en in Augustus eenige forten iu de Nieuwe ilollandsche waterlinie bezet en in staat van verdediging worden gebrachten dat de minister van oorlogovertuigd dat de bezichtiging van één of meer dier forten ook voor officieren der dienstdoende schutterijen hoogst belangrijk kan zijnde gelegenheid daartoe voor hen zal doen openstellen op Zondag den 13den en Woensdag den 16den Augustus, van des morgens 9 tot des namiddags 5 uur. In de volgende week wordt in het paleis voor volksvlijt eene eigenaardige tentoonstelling geopend nl. van klokken die door luchtdruk worden gedreven. Deze tentoonstelliug gaat uit van de eerlang op te richten maatschappij tot Exploitatie van Pneumatische klokken eu zal tevens de werktui gen te zien geven ter voortbeweging van deze klokken. Het systeem dezer klokken is dat van Popp- Resch. Dank zij dit systeem is het mogelijk dat ieder bewoner van een perceel den juisten tijd steeds ten zijuent kan hebben zonder zijn uurwerk te behoeven op te winden te regelen of ooit gelijk te zetten en dat alles tegen een abonneraentspiijsdie waarschijnlijk niet meer bedraagt dan onderhoud enz. van gewone uur werken. (N. v. d. D.) Met 1 Augustus a. s. zullen o. a. de volgende hulpkantoren voor den dienst der rijks postspaarbank. worden opengesteld, als: Elshout, EuschotOirschot en Veip. Men schrijft uit Kotto Radj van 12 Juni: De volgende feiten illustreeren op merkwaardige wijze de officijele „vredeberichten". Woensdag 24 Mei werd de dekking der Cbineeseke wegwerkers tusschen Senelop en Toengkoep opnieuw aangevallen en op 100 pas afstands uit de wildernis beschoten. De luite nantdie. de bedekking* aanvoerdekreeg een matten kogel tegen zijn rechterbeen, dat verwond werdevenals zijn linkerhanddie hij juist tegen zijn been hield ook drie soldaten en vijf Chineezen werden gewond. De dekking, be staande uit 30 man werd omsingeld en zou er zeer slecht zijn afgekomen ware niet hulp uit Senelop en Anagaloeng toegesneld. Dien zelfden nacht overvielen een 150-tal Atjehcrs den grooten passer tusschen den nieuwen Missigit Raja (grooten tempel) en den Kraton. Met zekerheid volvoerden de „vrienden" dien aanval en roofden een aantal goederen. Zij ver moorden een Padangerdie op den passer sliep, verwondden den boekhouder van den aannemer der vivre»de boekhouder had nog even deu tijd om te bukken zoodat de klewang minder hard neerkwam en zijn revolver op den aan valler af te schietendie dood neerstortte, maar door zijn makkersvolgens Oostersch gebruik werd medegenomen. Toen politie en militairen aanruktenwaren allen reeds verdwenen. Zij werden nog nagezet en er vielen heel wat schoten, waardoor, vol ens het beweren, eenige Atjehers doodelijk werden getroffen, maar gevonden werd niemand. Naar men verhaaltwas het den 24 Mei reeds te balftien 's avonds bij het civiel bestuur te Oleh-leh en in den Kraton bekenddat een aantal Atjehers zich bij de verlaten benting Pakan Badak verzameld had, maar toch werden geen maatregelen genomen. Als in een pas ont gonnen goud- of diamantland moet ieder een geladen revolver steeds bij (le hand hebben Er zijn weder eenige mi itairen gedeserteerd namelijk twee cavaleristeneen Nederlander en een Belg. Volgens geruchten moeten deze over- loopers het niet al te best hebben bij hun nieuwe vrienden en zou zelfs één zijn rermooid, omdat hij klaagde over slecht voedsel. Dat laatste is echter vermoedelijk een verzinsel. Den 31 Mei werd tusschen Oleh-leh en den afgebroken benting Pakan Badak een jongen die met kar en paard naar Boekit Seboen reed, vreeselijk door de Atjehers gehakt; hij kwam met bijna geheel afgeslagen linkerarm in het hospitaal te Paniej Perak. Het paard werd ge stolen. De jongen zelf Aijrher had zich zeker in de oogeu der aanvallers gehnat gemaakt omdat hij in dienst was bij de Europ anen. Op dezelfde plaats werd dien dag nog een grassnijderdie voor den aannemer ie Oleh-leh

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2