Nummer 60. Zondag 30 Juli 1882. 5e Jaargang? Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Levensverzekering. BUITENLAND. Belgie. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. i. Novelle van FRANZISKA. Si De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Ad verten tien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aa ngenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclames 15 cent perregel Songez k l'avenirceux qui vous survivront Feront micux que plcurer, car ils vous béniront ALBÉRIE SECOND. In het nummer dezer courant van 20 November 1881 kwam een hoofdartikel voor, waarin voor het publiek op duidelijke wijze het nut en de noodzakelijkheid der levens verzekering werd uiteengezet. Om het groote gewicht der zaak, en het belangrijk aandeel dat zij heeft in de algemeene welvaart wen- schen wij op dat punt nogmaals terug te komen. Ofschoon het verzekeringswezen in den laatsten tijd ook ten onzent eene aanzienlijke uitbreiding heeft verkregen, dank zij het krachtig en energiek optreden van verschil lende zoowel binnen- als buitenlandsche maat schappijen, zijn er helaas nog velen, zelfs onder den beschaafden standdie op de vraag: wat is levensverzekering niet eens een vol doend antwoord zouden kunnen geven. Er zijn er, die haar zonder nader onderzoek eenvoudig gelijkstellen aan begrafenisfondsen, met al derzelver goede eigenschappen, maar tevens met al hunne gebreken en met al de misbrui ten, waartoe zij aanleiding geven. Anderen verwarren de levensverzekering met de tontines, overlevingskassen, of hoe men die instellingen verder noemen moge, en die in den regel groote verwachtingen doen koesteren, maar uit den aard der zaak meestal uitliepen op groote teleurstellingen. Het zijn wellicht juist die teleurstellingen, die oorzaak waren van verkeerde opvattingen, waardoor de eigenlijke levensverzekering in hare meest edele vormen werd over het hoofd gezien, en waardoor men onbekend bleef met hare heilzame strekking en met het onberekenbaar nut, dat zij sticht bij eene oordeelkundige toepassing. Niet misplaatst is daarom de wenscli, reeds (overgenomen uit het Zondagsbl. van het R. N.) VII. Binnen vier dagen rukken wij uit, waren de eerste woorden van den jongen officier en hartelijk drukte hij de kleine hand van Mar- gareta in de zijne hij wilde en kon haar niet loslaten. Vier dagen nog dan moesten zij schei den of het voor altijd zou zijn dat wist de Hemelscbe vader daarboven. Den avond voor het vertrek stonden zij hand aan hand op het balkon van het hotel. Mevrouw von Fernau was met haar echtgenoot eu haar zoon Eduard, die reserveofficier bij de Uhlanen wasen dus ook moest uittrekken naar de post gegaan om te vragen of er ook brieven waren en dus be vonden de verloofden zich alleen. Kom hierheen Margaretahel tocht daar zoo gij zoudt verkouden worden. Zij zag hem met een droevig lachje aan. Morgen om dezen tijd waar zijt gij dan fluisterde zij zachten bij die gedachten spron gen haar opeens de tranen in de oogen. Hij bracht haar liefdevol naar een fauteuil die hij naar het venster had geroldtrok toen een tabouret naderbijen zette zich daarop terwijl hij haar beide handen greep. Mijn lieve Margerethawees sterk, gij zijt de bruid van een officierwees dns dapper! Laat ons te zamen praten als ware het ons laatste uur hier beneden. Zij keek hem met een ontzetten blik aan en riep bevendeBarmhartige hemel spreek zoo nietik kan het niet hooren. Niet waar, meermalen van hoogst bevoegde zijde geuit dat namelijkhet vak van levensverzekering op onze scholen voor middelbaar en hooger onderwijs zou worden gedoceerd. Wat is eigenlijk het doel der levensver zekering? Geen ander dan in dagen van gezondheid en welvaart een vasten waarborg te stellen om de vruchten van onzen arbeid, de gunstige resultaten, die wij op materieel gebied door onze energie en werkkracht verkregen de inkomstenwaarvan wij met onze gezinnen moeten leven ooJc dan voor hen te behouden wanneer wij door den dood uit hun midden mochten worden gerukt. Levensverzekering vormt en behoudt alzoo, onafhankelijk van ons blijven of heengaan, het kapitaal der toekomst en is bijgevolg een •der eerste levensaderen van de particuliere, zoowel als van de sociale welvaart. Wij gelooven dan ook niet te veel te zeggen wanneer wij bewerendat zich te verzekeren eene zedelijke verplichting is voor allen, die voor de toekomst van anderen te zorgen hebben. Hoe vele familiën kan elk in zijne eigene omgeving niet aanwijzen, wier toekomst geheel of gedeeltelijk vernietigd werd door het vroegtijdig verlies van den verzorger, vaak nog in de volle kracht van zijn leven. Hoeveel weduwen die moeten worstelen en zwoegen in den strijd om het bestaan; hoevele wezen wier opvoeding bij gebrek aan voldoende middelen verwaarloosd werd of onvoltooid bleef, en die anders een sieraad hadden kunnen worden van de maat schappij. En hoe groot is niet het getal dergenen, die zich thans in eene betrekke lijke welvaart verheugenmaar huiveren moeten hij de gedachte „wat zou 't zijn als ik eens kwam te vallen Men trackte niet zich gerust te stellen door te denken „de Voorzienigheid zal wel voor alles zorgen/' Vertrouwen op de Voorzienigheid houdt op eene deugd te zijn, wanneer wij door eigen zorgeloosheid de middelen niet te baat nemen, gij komt gezond en wel terug, zij zulllen u niet doodschieten. Als een bang kind mee gevou wen handen zat zij daar en de tranen vloden met stroomen langs hare wangen. O, mijn geliefd kind, zoo sprak hij be wogen en_ hij sloeg zijn arm om haar hals, wan neer het in mijn macht stond u mijn leven te schenkenGij weet echter dat het onzen koning toebehoort. Maar God zal voor ons zorgenhij zal altijd en eeuwig bij ons zijn. Zie vervolgde hij hartelijk en trok haar dichter naar zich toewanneer ik ook moge vallen zoo zal ik steeds in den geest bij u zijn en eens in den hemel wacht ons een heerlijk wedorzien. Langen tijd zaten zij daar in de stralen der ondergaande zon. Albrecht keek op, een droeve trek lag op zijn schoon gelaat en hij dacht aan den loodkogel op den oudejaarsavond. Den volgenden dag rukte het eskadron van Fernau uit. Aan het station was het propvol doch Gretchen drong dapper met oom en tante door de wachtkamerwaar de verschillende officieren zich verzameld hadden. Het jonge meisje zag ze niet zij zag niet hoe Eduard op zijn ouders toetrad zij zag alleen den geliefden bruidegomdie bleek en zonder een woord te spreken naast haar stond en krampachtig haar hand in de zijne hield. Hier mochten zij hun hart geen lucht geven, zij hadden thuis reeds afscheid van elkaar genomen. Het schetteren der trompetten deed den officieren aan hun plicht denken, om de manschappen in de wagens te brengen. Nu kwam het laatste, het moeilijkste oogenblik, een omhelzing nog en de zachte woorden: God zij met u, Albrecht. Vergeet mij nietMargareta. Toen was het voorbij hij nam r.og afscheid van zijn ouders en toen toen werd de deur gesloten. die ons worden geboden tot behoud. „Help u zei ven en God zal u helpen" is eene gulden spreuk, die ook hier in zekeren zin hare toepassing vindt. Het is hier niet de plaats om uit te weiden over de verschillende vormen van levensverzekering, noch over de deugdelijk heid der grondslagen waarop zij berust. Een en ander is, vooral in den laatsten tijd, uitvoerig behandeld in verschillende brochu res en tijdschriften. Wij verwijzen belang stellenden naar die stukken, waarin op on— wederlegbare wijze wordt aangetoond dat er bijna niemand is van welke maatschappelijke positie dan ook hij moge ambtenaar zijn of industrieelkostwinnend persoon, gegoed burger of kapitalist voor wien niet een of andere vorm van verzekering van het hoogste belang is. Wil echter de levensverzekering volkomen beantwoorden aan haar doeldan moet zij op de eerste plaats geregeld worden naar ieders maatschappelijke positie en mag zij de draagkracht onzer middelen niet te boven gaan. Behoorlijk toegepast zal zij hare zegen rijke gevolgen doen gevoelenniet alleen in de misschien nog ver verwijderdemisschien ook zeer nabij zijnde toekomst, maar ook in het tegenwoordige. Niets toch is er, dat in een huisgezin de spaarzaamheid meer bevor dert en de nuttelooze uitgaven beter ver hindert dan het bestaan van een contract van levensverzekering; niets wat onzen lust tot werken meer verlevendigt dan het aan genaam bewustzijn, te hebben gezorgd voor de toekomst en dus zijn plicht te hebben gedaan ten opzichte dergenen die aan onze zorgen zijn toevertrouwd, ook voor het geval dat onze levensdraad vroegtijdig mocht worden afgesneden. In een volgend nummer hopen wij meer in het bijzonder te spreken over deredenen, waarom de levensverzekering nog niet die algemeene deelneming ondervindt, die zij in Wat toen nog gebeurde dat kon Margareta zich slechts herinneren. Eduard was op haar toegetreden om haar vaarwel te zeggen. In zijn oogen stonden tranen en met een zachte bevende stem had hij haar gevraagdBid voor mij lieve Margareta. Alles alles ging voor haar verbeelding voorbij zonder dat het haar in het minst aandeed, alleen toen men op het perron kwam en zij aan het raampje van de coupé vau den trein die zich langzaam in beweging stelde nog eens dat schoone ernstige gelaat van haar verloofde zag, toen kwam als een dolksteek bij haar op Gij hebt hem voor de laatste maal gezien. En weg reed de trein onder de klanken van het Wacht am Rhein naar liet ver verwijderd oorlogstoon eel. u riet was op deD avond van den eersten Sep tember. De heete strijd was gestreden en overal om Sedan zag men de kamplichten. Vermoeid van het gevecht lagen de officieren en man schappen voor de tenten gedeeltelijk hun slechte avonddisch verorberende en gedeeltelijk haastig de brieven lezendedie de veldpost hun ge bracht had. De Uhlanen van hetregiment lagen ver van de vesting verwijderd, zij waren zooeven aangekomen en moesten morgen den eersten aanval medemaken. Om een geïmproviseerde tafeleen bank over twee boomstammen gele gen zaten of lagen de officieren het lachen en praten klonken door den stillen helderen nachtdoch het was toch alsof er een moede- looze stemming onder het gezelschap heerschte. Zoo aan den vooravond van een slag dat stemt toch altijd ernstig, merkte een dikke kleine majoor op, terwijl hij zijn sigaar aanstak. Mor gen tegen dezen tijd 1 Wie weet of wij dan zoo hooge mate verdient, en tevens de be zwaren te wederleggen die tegen die deel neming somtijds worden geopperd. Sedert veertien dagen hebben de arbeiders in de steengroeven te Ecaussines het werk gestaakt, en voor alsnog schijnt weinig kans te bestaan dat de loonsverhoogingdoor het volk geëischt zai worden toegestaan. De kermis te Brussel is dit jaar weer op de gewone wijze gevierd. Zij werd verleden jaar vooral op aandringen van den burgemeester Buisafgeschaftmaar thans bij besluit van den gemeenteraad weder ingevoerd, hoewel slechts met meerderheid van een stem. De stad Verviers staat op dit oogenblik blank van het water; de Vesdre is bniten hare oevers getreden en op honderd meters van de rivier zijn alle kelders ondergeloopen. In ver schillende groote straten is het verkeer gestremd. De rivier is vol drijvende boomen meubelen en zelfs huisdieren. Vrijdagmiddag te vier uur kwam er niet meer of minder dan eene geheele brug aandrijven. Men verkeert in bezorgdheid voor de brug Dictus. Een tallooze menigte gaat per spoor naar Luik om het dal van de Vesdre te zien, dat in een meer herschapen is; anderen trekken naar Gileppe waar het geheele bassin gevuld is. Als het water nog een meter wastbeginnen de overlaten te werken en zullen twee watervallen te aanschouwen geven die 25 meter breed zijn en een val hebben van 45 mtter (ongeveer de hoogte van de colonne du congres te Brussel. Men hoopt echter dat het zoover niet zal komen. Sedert is het water aanmerkelijk gaan dalen er -blijven echter nog allerlei voor werpen aanspoelen. In de Rue du Marteau te Verviers kan men niet in de huizen komen of men moet over eene barricade van stoelen en tafefs heen. De straatjeugd speelt schuitjevaren in de straten. Ongevallen zijn nog niet voor gekomen. hier nog wel allen bijeen zullen zijn. De Chas- sepots en mitrailleuses ruimen er heel wat van de baan. Jamerkte een ander ophet is toch altijd iets eigenaardigs. Geen enkele van ons Duitsch leger zou men van lafheid kunnen be schuldigen maar toch geloof ik dat ieder het ernstige van het oogenblik gevoelt, wanneer hij er op los moet. Hij gevoelt steeds iets onver klaarbaars dat hem zoo doet denken dat hij reeds met een voet in het graf staat. Gister nog op vuur'ge rossen Heden door de borst getroffen. sprak een jong vaandrig en slaakte daarbij een diepe zucht. Ja, mijne heeren voor hen, die aan het leven gehecht zijn mogen die woorden waar heid bevatten voor mij echter niet. Eduard von Fernau was het die hier op spottende wijze sprakhij lag in zijn mantel gehuld op den grond en blies de blauwe rook wolkjes van zijn sigaar in de lucht. Maar Fernau, gij spreekt als iemand waarvan men zegt dat de boter van zijn brood gevallen is lacatte een jong assistent dokter spottend. Zijt ge misschien ook hopeloos verliefd? Een verachtelijke blik trof den spreker, doch het scherpe antwoord bleef achterwegewant een nieuw aangekomene kwam in het kringetje. -— Kameradenveroorlooft mij den brief mijner bruid te lezen, klonk Albrecht von Fer- naus's stem en het schoone mannelijke gelaat keek vragend rond. Lachend en schertsend werd het verlof gegeven alleen Eduard stond op om eens rond te loopen het was hem niet mogelijk het opgeruimde gelaat van den begunstigden broeder bedaard aan te zien. (Wordt vervolgd^

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 1