Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Oostenrijk. Rusland. Turkije. Egypte. BINNENLAND. UITVOERINGEN, De Etoile beige meldtdat de kanunnik Bernard volkomen vrijwillig eene machtiging ge- teekend heeftwaardoor de rechter van instructie in staat gesteld wordt alle sommen op te eischen, welke hij in verschillende banken in Amerika gedeponeerd heeft. Daardoor komt het gerecht tevens in 't bezit van een aantal belangrijke documentenwelke over deze ingewikkelde zaak het tot dusverre ontbrekende licht zullen doen schijnen. Zoo verwacht altans de Etoile. De rechtbank te Turnhout heeft uitspraak gedaan in de bekende zaak van den bankier Jos. Van Bladel aldaarbeschuldigd van bank breuk misbruik van vertrouwen eu valschheid in geschrifte. Hij is wegens de verschillende hem ten laste gelegde feiten veroordeeld tot eene gevangenisstraf van dd/a jaar» H boeten van fr. 100 of subsidiair 20 dagen3 boeten van fr. 50 of subsidiair 10 dagen en 3 boeten van fr. 26 of subsidiair 8 dagen gevangenis. Schandelijk misbruikte hij het in hem gestelde vertrouwen zoodat honderden vooral de kleine burgerij en de boeren het slachtoffer werden. Te Luik heeft dezer dagen een vergiftiging van vee door tabak plaats gehad. Een landbou wer had nl. een groote hoeveelheid tabak in een kuip met water gedaan ten einde met dit af treksel hopplanten die veel van rupsen te lijden hadden te begieten. De kuip had hij een ge- ruimen tijd laten staan in de nabijheid van den stal, waarin een paard en twaalf koeien stonden; deze nu hadden den reuk van het aftreksel in geademd en waren daardoor vergiftigd. Reeds is het paard gestorven, zijn drie koeien afgemaakt en men vreest dat ook nog van de overige koeien zullen sterven. Een gelijke misdaad als die van Pecq w^ar de aphotheker Aubert op zulk een schandelijke wijze werd vermoordis nu te Parijs weer aan het licht gekomen. In de Seine heeft men drijvende gevonden het lijk van een persoon wiens armen en beenen stevig aaneengebonden waren. Zijn gezicht was vreeselijk verminkt zoodat men hem niet heeft kunnen herkennen. Volgens verklaringen van de geneesheeren heeft het lijk twee weken in het water gelegen. Na tuurlijk is van de daders nog niets bekend. Jaarlijks worden tegenwoordig in Frankrijk ongeveer 340 millioen kilo suiker verbruikt. Alle tien jaren groeit dit verbruik met ongeveer vijftig millioen kilo aan. In het jaar 1700 gebruikte men niet meer dan een millioen kilo. De suiker is tegenwoordig een artikel van dagelijksche be hoefte terwijl de apothekers haar vroeger alleen verkochten. Veel lag dit aan de toestellen die gebrekkig en kostbaar waren terwijl de suiker alleen werd gefabriceerd uit suikerriet. In het begin der zeventiende eeuw vond zekere Olivier de Serres uitdat de beetwortel ook veel suiker- stof bevatte en na tal van proeven gelukte het hem de suiker uit den beetwortel te trekken. Tegenwoordig brengt Frankrijk jaarlijks 500 millioen kilo geraffineerde suiker op en Parijs alleenmet zeven groote raffineerderijen300 millioen kilo. In Engeland worden jaarlijks 900 millioen kilo suiker verbruiktin Duitschland 310 mil lioen kilo, in Rusland 200 millioen, in de Vereenigde Staten 700 millioen. Indië, China en de eilanden der Stille zee verbruiken samen 1300 millioen kilo. Uit Grenada is aan het adres van den mini ster-president Sagasta een doos gezonden, die alvorens hem overhandigd te worden met veel voorzichtigheid werd geopend. Het bleek toen dat zij nitro-glycerine bevatte en dat de ont ploffing bij de opening moest volgen. Er zijn ten gevolge dier zaak verscheidene personen in verzekerde bewaring genomen. Naar Daily News verneemtwerd door En geland en Frankrijk Maandag tot Italië de uit— noodiging gericht om deel te nemen aan de maatregelen tot bescherming van het Suez-kanaal. Engeland zou dit nog hebben doen vergezeld gaan door een afzonderlijke uitnoodigingom gemeenschappelijk in Egypte de orde te her stellen. The Times evenwel stelt het voor als werd door Engeland alleen en op eiger. verantwoor delijkheid de taak aanvaard om aan de regee- ringloosheid in Egypte een einde te maken. Daardoor, zegt het blad, verkrijgt Engeland dan ook voor het vervolg het recht over het landdat het gered heeftzekere controle te oefenen. Wanneer Engeland zegt the Times verder, die daarmede echter nog niet het ge voelen der regeering uitspreekt, wanneer Engeland een oorlog waagt voor het herstel der orde in Egyptemoeten de formeele ver bintenissen die de diplomaten aangingen toen de toestand geheel anders was, worden beschouwd als opgeheven. De vestiging van een sterk en degelijk bestuur onder Engelsch protectoraat zou, dus eindigt the Times welks artikel tamelijk schreeuwt met de veelgeprezen „Europeesch overeenstemming de beste en duurzaamste wijze van oplossing voor het Egyptisch vraag stuk wezen. Den lsten Augustus a. s. gaat Garnet Wolseleyde voor de Egyptische expeditie be noemde commandant, over Marseille naar Alex- andrië. Opnieuw wordt gemeld, dat eenig licht is verspreid over den moord, in Phoenix-park (Dublin) op Cavendish en Bourke gepleegd. Een Ierzekere O'Brienmoet zich ..bij de politie te Puerto-Cabello (Venezuela) hebben aangemeld als de dadermet drie medeplichti gen wier namen hij zou genoemd hebben. Te New-York betwijfelt men de waarheid van het bovenstaande bericht. De Britsche consul aldaar verklaart van niets af te weten doch het persbureau alhier ver neemt dat de Britsche consuls te Caracas en St. Thomas aan de regeering seinden ter beves tiging van het bericht. De gearresteerde heet Obrien. Hij scheepte zich te Swansea in naar Zuid-Amerika onder den naam Westgate. Hij zou zich te Puerto Cabellos bij de politie hebben aangemeldbekennende den moord gepleegd te hebben met drie medeplichtigenvoor eene som geld. Ook te Glasgow heeft men een man aan gehouden die men vermoedt te zijn een der dieven van het lijk van lord Crawford. Het is een persoon die nog voor veertien dagen te Dunecht woondemaar toen plotseling in alle haast en zeer vreemd vertrokwaarschijnlijk met het doel om naar Amerika te gaan. Toen hij te Glasgow aan boord van een schip dat op het punt was van te vertrekken, aangehouden werd had hij zich in de hut van den stuurman verborgen. Hij is nu naar Dunecht gebracht, waar hij met verschillende personen most ge confronteerd worden. Onder de nieuwste nieuwtjes in de dier gaarde te Londen behoort weer een olifant. Jumbo's opvolger of liever opvolgster, want bet is een wijfjesolifantdie den naam van Jingo heeft ontvangen en in de woning van den diep betreurden Jumbo een onderkomen heeft gevon den. De nieuweling is nog jong en niet als haar voorganger goed uit de kluiten gegroeid. Zij is slechts vier voet en twee duim lang volkomen tam zeer inschikkelijk en toont even als Jumbo denzelfden trek om al wat haar aan koekjes en dergelijken gegeven wordt met groote bedrevenheid naar binnen te spelen. Men hoopt dat zij later ook als rijdier voor de kinderen uitmuntende diensten zal doen. Jingo is *oor ongeveer achttien maanden door Arabieren ge vangen en haar ouderdom wordt op drie of vier jaren geschat. Te Brighton is een knaap die met zijn vader en zijn broeder een bad nam in zee, gedood door een ledige bierkruik die een heer van den naburigen havendam in het water wierp. De kruik trof hem op het hoofdhij zonk onmid dellijk en werd hoe mpn zocht en dook, niet teruggevonden. De onwillekeurige moordenaar is in hechtenis genomen. Naar men uit Berlijn berichtis de opper stuurman Meilingdie voor eenigen tijd gevangen genomen werd wegens landverraad, (het leveren van staatsstukken aan de Russische regeering) tot zesjarige tuchthuisstraf en eerverlies veroor deeld. Bij het beklimmen van den Mont Blanc hebben een Engelsch toerist en een Zwitsersche gids het leven verloren. Men heeft hunne lijken aan de Italiaansche zijde van den berg gevonden. De Diritto van de tusschenkomst in Egypte sprekende zegt dat Italië niet den misslag zal begaan om toe te geven aan de zelfzuchtige raad gevingen van Frankrijk en Engeland. Italië zal zich niet losmaken van het bondgenootschap der drie keizerrijken. Het geeft niet zoo lichtvaardig zijne belangen in de Middellandsche zee prijs. Italië heeft het oog gevestigd op hoogere belangen. Evenals in Bohemen hebben, zoo wordt thans ook uit Brünn gemeld verschillende wolkbreu ken groote overstroomingen in Moravië veroor zaakt en o. a. de dorpen Ottnitz en Sokolnitz geheel verwoest. Maandag had hier eveneens een geducht onweer plaats en waren de straten plotseling in meren en poelen herschapen. Ook hier werden sommige oude huizen zoodanig door het binnenstroomenae water beschadigddat de bewoners gedwongen waren ze te ontruimen. Ongelukkig genoeg waren op het tijdstip dat het onweer losbrak, personen in een riool werkzaam en 4 door het binnenstroomende regenwater ver-; dronkenterwijl de overigen zich nauwelijks" hebben kunnen redden. Sedert jaren hebben we niet zulk een heeten zomer gehad als thans; de thermometer teekent onveranderlijk boven 80° F. Voeg daarbij een drogen wind die al de kalkstof der naburige bergen in de stad waait dan is thans het verblijf te Weenen voor de inwonersmaar vooral voor de vreemdelingen lang niet aangenaam. Nog veel meer dan te uwentkrijgt men bij het zien van de weinige menschendie in de heete en bijkans uitge storvene straten loopenden indruk dat men in het hartje van den komkommertijd is. Al moge nu ook het weer voor den mensch alles behalve aangenaam vezen toch heeft die warmte een allergunstigsten invloed op den oogst. Alle berichten uit Hongarije melden dat er nog niet zooveel koren verbouwd is als dit jaar, want al moge de gemiddelde opbrengst in 1867 groo- ter geweest zijn dan thans de met koren be bouwde oppervlakte is sinds dat jaar met 1/2 millioen hectaren toegenomen, terwijl daarenboven nog een terrein van 200,000 hectare dat tot dusver altijd overstroomd was voor den eersten keer in cultuur is gebracht. Het graan is dit jaar overvloediger dan in 1878 in welk jaar de opbrengst volgens officieele bescheiden ruim 38 millioen hectoliter heeft bedragenzoodat thans yeilig een oogst van 40 millioen verwacht kan worden. Rekent men daartoe nog 15 mil lioen hectoliter rogge, dan krijgt men 55 millioen hectoliter broodvruchten waarvan minstens 25 millioen hectoliter voor den uitvoer beschikbaar zijn. Die uitvoer vertegenwoordigt een waarde van 200 millioen fl., welk bedrag natuurlijk grootendeels ten bate van den landbouw komen zal. Te Dombrovan in het Hongaarsche dis trict Dolnauzijn boeren en spoorwegwerkers handgemeen geraakt. Er vielen veertien dooden in het bloedige gevecht. Volgens een telegram uit Weenen heeft in de Russische stad Radziewilow bij Brody een vree- selijke brand gewoedwaardoor driehonderd huizenwaaronder sommige groote winkels vernield zijn en drie duizend personen zich zonder dak bevinden. Wederom heeft op den MoskauKursk spooveg bij het station Zarazino een verzakking van den weg plaats gevonden. Gelukkig werd het tijdig genoeg ontdektzoodat de passagiers een eind mochten wandelen en daardoor een groot ongeluk voorkomen werd. Het gerucht looptdat de spoorweg zich over een groot gedeelte in een erbarmelijken toestand bevindt. De opgravingen bij Tschernwaar het eerste gioote ongeluk plaats vondduren voort. Tot dusverre werden negen- en twintig lijken op gegraven. Dat de Porte zich in beginsel thans heeft bereid verklaard troepen naar Egypte te zenden, is een feitmaar of ze het doen zal is eene andere quaestie. Zij hooptdat Engeland thans van zijne eigene Egyptische expeditie zal afzien, maar daarop behoeft ze niet te rekenen want die wordt bepaaldelijk doorgezetzoodat van eene zelfstandige Turksche expeditie zonder voor waarden gelijk de Porte zich voorsteltwel niets meer zal kunnen komen. Het zal er echter misschien wel mede eindigendat de Porte niets zendt eu alles is afgeloopen eer ze met hare voorbereidende maatregelen gereed is. De Porte maakt anders reeds toebereidselen, 't Geschiedt onder toezicht van Moukhtar-pacha. De eerste zending zal van zestien bataljons wezen en het geheel hoogstens 64 bedragen. Bij een en ander veinst de Porte niet te weten wat door Engeland gedaan wordtalthans zoo lang haar zulks nietr officieel wordt medegedeeld. In de eerstvolgende zitting der conferentie wil de Porte een lang protest voorlezen tegen het bombardement van Alexandrië. Allicht doet ze daarmede weer een dag verloren gaan. Uit Alexandrië wordt gemelddat de stad rustig is en raer. aan het herbouwen is begon nen. Onder leiding der Engelschen worden door de inlanders de puinhoopen weggeruimd. De Eugelschen hebben thans ook de verdedigings linie van Ramleh bezet. Zij versterken zich aldaar. Van den vijand is niets te bespeuren, De bezetting van Aboukir, 2000 man sterk, wil aan der. khedive trouw blijven, dat is de vesting niet aan de Engelschen overgeven en heeft gedreigd het geschut te zullen vernagelen. Een schip van den khedive is naar Aboukir vertrokken om de mannen aan boord te nemen. Dit schip is echter zonder troepen teruggekeerd; zij weigerden naar Alexandrie te komen. Volgens Daily News is in Arabi's leger kamp een vinnig gevecht geleverd tusschen sol daten en Bedouir.cn bij welke gelegenheid 80 van laatstgenoemden zouden zijn omgekomen. Arabi liet verscheidene cheiki of hoofden wegens ongehoorzaamheid in hechtenis nemen. De gouverneur van Damaskus heeft, voor zichtigheidshalve eenige Egyptische cheiki, die daar waren aangekomenin hechtenis doen nemen. Ook te Port-Saïd is eene paniek onder de Europeanen onestaan en heeft een Duitsch schip toen 25 man ontscheept tot bescherming van het consulaat. Ook schepen van andere natio naliteit zouden troepen aan wal hebben gezet wanneer de Lcsseps die inmiddels was aange komen dit niet had doen afspringen. De in Egypte zeer populaire schepper van het kanaal had een onderhoud met den gouverneur en verklaarde met hem in te staan voor de veilig heid namens Arabi de verzekering gevende, dat het kanaal ongemoeid zou blijven. 't Is te hopen dat men zal kunnen volbren gen wat beloofd wordt. Een Duitsch gezant is te Alexandrie aange komen naar het heet met eene gewichtige depcche. Dit wekt te Alexandrië groot opzien, daar sedert Ismail afgezet werd nog geen gezant uit Berlijn die stad bezocht. Men gelooft dat er wel onderhandelingen met Arabi Pacha plaats vonden, maar dat deze, naar 't schijntafsprongen, dewijl Arabi's voor waarden onaannemelijk waren. Arabi zou de gedeeltelijke ontwapening zijner troepen hebben aangeboden. De premier van Arabi's ministerie heeft eene circulaire aan de provinciale gouverneurs gezondenwaarin hij hun gelast niet aan de bevelen van den khedive te gehoorzamen. Men verzekert dat te Kaïro de ulema's allen den khedive hebben afgezworen. Nevens de Turksche vlag wappert van alle moskeeën de groene vlag van den profeetde gewone gebeden voor den khedive zijn afgeschaft. Arabi heeft 4000 man troepen en tien kanonnen naar Suez gezonden. De Daily News meldt uit Konstantinopol dat de sultan besloten heeft Arabi-Pacha tot rebel te verklaren. Aan de Daily Chronicle wordt uit Kon- stantinopel gemeld, dat de Porte vernomen heeft dat Rusland troepen in den Kaukasus bijeentrektt en dat zij derhalve vreest dat Rusland verove ringsplannen in Klein Azië koestert voor 't geval de Egyptische verwikkelingen daartoe de gele genheid bieden. Een schrijven van Arabi-Pacha is te Kaïro openbaar gemaaktwaarin hij de proclamaties van den khedive beantwoordt, die onder de bevelen van de Engelschen staat. Het leger zegt hijzal het land tot 't uiterste tegen den inval der Engelschen verdedigen. Arabi Pacha heeft aan den sultan geschreven, dat hij hoopt dat het bericht onjuist is dat Turksche troepen naar Egypte zullen komen want dat hij die zou moeten bestrijden. De Daily News verneemtdat het besluit van den sultan om troepen naar Egypte te zenden, niet den minsten invloed zal hebben op de be wegingen der troepeu. De hertog van Teek is aan den staf van Wolseley toegevoegd. In een brief aan den khedive herhaalt Seymourdat Engeland er niet aan denkt, voor zich zelf Egypte te veoveren noch zich wil in laten met den godsdienst en vrijheden der Egyp- tenaren. Het stelt zich alleen ten doel den khedive en het volk tegen de muiters te be schermen. Engeland heeft besloten, den opstand tegen den khedive te onderdrukken en het ver zoekt hem de soldaten te vermanen naar hunne haardsteden terug te keeren en het volk te raden, Arabi en zijne medeplichtigen als rebellen te behandelen. Volgens een gerucht zou Arabi met het grootste gedeelte van zijn leger naar Damanhoer zijn terugtrokkenzijne voorposten te Kafr Doear achterlatende. Daar het garnizoen van Aboekir geweigerd heeft zich te onderwerpen, zullen de Engelschen waarschijnlijk morgen de forten bombardeeren. Het gerucht loopten het wordt door verscheidene bladen medegedeelddat Arabi capituleeren wil en zich gedrongen ziet in voor waarden toe te stemmen welke lang zoo gunstig niet zijn als diewelke hij eerst gesteld had. WAALWIJK. Door de harmonie l'Espérancc zullen Zondag op de harmoniezaal bij A. N. Van Riel de vol gende stukken worden gerepeteerd 1. Parade-marsch. Kom. 2. Ursule concert mazurka. Tack. 3. Fleur de St. Petersbourg, valse. E. Eule. 4. Volontair-marsch. Kom. Waalwijk29 Juli 1882. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 1 Augustus a. s. n/m 7 uur. Aan de orde 1. Onderzoek geloofsbrieven Th. Hoffmans 2. Overeenkomst met den staat, betrekkelijk het in onderhoud overnemen van wegen. 3. Voordracht tot benoeming van twee leden van 't college van zetterster vervanging van hen die 31 December a. s. aan de beurt van aftreding zijnzijude de heeren Zijlmans en Timmermans. 4. Ingekomen adressen om verbetering van wegen. 5. Adres van de 14e afdeeling der Noordbr. maatschappij van landbouwom toekenning eener premie, uit te reiken met de groote markt in September. 6. enz. stukken ter visie. Bij beschikking van den minister van binnen- landsche zaken, afdeeling onderwijs, zijn benoemd in de commissiën, in het najaar 1882 belast met het afnemen der exa.nens, bedoeld in art. 56, onder a der wet van 17 Augustus 1878 (St.bl. no 127), in Noordbrabanttot lid en voorz. de school opziener in het district Tilburgtot ledeD de schoolopziener in het district 's Hertogenbosch en in de arrondissementen Bergenopzoom Til burg en Helmond tot plaatsvervangers de school opzieners in het district Breda en in de arr. 's Hertogenbosch, Oss, Heusden en Waalwijk. Mgr. A. Godschalk, bisschop van 's Bosch, heeft benoemd tot kapelaan te Tilburg, parochie Heikantden Eerw. heer P. Nottenadsistent aldaar. De arrondissement-rechtbank te 's Bosch heeft bij vonnisuitgesproken ter openbare civiele terechtzitting den notaris J. G. Losgert uit zijne bediening als zoodanig ontzet, op grond van den tegen hem uitgesproken staat van ken nelijk onvermogen. Bij vonnis der arrondissements-rechtbank te 's Boschuitgesproken ter openpare civiele zitting van Donderdagis notaris J, S. J., te V., voor den tijd van vier maanden in de uit oefening van zijne bediening geschorst en de notaris Zijnen de Gier te Heusdenbij datzelfde vonnis aangewezen om gedurende dien tijd ten

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2