Nummer 63. Donderdag 10 Augustus 1882. 5e Jaargang «i rr„ Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Bekendmakin g BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk, STAAT VAN BRIEVEN Novelle van FBANZISKA. De Echo van het Zuiden, II, WIU Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschïand worden alleen aa ngenomen door het advertentie bureau van Adolf Steiner,Hamburg. Reclames 15 cent perregel geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de 2e helft van Juli. U t Besoijen. Aan F. Coppens. te Dassen. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De Directeur, BAGGERMAN. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk gezien de aanschrijving van heeren gedeputeerde statenmaken bekenddit de herijk van maten en gewichten alhier zal plaats hebben op 16-17- 18 en 19 Augustus 1882 van des voormidaags 91/2 tot des namiddags 37a uur. Voor de verificatie van de onderdeelen van het gram is het ijkkantoor te 's Hertogenbosch ge opend op alle werkdagen van 9 uur voor- tot 1 uur namiddags. Des Zaterdags is het kantoor gesloten. Waalwijk 1 Augustus 1882. Burgemeester en wethouders voorn. De SecretarisDe Burgemeester F. W. VAN LIEMPT. VAN DER KLOKKEN. Op den Boulevard Anspach te Brussel heeft een journalist, Dr. Depaepe een ander journa list Duvergervan de Europeaangevallen en vijf revolverschoten op hem gelost. I)r. Depaepe is onmiddellijk in hechtenis genomen. De ge wonde die de hem ten huize van den aanvaller geboden gastvrijheid misbruikt en hem in zijn eer als echtgenoot gekrenkt hadverkeert in levensgevaar. De rechtbank te Brussel heeft in raadkamer, overeenkomstig het verzoek van den advocaat Robertden eisch van het openbaar ministerie tot het inhechtenis-houden van Dr. Cêsar De Paepe niet toegewezen maar zijne onmiddel lijke in vrijheidstelling bevolen. Wel heeft de substituut Dieudonné tegen deze uitspraak hooger (overgenomen uit het Zondagsbl. van het R. N.) IX. Er werd een stem gehoord de sporen klon ken en in de post der deur stond neef Eduard ach hij droeg heizelfde beminde uniform van den doode het Uhlanen-uniform. Mar- gareta trad bleek en bevende naar hem toe, en reikte hem de hand. Welkom Eduard klonk de lieve stem ach wat treurig. Mevrouw von Fcrnau was eveneens binnengekomen en omhelsde teeder het jonge meisje. Margareta hoe verheug ik mij weder bij u te zijn, antwoordde Eduard bewogen en drukte de kleine hand. Het eerste zoo aangrijpende wederzien was voorbij en het drietal zat in de eetzaal aan het ontbijtdat echter slechts door den ritmeester werd aangeroerd. Margareta nam tersluiks en zooveel dit mo gelijk was het gelaat van Eduard op. Het was bleek en vermagerd maar iu de diepliggende oogen brandde een onheilspellend vuur en meer dan ooit overviel haar het gevoel van vrees. Mochten de beide sterfgevallen hem ook diep geschokt hebben toch klonken zijn woorden spottend en opgeruimd, zijn vroolijk schel lachen kwetste de beide treurende vrouwen die reeds lang geen opgeruimdheid meer kenden. Lieve neefbegon Margareta na het ont bijt vriendelijk doch vast beslotengij zult mij toch hoop ik in uw eigendom wel tot paschen willen huisvesten, dan ga ik naar de stad toe. Maar waarde niehtantwoordde de jonge man verwonderd, waarom wilt gij weg, kunnen beroep aangeteekend maar algemeen wordt ver wacht dat zij door het hof zal worden be krachtigd. De toestand van Arthur Bogaert is hoogst zorgelijkhij geeft veel bloed op; waaruit blijkt dat de long gewond is. België heeft een nieuwen minister gekregen. De minister van openbare werken Sainctelette heeft op verzoek zijn ontslag gekregen, en nadat een deel van zijn taak de afdeeling bruggen wegen en mijnen, aan „binnenlandsche zaken" is opgedragen is tot zijn opvolger benoemd de heer Oliu. Te Temsche, een vlek in Oost-Vlaanderen aan de Schelde heeft Vrijdag een dynamiet- ontplofling plaats gehad bij welke de genieoffi- cier en drie werklieden gedood zijn. Er lag daar een vaartuig in de Schelde dat men wilde laten springen en daarbij is het dynamiet te vroeg ontploft. Sedert verscheidene jaren hebben de Fransche spoorwegmaatschappijen proeven genomen met electrische toestellenom de reizigers en de treinbeambte met elkander in gemeenschap te brengen maar tot nog loe was er geen doel treffende oplossing van het vraagstuk gevonden. De maatschappij van den Orleans-spoorweg heeft thans echter een nieuw stelsel van dergelijke gemeenschap in toepassing gebrachtdat zeer geroemd wordt. Gedurende de maand Juli hebben de uit voeren van Lyor. naarNoord-Amerika ruim millioen fr. bedragendat is ruim 2 millioen meer dan in de daaraan voorafgaande maand. De vermeerdering strekt zich hoofdzakelijk uit over de zijden stoffen. De uitvoeren gedurende de zeven eerste maanden yan dit jaar gaan de som van 40 millioen te boven. Dit cijfer toont eene vermeerdering aan van 14 millioen ver geleken met den uitvoer van hetzelfde tijdvak in 1881. Het Journal officiel behelst het rapport der commissie tot onderzoek van het plan betreffende het vormen eener binnenzee in Al- gerie. De commissie verklaart dat zij de regee- wij drieën niet te zamen leven wanneer de rouwtijd om iszullen wij een vroolijk leven leiden. Ik dank uEduard, antwoordde de jonge dame verschrokken en stond op, ik wensch geen vroolijkheid bovendien zal ik het rouwgewaad waarschijnlijk niet meer afleggen. Nu dat bespreken wij later nog wel eens, lachte Eduard sarkastisch. Niét te vroeg alarm geblazen. Zwijgend maar diep gekrenkt keerde Margareta hem den rug toe en zeide liefdevol tot de oude damedie pijnlijk die woordenwisseling had aangehoord. Tanteik wil nog heden aan mevrouw D.schrijven, dat ik morgen aankom, de postbode kan iedere minuut komen. Mevrouw von Fernau knikte toestemmend. Eduard sprong echter verrast op Nichthoe kunt ge mij de deur viel in het slot, zonder zich om te keeren ging Margareta naar haar kamer. Drie jaren zijn verloopen sedert wij voor het laatst de ons liefgeworden personen hebben ge zien. Er is heel wat veranderd. Het slot Fer nau dat vroeger schuldvrij en trotsche landgoed is met hypotheken overbelast, niet lar.g zal het meer duren of het moet verkocht worden. Edu ard die nog ongehuwd is heeft zich geheel aan het spel overgegeven. „Ruitenaas" het lot van zijn ellendig leven. Op die kaart zet hij dag aan dag hooge sommen en ofschoon de kaarten hem menigmaal geluk aanbrengenhet verlies houdt toch de bovenhand. Mevrouw von Fer nau was voor eenige weken aan een sleepende ziekte gestorven met bevende hand had zij een laatsten brief aan haar geliefde nicht geschreven, die dadelijk om haar te verplegen naar Fernau was gekomen; eerst na haar dood mocht /Mar ring niet kan aanmoedigen het werk te onder nemen daar de kosten buiten alle verhouding zijn van het nutdat van het werk verwacht zou kunnen worden. De kosten worden op niet minder geschat dan op bijna 1300 millioen. De heer Roudairede ontwerper van het plan, heelt de kosten aanvankelijk geraamd op 200 millioen maar de commissie heeft haar cijfer gehandhaafd. De heer Eugène God.ard heeft Zaterdag met eenige personen een nachtelijke luchtreis ondernomen. Hij is Zaterdag avond te tien ure op het plein Saint-Martin opgestegen met den luchtbal Nouveau Mondeden grootsten, waar mede hij tot dusver een tocht in de hoogere sferen heeft gedaan. Er was een toestel opgericht, waar, r.adat de Nouveau Monde was losglaten, op twintig meter beneden het schuitje bengaalsch vuur was ontstoken zoodat de opstijging onder een tooverachtig licht plaats had. Men schat hat aantal personendie bijeengekomen waren om den luchtbal te zien opgaan op meer dan 10,000. De gewezen onderkoning van Egypte Ismaël-pachais van Yichy te Parijs aangeko men waar hij een paar dagen zal doorbrengen bij zijn beide zonen Hussein en Hassan om vervolgens naar Yichy terug te keeren. De erfgenamen vau wijlen mevrouw Blanc de speel'oankhoudster te Monaco, zijn haar zoon en schoonzoonsde prinsen Radziwill en Bonaparte de laatste althans als zijn pas overleden vrouw hem haar vermogen heeft nagelaten. Die erfgenamen willen de Bank niet zelf besturen en daarom hebben ze naar een „zetbaas" uit gezien. Hun oog is gevallen op üupressoir, den vroegeren speelbankhouder van Baden-Baden een man van 't vak dus, en die dan ook allerlei hervormingen in de Monacosche inrichtingen moet vooï hebben. Officieel wordt bekend gemaaktdat het kabinet is samengesteld als volgtDuclerc minister-president, belast met de portefeuille van buitenlandsche zaken Faillières, binnenlandsche zaken; Devesjustitie; Tirard financien; Du- vauxonderwijs; Billot, oorlog; Jauréguiberrij, marine Mahy landbouw Cochery post- en telegraafwezenLegrandkoophandel en ad interim openbare werken. gareta dien brief lezen. Hij bevatte het verzoek Eduard niet geheel aan zijn lot over te laten hem de broeder van den g< liefden doode zooveel mogelijk van het verderf terug te houden. Mar gareta had met een ernstig gelaat den brief dichtgevouven en met een kus op het voorhoofd van de geliefde doodedie belofte afgelegd. Toen de begrafenis was afgeloopen en het rijtuig dat haar weg zou brengen reeds voorgereden was, trad Margareta bedaard naar haar neef toe en zeide hem een pakje overgevende Hier neef een kapitaal van twintigduizend thaler om uw zaken te regelen. Het is een legaat van mijn goede tante. En nu was hét weder herfst geworden een schoone heldere herfstdag. Margareta zat, nog steeds in het zwart gewaad dat slechts door een wit plooisel eenigszins werd opgehelderd, in haar kamer aan de piano en zong met een teedere alstem Langja lang is hij reeds weg. l)e tonen klonken zacht door het geopende venster dat op den nog frisschen groenen tnin uitzag en drongen diep in het hart van den verlaten man die daar op het hek leunde. Sedert zij Fernau verlaten had woonde zij samen met mevrouw D.een vriendin van haar tante dat wil zeggenzij betaalde en had daarvoor haar eigen kamers. Plotseling stond zij verschrikt op, daarbuiten had een mannenstem gevraagd of de juffrouw ook te spreken was. Neef Eduard pruttelde zij binnensmonds, maar tevens gaf zij een toestemmend antwoord en na eenige oogenblikken stond de ritmeester voor haar. Waarde nichtik heb heden een lang onderhoud van u te vragenbegon hij haar nederig de hand kussendewilt gij mij ant- woorddn Zij knikte toestemmend en bood hem een Morgen zal in de Kamer eene verklaring worden voorgelezen, inhoudende dat het minis terie ten opzichte der buitenlandsche zaken niet op het verledene wil terugkomen. Het wil vrede doch mocht er iets gebeuren waardoor aan Fiankrijks waardigheid afbreuk kon worden gedaandan zal het onmiddellijk de kamer bijeenroepen om over de noodige maatregelen te beraadslagen. Ten opzichte der binnenlandsche politiek zal het ministerie de besluiten der kamers tot grondslag nemen. De Daily News meldt dat generaal Wolseley voor zijn vertrek zijn vertrouwen uitdrukte, dat de Egyptische campagne met de helft van Sep tember zou geëindigd zijn. Indirecte berichten uit Kaïro bevestigen Blunt's depêches nopens de toenemende vijandigheid der bevolking tegen de Engelschen. Arabi zou thans beschikken over belangrijke sommen vermoedelijk pst. 250.000, als provinciale belastinggelden gecollecteerd. Arabi onderhoudt een briefwisseling met Soeaans val- schen profeet. De Engelsche kolonie ie Alexandria petitionneert om opheffing der inlandsche politie en stelt voor een Europeesche politie van vrij willigers te organiseeren. De Times verneemt uit Konstantinopel van 6 dezer dat Saïd aan Dufferin heeft Ge loofd dat de expeditie niet naar Egypte zal gaan voordat een overeenkomst met Engeland is getroffen. De Morning Post verneemt, dat de Britsche regeering Vrijdag aan de Porte een ultimatum heeft overhandigd waarin verklaard werddat als Arabi niet vogelvrij werd verklaard en de voorwaarden bij een gemeenschappelijk optreden niet werden aangenomen Dufferin zou worden teruggeroepen en de landing van Turksche troe pen zou worden belet. Zaterdag verzocht de Porte 24 uren bedenktijd. Bovenstaand bericht vindt geen geloof. Integendeel doen de laatste berichten uit Konstantinopel verwachten dat een schikking stoel aan terwijl zij zelve op de sofa plaats nam; hare knieën knikten haar hart klopte hoorbaar en langzamerhand kwam zij weder tot zichzelve en dacht zij er aan, dat zij iederen .wensch van haar neef moest nakomen omdat een heilige belofte haar er toe bond en hij was ook Ai- brechts broeder. Margareta begon de heer von Farnau op droeven toon gij weet, ik ben een rampzalige. Mijn liefde voor de kaarten heeft toegenomen. Het zal u niet verwondoren wanneer ik zeg dat ik op het oogenblik dringend uwe hulp behoef. Spreek Eduard ik ben rijk ik wil u op iedere wijze helpenik legde bij het lijk van uw moeder de belofte afdat ik u niet in het ongeluk zou laten loopen. Maar nichtwat ik nu van u verlang is veelhet is u misschien onmogelijk mij dat toe te staan. De jonge dame lachte ernstig. Sedert mijn aardscli geluk met uw broeder ten grave daalde, heb ik mij voorgenomen mijn geld te gebruiken om andere menschen van nut te zijn. Maar het kan nog iets anders dan uw geld zijn nichtdrong Eduard verder aan en zijn blik was strak op het schoone gelaat gevestigd. Zij keek verschrikt in de oogendie zulk een groote gelijkenis hadden met die van haar verloofde; de zucht naar het spel had echter op het gelaat diepe sporen gegrift. En een diep medelijden kwam bij Mafgaretha op zij zeide vriendelijk: Spreek openhartig, neef, om Al- brechts wil zal ik u helpen zal ik uw wensch vervullen, wanneer het tenminste in mijn macht is. Een zware zucht verlichtte de borst van den ritmeesterhij kruiste de armen over de borst en sprak op één toon Wanneer ik overmorgen geen twee honderd duizend thaler heb dan.jaag ik mij een kogel door het hoofd. Bovendien gat ik aan den woekeraardie mij de laatste vijf duizend thaler leendemijn eerewoord dat gij mijn bruid waart. (Wordt vervolgd..)

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 1