Duitschland. Zwitserland. Rusland. Turkije. Egypte. BINNENLAND. gayy i'gaai rpju.l.—urn1uami—silhl" ju tu&chen Engeland en Turkije aanstaande is. De Turksclie expeditie naar Egypte zal minder talrijk zijn dan aanvankelijk beoogd werd zij begeeft zich voorloopig naar Kreta en Rhoduswaar verdere bevelen worden afgewacht. Er worden pogingen aangewend om de Porte over te halen het opperbevel der Egyptische expeditie aan Baker Pacha toe te vertrouwen. In het lagerhuis verklaarde Gladstone dat de eenige vraagbij het Suez-kanaal van gewichtis de vraag of het open blijft. Het vaarwater nu blijft open. De onderhandelingen over de Turksche militaire tusschenkomst zijn nog niet zoo ver gevorderd dat daarover me- dedeeling kan worden gedaan. Er is over geenerlei protectoraat over het Suez-kanaal eene overeenkomst getroffen. Er is enkel voorgesteld het kanaal te beveiligen door eene regeling waaraan alle mogendheden zullen deelnemen. Aan lord Dufferin is last gegevengeen schik king te treffen dan met behoud vaD den grondslag, zooals die tot dusver vaststond. Er zijn geen Turksche troepen naar Alexandrie gezonden. De Porie verklaarde dat de reeds ingescheepte troe pen bestemd waren naar Candia. Aan den Sultan is geen ultimatum gerichtook heeft men hem niet gedreigd met het terugroepen ran den Engelschen gezant. Een telegram uit Bombay bericht, dat het eerste detachement Indische troepen aan boord van drie transportschepen vertrokken is. Op hetzelfde oogenblik, dat Engeland zich tot een oorlog in Egypte voorbereidtdreigen het verwikkelingen in Zuid-Afrika. Uit Pieter- maritzburg werd getelegrafeerd, dat een krachtig of althans spoedig optreden in Zoeloeland nood zakelijk was daar men er over Cetewayo's reis naar Engeland ontevreden is. De regecring heeft besloten Suez, Port-Saïd en Alexendrie weder door een onderzeeschen kabel te verbinden. Ernstige berichten komen uit Ierland ditmaal evenwel omtrent de politie. Te Cork Limerick, Belfast en in een aantal andere steden van den eersten en gevaarlijksten rang dreigen de agenten van het openbaar gezag met eene werkstakingwanneer ze niet beter betaald vlugger bevorderd en ruimer gepensioneerd wor den. En bij. den tegenwoordigen toestand in Ierland zou eene werkstaking van 5 a 10.000 politie-beambten geen gekheid wezen. In de Patience-opera te Londen is het tooneel ingezakt, waardoor de directeur en twee be dienden een aanmerkelijken val deden. Een der bedienden die van een hoogte y an 40 voet viel,is zeer ernstig gekwetst. De Duitsche schroefkanonneerboot le klasse Cyclop wordt te Wilhelmshaven gereed gemaakt om binnen eenige dagen naar Egypte te ver trekker». Reeds zijn de kanonneerbooten Möwe en Habicht in de Egyptische waterende Nymphe werd er verwacht en kan er thans zijn aange komen en terwijl rfu ook de Cyclop daarheen zal opstoomenzal vervolgens ook de korvet Gneisenan derwaarts vertrekken. In den stadsschouwburg te Leipzig is, bij de voorbereidende werkzaamheden voor het nieuwe ijzeren brandscherm een steiger ter hoogte van 18 meter ingestort, waardoor een werkman ge dood en zes zwaar gewond werden. Als een staaltje vau echten politiedwang wordt uit Ranisin het Pruisische district Zie- genrück, de tekst medegedeeld van eene afkon diging onderteekend door het politiebestuur aldaar, hoofdzakelijk van den volgenden inhoud Men ziet dikwijls dat ingezetenen, die achterlijk zijn met de betaling van belasting en schoolgeld, lid zijn van een turnclub, eene scherpschutters- vereeniging, een liedertafel, of andere corporatie, soms ook wel van twee zulke vereenigingen waaraan zijofschoon het toch maar dingen voor uitspanning zijn, geregeld hunne contributie voldoen. Daar deze grove onvoegzaamheid niet mag worden geduld, zal het politiebestuur voor taan aan de besturen der vereenigingen de namen mededeelen van alle personen die wegens wan betaling van belasting of schoolgeld worden ver volgd. Tevens zal voortaan geen vereeniging danspartijen enz. mogen geven wanneer hiertoe niet minstens acht dagen te voren aanvraag is gedaan, welke aanvraag alsdan zal worden afge wezen voor zoolang de bovenbedoelde «sujetten" nog lid van zulk eene vereeniging zijn. En wanneer een herbergier of ander houder van een lokaal waar bier of sterke drank wordt geschonken, «zulke sujetten" in zijn lokaal toelaat, zal de politie gebruik maken van hare bevoegd heid om het lokaal 's avonds vroeger te doen sluiten. De correspondent der N. R. Ct schrijft uit Ragatz o. a. het volgende Niet voor den toerist bovenal is deze zomer noodlottighet treurigste daarbij is ontegenzeg gelijk het gevreesde mislukken van den oogst. Van Brussel tot Ragatzin Luxemburg, Elzas- Lotharingen het Schwarzwald en aan het meer van Constanzoveral hoorde ik hetzelfde wee klagen. De granen aanvankelijk zoo veelbelovend, hebben veel door het weder geledenmaar vooral met den druivenoogst ziet het er aller treurigst uit. Telkens ziet men korenvelden waarop de zwaar geladen halmen door den wind op den bodem geslagen en voor 't roeerendeel waarschijnlijk geknakt zijn. Het is inderdaad weemoedig om aan te zien De Zwitserschc bladen brengen dag aan dag berichten omtrent de verwoestingenwelke de stormen der laatste 14 dagen in het Rhönedal en in de streek van den St. Gothard hebben aangerichtbij Viège. en Bas-Chatillon zijn de bruggen vernield en weggespoeld, terwijl geheele terreinen bouwland met de bijna gerijpte vrucht met een laag steenen en modder overdekt zijn. Op de zuidelijke helling van den Simplon hebben wind en regenwat men met pittoresken naam earthslips noemt, veroorzaakt, en de weg is door enorme rotsblokken versperd. Bij Domo d'Assolo is de weg geheel vernield evenals bij Isella terwijl GöschenenUlrichen en Obergesteln gedeeltelijk overstroomd zijn. Dezer dagen is door een toeristden heer Sellavan Yal Tourmanche uitde Aiguille du Géant beklommeneen der toppen van den Mont Blanc-reeks, die 13,156 voet hoog is en vroeger onbereikbaar werd geacht. Uit St. Petersburg wordt het bevestigddat het Russische gouvernement een spoedigen oorlog tusschen Turkije en Engeland tegemoet ziet en daarom in den Kaukasus en Bessarabie groote toebereidselen maakt. Grootvorst Wladimir zal waarschijnlijk met een talrijk gevolgde Duitsche manoeuvres in Silezië bijwonen. Verleden week zijn in het binnenland verscheidene jeugdige vrouwen gearresteerd. Het Russische stoomschip Moskwa, waar over men zich sedert eenige weken ongerust maakteof liever dat men totaal verdweneD waandeis werkelijk bij Rus Hasunop de Afrikaansche kustvergaan, maar de passagiers en de bemanning zijn gelukkig allen gered en behouden te Aden aangekomen. De Moskwadie een der schepen was van de «vrijwillige vloot" vertegenwoordigde een waarde van 650,000 roebel en was slechts voor 350,000 verzekerd. Behalve dit verlies moet de maat schappij nog aan de bemanning schadevergoe ding geven en hun het volle traktement voor een jaar uitbetalen terwijl zij tevens voor het vervoer van de passagiers en bemanning naar Odessa zorgen moet. In de contérentie hebben de Turksche gevol machtigden Maandag verklaard de voorwaarden aan te nemen, die de mogendheden in hare uit- noodiging ter conferentie hebben gesteld. Said-pacha heeft ook aan lord Dufferin eene proclamatie tegen Arabi toegezegd. De khedive heeft aan Ragheb-pacha een brief gezonden inhoudende een bevel dat het gouvernement zich bereid verklrare tot schade vergoeding aar. de slachtoffers van moord en brand te Alexandrieonder bepalingen dat het bedrag zal worden vastgesteld ter gelegener tijd en op billijke wijze in overeenstemming met de fiinancieele hulpbronnen des lands. Te vens verzoekt hij om mededeeling vau de ge schiktste maatregelen en openbare bekendmaking dezer gevoelens. De Egyptenaren hebben den spoorweg en het drinkwaterkanaal tusschen Ismailia en Suez afgesneden. De telegraaf werkt nogmaar de Lesseps weigert andere berichten over te seinen dan die op de scheepvaart betrekking hebben. i)e Engelschen zijn Zaterdag bij Ramleh slaags geweest met Arabi's voorhoede. Zij vielen haar aan tusschen het Mahmoudieh-kanaal en den spoorweg naar Caïro en openden van drie kanten op den vijand een gesehutvuur. De uit slag van het gevecht dus heet het in de En- gelschc dépêches, was zeer bevredigend, en verder melden ze daaromtrent het volgende Te 4 uren werd eene goed ondersteunde voorwaartsche beweging ondernomen langs den spoorweg; terzelfdertijd rukte het zestiende regi ment Rifles langs den westelijken er; het South- Staffordshire regiment bereden infanterie langs den oostelijken oever van het kanaal op, waar door de vijand genoodzaakt werd zijne voor posten te verlaten en al zijne beschikbare strijdkrachten in het vuur te brengen voor zijne hoofdlinie te Kafredowar. Die krach ten bleken te bestaan uit 4 bataljons infanterie, 4 afdeelingen ruiterij en verscheidene kanonnen. Deze laatste werden door het Engelsche vuur tot zwijgen gebracht. De marine-soldaten die langs den spoorweg manoeuvreerdenwerden aangevoerd door generaal Alison; zij wierpen den vijand op zijne tweede linie bij Kafredowar terugwaarbij zij eenige veliezen leden doch zij hielden zich onder het herig vuur van den vijand flink en spreidden de grootste kalmte ten toon. Nu het begeerde oogmerk bereikt was om den vijand te noodzaken het aantal zijner troepen en zijner stukken voor de stelling te ver- toonen trokken de troepen met het aanbreken van den nacht in orde terug. Het verlies aan dooden en gewonden van den vijand is nog onbekenddoch er zijn vele gewonden en door de Engelschen zijn veel gevangenen gemaakt. Ook heeft men verscheidene dooden op het slagveld gezien. Des morgens had Arabi 14 manschappen met de parlementaire vlag naar de Engelsche legerplaats gezonden, waar zij door een Engelsch officier werden ontvangen. Het onderhoud even wel bleef zonder resultaat. In een latei officieel Engelsch bericht wordt gezegddat het doel der manoeuvre van de Engelschen is geweest om te zien of het juist wasdat Arabi van plan was zich terug te trekken. De verliezen der Engelschen bedroegen drie soldaten en één officier dood en 29 man gekwetst. De verliezen van den vijand berekenen de Engelschen op 2 a 300 man. Een officier en 14 man werden gevangen genomen. Volgens lien was Arabi's leger talrijk maar heerschte in het kamp groote ontevredenheid. Bij deze gelegenheid waren 16,000 man in het veld geweest, die achter inderhaast opgeworpen bar ricades hadden gevochten. Waalwijk 9 Augustus 1882. Bij koninklijk besluit is benoemd dr. O. Stolp, te Broek op Langendijk., voor het tijdvak van 1 Sept. 18821883 tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Tilburg. Bij kon. besl. zijn benoemd -. in het bestuur van het waterschap van den Hei- ot Meerdijk en polder van Druuen prov. Noordbrabant, tot voorzitter A. de Jong en tot lid H. Van Loon Goverduszoon. Aanstaanden Zondag zal de harmonie l'Esperance alhier een uitstapje doen naar Til burg en daar een concert geven in den tuin der N. K. harmonie; voor die gelegenheid heeft het bestuur der N.-Br. tramwegmaatschappij wel willend een zeker aantal kaai ten beschikbaar gesteld a f 0.60 voor de heen en terugreis. Voor zoover de voorraad strekt zijn deze kaar ten tot Vrijdag nog verkrijgbaar aau het kantoor der maatschappij aan de haven alhier. •^Het kruisboogschutters gezelschap «l'Amitié Unie" gevestigd bij H. Mulders in de Kloos- tersteeg alhierzal op Zondag 20 Augustus a. s. een nationaal concours geven. Vier prijzen zijn uitgelooofd als een zilveren vergulde en drie zilveren medailles benevens een zilveren eerekruis. De Noord-Brabantsche tramwegwegmaat- schappij krijgt voortdurend meer vervoer. Zater dag zag men aan Belgische varkenshandelaars aan de haven te Waalwijk een groote partij vette varkens van 100 tot 125 kilo afleveren die in nieuwe goederenwagens via Tilburg nog dien avond Belgic bereikten. De Capelsche haven waar gedurende de sluiting der Waalwijksche de correspondeerende stoomboot «Stad Tilburg" op Rotterdam afvaart en ook aankomtlevert mede een ongekende drukte opdaar meest alle goederen van Tilburg, Kaatsheuvel enz. per tram vervoerd en dan per stoomboot verder getrans porteerd worden. In de volgende week zal de lijn KaatsheuvelCapelle geheel gereed zijn en van het laatste dorp vertrekkenwat nu nog geschiedt op 1/4l uur afstands van de haven. Ook zal waarschijk nog deze week de Waal wijksche haven weder opengesteld worden. In verband daarmede ziet men eene nieuwe regeling van het vervoer per bootuit de beide havens, in aansluiting met der. tram, te gemoet. Gisteren 8 Augustus was het drie maanden dat de ministercrisis in Nederland geduurd heeft. De heer Tak van Poortvliet wordt thans ge naamd als de man, die met de formatie van een kabinet zal belast worden ten minste er schijnen besprekingen met hem te hebben plaats gehad. De kapitein ter zee Jhr. A. G. van Haef- ten heeft te Londen inlichtingen omtrent het lichten van vaartuigen van zulke zwaarte als de Adder ingewonnen, bij verschillende inrichtingen, onder andere ook bij het «Trinity House", en is Zaterdagavond weder naar den Haag terug gekeerd. De algemcene indruk der Engelsche deskundigen schijnt te wezeD dat het lichten van het wrak zeer moeielijk zal zijn, en dat dit werkzal het eenige kans op slagen hebben binnen de eerste drie weken moet plaats hebben. Een contract met een Engelsche maatschappij schijnt niet gesloten te zijn. Onder de inzendingen op de tentoonstel ling voor locaalspoor- Sc tramwegen te Arnhem trekt vooral de aandacht eene teekening in lijst van den heer Jos. Levelt aldaarbevattende eene schets van een tramwegrijtuig Ie klasse met daaraan verbonden compartiment voor post- pakke'dienstde heer Levelt beoogt daarmede in de behoefte te voorzien van die provinciën welke nog niet de voordeelen mogen genieten van den postpakketdienst. Zeer eenvoudig is zijn ontwerp hij berekent op ^3 vervoer van eerste klasse personen op de tramwegen en ver meent dat men verplicht is bij eiken trein een dusdanig rijtuig aan te haken en volgens zijne teekening bestaat zulk een rijtuig voor de ruimte van 12 personenterwijl het overige gedeelte daarvan geheel afgezonderd een formeeleu post wagen uitmaaktingericht met vakkenwaarin de pakketten voor elke plaats afzonderlijk kun nen geborgen worden benevens eene zitplaats en lessenaar voor den postconducteur. Bij 't «.aken van de spoorweglijn Gorin- chemGeldeimalsen heeft men steeds zeer veel te tobben gehad met de overbrugging bij den Diefdijk door de aanhoudende verzakkingen, die hier tot stand kwameD. Nadat kolossale zand- massa's hier allengs in de diepte verdwenen waren, meende men in de laatste dagen 't kwaad overwonnen en een vasten bodem gevonden te hebben doch ziet, in een dezer nachten is deze hoop weer verijdeld en is er weer eene aanzien lijke verzakking gekomen. Op deze wijze wordt de kans om dit gedeelte van den spoorweg met November a. s. geopend te zien zeer gering. Men meldt uit Londen dat de groote diefstal van waarden op een stoomboot tusschen Rotterdam en Harwichreeds is opgehelderd. Deswege stond namelijk voor den politie-rechter van Guildhall terecht, zekere John Carr, als zijnde in het onwettig bezit gevonden van een aantal effecten die gestolen werden op reis tusschen Rotterdam en Harwich. De gevangene had de effecten weer tegen de halve waarde overgedaan en mr. Bernh. Tier, die dezen koop met hem gesloten had beloofde hem de zaak niet te zullen aangeven. Ter terechtzitting ver klaarde mr. Tier evenwel, dat hij nooit van plan was geweestdie belofte na te komen. De uitspraak werd ten slotte verdaagd tot de vol gende week. Naar men verzekert zou elk schot uit het Eogelsche belegeringsgeschut in Egypte 200 pond, zegge 2400 gulden kostten. Kosten de schoten uit een op duiven gerichteu buks ook maar zooveel. De gemeente Genemuiden is wederom door een feilen brand getroffen bijna zoo hevig als de brand van 1868 waarvan zij zich ternau wernood hersteld had, De brand ontstond dit maal in den nacht van Zaterdag op Zondag, te 2 urenin eene arbeiderswoning. Door den hevigen Noordenwind aangewakkerd grepen de vlammen snei in het rondaan blusschen was niet te denken. Verbrand zijn de kerktoren28 woningen bewoond door 46 huisgezinnen 36 hooibergen en een massa biezen. Van de kerk staan alleen nog de pilaren en het muurwerk. De toren is van boven af begonnen te branden. De predi kant die vertrekken zou en wiens huisraad reeds gepakt was, heeft alles verloren een vaartuig, om den boedel naar zijn nieuwe standplaats te brengen lag voor de deurdoch wegens den geweldigen vuurregendichter nog dan een sneeuwstormkon niets gered worden. Het verbraude was slechts gedeeltelijk verze kerd velen hebben alles verloren. Drie spuiten van Genemuiden en 5 van Kampen, Hasselt en Zwartsluis deden dienst. Vele personen be kwamen brandwonden, onder hen de bewoners van het huisjewaarin de brand ontstond. Ook de burgemeester moet gewond zijn door een neervallenden steen. Genemuiden, in het westen door de Zuiderzee bespoeld en verder ingesloten door Ambt-Vol lenhoven Zwollenkerspel, Grafhorst en Kampen, beslaat een oppervlakte van ruim 2400 bunders. De inwonersomstreeks twee duizend in getal, vinden meerendeels hun bestaan in veeteelt handel in landbouwvoortbrengselenbiezen en matten scheepvaart en mattenvlechterij. Het stadje heeft een betrekkelijk nieuw raad huis eene Hervormde en Chr. Geref. kerk. Blijkens Witkamps Aardrijkskundig woorden boek werd die gemeente in 1868 insgelijks door een brand geteisterddie op 11 en 12 Maart 140 huizen en 39 hooibergen vernielde, waardoor de ingezetenen een schade leden van f339,725. Toen bestond de stad geheel uit huizen met rieten daken en bleven er slechts 8 huizen ge spaard. Later is de geheele siad van steen herbouwd. Niet onwaarschijnlijk is de brand ook nu onstaan door 't broeien der russchen die de stoelenmatters gebruiken. Wanneer na melijk dc schepen met russchen aankomen, zelfs laat in den avondstaan er dadelijk twintig man klaar om te ontladen de rook slaat dan gewoonlijk uit het schipdaar de russchen nat gepakt worden en sterk broeien. Op de wijze waarop ze een kaasschuit ledigen wordt ook de schuit met russchen geledigd en dezen worden op kleine hoopjes geworpen. Op den terugtocht van Ouderkerk van de wimpelpartij der roei- en zeilvereeniging de Amstel te Amsterdamhad een treffend ongeluk plaats. Een der leden de heer E. Stroetman uit een roeivaartuig op de hen vergezellende stoomboot willende overstappen viel in het wateren ofschoon door verschillende personen pogingen tot redding aangewend werden mocht dat niet gelukken. Eerst een uur later werd hij leven loos opgehaald. Een meisje van 9 jaren te Gilze-Rijen alhoewel herhaaldelijk gewaarschuwdwaagde zich te dicht nabij de wieken van den molen zoodat zij door een der roeden medegesleurd en op geruimen afstand in een sloot werd geslin gerd; het kind werd aau hals en hoofd ernstig gewond. Een 16-jarige jongelingdie in een bak kerswinkel te Tilburg om een paar broodjes vroeg, die van achter moesten gehaald worden maakte van de korte afwezigheid van den be diende gebruik om de geldlade achter de toon bank te openen en daaruit geld te ontvreemden. Gelukkig spoedig achterhaald werd hij in ver zekerde bewaring genomen. Men schrijft uit Heinker.szand Onder deze gemeente heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een gruwelijk stuk plaats gegrepen. Bij A. Timmermans huishoudende met een paar vrouwelijke personen, is ingebroken; de boosdoener was reeds bezig met het kabinet open te brekentoen de bewoner ontwaakte. Er schijnt toen een vragen om geld met bedrei ging van moord gedaan te zijn waarop eene worsteling met den misdadiger moet gevolgd zijn. T. is vreeselijk gewond. Denkelijk heeft de misdadiger door het toeschieten van andere personen het hazenpad gekozen. Geneeskundige hulp werd ingeroepen en spoedig aangebracht door den geneesheer van 's Heer Arendskerke. Dc vermoedelijke daderzekere Z., is reeds in handen der justitie. Het is een jonge boeren arbeider en van geen gunstigen naam. Na het vertrek eenèr dienstbode miste eene dame te Arnhem een aantal onderkleedereD. Het vermoeden viel op de vertrokken meid, die intusschen zich te Roozendaal had verhuurd en aldaar in het bezit van het gestolene werd ge vonden. Zij werd naar het huis van arrest gebracht.

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2