Turkije. Egypte. BINNENLAND. het geheim waren verborgen. Door de kracht der uitbarsting zijn zelfs de glazen in ae naburige kerk gesprongen. Door politie en militairen zijn reeds een aan tal lijken en verminkte ledematen uit liet puin te voorschijn gehaald. Daar men nog niet nauwkeurig weet hoeveel kinderen er op dat oogenblik in de school warenis het aantal verongelukten nog niet officieel geconstateerd. Eenige dieven zijn door een onderaardschen gang in het tentoonstellingsgebouw te Moskou gedrongen en hebben een groot aantal juweelen gestolen. Te Archangel zijn al de hout werven van de heeren Brandt Co. door brand vernield. De schade wordt op 30,000 pond st. geschat. De Daily News verneemt uit Konstantinopel dat ernstige berichten uit Syrië zijn aangeko men. De Muzelmansche comité's opereeren te Jerusalem BeyroetAleppo en Damascus. Te Aleppo prediken de priesters op straat den dood aan de christenen. De Fransche gezant ontving een verontrustende depêche over Palestina's toestand en overhandigde die de Porte. Na de proclamatie, waarbij Arabi tot rebel verklaard werdte hebben doeo gereed maken; na twintig maal te hebben doen verluiden dat de vloot vertrokken was of vertrekken zouis de sultan van Turkije op het oogenblik nog even besluiteloos als drie maanden geleden. Het schijnt dat hij nog altoos hoop heeft de orde in het land van den Nijl alleen door zijn zede lijken invloed te herstellen. De Engelsche bladen zijn het er over eensdat lord Dufferin een spoedige beslissing eischen moet en daartoe een ultimatum stellenzooals een telegram mede deelde is de Times van gevoelen dat dit ook werkelijk eerstdaags geschieden zal. Uit Kaïro wordt gemeld, dat Arabi, om des sultans rebelverklaring te voorkomen, een volks manifest heeft uitgevaardigd, strekkende om den sultan alle gehoorzaamheid op te zeggenen proclameerende het Arabische kalifaat onder den Groot-Sjerif van Mekka. Volgens te Londen ontvangen berichten uit Egypte -gelijken Arabi's verschansingen op een tweede Plewna, slechts met dit onderscheid, dat zij met grooter talent zijn opgeworpen. Zij beneerschenzooals men weetden eenigen toegan van Alexandrië tot het binnenland en vormen een aaneengesloten verdedigingslinie welkeover den spoorweg en door het Mah- moudih-kanaal loopendden weg van het Mareotis-meer naar Ramleh doorsnijdt. Redouten met breede glacis, en voor een deel met nieuwe Krupp-kanonnen voorzien beheerschen het ge- heele aanvalstetrein en speciaal de wegen, van de hoogste en gewichtigste punten. Zal de ver gelijking met Plewna ook opgaan in dien zin dat Arabi's soldaten de verdedigersrs van Plewna in dapperheid evenaren? Op het oogenblik is hierop nog geen antwoord te geven daar de berichten uit Alexandrië voortdurend zeer schaarsch zijnhetzij dan doordien alles op de komst van sir Garnet Woiseley heeft ge wacht, hetzij door de censuur van alle berichten. Deze taak behoorde aan een officier van den staf opgedragen te zijn doch geldt in militaire kringen voor even moeielijk als ondankbaar, want geen officier die eerzucht heeftis graag op slechten voet met de vertegenwoordigers der publieke meeningwat intusschen toch al heel licht het geval is. Uit wat tot nu toe gedaan is, om alles zooveel mogelijk geheim te houden, spreekt een kinderachtige naïeviteit. Men wil Arabi over de Engelsche troepenbewegingen in het onzekere houder.ziedaar het doel der ge- heele censuur. Doch aan den anderen kant wordt de getalsterkte van elke Engelsche expe ditie die uit het moederland vertrektzoo publiek mogelijk gemaaktzelfs wordt op de stoombooten met groote letters op houten borden geschilderd hoeveel officieren manschappen en kanonnen er aankomen. Daily Newsdie van alle Engelsche bladen het koelbloedigst blijftmaar het aan stekelige gezegden niet laat ontbrekenvraagt waarom er voor de verkenningstochten naar Arabi's stel lingen in plaats van de gepantserde treinen geen luchtballons worden gebruikt. Misschien ant woordt het blad sarkastischomdat men de domme Egyptenaren door de vruchten der be schaving niet al te zeer wil verbazen. Sir Woiseley die gewoon is spoedig te handelen en van wien men dan ook verwacht dat hij een plan de campagne reeds in den zak heeftvaardigde een proclamatie aan het Egyptische volk uitwaarin hij verklaartdat het doel der Engelsche zending isde rust en orde in Egypte te herstellen. Voor alles wat ze behoefden zouden de troepen betalen maar de ingezetenen worden dan ook verzocht te maken dat zij het noodige in voorraad hebben en tevensalle mogelijke inlichtingen omtrent de opstandelingen te geven. De generaal heeft een conferentie met den admiraal en de andere bevelhebbers die te Allexandrië zijn gehad daarop heeft hij den khedive een bezoek ge bracht en vervolgens de stellingen van Ramleh geïnspecteerd. Waalwijk 19 Augustus 1882. Door de kiezersvereeniging Noordbrabant is voor de verkiezing van een lid der provinciale staten in het district Tilburg candidaat gesteld de heer Arnout Pollet aldaar. Ook de haven van Capelle zal verbeterd worden de gemeenteraad heeft namelijk besloten om de kom der haven tot aan de oude straat pl. m. een meter te laten uitdiepen en het al daar beslaande zwaaigat een paar meter te ver lengen. Deze week werd aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid aanbesteed -. het maken van den onderbouw van een brug voor spoorweg en gewoon verkeer over de Donge te Geertruiden berg, en van eenige andere werken, (raming f 307,500). Minste inschrijver C. D. Klein te Moerdijk voor f278,700. Het „Vaderland" verneemt dat de duiker Weltevreden zijn onderzoek naar het wrak van de Adder heeft geëindigd en dat van de uit komsten dier onderzoekingen rapport is uitge bracht. Een nader onderzoek wordt echter zeer noodig geachthet departement van marine zal dat met marineduikers van de werf te Amster dam doen instellen. Er zal een commissie be noemd worden, bestaande uit een officier van de marine, den hoofdingenieur-adviseur voor scheeps bouw bij de marine en een ingenieur van den waterstaatom uit de reeds verkregen en nog nader te verkrijgen gegevens een advies betref fende het lichten van de Adder uit te brengen. De deskundigen in Engeland hebben als hunne meening te kennen gegeven, dat het lichten wel niet mogelijk zal zijn. De personen, tot wie men zich wenden kon, verklaarden geen zwaar dere schepen gelicht te hebben dan van 1000 ton (de Adder weegt 1600 ton), en dan nog in rivieren. Daar de Adder diep ligtzou het lichten nog moeielijker zijn. Volgens de thans verkregen uitkomsten van het duikeronderzoek is de ligging van het schip goed bekend. Hel ligt nagenoeg evenwijdig met de kustomgekeerd met de kiel van de kust af. Aan den kant der kust is onder de naar den bodem der zee gekeerde zijde van het schip het zand. weggespoeld terwijl het zand tegen de naar zee gekeerde kiel en zijde is opgehoopt. Het achterste gedeelte zit diep in het zand, het voorste gedeelte zit omhoog. Of men in het schip kan komen is door het onderzoek van den duiker Weltevreden nog niet uitgemaakt. De heer Des Amorie van der Hoeven had bij het conversiedebat in de tweede kamer (in April 11.) f 10,000 uitgeloofd voor een door den heer Van Nispen aan te wijzen liefdadige instel ling zoodra de heer Van Nispen hem kon aan- toonee dat hij ooit iets dergelijks gezegd of geschreven had, alsdat in het belang der Europeesche ondernemingen de Javaan tot pro letariër gemaakt moest worden. Thans heeft het „Bat. Handbl." van 12 Juli twee citaten uit zijn eigen nummers van 23 September 1865 en 24 Juni 1866, toen de heer Van der Hoeven hoofdredacteur was, overgedruktin het eerste waarvan men leest„laat ons erkennen, dat de invoering van den individueelen grondeigendom het proletariaat uitbreiden zal, en dat die uit breiding als eene hoogst wenschelijke zaak moet worden beschouwd", terwijl in het tweede her haald wordt: „dat tot ontwikkeling van deJa- vaansche maatschappij en tot vorming en instand houding van groote ondernemingen op Java eene klasse van proletariërs onmisbaar is." Naar aanleiding van brieven van de bur gemeesters van eenige gemeenten heeft de minister van justitie zijn gevoelen doen kennen omtrent de vraag, of volgens art. 13 der drank wet in elke plaats of elk vertrek een afschrift der vergunning en een exemplaar van de wet moeten worden opgehangen dan wel of mem met het plaatsen daarvan in een der lokalen kan volstaan. Volgens den minister vordert de bedoeling van art 13 slechts dat zij, die eene plaats waar sterke drank verkocht wordtbezoeken aldaar gelegenheid hebben èu om de wet te lezen èn om zich te overtuigen dat en voor welke ruimten vergunning is verleend. Dat een en ander kunnen zij, zoo slechts in een der ineeuloopende ruimten waartoe hun de toegang openstaat, een exemplaar der wet en een afschrift der vergun ning zijn opgehangen. Ook de minister van binnenlandsche zaken heeft zich met deze opvatting vereeuigd. De beruchte firma Doesburg Co. te Rotterdam is eindelijk verdwenen. Nadat eerst de eene firmantDollermet de noorderzon was vertrokkenheeft nu ook zijn compagnon Bernard Thijsezich uit de voeten gemaakt. Bij het vertrek van Thijse heeft zich echter nog een geval voorgedaan waaruit gebleken is dat hij niet alleen in zaken vau koop en verkoop, maar ook in andere dingen een eigenaardige manier van handelen volgt. Een paar dagen voor zijn vertrek was er namelijk alhier een minderjarig meisje verdwenen waarna men bij onderzoek vernam dat zij naar Antwerpen was gegaan en aldaar Thijse had opgewachtom volgens afspraak met hem in het buitenland eens een kijkje te gaan nemen. Bij verdere naspo ring heeft men haar met haren reisgenoot te Parijs gevonden. Naar men verneemtzal zij nu door de Fransche politie naar de Neder- landsche grens getransporteerd worden, ten einde van daar door de Nederlandsche politie naar huis te worden teruggebracht. L. J. JRolandbeschuldigd van den Yeerschen moord, is door het gerechtshof te 's Gravenhage bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. Jannetje Struik doet weder van zich spreken. Kostbare voorwerpen, ter gezamenlijke waarde van f 100.000, werden in de laatste maanden door haar besteld bij den goudsmid Bosch in de Kal verstraat te Amsterdam. Herhaaldelijk werden ze aan de juffrouw in bruikleen gegeven omdat men was overeenge komen dat de eigenlijke levering niet zou plaats hebben dan tegen gelijktijdige betaling. De juffrouw is echter in het bezit der voor werpen gebleven zonder comptante betaling waarin de heer Bosch aanleiding heeft gevonden een klacht in te dienen bij den officier van justitie. Wettsteinde 15jarige knaap, die op den kastelein Bontekoe te Amsterdam en diens vrouw revolverschoten loste, is de zoon van een Pruisisch hoofdofficier. Hij was op de cadettenschool te Oranienstein en ontvluchtte van daar in uniform met wapenen en een grooten voorraad ammuni tie. Te Venlo verwisselde hij de uniform tegen bargerklceding. f Woensdagmorgen werd een kalf, toebe- hoorende aan den landbouwer W. Ophorst te Sprang met afgesneden staart en half uitgetrok ken endeldarm dood in de weide gevonden. Door den wachtmeester te Waalwijk is een on derzoek ingesteld dat evenwel alleen tot ver moedens omtrent den dader geleid heeft. Men schrijft uit Breda van 17 dezer Heden had alhier een treffend ongeluk plaats. De stoker B. had het ongeluk van een locomo tief te vallen, zoodat zijn rechter arm en been door die machine werden verbrijzeld en hij on middellijk naar het gasthuis moest worden ver voerd. Er is zeer weinig hoop op het behoud van zijn leven. Men meldt dd. 17 Aug. uit Steenbergen Gisteren richtte binnen deze gemeente eene windhoos aanmerkelijke schade aan. Aan de Blauwe Sluis heeft zij verscheidene boomen als zwavelstokken afgedraaidandere omvergerakt, het gemaaide graan huizen hoog opgezweept en naar alle kanten verspreid nabij den Heenschen molen werd eene woning geheel uiteengerukt en de stukken her- en derwaarts geslingerdver scheidene huizen werden gedeeltelijk van dak beroofdterwijl een aantal boomen werden ont worteld of afgeknakt. Het is aan de rijkspolitie te Breda gelukt, te Tilburg bij een goud- en zilversmid en bij een uitdrager een gedeelte der gestolen voor werpen op te sporen die door een gepensiou- neerd Oost-Ind. militair ten nadeele van den arbeider J. v. d. Velden, onder Princenhage waren ontvreemd. Donderdagvoormiddag passeerde de voer man L. v. H., wonende te Mook, met een voer tuig de spoorwegviaduct in den grooten weg te St. Anna bij Nijmegen, toen een spoortrein onder die viaduct doorreed. Door het fluiten van de locomotief geraakte het voor het voer tuig gespannen paard op hol en rende in woeste vaart zoodanig tegen de hardsteenen brugleuning, dat twee palen met ijzeren stangen daaruit werden gerukt en medegesleept. Vervolgens werd de voerman tegen een lantaarnpaal geslingerd, waar door hij aan het hoofd vrij ernstige wonden en kneuzingen bekwam, en een zijner armen werd verbrijzeld. Zijn toestand mag als vrij ernstig worden beschouwd en hij mocht niet vervoerd worden. De persoon, die zich jl. Zaterdagavond in het park te Rotterdam door een revolverschot van het leven beroofdeheet T. KI. en was kantoorbediende te Amsterdamzijne ouders wonen te Hellevoetsluis. De met bloed door weekte zakdoek, bij zijn lijk gevonden, gemerkt C. S. 24, behoort toe aan den heer C. M. v. S. aldaar, die den zelfmoordenaar te hulp schoot. Ongeveer middernacht brak Woensdag in eene bovenwoning aan de Hoflaan onder Kra lingen een felle brand uit, die zich aanvanke lijk zeer ernstig liet aanzien, zoodat allerwege alarm geslagen werd en weldra de brandweer kwam aaurukken. Dank zij de hulp vau deze was men het vuur echter spoedig meesterde vlammen, die men op verren afstand kon zien, waren weldra bedwongen en bepaalden zich tot de bovenwoning, terwijl de naastbijzijnde lood gieterswerkplaats met woning weinig meer dan waterschade geleden zal hebben. De oorzaak van den brand moet gelegen zijn in het omval len van een petroleumstel. De zestienjarige zoon van een hotelhouder te Nijmegen, dezer dagen pas van school thuis gekomen, was in het hotel behulpzaam in het afdragen van eenige schotels. Van een daarvan nam hij een stukje vleesch en stak dit in den mondtoen hij zag dat dit door een der huis- genooten werd opgemerktwilde hij het vleesch haasfig inslikkendoch het bleef hem in de keel stekenen niettegenstaande de spoedige hulp van twee geneesheeren mocht het niet ge lukken het vleesch te verwijderen. Onder een verschrikkelijk lijden is de ongelukkige knaap gestikt. Op Overaa, onder Princenhage, had deze week het volgende ongeluk plaats. De knecht van den landbouwer Marlens reed met nog 3 personen in een karretje naar de kerk. Plotseling ging het paard op hol en sloeg het wagentje cm, waardoor een der personende landbouwers- koecht V. H., met het hoofd tusschen de wielen en den boom geraaktezoodat het vermorzeld werd en de persoon oogenblikkelijk op de plaats dood bleef. Te Etenrade heeft Maandagavond een hevige brand gewoedwaarbij drie huizen schuren en stallen een prooi der vlammen wer den. Twee paarden, een koe en eenige varkens zijn mede verbrand. Alles was verzekerdde oorzaak van den brand is onbekend. Bij de velddienstoefening der huzaren te Venlo had een huzaar het ongelukdat zijn paard struikelde en hij daaronder te rechtkwam. Zwaar gekwetst werd hij naar het hospitaal ge bracht. De man die Zondag jl. te Dokkum bij het ongeluk, veroorzaakt door het schrikken van het paard voor de tram, ernstige verwondingen aan het hoofd bekwam, is Woensdag aan de gevolgen daarvan overleden. Dinsdagnamiddag sloeg de bliksem in de schuur van het huis van den landbouwer Jacob Adams te Bonnerveen, onder Giessen. De schuur en het woonhuis werden een prooi der vlammen, met al wat er in was, waaronder al het graan en hooi, benevens een paard en 7 varkens. De hofstede Klein Wolfswinkel onder Rens- woude is met den inboedel en een groote hoe veelheid rogge dezer dagen een prooi der vlam men geworden. Van de geheele boerderij werd slechts gered het vee en een weinig inboedel ook bleven twee bergen, een met hooi en een met rogge, gespaard. De oorzaak van den brand is niet bekend. Alleen de gebouwen waren tegen brandschade verzekerd. Te Houten had de luitenant Van Heu- kelom, bij het vernietigen van kardoezen, het ongeluk zich het aangezicht deerlijk te branden, waardoor ernstige wonden zijn ontstaan. Door de politie te Haarlem is aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht L. W. L., oud 42 jaren, timmerman aldaar, die den vorigen nacht door middel van inklimming een groot aantal stukken timmermansgereedschap had ontvreemd uit eene werkplaats in de Lange Boogaardstraat. Op het gehucht Wernhout, onder Zundert, is eene vrouw, terwijl zij op een klaverveld bezig was, door den bliksem getroffen en gedood. Te Weerduigermond heeft een moord onder de volgende omstandigheden plaats gehad Het JLljarig zoontje van J. G. Heinen, van een boodschap naar huis gaande werd door een schipper aangeroepenom hem de draaibrug voor de behuizing van J. Nijmanting af te draaien. De knaap voldeed daaraan en ontving daarvoor tot loon een cent. Een andere jongen van 13 jaar, wiens vader zijn woonplaats in een schip heeft en reeds sedert een geruimen tijd bij die draaibrug met zijn woonschip ligt, maakte aan spraak op dien cent, dewijl door hem die brug dagelijks voor de passeerende schepen wordt af- en overgedraaid. De jongen Van Heinen wilde dien cent niet weder afstaan waarop de 13jarige jongen hem tegen den grond wierp en hem met zijn klomp onophoudelijk op het hoofd sloeg. Eene vrouw, die het zag, trok hem er eindelijk afwaarop de zoon van J. G. Heinen schreiende naar huis liep en aan zijn moeder klaagde, dat hem het hoofd stuk was. „Bind mij er toch eeu doek om", zoo jammerde hijzij voldeed hieraan en hield hem het hoofd ,mét water nat, doch de pijn hield niet op althans hij schreide al door. Hierop heeft zij hem ie bed gelegd, en toen eenigen tijd daarna de vader thuis kwam en de jongen naar den schijn iets beter was, besloten zij te bed te gaan de vader zou bij hem slapen, dan kon die hem, als hij iets noodig had, helpen. Tegtn twee uren 's nachts werd de moeder wakker en verliet het bed om eens te zien hoe het met haar zoontje was; op hare vraag dien aangaande aan haar man, antwoordde deze dat de jongen nogal onrustig was geweeetdoch nu in slaap was geraaktalthans hij was nu rus tig. De bezorgde moeder kreeg nu de lamp, om beter te kunnen zien en nu bespeurden bei den, dat de vader zijn zoontje dood in de armen had. Uit Genemuiden wordt gemeld Nog altijd is eene brandspuit op het tooneel der verwoesting aanwezigom het smeulende en soms nog vlammende hooi nat te houden. Wel mag van een waar tooneel van verwoesting gesproken worden. Stel u voor een groote reeks puinhoopen waartusschen drie kleine huisjes en een onbewoond weeshuis zich verheffen. Van de kerk bleven alleen enkele muren staandie men nu uit vrees voor ongelukken, gedeeltelijk stut. Van een der verbrande huizen is alleen nog aanwezig de deur met kozijn en witte gor dijntjes daarboven van een ander perceel een houten hekje. Het terrein van den brand wordt ïn de laatste dagen door duizenden uit de om liggende gemeenten bezocht. Logementhouders en bakkers hier en rijtuigverhuurders elders maken daardoor goede zaken. Te Maasbrée is de landbouwer Van de Beuke in zijne woning door den bliksem getroffen en gedood. Te Tubbergen (in Overijsel) is op dit oogenblik veler aandacht gevestigd op een geval van vergiftiging, dat verleden Zondag aldaar is voorgekomen. Gedurende de godsdienstoefening in de kerk werden al de leden van het gezin van den geneesheer Van M. ongesteld en moesten naar huis worden gebracht. Het bleek dat zij vergiftigd warenvermoedelijk met rattenkruid. Door de spoedig toegediende tegengiften hoopte men de doodelijke gevolgen te hebben voor komen. Het overgeblevene van het ontbijt werd on middellijk in beslag genomen teneinde onderzocht te worden. Naar aanleiding daarvan wordt uit Almelo aan de Zwolsche Ct. geschreven „De familie v. M. heeft bij het ontbijt brood genuttigd van de Zwolsche broodfabriek. Het voorloopig onderzoek heeft geen reden gegeven om de vergiftiging toe te schrijven aan het ge bruik van het brood. Nevens het overgeblevene van het brood is het overschot van een bij het ontbijt gebruikte hoen door de justitie tot on derzoek gegeven aan de hh. dr. M. Salomonson,

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2