r 67. Donderdag 24 Augustus 1882. 5e Jaargang. I m Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Rusland. Turkije. Egypte. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieveningezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,00 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal terplaat sing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitschland worden alleen aa ngenomen door het advertentie bureau van Adolf Steinbr,Hamburg. Reclamesl5 cent perregel In Antwerpen loopen zonderlinge geruchten die betrekking hebben op den moord van advo caat Bernays. Volgens die geruchten moet de chef van de Antwerpsche politie, die in de zaak Peltzer gehoord moest worden plotseling over leden zijn. Reeds voordat de l'eltzers aange houden waren moet hij meermalen tot zijn vrienden hebben gezegdWanneer men mij maar laat gaan dan zou ik wel spoedig de moordenaars van Bernays in handen hebben. In de laatste dagen was de anders zoo vrolijke beambte opvallend ternedergeslagen en moet hij gezegd hebben dat zijn beroep zoo gevaarlijk was men moest zich dan ook niet verwonderen, wanneer men hoorde dat hij op een goeden dag vermoord was. Ook de poitier van het hotel, waarin alias Vaughan verschillende keeren met een gesluierde dame kwamoverleed plotseling. Ook hij was a!s getuige gedagvaard. Ten slotte werd de dienstbode van Peltzerook getuige plotseling ongesteld en dat wel onder verschijn selen die aan vergiftiging doen denken. Al die geruchten werden door liet Antwerpsche blad //Het Recht'' in de wereld gestuurd, of ze waar zijn moet de tijd nog leeren. Uit de berichten die wij thans voor ons hebben, blijkt dat men het oproer te Montceau- les Mines reeds voor verscheidene dagen kon zien aankomen. De inwoners te dier plaatse en in den omtrek werden telkens vérontrust door eene bende die de straten afliepzingende en schreeuwende Leve de sociale revolutie Bij zekeren Beaubernard een rijk man werd in den nacht tusschen Zondag en Maandag op de deur geklopt. Men eischte geld van hem. I^eaubernard heeft toen huisver^chansingen op geworpen om het gepeupel b^t binnendringen te beletten. Wij hebben bovendien reeds gezien hoe de plunder- en vernielingszucht aan den gang zijn geweest. Kruisbeelden op den open baren weg werden omvergehaald met woest ge weld en onder het uitstooten van vervloekingen. In een beeld der Notre Dame-des-Mines waren openingen geboorddie met dynamiet gevuld werden om het te doen springen. Er volgde een hevige ontploffing, maar de uitwerking heeft niet beantwoord aan de verwachting der boos wichten. Te Saint-Beraio is het groote kruis op het kerkhof verbrijzeld. Eenige bemiddelde personen werden bedreigd met brandstichting. Pe bende was voorzien van wapenen. Zooals yeed§ geipeld is, zjjn het vreemdelingen, die zich aan 't hoofd van het oproer gesteld hebben; maar men heeft hier niet te denken aap bui tenlanders, Het zijn Fransohendie in dit district niet thuis behooren en die vermoedelijk door geheime raddraaiers naar Montceau-les- Mines en de nabij gelegene plaatsen zijn gestuurd. Het zalnaar bericht wordtmoeilijk zijn de ware schuldigen te ontdekkenaangezien biljetten zijn aangeplaktwaarin een ieder die de aanstokers bekend maakt ipet gen dopd worcit bedreigd. Rechts een 150 mijnwerkers zijn niet op het appél verschenen. Pe kapeldie door dynamiet ondermijnd was, is geheel vernield. Al de gouden en zilveren altaarstukken zijn gestolen, Aan de sterrewacht te Parijs zal weldra een kleine vastgelegde luchtbal verbonden wor den om de temperatuur en de vochtigheid van de bovenlucht te meten. Te Challans in de Vendee is Zaterdeg een vergadering van legitimisten gehouden, die druk bezocht was. Er heerschte groote geestdrift op het feestMontigeneraal Charette en Baudry d'Asson hielden redevoeringen en de requbli- Jceibache bladen zijn 'alles behalve tevreden over dit nieuwe teeken van leven der reactionaire fracties. Te Mulaghadruma in Ierland werd Vrijdag nacht door eene troep gewapenden een gansch huisgezin uitgemoord. Man, vrouw moeder en dochter zijn dood en twee knapen zullen ver moedelijk aan hunne wonden bezwijken. Deze misdaad is weder van agrarischen aard. Men vermoedt namelijk dat de slachtoffers aan het gerecht aanwijzingen verstrekt hadden omtrent het vermoorden van Lord Ardilaun's deur waarders. Alvorens naar Egypte,te vertrekken, had Wolseley verscheidene regimenten aangewezen om deel uit te maken van een tweede legerkorps naar Egypte in geval van noodzakelijkheid. Het departement van oorlog heeft heden aan ver scheidene dezer regimenten bevel gezonden om zich tot vertrek gereed te maken. Het Nederlandsche schip Merchant, uit Schiedamhetwelk zich eenige dagen bij de kust in de nabijheid van Berwick heeft opgehouden, is door de kustwacht in beslag genomen, onder beschuldiging van smokkelarij. De lading bevatte tabaksterken drank sigaren en andere met invoerrecht belaste artikelen. In een der voorsteden van Londen zal een echte Duitsche Bierkneipe komendie tevens het bier zelve brouwt. Een aantal metselaars en timmerlieden zijn reeds uit Berlijn ontboden en er zal niets aan de inrichting ontbreken. Om haar geheel Duitsch te doen zijn komt er een Duitsche kok en zullen de gasten door Duitsche bedienden bediend worden. In het theater royal te Oldham heeft onder de voorstelling een gasontploffing onder de kleed kamers der dames artisten plaats gehad. Een der eerste sujetten werd ernstig aan den arm gewond. De overigen kwamen met den schrik vrij. In de zaal heerschte geruimen tijd groote ongerustheid daar men den slag had gehoord. Eindelijk kwam de regisseur meldendat de voorstelling niet kon doorgaan en allen verlieten bedaard het gebouw. Conradde moordeuaar te Berlijn die zijn vrouw en vier kinderen heeft vermoordheeft ingeziendat hij het leven niet houden kon zonder te eten en neemt nu dagelijks zijn gewone portie. Het onderzoek zal zeer veel raoeielijk-r. lieden opleverendaar Conrad alles ontkent zelfs zaken die niet het m^nat in verband staan met den vreeselijken moord. Hij heeft verklaard, dat het oudste kind het zijne wasde drie anderen waren niet van hem. Toen hij zijn vrouw van ontrouw verdacht had, nu vier jaren geleden was hij uil het huis gegaan en sedert dien tijd leefde zij met een ander. Hij is in de stellige overtuiging, dat men hem niet straffen zaldaar hij den moord niet heeft bedreven. Welk een groote hoeveelheid "bier gedurende de zangersfeesten te Hamburg verorberd wordt kan blijken'nit de opgave van slechts een brou werij de Leeuwenbrouwerijdie op één dag niet minder dan honderdduizend liters bier verkocht. Een metselaar te Bierlyn gaf voor eenige dagen ?jjn vriend zulk een krachtigen handdruk, dat hij 's mans hand geheel verwrong. Het gerechtshof heeft hem nu veroordeeld om we kelijks twaalf mark aan den gekwetste uit te betalen totdat deze weder in staat is zijn werk te verrichten. Voor bergoestijgers deze zomer bijzonder noodlottig'. Dr. liutteeen lid van de Zwit- 8ersohe Alpenclubverloor verleden week het leven bij eene bestijging van de Blömils Alp; en een jong Duitscheruit Dresden kwam om bij een tocht op den grooten St. Bernard. De zuidelijke helling van den bergwaarop de slolruïne Hasenburg bij Libochowitz in Bo- heme staatis ten gevolge der laatste regens met donderend geraas ineen gezakt. Terwijl de grond er om heen hooger werd, zonk de helling. Tien volle uren hield het ontzettend natuurver schijnsel aan en bracht schrik en ontsteltenis bij de bewoners der omliggende dorpen. Te Wilna zullen met het jaar '83 jury's in gesteld worden. De voorbereidselen tot den aanleg van een spoorweg van Kastrama naar Galitsch zijn begonnen. De politie ontdekte Vrijdag te Odessa een werkplaats van valsche munten en bankbiljetten; twee personen v erden gearresteerd doch de hoofdschuldige moet ontvlucht zijn. Er worden groote provisies meel van hier naar Alexandrië verzonden. Uit Konstantinopcl wordt gemelddat de Groot-Sheriff van Mekka den sultan een brief heeft gezonden om hem van zijn hechte trouw te verzekeren en dus de berichten dat hij Kalief zou worden tegen te spreken. Dus zou hij het nu weer niet houden met Arabi? Waarlijk het dagèt nog niet in den Oosten althans voor ons westelijken is 't er donkerheel donker behalvemisschien voor het Engelsche gou vernement. Door de Porte en de gevolmachtigden der mogendheden is ihans het protocol onderteekend betreffende het Suez-kanaal. Dufferin maakte voorbehoud voor het geval van overmacht. Overeenkomstig dat protocol zal eene internatio nale commissie van marine-officieren te Port-Saïd maatregelen beramen tot bescherming van het kanaal. In plaats van het Engelsche conventie- ontwerp te weigeren, heeft de PoHe daarop met een tegenvoorstel geantwoord. Terstond is dit toen in behandeling genomen en het resultaat scheen tamelijk bevredigend. Naar het heette namelijk zouden de beide conventie-ontwerpen tot een worden versmolten, t welk zou inhouden lo. dat een Engelsch generaal als gedelegeerde in het Turkschc kamp zou worden aangesteld om dc gemeenschap tus schen beide legers te vergemakkelijken 2o. dat de legers zoo zouden manoeuvreerendat zij elkander niet belemmeren, en 3o. dat een tijd stip zou worden vastgesteld waarop de EngelscheD het land zullen ontruimen. A.or.d Dufferin evenweldie eerst in deze wijzigingbehoudens Granvilles goedkeuring moet hebben toegestemdheeftvolgens later berichtsedert de wijzingen door Turkije voor gesteld geweigerd. Saïd- en Assym-pacha zijn zeer voor eene verstandhouding met Engeland. Mochten zij aftreden dan zal dit wel het zekerst bewijs zijn dat van de geheele conventie niets komen zal. Trouwens zooals de zaken nu loopen zal het voornaamste in Egypte wel door de Engelschen herodderd wezen eer de eerste Turk in Egypte aankomt. Wolseley rekent drie weken te zullen noodig hebben voor zijne expeditiemaar de porte behoeft er zeker niet minderom alles eerst nog eens ampel te bespreken voorberei dende maatregelen tot handelen te nemen die maatregelen af te bestellen, 't weer eens te pro- beeren met nieuwe ministers enz. enz. Sir garnet Wolseley's vertrek naar Aboukir was met te veel ophef aangekondigd dan dat men niet een weinig zou zijn gaan twijfelen of eene operatie tegen deze stad wel inderdaad bet doel der Britsche inscheping was. Aboukir is dan ook door de Engelschen tot dusverre nog ir. het geheel niet beschoten; maar wel zijn een vijftal hunner oorlogsbodemsmet Seymour en Wolseley aan boord en 17 trans portschepen te Port-Saïd aangekomenwaar Britsche matrozen aan wal zijn gegaan, en zonder tegenstand te ontmoeten de bevolking hebben ontwapend, terwijl een tweetal kanonneerbooten het kanaal opvoeren en dit tijdelijk voor de scheepvaart sloten, om aan de Britsche oorlogs bodems de onbelemmerde doorvaart te verzekeren. De pantserschepen en de overige vaartuigen zijn vervolgens het Suez-Kanaal binnen geloo- pen en volgens de jongste berichten hebben de Engelschen zelfs Ismailia reeds bezet. Men ziet dusdat niet de beschieting van Aboukir, maar de bezetting van het Suez-kanaal Wolseley's doel was. Omtrent zijne plannen wordt nn verder vermoed dat hij het Indisch contingent wil opwachten om dan mogelijk iets te onder nemen tegen Cairo. Dat evenwel is voorloopig nog van latere zorg. De Engelschen bezetten of zijn op het punt zulks te doen nog Gemileh Kantara en Ge- neffe te Port Saïd wierpen ze aardwerken op arresteerden den gouverneur en den militairen bevelhebberbezetten de bureelen der kanaal maatschappij en stelden zich in 't bezit van de telegraaflijn naar Suez. Ook de dijken werden bezet kortom er werd //geredderd" met eene vlugheid en doortastendheid gelijk men dat in dergelijke gevallen van de Engelsche raatrozen gewend is. Een eerste gevolg van Wolseley's vertrek is alvast geweest behalve dat te Alexandrië weer Europeanen zijn gemolesteerddat Arabi in den waan verkeerende dat de posten der Engelschen tengevolge van het vertrek naar Aboukir vau troepen ontbloot waren, de Brit9cke positiën bij Mex heeft aangevallen. Maar op harde wijze moest hij ervarendat dit niet het geval wasen met ernstige verliezen werd hij terug geslagen. Verder is ook nog gevochten aan het Mah- moudieh-kanaalmaar dat schijnt weinig te beteekenen te hebben gehad. Ook hier waren de Egyptische troepen de aanvallersmaar het geschutvuur der Eugelschen deed- hen spoedig achter hunne verschansingen terugkeeren. Het gevecht bepaalde zich hoofdzakelijk tot kanon vuur en de Engelschen leden daarbij geene verliezen. De Engelsche troepenschoon ze veel last van de hitte hebben genieten eene goede ge zondheid. De Khedive heeft voorloopig een nieuw ministerie samengesteld met Cherif-pacha aan het hoofdRiaz voor binnenland en Omar voor oorlogmaar de defin tieve vaststelling van dit plan wacht op de aankomst van Riaz. Aan de particuliere correspondentie van de N. R. Ct. ontleenen wij het volgende Vrijdag middag ten 4 uur waren de troepen der expeditie reeds allen aan boord. Omstreeks dien tijd bood de binnenhaven van Alexandric een zonderlingéénig schouwspel aan. Langs de kaden lagen een twintig enorme transport schepen met stoom op. Op de dekken krioelden de krijgers. Hoog in de lucht zwaaiden de kranen soms met een hinnekend paard. J)e Arabieren en Europeanen de Arabieren vooral, keken dit tafereel in stemme verbazing aan. Zij begrepen nietwat het beduiden moestdat troepen die pas geland waren weder werden ingescheept. Sir Garnet bevindt zich op de Salamiste midden van zijn staf en ijverig boeken en kaarten besrudeerend. De corres pondent van de Standard bevindt zich op de Orient met den hertog van Connaughten de Schotsche fuseliers. Ten 9.25 seinde hijdat het vertrek uit de binnenhaven had plaats gevonden cn een grootsch schouwspel opleverde. De transportschepen stoomden allen statig naar buiten. Vrijdag avond was het water nog helderofschoon de wind aan het opkomen was. Van de pantserschepen weerklonken over de baren de geestdriftwekkende tonen van krijgsliederen. Aan boord van de Orient wist men nog vol strekt nietwaarheen men ging en aan boord der andere transportschepen was men even ver. Een /krachtige beweging" staat voor de deur,

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 1