Turkije. Rusland. Egypte. Syrië. BINNENLAND..' nl. de onlangs ontdekte palen der brug, die van Cassell naar Mainz leidde en reeds vóór het begin onzer jaartelling door de Romeinen ge bouwd werd. De eiken-, olmen- en beuken stammen aan het benedeneiud van een ijzeren band voorzien zijn volkomen goed gebleven. De eigenaar van dit historische hout zal een gedeelte er van aan het Berlijnsche museum en het //Koning Wilhelm-gymnasium" geven. Door Engelsche rariteiten-liefhebbers werden ontzag lijke sommen voor de palen geboden. Prins Alexander ran Hessen heeft een partij eiken stammen van dezelfde vondst gekocht, om daar van een ameublement te laten maken voor zijn zoonden vorst van Bulgarije. Verschillende officieuse bladen houden zich weer zeer druk onledig met de nog altijd niet tot stand gekomen zalm-visscherij-conventie tusschen Duitschland en Nederland. Zij wijzen op het feitdat de Nedcrlandsche visschers in Maart en April van dit jaar meer dan 8800 zalmen vingen dus meer dan alle andere Rijn staten te zamen. De handelskamer in Wezel stelt in een schrijven aan de regeeriug voor, de inkomende rechten op gerookte zalm belangrijk te verhoogen. De verordening van den nieuwen aarts bisschop van Bieslau betreffende de gemengde huwelijken (inhoudende dat die huwelijken in eene protestantsche kerk ingezegendonwettig zijn) heeft op keizer Wilhelm eenen uiterst pijn lijken indruk gemaakt, en het gebeurde moet bij de regeering het onderwerp eener ernstige overweging uitmaken. Zeer trekt het in verband hiermedede aandachtdat Von Schlözerde gezant bij het Vaticaan verlenging van verlof heeft gekregen, en nogmaalsschoon hij reeds in afscheids-au- dientie was ontvangen een onderhoud had met den keizer en Von Bismarck. Uit Konstantinopel wordt bericht, dat de schouwburg Hamidié Zondag jl. tijdens de voor stelling ingestort is. De zaal was overvol. 150 personen werden gekwetst. De schouwburg was slecht gebouwd en dreigde reeds lang in te storten, maar de Turksche overheid weigerde er iats aan te doen. Vrijdag gaf de Engelsche gezant te Kon stantinopel aan de Porte te kennen, dat Engeland, aan de bezwaren des sultans wenschende tege moet te komen de voorwaarde introk dat in de militaire conventie zou moeten bepaald worden, dat elke beweging der Turksche troepen door den Eugelschen bevelhebber zou moeten worden goedgekeurd. Ia plaats daarvan zullen de Turk sche en Engelsche bevelhebbers in overleg treden, maar in geval van verschil blijven beide partijen vrij. Men schijnt er nu over te onderhandelen of de Turken te Alexandrië of ergens elders zullen landen. Tegen dien tijd evenwel is Engeland hoogst waarschijnlijk gereed en het zou ook hoogst waarschijnlijk de bovenbedoelde concessie nooit hebben gedaan wanneer het waarlijk geloofde dat van de Turksche troepeuzending nog iets komen zou. Komt er werkelijk iets van dan is er nog altijd weer de quaestie van Arabi's verklaring tot rebeldie nog eerst moet worden opgelost. De Russische gezant te Konstantinopel heeft met lord Dufferin aldaar een onderhoud gehad, waarin laatstgenoemde verzekerdedat de En gelsche regeering ten opzichte van Egypte vol strekt geene bijbedoelingen koesterde en vast besloten was overeenkomstig hare vroegere af gelegde verklaringen te handelen. De exprestrein van Moskou naar St. Pe tersburg is Vrijdagavond te half elf tusschen de stations Klin en Reschtnikoffgederailleerd. Acht personen zijn gewondtwee waggons werden verbrijzeld. Het ongeval moet worden toege schreven aan den slechten toestand der dwars liggers die verrot waren. Belangrijk nieuws omtrent de Engelsohe expe ditie in Egypte. In eene depcche van Sir Gar net Wolseley aan het Britsch departement van oorlog (wier soliditeit dus wel boven allen twij fel verheven zal wezenmeldt hij het volgende uit Ismaïlia Van Dondeidagdat hijom de oorzaken van het vallen van het water in het zoetwater kanaal te ontdekkeu, met 500 man cavalerie en 1000 man infanterie was opgeruk en, na eenige schermutselingeneen dijk had bezetdie door de Arabieren in het kanaal was opgeworpen tusschen de dorpen Magfar en Mahuta. Daarbij waren eenige officieren en manschappen ge wond. De Egyptenaren kregen later 10,000 man versterking, maar de 1500 Engelschen weerstonden hen den geheelen dag met succes. Den volgenden dag hoopte Wolseley de vijan delijke stellingen voor goed aan te tasten. Van Vrijdag meldt Wolsely, dat hij 'smorgens opgerukt is met de eerste divisie de geheele cavalerie-brigade en 16 kanonnen. l)e vijand had zijne stelling te Makuta krachtig versterkt. Wolseley liet generaal Lowe met, cavalerie en artillerie den vijand in den rug aantasten, welke beweging door Lowe op zeer bevredigende wijze werd ten uitvoer gebracht. De Engelschen sloegen den vijand op de vluchthem zware verliezen toebrengend. "Zij veroverden een uit gestrekt kampement bij het spoorwegstation Masome (halfweg Ismaïlia en Tel-el-Kabir) benevens vijf Krupp-kanonnen vele geweren een grooten voorraad ammunitie en 75 spoorweg waggons met mondvoorraad. Wolseley schrijftdat hij over dit resultaat zoo bevredigd wasdat hij anders dan hij oorspronkelijk van plan washeden in plaats van Zondag zal avanceerenom de sluizen bij Kassasin aau hot zoetwater-kanaal te bezetten. Deze positie verzekert aan de troepen den vei- ligen tocht door de woestijn tusschen Ismaïlia en de Delta. De vijand dus schrijft Wolseley verder is zoo gedemoraliseerd dat voor Zaga- ziggeen ernstige tegenstand meer verwacht wordt. De verliezen der Engelschen zijn van weinig betekenis. I)oor admiraal Seymour is op het zoet waterkanaal een bootendienst ingesteld om de troepen van levensmiddelen te voorzien. Volgens geloofwaardige berichten uit het binnenland is de rijzing van den Nijl dit jaar veel minder aanzienlijk dan die van het vorige wat aan de de Engelschen niet anders dan ten goede komen kan. Men verwachtdat eerlang aan Wolseley uit Engeland hij moet er zelf om verzocht hebben vrrdere versterking zal worden gezonden. In overleg met den khedive besloot de regeering aan den Egyptischen prins Ibrahim niet te vergunnen den veldtocht mede te maken. Uit Port-Saïd wordt gemeld dat de ka naal-maatschappij het uitmalen wegens de daling van het water heeft doen staken. Een nieuwe chef is benoemd voor het vervoer op het kanaal. De Lesseps vertrekt morgen. Arabi moet een prijs op het hoofd van De Lesseps hebben gesteld dian hij beschuldigt hem met valsche beloften om den tuin te hebben geleid teneinde het kanaal aan de Engelschen te kunnen verkoopen. Bij eene verkenning is den Engelschen geblekendat Glewilch nog steeds door de Arabieren bezet wordt gehouden. Het zal waarschijnlijk eerstdaags worden gebombardeerd. Te Damiate moeten de Arabieren vier gevange nen op grnwelijke wijze hebben gepijnigd. De Ëgyptenaaren gaan voort tc werken aan de verschansingen te Kafr-el-Dewar en hebben er nu ook gebouwd bezuiden Meiss. De bezetting te Aboekir heeft de gevangen Oostenrijkers weer losgelaten en dezen zijn te Alexandrië aangekomen. De bezetting van het Suez-kanaal zal niet verhinderen de gewone bedevaart naar de Kaiiba, althans voor zoover de Engelschen bel reft. Lord Dufferin heeft zulks aan de Porte verklaard althans zoo zegt een Reuter-benchtuit Konstan tinopel. De correspondent dea Manchester Guardian te Alexandrië seint, dat de Engelschen de Egyptische kust in staat van blokkade hebben verklaard. De blokkade zou Vrijdag zijn inge gaan. De Central-News meldt uit Alexandrië van Zaterdag middag //Officieren, die uit Kafr-el-Dewar deserteer den melden dat Arabi Maandag nog daar was aan het hoofd van 20,000 keurtroepen. «De rebellen verdrukken en plunderen de Fellahs. «In politieke zaken zijn plotseling moeielijk- heden gerezen. Riaz-pacha weigert minister te worden wanneer de kamer der notabelen her steld wordt. Hij zegtdat hij zulk een instel ling even ongeschikt acht voor Egypte als voor Indië." Bij Aboukir worden verschansingen opgewor pen waaraan verscheidene duizenden inboorlin gen arbeiden. Overigens wordt ook elders door de Egypte naren krachtig aan hunne stellingen gewerkt. Uit Alexandrië wordt gemeldt dat bezuidens Mex aardwerken worden opgeworpen en dat men naar alle waarschijnlijkheid bezig is een bedekten weg naar Aboukir te maken. Kanonnen van groot kaliber zijn bij Alexan drië geplaatst op den heuvel der waterwerken. Van daar uit openden de Engelschen hun vuur op de positie des vijands aan den linker oever van het Mahmoudieh-kanaal. De bom men ditmaal beter geworpenvielen midden iu de vijandelijke loopgraven en richtten daar veel schade aan. Later vuurde ook het pant serschap Minotaur op de werken in de richting van Aboukir. De vijand beantwoordde het vuur slechts zwakjes. In de laatste dagen zag men slechts kleine afdeelingen van den vijand, zoodat het gevoelen veld wint dat het gros der Egyp tische troepen zich uit Kafr-er-Dowar heeft teruggetrokken. De oneenigheid in Arabi's kamp houdt aan. Ruchdi-pacha heeft zich aan den khedive on- derv orpen. De Egyptenaren te Kafr-el-Dowar kregen aanzienlijke versterkingen. Er heerscht groote beweging in hel kamp. Ook te Mex ontving de vijand versterking. Men werpt aardwerken op. De Engelschen zouden de dijken bij fort Mex willen doorsteken om een deel der bedding van het Mareotis-meer te doen ouderloopen die nu droog is en een aanval des vijands van dien kant te beletten. Omtrent het gebeurde te Beyrout wordt nader het volgende gemeld. In den nacht van 3 op 4 Augustus was aldaar een mahomedaansch jongman vermoord. Slechts weinige dagen geleden was hij er aangekomen. In den avond van 3 Augustus was hij in gezelschap van iemand die in dienst van het Britsche consulaat isnaar het plein gegaan waar de mahomedanen gewoonlijk den Ramazan vieren. Tegen middernacht had hij het plein verlaten, en 's morgens had men hem, in de nabijheid van eenige huizen van christenen, met een steek in de borst en kwetsuren aan het hoofd doodgevonden. De openbare autoriteit liet onmiddellijk in dat gedeelte der stad een aantal chsistenen in hechtenis nemen, en dien tengevolge liep bij de opgewonden bevolking ter stond het gerucht dat de moord door christenen was gepleegd. Dit verwekte eene algemeene agitatiewaarbij nog kwam dat de nasporiugen en verhooren zich kenmerkten door de gewone partijdigheid en vooringenomenheid tegen de christenenzoodat eene kleinigheid voldoende was om eene uitbarsting te weeg te brengen. Nu was er onder anderen eene christin als ge tuige opgeroepen. Deze vrouw verklaarde zich ten volle bereid om getuigenis naar waarheid af te leggen, doch maakte bezwaar om zich hiertoe in het serail te midden van zooveel hevig opge wonden mahomedanen te wagen. Toen zij daar om met geweld naar het gebouw was gebracht, maakte zekere Anton Quardi (eigenaar eener zijdespinnerij en aldaar ter plaatse woonachtig onder Eransche bescherming) bij den Arabischen rechter van instructie de opmerking, dat de Koran toelietin dit geval de vrouw in hare woning te verhooren. Een der andere rechters, geen Eratisch verstaande vroeg wat Quardi te zeggen had. //Hij wil ons in onze functiën storen," antwoordde de rechter van instructie en op grond daarvan werd er bevel gegeven om Quardi in arre*t te brengen. Op zijne aanmer king dat hij Franschman was en meii hem niet mocht doen arresteeren geraakten de rechters in woede en riep een hunner;/Wat geven wij om de Eranschen Wij zullen ze met al de andere Enropeanen wel weten kwijl te raken Zonder eenigen omslag werd Quardi nu in arrest gebracht. Zoodra zijne werklieden dit hoorden, kwamen ze gewapend aansnellen om hem met geweld te bevrijdendoch werden door de wacht van het serail teruggeslagen. Ofschoon hij een uur daarna werd losgelaten, nam echter de agitatie, vooral onder de mahomedanen steeds toeen toen des namiddags de vermoorde werd begraven sloten van alle kanten gewapende mahomedanen zich by den lijkstoet aan en deden zulke dreigende kreeten tegen de christenen hooren dat de politie het noodig achtte de militairen te hulp te roepen. De soldaten kwa men toen wel onmiddellijk aanrukkenmaar sloegen zoo wanordelijk en woest met den sabel op het volk in dat in een oogenblik door de geheele stad het gerucht liep dat de algemeene moord op de christenen was begonnen. Onbe schrijfelijk was de paniek die daarop volgde christenen en mahomedanen liepen als bezetenen door elkaar terwijl de christenen fabelachtige prijzen boden voor paarden en wagens om zich althans met een gedeelte hunner bezittingen uit de voeten te maken. Ongeveer 2000 christenen kampeerden dien nacht buiten de stad terwijl in de wijk Masrah de jongelieden zich aaneen sloten om een aanval der mahomedanen af te slaan. Inmiddels zond de overheid een aantal patrouilles rond, en den volgenden ochtend was alles weer rustig. Zoo bleef het tot ia den avond van den 6en. Toen ontstond er een ge vecht tusschen christenen en mahomedanen waarbij twee christenen zwaar werden gewond met het gevolg dat een daarvan den volgenden dag overleed. De rust werd echter weer her steld en tot bij de afzending dezer berichten den 9 dezer, was het ook verder rustig gebleven. Waalwijk 30 Augustus 1882. Naar wij vernemen zullen verschillende voorname schoenfabrikanten te Baardwijk collectief op de internationale, koloniale en uitvoerhandel tentoonstelling te Amsterdam in 1883 exposeeren. Ook in deze gemeente worden door eenige looiers, sshoen- en andere fabrikanten aanstalten gemaakt voor genoemde tentoonstelling, terwijl de sub-commissie al hier toezegging heeft van den heer A. B. Van Lieshout die eenige portefeuilles zal afstaan van zijne ongeëvenaarde pennen- en penseel-kunst teekeningen. Het behoeft geen betoogdat de medewerking van den heer Van Lieshout zeer gewaardeerd wordt. Verder vleit de sub-commissie zich, dat nog verschillende inzendingen uit de Lang straat zullen inkomen. Intusschen is het niet overbodig te her inneren dat de uiterlijke termijn voor de aan gifte der inzendingen is vastgesteld op 15 October aanstaande, dat de kosten zooals die in de programmas voorkomën hoogst waarschijnlijk aanmerkelijk zullen verminderd worden en dat de leden der commissie alhier zoowel als te Baardwijk en Besoijen bereid zijn alle mogelijke inlichtingen betreffende deze tentoonstetling te geven, terwijl pro gramma's en circulaires gratis bij haar ver krijgbaar zijn. Algemeene medewerking is voor onze industrie zeer gewenscht. i>^L)nlang3 deelden wij mede dat eene nieuwe regeling van het vervoer per boot uit de havens van Waalwijk en Capellein directe aansluiting met den stoomtram te gemoet gezien werd. Omtrent die regeling meenen wij nu de volgende bijzon derheden te kunnen melden De stoomboot „Stad Tilburg" zal geregeld om den anderen dag van Capelle naar Rotterdam varen en omgekeerd. In het vervoer van Waalwijk zal voorzien worden door de firma Wagenmakers en Yan Hïlst, die vier of vijfmaal ppr week hare booten zal laten varen tusschen hier en Rotterdam en 2 maal per week tusschen hier en Amsterdam. Er zal daarvoor eene boot meer in de vaart gebracht worden. De tarieven blijven dezelfde als onlangs vast gesteld zijn voor de „Stad Tilburg.,, Komt deze regeling tot stand, waarvoor de meest gegrondp hoop bestaatdan zal ontegen zeggelijk aan handelaars en fabriekanten een groote dienst bewezen worden en voorzien zijn in eene lang gevoelde behoefte. DO Het is den wachtmeester alhier gelukt den dief in handen der justitie over te leveren, die in November van het vorig jaar een vaars uit de weide van den landbouwer L. de Wit te Dussen ontvreemdde. Tot heden was die daderhoewel door ver schillende personen bij den verkoop van de vaars gezien, onbekend gebleven doch het toeval wilde, dat voor andere feiten bedoelde persoon in har.den van den wachtmeester kwam en dat deze liet signalement niet had vergeten hetwelk de getuigen voor bijna een jaar geleden hadden geschetst. Aau die getuigen voorgesteld is hij door hen met zekerheid herkend de zelfde persoon te zijn. Gisteren had te Tilburg de groote gecos- tumeerde historische, allegorische optocht plaats, georganiseerd door eene commissie, or.der voor zitterschap van den Eugène Yan Kemenade secretaris der N. K. Harmonie. Den geheelen voormiddag, brachten treinen van spoor- en tramweg massa's vreemdelingen aan. De Noorbr. stoomtram had zooveel passa giers te vervoereü, dat er materieel te kort kwam en goederen*; en beestenwagens, met behulp van plankeu stoelen en banken voor het personen vervoer moesten dienst doen. In weerwil daar van werden nog verschillende lui achtergelaten voor wie onmogelijk een plaatsje meer te vin den was. Stipt op het bepaalde uur zette de optocht onder de uitstekende leiding van den heer Is. Janssens-Kanters, zich in beweging. Overal op den weg, dien de stoet nemen zou, waren ven sters en balcons dicht bezetterwijl men op sommige punten der stad op straat zich niet dan met moeite kon bewegen tusschen de steeds aangroeiende menigte. Op verscheidene plaatsen zagen wij lieden die op de daken der huizen hadden plaats ge nomen om toch zeker alles goed te zien. De optocht was samengesteld als volgt No 1 heraut, no 2 tambours, no 3 vaandrig met escorte, van het korps garde d'honneur, no 4 K.K. Oostenrijksche jachtstoet met gevolg, voor gesteld door de vriendenkring, no 5 L'Echo des Montagnes, harmonie Korvel, in costuum, no 6 praalwagen van de handboog. „Oefening en Ver maak", no 7 Arlequin te paard, n 8 ouderwetsch en modern tweespan, voorstellende de oude en nieuwe tijd, door de Spurrieclub, no 9 gecostumcerde praalwagenwapen van Tilburg met ridders, escorte Gentlemenrijders van het corps garde d'honneur, no 10 Jachtclub Nimrod's zonen, no 11 Spaansche edellieden, met 2 pages, op de her tenjacht, no 12 muziekkorps eener Zwitsersche arde uit de 16e eeuw de werkende leden er N. Kon. Harmonie, no 13 praalwagen van de club Gaudium Internos, voorstellende 4 astronomen in DuitschEngelschAmerikaanscli en Fransch costuum, no 14 groep matrozen, in nationale en internationale costumes, met vlaggen, voorgesteld door de vereeniging Le Progrès, no 15 praalwa gen met de uit te reiken prijzen, omgeven door bruidjes, no 16 de directie dér N. Kon. harmonie gekleed als magistraatspersonen eener Ilollandsche stad uit de 16e eeuw, no 17 vorstengroepKarei V, Frans I, Bodewijk XIII, voorgesteld door het corps garde d'honneur, no 18 praalwagen met escorte van de Turkenclub, voorstellende de Egyp tische kwestie, voorafgegaan door een geharnast Turksch vaandrig, no 19 de feestcommissie, no 20 het geheele muziekkorps van het 6e regiment infanterie uit Breda, no 21 hofstoet van Zigeuners, no 22 praalwagen van de vereeniging „het N.Br. bakkers- molenaarsbond." Welke groote voorstellingen meD zich ook vooraf gemaakt had hoe groot de gekoesterde verwachting was, de werkelijkheid overtrof alles wat men had kunnen denken. De groepen waren uitstekend samengesteld, de costumes prachtig en schitterend en historisch juistalles ging ia de grootste orde en regelmaat, zoodat de geheele route zonder de minste stoornis werd afgelegd te midden van een onafzienbare menigtedie zoodra de optocht een punt gepasseerd was zich weder naar een ander gedeelte de stad spoedde, om nogmaals het ongewoon luisterrijk schouwspel te genieten. In de Nieuwlandstraat werd de president der feestcommissie aangenaam verrast, daar hem door mcj. Renilda Verbuut een prach tig bouquet werd aangeboden. Bij den larugkeer van de Veldhoven naar de Stationstraat begon het te regenen eerst een weinig maar langzamerhand al meer en meer zoodat de optocht onder eene stortbui aan de N. K. Harmonie uiteenging en elk beschikbaar plaatsje in de prachtig versierde zaal en onder de veranda der sociëteit in een oogenblik werd in beslag genomen. Jammer was het dat de aangekondigde matinee te geven door het staf- muziek van het 6e regiment infanterie uit Breda, niet in den tuin kon plaats hebben, daar iedereen er dan beter van had kunnen genieten. Het ligt in den aard der zaak dat er in die eivolle zaal veel verloren ging van het schoonedat het uitmuntend corps onder directie van den heer Stenz ten gchoore bracht. Wij voor ons hebben met aandacht de uitvoering der verschillende nummers gevolgd en waren verrukt over hetgeen wij hoorden. Ontegenzeggelijk neemt het muziekkorps van het 6e regiment eene zeer eervolle plaats in onder de militaire muziekvereenigingen. De regendie den heelen dag afwisselend

Echo van het Zuiden | 1882 | | pagina 2